DEVILS LAKE FIREBIRDS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2018 4-6 .400 137-181 P
2017 7-4 .636 257-254 * P
2016 2-7 .222 134-265
2015 3-6 .333 137-294
2014 2-7 .222 217-304
2013 2-7 .222 162-247
2012 4-6 .400 138-287 P
2011 6-4 .600 206-224 * P
2010 10-2 .833 386-146 * P
2009 10-2 .833 336-107 * P
2008 9-2 .818 246-127 * P
2007 10-2 .833 360-131 * P
2006 1-8 .111 77-291
2005 5-6 .455 255-244 P
2004 2-7 .222 94-289
2003 1-8 .111 86-253
2002 1-8 .111 68-227
2001 2-7 .222 104-261
2000 4-6 .400 164-216 P
1999 3-6 .333 110-175
1998 2-7 .222 96-234
1997 2-7 .222 111-212
1996 2-6 .250 59-215
1995 7-2 .778 127-61 * P
1994 2-6 .250 80-139
1993 2-6 .250 136-209
1992 8-1 .889 286-102 * P
1991 4-5 .444 157-158 P
1990 8-2 .800 235-81 * P
1989 9-3 .750 332-72 * P
1988 7-3 .700 215-116 * P
1987 9-1 .900 321-65 * P
1986 10-1 .909 308-78 * P
1985 5-4 .556 171-60 *
1984 8-2 .800 209-99 * P
1983 6-4 .600 210-73 * P
1982 3-6 .333 109-181
1981 6-3 .667 219-77 *
1980 7-2 .778 187-27 * P
1979 6-3 .667 144-110 *
1978 4-5 .444 147-120
1977 3-5 .375 87-124
1976 7-1 .875 194-54 *
1975 3-5 .375 90-122
218-201 .520 19 of 44
   
FORMERLY KNOWN AS THE:
Devils Lake Satans
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Minnewaukan Midgets   2010-
Warwick Warriors   1987-??
Crary Cardinals   1984-86
Devils Lake North Dakota
School for the Deaf Bulldogs
  1982-2010
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Valley City 28 16-12 .571 2018
Grand Forks Red River 24 10-14 .417 2016
Grafton 23 21-2 .913 2018
Fargo South 22 1-21 .045 2016
Fargo North 21 5-16 .238 2016
Grand Forks Central 21 10-11 .476 2016
Wahpeton 20 8-12 .400 2018
Belcourt Turtle Mountain 19 19-0 1.000 2018
West Fargo 19 2-17 .105 2016
Bottineau 17 15-2 .882 2010
Fargo Shanley Catholic 17 6-11 .353 2018
Minot 17 4-13 .235 2011
Rugby 17 10-7 .588 2008
Minot Bishop Ryan Catholic 16 11-5 .688 2010
Mandan 15 9-6 .600 2012
Harvey 11 9-2 .818 1985
Williston 11 4-7 .364 2016
Carrington 10 9-1 .900 2010
Jamestown 10 5-5 .500 2018
Bismarck 9 3-6 .333 2012
Bismarck St. Mary's Central 9 4-5 .444 2018
Fargo Davies 6 2-4 .333 2016
Langdon 6 5-1 .833 1982
Watford City 6 5-1 .833 2018
Casselton Central Cass 5 4-1 .800 2018
Cavalier 5 3-2 .600 1979
Dickinson 5 2-3 .400 2013
Crookston (MN) 4 2-2 .500 1992
Dickinson Trinity 4 2-2 .500 2010
Beulah 3 3-0 1.000 2010
Bismarck Legacy 3 2-1 .667 2016
Fargo Oak Grove Lutheran 3 1-2 .333 2008
West Fargo Sheyenne 3 0-3 .000 2016
Bismarck Century 2 1-1 .500 2002
East Grand Forks (MN) 2 0-2 .000 1982
Park River 2 1-1 .500 1976
Thief River Falls (MN) 2 2-0 1.000 1988
Lisbon 1 1-0 1.000 1975
Moorhead (MN) JV 1 1-0 1.000 1986
TOTALS 218-201 .520
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Belcourt Turtle Mountain 0-0
Sep 06 Beulah 0-0
Sep 13 Watford City 0-0
Sep 20 Bismarck St. Mary's Central 0-0
Sep 27 Casselton Central Cass 0-0 AA - East
Oct 04 Kindred 0-0 AA - East
Oct 11 Hillsboro 0-0 AA - East
Oct 18 Valley City 0-0 AA - East
