BISMARCK ST. MARY'S CENTRAL SAINTS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 1-1 .500 62-33
2018 9-2 .818 362-117 * P
2017 9-2 .818 361-97 * P
2016 12-0 1.000 464-105 * P
2015 9-2 .909 399-135 * P
2014 12-0 1.000 442-118 * P
2013 11-1 .917 340-135 * P
2012 4-5 .444 187-188
2011 4-5 .444 180-167
2010 8-2 .800 238-118 * P
2009 4-6 .400 211-242 P
2008 3-6 .333 208-310
2007 2-7 .222 120-226
2006 1-8 .111 114-278
2005 0-9 .000 79-352
2004 5-5 .500 160-217 P
2003 4-5 .444 168-174
2002 2-7 .222 86-178
2001 2-8 .200 150-208 P
2000 1-8 .111 82-173
1999 1-8 .111 90-216
1998 3-6 .333 126-206
1997 5-5 .500 185-194 P
1996 6-4 .600 220-185 * P
1995 8-4 .667 272-132 * P
1994 9-3 .750 279-177 * P
1993 7-3 .700 268-143 * P
1992 6-3 .667 181-126 * P
1991 10-1 .909 328-78 * P
1990 10-2 .833 289-128 * P
1989 10-1 .909 283-167 * P
1988 10-2 .833 347-173 * P
1987 5-3 .625 131-138 *
1986 6-4 .600 273-208 * P
1985 9-2 .818 318-147 * P
1984 8-2 .800 202-108 * P
1983 9-3 .750 242-133 * P
1982 9-2 .818 205-90 * P
1981 10-1 .909 216-87 * P
1980 6-3 .667 165-74 *
1979 4-5 .444 137-144
1978 2-7 .222 76-128
1977 6-2 .750 156-90 *
1976 6-2 .750 185-85 *
1975 7-2 .778 260-125 * P
272-168 .618 27 of 45
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Minot 36 16-20 .444 2008
Bismarck 35 15-20 .429 2008
Bismarck Century 35 21-14 .600 2008
Dickinson 35 20-15 .571 2008
Mandan 35 23-12 .657 2008
Williston 35 27-8 .771 2008
Fargo Shanley Catholic 27 16-11 .592 2019
Dickinson Trinity 23 19-4 .826 2016
Wahpeton 19 11-8 .579 2018
Jamestown 18 8-10 .444 2018
Fargo South 16 5-11 .313 2007
Belcourt Turtle Mountain 14 14-0 1.000 2018
Minot Bishop Ryan Catholic 12 10-2 .833 2014
Grand Forks Central 11 6-5 .545 2008
Beulah 10 5-5 .500 2016
Fargo North 10 4-6 .400 2000
Devils Lake 9 5-4 .556 2018
Grand Forks Red River 9 7-2 .778 2000
Lisbon 7 5-2 .714 2014
Valley City 6 5-1 .833 2019
Watford City 6 5-1 .833 2018
Casselton Central Cass 5 5-0 1.000 2018
West Fargo 5 2-3 .400 1996
Bottineau 4 3-1 .750 2012
Carrington 4 1-3 .250 2012
Cooperstown Griggs County Central 4 4-0 1.000 2016
Rugby 4 3-1 .750 2012
Stanley 4 4-0 1.000 2016
Grafton 2 2-0 1.000 2018
Kindred 2 2-0 1.000 2016
Hillsboro 1 1-0 1.000 2016
Proctor (MN) 1 1-0 1.000 2008
TOTALS 272-168 .618
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Fargo Shanley Catholic L 21-23
Sep 06 Valley City W 41-10
Sep 13 Hillsboro 0-0
Sep 20 Devils Lake 0-0
Sep 27 Belcourt Turtle Mountain 0-0 AA - West
Oct 04 Beulah 0-0 AA - West
Oct 11 Watford City 0-0 AA - West
Oct 18 Hazen 0-0 AA - West
Oct 25 Stanley 0-0
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Grafton W 41-0 AA
Aug 31 Valley City W 35-8 AA
Sep 07 Wahpeton W 55-0 AA
Sep 14 Devils Lake W 17-15 AA
Sep 21 Jamestown W 37-7 AA
Sep 28 Fargo Shanley Catholic L 7-14 AA
Oct 05 Watford City W 54-0 AA
Oct 12 Casselton Central Cass W 14-7 AA
Oct 19 Belcourt Turtle Mountain W 40-18 AA
Nov 02 Casselton Central Cass W 41-20 Class AA Semifinal
Nov 09 Fargo Shanley Catholic L 21-28 Class AA Final
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Grafton W 49-0 AA
Sep 01 Valley City W 49-0 AA
