CAVALIER TORNADOES
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2018 6-4 .600 316-244 * P 9
2017 10-1 .909 490-192 * P 9
2016 8-2 .800 436-181 * P 9
2015 8-2 .800 436-148 * P 9
2014 13-0 1.000 754-52 * P 9
2013 11-0 1.000 634-44 * P 9
2012 9-2 .818 518-160 * P 9
2011 9-1 .900 414-152 * P 9
2010 11-1 .917 500-141 * P
2009 8-3 .727 335-215 * P
2008 3-7 .300 162-307 P
2007 7-4 .636 330-144 * P
2006 3-6 .333 77-188
2005 11-1 .917 435-119 * P
2004 12-0 1.000 512-63 * P
2003 12-0 1.000 570-123 * P
2002 12-0 1.000 531-48 * P
2001 8-2 .800 289-82 * P
2000 6-4 .600 157-183 * P
1999 8-3 .727 203-99 * P
1998 7-4 .636 230-139 * P
1997 9-2 .818 282-152 * P
1996 9-2 .818 378-107 * P
1995 6-4 .600 228-178 * P
1994 7-3 .700 240-122 * P
1993 10-2 .833 360-128 * P
1992 10-1 .909 343-63 * P
1991 8-3 .727 300-102 * P
1990 6-3 .667 218-114 *
1989 8-3 .727 268-137 * P
1988 7-3 .700 157-82 * P
1987 12-0 1.000 375-60 * P
1986 8-4 .667 216-132 * P
1985 10-2 .833 379-69 * P
1984 9-2 .818 188-53 * P
1983 6-4 .600 213-99 * P
1982 4-5 .444 197-149
1981 7-3 .500 187-132 * P
1980 7-2 .778 183-107 *
1979 9-4 .692 275-190 * P
1978 5-4 .556 174-110 *
1977 0-9 .000 50-222
1976 0-9 .000 18-219
1975 8-2 .800 113-97 * P
347-123 .738 39 of 44
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Langdon 33 27-6 .818 2010
Park River 31 26-5 .839 2010
Larimore 30 23-7 .767 2018
Grafton 26 15-11 .577 2008
Carrington 22 14-8 .636 2004
Rugby 20 13-7 .650 2010
Casselton Central Cass 18 17-1 .944 2004
Harvey 17 8-9 .471 1996
Walhalla 17 12-5 .706 2018
Kindred 15 14-1 .933 2014
Lisbon 15 8-7 .533 2007
Mayville-Portland 14 6-8 .429 1990
Mayville-Portland-Clifford-Galesburg 13 11-2 .846 2018
Valley City 13 8-5 .615 2004
Thompson 11 7-4 .636 2018
Inkster Midway 9 9-0 1.000 2017
New Rockford-Sheyenne 9 6-3 .667 2018
Hillsboro 8 7-1 .875 2012
New Rockford 8 8-0 1.000 1996
Northwood 8 8-0 1.000 2016
Bottineau 6 5-1 .833 1996
Fargo Oak Grove Lutheran 6 4-2 .667 1994
Cando 5 4-1 .800 1981
Devils Lake 5 2-3 .400 1979
LaMoure 5 4-1 .800 2014
Napoleon 5 3-2 .600 2018
Rolla 5 3-2 .600 2010
Wyndmere 5 3-2 .600 2017
Cando North Star 4 4-0 1.000 2016
Dickinson Trinity 4 3-1 .750 2004
Enderlin 4 3-1 .750 2010
Fort Totten Four Winds 4 4-0 1.000 2018
Hope-Page 4 4-0 1.000 2014
Lakota 4 4-0 1.000 2018
St. John 4 4-0 1.000 2018
Watford City 4 0-4 .000 1998
Wishek 4 4-0 1.000 2014
Cooperstown Griggs County Central 3 3-0 1.000 2006
Des Lacs-Burlington 3 3-0 1.000 2003
East Grand Forks (MN) 3 1-2 .333 1988
Hazen 3 3-0 1.000 2004
Hoople Valley-Edinburg 3 3-0 1.000 2016
Oakes 3 2-1 .667 1989
Warren (MN) 3 2-1 .667 1988
Beulah 2 2-0 1.000 2004
Crosby Divide County 2 2-0 1.000 2016
Hatton 2 1-1 .500 1980
Hunter Northern Cass 2 1-1 .500 2006
Leeds 2 2-0 1.000 2014
Minot Bishop Ryan Catholic 2 0-2 .000 2001
Petersburg Dakota Prairie 2 2-0 1.000 2012
Stanley 2 2-0 1.000 1992
Velva 2 1-1 .500 2005
Warroad (MN) 2 1-1 .500 2003
Bismarck Shiloh Christian 1 1-0 1.000 2014
Buxton Central Valley 1 1-0 1.000 2011
Colfax Richland 1 0-1 .000 2015
Cooperstown 1 1-0 1.000 1979
Fargo Shanley Catholic 1 0-1 .000 1975
Garrison 1 1-0 1.000 1984
