DICKINSON TRINITY TITANS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 0-3 .000 26-87
2018 8-2 .800 297-119 * P
2017 8-2 .800 317-57 * P
2016 6-4 .600 318-217 * P
2015 6-4 .600 286-298 * P
2014 3-6 .333 221-178
2013 0-9 .000 154-359
2012 5-4 .556 228-236 *
2011 2-7 .222 154-225
2010 5-4 .556 170-204 * P
2009 9-1 .900 227-90 * P
2008 4-6 .400 214-216 P
2007 5-5 .500 267-128 P
2006 8-3 .727 317-100 * P
2005 11-0 1.000 397-73 * P
2004 9-2 .818 357-113 * P
2003 11-1 .917 474-77 * P
2002 11-1 .917 401-108 * P
2001 12-0 1.000 510-14 * P
2000 12-0 1.000 457-86 * P
1999 9-2 .818 280-92 * P
1998 8-3 .727 243-167 * P
1997 10-1 .909 327-66 * P
1996 8-2 .800 274-125 * P
1995 4-4 .500 152-118
1994 7-3 .700 265-91 * P
1993 6-3 .667 76-118 *
1992 6-3 .667 98-84 * P
1991 9-2 .818 255-99 * P
1990 4-4 .500 106-128
1989 1-8 .111 38-216
1988 6-3 .667 166-139 *
1987 4-5 .444 71-125
1986 3-5 .375 76-111
1985 5-4 .556 147-155 * P
1984 2-7 .222 123-187
1983 3-6 .333 85-198
1982 2-7 .222 63-198
1981 3-5 .375 82-181
1980 1-7 .125 59-261
1979 12-0 1.000 395-67 * P
1978 7-4 .636 190-106 * P
1977 1-7 .125 47-178
1976 2-6 .250 89-175
1975 7-2 .778 220-109 *
265-167 .613 27 of 45
   
CO-OP PARTNER HISTORY:
New England Tigers   2006-16
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Beulah 29 19-10 .655 2018
Minot Bishop Ryan Catholic 25 14-11 .560 2019
Killdeer 25 19-6 .760 2018
Bismarck St. Mary's Central 23 4-19 .174 2016
Watford City 23 11-12 .478 2016
Hazen 22 15-7 .682 2018
Valley City 20 13-7 .650 2016
Belcourt Turtle Mountain 19 17-2 .895 2016
Dickinson 17 6-11 .353 1990
Bismarck 15 4-11 .267 1989
Bismarck Century 15 6-9 .400 1989
Mandan 15 8-7 .533 1989
Minot 15 7-8 .467 1989
Williston 15 6-9 .400 1989
Bottineau 14 12-2 .857 2012
Des Lacs-Burlington 12 11-1 .917 2018
Rugby 9 8-1 .889 2012
Stanley 9 6-3 .667 2017
Belfield 8 8-0 1.000 2018
Bowman 8 6-2 .750 1998
Beach 7 7-0 1.000 1996
Fort Yates Standing Rock 7 7-0 1.000 2008
Hettinger 7 7-0 1.000 1996
Bowman County 5 2-3 .400 2019
Carrington 5 3-2 .600 2012
Glendive (MT) Dawson 5 3-2 .600 1989
Cavalier 4 1-3 .250 2004
Cooperstown Griggs County Central 4 3-1 .750 2016
Devils Lake 4 2-2 .500 2010
Kindred 4 2-2 .500 2016
Lisbon 4 4-0 1.000 2009
Spearfish (SD) 4 3-1 .750 1984
Wahpeton 4 2-2 .500 2000
Fargo Oak Grove Lutheran 3 2-1 .667 2007
Fargo Shanley Catholic 3 0-3 .000 2015
Garrison 3 3-0 1.000 2018
Hillsboro 3 0-3 .000 2018
New Town 3 3-0 1.000 2007
Belle Fourche (SD) 2 1-1 .500 1984
Center 2 2-0 1.000 1994
Fargo South 2 1-1 .500 1985
Fargo North 2 1-1 .500 1979
Sturgis (SD) 2 2-0 1.000 1980
Washburn 2 2-0 1.000 2018
Baker (MT) 1 1-0 1.000 1978
New England St. Mary's 1 1-0 1.000 1985
New Salem 1 0-1 .000 2019
TOTALS 265-167 .613
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Minot Bishop Ryan Catholic L 12-30
Aug 30 open
Sep 06 Bowman County L 7-35 A - Region 4
Sep 13 New Salem L 7-22 A - Region 4
Sep 20 Richardton-Taylor 0-0 A - Region 4
Sep 27 Washburn 0-0 A - Region 4
Oct 04 Belfield 0-0 A - Region 4
Oct 11 Killdeer 0-0 A - Region 4
Oct 18 Bismarck Shiloh Christian 0-0 A - Region 4
