EDGELEY RANGERS
All-time North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2012 2-7 .222 145-403 9
2011 4-5 .444 197-214 9
2010 4-6 .400 238-331 P 9
2009 3-5 .375 196-253 9
2008 2-7 .222 224-280 9
2007 8-2 .800 354-107 * P 9
2006 6-3 .667 226-178 * P 9
2005 6-3 .667 230-135 * P 9
2004 12-0 1.000 402-174 * P 9
2003 8-2 .800 246-184 * P 9
2002 1-7 .125 94-238 9
2001 5-3 .625 135-143 * 9
2000 6-4 .600 167-154 * P 9
1999 7-2 .778 260-146 * P 9
1998 9-1 .900 374-167 * P 9
1997 10-1 .909 416-81 * P 9
1996 10-1 .909 368-157 * P 9
1995 4-4 .500 140-159 9
1994 13-0 1.000 513-128 * P 9
1993 5-3 .625 190-120 * 9
1992 5-4 .556 212-203 * 9
1991 3-6 .333 134-162 9
1990 3-6 .333 142-245 9
1989 2-7 .222 125-235 9
1988 1-8 .111 98-218 9
1987 7-2 .778 242-50 * 9
1986 6-2 .750 224-115 * 9
1985 9-1 .900 281-82 * P 9
1984 3-6 .333 122-146 9
1983 6-3 .667 177-110 * 9
1982 4-5 .444 94-88 9
1981 0-8 .000 36-167 9
1980 0-9 .000 54-273
1979 2-5 .286 84-158
1978 0-8 .000 30-255
1977 1-7 .125 14-206
1976 1-7 .125 72-174
1975 4-3 .571 77-68 *
182-163 .528 19 of 38
   
CO-OP NAME HISTORY:
Ellendale/Edgeley/Kulm Thunder   2013-
Edgeley/Kulm Rebels   1989-2012
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Kulm Gophers   1989-
Jud Trojans   1989-??
 
CO-OP HOST HISTORY:
Ellendale Cardinals   2013-
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Ellendale 30 19-11 .633 2012
Napoleon 29 12-17 .414 2012
Forman Sargent Central 26 14-11 .560 2012 1
Wishek 25 18-7 .720 2012
Strasburg 24 15-9 .625 2012
Steele-Dawson 20 16-4 .800 2010
LaMoure 17 4-13 .235 2012
Milnor 14 10-4 .714 2000
Linton 13 7-6 .538 2004
Ashley 12 6-6 .500 1991
Enderlin 11 1-10 .091 1984
Colfax Richland 10 5-5 .500 2012
Oakes 10 3-7 .300 2008
Gwinner North Sargent 8 4-4 .500 1990
Kulm 8 5-3 .625 1988
Lisbon 8 1-7 .125 1984
Hankinson 7 3-3 .500 2012 1
Rogers North Central 7 5-2 .714 2006
Wyndmere 6 0-6 .000 2012
Jamestown JV 4 0-4 .000 1979
New Rockford 4 3-1 .750 2004
Turtle Lake-Mercer 4 3-1 .750 2004
Underwood 4 2-2 .500 2004
Wilton 4 3-1 .750 2004
Bismarck Shiloh Christian 3 2-1 .667 2010
Hope-Page 3 2-1 .667 2006
Wimbledon-Courtenay 3 1-2 .333 1983
Crosby Divide County 2 1-1 .500 2004
Fairmount 2 2-0 1.000 2000
Herreid (SD) 2 0-2 .000 1992
Hillsboro 2 0-2 .000 2006
Hunter Northern Cass 2 1-1 .500 2000
Lignite Burke Central 2 1-1 .500 1997
New England 2 1-1 .500 2004
Petersburg Dakota Prairie 2 0-2 .000 2010
Richardton-Taylor 2 1-1 .500 2003
Towner 2 1-1 .500 2008
Buxton Central Valley 1 0-1 .000 2000
Elgin Grant County 1 1-0 1.000 2004
Grenora 1 1-0 1.000 1994
Maddock 1 0-1 .000 1988
Mott-Regent 1 1-0 1.000 2003
Page 1 1-0 1.000 1999
Parshall 1 1-0 1.000 1998
Rolla 1 1-0 1.000 1994
Scranton 1 1-0 1.000 1997
Tower City Maple Valley 1 1-0 1.000 2000
Zeeland 1 1-0 1.000 1985
TOTALS 182-163 .528
   
MISSING RESULTS
Forman Sargent Central   Sep 29, 2000
Hankinson   Oct 6, 2000
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Colfax Richland L 6-60 9-Man - Region 1
Aug 24 Hankinson L 0-58 9-Man - Region 1
Aug 31 Wyndmere L 0-47 9-Man - Region 1
Sep 07 Forman Sargent Central L 20-38 9-Man - Region 1
