EDINBURG SPARTANS
All-time North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2008 0-8 .000 118-389 9
2007 1-7 .125 192-369 9
2006 1-8 .111 110-367 9
2005 7-3 .700 388-146 * P 9
2004 7-3 .700 398-182 * P 9
2003 5-4 .556 325-212 * P 9
2002 6-3 .667 302-172 * P 9
2001 3-6 .333 145-198 P 9
2000 8-2 .800 206-81 * P 9
1999 9-2 .818 158-59 * P 9
1998 7-3 .700 242-158 * P 9
1997 8-1 .889 320-110 * P 9
1996 8-1 .889 433-123 * P 9
1995 8-1 .889 198-104 * P 9
1994 5-3 .625 130-84 * 9
1993 4-5 .444 264-278 9
1992 0-4 .000 40-154 9
1991 2-5 .286 172-222 9
1990 1-8 .111 120-372 9
1989 4-5 .444 226-211 9
1988 7-2 .778 259-159 * 9
1987 8-2 .800 273-119 * P 9
1986 7-3 .700 277-195 * P 9
1985 2-4 .333 58-88 9
1984 4-5 .444 138-202 9
1983 5-4 .556 184-158 * 9
1982 5-4 .556 193-194 * 9
1981 2-7 .222 154-191 9
1980 5-4 .556 50-88 * 9
1979 3-6 .333 97-169 9
1978 1-9 .100 114-306 9
1977 2-7 .222 44-193 9
1976 1-8 .111 42-243 9
1975 1-8 .111 101-379 9
101-100 .502 17 of 34
   
NOTES:
Consolidated with Hoople Valley in 2011
 
CO-OP NAME HISTORY:
Adams/Edmore/Edinburg Spartans   2002-08
AEEMO Spartans   19??-2001
Edinburg/Adams Spartans   19??-??
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Adams Rockets   19??-2008
Edmore Vikings   19??-2008
Milton-Osnabrock Rebels   1988-2001
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 St. John L 8-46
Sep 05 Thompson L 8-51 9-Man - Region 3
Sep 12 Inkster Midway L 8-14 9-Man - Region 3
Sep 19 Hoople Valley L 16-34 9-Man - Region 3
Sep 26 Petersburg Dakota Prairie L 12-46 9-Man - Region 3
Oct 03 Lakota L 20-72 9-Man - Region 3
Oct 10 Walhalla L 32-66 9-Man - Region 3
Oct 17 Buxton Central Valley L 14-60 9-Man - Region 3
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 St. John L 30-48
Aug 31 Thompson L 6-32 9-Man - Region 3
Sep 07 Inkster Midway W 46-6 9-Man - Region 3
Sep 14 Hoople Valley L 28-42 9-Man - Region 3
Sep 21 Petersburg Dakota Prairie L 22-66 9-Man - Region 3
Sep 28 Lakota L 0-59 9-Man - Region 3
Oct 05 Walhalla L 12-50 9-Man - Region 3
Oct 12 Buxton Central Valley L 48-66 9-Man - Region 3
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Drake L 0-32
Sep 01 Leeds L 6-69
Sep 08 Surrey L 28-34
Sep 15 Thompson W 26-12
Sep 22 Lakota L 0-50 9-Man - Region 3
Sep 29 Buxton Central Valley L 6-48 9-Man - Region 3
Oct 06 Petersburg Dakota Prairie L 16-48 9-Man - Region 3
Oct 10 Hoople Valley L 6-32 9-Man - Region 3
Oct 13 Towner L 22-42
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Drake L 28-32
Sep 02 Leeds W 34-12
Sep 09 Surrey W 60-6
Sep 16 open
Sep 23 Lakota W 44-6 9-Man - Region 3
Sep 30 Buxton Central Valley L 14-24 9-Man - Region 3
Oct 07 Petersburg Dakota Prairie W 28-6 9-Man - Region 3
Oct 11 Hoople Valley W 70-14 9-Man - Region 3
Oct 14 Towner W 54-24
Oct 21 Leeds W 50-8 9-Man First Round
Oct 28 Drake L 6-14 9-Man Quarterfinal
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Hope-Page W 52-6 9-Man - Region 2
Sep 03 Buxton Central Valley L 18-20 9-Man - Region 2
Sep 10 open
Sep 14 Hoople Valley W 56-14 9-Man - Region 2
Sep 21 Petersburg Dakota Prairie W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 24 Rogers North Central W 52-6 9-Man - Region 2
Sep 28 Hoople Valley W 58-12
Oct 08 Walhalla L 28-38 9-Man - Region 2
Oct 12 Lakota W 44-8 9-Man - Region 2
Oct 22 Leeds W 42-30 9-Man Second Round
Oct 29 Tower City Maple Valley W 26-18 9-Man Quarterfinal
Nov 05 New Rockford L 22-30 9-Man Semifinal
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Hope-Page L 8-32 9-Man - Region 2
Sep 05 Buxton Central Valley W 28-6 9-Man - Region 2
Sep 12 open
Sep 16 Hoople Valley W 42-14 9-Man - Region 2
Sep 19 Petersburg Dakota Prairie L 22-34 9-Man - Region 2
Sep 26 Rogers North Central W 48-38 9-Man - Region 2
Oct 03 Fort Totten Four Winds W 85-6 9-Man - Region 2
Oct 10 Walhalla L 24-32 9-Man - Region 2
Oct 14 Lakota W 54-22 9-Man - Region 2
Oct 17 Milnor L 14-28 9-Man First Round
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Westhope L 0-0 ?