Sep 08 Wahpeton W 33-0 AA
Sep 15 Devils Lake W 35-0 AA
Sep 22 Jamestown W 17-10 AA
Sep 29 Fargo Shanley Catholic L 14-17 AA
Oct 06 Watford City L 22-24 AA
Oct 13 Casselton Central Cass W 38-20 AA
Oct 20 Belcourt Turtle Mountain W 41-14 AA
Nov 03 Devils Lake W 30-0 Class AA Semifinal
Nov 10 Fargo Shanley Catholic W 31-12 Class AA Final
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Fargo Shanley Catholic W 18-7
Sep 02 Wahpeton W 41-0
Sep 09 Beulah W 38-13 AA - West
Sep 16 Belcourt Turtle Mountain W 48-20 AA - West
Sep 23 Dickinson Trinity W 43-7 AA - West
Sep 30 Watford City W 42-0 AA - West
Oct 07 Stanley W 42-8 AA - West
Oct 14 Cooperstown Griggs County Central W 49-12 AA - West
Oct 21 Valley City W 40-20 AA - West
Oct 28 Casselton Central Cass W 28-6 Class AA Quarterfinal
Nov 04 Hillsboro W 28-6 Class AA Semifinal
Nov 11 Kindred W 47-6 Class AA Final
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Fargo Shanley Catholic W 27-19
Sep 04 Wahpeton W 47-34
Sep 11 Beulah L 13-20 AA - West
Sep 18 Belcourt Turtle Mountain W 56-8 AA - West
Sep 25 Dickinson Trinity W 44-7 AA - West
Oct 02 Watford City W 34-6 AA - West
Oct 09 Stanley W 48-16 AA - West
Oct 16 Cooperstown Griggs County Central W 49-6 AA - West
Oct 23 Valley City W 21-8 AA - West
Oct 30 Kindred W 53-0 Class AA Quarterfinal
Nov 06 Beulah L 7-13 Class AA Semifinal
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Fargo Shanley Catholic W 28-27
Sep 05 Lisbon W 41-7
Sep 12 Beulah W 31-0 AA - West
Sep 19 Belcourt Turtle Mountain W 49-0 AA - West
Sep 26 Dickinson Trinity W 41-8 AA - West
Oct 03 Watford City W 41-0 AA - West
Oct 10 Stanley W 48-22 AA - West
Oct 17 Cooperstown Griggs County Central W 42-12 AA - West
Oct 24 Minot Bishop Ryan Catholic W 38-7 AA - West
Oct 31 Casselton Central Cass W 35-12 Class AA Quarterfinal
Nov 07 Wahpeton W 37-6 Class AA Semifinal
Nov 14 Fargo Shanley Catholic W 21-7 Class AA Final
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Fargo Shanley Catholic W 14-9
Sep 06 Lisbon W 26-12
Sep 13 Beulah W 21-0 AA - West
Sep 20 Belcourt Turtle Mountain W 48-24 AA - West
Sep 27 Dickinson Trinity W 42-12 AA - West
Oct 04 Watford City W 23-0 AA - West
Oct 11 Stanley W 56-14 AA - West
Oct 18 Cooperstown Griggs County Central W 38-6 AA - West
Oct 25 Minot Bishop Ryan Catholic L 7-14 AA - West
Nov 01 Lisbon W 29-12 Class AA Quarterfinal
Nov 08 Fargo Shanley Catholic W 12-10 Class AA Semifinal
Nov 15 Wahpeton W 24-22 Class AA Final
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Wahpeton L 26-30
Aug 31 Lisbon W 25-20
Sep 07 Bottineau W 29-22 AA - West
Sep 14 Carrington L 0-18 AA - West
Sep 21 Beulah L 14-28 AA - West
Sep 28 Dickinson Trinity L 34-35 AA - West
Oct 05 Rugby L 7-26 AA - West
Oct 12 Belcourt Turtle Mountain W 39-0 AA - West
Oct 19 Minot Bishop Ryan Catholic W 13-9 AA - West
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Wahpeton L 28-34
Sep 02 Lisbon L 6-14
Sep 09 Bottineau L 7-20 AA - West
Sep 16 Carrington L 12-27 AA - West
Sep 23 Beulah L 7-18 AA - West
Sep 30 Dickinson Trinity W 39-13 AA - West
Oct 07 Rugby W 41-13 AA - West
