CARRINGTON CARDINALS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2020 5-5 .500 202-213 P
2019 3-6 .333 146-204
2018 7-2 .778 306-58 * P
2017 8-2 .800 307-146 * P
2016 4-5 .444 204-200 P
2015 9-1 .900 501-130 * P
2014 8-2 .800 393-102 * P
2013 6-3 .667 220-133 * P
2012 5-4 .556 199-161 * P
2011 7-3 .700 192-143 * P
2010 7-4 .636 270-170 * P
2009 4-6 .400 157-143 P
2008 2-7 .222 102-151
2007 0-9 .000 19-318
2006 2-7 .222 73-270
2005 2-7 .222 77-186
2004 4-5 .444 163-178
2003 8-3 .727 300-151 * P
2002 12-1 .923 310-70 * P
2001 6-4 .600 194-117 * P
2000 10-2 .833 293-102 * P
1999 9-4 .692 275-196 * P
1998 8-3 .727 338-152 * P
1997 5-4 .556 142-140 * P
1996 3-5 .375 143-155
1995 1-6 .143 32-148
1994 9-1 .900 226-97 * P
1993 4-5 .444 85-131
1992 1-8 .111 74-260
1991 5-4 .556 131-135 *
1990 2-7 .222 79-206
1989 2-7 .222 92-216
1988 12-1 .923 372-92 * P
1987 8-3 .727 198-197 * P
1986 3-5 .375 107-145
1985 4-4 .500 125-114
1984 4-5 .444 117-170
1983 1-8 .111 98-172
1982 7-3 .700 217-93 * P
1981 12-0 1.000 334-62 * P
1980 8-2 .800 227-59 * P
1979 5-4 .556 145-134 *
1978 3-7 .300 212-266
1977 8-2 .800 171-129 *
1976 4-5 .444 180-188
1975 3-6 .333 100-163
250-197 .559 24 of 46
   
CO-OP PARTNER HISTORY:
Pingree-Buchanan Raiders   1996-2012
2017-
Sykeston Wildcats   1997-2005
Kensal Spartans   1999-2012
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Harvey 33 16-17 .485 2020
Langdon 24 11-12 .478 2020 1
Cavalier 22 8-14 .364 2004
Fargo Oak Grove Lutheran 22 11-9 .550 2017 2
Rugby 21 10-11 .476 2020
Oakes 20 16-4 .800 2020
Bottineau 18 14-4 .778 2020
Park River 18 14-4 .778 2020
Casselton Central Cass 17 10-7 .588 2008
Grafton 17 6-11 .353 2020
Valley City 16 3-13 .188 2011
Larimore 15 8-7 .533 2015
Cooperstown Griggs County Central 14 11-3 .786 2018
Hazen 13 6-7 .462 2008
LaMoure 13 7-5 .583 2004 1
Lisbon 11 6-5 .545 2010
New Rockford 11 7-4 .636 1998
Devils Lake 10 1-9 .100 2010
Hillsboro 11 7-3 .700 2017 1
Kindred 9 5-4 .556 2018
Mayville-Portland 9 1-8 .111 1990
Beulah 8 3-5 .375 2012
Enderlin 7 7-0 1.000 2002
Wyndmere 7 6-1 .857 2002
Belcourt Turtle Mountain 6 5-1 .833 2012
Ellendale 6 4-2 .667 2020
Fessenden 6 5-1 .833 1980
Minot Bishop Ryan Catholic 6 2-4 .333 2020
Dickinson Trinity 5 2-3 .400 2012
Milnor 5 4-1 .800 2018
Bismarck St. Mary's Central 4 3-1 .750 2012
Hunter Northern Cass 4 3-1 .750 2016
Linton 4 3-1 .750 2014
Mayville-Portland-Clifford-Galesburg 4 2-2 .500 1996
Westhope 4 4-0 1.000 2020
Cando 3 3-0 1.000 1982
Rolla 3 2-1 .667 2014
Stanley 3 0-3 .000 2002
Center 2 2-0 1.000 1988
Des Lacs-Burlington 2 0-2 .000 1992
Hankinson 2 1-1 .500 1998
Northwood 2 0-2 .000 2006
Steele-Dawson 2 2-0 1.000 2014
Thompson 2 0-2 .000 2001
Walhalla 2 2-0 1.000 1981
Belfield 1 1-0 1.000 2002
Crosby Divide County 1 0-1 .000 1982
Fargo Shanley Catholic 1 0-1 .000 2009
Jamestown JV 1 1-0 1.000 1985
Kenmare 1 1-0 1.000 1988
Killdeer 1 1-0 1.000 2002
Velva 1 1-0 1.000 1988
Washburn 1 1-0 1.000 2002
Watford City 1 1-0 1.000 1981
TOTALS 250-197 .559
   
MISSING RESULTS
Langdon   Oct 11, 1985
Hillsboro   Oct 10, 1986
Fargo Oak Grove Lutheran   Oct 17, 1995
Fargo Oak Grove Lutheran   Sep 12, 1997
LaMoure   Oct 3, 1997
2021   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 20 Ellendale 0-0
Aug 27 Beulah 0-0
Sep 03 Park River 0-0 B - Region 2
Sep 10 Grafton 0-0 B - Region 2
Sep 17 Harvey 0-0 B - Region 2