Oct 25 Wahpeton 0-0 AA - East
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Watford City W 26-6 AA
Aug 31 Casselton Central Cass L 19-39 AA
Sep 07 Belcourt Turtle Mountain W 27-8 AA
Sep 14 Bismarck St. Mary's Central L 15-17 AA
Sep 21 Valley City L 0-6 AA
Sep 28 Wahpeton W 21-14 AA
Oct 05 Grafton W 16-8 AA
Oct 12 Jamestown L 6-35 AA
Oct 19 Fargo Shanley Catholic L 7-28 AA
Oct 26 Jamestown L 0-20 Class AA Quarterfinal
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Watford City W 19-12 AA
Sep 01 Casselton Central Cass W 20-14 AA
Sep 08 Belcourt Turtle Mountain W 35-18 AA
Sep 15 Bismarck St. Mary's Central L 0-35 AA
Sep 22 Valley City W 52-12 AA
Sep 29 Wahpeton L 46-48 AA
Oct 06 Grafton W 21-6 AA
Oct 13 Jamestown W 14-13 AA
Oct 20 Fargo Shanley Catholic L 7-38 AA
Oct 27 Wahpeton W 43-28 Class AA Quarterfinal
Nov 03 Bismarck St. Mary's Central L 0-30 Class AA Semifinal
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Williston L 0-20
Sep 02 Bismarck Legacy L 12-46
Sep 09 West Fargo Sheyenne L 33-41 AAA - East
Sep 16 Fargo Davies L 21-41 AAA - East
Sep 23 Grand Forks Central W 27-20 AAA - East
Sep 30 Fargo South L 6-14 AAA - East
Oct 07 Fargo North W 14-13 AAA - East
Oct 14 Grand Forks Red River L 14-28 AAA - East
Oct 21 West Fargo L 7-42 AAA - East
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Williston W 13-9
Sep 04 Bismarck Legacy W 27-26
Sep 11 Fargo Davies L 7-48 AAA - East
Sep 18 Grand Forks Central W 27-0 AAA - East
Sep 25 Fargo South L 14-41 AAA - East
Oct 02 Fargo North L 28-34 AAA - East
Oct 09 Grand Forks Red River L 7-54 AAA - East
Oct 16 West Fargo L 14-48 AAA - East
Oct 23 West Fargo Sheyenne L 0-34 AAA - East
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Williston L 21-28
Sep 05 Bismarck Legacy W 48-6
Sep 12 Fargo Davies L 25-41 AAA - East
Sep 19 Grand Forks Central W 50-28 AAA - East
Sep 26 Fargo South L 7-57 AAA - East
Oct 03 Fargo North L 14-27 AAA - East
Oct 10 Grand Forks Red River L 27-42 AAA - East
Oct 17 West Fargo L 0-41 AAA - East
Oct 24 West Fargo Sheyenne L 25-34 AAA - East
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Williston W 21-6
Sep 06 Grand Forks Red River L 6-35 AAA - East
Sep 13 Fargo South L 24-38 AAA - East
Sep 20 Jamestown L 18-24
Sep 27 West Fargo L 20-34 AAA - East
Oct 04 Fargo Davies L 7-43 AAA - East
Oct 11 Dickinson L 6-27
Oct 18 Fargo North L 26-40 AAA - East
Oct 25 Grand Forks Central W 34-0 AAA - East
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Jamestown W 22-19
Aug 31 Mandan W 37-28
Sep 07 Bismarck L 6-40
Sep 14 Fargo North L 12-15 AAA - East
Sep 21 Fargo South L 6-38 AAA - East
Sep 28 Grand Forks Central W 23-6 AAA - East
Oct 05 Grand Forks Red River L 0-35 AAA - East
Oct 12 West Fargo L 6-52 AAA - East
Oct 19 Fargo Davies W 26-13 AAA - East
Oct 26 Bismarck L 0-41 Class AAA Quarterfinal
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Jamestown W 49-8
Sep 02 Mandan L 3-49
Sep 09 Bismarck L 0-39
Sep 16 Fargo North W 29-6 AAA - East
