DRAKE TROJANS
All-time North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2008 3-6 .333 202-248 9
2007 2-6 .250 118-271 9
2006 3-5 .375 210-219 9
2005 10-1 .909 394-176 * P 9
2004 3-5 .375 68-198 9
2003 0-8 .000 136-309 9
2002 1-7 .125 128-297 9
2001 0-8 .000 40-239 9
2000 0-9 .000 72-319 9
1999 1-7 .125 98-236 9
1998 2-6 .250 167-256 9
1997 0-8 .000 97-325 9
1996 4-4 .500 142-164 9
1995 6-2 .750 225-156 * 9
1994 8-2 .800 297-115 * P 9
1993 3-6 .333 196-292 9
1992 2-6 .250 129-212 9
1991 3-6 .333 203-213 9
1990 3-6 .333 160-237 9
1989 4-4 .500 111-116 9
1988 7-3 .700 166-133 * P 9
1987 3-6 .333 64-148 9
1986 2-6 .250 104-233 9
1985 0-8 .000 46-232 9
1984 7-2 .778 170-122 * 9
1983 3-5 .375 146-160 9
1982 7-1 .875 274-120 * 9
1981 7-1 .875 250-30 * 9
1980 6-2 .750 199-72 * 9
1979 4-4 .500 62-84 9
1978 5-3 .625 163-64 * 9
1977 11-2 .846 342-142 * P 9
1976 8-2 .800 248-68 * 9
1975 7-2 .778 262-72 * 9
71-106 .401 12 of 34
   
NOTES:
Consolidated with Anamoose in 2009
 
CO-OP NAME HISTORY:
Tri-County Raiders   1986-2008
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Goodrich Panthers   1992-2008
McClusky Dragons   1992-2008
Anamoose Royals   1986-2008
Balta Bobcats   1986-88
Karlsruhe Tigers   1981-83
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Wilton W 36-6
Aug 29 Steele-Dawson L 22-36
Sep 05 Cando North Star L 18-26 9-Man - Region 4
Sep 12 Maddock L 20-26 9-Man - Region 4
Sep 19 St. John L 14-58 9-Man - Region 4
Sep 26 Towner L 14-50 9-Man - Region 4
Oct 03 Dunseith W 48-6 9-Man - Region 4
Oct 10 Fessenden-Bowdon L 0-20 9-Man - Region 4
Oct 17 Leeds W 30-20 9-Man - Region 4
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Steele-Dawson L 6-26
Aug 31 Cando L 0-8 9-Man - Region 4
Sep 07 Maddock W 20-19 9-Man - Region 4
Sep 14 St. John L 8-62 9-Man - Region 4
Sep 21 Towner L 18-50 9-Man - Region 4
Sep 28 Dunseith W 42-24 9-Man - Region 4
Oct 05 Fessenden-Bowdon L 16-38 9-Man - Region 4
Oct 12 Leeds L 8-44 9-Man - Region 4
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Edinburg W 32-0
Sep 01 Petersburg Dakota Prairie L 6-38
Sep 08 Lakota L 14-40
Sep 15 Maddock L 32-49 9-Man - Region 5
Sep 22 Leeds L 6-28 9-Man - Region 5
Sep 29 Surrey W 52-12 9-Man - Region 5
Oct 06 Fessenden-Bowdon L 12-32 9-Man - Region 5
Oct 10 Towner W 56-20 9-Man - Region 5
Oct 13 open
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Edinburg W 32-28
Sep 02 Petersburg Dakota Prairie W 32-26
Sep 09 Lakota W 33-0
Sep 13 Towner W 49-20 9-Man - Region 5
Sep 16 Maddock W 51-12 9-Man - Region 5
Sep 23 Leeds W 50-42 9-Man - Region 5
Sep 30 Surrey W 60-0 9-Man - Region 5
Oct 07 Fessenden-Bowdon W 31-8 9-Man - Region 5
Oct 14 open
Oct 21 Petersburg Dakota Prairie W 21-6 9-Man First Round
Oct 28 Edinburg W 14-6 9-Man Quarterfinal
Nov 04 Colfax Richland L 21-28 9-Man Semifinal
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Rolla L 6-49 9-Man - Region 3
Sep 03 St. John W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 10 New Rockford L 0-38 9-Man - Region 3
Sep 17 open