Sep 14 LaMoure L 23-62 9-Man - Region 1
Sep 21 Strasburg W 20-12 9-Man - Region 1
Sep 28 Napoleon L 14-42 9-Man - Region 1
Oct 05 Wishek L 12-56 9-Man - Region 1
Oct 12 Ellendale W 50-28 9-Man - Region 1
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Colfax Richland W 47-6 9-Man - Region 1
Aug 26 Hankinson W 20-19 9-Man - Region 1
Sep 02 Wyndmere L 0-24 9-Man - Region 1
Sep 09 Forman Sargent Central L 20-36 9-Man - Region 1
Sep 16 LaMoure L 20-46 9-Man - Region 1
Sep 23 Strasburg W 33-22 9-Man - Region 1
Sep 30 Napoleon L 20-33 9-Man - Region 1
Oct 07 Wishek L 0-22 9-Man - Region 1
Oct 14 Ellendale W 37-6 9-Man - Region 1
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Hankinson L 8-31
Aug 27 Forman Sargent Central L 18-58
Sep 03 Napoleon L 0-52 9-Man - Region 1
Sep 10 Steele-Dawson L 6-32 9-Man - Region 1
Sep 17 Strasburg W 46-6 9-Man - Region 1
Sep 24 Bismarck Shiloh Christian W 34-13 9-Man - Region 1
Oct 01 Colfax Richland W 42-14
Oct 08 Wishek L 22-44 9-Man - Region 1
Oct 12 Ellendale W 28-20 9-Man - Region 1
Oct 15 Petersburg Dakota Prairie L 34-55 9-Man First Round
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Forman Sargent Central W 36-14
Sep 04 Napoleon L 16-42 9-Man - Region 1
Sep 11 Steele-Dawson L 14-46 9-Man - Region 1
Sep 18 Strasburg L 42-49 9-Man - Region 1
Sep 25 Bismarck Shiloh Christian L 6-26 9-Man - Region 1
Oct 02 Colfax Richland W 42-14
Oct 09 Wishek L 6-42 9-Man - Region 1
Oct 16 Ellendale W 34-20 9-Man - Region 1
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Colfax Richland L 20-22
Aug 29 Towner L 34-36
Sep 05 Forman Sargent Central W 42-8 9-Man - Region 1
Sep 12 Strasburg W 68-24 9-Man - Region 1
Sep 19 Ellendale L 20-44 9-Man - Region 1
Sep 26 Napoleon L 0-30 9-Man - Region 1
Oct 03 Steele-Dawson L 34-35 9-Man - Region 1
Oct 10 Wishek L 0-20 9-Man - Region 1
Oct 17 Oakes L 6-61 9-Man - Region 1
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Colfax Richland W 20-0
Aug 24 Towner W 42-20
Aug 31 Forman Sargent Central W 42-0 9-Man - Region 1
Sep 07 Strasburg W 42-12 9-Man - Region 1
Sep 14 Ellendale W 42-0 9-Man - Region 1
Sep 21 Napoleon L 16-30 9-Man - Region 1
Sep 28 Steele-Dawson W 64-0 9-Man - Region 1
Oct 05 Wishek W 42-12 9-Man - Region 1
Oct 12 Oakes W 22-7 9-Man - Region 1
Oct 19 Petersburg Dakota Prairie L 22-26 9-Man Second Round
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Hope-Page W 28-20
Sep 01 Rogers North Central W 36-6
Sep 08 Colfax Richland L 6-26
Sep 15 Napoleon L 8-44 9-Man - Region 1
Sep 22 Bismarck Shiloh Christian W 32-0
Sep 29 Oakes W 14-0 9-Man - Region 1
Oct 06 Ellendale W 44-22 9-Man - Region 1
Oct 13 Strasburg W 34-22 9-Man - Region 1
Oct 20 Hillsboro L 22-60 9-Man First Round
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Hope-Page W 32-6
Sep 02 Rogers North Central W 48-20
Sep 09 Colfax Richland L 16-30
Sep 16 Napoleon L 0-26 9-Man - Region 1
Sep 23 Forman Sargent Central W 44-0 9-Man - Region 1
Sep 30 Oakes W 48-20 9-Man - Region 1
Oct 07 Ellendale W 14-6 9-Man - Region 1
Oct 14 Strasburg W 22-6 9-Man - Region 1
Oct 21 Colfax Richland L 6-21 9-Man First Round