Sep 23 Fargo South L 13-20 AAA - East
Sep 30 Grand Forks Central W 14-7 AAA - East
Oct 07 Grand Forks Red River W 14-12 AAA - East
Oct 14 West Fargo W 14-7 AAA - East
Oct 21 Fargo Davies W 49-28 AAA - East
Oct 28 Minot L 21-48 Class AAA Quarterfinal
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Valley City W 56-30
Sep 03 Grafton W 22-20
Sep 10 Beulah W 26-6 AA - West
Sep 17 Bottineau W 48-6 AA - West
Sep 24 Dickinson Trinity L 14-21 AA - West
Oct 01 Belcourt Turtle Mountain W 49-0 AA - West
Oct 08 Bismarck St. Mary's Central W 38-0 AA - West
Oct 15 Minot Bishop Ryan Catholic W 24-6 AA - West
Oct 22 Carrington W 29-15 AA - West
Oct 29 Grafton W 31-6 Class AA Quarterfinal
Nov 05 Carrington W 28-12 Class AA Semifinal
Nov 12 Fargo Shanley Catholic L 21-24 Class AA Final
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Valley City W 41-6
Sep 04 Grafton W 34-14
Sep 11 Beulah W 29-0 AA - West
Sep 18 Bottineau W 33-0 AA - West
Sep 25 Dickinson Trinity L 20-21 AA - West
Oct 02 Belcourt Turtle Mountain W 30-8 AA - West
Oct 09 Bismarck St. Mary's Central W 34-6 AA - West
Oct 16 Minot Bishop Ryan Catholic W 37-0 AA - West
Oct 23 Carrington W 6-0 AA - West
Oct 30 Casselton Central Cass W 14-0 Class AA Quarterfinal
Nov 06 Wahpeton W 28-21 Class AA Semifinal
Nov 13 Fargo Shanley Catholic L 30-31 Class AA Final
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Dickinson Trinity W 21-8
Sep 05 Watford City W 20-14
Sep 12 Fargo Oak Grove Lutheran W 35-7 AA - East
Sep 19 Bottineau W 32-6 AA - East
Sep 26 Carrington W 21-7 AA - East
Oct 03 Casselton Central Cass W 35-7 AA - East
Oct 10 Valley City L 6-30 AA - East
Oct 17 Rugby W 48-20 AA - East
Oct 24 Grafton W 14-0 AA - East
Oct 31 Beulah W 14-0 Class AA Quarterfinal
Nov 07 Watford City L 0-28 Class AA Semifinal
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Dickinson Trinity W 32-7
Aug 31 Watford City W 34-14
Sep 07 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-3 AA - East
Sep 14 Bottineau W 37-8 AA - East
Sep 21 Carrington W 43-6 AA - East
Sep 28 Casselton Central Cass W 56-6 AA - East
Oct 05 Valley City W 29-0 AA - East
Oct 12 Rugby W 35-6 AA - East
Oct 19 Grafton W 21-20 AA - East
Oct 26 Watford City W 33-13 Class AA Quarterfinal
Nov 02 Minot Bishop Ryan Catholic W 38-20 Class AA Semifinal
Nov 09 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-28 Class AA Final
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Williston L 12-28
Sep 01 Bismarck St. Mary's Central L 7-28
Sep 08 West Fargo L 0-41 AAA - East
Sep 15 Fargo North L 7-41 AAA - East
Sep 22 Fargo South L 7-49 AAA - East
Sep 29 Grand Forks Red River L 0-35 AAA - East
Oct 06 Fargo Shanley Catholic W 13-0 AAA - East
Oct 13 Wahpeton L 16-34 AAA - East
Oct 20 Grand Forks Central L 15-35 AAA - East
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Williston L 12-16
Sep 02 Bismarck St. Mary's Central W 33-7
Sep 09 West Fargo L 13-20 AAA - East
Sep 16 Fargo North W 31-6 AAA - East