Sep 21 Maddock W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 24 Fessenden-Bowdon W 33-20 9-Man - Region 3
Oct 01 Cando L 0-46 9-Man - Region 3
Oct 08 Rolette L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 12 Leeds L 28-45 9-Man - Region 3
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 St. John L 14-20 9-Man - Region 3
Sep 05 New Rockford L 14-42 9-Man - Region 3
Sep 12 Maddock L 0-38 9-Man - Region 3
Sep 19 Fessenden-Bowdon L 8-43 9-Man - Region 3
Sep 23 open
Sep 26 Cando L 32-46 9-Man - Region 3
Oct 03 Rolette L 12-43 9-Man - Region 3
Oct 10 Leeds L 32-38 9-Man - Region 3
Oct 14 Rolla L 24-39 9-Man - Region 3
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Towner L 8-52 9-Man - Region 3
Sep 06 Maddock L 12-56 9-Man - Region 3
Sep 13 open
Sep 17 Fessenden-Bowdon L 6-42 9-Man - Region 3
Sep 20 Dunseith W 52-8 9-Man - Region 3
Sep 27 Rolette L 16-46 9-Man - Region 3
Oct 04 Leeds L 12-30 9-Man - Region 3
Oct 11 Rolla L 16-34 9-Man - Region 3
Oct 15 St. John L 6-29 9-Man - Region 3
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 St. John L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Aug 31 open
Sep 07 Dunseith L 14-28 9-Man - Region 3
Sep 11 Fessenden-Bowdon L 6-53 9-Man - Region 3
Sep 14 Leeds L 6-34 9-Man - Region 3
Sep 21 Maddock L 6-55 9-Man - Region 3
Sep 28 Rolla L 8-51 9-Man - Region 3
Oct 05 Rolette L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 09 Towner L 0-18 9-Man - Region 3
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Steele-Dawson L 0-40
Sep 01 Dunseith L 16-20 9-Man - Region 3
Sep 08 Fessenden-Bowdon L 12-52 9-Man - Region 3
Sep 15 Leeds L 16-40 9-Man - Region 3
Sep 22 Maddock L 0-48 9-Man - Region 3
Sep 29 Rolla L 6-57 9-Man - Region 3
Oct 03 Rolette L 8-38 9-Man - Region 3
Oct 06 Towner L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 13 St. John L 14-24 9-Man - Region 3
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Dunseith W 22-14 9-Man - Region 3
Sep 03 Fessenden-Bowdon L 0-42 9-Man - Region 3
Sep 10 Leeds L 14-15 9-Man - Region 3
Sep 17 Maddock L 12-44 9-Man - Region 3
Sep 24 Rolla L 6-44 9-Man - Region 3
Oct 01 Rolette L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 05 Towner L 14-43 9-Man - Region 3
Oct 08 St. John L 30-34 9-Man - Region 3
Oct 12 ????? 0-0
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Rolette W 34-16
Sep 04 Maddock L 14-26 9-Man - Region 4
Sep 11 Towner L 28-34 9-Man - Region 4
Sep 18 Turtle Lake-Mercer L 20-36 9-Man - Region 4
Sep 25 Wilton L 14-28 9-Man - Region 4
Oct 02 Hunter Northern Cass L 6-45
Oct 09 Fessenden-Bowdon W 43-24 9-Man - Region 4
Oct 13 Leeds L 8-47 9-Man - Region 4
Oct 16 open
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Rolette L 6-38
Sep 05 Maddock L 22-39 9-Man - Region 4
Sep 12 Towner L 13-49 9-Man - Region 4
Sep 19 Turtle Lake-Mercer L 12-61 9-Man - Region 4
Sep 26 Wilton L 6-31 9-Man - Region 4
Oct 03 Hunter Northern Cass L 14-16
Oct 10 Fessenden-Bowdon L 16-43 9-Man - Region 4
Oct 14 open
Oct 17 Leeds L 8-48 9-Man - Region 4