Sep 06 Cando W 30-24 9-Man - Region 2
Sep 13 Lakota L 14-28 9-Man - Region 2
Sep 17 open
Sep 20 Fort Totten Four Winds W 53-12 9-Man - Region 2
Sep 27 New Rockford L 0-37 9-Man - Region 2
Oct 04 Buxton Central Valley W 50-8 9-Man - Region 2
Oct 11 Hoople Valley W 52-14 9-Man - Region 2
Oct 15 Walhalla W 61-16 9-Man - Region 2
Oct 18 Ellendale W 42-0 9-Man First Round
Oct 25 Maddock L 0-33 9-Man Second Round
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Westhope L 18-22
Aug 31 Cando W 59-6 9-Man - Region 2
Sep 07 Lakota W 32-30 9-Man - Region 2
Sep 14 Fort Totten Four Winds W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 21 New Rockford L 8-36 9-Man - Region 2
Sep 28 Buxton Central Valley L 14-36 9-Man - Region 2
Oct 02 open
Oct 05 Hoople Valley L 8-28 9-Man - Region 2
Oct 09 Walhalla L 0-0 9-Man - Region 2 ?
Oct 12 Fessenden-Bowdon L 6-40 9-Man First Round
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Westhope L 0-0 ?
Sep 01 Lakota W 22-20 9-Man - Region 2
Sep 08 Fort Totten Four Winds W 54-0 9-Man - Region 2
Sep 15 New Rockford W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 22 Buxton Central Valley W 16-14 9-Man - Region 2
Sep 29 Hoople Valley W 36-0 9-Man - Region 2
Oct 06 Walhalla W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Oct 10 Cando W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Oct 13 open
Oct 20 Towner W 52-20 9-Man Second Round
Oct 27 Maddock L 26-27 9-Man Quarterfinal
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 ????? W 0-0 ?