Sep 23 Fargo South L 7-48 AAA - East
Sep 30 Grand Forks Red River W 27-14 AAA - East
Oct 07 Fargo Shanley Catholic L 13-19 AAA - East
Oct 14 Wahpeton W 56-28 AAA - East
Oct 21 Grand Forks Central L 20-35 AAA - East
Oct 25 Wahpeton W 27-17 Class AAA Play-In
Oct 28 Bismarck L 16-34 Class AAA Quarterfinal
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Dickinson W 34-14
Sep 03 Mandan L 12-40
Sep 10 Grand Forks Central L 0-33 AAA - East
Sep 17 West Fargo L 8-47 AAA - East
Sep 24 Fargo North L 14-17 AAA - East
Oct 01 Fargo South L 0-52 AAA - East
Oct 08 Grand Forks Red River W 14-12 AAA - East
Oct 15 Fargo Shanley Catholic L 6-45 AAA - East
Oct 22 Wahpeton L 6-26 AAA - East
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Mandan L 6-14
Sep 05 Dickinson L 7-35
Sep 12 Grand Forks Central L 0-33 AAA - East
Sep 19 West Fargo L 0-55 AAA - East
Sep 26 Fargo North W 20-6 AAA - East
Oct 03 Fargo South L 5-26 AAA - East
Oct 10 Grand Forks Red River L 19-35 AAA - East
Oct 17 Fargo Shanley Catholic L 7-24 AAA - East
Oct 24 Wahpeton L 22-25 AAA - East
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Bismarck Century L 8-31
Sep 06 Minot L 0-26
Sep 13 Wahpeton L 12-26 AAA - East
Sep 20 Grand Forks Central L 6-20 AAA - East
Sep 27 West Fargo L 0-23 AAA - East
Oct 04 Fargo North L 6-32 AAA - East
Oct 11 Fargo South L 14-34 AAA - East
Oct 18 Grand Forks Red River W 22-14 AAA - East
Oct 25 Fargo Shanley Catholic L 0-21 AAA - East
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Minot L 0-12
Aug 31 Bismarck Century W 14-6
Sep 07 Wahpeton L 14-32 AAA - East
Sep 14 Grand Forks Central W 36-35 AAA - East
Sep 21 West Fargo L 6-22 AAA - East
Sep 28 Fargo North L 0-32 AAA - East
Oct 05 Fargo South L 6-47 AAA - East
Oct 12 Grand Forks Red River L 6-32 AAA - East
Oct 19 Fargo Shanley Catholic L 22-43 AAA - East
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Williston W 29-6
Sep 01 Minot L 7-14
Sep 08 Fargo Shanley Catholic W 26-15 AAA - East
Sep 15 Wahpeton L 12-41 AAA - East
Sep 22 Grand Forks Central W 28-0 AAA - East
Sep 29 West Fargo L 8-17 AAA - East
Oct 06 Fargo North L 6-31 AAA - East
Oct 13 Fargo South L 6-17 AAA - East
Oct 20 Grand Forks Red River W 36-34 AAA - East
Oct 27 Fargo North L 6-41 Class AAA Play-In
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Williston W 20-18
Sep 03 Minot L 7-15
Sep 10 Fargo Shanley Catholic W 35-14 AAA - East
Sep 17 Wahpeton L 6-15 AAA - East
Sep 24 Grand Forks Central L 6-26 AAA - East
Oct 01 West Fargo L 14-18 AAA - East
Oct 08 Fargo North L 2-21 AAA - East
Oct 15 Fargo South L 0-34 AAA - East
Oct 22 Grand Forks Red River W 20-14 AAA - East
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Williston L 0-24
Sep 04 Minot L 22-28
Sep 11 Grand Forks Red River L 6-22 AAA - East
Sep 18 Fargo Shanley Catholic W 28-7 AAA - East
Sep 25 Wahpeton L 20-46 AAA - East
Oct 02 Grand Forks Central W 20-19 AAA - East
Oct 09 West Fargo L 0-28 AAA - East
Oct 16 Fargo North L 0-40 AAA - East
Oct 23 Fargo South L 0-20 AAA - East