Oct 14 Belcourt Turtle Mountain W 26-20 AA - West
Oct 21 Minot Bishop Ryan Catholic W 14-8 AA - West
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Wahpeton W 28-6
Sep 03 Lisbon W 21-14
Sep 10 Bottineau W 35-14 AA - West
Sep 17 Carrington W 24-0 AA - West
Sep 24 Beulah W 30-14 AA - West
Oct 01 Dickinson Trinity W 35-6 AA - West
Oct 08 Devils Lake L 0-38 AA - West
Oct 15 Belcourt Turtle Mountain W 42-0 AA - West
Oct 22 Minot Bishop Ryan Catholic W 10-6 AA - West
Oct 29 Valley City L 13-20 Class AA Quarterfinal
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Wahpeton L 0-25
Sep 04 Lisbon L 28-36
Sep 11 Bottineau W 28-0 AA - West
Sep 18 Carrington L 21-27 AA - West
Sep 25 Beulah W 38-13 AA - West
Oct 02 Dickinson Trinity L 6-14 AA - West
Oct 09 Devils Lake L 6-34 AA - West
Oct 16 Belcourt Turtle Mountain W 41-28 AA - West
Oct 23 Minot Bishop Ryan Catholic W 30-22 AA - West
Oct 30 Wahpeton L 13-43 Class AA Quarterfinal
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Proctor (MN) W 39-12
Sep 05 Grand Forks Central W 46-42
Sep 12 Mandan L 17-32 AAA - West
Sep 19 Dickinson W 27-20 AAA - West
Sep 26 Jamestown L 19-36 AAA - West
Oct 03 Minot L 21-42 AAA - West
Oct 10 Bismarck L 12-51 AAA - West
Oct 17 Bismarck Century L 13-40 AAA - West
Oct 24 Williston L 14-35 AAA - West
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Grand Forks Central L 17-35
Aug 31 Fargo South L 13-39
Sep 07 Mandan W 21-12 AAA - West
Sep 14 Dickinson L 6-14 AAA - West
Sep 21 Jamestown L 10-14 AAA - West
Sep 28 Minot L 22-29 AAA - West
Oct 05 Bismarck L 0-36 AAA - West
Oct 12 Bismarck Century L 21-40 AAA - West
Oct 19 Williston W 10-7 AAA - West
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Wahpeton L 20-35
Sep 01 Devils Lake W 28-7
Sep 08 Williston L 7-32 AAA - West
Sep 15 Mandan L 7-37 AAA - West
Sep 22 Dickinson L 25-40 AAA - West
Sep 29 Jamestown L 6-28 AAA - West
Oct 06 Minot L 7-48 AAA - West
Oct 13 Bismarck L 6-27 AAA - West
Oct 20 Bismarck Century L 8-24 AAA - West
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Wahpeton L 14-41
Sep 02 Devils Lake L 7-33
Sep 09 Williston L 22-42 AAA - West
Sep 16 Mandan L 8-21 AAA - West
Sep 23 Dickinson L 0-32 AAA - West
Sep 30 Jamestown L 15-41 AAA - West
Oct 07 Minot L 7-40 AAA - West
Oct 14 Bismarck L 0-55 AAA - West
Oct 21 Bismarck Century L 6-43 AAA - West
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Fargo Shanley Catholic W 10-0
Sep 03 Grand Forks Central L 7-19
Sep 10 Bismarck Century W 16-12 AAA - West
Sep 17 Williston W 21-7 AAA - West
Sep 24 Mandan L 3-28 AAA - West
Oct 01 Dickinson W 38-14 AAA - West
Oct 08 Jamestown W 26-14 AAA - West
Oct 15 Minot L 6-50 AAA - West
Oct 22 Bismarck L 19-27 AAA - West
Oct 29 Grand Forks Central L 14-46 Class AAA Quarterfinal
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Beulah L 9-14
Sep 05 Fargo Shanley Catholic W 9-7
Sep 12 Bismarck Century L 8-26 AAA - West
Sep 19 Williston W 15-7 AAA - West
Sep 26 Mandan W 38-18 AAA - West
Oct 03 Dickinson W 17-0 AAA - West
Oct 10 Jamestown L 30-33 AAA - West
Oct 17 Minot L 21-35 AAA - West
Oct 24 Bismarck L 21-34 AAA - West