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 open
Aug 31 Bowman County L 26-30 A - Region 4
Sep 07 Hazen W 36-8 A - Region 4
Sep 14 Belfield W 40-6 A - Region 4
Sep 21 Washburn W 38-0 A - Region 4
Sep 28 Killdeer W 32-0 A - Region 4
Oct 05 Beulah W 24-6 A - Region 4
Oct 12 Garrison W 2-0 F
Oct 19 Des Lacs-Burlington W 57-13 Class A First Round
Oct 26 Beulah W 34-12 Class A Quarterfinal
Nov 02 Hillsboro L 8-44 Class A Semifinal
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 open
Sep 01 Bowman County L 6-15 A - Region 4
Sep 08 Hazen W 35-0 A - Region 4
Sep 15 Belfield W 40-0 A - Region 4
Sep 22 Washburn W 54-2 A - Region 4
Sep 29 Killdeer W 33-0 A - Region 4
Oct 06 Beulah W 21-0 A - Region 4
Oct 13 Garrison W 41-0 A - Region 4
Oct 20 Stanley W 47-6 Class A First Round
Oct 27 Des Lacs-Burlington W 40-0 Class A Quarterfinal
Nov 03 Hillsboro L 0-34 Class A Semifinal
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Killdeer W 32-8
Sep 02 Kindred L 27-49
Sep 09 Cooperstown Griggs County Central W 54-0 AA - West
Sep 16 Valley City W 28-18 AA - West
Sep 23 Bismarck St. Mary's Central L 7-43 AA - West
Sep 30 Belcourt Turtle Mountain W 54-7 AA - West
Oct 07 Beulah L 20-35 AA - West
Oct 14 Watford City W 41-12 AA - West
Oct 21 Stanley W 29-7 AA - West
Oct 28 Hillsboro L 26-38 Class AA Quarterfinal
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Killdeer W 35-21
Sep 04 Kindred W 42-29
Sep 11 Cooperstown Griggs County Central W 41-12 AA - West
Sep 18 Valley City L 14-44 AA - West
Sep 25 Bismarck St. Mary's Central L 7-44 AA - West
Oct 02 Belcourt Turtle Mountain W 49-6 AA - West
Oct 09 Beulah L 19-61 AA - West
Oct 16 Watford City W 35-16 AA - West
Oct 23 Stanley W 37-24 AA - West
Oct 30 Fargo Shanley Catholic L 7-41 Class AA Quarterfinal
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Killdeer L 27-44
Sep 05 Valley City L 26-32
Sep 12 Cooperstown Griggs County Central W 27-0 AA - West
Sep 19 Minot Bishop Ryan Catholic L 14-18 AA - West
Sep 26 Bismarck St. Mary's Central L 8-41 AA - West
Oct 03 Belcourt Turtle Mountain W 30-0 AA - West
Oct 10 Beulah L 18-21 AA - West
Oct 17 Watford City L 21-22 AA - West
Oct 24 Stanley W 50-0 AA - West
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Killdeer L 21-43
Sep 06 Valley City L 27-57
Sep 13 Cooperstown Griggs County Central L 18-33 AA - West
Sep 20 Minot Bishop Ryan Catholic L 13-59 AA - West
Sep 27 Bismarck St. Mary's Central L 12-42 AA - West
Oct 04 Belcourt Turtle Mountain L 6-14 AA - West
Oct 11 Beulah L 14-49 AA - West
Oct 18 Watford City L 13-26 AA - West
Oct 25 Stanley L 30-36 AA - West
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Killdeer W 32-0
Aug 31 Valley City L 18-28
Sep 07 Carrington W 25-24 AA - West
Sep 14 Minot Bishop Ryan Catholic L 13-50 AA - West
Sep 21 Rugby L 33-45 AA - West
Sep 28 Bismarck St. Mary's Central W 35-34 AA - West
Oct 05 Belcourt Turtle Mountain W 38-0 AA - West
Oct 12 Bottineau W 28-13 AA - West
Oct 19 Beulah L 6-42 AA - West
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Killdeer W 21-7
Sep 02 Valley City L 12-14