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Napoleon W 28-20 9-Man - Region 4
Sep 03 Underwood W 24-8 9-Man - Region 4
Sep 10 Strasburg W 32-0 9-Man - Region 4
Sep 17 Turtle Lake-Mercer W 26-16 9-Man - Region 4
Sep 21 open
Sep 24 Wilton W 42-22 9-Man - Region 4
Oct 01 Wishek W 42-8 9-Man - Region 4
Oct 08 Steele-Dawson W 38-12 9-Man - Region 4
Oct 12 Linton W 42-22 9-Man - Region 4
Oct 22 New England W 48-22 9-Man Second Round
Oct 29 Elgin Grant County W 18-0 9-Man Quarterfinal
Nov 05 Crosby Divide County W 22-20 9-Man Semifinal
Nov 12 New Rockford W 40-24 9-Man Final
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Napoleon W 20-14 9-Man - Region 4
Sep 05 Underwood W 28-14 9-Man - Region 4
Sep 12 Strasburg W 12-6 9-Man - Region 4
Sep 19 Turtle Lake-Mercer W 24-2 9-Man - Region 4
Sep 23 open
Sep 26 Wilton W 32-8 9-Man - Region 4
Oct 03 Wishek W 52-26 9-Man - Region 4
Oct 10 Steele-Dawson W 40-26 9-Man - Region 4
Oct 14 Linton L 0-46 9-Man - Region 4
Oct 24 Mott-Regent W 32-8 9-Man Second Round
Oct 31 Richardton-Taylor L 6-34 9-Man Quarterfinal
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Strasburg L 0-42 9-Man - Region 4
Sep 06 Napoleon L 8-44 9-Man - Region 4
Sep 13 Wishek W 30-0 9-Man - Region 4
Sep 20 Turtle Lake-Mercer L 18-48 9-Man - Region 4
Sep 24 Steele-Dawson L 16-20 9-Man - Region 4
Sep 27 Underwood L 0-32 9-Man - Region 4
Oct 04 open
Oct 11 Wilton L 14-20 9-Man - Region 4
Oct 15 Linton L 8-32 9-Man - Region 4
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Strasburg W 0-22 9-Man - Region 4 F
Aug 31 Napoleon L 6-26 9-Man - Region 4
Sep 07 Wishek W 42-8 9-Man - Region 4
Sep 14 Turtle Lake-Mercer W 41-6 9-Man - Region 4
Sep 18 Steele-Dawson W 26-14 9-Man - Region 4
Sep 21 Underwood L 6-31 9-Man - Region 4
Sep 28 open
Oct 05 Wilton W 14-6 9-Man - Region 4
Oct 09 Linton L 0-30 9-Man - Region 4
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Rogers North Central W 28-9 9-Man - Region 1
Sep 01 Hunter Northern Cass W 24-0 9-Man - Region 1
Sep 08 Hope-Page L 7-41 9-Man - Region 1
Sep 12 Ellendale L 7-42 9-Man - Region 1
Sep 15 Fairmount W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 22 Milnor W 46-0 9-Man - Region 1
Sep 29 Forman Sargent Central 0-0 9-Man - Region 1
Oct 06 Hankinson 0-0 9-Man - Region 1
Oct 13 Tower City Maple Valley W 47-20
Oct 17 Buxton Central Valley L 8-42 9-Man First Round
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Rogers North Central W 38-18 9-Man - Region 1
Sep 03 Hunter Northern Cass L 8-18 9-Man - Region 1
Sep 10 Page W 58-24 9-Man - Region 1
Sep 17 Fairmount W 64-6 9-Man - Region 1
Sep 24 Milnor W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 01 Forman Sargent Central W 26-20 9-Man - Region 1
Oct 08 Hankinson W 22-20 9-Man - Region 1
Oct 12 Ellendale W 28-14 9-Man - Region 1
Oct 15 open
Oct 22 New Rockford L 16-26 9-Man Second Round
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Forman Sargent Central W 53-12
Sep 04 Milnor W 49-16
Sep 11 Linton W 42-22 9-Man - Region 5
Sep 18 Steele-Dawson W 47-0 9-Man - Region 5
Sep 25 Napoleon W 49-22 9-Man - Region 5
Sep 29 Ellendale W 30-20 9-Man - Region 5
