BOTTINEAU BRAVES
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 0-4 .000 36-130
2018 1-7 .125 124-276
2017 4-4 .500 130-235
2016 1-7 .125 104-351
2015 3-5 .375 178-277
2014 2-6 .250 110-255
2013 2-6 .250 122-266
2012 3-6 .333 181-186
2011 8-2 .800 280-139 * P
2010 2-7 .222 112-284
2009 2-7 .222 104-186
2008 6-4 .600 142-128 * P
2007 2-7 .222 76-257
2006 1-8 .111 76-295
2005 2-7 .222 131-202
2004 7-3 .700 174-140 * P
2003 3-6 .333 96-203
2002 0-9 .000 28-332
2001 1-8 .111 30-251
2000 1-8 .111 34-172
1999 2-7 .222 52-279
1998 0-9 .000 39-356
1997 1-8 .111 48-231
1996 1-7 .125 34-193
1995 2-6 .250 88-207
1994 2-7 .222 94-196
1993 5-4 .556 125-133 *
1992 6-2 .750 241-91 *
1991 6-2 .750 171-94 *
1990 4-4 .500 80-109
1989 2-7 .222 64-194
1988 5-4 .556 116-116 *
1987 2-7 .222 114-190
1986 2-7 .222 74-141
1985 5-4 .556 203-139 *
1984 2-7 .222 80-196
1983 0-9 .000 76-376
1982 2-7 .222 134-213
1981 2-6 .250 98-181
1980 3-6 .333 79-163
1979 3-6 .333 86-186
1978 2-7 .222 103-276
1977 3-6 .333 66-145
1976 4-4 .500 48-72
1975 2-6 .250 36-128
119-268 .307 8 of 45
   
CO-OP PARTNER HISTORY:
Upham Orioles   1981-87
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Rugby 39 7-32 .179 2018
Belcourt Turtle Mountain 30 20-10 .667 2016
Minot Bishop Ryan Catholic 28 5-23 .179 2016
Langdon 24 9-15 .375 2018
Grafton 19 4-15 .211 2008
Devils Lake 17 2-15 .118 2010
Harvey 17 4-13 .235 2018
Carrington 16 4-12 .250 2018
Des Lacs-Burlington 16 2-12 .143 2019 2
Hazen 16 2-14 .125 2016
Beulah 15 2-13 .133 2012
Tioga 15 9-6 .600 2014
Valley City 15 1-14 .067 2008
Dickinson Trinity 14 2-12 .143 2012
Kenmare 10 6-4 .600 2004
Watford City 10 1-9 .100 2006
New Town 8 6-2 .750 2006
Velva 8 2-6 .250 2014
Cavalier 6 1-5 .167 1996
Park River 6 1-5 .167 2018
Stanley 6 1-5 .167 1992
Westhope 6 2-4 .333 2018
Surrey 5 4-0 1.000 2014 1
Berthold 4 1-3 .250 2016
Bismarck St. Mary's Central 4 1-3 .250 2012
Larimore 4 4-0 1.000 1996
New Rockford 4 1-3 .250 1996
Rolla 4 2-2 .500 2014
Crosby Divide County 3 1-2 .333 1978
Minot Nedrose 3 2-1 .667 2019
Mohall 3 2-1 .667 1987
Casselton Central Cass 2 1-1 .500 2008
Cooperstown Griggs County Central 2 1-1 .500 2018
Fargo Oak Grove Lutheran 2 1-1 .500 2008
Garrison 2 2-0 1.000 2016
Inkster Midway 2 2-0 1.000 1994
Parshall 2 1-1 .500 1976
Washburn 2 0-2 .000 2002
Wahpeton 1 0-1 .000 2011
TOTALS 119-268 .307
   
MISSING RESULTS
Des Lacs-Burlington   Oct 26, 1990
Surrey   Oct 18, 1991
Des Lacs-Burlington   Sep 25, 1992
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Des Lacs-Burlington L 6-38
Aug 30 Minot Nedrose L 18-38
Sep 06 Westhope L 12-36 A - Region 2
Sep 13 Grafton L 0-18 A - Region 2
Sep 20 Park River 0-0 A - Region 2
Sep 27 Carrington 0-0 A - Region 2
Oct 04 Langdon 0-0 A - Region 2
Oct 11 Harvey 0-0 A - Region 2
Oct 18 Rugby 0-0 A - Region 2
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Minot Nedrose W 28-26
Aug 31 Cooperstown Griggs County Central L 18-20 A - Region 2
Sep 07 Park River L 6-14 A - Region 2
Sep 14 Carrington L 6-56 A - Region 2
Sep 21 Langdon L 0-48 A - Region 2
Sep 28 Harvey L 16-46 A - Region 2
Oct 05 Rugby L 22-24 A - Region 2