Sep 09 Carrington L 21-27 AA - West
Sep 16 Minot Bishop Ryan Catholic L 19-32 AA - West
Sep 23 Rugby W 28-14 AA - West
Sep 30 Bismarck St. Mary's Central L 13-39 AA - West
Oct 07 Belcourt Turtle Mountain L 19-20 AA - West
Oct 14 Bottineau L 14-44 AA - West
Oct 21 Beulah L 7-28 AA - West
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Killdeer L 0-14
Sep 03 Beulah W 26-20 AA - West
Sep 10 Carrington L 34-35 AA - West
Sep 17 Minot Bishop Ryan Catholic W 30-12 AA - West
Sep 24 Devils Lake W 21-14 AA - West
Oct 01 Bismarck St. Mary's Central L 13-39 AA - West
Oct 08 Belcourt Turtle Mountain W 25-24 AA - West
Oct 15 Bottineau W 22-6 AA - West
Oct 22 open
Oct 29 Fargo Shanley Catholic L 6-44 Class AA Quarterfinal
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Killdeer W 41-8
Sep 04 Beulah W 21-0 AA - West
Sep 11 Carrington W 16-7 AA - West
Sep 18 Minot Bishop Ryan Catholic W 12-0 AA - West
Sep 25 Devils Lake W 21-20 AA - West
Oct 02 Bismarck St. Mary's Central W 14-6 AA - West
Oct 09 Belcourt Turtle Mountain W 30-0 AA - West
Oct 16 Bottineau W 21-6 AA - West
Oct 23 open
Oct 30 Lisbon W 28-6 Class AA Quarterfinal
Nov 06 Fargo Shanley Catholic L 23-27 Class AA Semifinal
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Devils Lake L 8-21
Sep 05 Valley City L 7-26
Sep 12 Minot Bishop Ryan Catholic W 14-8 AA - West
Sep 19 Bowman County W 46-0 AA - West
Sep 26 Beulah L 21-27 AA - West
Oct 03 Hazen L 22-37 AA - West
Oct 10 Watford City L 7-14 AA - West
Oct 17 Belcourt Turtle Mountain W 42-21 AA - West
Oct 24 Fort Yates Standing Rock W 32-16 AA - West
Oct 31 Valley City L 15-46 Class AA Quarterfinal
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Devils Lake L 7-32
Aug 31 Valley City W 28-0
Sep 07 Minot Bishop Ryan Catholic L 7-26 AA - West
Sep 14 Bowman County W 55-0 AA - West
Sep 21 Beulah W 30-20 AA - West
Sep 28 Hazen L 7-20 AA - West
Oct 05 Watford City L 6-16 AA - West
Oct 12 New Town W 56-0 AA - West
Oct 19 Fort Yates Standing Rock W 64-0 AA - West
Oct 26 Fargo Oak Grove Lutheran L 7-14 Class AA Quarterfinal
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Valley City W 47-0
Sep 01 Watford City L 14-15 AA - West
Sep 08 New Town W 55-0 AA - West
Sep 15 Hazen L 0-14 AA - West
Sep 22 Bottineau W 52-0 AA - West
Sep 29 Belcourt Turtle Mountain W 47-14 AA - West
Oct 07 Beulah W 24-15 AA - West
Oct 13 Minot Bishop Ryan Catholic W 22-12 AA - West
Oct 20 open
Oct 27 Fargo Oak Grove Lutheran W 14-3 Class AA Quarterfinal
Nov 03 Hazen W 28-7 Class AA Semifinal
Nov 10 Watford City L 14-20 Class AA Final
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Valley City W 34-0
Sep 02 open
Sep 09 New Town W 54-0 AA - West
Sep 15 Hazen W 17-0 AA - West
Sep 22 Bottineau W 45-14 AA - West
Sep 30 Belcourt Turtle Mountain W 40-8 AA - West
Oct 07 Beulah W 20-13 AA - West
Oct 14 Minot Bishop Ryan Catholic W 46-0 AA - West
Oct 21 Watford City W 49-14 AA - West
Oct 28 Fargo Oak Grove Lutheran W 44-10 Class AA Quarterfinal
Nov 04 Rugby W 27-7 Class AA Semifinal
Nov 11 Beulah W 21-7 Class AA Final
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Valley City W 33-7