Hankinson 1 1-0 1.000 2014
Kenmare 1 1-0 1.000 1987
Linton 1 1-0 1.000 2009
Milnor 1 0-1 .000 2010
Roseau (MN) 1 1-0 1.000 1982
Steele-Dawson 1 1-0 1.000 2005
Wahpeton 1 1-0 1.000 1989
Westhope 1 1-0 1.000 2013
TOTALS 347-123 .738
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Larimore 0-0
Aug 30 Walhalla 0-0 9-Man - Region 2
Sep 06 Dunseith 0-0 9-Man - Region 2
Sep 13 Rolla 0-0 9-Man - Region 2
Sep 20 Leeds 0-0 9-Man - Region 2
Sep 27 Cando North Star 0-0 9-Man - Region 2
Oct 04 St. John 0-0 9-Man - Region 2
Oct 11 New Rockford-Sheyenne 0-0 9-Man - Region 2
Oct 18 Lakota 0-0 9-Man - Region 2
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 17 Thompson L 6-36
Aug 24 Fort Totten Four Winds W 46-16 9-Man - Region 2
Aug 31 Walhalla W 48-8 9-Man - Region 2
Sep 04 Larimore W 48-18
Sep 07 open
Sep 14 St. John W 48-28 9-Man - Region 2
Sep 21 Larimore L 30-48 9-Man - Region 2
Sep 28 Lakota W 44-14 9-Man - Region 2
Oct 05 New Rockford-Sheyenne L 6-26 9-Man - Region 2
Oct 12 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 34-14 9-Man First Round
Oct 19 Napoleon L 14-36 9-Man Second Round
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 18 Thompson W 28-24
Aug 25 Fort Totten Four Winds W 50-6 9-Man - Region 2
Sep 01 Walhalla W 46-8 9-Man - Region 2
Sep 08 Inkster Midway W 58-12 9-Man - Region 2
Sep 15 St. John W 30-0
Sep 22 Larimore W 52-8 9-Man - Region 2
Sep 29 Lakota W 38-8 9-Man - Region 2
Oct 06 New Rockford-Sheyenne W 60-36 9-Man - Region 2
Oct 10 open
Oct 20 Thompson W 58-20 9-Man Second Round
Oct 27 Napoleon W 36-34 9-Man Quarterfinal
Nov 03 Wyndmere L 34-36 9-Man Semifinal
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 19 Crosby Divide County W 48-8
Aug 26 Cando North Star W 42-25 9-Man - Region 2
Sep 02 Walhalla W 54-12 9-Man - Region 2
Sep 09 Inkster Midway W 58-12 9-Man - Region 2
Sep 16 St. John W 40-36
Sep 23 Thompson L 6-28 9-Man - Region 2
Sep 30 Hoople Valley-Edinburg W 70-0 9-Man - Region 2
Oct 07 New Rockford-Sheyenne W 42-8 9-Man - Region 2
Oct 11 open
Oct 14 Northwood W 50-20 9-Man First Round
Oct 21 Napoleon L 26-32 9-Man Second Round
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Crosby Divide County W 58-6
Aug 28 Cando North Star W 68-6 9-Man - Region 2
Sep 04 Walhalla W 18-6 9-Man - Region 2
Sep 11 Thompson L 26-32 9-Man - Region 2
Sep 18 St. John W 46-20
Sep 25 Inkster Midway W 54-6 9-Man - Region 2
Oct 02 Hoople Valley-Edinburg W 52-8 9-Man - Region 2
Oct 09 New Rockford-Sheyenne W 46-0 9-Man - Region 2
Oct 13 open
Oct 16 Napoleon W 46-12 9-Man First Round
Oct 23 Colfax Richland L 22-52 9-Man Second Round
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Kindred W 26-6
Aug 29 Leeds W 56-0 9-Man - Region 2
Sep 05 Hoople Valley-Edinburg W 84-0 9-Man - Region 2
Sep 12 Hope-Page W 76-0 9-Man - Region 2
Sep 19 New Rockford-Sheyenne W 66-0 9-Man - Region 2
Sep 26 Cando North Star W 68-19 9-Man - Region 2
Oct 03 Northwood W 44-7 9-Man - Region 2
Oct 10 Thompson W 52-6 9-Man - Region 2
Oct 17 Fort Totten Four Winds W 64-0 9-Man - Region 2
Oct 24 Wishek W 76-0 9-Man First Round
Oct 31 Hankinson W 54-0 9-Man Quarterfinal
