FARGO SOUTH BRUINS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2018 5-5 .500 210-235 P
2017 6-4 .600 211-231 * P
2016 6-4 .600 237-194 * P
2015 5-5 .500 200-227 P
2014 8-3 .727 480-293 * P
2013 9-3 .750 473-256 * P
2012 8-3 .727 426-205 * P
2011 4-6 .400 171-196 P
2010 11-1 .917 371-197 * P
2009 9-3 .750 369-225 * P
2008 9-2 .818 340-185 * P
2007 12-0 1.000 525-137 * P
2006 12-0 1.000 512-91 * P
2005 10-2 .833 442-187 * P
2004 11-1 .917 384-136 * P
2003 6-5 .545 213-213 * P
2002 6-5 .545 208-196 * P
2001 11-1 .917 335-114 * P
2000 7-4 .636 231-143 * P
1999 6-5 .545 279-224 * P
1998 9-2 .818 295-147 * P
1997 9-2 .818 297-132 * P
1996 10-1 .909 293-103 * P
1995 7-2 .778 168-60 * P
1994 7-3 .700 267-121 * P
1993 8-3 .727 273-93 * P
1992 10-1 .909 304-129 * P
1991 6-4 .600 222-185 * P
1990 12-0 1.000 497-60 * P
1989 11-0 1.000 357-97 * P
1988 10-2 .833 395-134 * P
1987 12-0 1.000 375-102 * P
1986 12-0 1.000 394-121 * P
1985 8-2 .800 211-98 * P
1984 5-4 .556 134-86 *  
1983 5-4 .556 148-116 *  
1982 11-1 .917 305-67 * P
1981 10-2 .833 271-97 * P
1980 6-3 .667 221-91 *  
1979 11-1 .917 253-102 * P
1978 10-2 .833 299-79 * P
1977 5-4 .556 81-138 *
1976 6-3 .667 169-145 *
1975 4-5 .444 182-89
365-113 .764 40 of 44
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Fargo North 47 35-12 .745 2018
West Fargo 47 30-17 .638 2018
Grand Forks Central 46 41-5 .891 2018
Grand Forks Red River 45 39-6 .867 2018
Fargo Shanley Catholic 37 29-8 .784 2008
Wahpeton 30 25-5 .833 2008
Bismarck 29 16-13 .552 2018
Jamestown 29 25-4 .862 2013
Devils Lake 22 21-1 .955 2016
Bismarck Century 21 13-8 .619 2018
Minot 18 13-5 .722 2015
Bismarck St. Mary's Central 16 11-5 .688 2007
Dickinson 16 14-2 .875 2012
Moorhead (MN) 16 9-7 .563 1998
Mandan 15 14-1 .933 2018
Fargo Davies 10 6-4 .600 2018
Williston 7 7-0 1.000 2018
West Fargo Sheyenne 5 1-4 .200 2018
Sioux Falls (SD) Washington 4 4-0 1.000 1990
Rugby 3 3-0 1.000 1979
Valley City 3 3-0 1.000 1996
Dickinson Trinity 2 1-1 .500 1985
Edina (MN) 2 0-2 .000 2009
Faribault (MN) 2 0-2 .000 2012
Minot Bishop Ryan Catholic 2 2-0 1.000 1982
Belcourt Turtle Mountain 1 1-0 1.000 2007
Bemidji (MN) 1 1-0 1.000 1978
Grand Rapids (MN) 1 0-1 .000 1977
Superior (WI) 1 1-0 1.000 1990
TOTALS 365-113 .764
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Dickinson 0-0
Sep 06 Bismarck Legacy 0-0
Sep 13 Fargo Shanley Catholic 0-0 AAA - East
Sep 20 West Fargo 0-0 AAA - East
Sep 27 Fargo Davies 0-0 AAA - East
Oct 04 Grand Forks Central 0-0 AAA - East
Oct 11 Fargo North 0-0 AAA - East
Oct 18 Grand Forks Red River 0-0 AAA - East
Oct 25 West Fargo Sheyenne 0-0 AAA - East
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Williston W 27-8
Aug 31 Mandan L 25-28
Sep 07 Grand Forks Red River W 28-21 AAA - East
Sep 14 Fargo North W 29-0 AAA - East
Sep 21 Bismarck L 7-41
Sep 28 Grand Forks Central W 46-6 AAA - East
Oct 05 West Fargo W 14-6 AAA - East
Oct 12   Fargo Davies L 14-33 AAA - East
Oct 19 West Fargo Sheyenne L 7-47 AAA - East
Oct 26 Bismarck Century L 13-45 Class AAA Quarterfinal
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Williston W 28-0
Sep 01 Mandan W 21-15
Sep 08 Grand Forks Red River W 24-7 AAA - East
Sep 15 Fargo North W 14-6 AAA - East
Sep 22 Bismarck L 14-41
Sep 29 Grand Forks Central W 42-38 AAA - East
Oct 06 West Fargo L 7-39 AAA - East
Oct 13 Fargo Davies W 26-22 AAA - East
Oct 20 West Fargo Sheyenne L 20-21 AAA - East
Oct 27 Bismarck L 15-42 Class AAA Quarterfinal
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Mandan W 36-0
Sep 02 Bismarck L 0-35
Sep 09 West Fargo L 6-34 AAA - East
