FARGO NORTH SPARTANS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2018 5-5 .500 143-250 P
2017 3-6 .333 160-224
2016 2-7 .222 103-237
2015 2-7 .222 124-240
2014 3-6 .333 127-296
2013 1-8 .111 112-318
2012 2-7 .222 89-243
2011 3-6 .333 160-208
2010 4-5 .444 199-222 P
2009 2-8 .200 155-316 P
2008 6-4 .600 192-168 * P
2007 4-6 .400 206-220 P
2006 5-5 .500 177-211 P
2005 4-5 .444 165-207
2004 3-7 .300 182-284 P
2003 0-9 .000 66-343
2002 7-3 .700 230-136 * P
2001 7-3 .700 239-112 * P
2000 9-4 .694 279-168 * P
1999 7-3 .700 212-164 * P
1998 7-3 .700 288-183 * P
1997 6-4 .600 197-187 * P
1996 4-6 .400 141-151 P
1995 10-1 .909 195-108 * P
1994 2-6 .250 109-164
1993 2-6 .250 46-165
1992 1-7 .125 99-197
1991 5-5 .500 204-173 P
1990 6-4 .600 173-142 * P
1989 5-4 .556 176-144 *
1988 5-4 .556 116-102 *
1987 6-3 .667 159-125 *
1986 10-2 .833 294-161 * P
1985 8-3 .727 220-122 * P
1984 7-4 .636 198-159 * P
1983 7-3 .700 229-212 * P
1982 6-3 .667 139-115 *
1981 3-6 .333 117-141
1980 6-4 .600 174-144 * P
1979 6-4 .600 114-116 * P
1978 10-2 .833 293-106 * P
1977 8-1 .889 206-51 *
1976 9-2 .818 290-124 * P
1975 8-3 .727 259-167 * P
226-204 .526 23 of 44
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Fargo South 47 12-35 .255 2018
Grand Forks Central 46 29-17 .630 2018
Grand Forks Red River 44 28-16 .636 2018
West Fargo 44 19-25 .432 2018
Fargo Shanley Catholic 42 20-22 .476 2016
Wahpeton 32 23-9 .719 2008
Jamestown 23 18-5 .783 2013
Devils Lake 21 16-5 .762 2016
Bismarck 19 5-14 .263 2018
Bismarck Century 16 9-7 .563 2012
Moorhead (MN) 16 7-9 .438 2000
Dickinson 12 6-6 .500 2018
Bismarck St. Mary's Central 10 6-4 .600 2000
Minot 10 4-6 .400 2012
Fargo Davies 9 3-6 .333 2018
Mandan 7 4-3 .571 2018
Valley City 7 5-2 .714 1994
Crookston (MN) 5 4-1 .800 1988
West Fargo Sheyenne 5 1-4 .200 2018
Williston 4 2-2 .500 2018
Detroit Lakes (MN) 2 0-2 .000 2014
Dickinson Trinity 2 1-1 .500 1979
Belcourt Turtle Mountain 1 1-0 1.000 2007
Duluth (MN) East 1 0-1 .000 2008
Grafton 1 1-0 1.000 1984
Minnetonka (MN) 1 0-1 .000 2009
Minot Bishop Ryan Catholic 1 1-0 1.000 1990
St. Paul (MN) Hill-Murray 1 0-1 .000 2010
Wheaton (MN) 1 1-0 1.000 1986
TOTALS 226-204 .526
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Jamestown 0-0
Sep 06 Dickinson 0-0
Sep 13 West Fargo 0-0 AAA - East
Sep 20 West Fargo Sheyenne 0-0 AAA - East
Sep 27   Fargo Shanley Catholic 0-0 AAA - East
Oct 04 Fargo Davies 0-0 AAA - East
Oct 11 Fargo South 0-0 AAA - East
Oct 18 Grand Forks Central 0-0 AAA - East
Oct 25 Grand Forks Red River 0-0 AAA - East
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Dickinson W 32-7
Aug 31 Williston L 8-40
Sep 07 Fargo Davies L 6-49 AAA - East
Sep 14 Fargo South L 0-29 AAA - East
Sep 21 West Fargo Sheyenne L 0-28 AAA - East