Sep 03 Lakota W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 10 Pembina W 46-6 9-Man - Region 2
Sep 17 New Rockford L 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 24 Buxton Central Valley W 14-12 9-Man - Region 2
Oct 01 Hoople Valley W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Oct 08 Walhalla W 32-0 9-Man - Region 2
Oct 12 Cando W 38-14 9-Man - Region 2
Oct 15 open
Oct 19 Hunter Northern Cass W 14-13 9-Man First Round
Oct 22 Rolla W 14-8 9-Man Second Round
Oct 29 Buxton Central Valley L 0-6 9-Man Quarterfinal
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Rolla W 28-8
Sep 04 Buxton Central Valley L 8-29 9-Man - Region 2
Sep 11 Northwood W 22-6 9-Man - Region 2
Sep 18 Hoople Valley W 42-6 9-Man - Region 2
Sep 25 Pembina W 10-8 9-Man - Region 2
Oct 02 Walhalla W 24-20 9-Man - Region 2
Oct 06 Lakota W 46-6 9-Man - Region 2
Oct 13 Hatton L 8-41 9-Man - Region 2
Oct 17 open
Oct 20 Page W 46-6 9-Man First Round
Oct 23 Wyndmere L 8-28 9-Man Second Round
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Rolla W 44-8
Sep 05 Buxton Central Valley W 32-0 9-Man - Region 2
Sep 12 Northwood W 42-8 9-Man - Region 2
Sep 19 Hoople Valley W 54-14 9-Man - Region 2
Sep 26 Pembina W 48-20 9-Man - Region 2
Oct 03 Walhalla W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Oct 07 Lakota W 42-6 9-Man - Region 2
Oct 14 Hatton W 34-20 9-Man - Region 2
Oct 17 open
Oct 24 Mohall L 24-34 9-Man Second Round
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Northwood W 52-6
Sep 06 Cando W 24-13 9-Man - Region 3
Sep 13 Pembina W 38-0 9-Man - Region 3
Sep 20 Hoople Valley W 48-18 9-Man - Region 3
Sep 27 Leeds W 74-14 9-Man - Region 3
Oct 04 Inkster Midway W 76-26 9-Man - Region 3
Oct 11 Lakota W 40-18 9-Man - Region 3
Oct 15 Walhalla W 75-20 9-Man - Region 3
Oct 18 open
Oct 25 Hillsboro L 6-8 9-Man First Round
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Pembina W 60-16 9-Man - Region 3
Sep 01 Northwood W 34-6
Sep 08 Hoople Valley W 20-16 9-Man - Region 3
Sep 15 Leeds W 40-6 9-Man - Region 3
Sep 22 Inkster Midway W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 29 Lakota W 30-14 9-Man - Region 3
Oct 06 Walhalla W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 13 Cando W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 17 open 
Oct 20 Thompson L 14-46 9-Man First Round
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 McVille L 12-20
Sep 02 Northwood W 0-0 ?
Sep 09 open
Sep 16 Pembina W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 23 Hoople Valley L 6-12 9-Man - Region 3
Sep 30 Leeds W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 07 Cando L 22-28 9-Man - Region 3
Oct 11 Lakota W 44-24 9-Man - Region 3
Oct 14 Walhalla W 46-0 9-Man - Region 3
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 McVille L 14-28
Sep 03 Northwood L 12-58
Sep 10 Oslo (MN) L 20-30
Sep 17 Pembina L 24-38 9-Man - Region 3
Sep 24 Hoople Valley W 38-18 9-Man - Region 3
Oct 01 Leeds L 16-40 9-Man - Region 3
Oct 08 Cando W 48-42 9-Man - Region 3
Oct 12 Lakota W 46-24 9-Man - Region 3
Oct 19 Walhalla W 46-0 9-Man - Region 3
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 McVille L 0-42
Sep 04 Northwood 0-0
Sep 11 Inkster Midway L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 18 Pembina 0-0 9-Man - Region 3
Sep 25 Hoople Valley L 34-62 9-Man - Region 3
Oct 02 Leeds 0-0 9-Man - Region 3
Oct 09 Cando L 6-50 9-Man - Region 3
Oct 13 Walhalla 0-0 9-Man - Region 3
Oct 20 Lakota 0-0 9-Man - Region 3
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 McVille L 0-0 ?