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Williston L 7-13
Sep 05 Minot W 27-6
Sep 12 Grand Forks Red River W 28-14 AAA - East
Sep 19 Fargo Shanley Catholic L 12-30 AAA - East
Sep 26 Wahpeton L 6-30 AAA - East
Oct 03 Grand Forks Central L 12-42 AAA - East
Oct 10 West Fargo L 0-14 AAA - East
Oct 17 Fargo North L 13-14 AAA - East
Oct 24 Fargo South L 6-49 AAA - East
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 open
Sep 06 Bismarck W 8-6
Sep 13 Fargo North L 14-39 Eastern-Dakota
Sep 20 Grand Forks Central L 0-29 Eastern-Dakota
Sep 27 Grand Forks Red River L 2-19 Eastern-Dakota
Oct 04 Jamestown W 21-14 Eastern-Dakota
Oct 11 West Fargo L 0-31 Eastern-Dakota
Oct 18 Valley City L 14-35 Eastern-Dakota
Oct 25 Fargo South L 0-42 Eastern-Dakota
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Sep 01 Bismarck W 13-0
Sep 08 Fargo North L 13-20 Eastern-Dakota
Sep 15 Grand Forks Central W 14-0 Eastern-Dakota
Sep 22 Grand Forks Red River W 12-7 Eastern-Dakota
Sep 29 Jamestown W 28-7 Eastern-Dakota
Oct 06 West Fargo W 13-0 Eastern-Dakota
Oct 13 Valley City W 20-7 Eastern-Dakota
Oct 20 Fargo South W 7-6 Eastern-Dakota
Oct 27 Bismarck St. Mary's Central L 7-14 Class A Quarterfinal
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Sep 02 Belcourt Turtle Mountain W 32-0
Sep 09 Wahpeton L 12-22 Eastern-Dakota
Sep 16 Fargo Shanley Catholic W 15-0 Eastern-Dakota
Sep 23 Valley City L 7-13 Eastern-Dakota
Sep 30 Jamestown L 0-19 Eastern-Dakota
Oct 07 Grand Forks Red River L 0-7 Eastern-Dakota
Oct 14 Grand Forks Central L 14-31 Eastern-Dakota
Oct 21 Fargo South L 0-47 Eastern-Dakota
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Sep 03 Belcourt Turtle Mountain W 34-26
Sep 10 Wahpeton L 6-28 Eastern-Dakota
Sep 17 Fargo Shanley Catholic L 19-35 Eastern-Dakota
Sep 24 Valley City W 34-0 Eastern-Dakota
Oct 01 Jamestown L 12-21 Eastern-Dakota
Oct 08 Grand Forks Red River L 28-44 Eastern-Dakota
Oct 15 Grand Forks Central L 3-15 Eastern-Dakota
Oct 22 Fargo South L 0-40 Eastern-Dakota
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 open
Sep 04 Minot W 28-6
Sep 11 Wahpeton W 27-7
Sep 18 Grand Forks Red River W 28-6
Sep 25 Fargo North W 14-2
Oct 02 Valley City W 40-14
Oct 09 Crookston (MN) W 35-14
Oct 16 Belcourt Turtle Mountain W 53-19
Oct 23 Mandan W 40-8
Oct 27 West Fargo L 21-26 Class A First Round
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 30 Minot L 20-33
Sep 06 Wahpeton W 22-7
Sep 13 Grand Forks Red River L 10-14
Sep 20 Fargo North L 7-27
Sep 27 Valley City W 22-0
Oct 04 Belcourt Turtle Mountain W 31-0
Oct 11 Crookston (MN) L 6-18
Oct 18 Mandan W 33-24
Oct 22 Minot L 6-35 Class A First Round
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 31 Mandan W 27-0
Sep 07 Grand Forks Red River W 25-8
Sep 14 Crookston (MN) L 12-19
Sep 21 Minot Bishop Ryan Catholic W 28-0
Sep 28 Grafton W 19-6
Oct 05 Valley City W 25-0
Oct 12 Belcourt Turtle Mountain W 48-15
Oct 19 Wahpeton W 32-13