Sep 28 West Fargo W 26-22 AAA - East
Oct 05 Grand Forks Red River W 12-3 AAA - East
Oct 12   Mandan W 25-14
Oct 19 Grand Forks Central W 34-13 AAA - East
Oct 26 Bismarck L 0-44 Class AAA Quarterfinal
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Dickinson W 23-9
Sep 01 Williston W 21-18
Sep 08 Fargo Davies L 13-14 AAA - East
Sep 15 Fargo South L 6-14 AAA - East
Sep 22 West Fargo Sheyenne L 14-42 AAA - East
Sep 29 West Fargo L 7-42 AAA - East
Oct 06 Grand Forks Red River W 35-28 AAA - East
Oct 13 Mandan L 14-29
Oct 20 Grand Forks Central L 27-28 AAA - East
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Dickinson L 9-28
Sep 02 Fargo Shanley Catholic L 12-16
Sep 09 Fargo Davies W 28-27 AAA - East
Sep 16 Grand Forks Central L 0-29 AAA - East
Sep 23 Fargo South L 14-38 AAA - East
Sep 30 West Fargo L 0-33 AAA - East
Oct 07 Devils Lake L 13-14 AAA - East
Oct 14 West Fargo Sheyenne L 0-28 AAA - East
Oct 21 Grand Forks Red River W 27-24 AAA - East
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Dickinson L 7-21
Sep 04 Fargo Shanley Catholic L 20-34
Sep 11 Grand Forks Central W 21-0 AAA - East
Sep 18 Fargo South L 21-32 AAA - East
Sep 25 West Fargo L 0-42 AAA - East
Oct 02 Devils Lake W 34-28 AAA - East
Oct 09 West Fargo Sheyenne L 7-27 AAA - East
Oct 16 Grand Forks Red River L 14-35 AAA - East
Oct 23 Fargo Davies L 0-21 AAA - East
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Detroit Lakes (MN) L 0-20
Sep 05 Fargo Shanley Catholic L 0-54
Sep 12 Grand Forks Central W 28-7 AAA - East
Sep 19 Fargo South L 6-45 AAA - East
Sep 26 West Fargo L 0-33 AAA - East
Oct 03 Devils Lake W 27-14 AAA - East
Oct 10 West Fargo Sheyenne W 45-30 AAA - East
Oct 17 Grand Forks Red River L 14-53 AAA - East
Oct 24 Fargo Davies L 7-40 AAA - East
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Detroit Lakes (MN) L 20-35
Sep 06 Fargo Shanley Catholic L 22-49
Sep 13 West Fargo L 12-40 AAA - East
Sep 20 Fargo South L 0-58 AAA - East
Sep 27 Grand Forks Central L 12-23 AAA - East
Oct 04 Grand Forks Red River L 0-16 AAA - East
Oct 11 Fargo Davies L 0-46 AAA - East
Oct 18 Devils Lake W 40-26 AAA - East
Oct 25 Jamestown L 6-25
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Minot L 13-37
Aug 31 Fargo Shanley Catholic L 7-20
Sep 07 Fargo South L 7-66 AAA - East
Sep 14 Devils Lake W 15-12 AAA - East
Sep 21 Grand Forks Central W 20-0 AAA - East
Sep 28 Fargo Davies L 7-14 AAA - East
Oct 05 West Fargo L 0-24 AAA - East
Oct 12 Grand Forks Red River L 13-27 AAA - East
Oct 19 Bismarck Century L 7-43
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Minot L 0-31
Sep 02 Fargo Shanley Catholic W 16-10
Sep 09 Fargo South W 22-20 AAA - East
Sep 16 Devils Lake L 6-29 AAA - East
