BOWMAN COUNTY BULLDOGS
All-time North Dakota High School Football scores

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 6-1 .857 255-69 * P
2018 10-1 .909 427-123 * P
2017 5-3 .625 236-90 *
2016 4-5 .444 196-226 P 9
2015 1-7 .125 130-279 9
2014 3-5 .375 276-311 9
2013 1-7 .125 130-362 9
2012 0-9 .000 86-432 9
2011 0-9 .000 121-504 9
2010 1-7 .125 75-280
2009 2-6 .250 53-260
2008 2-7 .222 137-281
2007 2-7 .222 143-324
2006 1-7 .125 59-243
38-81 .319 3 of 14
   
NOTES:
Bowman and Rhame consolidated in 2006
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Scranton Miners   2006-10
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Beach 9 1-8 .111 2016
Elgin Grant County 7 0-7 .000 2016
Belfield 6 4-2 .667 2019
Hazen 6 1-5 .167 2018
Hettinger 6 0-6 .000 2016
Killdeer 6 2-4 .333 2019
Mott-Regent 6 2-4 .333 2016
Trenton 6 4-2 .667 2016
Bismarck Shiloh Christian 5 1-4 .200 2019
Dickinson Trinity 5 3-2 .600 2019
Fort Yates Standing Rock 5 5-0 1.000 2010
Richardton-Taylor 5 2-3 .400 2019
Beulah 4 1-3 .250 2018
Center-Stanton 4 1-3 .250 2014
New Salem 4 0-4 .000 2016
New Town 4 4-0 1.000 2018
Watford City 4 0-4 .000 2010
Tioga 3 0-3 .000 2010
Washburn 3 3-0 .000 2019
Crosby Divide County 2 0-2 .000 2012
Garrison 2 2-0 1.000 2018
Lemmon (SD) 2 0-2 .000 2016
Minot Bishop Ryan Catholic 2 0-2 .000 2008
Parshall 2 0-2 .000 2012
Underwood 2 0-2 .000 2012
Belcourt Turtle Mountain 1 0-1 .000 2008
Buffalo (SD) Harding County 1 0-1 .000 2006
Ekalaka (MT) Carter County 1 0-1 .000 2007
Langdon 1 0-1 .000 2018
Minot Nedrose 1 1-0 1.000 2018
Oakes 1 0-1 .000 2019
St. John 1 0-1 .000 2016
Stanley 1 0-1 .000 2006
Velva 1 1-0 1.000 2018
TOTALS 38-81 .319
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Oakes L 20-24
Aug 30 open
Sep 06 Dickinson Trinity W 35-7 A - Region 4
Sep 13 Killdeer W 33-7 A - Region 4
Sep 20 Washburn W 35-0 A - Region 4
Sep 27 Belfield W 51-6 A - Region 4
Oct 04 Bismarck Shiloh Christian W 34-6 A - Region 4
Oct 11 Richardton-Taylor W 47-19 A - Region 4
Oct 18 New Salem 0-0 A - Region 4
Oct 25 ????? 0-0 Class A First Round
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 New Town W 75-8
Aug 31 Dickinson Trinity W 30-26 A - Region 4
Sep 07 Killdeer W 41-16 A - Region 4
Sep 14 Washburn W 50-0 A - Region 4
Sep 21 Belfield W 53-7 A - Region 4
Sep 28 Hazen W 48-0 A - Region 4
Oct 05 Garrison W 2-0 F
Oct 12 Beulah W 28-20 A - Region 4
Oct 19 Minot Nedrose W 55-8 Class A First Round
Oct 26 Velva W 26-16 Class A Quarterfinal
Nov 02 Langdon L 19-22 Class A Semifinal
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 New Town W 66-6
Sep 01 Dickinson Trinity W 15-6 A - Region 4
Sep 08 Killdeer L 14-24 A - Region 4
Sep 15 Washburn W 36-0 A - Region 4
Sep 22 Belfield W 50-0 A - Region 4
Sep 29 Hazen L 19-21 A - Region 4
Oct 06 Garrison W 33-0 A - Region 4
Oct 13 Beulah L 3-33 A - Region 4
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 19 Trenton W 60-6
Aug 26 Lemmon (SD) L 6-8
Sep 02 Beach W 32-30 9-Man - Region 5
Sep 09 Elgin Grant County L 6-20 9-Man - Region 5
Sep 16 Richardton-Taylor W 26-20 9-Man - Region 5
Sep 23 Hettinger L 0-24 9-Man - Region 5
Sep 30 New Salem L 12-28 9-Man - Region 5
Oct 07 Mott-Regent W 54-50 9-Man - Region 5
Oct 11 open
Oct 14 St. John L 0-42 9-Man First Round
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Trenton W 40-0
Aug 28 Lemmon (SD) L 0-36
Sep 04 Beach L 0-14 9-Man - Region 5
Sep 11 Elgin Grant County L 22-42 9-Man - Region 5
Sep 18 Richardton-Taylor L 8-58 9-Man - Region 5
Sep 25 Hettinger L 24-55 9-Man - Region 5
Oct 02 New Salem L 14-46 9-Man - Region 5
Oct 09 Mott-Regent L 22-28 9-Man - Region 5