Sep 03 Killdeer W 27-13
Sep 10 Des Lacs-Burlington W 41-6 AA - West
Sep 17 Hazen W 27-0 AA - West
Sep 24 Bottineau L 7-9 AA - West
Oct 01 Belcourt Turtle Mountain W 56-8 AA - West
Oct 08 Beulah W 46-20 AA - West
Oct 15 Minot Bishop Ryan Catholic W 35-7 AA - West
Oct 22 Watford City W 36-15 AA - West
Oct 29 Valley City W 35-7 Class AA Quarterfinal
Nov 05 Cavalier L 14-21 Class AA Semifinal
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Valley City W 28-7
Sep 05 Killdeer W 41-8
Sep 12 Des Lacs-Burlington W 35-0 AA - West
Sep 19 Hazen W 37-0 AA - West
Sep 26 Bottineau W 50-0 AA - West
Oct 03 Belcourt Turtle Mountain W 41-6 AA - West
Oct 10 Beulah W 28-0 AA - West
Oct 17 Minot Bishop Ryan Catholic W 56-0 AA - West
Oct 24 Watford City W 56-6 AA - West
Oct 31 Rugby W 60-6 Class AA Quarterfinal
Nov 07 Carrington W 35-16 Class AA Semifinal
Nov 14 Cavalier L 7-28 Class AA Final
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Valley City W 28-16
Sep 06 Killdeer W 28-14
Sep 13 Hazen W 40-0 AA - West
Sep 20 Des Lacs-Burlington W 28-7 AA - West
Sep 27 Bottineau W 40-0 AA - West
Oct 04 Beulah W 42-0 AA - West
Oct 11 Watford City W 40-6 AA - West
Oct 18 Belcourt Turtle Mountain W 42-12 AA - West
Oct 22 Minot Bishop Ryan Catholic W 40-6 AA - West
Nov 01 Lisbon W 49-15 Class AA Quarterfinal
Nov 08 Valley City W 24-14 Class AA Semifinal
Nov 15 Cavalier L 0-18 Class AA Final
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Valley City W 45-0
Aug 31 Killdeer W 41-0
Sep 07 Hazen W 27-0 AA - West
Sep 14 Des Lacs-Burlington W 35-0 AA - West
Sep 21 Bottineau W 42-0 AA - West
Sep 28 Beulah W 41-0 AA - West
Oct 05 Watford City W 54-0 AA - West
Oct 12 Belcourt Turtle Mountain W 44-8 AA - West
Oct 19 Minot Bishop Ryan Catholic W 41-0 AA - West
Oct 26 Lisbon W 52-0 Class AA Quarterfinal
Nov 02 Rugby W 40-0 Class AA Semifinal
Nov 09 Hazen W 48-6 Class AA Final
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Wahpeton W 19-16
Sep 01 Killdeer W 20-0
Sep 08 Hazen W 34-14 AA - West
Sep 15 Des Lacs-Burlington W 28-0 AA - West
Sep 22 Bottineau W 67-0 AA - West
Sep 29 Beulah W 32-7 AA - West
Oct 06 Watford City W 47-14 AA - West
Oct 13 Belcourt Turtle Mountain W 53-0 AA - West
Oct 20 Minot Bishop Ryan Catholic W 47-0 AA - West
Oct 27 Cavalier W 51-0 Class AA Quarterfinal
Nov 03 Lisbon W 17-7 Class AA Semifinal
Nov 10 Rugby W 42-28 Class AA Final
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Wahpeton L 10-23
Sep 03 Killdeer W 27-0
Sep 10 Hazen W 27-7 AA - West
Sep 17 Des Lacs-Burlington W 26-18 AA - West
Sep 24 Bottineau W 61-12 AA - West
Oct 01 Beulah W 21-7 AA - West
Oct 08 Watford City W 0-0 AA - West ?
Oct 15 Belcourt Turtle Mountain W 39-0 AA - West
Oct 19 Minot Bishop Ryan Catholic W 28-6 AA - West
Oct 29 Rugby W 27-0 Class AA Quarterfinal
Nov 05 Minot Bishop Ryan Catholic L 14-19 Class AA Semifinal
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Bowman W 40-12
Sep 04 Killdeer W 22-14
Sep 11 Hazen W 7-6 AA - West
Sep 18 Des Lacs-Burlington W 15-6 AA - West
Sep 25 Bottineau W 59-0 AA - West
Oct 02 Beulah W 0-0 AA - West ?