Oct 12 Westhope L 28-42 A - Region 2
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Minot Nedrose W 40-12
Sep 01 Cooperstown Griggs County Central W 36-12 A - Region 2
Sep 08 Park River L 0-41 A - Region 2
Sep 15 Carrington L 6-46 A - Region 2
Sep 22 Langdon L 14-66 A - Region 2
Sep 29 Harvey W 20-16 A - Region 2
Oct 06 Rugby W 8-6 A - Region 2
Oct 13 Westhope L 6-36 A - Region 2
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 30 Belcourt Turtle Mountain L 14-44
Sep 02 Hazen L 8-48
Sep 09 Garrison W 36-22
Sep 16 Berthold L 22-43 A - Region 3
Sep 23 Des Lacs-Burlington L 0-46 A - Region 3
Sep 30 Westhope L 0-41 A - Region 3
Oct 07 Velva L 16-54 A - Region 3
Oct 14 Minot Bishop Ryan Catholic L 8-53 A - Region 3
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 open
Sep 01 Belcourt Turtle Mountain W 40-14
Sep 04 Hazen L 15-46
Sep 11 Garrison W 54-36
Sep 18 Berthold W 23-21 A - Region 3
Sep 25 Des Lacs-Burlington L 6-45 A - Region 3
Oct 02 Westhope L 20-46 A - Region 3
Oct 09 Velva L 8-38 A - Region 3
Oct 16 Minot Bishop Ryan Catholic L 12-31 A - Region 3
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Rolla L 7-48
Aug 29 open
Sep 05 Velva L 14-22 A - Region 3
Sep 12 Berthold L 21-48 A - Region 3
Sep 19 Rugby L 0-53 A - Region 3
Sep 26 Surrey W 54-12 A - Region 3
Oct 03 Des Lacs-Burlington L 7-38 A - Region 3
Oct 10 Tioga W 7-6 A - Region 3
Oct 17 Harvey L 0-28 A - Region 3
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Rolla L 34-47
Aug 30 open
Sep 06 Velva L 0-49 A - Region 3
Sep 13 Berthold L 12-32 A - Region 3
Sep 20 Rugby L 12-48 A - Region 3
Sep 27 Surrey W 26-12 A - Region 3
Oct 04 Des Lacs-Burlington L 0-36 A - Region 3
Oct 11 Tioga W 32-0 A - Region 3
Oct 18 Harvey L 6-42 A - Region 3
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Westhope W 21-8
Aug 31 Tioga W 43-6
Sep 07 Bismarck St. Mary's Central L 22-29 AA - West
Sep 14 Rugby L 6-34 AA - West
Sep 21 Minot Bishop Ryan Catholic L 2-28 AA - West
Sep 28 Beulah L 18-21 AA - West
Oct 05 Carrington L 7-20 AA - West
Oct 12 Dickinson Trinity L 13-28 AA - West
Oct 19 Belcourt Turtle Mountain W 49-12 AA - West
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Westhope W 26-7
Sep 02 Tioga W 21-0
Sep 09 Bismarck St. Mary's Central W 20-7 AA - West
Sep 16 Rugby W 38-0 AA - West
Sep 23 Minot Bishop Ryan Catholic W 30-8 AA - West
Sep 30 Beulah W 18-15 AA - West
Oct 07 Carrington L 14-17 AA - West
Oct 14 Dickinson Trinity W 44-14 AA - West
Oct 21 Belcourt Turtle Mountain W 50-18 AA - West
Oct 28 Wahpeton L 20-40 Class AA Quarterfinal
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Tioga L 6-14
Sep 03 Belcourt Turtle Mountain W 26-18
Sep 10 Bismarck St. Mary's Central L 14-35 AA - West
Sep 17 Devils Lake L 6-48 AA - West
Sep 24 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-36 AA - West
Oct 01 Beulah L 6-35 AA - West
Oct 08 Carrington L 12-55 AA - West
Oct 15 Dickinson Trinity L 6-22 AA - West
Oct 22 Belcourt Turtle Mountain W 36-21 AA - West
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Tioga L 6-14
Sep 04 Belcourt Turtle Mountain W 36-6
Sep 11 Bismarck St. Mary's Central L 0-28 AA - West