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Fargo Shanley Catholic L 14-24
Sep 06 Grand Forks Central L 0-18
Sep 13 Bismarck L 0-31 AAA - West
Sep 20 Bismarck Century W 17-6 AAA - West
Sep 27 Williston L 6-13 AAA - West
Oct 04 Mandan L 14-24 AAA - West
Oct 11 Dickinson L 3-19 AAA - West
Oct 18 Jamestown W 16-14 AAA - West
Oct 25 Minot L 16-29 AAA - West
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Grand Forks Central L 14-20
Aug 31 Fargo Shanley Catholic L 14-15
Sep 07 Bismarck L 0-28 AAA - West
Sep 14 Bismarck Century L 7-14 AAA - West
Sep 21 Williston W 37-6 AAA - West
Sep 28 Mandan W 20-18 AAA - West
Oct 05 Dickinson L 21-38 AAA - West
Oct 12 Jamestown L 20-21 AAA - West
Oct 19 Minot L 10-27 AAA - West
Oct 23 Mandan L 7-21 Class AAA Play-In
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Fargo North L 10-21
Sep 01 Grand Forks Red River L 0-12
Sep 08 Minot L 10-13 AAA - West
Sep 15 Bismarck L 0-21 AAA - West
Sep 22 Bismarck Century L 7-31 AAA - West
Sep 29 Williston L 14-20 AAA - West
Oct 06 Mandan L 21-34 AAA - West
Oct 13 Dickinson W 10-7 AAA - West
Oct 20 Jamestown L 10-14 AAA - West
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Fargo North L 13-29
Sep 03 Grand Forks Red River L 8-33
Sep 10 Minot L 7-23 AAA - West
Sep 17 Bismarck L 7-26 AAA - West
Sep 24 Bismarck Century L 0-24 AAA - West
Oct 01 Williston W 28-13 AAA - West
Oct 08 Mandan L 6-13 AAA - West
Oct 15 Dickinson L 7-21 AAA - West
Oct 22 Jamestown L 14-34 AAA - West
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Grand Forks Central W 27-18
Sep 04 Fargo North L 0-28
Sep 11 Jamestown L 28-33 AAA - West
Sep 18 Minot L 28-29 AAA - West
Sep 25 Bismarck L 0-42 AAA - West
Oct 02 Bismarck Century W 7-0 AAA - West
Oct 09 Williston W 23-14 AAA - West
Oct 16 Mandan L 7-14 AAA - West
Oct 23 Dickinson L 6-28 AAA - West
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Grand Forks Central W 20-14
Sep 05 Fargo North L 22-28
Sep 12 Jamestown W 20-12 AAA - West
Sep 19 Minot W 21-19 AAA - West
Sep 26 Bismarck L 19-41 AAA - West
Oct 03 Bismarck Century L 0-27 AAA - West
Oct 10 Williston W 29-0 AAA - West
Oct 17 Mandan W 33-6 AAA - West
Oct 24 Dickinson L 7-28 AAA - West
Oct 28 Minot L 14-19 Class AAA Play-In
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 open
Sep 06 Fargo South L 6-14
Sep 13 Minot W 16-13 Western-Dakota
Sep 20 Williston W 27-20 Western-Dakota
Sep 27 Bismarck L 21-28 Western-Dakota
Oct 04 Mandan L 7-55 Western-Dakota
Oct 11 Belcourt Turtle Mountain W 39-0 Western-Dakota
Oct 18 Dickinson W 41-21 Western-Dakota
Oct 25 Bismarck Century W 23-7 Western-Dakota
Oct 29 West Fargo W 28-6 Class A First Round
Nov 01 Fargo South L 12-21 Class A Quarterfinal
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Sep 01 Fargo South L 2-6
Sep 08 Minot L 14-18 Western-Dakota
Sep 15 Williston W 10-6 Western-Dakota
Sep 22 Bismarck W 29-28 Western-Dakota
Sep 29 Mandan W 24-8 Western-Dakota
Oct 06 Belcourt Turtle Mountain W 48-8 Western-Dakota
Oct 13 Dickinson W 34-0 Western-Dakota
Oct 20 Bismarck Century L 14-18 Western-Dakota
Oct 24 Grand Forks Red River W 48-0 Class A First Round