Sep 23 Grand Forks Central L 20-21 AAA - East
Sep 30 Fargo Davies W 32-14 AAA - East
Oct 07 West Fargo L 14-21 AAA - East
Oct 14 Grand Forks Red River L 30-41 AAA - East
Oct 21 Bismarck Century L 20-21
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Jamestown W 26-21
Sep 03 St. Paul (MN) Hill-Murray L 14-21
Sep 10 Fargo South L 16-34 AAA - East
Sep 17 open
Sep 24 Grand Forks Central W 34-14 AAA - East
Oct 01 Fargo Davies W 34-9 AAA - East
Oct 08 West Fargo L 18-20 AAA - East
Oct 15 Grand Forks Red River W 18-15 AAA - East
Oct 22 Bismarck Century L 17-49
Oct 29 Bismarck L 20-46 Class AAA Quarterfinal
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Bismarck L 13-39
Sep 04 Minnetonka (MN) L 6-38
Sep 11 Bismarck Century L 15-26
Sep 18 Mandan L 42-50
Sep 25 Jamestown W 7-6 AAA - East
Oct 02 Fargo South L 14-41 AAA - East
Oct 09 West Fargo L 13-28 AAA - East
Oct 16 Grand Forks Red River L 13-27 AAA - East
Oct 23 Grand Forks Central W 12-7 AAA - East
Oct 30 Bismarck L 20-55 Class AAA Quarterfinal
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Bismarck L 8-35
Sep 05 Mandan W 30-0
Sep 12 Duluth (MN) East L 27-15
Sep 19 Grand Forks Red River W 20-9 AAA - East
Sep 26 Fargo Shanley Catholic W 16-12 AAA - East
Oct 03 Wahpeton W 14-7 AAA - East
Oct 10 Grand Forks Central W 27-13 AAA - East
Oct 17 West Fargo W 28-14 AAA - East
Oct 24 Fargo South L 7-21 AAA - East
Oct 31 Williston L 27-30 Class AAA Quarterfinal
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Bismarck L 10-34
Aug 31 Mandan W 28-15
Sep 07 Belcourt Turtle Mountain W 36-0 AAA - East
Sep 14 Grand Forks Red River W 7-0 AAA - East
Sep 21 Fargo Shanley Catholic W 33-8 AAA - East
Sep 28 Wahpeton L 22-34 AAA - East
Oct 05 Grand Forks Central L 21-24 AAA - East
Oct 12 West Fargo L 21-35 AAA - East
Oct 19 Fargo South L 7-44 AAA - East
Oct 23 Wahpeton L 21-26 Class AAA Play-In
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Dickinson W 35-8
Sep 01 Bismarck Century L 0-14
Sep 08 Fargo South L 6-49 AAA - East
Sep 15 Devils Lake W 41-7 AAA - East
Sep 22 Grand Forks Red River W 7-0 AAA - East
Sep 29 Fargo Shanley Catholic W 35-6 AAA - East
Oct 06 Wahpeton L 19-42 AAA - East
Oct 13 Grand Forks Central W 7-6 AAA - East
Oct 20 West Fargo L 7-42 AAA - East
Oct 24 Grand Forks Central L 20-37 Class AAA Play-In
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Dickinson W 32-13
Sep 02 Bismarck Century W 26-6
Sep 09 Fargo South L 14-42 AAA - East
Sep 16 Devils Lake L 6-31 AAA - East
Sep 23 Grand Forks Red River W 14-12 AAA - East
Sep 30 Fargo Shanley Catholic W 24-0 AAA - East
Oct 07 Wahpeton L 18-28 AAA - East
Oct 14 Grand Forks Central L 20-35 AAA - East
Oct 21 West Fargo L 13-40 AAA - East
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Minot L 14-41