Sep 24 Hillsboro 0-0 B - Region 2
Oct 01 Hunter Northern Cass 0-0 B - Region 2
Oct 08 Thompson 0-0 B - Region 2
Oct 15 Langdon 0-0 B - Region 2
 
2020   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Ellendale W 38-28
Aug 28 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-42
Sep 04 Grafton L 24-41 A - Region 2
Sep 11 Harvey W 24-6 A - Region 2
Sep 18 Westhope W 32-12 A - Region 2
Sep 25 Bottineau W 34-0 A - Region 2
Oct 02 Rugby L 8-12 A - Region 2
Oct 09 Langdon L 0-30 A - Region 2
Oct 16 Park River W 36-6 A - Region 2
Oct 23 Oakes L 0-36 Class A First Round
 
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Ellendale L 6-28
Aug 30 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-42
Sep 06 Grafton L 0-6 A - Region 2
Sep 13 Harvey L 6-12 A - Region 2
Sep 20 Westhope W 44-34 A - Region 2
Sep 27 Bottineau W 42-8 A - Region 2
Oct 04 Rugby L 0-28 A - Region 2
Oct 11 Langdon L 8-40 A - Region 2
Oct 18 Park River W 40-6 A - Region 2
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Kindred W 20-0
Aug 31 Harvey W 42-0 A - Region 2
Sep 07 Westhope W 48-0 A - Region 2
Sep 14 Bottineau W 56-6 A - Region 2
Sep 21 Rugby W 48-12 A - Region 2
Sep 28 Langdon L 14-18 A - Region 2
Oct 05 Park River W 38-0 A - Region 2
Oct 12 Cooperstown Griggs County Central W 34-8 A - Region 2
Oct 19 Milnor L 6-14 Class A First Round
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Kindred W 26-13
Sep 01 Harvey W 34-8 A - Region 2
Sep 08 Westhope W 37-14 A - Region 2
Sep 15 Bottineau W 46-6 A - Region 2
Sep 22 Rugby W 48-8 A - Region 2
Sep 29 Langdon L 0-31 A - Region 2
Oct 06 Park River W 34-8 A - Region 2
Oct 13 Cooperstown Griggs County Central W 55-17 A - Region 2
Oct 20 Fargo Oak Grove Lutheran W 20-14 Class A First Round
Oct 27 Hillsboro L 7-27 Class A Quarterfinal
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Harvey L 0-12
Sep 02 Rugby W 12-8
Sep 09 Langdon L 20-32
Sep 16 Ellendale L 12-40 A - Region 1
Sep 23 Hunter Northern Cass L 14-20 A - Region 1
Sep 30 Oakes W 54-20 A - Region 1
Oct 07 Fargo Oak Grove Lutheran W 26-0 A - Region 1
Oct 14 Milnor W 27-14 A - Region 1
Oct 21 Langdon L 39-54 Class A First Round
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Harvey W 36-6
Sep 04 Rugby W 69-6
Sep 11 Langdon W 70-14
Sep 18 Ellendale W 55-7 A - Region 1
Sep 25 Hunter Northern Cass W 46-9 A - Region 1
Oct 02 Oakes W 52-8 A - Region 1
Oct 09 Fargo Oak Grove Lutheran W 65-14 A - Region 1
Oct 16 Milnor W 71-24 A - Region 1
Oct 30 Larimore W 28-14 Class A Quarterfinal
Nov 06 Park River L 9-28 Class A Semifinal
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Harvey W 26-14
Sep 05 Linton W 19-6 A - Region 1
Sep 12 Steele-Dawson W 42-0 A - Region 1
Sep 19 Ellendale W 77-0 A - Region 1
Sep 26 Hunter Northern Cass W 41-0 A - Region 1
Oct 03 Milnor W 52-6 A - Region 1
Oct 10 Hillsboro W 49-14 A - Region 1
Oct 17 Oakes L 7-26 A - Region 1
Oct 24 Rolla W 74-19 Class A First Round
Oct 31 Larimore L 6-17 Class A Quarterfinal
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Harvey W 24-12
Sep 06 Linton W 24-6 A - Region 1
Sep 13 Steele-Dawson W 36-12 A - Region 1
Sep 20 Ellendale W 50-0 A - Region 1
Sep 27 Hunter Northern Cass W 43-16 A - Region 1
Oct 04 Milnor W 20-8 A - Region 1
Oct 11 Hillsboro L 16-18 A - Region 1
Oct 18 Oakes L 0-39 A - Region 1