Sep 16 Grand Forks Red River W 20-14 AAA - East
Sep 23 Fargo North W 38-14 AAA - East
Sep 30 Devils Lake W 14-6 AAA - East
Oct 07 West Fargo Sheyenne L 7-8 AAA - East
Oct 14 Grand Forks Central W 42-13 AAA - East
Oct 21 Fargo Davies W 47-21 AAA - East
Oct 28 Bismarck Century L 27-49 Class AAA Quarterfinal
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Mandan W 20-16
Sep 04 Bismarck Century L 10-14
Sep 11 Grand Forks Red River W 36-27 AAA - East
Sep 18 Fargo North W 32-21 AAA - East
Sep 25 Devils Lake W 41-14 AAA - East
Oct 02 West Fargo Sheyenne L 0-28 AAA - East
Oct 09 Grand Forks Central W 28-0 AAA - East
Oct 16 Fargo Davies L 8-35 AAA - East
Oct 23 West Fargo L 0-44 AAA - East
Oct 30 Minot L 25-28 Class AAA Quarterfinal
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Mandan W 38-18
Sep 05 Bismarck Century W 43-20
Sep 12 Grand Forks Red River W 33-28 AAA - East
Sep 19 Fargo North W 45-6 AAA - East
Sep 26 Devils Lake W 57-7 AAA - East
Oct 03 West Fargo Sheyenne W 63-22 AAA - East
Oct 10 Grand Forks Central W 49-13 AAA - East
Oct 17 Fargo Davies L 49-50 AAA - East
Oct 24 West Fargo L 10-44 AAA - East
Oct 31 Bismarck Century W 62-46 Class AAA Quarterfinal
Nov 07 Fargo Davies L 31-39 Class AAA Semifinal
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Mandan W 48-14
Sep 06 Bismarck Century L 36-37
Sep 13 Devils Lake W 38-24 AAA - East
Sep 20 Fargo North W 58-0 AAA - East
Sep 27 Bismarck L 49-55
Oct 04 Grand Forks Central W 50-6 AAA - East
Oct 11 West Fargo L 7-14 AAA - East
Oct 18 Fargo Davies W 17-14 AAA - East
Oct 25 Grand Forks Red River W 49-14 AAA - East
Nov 01 Jamestown W 41-16 Class AAA Quarterfinal
Nov 08 Minot W 38-28 Class AAA Semifinal
Nov 15 Bismarck W 42-34 Class AAA Final
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Bismarck Century W 31-20
Aug 31 Faribault (MN) L 21-35
Sep 07 Fargo North W 66-7 AAA - East
Sep 14 Grand Forks Central W 62-27 AAA - East
Sep 21 Devils Lake W 38-6 AAA - East
Sep 28 West Fargo W 35-21 AAA - East
Oct 05 Fargo Davies W 47-14 AAA - East
Oct 12 Dickinson W 60-38
Oct 19 Grand Forks Red River L 10-14 AAA - East
Oct 26 Dickinson W 43-7 Class AAA Quarterfinal
Nov 02 Bismarck Century L 13-16 Class AAA Semifinal
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Bismarck Century L 20-31
Sep 02 Faribault (MN) L 7-35
Sep 09 Fargo North L 20-22 AAA - East
Sep 16 Grand Forks Central L 14-27 AAA - East
Sep 23 Devils Lake W 20-13 AAA - East
Sep 30 West Fargo W 23-20 AAA - East
Oct 07 Fargo Davies W 19-0 AAA - East
Oct 14 Dickinson W 34-13
Oct 21 Grand Forks Red River L 7-14 AAA - East
Oct 28 Bismarck Century L 7-21 Class AAA Quarterfinal
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Bismarck Century W 26-21
Sep 03 Mandan W 28-20
Sep 10 Fargo North W 34-16 AAA - East
Sep 17 Grand Forks Central W 41-20 AAA - East
Sep 24 Minot W 49-14
Oct 01 West Fargo L 21-25 AAA - East
Oct 08 Fargo Davies W 45-0 AAA - East
Oct 15 Dickinson W 28-21
Oct 22 Grand Forks Red River W 28-15 AAA - East
Oct 29 Minot W 21-10 Class AAA Quarterfinal
Nov 05 Bismarck Century W 22-21 Class AAA Semifinal
Nov 12 Bismarck W 28-14 Class AAA Final
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Bismarck Century W 28-14
Sep 04 Edina (MN) L 22-25
Sep 11 Bismarck L 7-35
Sep 18 Dickinson W 35-21
Sep 25 West Fargo W 19-17 AAA - East
Oct 02 Fargo North W 41-14 AAA - East
Oct 09 Grand Forks Central W 42-7 AAA - East
Oct 16 Jamestown W 40-7 AAA - East
Oct 23 Grand Forks Red River W 33-7 AAA - East
Oct 30 Dickinson W 54-29 Class AAA Quarterfinal
Nov 06 Bismarck Century W 38-21 Class AAA Semifinal