Sep 18 Devils Lake L 0-33 AA - West
Sep 25 Minot Bishop Ryan Catholic L 8-15 AA - West
Oct 02 Beulah L 13-34 AA - West
Oct 09 Carrington L 13-27 AA - West
Oct 16 Dickinson Trinity L 6-21 AA - West
Oct 23 Belcourt Turtle Mountain W 20-8 AA - West
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Belcourt Turtle Mountain W 30-0
Sep 05 Hazen L 27-35
Sep 12 Casselton Central Cass W 20-12 AA - East
Sep 19 Devils Lake L 6-32 AA - East
Sep 26 Valley City L 0-22 AA - East
Oct 03 Carrington W 17-0 AA - East
Oct 10 Fargo Oak Grove Lutheran W 8-7 AA - East
Oct 17 Grafton W 14-6 AA - East
Oct 24 Rugby W 33-0 AA - East
Oct 31 Hazen L 7-22 Class AA Quarterfinal
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Belcourt Turtle Mountain W 14-8
Aug 31 Hazen L 0-41
Sep 05 Casselton Central Cass L 14-21 AA - East
Sep 12 Devils Lake L 8-37 AA - East
Sep 19 Valley City L 19-38 AA - East
Sep 26 Carrington W 21-6 AA - East
Oct 05 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-35 AA - East
Oct 12 Grafton L 0-36 AA - East
Oct 19 Rugby L 0-35 AA - East
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Tioga L 7-26
Sep 01 Rugby L 7-36
Sep 08 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-14 AA - West
Sep 15 New Town W 18-8 AA - West
Sep 22 Dickinson Trinity L 0-52 AA - West
Sep 29 Beulah L 0-43 AA - West
Oct 06 Watford City L 6-42 AA - West
Oct 13 Hazen L 8-46 AA - West
Oct 20 Belcourt Turtle Mountain L 24-28 AA - West
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Tioga L 6-27
Sep 02 Rugby L 6-34
Sep 09 Minot Bishop Ryan Catholic W 28-7 AA - West
Sep 16 New Town W 48-18 AA - West
Sep 23 Dickinson Trinity L 14-45 AA - West
Sep 30 Beulah L 6-8 AA - West
Oct 07 Watford City L 15-30 AA - West
Oct 14 Hazen L 6-25 AA - West
Oct 21 Belcourt Turtle Mountain L 2-8 AA - West
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Kenmare W 37-6
Sep 03 Rugby L 12-26
Sep 10 Minot Bishop Ryan Catholic W 18-12 AA - West
Sep 17 Des Lacs-Burlington W 26-7 AA - West
Sep 24 Dickinson Trinity W 9-7 AA - West
Oct 01 Beulah W 14-6 AA - West
Oct 08 Watford City L 12-29 AA - West
Oct 15 Hazen W 27-26 AA - West
Oct 22 Belcourt Turtle Mountain W 12-0 AA - West
Oct 29 Rugby L 7-21 Class AA Quarterfinal
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Kenmare W 27-20
Sep 05 Rugby L 12-33
Sep 12 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-0 AA - West ?
Sep 19 Des Lacs-Burlington L 6-32 AA - West
Sep 26 Dickinson Trinity L 0-50 AA - West
Oct 03 Beulah L 0-21 AA - West
Oct 10 Watford City W 18-7 AA - West
Oct 17 Hazen L 13-40 AA - West
Oct 24 Belcourt Turtle Mountain W 20-0 AA - West
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Rugby L 0-20
Sep 06 Washburn L 0-41  
Sep 13 Des Lacs-Burlington L 0-47 AA - West
Sep 20 Watford City L 8-41 AA - West
Sep 27 Dickinson Trinity L 0-40 AA - West
Oct 04 Hazen L 0-35 AA - West
Oct 11 Belcourt Turtle Mountain L 0-14 AA - West
Oct 18 Minot Bishop Ryan Catholic L 14-48 AA - West
Oct 25 Beulah L 6-46 AA - West
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Rugby L 0-42
Aug 31 Washburn L 18-35
Sep 07 Des Lacs-Burlington L 0-0 AA - West ?
