FESSENDEN-BOWDON BEARS
All-time North Dakota High School Football scores

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2010 11-2 .846 482-199 * P 9
2009 8-2 .800 387-173 * P 9
2008 5-4 .556 260-154 * P 9
2007 4-5 .444 166-235 P 9
2006 4-5 .444 237-203 9
2005 5-4 .556 222-204 * 9
2004 2-7 .222 93-207 9
2003 8-2 .800 308-137 P 9
2002 8-3 .727 306-202 * P 9
2001 9-2 .818 358-138 * P 9
2000 6-3 .667 306-183 * P 9
1999 8-3 .727 412-227 * P 9
1998 4-5 .444 233-281 P 9
1997 2-6 .250 136-207 9
84-53 .613 8 of 14
   
NOTES:
Consolidation of Bowdon and Fessenden in 1997
 
CO-OP NAME HISTORY:
Harvey/Wells County Hornets   2011-
 
CO-OP HOST HISTORY:
Harvey Hornets   2011-
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 New Rockford-Sheyenne L 19-21
Sep 03 St. John W 34-14 9-Man - Region 4
Sep 10 Dunseith W 84-0 9-Man - Region 4
Sep 17 Leeds W 52-12 9-Man - Region 4
Sep 24 Cando North Star W 48-30 9-Man - Region 4
Oct 01 Towner W 40-26 9-Man - Region 4
Oct 08 Parshall W 50-0
Oct 12 Drake-Anamoose W 59-0 9-Man - Region 4
Oct 22 Crosby Divide County W 28-26 9-Man Second Round
Oct 29 St. John W 27-8 9-Man Quarterfinal
Nov 05 Mott-Regent W 28-8 9-Man Semifinal
Nov 12 Wyndmere L 12-54 9-Man Final
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 New Rockford-Sheyenne W 36-20
Sep 04 St. John W 24-18 9-Man - Region 4
Sep 11 Dunseith W 76-0 9-Man - Region 4
Sep 18 Leeds W 41-6 9-Man - Region 4
Sep 25 Cando North Star L 41-47 9-Man - Region 4
Oct 02 Towner W 36-16 9-Man - Region 4
Oct 09 Parshall W 33-24
Oct 16 Drake-Anamoose W 55-22 9-Man - Region 4
Oct 23 Kenmare W 32-6 9-Man Second Round
Oct 30 Parshall L 13-14 9-Man Quarterfinal
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Lakota L 6-20
Sep 05 St. John L 24-48 9-Man - Region 4
Sep 12 Towner W 35-0 9-Man - Region 4
Sep 19 Dunseith W 49-14 9-Man - Region 4
Sep 26 Maddock W 53-22 9-Man - Region 4
Oct 03 Leeds W 53-0 9-Man - Region 4
Oct 10 Drake W 20-0 9-Man - Region 4
Oct 17 Cando North Star L 14-20 9-Man - Region 4
Oct 21 Mohall-Lansford-Sherwood L 6-32 9-Man First Round
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Lakota L 6-48
Aug 31 St. John L 30-34 9-Man - Region 4
Sep 07 Towner L 0-52 9-Man - Region 4
Sep 14 Dunseith W 24-6 9-Man - Region 4
Sep 21 Maddock W 40-26 9-Man - Region 4
Sep 28 Leeds L 12-45 9-Man - Region 4
Oct 05 Drake W 38-16 9-Man - Region 4
Oct 12 Cando W 16-8 9-Man - Region 4
Oct 16 Tioga L 0-32 9-Man First Round
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Lakota L 6-40
Sep 01 Buxton Central Valley L 21-36
Sep 08 Hoople Valley W 56-6
Sep 15 Towner W 34-8 9-Man - Region 5
Sep 22 Surrey W 44-14 9-Man - Region 5
Sep 29 Maddock L 12-35 9-Man - Region 5
Oct 06 Drake W 32-12 9-Man - Region 5
Oct 10 Leeds L 6-20 9-Man - Region 5
Oct 13 Petersburg Dakota Prairie L 26-32
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Lakota W 26-20
Sep 02 Buxton Central Valley L 14-20
Sep 09 Hoople Valley W 32-20
Sep 13 Leeds L 16-26 9-Man - Region 5
Sep 16 Towner W 46-14 9-Man - Region 5
Sep 23 Surrey W 34-0 9-Man - Region 5
Sep 30 Maddock W 34-25 9-Man - Region 5
Oct 07 Drake L 8-31 9-Man - Region 5
Oct 14 Petersburg Dakota Prairie L 12-48
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 New Rockford L 8-50 9-Man - Region 3
Sep 03 Richardton-Taylor L 12-14
Sep 10 St. John W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 14 Rolla L 0-14 9-Man - Region 3