Sep 06 Northwood L 23-28
Sep 13 Inkster Midway W 45-42 9-Man - Region 3
Sep 20 Pembina W 44-16 9-Man - Region 3
Sep 27 Hoople Valley L 18-28 9-Man - Region 3
Oct 04 Leeds L 6-50 9-Man - Region 3
Oct 11 Cando 0-0 9-Man - Region 3
Oct 15 Walhalla L 36-58 9-Man - Region 3
Oct 22 Lakota 0-0 9-Man - Region 3
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 McVille L 6-44
Sep 07 Northwood L 8-54
Sep 14 Walhalla L 26-46 9-Man - Region 3
Sep 21 Inkster Midway L 6-36 9-Man - Region 3
Sep 28 Pembina W 35-14 9-Man - Region 3
Oct 05 Hoople Valley L 13-34 9-Man - Region 3
Oct 12 Leeds L 6-56 9-Man - Region 3
Oct 16 Cando L 0-46 9-Man - Region 3
Oct 23 Lakota L 20-42 9-Man - Region 3
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 McVille L 6-25
Sep 01 Northwood L 12-40
Sep 08 Walhalla L 20-34 9-Man - Region 3
Sep 15 Inkster Midway L 20-26 9-Man - Region 3
Sep 22 Pembina W 44-24 9-Man - Region 3
Sep 29 Hoople Valley W 43-14 9-Man - Region 3
Oct 06 Leeds L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 13 Cando W 27-22 9-Man - Region 3
Oct 17 Lakota W 54-26 9-Man - Region 3
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Hatton W 40-0 9-Man - Region 3
Sep 02 McVille W 12-8 9-Man - Region 3
Sep 09 Northwood W 37-19 9-Man - Region 3
Sep 16 Walhalla W 33-8 9-Man - Region 3
Sep 23 Lakota W 63-30 9-Man - Region 3
Sep 30 Thompson L 8-42 9-Man - Region 3
Oct 07 Hoople Valley W 32-24 9-Man - Region 3
Oct 14 Pembina W 28-0 9-Man - Region 3
Oct 21 Buxton Central Valley L 6-28 9-Man - Region 3
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 McVille W 40-8 9-Man - Region 3
Sep 04 Northwood W 26-12 9-Man - Region 3
Sep 11 Walhalla W 31-6 9-Man - Region 3
Sep 18 Lakota W 26-14 9-Man - Region 3
Sep 25 Thompson W 22-14 9-Man - Region 3
Oct 02 Hoople Valley W 22-16 9-Man - Region 3
Oct 09 Pembina W 55-6 9-Man - Region 3
Oct 13 Buxton Central Valley L 0-15 9-Man - Region 3
Oct 20 Hatton W 45-0 9-Man - Region 3
Oct 27 Maddock L 6-28 9-Man First Round
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Northwood L 12-28 9-Man - Region 3
Sep 05 Walhalla L 18-20 9-Man - Region 3
Sep 12 Lakota W 30-13 9-Man - Region 3
Sep 19 Thompson W 16-8 9-Man - Region 3
Sep 26 Hoople Valley W 20-16 9-Man - Region 3
Oct 03 Pembina W 44-14 9-Man - Region 3
Oct 10 Inkster Midway W 54-35 9-Man - Region 3
Oct 14 Park River W 40-0 9-Man - Region 3
Oct 21 McVille W 43-6 9-Man - Region 3
Oct 28 Finley-Sharon L 0-55 9-Man First Round
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Walhalla 0-0 9-Man - Region 3
Aug 30 Lakota L 20-26 9-Man - Region 3
Sep 06 Thompson L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 13 Hoople Valley L 7-8 9-Man - Region 3
Sep 20 Pembina W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 27 Inkster Midway W 25-14 9-Man - Region 3
Oct 04 Park River 0-0 9-Man - Region 3
Oct 11 McVille 0-0 9-Man - Region 3
Oct 15 Northwood L 6-40 9-Man - Region 3
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Hoople Valley L 0-22 Northern-Lights
Sep 07 Inkster Midway W 23-18 Northern-Lights
Sep 21 Oslo (MN) W 22-6 Northern-Lights
Sep 28 Badger (MN) L 12-41 Northern-Lights
Oct 05 Drayton W 13-0 Northern-Lights
Oct 12 Lancaster (MN) L 0-14 Northern-Lights
Oct 16 Kennedy (MN) L 12-41 Northern-Lights
Oct 19 Hoople Valley L 8-22
Oct 23 Pembina W 48-38 Northern-Lights
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Inkster Midway W 33-6 Northern-Lights
Sep 09 Hoople Valley L 12-18 Northern-Lights
Sep 16 Oslo (MN) L 6-24 Northern-Lights
Sep 23 Badger (MN) W 29-19 Northern-Lights
Sep 30 Drayton W 40-14 Northern-Lights
Oct 07 Lancaster (MN) L 6-21 Northern-Lights
Oct 14 Kennedy (MN) W 22-20 Northern-Lights
Oct 18 Pembina L 0-16 Northern-Lights
Oct 25 St. Thomas W 36-20 Northern-Lights
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Hoople Valley L 0-36 Northern-Lights
Sep 10 Oslo (MN) L 8-26 Northern-Lights
Sep 17 Badger (MN) W 38-30 Northern-Lights
Sep 24 Drayton W 49-8 Northern-Lights
Oct 01 Lancaster (MN) L 0-38 Northern-Lights
Oct 08 Kennedy (MN) W 22-8 Northern-Lights
Oct 15 Pembina W 42-6 Northern-Lights
Oct 19 St. Thomas W 22-14 Northern-Lights
Oct 26 Inkster Midway L 12-28 Northern-Lights
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Oslo (MN) L 6-30 Northern-Lights
Sep 11 Badger (MN) L 6-20 Northern-Lights
Sep 18 Drayton W 22-14 Northern-Lights
Sep 25 Lancaster (MN) L 12-13 Northern-Lights
Oct 02 Kennedy (MN) L 16-32 Northern-Lights
Oct 09 Pembina W 52-6 Northern-Lights
Oct 16 St. Thomas L 18-24 Northern-Lights
Oct 20 Inkster Midway L 14-16 Northern-Lights
Oct 27 Hoople Valley L 8-36 Northern-Lights
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Badger (MN) W 0-0 Northern-Lights ?