Oct 02 Wishek W 44-8 9-Man - Region 5
Oct 09 Strasburg W 26-14 9-Man - Region 5
Oct 16 open
Oct 23 Parshall W 27-18 9-Man Second Round
Oct 30 Crosby Divide County L 7-35 9-Man Quarterfinal
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Forman Sargent Central W 7-6
Sep 05 Milnor W 48-6
Sep 12 Linton W 33-8 9-Man - Region 5
Sep 19 Steele-Dawson W 60-0 9-Man - Region 5
Sep 26 Napoleon W 54-6 9-Man - Region 5
Sep 30 Ellendale W 14-12 9-Man - Region 5
Oct 03 Wishek W 67-0 9-Man - Region 5
Oct 10 Strasburg W 43-6 9-Man - Region 5
Oct 14 open
Oct 21 Wishek W 33-0 9-Man First Round
Oct 24 Scranton W 35-6 9-Man Second Round
Oct 31 Lignite Burke Central L 22-31 9-Man Quarterfinal
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Forman Sargent Central W 32-18
Sep 06 Milnor W 40-12
Sep 13 Napoleon W 40-6 9-Man - Region 6
Sep 20 Steele-Dawson W 44-14 9-Man - Region 6
Sep 27 open
Oct 01 Linton W 32-6 9-Man - Region 6
Oct 04 Wishek W 40-8 9-Man - Region 6
Oct 11 Strasburg W 36-28 9-Man - Region 6
Oct 18 Ellendale W 40-6 9-Man - Region 6
Oct 25 Forman Sargent Central W 46-12 9-Man First Round
Nov 01 Linton W 18-15 9-Man Quarterfinal
Nov 08 Hillsboro L 0-32 9-Man Semifinal
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Forman Sargent Central L 6-20
Sep 01 Milnor W 32-28
Sep 08 Napoleon W 30-14 9-Man - Region 6
Sep 15 Steele-Dawson W 30-8 9-Man - Region 6
Sep 22 open
Sep 26 Linton L 8-23 9-Man - Region 6
Sep 29 Wishek W 20-14 9-Man - Region 6
Oct 06 Strasburg L 6-26 9-Man - Region 6
Oct 13 Ellendale L 8-26 9-Man - Region 6
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Forman Sargent Central W 34-20
Sep 02 Milnor W 36-8
Sep 09 Napoleon W 58-12 9-Man - Region 6
Sep 16 Rogers North Central W 50-6
Sep 23 Wishek W 35-0 9-Man - Region 6
Sep 30 Linton W 36-6 9-Man - Region 6
Oct 07 Ellendale W 40-8 9-Man - Region 6
Oct 14 Strasburg W 42-8 9-Man - Region 6
Oct 18 Steele-Dawson W 32-0 9-Man - Region 6
Oct 21 Richardton-Taylor W 40-12 9-Man First Round
Oct 28 Lignite Burke Central W 48-22 9-Man Quarterfinal
Nov 04 Grenora W 34-20 9-Man Semifinal
Nov 11 Rolla W 28-6 9-Man Final
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Forman Sargent Central L 14-20
Sep 03 Milnor W 28-0
Sep 10 Napoleon W 22-6 9-Man - Region 6
Sep 17 open
Sep 24 Wishek W 14-6 9-Man - Region 6
Oct 01 Linton L 14-34 9-Man - Region 6
Oct 08 Ellendale W 42-14 9-Man - Region 6
Oct 12 Strasburg L 0-20 9-Man - Region 6
Oct 19 Steele-Dawson W 56-20 9-Man - Region 6
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Forman Sargent Central W 34-26
Sep 04 Milnor W 42-12
Sep 11 Herreid (SD) L 14-36
Sep 18 Napoleon L 22-38 9-Man - Region 6
Sep 25 Wishek W 26-22 9-Man - Region 6
Oct 02 Strasburg L 0-6 9-Man - Region 6
Oct 09 Steele-Dawson W 48-0 9-Man - Region 6
Oct 13 Ellendale W 26-18 9-Man - Region 6
Oct 20 Wyndmere L 0-45
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Wyndmere L 0-12
Sep 06 Milnor L 8-22
Sep 13 Herreid (SD) L 6-28
Sep 20 Napoleon L 8-38 9-Man - Region 6
Sep 27 Wishek W 33-12 9-Man - Region 6
Oct 04 Strasburg L 20-26 9-Man - Region 6
Oct 11 Steele-Dawson W 0-0 9-Man - Region 6 ?