Oct 09 Watford City L 12-40 AA - West
Oct 16 Belcourt Turtle Mountain W 40-8 AA - West
Oct 23 Minot Bishop Ryan Catholic L 14-27 AA - West
Oct 30 Valley City W 28-8 Class AA Quarterfinal
Nov 06 Watford City L 6-46 Class AA Semifinal
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Bowman W 45-0
Sep 05 Killdeer W 7-0
Sep 12 Hazen W 39-12 AA - West
Sep 19 Des Lacs-Burlington W 38-13 AA - West
Sep 26 Bottineau W 33-0 AA - West
Oct 03 Beulah W 21-0 AA - West
Oct 10 Watford City W 27-6 AA - West
Oct 17 Belcourt Turtle Mountain W 50-8 AA - West
Oct 24 Minot Bishop Ryan Catholic W 28-14 AA - West
Oct 31 Rugby W 27-0 Class AA Quarterfinal
Nov 07 Watford City L 12-13 Class AA Semifinal
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Beach W 35-0 B - Region 4
Sep 06 Fort Yates Standing Rock W 2-0 F
Sep 13 Hettinger W 20-14 B - Region 4
Sep 20 Hazen L 0-20 B - Region 4
Sep 27 Belfield W 40-0 B - Region 4
Oct 04 Bowman W 63-6 B - Region 4
Oct 11 Killdeer W 34-20 B - Region 4
Oct 15 open
Oct 18 Beulah W 26-21 B - Region 4
Oct 25 Stanley W 32-8 Class B First Round
Nov 01 Minot Bishop Ryan Catholic L 22-36 Class B Quarterfinal
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Beach W 31-6 B - Region 4
Sep 01 Fort Yates Standing Rock W 33-0 B - Region 4
Sep 08 Hettinger W 22-9 B - Region 4
Sep 15 Hazen L 12-22 B - Region 4
Sep 22 Belfield W 34-6 B - Region 4
Sep 29 Bowman L 7-27 B - Region 4
Oct 06 Killdeer L 13-45 B - Region 4
Oct 10 open
Oct 13 Beulah L 0-3 B - Region 4
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Beulah L 20-21 B - Region 4
Sep 02 Hettinger W 18-6 B - Region 4
Sep 09 Belfield W 35-0 B - Region 4
Sep 16 Killdeer W 35-0 B - Region 4
Sep 23 Center W 41-0 B - Region 4
Sep 30 Beach W 28-8 B - Region 4
Oct 07 Bowman W 33-8 B - Region 4
Oct 14 Fort Yates Standing Rock W 27-0 B - Region 4
Oct 18 Hazen L 14-20 B - Region 4
Oct 21 Des Lacs-Burlington L 14-28 Class B First Round
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Beulah W 8-7 B - Region 4
Sep 03 Hettinger W 7-6 B - Region 4
Sep 10 Belfield W 0-0 B - Region 4 ?
Sep 17 Killdeer L 14-35 B - Region 4
Sep 24 Center W 0-0 B - Region 4 ?
Oct 01 Beach W 20-12 B - Region 4
Oct 08 Bowman L 6-25 B - Region 4
Oct 12 Fort Yates Standing Rock W 14-8 B - Region 4
Oct 19 Hazen L 7-25 B - Region 4
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Beulah L 7-12
Sep 04 Kindred W 0-0 ?
Sep 11 Belfield W 50-0 B - Region 5
Sep 18 Beach W 42-0 B - Region 5
Sep 25 Bowman W 28-6 B - Region 5
Oct 02 Hettinger W 21-6 B - Region 5
Oct 09 Killdeer W 13-8 B - Region 5
Oct 16 Watford City L 7-34 B - Region 5
Oct 23 open
Oct 27 Stanley L 7-32 Class B First Round
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Kindred L 14-27
Sep 06 Hazen W 28-0
Sep 13 Belfield W 0-0 B - Region 5 ?