Oct 26 Dickinson W 13-6 Class A First Round
Nov 02 Grand Forks Central L 6-14 Class A Quarterfinal
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Minot L 3-7
Sep 01 Mandan L 13-24
Sep 08 Rugby W 39-6 North-Star
Sep 15 Crookston (MN) W 13-0
Sep 22 Minot Bishop Ryan Catholic W 40-0 North-Star
Sep 29 Grafton W 49-0 North-Star
Oct 06 Valley City W 25-0 North-Star
Oct 13 Belcourt Turtle Mountain W 33-0 North-Star
Oct 20 Bottineau W 40-0 North-Star
Oct 27 Fargo Shanley Catholic W 36-0 Class A Quarterfinal
Nov 03 Bismarck St. Mary's Central W 30-7 Class A Semifinal
Nov 10 Fargo South L 11-28 Class A Final
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Minot L 8-15
Sep 02 Mandan L 0-14
Sep 09 Bottineau W 14-13 North-Star
Sep 16 Rugby W 49-7 North-Star
Sep 23 Thief River Falls (MN) W 28-16
Sep 30 Minot Bishop Ryan Catholic W 13-0 North-Star
Oct 07 Grafton W 40-6 North-Star
Oct 14 Valley City W 28-22 North-Star
Oct 21 Belcourt Turtle Mountain W 35-6 North-Star
Oct 28 Dickinson L 0-17 Class A Quarterfinal
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Minot W 21-6
Sep 04 Mandan W 31-15
Sep 11 Bottineau W 35-7 North-Star
Sep 18 Rugby W 35-7 North-Star
Sep 25 Thief River Falls (MN) W 42-0
Oct 02 Minot Bishop Ryan Catholic W 38-0 North-Star
Oct 09 Grafton W 54-3 North-Star
Oct 16 Valley City W 12-0 North-Star
Oct 23 Belcourt Turtle Mountain W 47-7 North-Star
Oct 30 Grand Forks Red River L 6-27 Class A Quarterfinal
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Minot W 14-6
Sep 05 Mandan W 34-0
Sep 12 Moorhead (MN) JV W 34-6
Sep 19 Belcourt Turtle Mountain W 41-0 North-Star
Sep 26 Minot Bishop Ryan Catholic W 28-8 North-Star
Oct 03 Rugby W 34-14 North-Star
Oct 10 Grafton W 40-0 North-Star
Oct 17 Valley City W 35-8 North-Star
Oct 24 Bottineau W 34-0 North-Star
Oct 31 Bismarck W 7-6 Class A Quarterfinal
Nov 07 Fargo South L 7-30 Class A Semifinal
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Minot L 6-7
Aug 30 Mandan L 0-12
Sep 06 Bottineau W 12-0 North-Star
Sep 13 Harvey W 21-0 North-Star
Sep 20 Belcourt Turtle Mountain W 65-0 North-Star
Sep 27 Minot Bishop Ryan Catholic W 3-2 North-Star
Oct 04 Rugby L 6-13 North-Star
Oct 11 Grafton W 44-6 North-Star
Oct 18 Valley City L 14-20 North-Star
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Minot L 7-27
Sep 07 Mandan W 20-14
Sep 14 Valley City W 17-0 North-Star
Sep 21 Bottineau W 43-0 North-Star
Sep 28 Harvey W 21-3 North-Star
Oct 05 Belcourt Turtle Mountain W 20-0 North-Star
Oct 12 Minot Bishop Ryan Catholic W 29-18 North-Star
Oct 19 Rugby W 29-0 North-Star
Oct 26 Grafton W 9-6 North-Star
Oct 30 Bismarck L 14-31 Class A Quarterfinal
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Minot L 12-13
Sep 09 Mandan W 14-9
Sep 16 Grafton W 24-0 North-Star
Sep 23 Valley City L 3-6 North-Star
Sep 30 Bottineau W 55-6 North-Star
Oct 07 Harvey W 12-10 North-Star
Oct 14 Belcourt Turtle Mountain W 53-0 North-Star
Oct 21 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-7 North-Star