Oct 15 Ellendale L 12-18 9-Man - Region 6
Oct 22 Ashley W 47-6 9-Man - Region 6
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Gwinner North Sargent L 22-41
Sep 07 Ashley L 12-20
Sep 14 Wishek W 36-32 9-Man - Region 6
Sep 21 Napoleon L 12-52 9-Man - Region 6
Sep 28 Steele-Dawson W 20-0 9-Man - Region 6
Oct 05 Strasburg L 6-30 9-Man - Region 6
Oct 12 Ashley L 6-42 9-Man - Region 6
Oct 16 Wishek W 20-8
Oct 23 Milnor L 8-20
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Milnor L 0-14
Sep 01 Gwinner North Sargent L 6-34
Sep 08 Ashley L 6-12 9-Man - Region 6
Sep 15 Wishek L 22-42 9-Man - Region 6
Sep 22 Napoleon L 0-22 9-Man - Region 6
Sep 29 Steele-Dawson W 32-12 9-Man - Region 6
Oct 06 Strasburg L 24-38 9-Man - Region 6
Oct 13 Ashley W 29-19
Oct 17 Wishek L 6-42
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 LaMoure L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 09 Gwinner North Sargent W 20-12 9-Man - Region 1
Sep 16 Wyndmere L 8-41 9-Man - Region 1
Sep 23 Hankinson L 12-34 9-Man - Region 1
Sep 27 Napoleon L 6-12
Oct 04 Maddock L 0-43
Oct 07 Milnor L 22-30 9-Man - Region 1
Oct 11 Kulm L 22-28 9-Man - Region 1
Oct 18 Ellendale L 8-18 9-Man - Region 1
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 LaMoure L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 04 New Rockford W 48-0
Sep 11 Gwinner North Sargent W 50-0 9-Man - Region 1
Sep 18 Wyndmere L 0-20 9-Man - Region 1
Sep 25 Hankinson W 28-6 9-Man - Region 1
Oct 02 Colfax Richland W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 09 Milnor W 40-0 9-Man - Region 1
Oct 13 Kulm W 36-16 9-Man - Region 1
Oct 20 Ellendale W 40-8 9-Man - Region 1
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 05 Napoleon W 16-8 South-Central
Sep 12 Ashley W 18-8 South-Central
Sep 19 Strasburg L 0-30 South-Central
Sep 26 Kulm W 54-14 South-Central
Oct 03 Steele-Dawson W 48-8 South-Central
Oct 10 Wishek W 44-20 South-Central
Oct 14 open
Oct 21 Linton L 14-19 South-Central
Oct 24 LaMoure W 30-8
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Linton W 14-13 South-Central
Sep 06 Napoleon W 12-8 South-Central
Sep 13 Ashley W 34-16 South-Central
Sep 17 Kulm W 40-0 South-Central
Sep 20 open
Sep 27 Wishek W 24-6 South-Central
Oct 04 Zeeland W 43-0 South-Central
Oct 11 Strasburg W 30-0 South-Central
Oct 15 Steele-Dawson W 50-12 South-Central
Oct 22 New Rockford W 22-14 9-Man First Round
Oct 25 New England L 12-13 9-Man Quarterfinal
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Napoleon L 0-20
Sep 07 Enderlin L 0-20
Sep 11 Lisbon L 22-46
Sep 21 LaMoure L 6-20
Sep 28 Gwinner North Sargent W 24-0
Oct 05 Forman Sargent Central L 10-14
Oct 09 Ellendale L 0-20
Oct 16 Lisbon W 20-6
Oct 23 Kulm W 40-0