Nov 07 LaMoure W 52-8 9-Man Semifinal
Nov 14 Bismarck Shiloh Christian W 36-6 9-Man Final
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Leeds W 76-0 9-Man - Region 2
Sep 06 open
Sep 13 Hope-Page W 56-0 9-Man - Region 2
Sep 20 New Rockford-Sheyenne W 72-0 9-Man - Region 2
Sep 27 Cando North Star W 76-0 9-Man - Region 2
Oct 04 Northwood W 26-0 9-Man - Region 2
Oct 11 Thompson W 46-0 9-Man - Region 2
Oct 18 Fort Totten Four Winds W 64-0 9-Man - Region 2
Oct 25 LaMoure W 50-24 9-Man First Round
Nov 01 Wishek W 52-6 9-Man Quarterfinal
Nov 08 Napoleon W 62-8 9-Man Semifinal
Nov 15 Westhope W 54-6 9-Man Final
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Walhalla W 48-18
Aug 31 Lakota W 46-8 9-Man - Region 2
Sep 07 Petersburg Dakota Prairie W 40-0 9-Man - Region 2
Sep 14 New Rockford-Sheyenne L 42-48 9-Man - Region 2
Sep 21 Hope-Page W 60-0 9-Man - Region 2
Sep 28 Thompson W 66-6 9-Man - Region 2
Oct 05 Walhalla W 52-8 9-Man - Region 2
Oct 12 Hillsboro W 62-8 9-Man - Region 2
Oct 19 Wishek W 48-0 9-Man First Round
Oct 26 Wyndmere W 46-32 9-Man Quarterfinal
Nov 02 New Rockford-Sheyenne L 8-32 9-Man Semifinal
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 New Rockford-Sheyenne W 38-14 9-Man - Region 2
Sep 02 Walhalla W 20-14 9-Man - Region 2
Sep 09 Buxton Central Valley W 58-8 9-Man - Region 2
Sep 16 Petersburg Dakota Prairie W 50-8 9-Man - Region 2
Sep 23 Hillsboro W 46-22 9-Man - Region 2
Sep 30 Hope-Page W 58-0 9-Man - Region 2
Oct 07 Lakota W 42-6 9-Man - Region 2
Oct 14 Thompson W 30-8 9-Man - Region 2
Oct 21 Wishek W 30-6 9-Man First Round
Oct 28 Wyndmere L 42-66 9-Man Quarterfinal
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Walhalla W 52-16
Aug 27 Enderlin W 30-6
Sep 03 Northwood W 50-0 A - Region 2
Sep 10 Rugby W 44-14 A - Region 2
Sep 17 Larimore W 44-20 A - Region 2
Sep 24 Park River W 44-12 A - Region 2
Oct 01 Langdon W 52-0 A - Region 2
Oct 08 Rolla W 24-7 A - Region 2
Oct 15 Inkster Midway W 57-6 A - Region 2
Oct 22 LaMoure W 48-8 Class A First Round
Oct 29 Rolla W 41-21 Class A Quarterfinal
Nov 05 Milnor L 14-31 Class A Semifinal
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Walhalla W 42-8
Aug 28 Enderlin W 38-18
Sep 04 Northwood W 34-6 A - Region 2
Sep 11 Rugby L 12-35 A - Region 2
Sep 18 Larimore W 46-16 A - Region 2
Sep 25 Park River W 46-22 A - Region 2
Oct 02 Langdon W 20-0 A - Region 2
Oct 09 Rolla L 0-50 A - Region 2
Oct 16 Inkster Midway W 56-14 A - Region 2
Oct 23 Linton W 9-6 Class A First Round
Oct 30 Rolla L 32-40 Class A Quarterfinal
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Walhalla L 14-38
Aug 29 Enderlin L 0-33
Sep 05 Grafton L 0-36
Sep 12 Kindred W 20-12
Sep 19 Park River L 16-36 A - Region 2
Sep 26 Langdon W 38-30 A - Region 2
Oct 03 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 20-32 A - Region 2
Oct 10 Northwood W 24-22 A - Region 2
Oct 17 Larimore L 22-43 A - Region 2
Oct 23 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 8-25 Class A First Round
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Walhalla L 7-14
Aug 24 Enderlin W 65-26
Aug 31 Grafton L 6-24
Sep 07 Kindred W 63-0