Sep 20 Beach W 36-6 B - Region 5
Sep 27 Bowman W 28-0 B - Region 5
Oct 04 Hettinger W 34-6 B - Region 5
Oct 11 Killdeer W 33-28 B - Region 5
Oct 18 Watford City W 34-7 B - Region 5
Oct 25 Garrison W 35-12
Nov 08 Des Lacs-Burlington W 7-6 Class B Quarterfinal
Nov 12 Watford City L 6-7 Class B Semifinal
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 open
Sep 04 Dickinson L 0-26
Sep 07 Minot Bishop Ryan Catholic L 14-21
Sep 14 Hettinger W 33-6
Sep 21 Hazen W 14-12
Sep 28 Killdeer L 0-19
Oct 05 Beach W 12-7
Oct 12 Watford City L 6-21
Oct 19 Valley City W 27-16
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Stanley L 12-14
Sep 01 Glendive (MT) Dawson L 7-20
Sep 08 Dickinson L 0-27 Western-Dakota
Sep 15 Mandan L 0-28 Western-Dakota
Sep 22 Bismarck L 0-35 Western-Dakota
Sep 29 Bismarck Century W 7-0 Western-Dakota
Oct 06 Bismarck St. Mary's Central L 12-37 Western-Dakota
Oct 13 Williston L 0-28 Western-Dakota
Oct 20 Minot L 0-27 Western-Dakota
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Stanley W 19-0
Sep 02 Glendive (MT) Dawson W 34-6
Sep 09 Minot W 21-6 Western-Dakota
Sep 16 Dickinson L 13-17 Western-Dakota
Sep 23 Mandan W 22-14 Western-Dakota
Sep 30 Bismarck W 22-7 Western-Dakota
Oct 07 Bismarck Century W 19-16 Western-Dakota
Oct 14 Bismarck St. Mary's Central L 10-43 Western-Dakota
Oct 21 Williston L 6-30 Western-Dakota
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Wahpeton W 14-6
Sep 04 Glendive (MT) Dawson W 3-0
Sep 11 Minot L 7-22 Western-Dakota
Sep 18 Dickinson L 0-39 Western-Dakota
Sep 25 Mandan W 13-0 Western-Dakota
Oct 02 Bismarck L 13-17 Western-Dakota
Oct 09 Bismarck Century W 7-6 Western-Dakota
Oct 16 Bismarck St. Mary's Central L 2-7 Western-Dakota
Oct 23 Williston L 12-28 Western-Dakota
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 open
Sep 05 Wahpeton L 0-3
Sep 12 Williston L 13-23 Western-Dakota
Sep 19 Minot W 8-7 Western-Dakota
Sep 26 Dickinson W 9-0 Western-Dakota
Oct 03 Mandan W 10-7 Western-Dakota
Oct 10 Bismarck L 14-24 Western-Dakota
Oct 17 Bismarck Century L 15-16 Western-Dakota
Oct 24 Bismarck St. Mary's Central L 7-31 Western-Dakota
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 New England St. Mary's W 30-0
Sep 06 Williston W 8-6 Western-Dakota
Sep 13 Minot W 16-0 Western-Dakota
Sep 20 Dickinson L 7-21 Western-Dakota
Sep 27 Mandan W 44-0 Western-Dakota
Oct 04 Bismarck L 13-44 Western-Dakota
Oct 11 Bismarck Century W 17-14 Western-Dakota
Oct 18 Bismarck St. Mary's Central L 6-42 Western-Dakota
Oct 25 Fargo South L 6-28 Class A Quarterfinal
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Spearfish (SD) W 47-6
Sep 07 Belle Fourche (SD) L 3-20
Sep 14 Bismarck St. Mary's Central L 8-44 Western-Dakota
Sep 21 Williston L 10-14 Western-Dakota
Sep 28 Minot W 10-0 Western-Dakota
Oct 05 Dickinson L 0-34 Western-Dakota
Oct 12 Mandan L 19-22 Western-Dakota
Oct 19 Bismarck L 20-34 Western-Dakota
Oct 26 Bismarck Century L 6-13 Western-Dakota
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Spearfish (SD) W 27-8
Sep 09 Belle Fourche (SD) W 10-7
Sep 16 Bismarck St. Mary's Central L 14-51 Western-Dakota
Sep 23 Williston L 0-21 Western-Dakota
Sep 30 Minot L 3-26 Western-Dakota
Oct 07 Dickinson W 17-9 Western-Dakota
Oct 14 Mandan L 0-14 Western-Dakota
Oct 21 Bismarck L 14-35 Western-Dakota
Oct 28 Bismarck Century L 0-27 Western-Dakota