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Kulm W 20-0
Sep 09 Napoleon W 24-6
Sep 16 Gwinner North Sargent W 28-24
Sep 23 Wimbledon-Courtenay W 14-0
Sep 30 Rogers North Central L 0-20
Oct 11 Ellendale L 8-40
Oct 14 Enderlin L 6-8
Oct 18 Forman Sargent Central W 59-6
Oct 25 LaMoure W 18-6
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Enderlin L 2-38
Sep 10 Kulm L 0-34
Sep 17 Napoleon W 28-6
Sep 24 Wimbledon-Courtenay L 8-22
Oct 01 Forman Sargent Central W 40-0
Oct 08 Gwinner North Sargent L 6-12
Oct 12 LaMoure W 22-6
Oct 15 Rogers North Central L 6-30
Oct 19 Ellendale W 14-6
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Enderlin L 0-19
Sep 08 LaMoure L 26-28
Sep 18 Kulm L 22-32
Sep 25 Napoleon L 0-14
Sep 29 LaMoure L 6-24
Oct 02 open
Oct 09 Gwinner North Sargent L 6-20
Oct 16 Wimbledon-Courtenay L 2-22
Oct 20 Ellendale L 0-34
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Jamestown JV L 0-18
Sep 05 LaMoure L 14-38  
Sep 12 Enderlin L 6-40
Sep 19 Oakes L 8-40 Southeast
Sep 26 Ellendale L 6-20 Southeast
Oct 03 Forman Sargent Central L 0-15 Southeast
Oct 10 Lisbon L 8-28 Southeast
Oct 17 Enderlin L 12-40
Oct 21 LaMoure L 0-34 Southeast
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Jamestown JV 0-0
Sep 07 Oakes L 12-37 Southeast
Sep 14 Forman Sargent Central L 0-25 Southeast
Sep 21 Ellendale W 14-6 Southeast
Sep 28 Enderlin L 8-26 Southeast
Oct 05 Lisbon L 6-8 Southeast
Oct 12 LaMoure L 8-26 Southeast
Oct 19 Ashley W 36-30 Southeast
Oct 26 open
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Jamestown JV L 6-60
Sep 08 Forman Sargent Central L 0-33 Southeast
Sep 15 Ellendale L 0-19 Southeast
Sep 22 Enderlin L 8-30 Southeast
Sep 29 Lisbon L 0-27 Southeast
Oct 06 LaMoure L 8-20 Southeast
Oct 13 Ashley L 0-54 Southeast
Oct 20 Oakes L 8-12 Southeast
Oct 27 open
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Jamestown JV L 0-6
Sep 09 Ellendale L 0-30 Southeast
Sep 16 Enderlin L 6-39 Southeast
Sep 23 Lisbon L 0-48 Southeast
Sep 30 LaMoure W 8-6 Southeast
Oct 07 Ashley L 0-22 Southeast
Oct 14 Oakes L 0-13 Southeast
Oct 21 Forman Sargent Central L 0-42 Southeast
Oct 28 open
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Jamestown JV L 18-30
Sep 10 Enderlin L 12-18 Southeast
Sep 17 Lisbon L 6-22 Southeast
Sep 24 LaMoure L 8-20 Southeast
Oct 01 Ashley L 0-50 Southeast
Oct 08 Oakes L 8-28 Southeast
Oct 15 Forman Sargent Central L 0-6 Southeast
Oct 22 Ellendale W 20-0 Southeast
Oct 29 open
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 open
Sep 05 Lisbon L 0-7 Southeast
Sep 12 LaMoure L 8-30 Southeast
Sep 19 Ashley W 8-0 Southeast
Sep 26 Oakes L 0-13 Southeast
Oct 03 Forman Sargent Central W 33-0 Southeast
Oct 10 Ellendale W 16-12 Southeast
Oct 17 Enderlin W 12-6 Southeast
Oct 24 open