Sep 14 Park River W 37-14 A - Region 2
Sep 21 Langdon L 25-28 A - Region 2
Sep 28 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 34-6 A - Region 2
Oct 05 Northwood W 32-7 A - Region 2
Oct 12 Larimore W 28-0 A - Region 2
Oct 19 Northwood W 27-12 Class A First Round
Oct 26 Lisbon L 6-13 Class A Quarterfinal
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 Walhalla L 6-13
Aug 25 Langdon L 0-34
Sep 01 Cooperstown Griggs County Central W 13-12 A - Region 2
Sep 08 Larimore L 6-40 A - Region 2
Sep 15 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 14-6 A - Region 2
Sep 22 Inkster Midway W 2-0 F
Sep 29 Hunter Northern Cass L 16-30 A - Region 2
Oct 06 Park River L 20-27 A - Region 2
Oct 13 Thompson L 0-26 A - Region 2
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Langdon W 29-6
Sep 02 Cooperstown Griggs County Central W 39-6 A - Region 2
Sep 09 Larimore W 32-7 A - Region 2
Sep 16 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 34-12 A - Region 2
Sep 23 Inkster Midway W 40-0 A - Region 2
Sep 30 Hunter Northern Cass W 55-6 A - Region 2
Oct 07 Park River W 32-8 A - Region 2
Oct 14 Thompson W 41-14 A - Region 2
Oct 21 Steele-Dawson W 41-0 Class A First Round
Oct 28 Wyndmere W 51-13 Class A Quarterfinal
Nov 04 Larimore W 29-14 Class A Semifinal
Nov 11 Velva L 12-33 Class A Final
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Langdon W 47-6
Sep 03 Hazen W 57-6
Sep 10 Rugby W 35-7 AA - East
Sep 17 Casselton Central Cass W 59-0 AA - East
Sep 24 Lisbon W 53-8 AA - East
Oct 01 Valley City W 34-0 AA - East
Oct 08 Carrington W 42-0 AA - East
Oct 15 Kindred W 52-10 AA - East
Oct 22 Grafton W 54-0 AA - East
Oct 29 Beulah W 22-0 Class AA Quarterfinal
Nov 05 Dickinson Trinity W 21-14 Class AA Semifinal
Nov 12 Lisbon W 36-12 Class AA Final
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Langdon W 34-0
Sep 05 Warroad (MN) W 48-15
Sep 12 Rugby W 41-20 AA - East
Sep 19 Casselton Central Cass W 78-6 AA - East
Sep 26 Lisbon W 34-0 AA - East
Oct 03 Valley City W 55-20 AA - East
Oct 10 Carrington W 42-14 AA - East
Oct 17 Kindred W 60-20 AA - East
Oct 24 Grafton W 41-13 AA - East
Oct 31 Des Lacs-Burlington W 47-0 Class AA Quarterfinal
Nov 07 Valley City W 62-8 Class AA Semifinal
Nov 14 Dickinson Trinity W 28-7 Class AA Final
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Langdon W 38-0
Sep 06 Park River W 48-0
Sep 13 Casselton Central Cass W 73-0 AA - East
Sep 20 Lisbon W 30-0 AA - East
Sep 27 Valley City W 38-8 AA - East
Oct 04 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 48-14 AA - East
Oct 11 Kindred W 50-0 AA - East
Oct 18 Grafton W 36-6 AA - East
Oct 25 Rugby W 75-7 AA - East
Nov 01 Beulah W 42-7 Class AA Quarterfinal
Nov 08 Des Lacs-Burlington W 35-6 Class AA Semifinal
Nov 15 Dickinson Trinity W 18-0 Class AA Final
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Langdon W 28-6
Aug 31 Park River W 14-6
Sep 07 Casselton Central Cass W 57-8 AA - East
Sep 14 Lisbon W 26-12 AA - East
Sep 21 Valley City W 34-6 AA - East
Sep 28 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 38-15 AA - East
Oct 05 Kindred W 33-0 AA - East
Oct 12 Grafton L 0-0 AA - East ?