Oct 27 Devils Lake W 14-7 Class A Quarterfinal
Nov 03 Bismarck Century W 21-14 Class A Semifinal
Nov 10 Fargo North L 14-19 Class A Final
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Sep 02 West Fargo W 13-8
Sep 09 Bismarck Century W 33-7 Western-Dakota
Sep 16 Minot L 14-42 Western-Dakota
Sep 23 Williston W 35-28 Western-Dakota
Sep 30 Bismarck W 27-6 Western-Dakota
Oct 07 Mandan L 13-32 Western-Dakota
Oct 14 Belcourt Turtle Mountain W 48-8 Western-Dakota
Oct 21 Dickinson L 0-7 Western-Dakota
Oct 25 Dickinson W 21-6 Class A First Round
Oct 28 Grand Forks Red River W 12-0 Class A Quarterfinal
Nov 04 Minot W 35-14 Class A Semifinal
Nov 11 Jamestown W 28-19 Class A Final
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Sep 03 West Fargo L 13-14
Sep 10 Bismarck Century W 29-7 Western-Dakota
Sep 17 Minot W 27-9 Western-Dakota
Sep 24 Williston W 10-0 Western-Dakota
Oct 01 Bismarck L 14-28 Western-Dakota
Oct 08 Mandan W 41-19 Western-Dakota
Oct 15 Belcourt Turtle Mountain W 46-8 Western-Dakota
Oct 22 Dickinson W 38-13 Western-Dakota
Oct 29 Wahpeton W 50-17 Class A Quarterfinal
Nov 05 West Fargo L 0-28 Class A Semifinal
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 open
Sep 04 Fargo North W 21-14
Sep 11 Fargo South L 24-25
Sep 18 Dickinson W 25-13 Western-Dakota
Sep 25 Mandan W 20-19 Western-Dakota
Oct 02 Bismarck Century W 35-7 Western-Dakota
Oct 09 Bismarck W 27-7 Western-Dakota
Oct 16 Minot L 6-20 Western-Dakota
Oct 23 Williston W 20-15 Western-Dakota
Oct 30 Jamestown L 3-6 Class A Quarterfinal
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 30 Fargo North W 35-0
Sep 06 Fargo South W 28-16
Sep 13 Dickinson L 9-13 Western-Dakota
Sep 20 Mandan W 28-14 Western-Dakota
Sep 27 Bismarck Century W 55-7 Western-Dakota
Oct 04 Bismarck W 17-0 Western-Dakota
Oct 11 Minot W 41-14 Western-Dakota
Oct 18 Williston W 38-0 Western-Dakota
Oct 25 Fargo North W 28-7 Class A Quarterfinal
Nov 01 Fargo South W 28-0 Class A Semifinal
Nov 08 Jamestown W 21-7 Class A Final
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 31 Minot Bishop Ryan Catholic W 25-0
Sep 07 Minot W 17-14 Western-Dakota
Sep 14 Dickinson L 16-18 Western-Dakota
Sep 21 Mandan W 32-14 Western-Dakota
Sep 28 Bismarck W 30-7 Western-Dakota
Oct 05 Fargo Shanley Catholic W 39-7
Oct 12 Bismarck Century W 30-6 Western-Dakota
Oct 19 Williston W 14-0 Western-Dakota
Oct 26 Williston W 26-6 Class A First Round
Nov 02 Jamestown W 15-14 Class A Quarterfinal
Nov 09 Grand Forks Central W 33-14 Class A Semifinal
Nov 16 Fargo South L 12-28 Class A Final
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Fargo Shanley Catholic W 17-13
Sep 01 Grand Forks Red River W 24-13
Sep 08 Minot W 30-13 Western-Dakota
Sep 15 Dickinson W 21-18 Western-Dakota
Sep 22 Mandan W 24-14 Western-Dakota
Sep 29 Bismarck W 28-6 Western-Dakota
Oct 06 Dickinson Trinity W 37-12 Western-Dakota
Oct 13 Bismarck Century W 24-7 Western-Dakota
Oct 20 Williston W 31-20 Western-Dakota
Oct 27 Grand Forks Central W 40-21 Class A Quarterfinal
Nov 03 Devils Lake L 7-30 Class A Semifinal