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Spearfish (SD) L 7-18
Sep 10 Dickinson L 3-35
Sep 17 Bismarck Century L 0-19 Western-Dakota
Sep 24 Bismarck St. Mary's Central L 0-27 Western-Dakota
Oct 01 Williston L 0-21 Western-Dakota
Oct 08 Minot W 20-14 Western-Dakota
Oct 15 Dickinson L 6-16 Western-Dakota
Oct 22 Mandan W 16-14 Western-Dakota
Oct 29 Bismarck L 11-34 Western-Dakota
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Spearfish (SD) W 13-0
Sep 11 open
Sep 18 Bismarck Century L 6-28 Western-Dakota
Sep 25 Bismarck St. Mary's Central L 0-40 Western-Dakota
Oct 02 Williston W 16-10 Western-Dakota
Oct 09 Minot L 7-42 Western-Dakota
Oct 16 Dickinson L 7-31 Western-Dakota
Oct 23 Mandan L 12-13 Western-Dakota
Oct 30 Bismarck W 21-17 Western-Dakota
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 open
Sep 05 Sturgis (SD) W 40-12
Sep 12 Bismarck L 0-28 Western-Dakota
Sep 19 Bismarck Century L 7-40 Western-Dakota
Sep 26 Bismarck St. Mary's Central L 6-28 Western-Dakota
Oct 03 Williston L 6-35 Western-Dakota
Oct 10 Minot L 0-47 Western-Dakota
Oct 17 Dickinson L 0-42 Western-Dakota
Oct 24 Mandan L 0-29 Western-Dakota
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Sturgis (SD) W 51-14
Sep 07 Glendive (MT) Dawson W 45-0
Sep 14 Bismarck W 27-15 Western-Dakota
Sep 21 Bismarck Century W 35-0 Western-Dakota
Sep 28 Bismarck St. Mary's Central W 30-10 Western-Dakota
Oct 05 Williston W 20-7 Western-Dakota
Oct 12 Minot W 28-0 Western-Dakota
Oct 19 Dickinson W 34-0 Western-Dakota
Oct 26 Mandan W 35-0 Western-Dakota
Oct 30 Fargo North W 27-0 Class A Quarterfinal
Nov 02 Valley City W 36-7 Class A Semifinal
Nov 09 Fargo South W 27-14 Class A Final
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Bismarck St. Mary's Central W 13-12 Western-Dakota
Sep 08 Mandan W 3-0 Western-Dakota
Sep 15 Bismarck L 6-13 Western-Dakota
Sep 22 Minot L 6-7 Western-Dakota
Sep 29 Williston W 42-19 Western-Dakota
Oct 06 Baker (MT) W 31-0
Oct 13 Bismarck Century W 31-14 Western-Dakota
Oct 20 Glendive (MT) Dawson L 14-21
Oct 27 Dickinson W 23-0 Western-Dakota
Oct 31 Rugby W 14-6 Class A Quarterfinal
Nov 03 Fargo North L 7-14 Class A Semifinal
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Bismarck St. Mary's Central L 7-18 Western-Dakota
Sep 09 Mandan L 2-13 Western-Dakota
Sep 16 Bismarck L 0-42 Western-Dakota
Sep 23 Minot L 0-37 Western-Dakota
Sep 30 Williston L 0-13 Western-Dakota
Oct 07 open
Oct 14 Bismarck Century L 14-28 Western-Dakota
Oct 21 Minot Bishop Ryan Catholic L 14-20 Western-Dakota
Oct 28 Dickinson W 10-7 Western-Dakota
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Dickinson L 7-17 Western-Dakota
Sep 10 Bismarck St. Mary's Central L 7-28 Western-Dakota
Sep 17 Mandan L 3-6 Western-Dakota
Sep 24 Bismarck L 6-42 Western-Dakota
Oct 01 Minot L 0-34 Western-Dakota
Oct 08 Williston W 19-6 Western-Dakota
Oct 15 open
Oct 22 Bismarck Century L 6-28 Western-Dakota
Oct 29 Minot Bishop Ryan Catholic W 41-14 Western-Dakota
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Dickinson W 19-6 Western-Dakota
Sep 05 Bismarck St. Mary's Central L 17-21 Western-Dakota
Sep 12 Mandan W 13-7 Western-Dakota
Sep 19 Bismarck W 35-25 Western-Dakota
Sep 26 Minot W 40-20 Western-Dakota
Oct 03 Williston W 14-6 Western-Dakota
Oct 10 Fort Yates Standing Rock W 40-0
Oct 17 Bismarck Century L 7-12 Western-Dakota
Oct 24 Minot Bishop Ryan Catholic W 35-12 Western-Dakota