Sep 03 Bismarck L 6-40
Sep 10 West Fargo L 17-38 AAA - East
Sep 17 Fargo South L 14-42 AAA - East
Sep 24 Devils Lake W 17-14 AAA - East
Oct 01 Grand Forks Red River W 26-0 AAA - East
Oct 08 Fargo Shanley Catholic L 6-14 AAA - East
Oct 15 Wahpeton W 30-18 AAA - East
Oct 22 Grand Forks Central L 20-42 AAA - East
Oct 26 Wahpeton L 32-35 Class AAA Play-In
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Bismarck L 3-35
Sep 05 Minot L 17-35
Sep 12 West Fargo L 6-46 AAA - East
Sep 19 Fargo South L 0-34 AAA - East
Sep 26 Devils Lake L 6-20 AAA - East
Oct 03 Grand Forks Red River L 21-47 AAA - East
Oct 10 Fargo Shanley Catholic L 0-42 AAA - East
Oct 17 Wahpeton L 6-40 AAA - East
Oct 24 Grand Forks Central L 7-44 AAA - East
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Dickinson W 20-12
Sep 06 Mandan L 14-21
Sep 13 Grand Forks Central W 35-7 AAA - East
Sep 20 West Fargo L 14-40 AAA - East
Sep 27 Fargo South W 20-0 AAA - East
Oct 04 Devils Lake W 32-6 AAA - East
Oct 11 Grand Forks Red River W 34-8 AAA - East
Oct 18 Fargo Shanley Catholic W 14-7 AAA - East
Oct 25 Wahpeton W 26-13 AAA - East
Nov 01 Minot L 21-22 Class AAA Quarterfinal
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Mandan W 23-0
Aug 31 Dickinson W 20-19
Sep 07 Grand Forks Central W 28-0 AAA - East
Sep 14 West Fargo W 23-0 AAA - East
Sep 21 Fargo South L 16-27 AAA - East
Sep 28 Devils Lake W 32-0 AAA - East
Oct 05 Grand Forks Red River W 24-8 AAA - East
Oct 12 Fargo Shanley Catholic W 41-6 AAA - East
Oct 19 Wahpeton L 19-20 AAA - East
Oct 26 Dickinson L 13-32 Class AAA Quarterfinal
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Bismarck St. Mary's Central W 21-10
Sep 01 Moorhead (MN) L 8-29
Sep 08 Wahpeton W 13-6 AAA - East
Sep 15 Grand Forks Central L 8-12 AAA - East
Sep 22 West Fargo L 8-12 AAA - East
Sep 29 Fargo South L 14-21 AAA - East
Oct 06 Devils Lake W 31-6 AAA - East
Oct 13 Grand Forks Red River W 27-14 AAA - East
Oct 20 Fargo Shanley Catholic W 31-0 AAA - East
Oct 24 Devils Lake W 41-6 Class AAA Play-In
Oct 27 Minot W 10-7 Class AAA Quarterfinal
Nov 03 Fargo South W 24-23 Class AAA Semifinal
Nov 10 Bismarck W 43-22 Class AAA Final
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Bismarck St. Mary's Central W 29-13
Sep 03 Moorhead (MN) W 14-6
Sep 10 Wahpeton L 19-34 AAA - East
Sep 17 Grand Forks Central W 19-6 AAA - East
Sep 24 West Fargo L 8-35 AAA - East
Oct 01 Fargo South W 29-27 AAA - East
Oct 08 Devils Lake W 21-2 AAA - East
Oct 15 Grand Forks Red River W 35-0 AAA - East
Oct 22 Fargo Shanley Catholic W 38-13 AAA - East
Oct 29 Dickinson L 0-28 Class AAA Quarterfinal
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Bismarck W 25-20
Sep 04 Bismarck St. Mary's Central W 28-0