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Fargo Shanley Catholic L 12-13
Sep 02 Grand Forks Red River W 27-20
Sep 09 Williston W 32-13 Western-Dakota
Sep 16 Minot W 35-21 Western-Dakota
Sep 23 Dickinson L 14-19 Western-Dakota
Sep 30 Mandan W 14-8 Western-Dakota
Oct 07 Bismarck W 35-8 Western-Dakota
Oct 14 Dickinson Trinity W 43-10 Western-Dakota
Oct 21 Bismarck Century W 34-20 Western-Dakota
Oct 28 Grand Forks Central W 26-6 Class A Quarterfinal
Nov 04 Grand Forks Red River W 44-21 Class A Semifinal
Nov 11 Fargo South W 31-14 Class A Final
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Fargo Shanley Catholic L 28-47
Sep 04 open
Sep 11 Williston W 18-15 Western-Dakota
Sep 18 Minot L 20-29 Western-Dakota
Sep 25 Dickinson L 6-24 Western-Dakota
Oct 02 Mandan W 28-0 Western-Dakota
Oct 09 Bismarck W 9-7 Western-Dakota
Oct 16 Dickinson Trinity W 7-2 Western-Dakota
Oct 23 Bismarck Century W 15-14 Western-Dakota
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Fargo Shanley Catholic W 28-14
Sep 05 Fargo South L 20-34
Sep 12 Bismarck Century W 35-0 Western-Dakota
Sep 19 Williston L 21-39 Western-Dakota
Sep 26 Minot W 21-14 Western-Dakota
Oct 03 Dickinson W 42-6 Western-Dakota
Oct 10 Mandan W 49-21 Western-Dakota
Oct 17 Bismarck L 14-32 Western-Dakota
Oct 24 Dickinson Trinity W 31-7 Western-Dakota
Oct 31 Fargo South L 12-41 Class A Quarterfinal
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Fargo Shanley Catholic W 29-20
Aug 30 Fargo South C
Sep 06 Bismarck Century W 30-15 Western-Dakota
Sep 13 Williston W 21-13 Western-Dakota
Sep 20 Minot W 39-8 Western-Dakota
Sep 27 Dickinson W 22-13 Western-Dakota
Oct 04 Mandan W 34-12 Western-Dakota
Oct 11 Bismarck L 14-19 Western-Dakota
Oct 18 Dickinson Trinity W 42-6 Western-Dakota
Oct 25 Minot Bishop Ryan Catholic W 41-7 Class A Quarterfinal
Nov 01 Fargo South W 20-7 Class A Semifinal
Nov 08 Bismarck L 26-27 Class A Final
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Fargo Shanley Catholic W 26-7
Sep 07 Fargo South W 8-6
Sep 14 Dickinson Trinity W 44-8 Western-Dakota
Sep 21 Bismarck Century W 35-0 Western-Dakota
Sep 28 Williston W 28-14 Western-Dakota
Oct 05 Minot W 6-0 Western-Dakota
Oct 12 Dickinson W 27-25 Western-Dakota
Oct 19 Mandan W 28-13 Western-Dakota
Oct 26 Bismarck L 0-7 Western-Dakota
Oct 30 West Fargo L 0-28 Class A Quarterfinal
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Fargo Shanley Catholic L 0-23
Sep 09 Fargo South L 0-7
Sep 16 Dickinson Trinity W 51-14 Western-Dakota
Sep 23 Bismarck Century W 35-6 Western-Dakota
Sep 30 Williston W 21-0 Western-Dakota
Oct 07 Minot W 18-13 Western-Dakota
Oct 14 Dickinson W 14-13 Western-Dakota
Oct 21 Mandan W 17-7 Western-Dakota
Oct 28 Bismarck W 14-0 Western-Dakota
Nov 01 Fargo North W 35-6 Class A Quarterfinal
Nov 04 Grand Forks Red River W 20-13 Class A Semifinal
Nov 11 Fargo Shanley Catholic L 17-31 Class A Final
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Fargo Shanley Catholic L 6-27
Sep 10 Wahpeton W 48-6
Sep 17 Bismarck W 13-10 Western-Dakota
Sep 24 Dickinson Trinity W 27-0 Western-Dakota
Oct 01 Bismarck Century W 10-0 Western-Dakota