Sep 17 Cando L 0-28 9-Man - Region 3
Sep 24 Drake L 20-33 9-Man - Region 3
Oct 01 Leeds L 13-33 9-Man - Region 3
Oct 08 Maddock W 40-0 9-Man - Region 3
Oct 12 Rolette L 0-35 9-Man - Region 3
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 open
Sep 05 St. John W 39-8 9-Man - Region 3
Sep 12 Rolla W 46-14 9-Man - Region 3
Sep 16 Cando W 42-12 9-Man - Region 3
Sep 19 Drake W 43-8 9-Man - Region 3
Sep 26 Leeds W 48-0 9-Man - Region 3
Oct 03 Maddock W 19-18 9-Man - Region 3
Oct 10 Rolette W 21-12 9-Man - Region 3
Oct 14 New Rockford L 6-38 9-Man - Region 3
Oct 24 Milnor W 30-8 9-Man Second Round
Oct 31 Wyndmere L 14-19 9-Man Quarterfinal
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 St. John W 20-6 9-Man - Region 3
Sep 06 Rolla W 30-6 9-Man - Region 3
Sep 13 Dunseith W 52-0 9-Man - Region 3
Sep 17 Drake W 42-6 9-Man - Region 3
Sep 20 Leeds W 34-14 9-Man - Region 3
Sep 27 Maddock L 6-50 9-Man - Region 3
Oct 04 Rolette W 55-48 9-Man - Region 3
Oct 11 Towner L 14-18 9-Man - Region 3
Oct 15 open
Oct 18 Forman Sargent Central W 33-7 9-Man First Round
Oct 25 Lakota W 20-6 9-Man Second Round
Nov 01 Maddock L 0-41 9-Man Quarterfinal
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Rolla W 42-0 9-Man - Region 3
Aug 31 Towner W 14-6 9-Man - Region 3
Sep 07 open
Sep 11 Drake W 53-6 9-Man - Region 3
Sep 14 Maddock L 8-21 9-Man - Region 3
Sep 21 Dunseith W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 28 Rolette W 46-34 9-Man - Region 3
Oct 05 Leeds W 46-22 9-Man - Region 3
Oct 09 St. John W 57-14 9-Man - Region 3
Oct 12 Edinburg W 46-6 9-Man First Round
Oct 19 Rogers North Central W 34-8 9-Man Second Round
Oct 26 Rolette L 12-21 9-Man Quarterfinal
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Towner W 24-20 9-Man - Region 3
Sep 01 open
Sep 08 Drake W 52-12 9-Man - Region 3
Sep 15 Maddock L 18-27 9-Man - Region 3
Sep 22 Dunseith W 68-12 9-Man - Region 3
Sep 29 Rolette L 20-27 9-Man - Region 3
Oct 03 Leeds W 62-28 9-Man - Region 3
Oct 06 St. John W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 13 Rolla W 30-23 9-Man - Region 3
Oct 17 Lakota L 32-34 9-Man First Round
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Steele-Dawson W 60-6
Sep 03 Drake W 42-0 9-Man - Region 3
Sep 10 Maddock W 40-32 9-Man - Region 3
Sep 17 Dunseith W 42-8 9-Man - Region 3
Sep 24 Rolette W 44-12 9-Man - Region 3
Oct 01 Leeds L 26-28 9-Man - Region 3
Oct 05 St. John W 66-20 9-Man - Region 3
Oct 08 Rolla L 16-24 9-Man - Region 3
Oct 15 Towner W 44-22 9-Man - Region 3
Oct 22 Hankinson W 26-19 9-Man Second Round
Oct 29 New Rockford L 6-56 9-Man Quarterfinal
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Steele-Dawson L 0-20
Sep 04 Turtle Lake-Mercer W 14-6 9-Man - Region 4
Sep 11 Wilton W 32-14 9-Man - Region 4
Sep 18 Towner W 48-34 9-Man - Region 4
Sep 25 Wyndmere L 8-38
Oct 02 Leeds L 6-43 9-Man - Region 4
Oct 09 Drake L 24-43 9-Man - Region 4
Oct 13 Maddock W 57-22 9-Man - Region 4
Oct 16 open
Oct 20 Ellendale L 44-61 9-Man First Round
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Steele-Dawson L 12-20
Sep 05 Turtle Lake-Mercer L 0-18 9-Man - Region 4
Sep 12 Wilton W 7-0 9-Man - Region 4
Sep 19 Towner L 24-36 9-Man - Region 4
Sep 26 Wyndmere L 12-50
Oct 03 Leeds L 8-20 9-Man - Region 4
Oct 10 Drake W 43-16 9-Man - Region 4
Oct 14 open
Oct 17 Maddock L 30-47 9-Man - Region 4