Oct 25 Rolla L 7-22 Class A First Round
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Valley City C
Aug 31 Cooperstown Griggs County Central W 28-21
Sep 07 Dickinson Trinity L 24-25 AA - West
Sep 14 Bismarck St. Mary's Central W 18-0 AA - West
Sep 21 Belcourt Turtle Mountain W 47-0 AA - West
Sep 28 Minot Bishop Ryan Catholic L 14-28 AA - West
Oct 05 Bottineau W 20-7 AA - West
Oct 12 Beulah L 19-22 AA - West
Oct 19 Rugby W 23-14 AA - West
Oct 26 Grafton L 6-44 Class AA Quarterfinal
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Valley City L 0-18
Sep 02 Cooperstown Griggs County Central W 13-0
Sep 09 Dickinson Trinity W 27-21 AA - West
Sep 16 Bismarck St. Mary's Central W 27-12 AA - West
Sep 23 Belcourt Turtle Mountain W 35-12 AA - West
Sep 30 Minot Bishop Ryan Catholic W 19-0 AA - West
Oct 07 Bottineau W 17-14 AA - West
Oct 14 Beulah L 12-28 AA - West
Oct 21 Rugby W 28-6 AA - West
Oct 28 Kindred L 8-32 Class AA Quarterfinal
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Fargo Oak Grove Lutheran W 38-0
Sep 03 Valley City L 0-18
Sep 10 Dickinson Trinity W 35-34 AA - West
Sep 17 Bismarck St. Mary's Central L 0-24 AA - West
Sep 24 Belcourt Turtle Mountain W 39-6 AA - West
Oct 01 Minot Bishop Ryan Catholic W 48-6 AA - West
Oct 08 Bottineau W 55-12 AA - West
Oct 15 Beulah W 13-7 AA - West
Oct 22 Devils Lake L 15-29 AA - West
Oct 29 Lisbon W 15-6 Class AA Quarterfinal
Nov 05 Devils Lake L 12-28 Class AA Semifinal
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-7
Sep 04 Valley City L 6-18
Sep 11 Dickinson Trinity L 7-16 AA - West
Sep 18 Bismarck St. Mary's Central W 27-21 AA - West
Sep 25 Belcourt Turtle Mountain W 59-6 AA - West
Oct 02 Minot Bishop Ryan Catholic L 16-18 AA - West
Oct 09 Bottineau W 27-13 AA - West
Oct 16 Beulah W 9-6 AA - West
Oct 23 Devils Lake L 0-6 AA - West
Oct 30 Fargo Shanley Catholic L 6-32 Class AA Quarterfinal
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Hazen L 0-22
Sep 05 Beulah W 19-0
Sep 12 Rugby W 27-6 AA - East
Sep 19 Casselton Central Cass L 8-9 AA - East
Sep 26 Devils Lake L 7-21 AA - East
Oct 03 Bottineau L 0-17 AA - East
Oct 10 Grafton L 6-29 AA - East
Oct 17 Fargo Oak Grove Lutheran L 19-21 AA - East
Oct 24 Valley City L 16-26 AA - East
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Hazen L 0-40
Aug 31 Beulah L 0-32
Sep 07 Rugby L 0-39 AA - East
Sep 14 Casselton Central Cass L 0-21 AA - East
Sep 21 Devils Lake L 6-43 AA - East
Sep 28 Bottineau L 6-21 AA - East
Oct 05 Grafton L 0-48 AA - East
Oct 12 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-35 AA - East
Oct 19 Valley City L 7-39 AA - East
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Hazen L 7-45
Sep 01 Beulah L 0-35
Sep 08 Casselton Central Cass W 20-6 AA - East
Sep 15 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-31 AA - East
Sep 22 Rugby L 8-27 AA - East
Sep 29 Grafton L 0-40 AA - East
Oct 06 Lisbon L 14-46 AA - East
Oct 13 Northwood L 8-34 AA - East
Oct 20 Valley City W 16-6 AA - East
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Hazen L 14-39
Sep 02 Beulah L 2-12
Sep 09 Casselton Central Cass W 20-0 AA - East
Sep 16 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-16 AA - East
Sep 23 Rugby L 0-41 AA - East
Sep 30 Grafton W 15-12 AA - East
Oct 07 Lisbon L 13-18 AA - East
Oct 14 Northwood L 7-26 AA - East
Oct 21 Valley City L 6-22 AA - East