Sep 05 Drayton L 0-0 Northern-Lights ?
Sep 12 Lancaster (MN) W 18-12 Northern-Lights
Sep 19 Kennedy (MN) L 6-48 Northern-Lights
Sep 26 Pembina W 0-0 Northern-Lights ?
Oct 03 St. Thomas L 6-28 Northern-Lights
Oct 10 Inkster Midway W 20-0 Northern-Lights
Oct 14 Hoople Valley W 0-0 Northern-Lights ?
Oct 21 Oslo (MN) L 0-0 Northern-Lights ?
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Drayton W 8-6 Northern-Lights
Sep 07 Lancaster (MN) L 0-6 Northern-Lights
Sep 14 Kennedy (MN) L 6-43 Northern-Lights
Sep 21 Pembina W 31-8 Northern-Lights
Sep 28 St. Thomas L 8-34 Northern-Lights
Oct 05 Inkster Midway L 0-32 Northern-Lights
Oct 12 Hoople Valley L 0-20 Northern-Lights
Oct 16 Oslo (MN) W 44-14 Northern-Lights
Oct 23 Badger (MN) L 0-6 Northern-Lights
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Lancaster (MN) L 6-14 Northern-Lights
Sep 05 Michigan L 6-22
Sep 08 Petersburg Unity L 14-42
Sep 15 Pembina L 14-50 Northern-Lights
Sep 22 St. Thomas L 0-44 Northern-Lights
Sep 29 Inkster Midway L 10-32 Northern-Lights
Oct 06 Hoople Valley L 16-24 Northern-Lights
Oct 13 Oslo (MN) L 12-26 Northern-Lights
Oct 17 Badger (MN) L 6-28 Northern-Lights
Oct 24 Drayton W 30-24 Northern-Lights
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 St. Thomas L 0-22 Northern-Lights
Sep 09 Hoople Valley L 14-20 Northern-Lights
Sep 16 Badger (MN) L 0-28 Northern-Lights
Sep 23 Drayton L 0-8 Northern-Lights
Sep 30 Humboldt (MN) W 2-0 Northern-Lights F
Oct 07 Lancaster (MN) L 8-35 Northern-Lights
Oct 11 Petersburg Unity W 12-8
Oct 18 Pembina L 0-26 Northern-Lights
Oct 25 Inkster Midway L 8-46 Northern-Lights
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Hoople Valley L 0-54 Northern-Lights
Sep 10 Badger (MN) L 0-53 Northern-Lights
Sep 17 Drayton L 0-12 Northern-Lights
Sep 24 Humboldt (MN) L 0-16 Northern-Lights
Oct 01 Lancaster (MN) L 6-42 Northern-Lights
Oct 08 Minto W 24-8 Northern-Lights
Oct 15 Pembina L 6-8 Northern-Lights
Oct 19 Inkster Midway L 0-30 Northern-Lights
Oct 26 St. Thomas L 6-20 Northern-Lights
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Badger (MN) W 19-16 Northern-Lights
Sep 05 Drayton L 8-44 Northern-Lights
Sep 12 Humboldt (MN) L 8-30 Northern-Lights
Sep 19 Lancaster (MN) L 14-38 Northern-Lights
Sep 26 Minto L 6-56 Northern-Lights
Oct 03 Pembina L 12-81 Northern-Lights
Oct 10 Inkster Midway L 0-52 Northern-Lights
Oct 17 St. Thomas L 14-28 Northern-Lights
Oct 21 Hoople Valley L 20-34 Northern-Lights