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Towner W 26-6
Sep 06 Maddock L 8-48 9-Man - Region 5
Sep 13 Underwood L 7-46 9-Man - Region 5
Sep 20 Wilton L 12-14 9-Man - Region 5
Sep 27 Center L 6-12 9-Man - Region 5
Oct 04 Turtle Lake-Mercer W 28-26 9-Man - Region 5
Oct 11 Surrey W 21-0 9-Man - Region 5
Oct 15 Fessenden W 34-12 9-Man - Region 5
Oct 18 open
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Towner W 45-14
Sep 01 Fessenden L 6-28 9-Man - Region 5
Sep 08 Maddock W 42-26 9-Man - Region 5
Sep 15 Underwood W 16-14 9-Man - Region 5
Sep 22 Wilton W 33-16 9-Man - Region 5
Sep 29 Center W 31-14 9-Man - Region 5
Oct 06 Turtle Lake-Mercer L 14-30 9-Man - Region 5
Oct 13 Surrey W 38-14 9-Man - Region 5
Oct 17 open
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Napoleon W 46-6
Sep 02 Surrey W 41-22 9-Man - Region 5
Sep 09 Fessenden W 48-2 9-Man - Region 5
Sep 16 Maddock W 29-22 9-Man - Region 5
Sep 23 Underwood W 22-0 9-Man - Region 5
Sep 30 Wilton W 34-8 9-Man - Region 5
Oct 07 Towner W 43-6 9-Man - Region 5
Oct 14 Turtle Lake-Mercer W 20-8 9-Man - Region 5
Oct 18 Parshall L 0-2 F
Oct 21 Lignite Burke Central L 14-39 9-Man First Round
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Napoleon L 13-24
Sep 03 Towner L 16-46 9-Man - Region 5
Sep 10 Surrey L 0-0 9-Man - Region 5 ?
Sep 17 Maddock W 42-32 9-Man - Region 5
Sep 24 Fessenden W 47-40 9-Man - Region 5
Oct 01 Wilton W 37-20 9-Man - Region 5
Oct 08 Underwood L 22-38 9-Man - Region 5
Oct 12 Turtle Lake-Mercer L 7-50 9-Man - Region 5
Oct 19 Parshall L 12-42
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Napoleon L 26-50
Sep 04 open
Sep 11 Maddock L 6-26 9-Man - Region 5
Sep 18 Fessenden W 49-0 9-Man - Region 5
Sep 25 Wilton W 48-12 9-Man - Region 5
Oct 02 Underwood L 0-33 9-Man - Region 5
Oct 09 Turtle Lake-Mercer L 0-20 9-Man - Region 5
Oct 13 Towner L 0-33 9-Man - Region 5
Oct 20 Parshall L 0-38
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Napoleon L 6-34
Sep 06 Maddock L 6-14 9-Man - Region 5
Sep 13 Fessenden L 15-20 9-Man - Region 5
Sep 20 Wilton W 46-14 9-Man - Region 5
Sep 27 Underwood L 14-43 9-Man - Region 5
Oct 04 Turtle Lake-Mercer W 39-8 9-Man - Region 5
Oct 11 Towner L 27-32 9-Man - Region 5
Oct 15 McClusky W 27-14 9-Man - Region 5
Oct 22 Parshall L 23-34
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Parshall W 26-20
Sep 07 Fessenden L 8-27 9-Man - Region 5
Sep 14 Wilton W 26-20 9-Man - Region 5
Sep 21 Underwood L 6-12 9-Man - Region 5
Sep 28 Turtle Lake-Mercer L 8-36 9-Man - Region 5
Oct 05 Towner L 0-8 9-Man - Region 5
Oct 12 McClusky W 40-14 9-Man - Region 5
Oct 16 Maddock L 20-44 9-Man - Region 5
Oct 23 Napoleon L 26-56
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Napoleon W 12-0
Sep 01 Wilton W 32-6 9-Man - Region 5
Sep 08 Underwood L 6-22 9-Man - Region 5
Sep 15 Turtle Lake-Mercer L 14-20 9-Man - Region 5
Sep 22 Towner L 12-35 9-Man - Region 5
Sep 29 McClusky W 29-0 9-Man - Region 5
Oct 06 Maddock L 6-33 9-Man - Region 5
Oct 13 Fessenden W 0-0 9-Man - Region 5 ?