Oct 08 Williston W 7-0 Western-Dakota
Oct 15 Minot W 28-7 Western-Dakota
Oct 22 Dickinson W 26-14 Western-Dakota
Oct 29 Mandan W 20-6 Western-Dakota
Nov 02 Fargo Shanley Catholic W 14-11 Class A Quarterfinal
Nov 05 Fargo South L 6-9 Class A Semifinal
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Fargo Shanley Catholic W 28-16
Sep 11 Wahpeton W 42-21
Sep 18 Bismarck W 24-17 Western-Dakota
Sep 25 Dickinson Trinity W 40-0 Western-Dakota
Oct 02 Bismarck Century W 6-3 Western-Dakota
Oct 09 Williston W 33-6 Western-Dakota
Oct 16 Minot W 14-0 Western-Dakota
Oct 23 Dickinson W 6-0 Western-Dakota
Oct 30 Mandan W 7-3 Western-Dakota
Nov 03 Grand Forks Red River W 9-7 Class A Quarterfinal
Nov 06 Fargo South L 7-14 Class A Semifinal
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Rugby W 27-0
Sep 05 Wahpeton W 35-0
Sep 12 Mandan W 28-0 Western-Dakota
Sep 19 Bismarck W 3-0 Western-Dakota
Sep 26 Dickinson Trinity W 28-6 Western-Dakota
Oct 03 Bismarck Century W 9-7 Western-Dakota
Oct 10 Williston L 21-23 Western-Dakota
Oct 17 Minot L 7-24 Western-Dakota
Oct 24 Dickinson L 7-14 Western-Dakota
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Rugby W 35-6
Sep 07 Wahpeton L 7-13
Sep 14 Mandan W 21-3 Western-Dakota
Sep 21 Bismarck W 34-33 Western-Dakota
Sep 28 Dickinson Trinity L 10-30 Western-Dakota
Oct 05 Bismarck Century L 7-23 Western-Dakota
Oct 12 Williston L 13-29 Western-Dakota
Oct 19 Minot L 0-7 Western-Dakota
Oct 26 Dickinson W 10-0 Western-Dakota
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Dickinson Trinity L 12-13 Western-Dakota
Sep 08 Wahpeton L 7-26
Sep 15 Mandan W 10-6 Western-Dakota
Sep 22 Bismarck Century L 0-3 Western-Dakota
Sep 29 Minot L 0-40 Western-Dakota
Oct 06 Williston W 33-6 Western-Dakota
Oct 13 Bismarck L 7-10 Western-Dakota
Oct 20 Dickinson L 0-6 Western-Dakota
Oct 27 Minot Bishop Ryan Catholic L 7-18
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Dickinson Trinity W 18-7 Western-Dakota
Sep 09 Minot Bishop Ryan Catholic W 30-0 Western-Dakota
Sep 16 open
Sep 23 Bismarck Century L 0-8 Western-Dakota
Sep 30 Minot W 21-19 Western-Dakota
Oct 07 Williston W 19-0 Western-Dakota
Oct 14 Bismarck L 7-35 Western-Dakota
Oct 21 Dickinson W 27-21 Western-Dakota
Oct 28 Mandan W 34-0 Western-Dakota
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Mandan W 23-3 Western-Dakota
Sep 10 Dickinson Trinity W 28-7 Western-Dakota
Sep 17 Minot Bishop Ryan Catholic W 42-7 Western-Dakota
Sep 24 open
Oct 01 Bismarck Century L 19-21 Western-Dakota
Oct 08 Minot L 25-33 Western-Dakota
Oct 15 Williston W 20-6 Western-Dakota
Oct 22 Bismarck W 14-8 Western-Dakota
Oct 29 Dickinson W 14-0 Western-Dakota
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Mandan L 28-34 Western-Dakota
Sep 05 Dickinson Trinity W 21-17 Western-Dakota
Sep 12 Minot Bishop Ryan Catholic W 27-6 Western-Dakota
Sep 19 open
Sep 26 Bismarck Century W 44-0 Western-Dakota
Oct 03 Minot W 41-14 Western-Dakota
Oct 10 Williston W 18-13 Western-Dakota
Oct 17 Bismarck W 24-21 Western-Dakota
Oct 24 Dickinson W 45-7 Western-Dakota
Oct 31 Fargo North L 12-13 Class A Semifinal