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Hazen W 19-12
Sep 03 LaMoure W 20-7
Sep 10 Kindred L 6-27 AA - East
Sep 17 Rugby L 16-32 AA - East
Sep 24 Grafton W 50-8 AA - East
Oct 01 Lisbon L 12-15 AA - East
Oct 08 Cavalier L 0-42 AA - East
Oct 15 Valley City L 8-27 AA - East
Oct 22 Casselton Central Cass W 32-8 AA - East
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Hazen W 26-0
Sep 05 LaMoure L 24-33
Sep 12 Kindred W 37-0 AA - East
Sep 19 Rugby W 22-14 AA - East
Sep 26 Grafton W 33-0 AA - East
Oct 03 Lisbon W 28-6 AA - East
Oct 10 Cavalier L 14-42 AA - East
Oct 17 Valley City W 36-14 AA - East
Oct 24 Casselton Central Cass W 36-0 AA - East
Oct 31 Hazen W 28-7 Class AA Quarterfinal
Nov 07 Dickinson Trinity L 16-35 Class AA Semifinal
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Harvey W 7-0
Sep 06 Hazen W 13-7
Sep 13 Oakes W 42-0 A - Region 1
Sep 20 Hillsboro W 48-0 A - Region 1
Sep 27 Enderlin W 2-0 F
Oct 04 Wyndmere W 20-14 A - Region 1
Oct 11 LaMoure W 14-7 A - Region 1
Oct 15 Cooperstown Griggs County Central W 36-6 A - Region 1
Oct 18 Fargo Oak Grove Lutheran W 33-3 A - Region 1
Oct 25 Belfield W 35-6 Class A First Round
Nov 01 Washburn W 28-7 Class A Quarterfinal
Nov 08 Killdeer W 20-0 Class A Semifinal
Nov 15 Stanley L 12-20 Class A Final
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Harvey L 7-41
Aug 31 Hazen L 0-6
Sep 07 Oakes W 13-0 A - Region 1
Sep 14 Hillsboro W 27-6 A - Region 1
Sep 21 Enderlin W 52-6 A - Region 1
Sep 28 Wyndmere W 28-0 A - Region 1
Oct 05 LaMoure W 13-12 A - Region 1
Oct 09 Cooperstown Griggs County Central L 13-14 A - Region 1
Oct 12 Fargo Oak Grove Lutheran W 34-12 A - Region 1
Oct 19 Thompson L 7-20 Class A First Round
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Harvey L 0-8
Sep 01 Valley City W 22-6
Sep 08 Enderlin W 34-0 A - Region 1
Sep 15 Oakes W 48-12 A - Region 1
Sep 22 LaMoure W 8-6 A - Region 1
Sep 29 Hillsboro W 40-8 A - Region 1
Oct 06 Wyndmere W 14-0 A - Region 1
Oct 10 Cooperstown Griggs County Central W 48-14 A - Region 1
Oct 13 Fargo Oak Grove Lutheran W 23-14 A - Region 1
Oct 20 Enderlin W 22-14 Class A First Round
Oct 27 Harvey W 26-0 Class A Quarterfinal
Nov 03 Langdon L 8-20 Class A Semifinal
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Harvey L 0-32
Sep 03 Valley City L 0-24
Sep 10 Enderlin W 39-6 A - Region 1
Sep 17 Oakes W 13-0 A - Region 1
Sep 24 LaMoure L 21-22 A - Region 1
Oct 01 Hillsboro W 14-0 A - Region 1
Oct 08 Wyndmere W 35-14 A - Region 1
Oct 12 Cooperstown Griggs County Central W 15-8 A - Region 1
Oct 19 Fargo Oak Grove Lutheran W 29-13 A - Region 1
Oct 22 Wyndmere W 36-13 Class A First Round
Oct 29 Langdon W 42-22 Class A Quarterfinal
Nov 05 LaMoure W 19-12 Class A Semifinal
Nov 12 Stanley L 12-30 Class A Final
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Harvey W 28-21
Sep 04 New Rockford L 8-13
Sep 11 Fargo Oak Grove Lutheran W 48-12 A - Region 1
Sep 18 Enderlin W 43-6 A - Region 1
Sep 25 Oakes W 41-14 A - Region 1
Oct 02 LaMoure W 33-6 A - Region 1
Oct 06 Hillsboro L 6-7 A - Region 1
Oct 13 Hankinson W 32-13 A - Region 1
Oct 16 Cooperstown Griggs County Central W 32-16 A - Region 1
Oct 23 Langdon W 42-14 Class A First Round
Oct 30 Thompson L 25-30 Class A Quarterfinal
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Harvey L 6-42
Sep 05 New Rockford L 0-0 ?