Sep 14 Watford City L 6-27 AA - West
Sep 21 Dickinson Trinity L 0-42 AA - West
Sep 28 Hazen L 0-42 AA - West
Oct 05 Belcourt Turtle Mountain W 0-0 AA - West ?
Oct 12 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-35 AA - West
Oct 19 Beulah L 0-28 AA - West
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Rugby L 6-27
Sep 01 Kenmare L 0-0 ?
Sep 08 Des Lacs-Burlington L 0-0 AA - West ?
Sep 15 Watford City L 12-42 AA - West
Sep 22 Dickinson Trinity L 0-67 AA - West
Sep 29 Hazen L 8-18 AA - West
Oct 06 Belcourt Turtle Mountain W 0-0 AA - West ?
Oct 13 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-0 AA - West ?
Oct 20 Beulah L 8-18 AA - West
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Rugby L 0-19
Sep 03 Kenmare W 6-3
Sep 10 Des Lacs-Burlington L 0-21 AA - West
Sep 17 Watford City L 8-46 AA - West
Sep 24 Dickinson Trinity L 12-61 AA - West
Oct 01 Hazen L 6-37 AA - West
Oct 08 Belcourt Turtle Mountain W 0-0 AA - West ?
Oct 15 Minot Bishop Ryan Catholic L 7-50 AA - West
Oct 22 Beulah L 13-42 AA - West
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Rugby L 14-39
Sep 04 Langdon L 0-30
Sep 11 Des Lacs-Burlington L 0-37 AA - West
Sep 18 Watford City L 0-55 AA - West
Sep 25 Dickinson Trinity L 0-59 AA - West
Oct 02 Hazen L 0-34 AA - West
Oct 09 Belcourt Turtle Mountain L 6-20 AA - West
Oct 16 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-40 AA - West
Oct 23 Beulah L 13-42 AA - West
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Rugby L 8-13
Sep 05 Langdon L 0-13
Sep 12 Des Lacs-Burlington L 0-0 AA - West ?
Sep 19 Watford City L 8-37 AA - West
Sep 26 Dickinson Trinity L 0-33 AA - West
Oct 03 Hazen L 0-41 AA - West
Oct 10 Belcourt Turtle Mountain W 22-12 AA - West
Oct 17 Minot Bishop Ryan Catholic L 7-48 AA - West
Oct 24 Beulah L 3-34 AA - West
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Rugby L 0-19 B - Region 2
Sep 06 Cavalier L 0-46 B - Region 2
Sep 13 Grafton L 0-0 B - Region 2 ?
Sep 20 Park River L 0-30 B - Region 2
Sep 27 Langdon L 0-0 B - Region 2 ?
Oct 04 New Rockford L 14-31 B - Region 2
Oct 11 Harvey L 6-59 B - Region 2
Oct 15 open
Oct 18 Larimore W 14-8 B - Region 2
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Rugby L 14-24 B - Region 2
Sep 01 Cavalier L 0-27 B - Region 2
Sep 08 Grafton L 12-40 B - Region 2
Sep 15 Park River L 0-8 B - Region 2
Sep 22 Langdon L 14-33 B - Region 2
Sep 29 New Rockford W 22-21 B - Region 2
Oct 06 Harvey L 8-40 B - Region 2
Oct 10 open
Oct 13 Larimore W 18-14 B - Region 2
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Cavalier L 6-36 B - Region 2
Sep 02 Grafton L 0-39 B - Region 2
Sep 09 Park River L 0-12 B - Region 2
Sep 16 Langdon L 0-12 B - Region 2
Sep 23 New Rockford L 8-13 B - Region 2
Sep 30 Harvey L 14-41 B - Region 2
Oct 07 Inkster Midway W 30-22 B - Region 2
Oct 14 Larimore W 30-14 B - Region 2
Oct 18 Rugby L 6-7 B - Region 2
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Cavalier L 8-35 B - Region 2
Sep 03 Grafton L 0-6 B - Region 2
Sep 10 Park River W 12-0 B - Region 2
Sep 17 Langdon W 27-20 B - Region 2
Sep 24 New Rockford L 12-17 B - Region 2
Oct 01 Harvey L 6-42 B - Region 2
Oct 08 Inkster Midway W 12-0 B - Region 2
Oct 12 Larimore W 20-10 B - Region 2
Oct 19 Rugby W 28-3 B - Region 2
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Minot Bishop Ryan Catholic L 12-27 B - Region 4
Sep 04 New Town W 42-8 B - Region 4
Sep 11 Langdon W 26-6
Sep 18 Stanley L 8-27 B - Region 4
Sep 25 Des Lacs-Burlington 0-0 B - Region 4
Oct 02 Velva W 21-17 B - Region 4
Oct 09 Kenmare W 38-6 B - Region 4
Oct 16 Surrey W 42-0 B - Region 4
Oct 23 Tioga W 52-0 B - Region 4
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Minot Bishop Ryan Catholic W 0-0 B - Region 4 ?