Oct 28 Rugby W 28-8 North-Star
Nov 01 Bismarck L 8-14 Class A Quarterfinal
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Langdon L 0-12 North-Star
Sep 10 Belcourt Turtle Mountain W 30-10 North-Star
Sep 17 Bottineau L 21-22 North-Star
Sep 24 Valley City L 28-42 North-Star
Oct 01 Rugby W 21-12 North-Star
Oct 08 Harvey L 0-16 North-Star
Oct 15 East Grand Forks (MN) L 0-43
Oct 22 Grafton W 9-3 North-Star
Oct 29 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-21 North-Star
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Langdon W 21-6 North-Star
Sep 11 Belcourt Turtle Mountain W 47-0 North-Star
Sep 18 Bottineau W 33-6 North-Star
Sep 25 Valley City W 31-6 North-Star
Oct 02 Rugby L 19-20 North-Star
Oct 09 Harvey W 22-0 North-Star
Oct 16 East Grand Forks (MN) L 0-21
Oct 23 Grafton W 39-6 North-Star
Oct 30 Minot Bishop Ryan Catholic L 7-12 North-Star
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Mandan W 25-0
Sep 05 open
Sep 12 Rugby L 0-6 North-Star
Sep 19 Langdon W 33-0 North-Star
Sep 26 Grafton W 21-0 North-Star
Oct 03 Valley City W 6-0 North-Star
Oct 10 Bottineau W 18-0 North-Star
Oct 17 Minot Bishop Ryan Catholic W 19-0 North-Star
Oct 24 Harvey W 46-0 North-Star
Oct 28 Williston L 19-21 Class A Quarterfinal
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Cavalier W 26-7
Sep 07 Grafton W 6-0 North-Star
Sep 14 Rugby L 14-19 North-Star
Sep 21 Langdon W 25-8 North-Star
Sep 28 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-7
Oct 05 Valley City L 0-37 North-Star
Oct 12 Bottineau W 34-12 North-Star
Oct 19 Carrington W 26-20 North-Star
Oct 26 Harvey W 13-0 North-Star
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Rugby L 0-6 North-Star
Sep 08 Harvey W 20-6 North-Star
Sep 15 Minot Bishop Ryan Catholic L 14-20
Sep 22 Grafton L 0-23 North-Star
Sep 29 Valley City L 0-21 North-Star
Oct 06 Cavalier L 12-18 North-Star
Oct 13 Langdon W 34-8 North-Star
Oct 20 Carrington W 29-14 North-Star
Oct 27 Bottineau W 34-8 North-Star
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Rugby L 18-22 North-Star
Sep 09 Harvey W 14-6 North-Star
Sep 16 open
Sep 23 Grafton L 0-37 North-Star
Sep 30 Valley City L 12-28 North-Star
Oct 07 Cavalier W 6-0 North-Star
Oct 14 Langdon W 27-0 North-Star
Oct 21 Carrington L 6-17 North-Star
Oct 28 Bottineau L 6-14 North-Star
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 open
Sep 10 Belcourt Turtle Mountain W 34-0
Sep 17 Harvey W 27-0 North-Star
Sep 24 Valley City L 7-20 North-Star
Oct 01 Park River W 13-12 North-Star
Oct 08 Carrington W 26-8 North-Star
Oct 15 Grafton W 22-8 North-Star
Oct 22 Cavalier W 44-0 North-Star
Oct 29 Rugby W 7-0 North-Star
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Lisbon W 18-6
Sep 05 open
Sep 12 Valley City L 12-19 North-Star
Sep 19 Park River L 0-3 North-Star
Sep 26 Carrington W 18-15 North-Star
Oct 03 Grafton W 8-0 North-Star
Oct 10 Cavalier L 2-28 North-Star
Oct 17 Rugby L 16-31 North-Star
Oct 24 Harvey L 16-20 North-Star