Sep 12 Fargo Oak Grove Lutheran 0-0 A - Region 1
Sep 19 Enderlin W 28-8 A - Region 1
Sep 26 Oakes W 22-6 A - Region 1
Oct 03 LaMoure 0-0 A - Region 1
Oct 07 Hillsboro W 21-0 A - Region 1
Oct 10 Hankinson L 8-34 A - Region 1
Oct 17 Cooperstown Griggs County Central W 32-12 A - Region 1
Oct 24 Langdon W 25-6 Class A First Round
Oct 31 Harvey L 0-32 Class A Quarterfinal
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 13-28 B - Region 1
Sep 06 Cooperstown Griggs County Central L 6-37 B - Region 1
Sep 13 open
Sep 20 LaMoure L 7-26 B - Region 1
Sep 27 Oakes W 42-6 B - Region 1
Oct 04 Kindred L 15-26 B - Region 1
Oct 11 Casselton Central Cass W 15-12 B - Region 1
Oct 15 Lisbon W 39-6 B - Region 1
Oct 18 Fargo Oak Grove Lutheran L 6-14 B - Region 1
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-29 B - Region 1
Sep 01 Cooperstown Griggs County Central L 3-26 B - Region 1
Sep 08 open
Sep 15 LaMoure L 0-15 B - Region 1
Sep 22 Oakes W 21-12 B - Region 1
Sep 29 Kindred L 0-0 B - Region 1 ?
Oct 06 Casselton Central Cass L 8-38 B - Region 1
Oct 13 Lisbon L 0-28 B - Region 1
Oct 17 Fargo Oak Grove Lutheran 0-0 B - Region 1
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Fargo Oak Grove Lutheran W 12-6 B - Region 1
Sep 02 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 27-14 B - Region 1
Sep 09 Cooperstown Griggs County Central W 42-6 B - Region 1
Sep 16 Wyndmere W 33-0 B - Region 1
Sep 23 LaMoure W 31-6 B - Region 1
Sep 30 Oakes W 21-0 B - Region 1
Oct 07 Kindred W 21-12 B - Region 1
Oct 14 Casselton Central Cass W 7-6 B - Region 1
Oct 18 Lisbon W 20-14 B - Region 1
Oct 28 Grafton L 12-33 Class B Quarterfinal
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-0 B - Region 1 ?