Sep 11 Fargo Shanley Catholic W 34-10 AAA - East
Sep 18 Wahpeton W 28-12 AAA - East
Sep 25 Grand Forks Central W 49-17 AAA - East
Oct 02 West Fargo L 14-34 AAA - East
Oct 09 Fargo South L 20-34 AAA - East
Oct 16 Devils Lake W 40-0 AAA - East
Oct 23 Grand Forks Red River W 36-0 AAA - East
Oct 30 Bismarck L 14-56 Class AAA Quarterfinal
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Bismarck L 12-13
Sep 05 Bismarck St. Mary's Central W 28-22
Sep 12 Fargo Shanley Catholic L 14-19 AAA - East
Sep 19 Wahpeton W 32-6 AAA - East
Sep 26 Grand Forks Central W 35-24 AAA - East
Oct 03 West Fargo W 22-12 AAA - East
Oct 10 Fargo South L 6-37 AAA - East
Oct 17 Devils Lake W 14-13 AAA - East
Oct 24 Grand Forks Red River W 28-14 AAA - East
Oct 31 Dickinson L 6-27 Class AAA Quarterfinal
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 open
Sep 06 Bismarck Century W 24-21
Sep 13 Devils Lake W 39-14 Eastern-Dakota
Sep 20 Grand Forks Red River L 13-18 Eastern-Dakota
Sep 27 West Fargo L 0-6 Eastern-Dakota
Oct 04 Fargo South L 0-16 Eastern-Dakota
Oct 11 Wahpeton L 14-15 Eastern-Dakota
Oct 18 Grand Forks Central L 21-42 Eastern-Dakota
Oct 25 Fargo Shanley Catholic W 16-7 Eastern-Dakota
Oct 29 Wahpeton W 14-6 Class A First Round
Nov 01 Bismarck L 0-6 Class A Quarterfinal
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Sep 01 Bismarck Century W 21-14
Sep 08 Devils Lake W 20-13 Eastern-Dakota
Sep 15 Grand Forks Red River W 21-7 Eastern-Dakota
Sep 22 West Fargo W 14-12 Eastern-Dakota
Sep 29 Fargo South L 10-18 Eastern-Dakota
Oct 06 Wahpeton W 12-6 Eastern-Dakota
Oct 13 Grand Forks Central W 28-6 Eastern-Dakota
Oct 20 Fargo Shanley Catholic W 15-6 Eastern-Dakota
Oct 27 Bismarck W 21-12 Class A Quarterfinal
Nov 03 Minot W 14-0 Class A Semifinal
Nov 10 Bismarck St. Mary's Central W 19-14 Class A Final
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Sep 02 Moorhead (MN) L 6-13
Sep 09 Jamestown L 10-26 Eastern-Dakota
Sep 16 Valley City L 6-14 Eastern-Dakota
Sep 23 Grand Forks Central L 14-16 Eastern-Dakota
Sep 30 Fargo South W 24-19 Eastern-Dakota
Oct 07 West Fargo W 21-18 Eastern-Dakota
Oct 14 Grand Forks Red River L 13-30 Eastern-Dakota
Oct 21 Fargo Shanley Catholic L 15-28 Eastern-Dakota
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Sep 03 Moorhead (MN) L 0-39
Sep 10 Jamestown L 7-25 Eastern-Dakota
Sep 17 Valley City L 0-8 Eastern-Dakota
Sep 24 Grand Forks Central W 21-14 Eastern-Dakota
Oct 01 Fargo South L 6-39 Eastern-Dakota
Oct 08 West Fargo L 0-26 Eastern-Dakota
Oct 15 Grand Forks Red River L 0-7 Eastern-Dakota
Oct 22 Fargo Shanley Catholic W 12-7 Eastern-Dakota
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 open
Sep 04 Bismarck St. Mary's Central L 14-21
Sep 11 Jamestown L 0-14 Eastern-Dakota