Oct 13 open
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Elgin Grant County L 0-32 9-Man - Region 4
Sep 05 Mott-Regent W 36-28 9-Man - Region 4
Sep 12 Bismarck Shiloh Christian L 8-50 9-Man - Region 4
Sep 19 Richardton-Taylor L 22-47 9-Man - Region 4
Sep 26 Center-Stanton W 60-26 9-Man - Region 4
Oct 03 Beach L 18-30 9-Man - Region 4
Oct 10 Hettinger L 28-56 9-Man - Region 4
Oct 17 Trenton W 50-42 9-Man - Region 4
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Elgin Grant County L 16-70 9-Man - Region 4
Sep 06 Mott-Regent L 14-28 9-Man - Region 4
Sep 13 Bismarck Shiloh Christian L 8-52 9-Man - Region 4
Sep 20 Richardton-Taylor L 20-48 9-Man - Region 4
Sep 27 Center-Stanton L 10-68 9-Man - Region 4
Oct 04 Beach L 18-48 9-Man - Region 4
Oct 11 Hettinger L 6-42 9-Man - Region 4
Oct 18 Trenton W 38-6 9-Man - Region 4
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Hettinger L 0-34 9-Man - Region 4
Aug 24 Crosby Divide County L 8-52 9-Man - Region 4
Aug 31 Parshall L 6-46 9-Man - Region 4
Sep 07 Bismarck Shiloh Christian L 12-57 9-Man - Region 4
Sep 14 Underwood L 6-50 9-Man - Region 4
Sep 21 Trenton L 12-45 9-Man - Region 4
Sep 28 Mott-Regent L 20-50 9-Man - Region 4
Oct 05 Center-Stanton L 22-46 9-Man - Region 4
Oct 12 Beach L 0-52 9-Man - Region 4
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Hettinger L 9-58 9-Man - Region 4
Aug 26 Crosby Divide County L 14-46 9-Man - Region 4
Sep 02 Parshall L 18-44 9-Man - Region 4
Sep 09 Bismarck Shiloh Christian L 0-67 9-Man - Region 4
Sep 16 Underwood L 26-75 9-Man - Region 4
Sep 23 Trenton L 14-62 9-Man - Region 4
Sep 30 Mott-Regent L 14-44 9-Man - Region 4
Oct 07 Center-Stanton L 8-58 9-Man - Region 4
Oct 14 Beach L 18-50 9-Man - Region 4
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Tioga L 12-26
Aug 27 open
Sep 03 New Salem L 20-26 A - Region 4
Sep 10 Belfield L 0-44 A - Region 4
Sep 17 Killdeer L 0-56 A - Region 4
Sep 24 Elgin Grant County L 8-34 A - Region 4
Oct 01 Hazen L 8-32 A - Region 4
Oct 08 Fort Yates Standing Rock W 27-0 A - Region 4
Oct 15 Watford City L 0-62 A - Region 4
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Tioga L 6-40
Aug 28 open
Sep 04 New Salem L 0-48 A - Region 4
Sep 11 Belfield W 0-47 A - Region 4 F
Sep 18 Killdeer L 0-8 A - Region 4
Sep 25 Elgin Grant County L 16-22 A - Region 4
Oct 02 Hazen L 0-40 A - Region 4
Oct 09 Fort Yates Standing Rock W 25-0 A - Region 4
Oct 16 Watford City L 6-55 A - Region 4
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 New Town W 48-0
Aug 29 Beach L 8-30
Sep 12 Hazen L 7-47 AA - West
Sep 19 Dickinson Trinity L 0-46 AA - West
Sep 26 Belcourt Turtle Mountain L 6-14 AA - West
Oct 03 Minot Bishop Ryan Catholic L 7-40 AA - West
Oct 10 Fort Yates Standing Rock W 40-8 AA - West
Oct 17 Beulah L 14-48 AA - West
Oct 24 Watford City L 7-48 AA - West
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Beach L 14-36
Aug 31 Ekalaka (MT) Carter County L 7-50
Sep 07 Hazen L 0-40 AA - West
Sep 14 Dickinson Trinity L 0-55 AA - West
Sep 21 New Town W 57-0 AA - West
Sep 28 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-52 AA - West
Oct 05 Fort Yates Standing Rock W 33-6 AA - West
Oct 12 Beulah L 20-38 AA - West
Oct 19 Watford City L 12-47 AA - West
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Buffalo (SD) Harding County L 0-30
Sep 01 Killdeer L 0-48 A - Region 4
Sep 08 Elgin Grant County L 13-35 A - Region 4
Sep 15 Belfield L 13-14 A - Region 4
Sep 22 Fort Yates Standing Rock W 8-0 A - Region 4
Sep 29 Tioga L 13-41 A - Region 4
Oct 06 Stanley L 0-41 A - Region 4
Oct 13 Beach L 12-34 A - Region 4