Sep 06 New Town W 36-8 B - Region 4
Sep 13 Langdon L 14-26
Sep 20 Stanley W 20-18 B - Region 4
Sep 27 Des Lacs-Burlington W 15-12 B - Region 4
Oct 04 Velva W 8-2 B - Region 4
Oct 11 Kenmare L 20-28 B - Region 4
Oct 18 Surrey 0-0 B - Region 4
Oct 25 Tioga W 58-0 B - Region 4
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Carrington W 8-0
Sep 07 Langdon L 3-28
Sep 14 Velva L 0-26 B - Region 4
Sep 21 Rugby W 21-14 B - Region 4
Sep 28 Tioga W 18-12 B - Region 4
Oct 05 Kenmare L 12-13 B - Region 4
Oct 12 New Town W 18-16 B - Region 4
Oct 19 Stanley L 0-0 B - Region 4 ?
Oct 26 Des Lacs-Burlington 0-0 B - Region 4
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Carrington W 20-6
Sep 01 Langdon W 14-8
Sep 08 Minot Bishop Ryan Catholic L 12-20 North-Star
Sep 15 Grafton L 0-14 North-Star
Sep 22 Valley City L 0-21 North-Star
Sep 29 Rugby L 6-21 North-Star
Oct 06 Belcourt Turtle Mountain L 12-18 North-Star
Oct 13 Beulah L 0-46
Oct 20 Devils Lake L 0-40 North-Star
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Carrington L 0-6
Sep 02 Langdon W 22-14
Sep 09 Devils Lake L 13-14 North-Star
Sep 16 Minot Bishop Ryan Catholic W 15-14 North-Star
Sep 23 Grafton W 10-6 North-Star
Sep 30 Valley City L 8-21 North-Star
Oct 07 Rugby W 28-12 North-Star
Oct 14 Belcourt Turtle Mountain L 6-22 North-Star
Oct 21 Hazen W 14-7
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Carrington L 6-13
Sep 04 Langdon L 7-13
Sep 11 Devils Lake L 7-35 North-Star
Sep 18 Minot Bishop Ryan Catholic L 12-34 North-Star
Sep 25 Grafton W 26-0 North-Star
Oct 02 Valley City L 0-28 North-Star
Oct 09 Rugby L 8-27 North-Star
Oct 13 Belcourt Turtle Mountain L 26-28 North-Star
Oct 23 Mohall W 22-12
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Carrington L 8-28
Sep 05 Langdon L 6-12
Sep 12 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-7 North-Star
Sep 19 Grafton L 0-19 North-Star
Sep 26 Surrey W 26-0
Oct 03 Valley City L 0-24 North-Star
Oct 10 Rugby L 8-9 North-Star
Oct 17 Belcourt Turtle Mountain W 20-8 North-Star
Oct 24 Devils Lake L 0-34 North-Star
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Belcourt Turtle Mountain W 40-0
Aug 30 Langdon W 28-6
Sep 06 Devils Lake L 0-12 North-Star
Sep 13 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-14 North-Star
Sep 20 Grafton W 34-6 North-Star
Sep 27 Harvey W 21-0 North-Star
Oct 04 Valley City L 14-50 North-Star
Oct 11 Rugby L 6-29 North-Star
Oct 18 Belcourt Turtle Mountain W 54-22 North-Star
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Langdon W 14-0
Sep 07 Stanley L 0-18
Sep 14 Belcourt Turtle Mountain L 6-14 North-Star
Sep 21 Devils Lake L 0-43 North-Star
Sep 28 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-27 North-Star
Oct 05 Grafton L 14-44 North-Star
Oct 12 Harvey L 7-21 North-Star
Oct 19 Valley City W 33-20 North-Star
Oct 26 Rugby L 6-9 North-Star
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Langdon L 14-36
Sep 09 New Town L 8-50
Sep 16 Rugby L 0-21 North-Star
Sep 23 Belcourt Turtle Mountain L 0-24 North-Star