Oct 17 open
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Napoleon W 14-0
Aug 30 Leeds W 14-6
Sep 09 New Rockford W 7-0 9-Man - Region 4
Sep 16 Fessenden W 25-0 9-Man - Region 4
Sep 23 Cando W 27-13 9-Man - Region 4
Sep 27 McClusky W 41-6
Sep 30 Leeds L 6-14 9-Man - Region 4
Oct 07 Towner W 26-12 9-Man - Region 4
Oct 11 Maddock L 6-41 9-Man - Region 4
Oct 25 Thompson L 0-41 9-Man First Round
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 McClusky L 0-20
Sep 04 Fessenden L 8-22 9-Man - Region 4
Sep 11 New Rockford W 30-6
Sep 18 Starkweather W 0-0 9-Man - Region 4 ?
Sep 25 Cando L 6-15 9-Man - Region 4
Oct 02 Leeds L 0-28 9-Man - Region 4
Oct 09 Towner L 2-8 9-Man - Region 4
Oct 13 Maddock L 6-41 9-Man - Region 4
Oct 23 Napoleon W 12-8
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Bowdon L 0-24 9-Man - Region 5
Sep 05 McClusky L 6-36 9-Man - Region 5
Sep 12 Wilton W 36-12 9-Man - Region 5
Sep 19 New Rockford L 0-8 9-Man - Region 5
Sep 26 Fessenden W 20-18 9-Man - Region 5
Oct 03 Underwood L 16-46 9-Man - Region 5
Oct 10 open
Oct 14 Turtle Lake-Mercer L 0-45 9-Man - Region 5
Oct 21 Washburn L 26-44 9-Man - Region 5
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 McClusky L 0-0 9-Man - Region 5 ?
Sep 06 Wilton L 0-13 9-Man - Region 5
Sep 13 New Rockford L 14-35 9-Man - Region 5
Sep 20 Anamoose L 6-26 9-Man - Region 5
Sep 24 Minnewaukan L 12-28 9-Man - Region 5
Sep 27 Fessenden L 0-46 9-Man - Region 5
Oct 04 open
Oct 11 Maddock L 0-41 9-Man - Region 5
Oct 15 Bowdon L 14-43 9-Man - Region 5
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Bowdon W 26-20
Sep 07 New Rockford L 0-8 Central-North-Dakota
Sep 14 Fessenden W 14-8 Central-North-Dakota
Sep 21 Maddock L 12-44 Central-North-Dakota
Sep 28 Towner W 22-16 Central-North-Dakota
Oct 05 Anamoose W 0-0 Central-North-Dakota ?
Oct 12 Leeds W 0-0 Central-North-Dakota ?