Sep 03 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 6-0 B - Region 1
Sep 10 Cooperstown Griggs County Central W 34-0 B - Region 1
Sep 17 Wyndmere L 6-22 B - Region 1
Sep 24 LaMoure L 0-25 B - Region 1
Oct 01 Oakes W 19-18 B - Region 1
Oct 08 Kindred W 7-6 B - Region 1
Oct 12 Casselton Central Cass L 7-30 B - Region 1
Oct 19 Lisbon L 6-30 B - Region 1
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Harvey L 16-40 B - Region 2
Sep 04 Larimore L 6-21 B - Region 2
Sep 11 Cavalier L 0-58 B - Region 2
Sep 18 Park River W 20-14 B - Region 2
Sep 25 New Rockford L 12-24 B - Region 2
Oct 02 Des Lacs-Burlington L 0-29
Oct 09 Rugby L 6-14 B - Region 2
Oct 16 Grafton L 14-46 B - Region 2
Oct 23 Langdon L 0-14 B - Region 2
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Harvey L 0-14 B - Region 2
Sep 06 Larimore L 6-35 B - Region 2
Sep 13 Cavalier W 17-13 B - Region 2
Sep 20 Park River W 18-0 B - Region 2
Sep 27 New Rockford W 28-0 B - Region 2
Oct 04 Des Lacs-Burlington L 0-35
Oct 11 Rugby W 20-16 B - Region 2
Oct 18 Grafton W 29-8 B - Region 2
Oct 25 Langdon L 13-14 B - Region 2
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Bottineau L 0-8
Sep 07 Hazen L 0-29
Sep 14 Larimore L 6-34 B - Region 2
Sep 21 Park River L 13-16 B - Region 2
Sep 28 Cavalier L 13-50 B - Region 2
Oct 05 Mayville-Portland L 6-19 B - Region 2
Oct 12 Langdon W 15-13 B - Region 2
Oct 19 New Rockford W 12-0 B - Region 2
Oct 23 Harvey L 14-37 B - Region 2
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Bottineau L 6-20
Sep 01 Hazen L 0-28
Sep 08 Larimore L 6-21 B - Region 2
Sep 15 Park River W 14-0 B - Region 2
Sep 22 Cavalier L 14-46 B - Region 2
Sep 29 Mayville-Portland L 12-21 B - Region 2
Oct 06 Langdon L 8-38 B - Region 2
Oct 13 New Rockford W 26-6 B - Region 2
Oct 20 Harvey L 6-36 B - Region 2
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Bottineau W 8-0
Sep 02 Hazen W 18-14
Sep 09 Center W 43-6
Sep 16 Linton W 26-10
Sep 23 Langdon W 41-0 B - Region 2
Sep 30 Larimore W 28-0 B - Region 2
Oct 07 Harvey W 33-7 B - Region 2
Oct 14 Cavalier L 6-12 B - Region 2
Oct 21 Park River W 35-0 B - Region 2
Oct 25 Fargo Oak Grove Lutheran W 35-21 Class B First Round
Oct 28 Cavalier W 21-6 Class B Quarterfinal
Nov 04 Kenmare W 45-16 Class B Semifinal
Nov 11 Velva W 33-0 Class B Final
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Bottineau W 13-6
Sep 04 Hazen W 13-12
Sep 11 Center W 26-14
Sep 18 Linton L 7-14
Sep 25 Langdon W 28-6 B - Region 2
Oct 02 Larimore W 37-12 B - Region 2
Oct 09 Harvey W 12-7 B - Region 2
Oct 16 Cavalier L 8-54 B - Region 2
Oct 23 Park River W 28-3 B - Region 2
Oct 27 Oakes W 20-13 Class B First Round
Oct 30 Cavalier L 6-56 Class B Quarterfinal
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Bottineau W 28-8
Sep 05 Harvey L 0-13
Sep 12 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-21 B - Region 1
Sep 19 Mayville-Portland L 6-14 B - Region 1
Sep 26 Larimore W 10-7 B - Region 1
Oct 03 Langdon L 16-40 B - Region 1
Oct 10 Hillsboro 0-0 B - Region 1
Oct 17 Casselton Central Cass W 35-16 B - Region 1
Oct 24 Cavalier L 12-26 B - Region 1
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Harvey L 25-34
Aug 30 Casselton Central Cass W 13-6
Sep 06 Jamestown JV W 20-0
Sep 13 Hillsboro W 14-0
Sep 20 Oakes W 27-0
Sep 27 Larimore L 8-19 B - Region 1
Oct 04 Cavalier L 12-36 B - Region 1
Oct 11 Langdon 0-0 B - Region 1
Oct 15 Mayville-Portland L 6-19 B - Region 1
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Casselton Central Cass L 0-30
Sep 07 Harvey L 12-28
Sep 11 Belcourt Turtle Mountain L 0-12