Sep 18 Grand Forks Central L 13-21 Eastern-Dakota
Sep 25 Devils Lake L 2-14
Oct 02 Grand Forks Red River W 35-19 Eastern-Dakota
Oct 09 West Fargo L 10-32 Eastern-Dakota
Oct 16 Fargo South L 0-45 Eastern-Dakota
Oct 23 Fargo Shanley Catholic L 25-31 Eastern-Dakota
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 30 Bismarck St. Mary's Central L 0-35
Sep 06 Jamestown L 13-19 Eastern-Dakota
Sep 13 Grand Forks Central L 6-21 Eastern-Dakota
Sep 20 Devils Lake W 27-7
Sep 27 Grand Forks Red River W 32-7 Eastern-Dakota
Oct 04 West Fargo L 20-28 Eastern-Dakota
Oct 11 Fargo South W 34-16 Eastern-Dakota
Oct 18 Fargo Shanley Catholic W 34-0 Eastern-Dakota
Oct 22 Grand Forks Central W 31-12 Class A First Round
Oct 25 Bismarck St. Mary's Central L 7-28 Class A Quarterfinal
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 31 Moorhead (MN) W 7-6
Sep 07 Grand Forks Central L 13-27 Eastern-Dakota
Sep 14 Fargo South L 0-34 Eastern-Dakota
Sep 21 Bismarck L 12-24
Sep 28 Grand Forks Red River W 19-12 Eastern-Dakota
Oct 05 West Fargo W 7-0 Eastern-Dakota
Oct 12 Fargo Shanley Catholic W 34-0 Eastern-Dakota
Oct 19 Jamestown W 40-6 Eastern-Dakota
Oct 26 Minot Bishop Ryan Catholic W 18-7 Class A First Round
Nov 02 Bismarck L 23-26 Class A Quarterfinal
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Valley City W 22-0
Sep 01 Moorhead (MN) L 0-23
Sep 08 Fargo South L 6-31 Eastern-Dakota
Sep 15 Wahpeton W 41-8
Sep 22 Grand Forks Red River L 17-37 Eastern-Dakota
Sep 29 West Fargo W 34-12 Eastern-Dakota
Oct 06 Fargo Shanley Catholic W 18-0 Eastern-Dakota
Oct 13 Jamestown W 20-0 Eastern-Dakota
Oct 20 Grand Forks Central L 18-33 Eastern-Dakota
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Valley City W 20-14
Sep 02 Crookston (MN) L 18-20
Sep 09 Wahpeton W 7-0 Eastern-Dakota
Sep 16 Grand Forks Red River L 12-13 Eastern-Dakota
Sep 23 West Fargo W 21-0 Eastern-Dakota
Sep 30 Fargo Shanley Catholic W 22-20 Eastern-Dakota
Oct 07 Jamestown W 16-15 Eastern-Dakota
Oct 14 Grand Forks Central L 0-20 Eastern-Dakota
Oct 21 Fargo South L 0-31 Eastern-Dakota
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Valley City W 13-8
Sep 04 Crookston (MN) W 41-28
Sep 11 Grand Forks Red River L 14-21 Eastern-Dakota
Sep 18 West Fargo W 15-12 Eastern-Dakota
Sep 25 Fargo Shanley Catholic L 8-22 Eastern-Dakota
Oct 02 Jamestown W 23-0 Eastern-Dakota
Oct 09 Grand Forks Central W 14-6 Eastern-Dakota
Oct 16 Fargo South L 7-28 Eastern-Dakota
Oct 23 Wahpeton W 24-0 Eastern-Dakota
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Bismarck Century W 37-13
Sep 05 Wheaton (MN) W 34-14
Sep 12 West Fargo W 21-6 Eastern-Dakota
Sep 19 Fargo Shanley Catholic W 21-14 Eastern-Dakota
Sep 26 Jamestown W 27-26 Eastern-Dakota
Oct 03 Grand Forks Central W 13-6 Eastern-Dakota