Oct 19 Rugby W 41-7 AA - East
Oct 26 Minot Bishop Ryan Catholic L 18-22 Class AA Quarterfinal
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Langdon W 14-12
Sep 01 Park River W 30-6
Sep 08 Lisbon L 12-35 AA - East
Sep 15 Valley City W 44-36 AA - East
Sep 22 Grafton L 0-0 AA - East ?
Sep 29 Kindred W 0-0 AA - East ?
Oct 06 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 43-8 AA - East
Oct 13 Rugby L 14-35 AA - East
Oct 20 Casselton Central Cass W 0-0 AA - East ?
Oct 27 Dickinson Trinity L 0-51 Class AA Quarterfinal
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Langdon W 27-12
Sep 03 Park River W 29-6
Sep 10 Lisbon L 6-20 AA - East
Sep 17 Valley City L 22-26 AA - East
Sep 24 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 0-0 AA - East ?
Oct 01 Kindred W 39-0 AA - East
Oct 08 Grafton W 0-0 AA - East ?
Oct 15 Rugby W 48-21 AA - East
Oct 22 Casselton Central Cass W 0-0 AA - East ?
Oct 29 Des Lacs-Burlington W 22-0 Class AA Quarterfinal
Nov 05 Lisbon L 10-14 Class AA Semifinal
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Langdon W 27-0
Sep 04 Park River W 28-6
Sep 11 Valley City L 20-21 AA - East
Sep 18 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 41-6 AA - East
Sep 25 Kindred W 0-0 AA - East ?
Oct 02 Grafton W 41-0 AA - East
Oct 09 Rugby L 10-21 AA - East
Oct 16 Casselton Central Cass W 0-0 AA - East ?