Oct 19 Minnewaukan W 38-6 Central-North-Dakota
Oct 23 Wilton W 58-20
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Bowdon W 14-6
Sep 09 Esmond L 6-28 Central-North-Dakota
Sep 16 New Rockford 0-0 Central-North-Dakota
Sep 23 Fessenden L 6-14 Central-North-Dakota
Sep 30 Maddock L 16-22 Central-North-Dakota
Oct 07 Towner L 22-28 Central-North-Dakota
Oct 14 Anamoose W 36-20 Central-North-Dakota
Oct 18 Leeds W 20-14 Central-North-Dakota
Oct 25 Wilton L 26-28
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Bowdon W 40-8
Sep 10 Leeds W 14-8 Central-North-Dakota
Sep 17 Esmond W 46-28 Central-North-Dakota
Sep 24 New Rockford W 34-15 Central-North-Dakota
Oct 01 Fessenden L 14-43 Central-North-Dakota
Oct 08 Maddock W 42-6 Central-North-Dakota
Oct 15 Towner W 30-6 Central-North-Dakota
Oct 19 Anamoose W 54-6 Central-North-Dakota
Oct 26 open
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Bowdon W 41-18
Sep 11 Anamoose W 19-0 Central-North-Dakota
Sep 18 Leeds W 34-0 Central-North-Dakota
Sep 25 Esmond L 7-12 Central-North-Dakota
Oct 02 New Rockford W 21-0 Central-North-Dakota
Oct 09 Fessenden W 34-0 Central-North-Dakota
Oct 16 Maddock W 62-0 Central-North-Dakota
Oct 23 Towner W 32-0 Central-North-Dakota
Oct 27 open
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Bowdon W 52-0
Sep 05 Towner W 13-8 Central-North-Dakota
Sep 12 Anamoose W 18-0 Central-North-Dakota
Sep 19 Leeds W 32-0 Central-North-Dakota
Sep 26 Esmond L 12-36 Central-North-Dakota
Oct 03 New Rockford L 12-28 Central-North-Dakota
Oct 10 Minnewaukan W 42-0 Central-North-Dakota
Oct 17 Maddock W 18-0 Central-North-Dakota
Oct 24 ????? 0-0
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 ????? W 0-0 ?
Sep 07 Berthold L 6-14
Sep 14 Maddock W 0-0 Central-North-Dakota ?
Sep 21 Esmond L 6-8 Central-North-Dakota
Sep 28 Towner L 6-14 Central-North-Dakota
Oct 05 Minnewaukan W 20-6 Central-North-Dakota
Oct 12 Leeds W 18-0 Central-North-Dakota
Oct 16 Glenburn L 6-42
Oct 23 ????? 0-0
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Rock Lake W 33-0
Sep 08 Napoleon W 10-0
Sep 15 Leeds W 44-0 Central-North-Dakota
Sep 22 Maddock W 21-0 Central-North-Dakota
Sep 29 Esmond L 0-20 Central-North-Dakota
Oct 06 Towner L 8-14 Central-North-Dakota
Oct 13 Minnewaukan W 24-6 Central-North-Dakota
Oct 20 open
Oct 27 Devils Lake St. Mary's L 23-24
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Bisbee W 44-0
Sep 09 Napoleon W 24-12
Sep 16 Minnewaukan W 21-0 Central-North-Dakota
Sep 20 Roseglen White Shield W 56-6
Sep 23 Leeds W 12-0 Central-North-Dakota
Sep 30 Maddock W 27-0 Central-North-Dakota
Oct 07 Esmond W 17-0 Central-North-Dakota
Oct 14 Towner W 33-6 Central-North-Dakota
Oct 18 Rock Lake W 24-8
Oct 21 Zeeland L 13-30
Oct 28 Devils Lake St. Mary's W 34-22
Nov 04 Page W 14-6 9-Man Semifinal
Nov 11 Zeeland L 23-52 9-Man Final
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Devils Lake St. Mary's L 0-20
Sep 07 Leeds W 46-0
Sep 10 Towner W 48-6 Central-North-Dakota - West
Sep 17 Maddock W 12-6
Sep 24 McClusky L 14-22 Central-North-Dakota - West
Oct 01 Roseglen White Shield W 26-0 Central-North-Dakota - West
Oct 08 Riverdale W 36-14 Central-North-Dakota - West
Oct 12 Bowdon W 24-0
Oct 15 Minnewaukan W 42-0
Oct 19 Esmond W 0-0 ?
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Esmond W 16-12
Sep 09 Glenburn W 36-0
Sep 12 Towner L 2-26 Central-North-Dakota - West
Sep 19 Leeds W 26-8
Sep 26 McClusky W 22-0 Central-North-Dakota - West
Oct 03 Anamoose W 64-0 Central-North-Dakota - West
Oct 07 Bowdon W 46-0
Oct 10 Riverdale W 38-12 Central-North-Dakota - West
Oct 17 Minnewaukan L 12-14