Oct 10 Fargo South L 7-10 Eastern-Dakota
Oct 17 Wahpeton W 38-0 Eastern-Dakota
Oct 24 Grand Forks Red River W 28-12 Eastern-Dakota
Oct 31 Valley City W 41-14 Class A Quarterfinal
Nov 07 Williston W 21-12 Class A Semifinal
Nov 14 Fargo South L 6-34 Class A Final
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Bismarck Century L 9-14
Aug 30 Crookston (MN) W 15-8
Sep 06 Fargo Shanley Catholic W 15-12 Eastern-Dakota
Sep 13 Jamestown W 24-7 Eastern-Dakota
Sep 20 Grand Forks Central W 28-6 Eastern-Dakota
Sep 27 Fargo South L 7-28 Eastern-Dakota
Oct 04 Wahpeton W 24-0 Eastern-Dakota
Oct 11 Grand Forks Red River W 36-6 Eastern-Dakota
Oct 18 West Fargo W 21-6 Eastern-Dakota
Oct 25 Valley City W 21-14 Class A Quarterfinal
Nov 01 Bismarck L 20-21 Class A Semifinal
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Bismarck Century W 28-21
Sep 07 Moorhead (MN) L 14-19
Sep 14 Jamestown W 22-15 Eastern-Dakota
Sep 21 Grand Forks Central W 13-9 Eastern-Dakota
Sep 28 Fargo South L 7-10 Eastern-Dakota
Oct 05 Wahpeton W 24-6 Eastern-Dakota
Oct 12 Grand Forks Red River W 13-12 Eastern-Dakota
Oct 19 West Fargo L 13-34 Eastern-Dakota
Oct 26 Fargo Shanley Catholic W 23-14 Eastern-Dakota
Oct 30 Grafton W 34-7 Class A Quarterfinal
Nov 02 Dickinson L 7-12 Class A Semifinal
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Bismarck Century W 33-29
Sep 09 Moorhead (MN) W 31-7
Sep 16 Grand Forks Central W 43-33 Eastern-Dakota
Sep 23 Fargo South W 16-7 Eastern-Dakota
Sep 30 Wahpeton W 13-9 Eastern-Dakota
Oct 07 Grand Forks Red River L 29-41 Eastern-Dakota
Oct 14 West Fargo W 21-14 Eastern-Dakota
Oct 21 Fargo Shanley Catholic L 8-14 Eastern-Dakota
Oct 28 Jamestown W 29-23 Eastern-Dakota
Nov 01 Bismarck St. Mary's Central L 6-35 Class A Quarterfinal
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Bismarck Century W 21-6
Sep 10 Moorhead (MN) W 9-6
Sep 17 Grand Forks Central W 7-6 Eastern-Dakota
Sep 24 Fargo South L 0-21 Eastern-Dakota
Oct 01 Wahpeton W 25-6 Eastern-Dakota
Oct 08 Grand Forks Red River L 14-20 Eastern-Dakota
Oct 15 West Fargo W 14-7 Eastern-Dakota
Oct 22 Fargo Shanley Catholic L 22-43 Eastern-Dakota
Oct 29 Jamestown W 27-0 Eastern-Dakota
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Bismarck Century L 12-15
Sep 11 Moorhead (MN) L 0-20
Sep 18 Fargo South L 7-28 Eastern-Dakota
Sep 25 Wahpeton W 44-8 Eastern-Dakota
Oct 02 Grand Forks Red River L 6-20 Eastern-Dakota
Oct 09 West Fargo L 7-13 Eastern-Dakota
Oct 16 Fargo Shanley Catholic L 21-24 Eastern-Dakota
Oct 23 Jamestown W 13-7 Eastern-Dakota
Oct 30 Grand Forks Central W 7-6 Eastern-Dakota
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Bismarck W 17-13
Sep 05 Moorhead (MN) L 6-21
Sep 12 Fargo South W 21-13 Eastern-Dakota