Oct 23 Lisbon L 15-21 AA - East
Oct 27 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 34-8 Class AA Play-In
Oct 30 Watford City L 14-56 Class AA Quarterfinal
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Langdon W 20-14
Sep 05 Park River W 21-14
Sep 12 Valley City W 30-15 AA - East
Sep 19 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 34-6 AA - East
Sep 26 Kindred W 30-21 AA - East
Oct 03 Grafton W 21-0 AA - East
Oct 10 Rugby W 48-14 AA - East
Oct 17 Casselton Central Cass W 41-8 AA - East
Oct 24 Lisbon L 16-25 AA - East
Oct 31 Hazen W 15-0 Class AA Quarterfinal
Nov 07 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-35 Class AA Semifinal
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Larimore W 50-0 B - Region 2
Sep 06 Bottineau W 46-0 B - Region 2
Sep 13 Park River W 34-0 B - Region 2
Sep 20 New Rockford W 48-16 B - Region 2
Sep 27 open 
Oct 04 Rugby W 42-0 B - Region 2
Oct 11 Grafton L 8-21 B - Region 2
Oct 15 Langdon W 54-14 B - Region 2
Oct 18 Harvey W 20-14 B - Region 2
Oct 25 LaMoure W 34-8 Class B First Round
Nov 01 Cooperstown Griggs County Central W 28-14 Class B Quarterfinal
Nov 08 Harvey L 14-20 Class B Semifinal
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Larimore W 20-14 B - Region 2
Sep 01 Bottineau W 27-0 B - Region 2
Sep 08 Park River W 34-0 B - Region 2
Sep 15 New Rockford W 7-0 B - Region 2
Sep 22 open 
Sep 29 Rugby L 28-32 B - Region 2
Oct 06 Grafton L 8-39 B - Region 2
Oct 10 Langdon W 48-12 B - Region 2
Oct 13 Harvey L 18-33 B - Region 2
Oct 27 Lisbon W 24-20 Class B First Round
Nov 03 Harvey L 14-28 Class B Quarterfinal
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Bottineau W 36-6 B - Region 2
Sep 02 Park River W 27-8 B - Region 2
Sep 09 New Rockford W 22-0 B - Region 2
Sep 16 Inkster Midway W 33-0 B - Region 2
Sep 23 Rugby W 35-14 B - Region 2
Sep 30 Grafton L 33-38 B - Region 2
Oct 07 Langdon W 19-6 B - Region 2
Oct 14 Harvey L 8-14 B - Region 2
Oct 18 Larimore W 27-14 B - Region 2
Oct 21 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-22 Class B First Round
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Bottineau W 35-8 B - Region 2
Sep 03 Park River W 34-0 B - Region 2
Sep 10 New Rockford W 31-0 B - Region 2
Sep 17 Inkster Midway W 46-8 B - Region 2
Sep 24 Rugby W 34-13 B - Region 2
Oct 01 Grafton W 43-20 B - Region 2
Oct 08 Langdon W 40-6 B - Region 2
Oct 15 Harvey L 6-27 B - Region 2
Oct 19 Larimore W 33-0 B - Region 2
Oct 22 Wyndmere W 33-14 Class B First Round
Oct 29 Casselton Central Cass W 22-11 Class B Quarterfinal
Nov 05 Harvey L 3-21 Class B Semifinal
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Park River W 30-0 B - Region 2
Sep 04 New Rockford W 40-3 B - Region 2
Sep 11 Carrington W 58-0 B - Region 2
Sep 18 Rugby W 47-7 B - Region 2
Sep 25 Grafton W 7-6 B - Region 2
Oct 02 Langdon W 65-20 B - Region 2
Oct 09 Harvey W 21-14 B - Region 2
Oct 16 Larimore W 34-0 B - Region 2
Oct 23 Stanley W 14-7
Oct 30 Casselton Central Cass W 27-0 Class B Quarterfinal
Nov 06 Lisbon L 0-6 Class B Semifinal
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Park River L 0-0 B - Region 2 ?
Sep 06 New Rockford W 37-0 B - Region 2
Sep 13 Carrington L 13-17 B - Region 2
Sep 20 Rugby W 21-0 B - Region 2
Sep 27 Grafton W 59-7 B - Region 2
Oct 04 Langdon W 26-6 B - Region 2
Oct 11 Harvey W 13-12 B - Region 2
Oct 15 Larimore W 43-20 B - Region 2
Oct 25 Stanley W 41-0
Nov 08 Kindred W 28-14 Class B Quarterfinal
Nov 12 LaMoure L 19-26 Class B Semifinal
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Kindred W 19-13
Sep 07 Grafton L 0-30
Sep 14 Harvey L 2-8 B - Region 2
Sep 21 New Rockford W 43-8 B - Region 2
Sep 28 Carrington W 50-13 B - Region 2
Oct 05 Langdon W 6-0 B - Region 2
Oct 12 Mayville-Portland L 19-22 B - Region 2
Oct 16 Larimore W 27-20 B - Region 2
Oct 23 Park River W 52-0 B - Region 2
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Wahpeton W 29-12
Sep 01 Grafton W 20-14
Sep 08 Harvey W 34-0 B - Region 2
Sep 15 New Rockford W 42-0 B - Region 2
Sep 22 Carrington W 46-14 B - Region 2
Sep 29 Langdon W 29-12 B - Region 2
Oct 06 Mayville-Portland L 0-20 B - Region 2
Oct 13 Larimore L 29-32 B - Region 2
Oct 17 Park River W 25-0 B - Region 2
Oct 24 Oakes W 14-0 Class B First Round
Oct 27 Mayville-Portland L 0-33 Class B Quarterfinal
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Casselton Central Cass W 19-6
Sep 02 Grafton W 20-0
Sep 09 East Grand Forks (MN) L 0-15
Sep 16 Warren (MN) L 0-13
Sep 23 Larimore W 12-6 B - Region 2
Sep 30 Park River W 24-0 B - Region 2
Oct 07 Langdon W 31-8 B - Region 2
Oct 14 Carrington W 12-6 B - Region 2
Oct 21 Harvey W 33-7 B - Region 2
Oct 28 Carrington L 6-21 Class B Quarterfinal
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Casselton Central Cass W 40-0
Sep 04 Grafton W 33-6
Sep 11 East Grand Forks (MN) W 16-0
Sep 18 Warren (MN) W 45-6
Sep 25 Larimore W 33-0 B - Region 2
Oct 02 Park River W 0-0 B - Region 2 ?