Sep 30 Devils Lake L 6-55 North-Star
Oct 07 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-56 North-Star
Oct 14 Grafton L 20-41 North-Star
Oct 21 Harvey L 8-47 North-Star
Oct 28 Valley City L 14-46 North-Star
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Rugby L 12-35 North-Star
Sep 10 Harvey L 6-19 North-Star
Sep 17 Devils Lake W 22-21 North-Star
Sep 24 Grafton L 14-22 North-Star
Oct 01 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-21 North-Star
Oct 08 Langdon L 14-15 North-Star
Oct 15 Belcourt Turtle Mountain W 20-8 North-Star
Oct 22 Velva L 14-22
Oct 29 Valley City L 32-50 North-Star
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Rugby L 6-31 North-Star
Sep 11 Harvey L 6-34 North-Star
Sep 18 Devils Lake L 6-33 North-Star
Sep 25 Grafton L 6-18 North-Star
Oct 02 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-34 North-Star
Oct 09 Langdon W 27-15 North-Star
Oct 16 Belcourt Turtle Mountain W 33-0 North-Star
Oct 23 open
Oct 30 Valley City L 14-16 North-Star
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Tioga W 21-8
Sep 05 Rolla W 20-14
Sep 12 Grafton L 0-18 North-Star
Sep 19 Valley City L 6-38 North-Star
Sep 26 Langdon L 14-20 North-Star
Oct 03 Rugby L 12-33 North-Star
Oct 10 Devils Lake L 0-18 North-Star
Oct 17 Harvey W 6-0 North-Star
Oct 24 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-14 North-Star
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Tioga L 6-8
Sep 07 Rolla W 19-6
Sep 14 Grafton L 0-18 North-Star
Sep 21 Valley City L 0-46 North-Star
Sep 28 Langdon W 29-22 North-Star
Oct 05 Rugby L 0-24 North-Star
Oct 12 Devils Lake L 12-34 North-Star
Oct 19 Harvey W 14-6 North-Star
Oct 26 Carrington L 6-22 North-Star
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Grafton L 0-29 North-Star
Sep 08 Valley City L 7-40 North-Star
Sep 15 Cavalier L 6-26 North-Star
Sep 22 Langdon W 13-12 North-Star
Sep 29 Carrington L 13-44 North-Star
Oct 06 Crosby Divide County W 34-14
Oct 13 Rugby L 15-50 North-Star
Oct 20 Harvey L 7-27 North-Star
Oct 27 Devils Lake L 8-34 North-Star
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Grafton L 0-16 North-Star
Sep 09 Valley City L 0-34 North-Star
Sep 16 Cavalier W 19-8 North-Star
Sep 23 Langdon L 0-8 North-Star
Sep 30 Carrington L 10-28 North-Star
Oct 07 Kenmare W 7-6
Oct 14 Rugby L 10-20 North-Star
Oct 14 Harvey L 6-19 North-Star
Oct 28 Devils Lake W 14-6 North-Star
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Rugby W 7-0
Sep 10 Parshall W 21-6 Northwest
Sep 17 New Town W 7-6 Northwest
Sep 24 Mohall L 6-14 Northwest
Oct 01 Crosby Divide County L 0-6 Northwest
Oct 08 Tioga L 0-22 Northwest
Oct 15 Kenmare W 7-0 Northwest
Oct 22 Stanley L 0-18 Northwest
Oct 29 open
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Rugby L 0-37
Sep 05 Stanley L 0-14 Northwest
Sep 12 Parshall L 0-26 Northwest
Sep 19 New Town L 0-12 Northwest
Sep 26 Mohall W 6-0 Northwest
Oct 03 Crosby Divide County L 0-8 Northwest
Oct 10 Tioga W 18-12 Northwest
Oct 17 Kenmare L 12-19 Northwest
Oct 24 open