Sep 19 Wahpeton W 40-20 Eastern-Dakota
Sep 26 Grand Forks Red River W 12-6 Eastern-Dakota
Oct 03 West Fargo L 13-24 Eastern-Dakota
Oct 10 Fargo Shanley Catholic L 0-7 Eastern-Dakota
Oct 17 Jamestown W 31-6 Eastern-Dakota
Oct 24 Grand Forks Central W 13-0 Eastern-Dakota
Oct 28 Minot L 21-34 Class A Quarterfinal
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Bismarck W 10-7
Sep 07 Moorhead (MN) L 7-10
Sep 14 Wahpeton W 23-22 Eastern-Dakota
Sep 21 Grand Forks Red River W 18-7 Eastern-Dakota
Sep 28 West Fargo W 14-7 Eastern-Dakota
Oct 05 Fargo Shanley Catholic L 0-6 Eastern-Dakota
Oct 12 Jamestown W 15-9 Eastern-Dakota
Oct 19 Grand Forks Central W 20-6 Eastern-Dakota
Oct 26 Fargo South L 7-15 Eastern-Dakota
Oct 30 Dickinson Trinity L 0-27 Class A Quarterfinal
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Minot W 34-7
Sep 08 Moorhead (MN) W 34-0
Sep 15 Wahpeton W 41-6 Eastern-Dakota
Sep 22 Grand Forks Red River W 36-6 Eastern-Dakota
Sep 29 West Fargo W 30-7 Eastern-Dakota
Oct 06 Fargo Shanley Catholic L 14-21 Eastern-Dakota
Oct 13 Jamestown W 27-14 Eastern-Dakota
Oct 20 Grand Forks Central W 33-12 Eastern-Dakota
Oct 27 Fargo South W 7-0 Eastern-Dakota
Oct 31 Bismarck Century W 13-7 Class A Quarterfinal
Nov 03 Dickinson Trinity W 14-7 Class A Semifinal
Nov 10 Fargo South L 10-19 Class A Final
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Minot W 7-0
Sep 09 Moorhead (MN) W 18-0
Sep 16 Wahpeton W 40-0 Eastern-Dakota
Sep 23 Grand Forks Red River W 20-8 Eastern-Dakota
Sep 30 West Fargo W 19-0 Eastern-Dakota
Oct 07 Fargo Shanley Catholic L 0-20 Eastern-Dakota
Oct 14 Jamestown W 14-10 Eastern-Dakota
Oct 21 Grand Forks Central W 68-13 Eastern-Dakota
Oct 28 Fargo South W 20-0 Eastern-Dakota
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Crookston (MN) W 22-0
Sep 10 Moorhead (MN) W 11-7
Sep 17 Grand Forks Red River W 38-6 Eastern-Dakota
Sep 24 Wahpeton W 37-27 Eastern-Dakota
Oct 01 West Fargo W 37-7
Oct 08 Fargo Shanley Catholic L 7-23 Eastern-Dakota
Oct 15 Jamestown W 22-0 Eastern-Dakota
Oct 22 Grand Forks Central W 47-0 Eastern-Dakota
Oct 29 Fargo South W 42-6 Eastern-Dakota
Nov 05 Bismarck Century W 21-0 Class A Semifinal
Nov 12 Fargo Shanley Catholic L 6-48 Class A Final
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Crookston (MN) W 16-14
Sep 05 Moorhead (MN) L 0-34
Sep 12 Grand Forks Red River W 27-6 Eastern-Dakota
Sep 19 Wahpeton W 26-0 Eastern-Dakota
Sep 26 West Fargo W 40-14
Oct 03 Fargo Shanley Catholic L 19-27 Eastern-Dakota
Oct 10 Jamestown W 34-0 Eastern-Dakota
Oct 17 Grand Forks Central W 49-12 Eastern-Dakota
Oct 24 Fargo South W 19-13 Eastern-Dakota
Oct 31 Bismarck St. Mary's Central W 13-12 Class A Semifinal
Nov 07 Fargo Shanley Catholic L 16-35 Class A Final