Oct 09 Langdon W 40-0 B - Region 2
Oct 16 Carrington W 54-8 B - Region 2
Oct 23 Harvey W 28-21 B - Region 2
Oct 30 Carrington W 56-6 Class B Quarterfinal
Nov 06 Mayville-Portland W 16-6 Class B Semifinal
Nov 13 Kenmare W 14-7 Class B Final
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 East Grand Forks (MN) L 8-16
Sep 05 Grafton W 22-7
Sep 12 Mayville-Portland W 13-12 B - Region 1
Sep 19 Langdon W 33-12 B - Region 1
Sep 26 Casselton Central Cass L 7-9 B - Region 1
Oct 03 Fargo Oak Grove Lutheran W 33-15 B - Region 1
Oct 10 Larimore L 12-15 B - Region 1
Oct 17 Hillsboro W 32-12 B - Region 1
Oct 24 Carrington W 26-12 B - Region 1
Oct 31 Hazen W 12-8 Class B Quarterfinal
Nov 11 Velva W 12-7 Class B Semifinal
Nov 14 Watford City L 6-7 Class B Final
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Grafton W 44-0
Sep 06 Hillsboro W 40-0
Sep 13 Warren (MN) W 41-10
Sep 20 Casselton Central Cass W 40-6
Sep 27 Fargo Oak Grove Lutheran W 35-8
Oct 04 Carrington W 36-12 B - Region 1
Oct 11 Larimore W 35-7 B - Region 1
Oct 15 Langdon W 62-6 B - Region 1
Oct 18 Mayville-Portland L 6-7 B - Region 1
Oct 29 Casselton Central Cass W 12-0 Class B Quarterfinal
Nov 01 Mayville-Portland W 21-0 Class B Semifinal
Nov 08 Watford City L 7-13 Class B Final
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Garrison W 36-6
Sep 07 Hillsboro W 14-0
Sep 14 Fargo Oak Grove Lutheran W 7-6
Sep 21 Casselton Central Cass W 15-14
Sep 28 Park River W 26-0 B - Region 1
Oct 05 Carrington W 36-14 B - Region 1
Oct 12 Larimore W 20-0 B - Region 1
Oct 19 Langdon W 22-0 B - Region 1
Oct 23 Mayville-Portland L 0-6 B - Region 1
Oct 30 Casselton Central Cass W 6-0 Class B Quarterfinal
Nov 02 Mayville-Portland L 6-7 Class B Semifinal
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Hillsboro L 6-14
Sep 09 Kindred W 14-0
Sep 16 Fargo Oak Grove Lutheran L 6-7
Sep 23 Casselton Central Cass W 20-0
Sep 30   Park River W 35-0 B - Region 1
Oct 07 Carrington W 22-6 B - Region 1
Oct 14 Larimore W 14-0 B - Region 1
Oct 18 Langdon W 70-12 B - Region 1
Oct 25 Mayville-Portland L 14-33 B - Region 1
Nov 01 Oakes L 12-27 Class B Quarterfinal
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Lisbon W 22-14
Sep 10 Kindred L 18-20
Sep 17 Roseau (MN) W 48-6
Sep 24   Park River W 20-0 B - Region 1
Oct 01 Warroad (MN) L 20-21
Oct 08 Carrington L 23-27 B - Region 1
Oct 15 Larimore L 14-20 B - Region 1
Oct 19 Cando W 20-6 B - Region 1
Oct 26 Mayville-Portland L 12-35 B - Region 1
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Lisbon W 26-6
Sep 11 Park River W 7-6 B - Region 1