Sep 21 Oakes W 28-14
Sep 28 Larimore W 14-13 B - Region 1
Oct 05 Cavalier L 14-36 B - Region 1
Oct 12 Langdon W 29-8 B - Region 1
Oct 19 Mayville-Portland L 6-21 B - Region 1
Oct 23 Park River W 14-8 B - Region 1
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Casselton Central Cass L 6-18
Sep 09 Harvey L 8-12
Sep 16 Stanley L 8-13
Sep 23 Oakes L 18-40
Sep 30 Larimore L 0-14 B - Region 1
Oct 07 Cavalier L 6-22 B - Region 1
Oct 14 Langdon W 38-8 B - Region 1
Oct 18 Mayville-Portland L 14-21 B - Region 1
Oct 25 Park River L 0-24 B - Region 1
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Casselton Central Cass W 26-0
Sep 10 Crosby Divide County L 12-13
Sep 17 Lisbon W 40-14
Sep 28 Harvey W 7-0
Oct 01 Larimore W 14-8 B - Region 1
Oct 08 Cavalier W 27-23 B - Region 1
Oct 15 Cando W 36-0 B - Region 1
Oct 19 Mayville-Portland L 6-9 B - Region 1
Oct 26 Park River W 37-16 B - Region 1
Nov 02 Fargo Oak Grove Lutheran L 12-13 Class B Quarterfinal
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Casselton Central Cass W 44-6
Sep 11 Lisbon W 18-0
Sep 18 Mayville-Portland W 6-0 B - Region 1
Sep 25 Rolla W 26-0 B - Region 1
Oct 02 Cando W 14-6 B - Region 1
Oct 09 Walhalla W 56-14 B - Region 1
Oct 16 Larimore W 28-8 B - Region 1
Oct 20 Cavalier W 28-0 B - Region 1
Oct 27 Park River W 35-7 B - Region 1
Nov 03 Cavalier W 42-14 Class B Quarterfinal
Nov 06 Oakes W 13-7 Class B Semifinal
Nov 13 Watford City W 24-0 Class B Final
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Harvey W 28-0
Sep 09 Belcourt Turtle Mountain W 50-0
Sep 12 Walhalla W 30-8
Sep 19 Cando W 14-6
Sep 26 Park River W 14-6
Oct 03 Cavalier W 39-6
Oct 10 Mayville-Portland L 0-12
Oct 17 Fessenden W 33-0
Oct 21 Larimore W 12-0
Oct 31 Casselton Central Cass L 7-21 Class B Semifinal
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Fessenden W 28-14
Sep 07 New Rockford W 14-10
Sep 14 Langdon W 22-8 North-Star
Sep 21 Rugby L 0-20 North-Star
Sep 28 Valley City L 13-36 North-Star
Oct 05 Grafton L 6-14 North-Star
Oct 12 Harvey W 20-0 North-Star
Oct 19 Devils Lake L 20-26 North-Star
Oct 26 Bottineau W 22-6 North-Star
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Valley City L 18-32 North-Star
Sep 08 Cavalier L 12-46 North-Star
Sep 15 Langdon L 22-29 North-Star
Sep 19 New Rockford W 28-7
Sep 26 Fessenden W 48-14
Sep 29 Bottineau W 44-13 North-Star
Oct 06 Rugby L 20-62 North-Star
Oct 13 Harvey L 6-7 North-Star
Oct 20 Devils Lake L 14-29 North-Star
Oct 27 Grafton L 0-27 North-Star
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Valley City L 7-32 North-Star
Sep 09 Cavalier W 20-6 North-Star
Sep 16 Langdon W 7-6 North-Star
Sep 23 New Rockford W 30-6
Sep 27 Fessenden W 25-14
Sep 30 Bottineau W 28-10 North-Star
Oct 07 Rugby L 0-28 North-Star
Oct 14 Harvey W 17-14 North-Star
Oct 21 Devils Lake W 16-7 North-Star
Oct 28 Grafton W 21-6 North-Star
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Fessenden L 6-20
Sep 10 New Rockford W 44-8
Sep 17 Rugby W 32-14 North-Star
Sep 24 Harvey W 16-12 North-Star
Oct 01 Valley City L 20-27 North-Star
Oct 08 Devils Lake L 8-26 North-Star
Oct 15 Park River L 12-27 North-Star
Oct 22 Grafton L 8-42 North-Star
Oct 29 Cavalier W 34-12 North-Star
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Fessenden W 16-14
Sep 05 New Rockford L 11-30
Sep 12 Harvey L 0-34 North-Star
Sep 19 Valley City L 6-25 North-Star
Sep 26 Devils Lake L 15-18 North-Star
Oct 03 Park River W 20-6 North-Star
Oct 10 Grafton W 16-13 North-Star
Oct 17 Cavalier L 0-6 North-Star
Oct 24 Rugby L 16-17 North-Star