Sep 18 Rolla W 32-14 B - Region 1
Sep 25 Mayville-Portland W 17-3 B - Region 1
Oct 02 Walhalla W 43-0 B - Region 1
Oct 09 Cando W 20-12 B - Region 1
Oct 16 Park River L 0-21
Oct 20 Carrington L 0-28 B - Region 1
Oct 27 Larimore W 28-0 B - Region 1
Nov 03 Carrington L 14-42 Class B Quarterfinal
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Langdon W 30-14
Sep 05 Cando W 19-12
Sep 12 Larimore W 26-0 Red-River-Valley
Sep 19 Hillsboro W 14-12 Red-River-Valley
Sep 26 Walhalla W 27-0
Oct 03 Carrington L 6-39
Oct 10 Park River W 27-8 Red-River-Valley
Oct 17 Mayville-Portland W 13-0 Red-River-Valley
Oct 21 Hatton L 21-22 Red-River-Valley
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Devils Lake L 7-26
Sep 07 Walhalla L 14-22
Sep 11 Hillsboro W 24-12 Red-River-Valley
Sep 14 Cando L 6-20
Sep 21 Fargo Oak Grove Lutheran W 26-0 Red-River-Valley
Sep 28 Cooperstown W 41-20 Red-River-Valley
Oct 05 Park River W 27-0 Red-River-Valley
Oct 12 Mayville-Portland W 15-14 Red-River-Valley
Oct 16 Hatton W 29-8 Red-River-Valley
Oct 23 Larimore W 15-12 Red-River-Valley
Oct 26 Cando W 21-13
Nov 02 Oakes W 21-0 Class B Semifinal
Nov 09 Watford City L 29-43 Class B Final
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Langdon L 6-7 North-Star
Sep 08 Carrington W 46-12 North-Star
Sep 15 Bottineau W 26-6 North-Star
Sep 22 Rugby L 14-20 North-Star
Sep 29 Harvey W 30-0 North-Star
Oct 06 Devils Lake W 18-12 North-Star
Oct 13 Grafton L 0-10 North-Star
Oct 20 Valley City L 6-37 North-Star
Oct 27 Walhalla W 28-6
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Langdon L 12-16 North-Star
Sep 09 Carrington L 6-20 North-Star
Sep 16 Bottineau L 8-19 North-Star
Sep 23 Rugby L 0-26 North-Star
Sep 30 Harvey L 6-26 North-Star
Oct 07 Devils Lake L 0-6 North-Star
Oct 14 Grafton L 18-28 North-Star
Oct 21 Valley City L 0-43 North-Star
Oct 28 Walhalla L 0-38
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Larimore L 0-38
Sep 10 Langdon L 0-20
Sep 17 Grafton L 0-16 North-Star
Sep 24 Park River L 6-33 North-Star
Oct 01 Rugby L 0-7 North-Star
Oct 08 Harvey L 0-13 North-Star
Oct 15 Valley City L 0-16 North-Star
Oct 22 Devils Lake L 0-44 North-Star
Oct 29 Carrington L 12-32 North-Star
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Larimore W 14-8
Sep 05 Langdon L 0-20
Sep 12 Park River W 28-0 North-Star
Sep 19 Rugby W 12-0 North-Star
Sep 26 Harvey W 6-0 North-Star
Oct 03 Valley City W 13-12 North-Star
Oct 10 Devils Lake W 28-2 North-Star
Oct 17 Carrington W 6-0 North-Star
Oct 24 Grafton W 6-0 North-Star
Oct 31 Fargo Shanley Catholic L 0-55 Class A Semifinal