Nov 13 Bismarck L 10-28 Class AAA Final
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Edina (MN) L 6-40
Sep 05 Williston W 54-23
Sep 12 Wahpeton W 31-14 AAA - East
Sep 19 open
Sep 26 Grand Forks Central W 49-18 AAA - East
Oct 03 Grand Forks Red River W 28-14 AAA - East
Oct 10 West Fargo W 35-26 AAA - East
Oct 17 Fargo Shanley Catholic W 32-8 AAA - East
Oct 24 Fargo North W 21-7 AAA - East
Oct 31 Minot W 30-0 Class AAA Quarterfinal
Nov 07 Bismarck Century W 35-7 Class AAA Semifinal
Nov 14 Bismarck L 19-28 Class AAA Final
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Williston W 41-14
Aug 31 Bismarck St. Mary's Central W 39-13
Sep 07 Wahpeton W 47-6 AAA - East
Sep 14 Belcourt Turtle Mountain W 72-12 AAA - East
Sep 21 Grand Forks Central W 55-24 AAA - East
Sep 28 Grand Forks Red River W 39-6 AAA - East
Oct 05 West Fargo W 21-0 AAA - East
Oct 12 Fargo Shanley Catholic W 56-8 AAA - East
Oct 19 Fargo North W 44-7 AAA - East
Oct 26 Jamestown W 38-14 Class AAA Quarterfinal
Nov 02 Bismarck Century W 33-19 Class AAA Semifinal
Nov 09 Bismarck W 40-14 Class AAA Final
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Minot W 40-0
Sep 01 Bismarck W 42-21
Sep 08 Fargo North W 49-6 AAA - East
Sep 15 Wahpeton W 50-20 AAA - East
Sep 22 Devils Lake W 49-7 AAA - East
Sep 29 Grand Forks Central W 41-6 AAA - East
Oct 06 Grand Forks Red River W 48-14 AAA - East
Oct 13 West Fargo W 35-10 AAA - East
Oct 20 Fargo Shanley Catholic W 62-0 AAA - East
Oct 27 Williston W 41-0 Class AAA Quarterfinal
Nov 03 Bismarck W 34-0 Class AAA Semifinal
Nov 10 Minot W 21-7 Class AAA Final
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Minot W 37-14
Sep 02 Bismarck W 35-28
Sep 09 Fargo North W 42-12 AAA - East
Sep 16 Wahpeton W 59-26 AAA - East
Sep 23 Devils Lake W 48-7 AAA - East
Sep 30 Grand Forks Central L 14-15 AAA - East
Oct 07 Grand Forks Red River W 42-6 AAA - East
Oct 14 West Fargo W 24-0 AAA - East
Oct 21 Fargo Shanley Catholic W 33-7 AAA - East
Oct 28 Bismarck Century W 45-13 Class AAA Quarterfinal
Nov 04 Bismarck W 34-20 Class AAA Semifinal
Nov 11 Grand Forks Central L 29-39 Class AAA Final
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Jamestown L 7-28
Sep 03 Dickinson W 35-0
Sep 10 Fargo Shanley Catholic W 15-12 AAA - East
Sep 17 Fargo North W 42-14 AAA - East
Sep 24 Wahpeton W 42-12 AAA - East
Oct 01 Devils Lake W 52-0 AAA - East
Oct 08 Grand Forks Central W 34-16 AAA - East
Oct 15 Grand Forks Red River W 48-0 AAA - East
Oct 22 West Fargo W 28-21 AAA - East
Oct 29 Bismarck Century W 26-0 Class AAA Quarterfinal
Nov 05 West Fargo W 21-6 Class AAA Semifinal
Nov 12 Grand Forks Central W 34-27 Class AAA Final
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Dickinson L 28-34
Sep 05 Jamestown W 41-15
Sep 12 Fargo Shanley Catholic L 0-26 AAA - East
Sep 19 Fargo North W 34-0 AAA - East
Sep 26 Wahpeton W 26-14 AAA - East
Oct 03 Devils Lake W 26-5 AAA - East
Oct 10 Grand Forks Central L 13-29 AAA - East
Oct 17 Grand Forks Red River W 17-6 AAA - East
Oct 24 West Fargo L 0-32 AAA - East
Oct 28 Wahpeton W 28-12 Class AAA Play-In
Oct 31 Bismarck L 0-40 Class AAA Quarterfinal
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Mandan W 21-20
Sep 06 Bismarck Century L 6-12
Sep 13 West Fargo L 0-23 AAA - East
Sep 20 Fargo Shanley Catholic W 28-7 AAA - East
Sep 27 Fargo North L 0-20 AAA - East
Oct 04 Wahpeton L 14-18 AAA - East
Oct 11 Devils Lake W 34-14 AAA - East
Oct 18 Grand Forks Central W 32-13 AAA - East
Oct 25 Grand Forks Red River W 46-22 AAA - East
Nov 01 Williston W 21-13 Class AAA Quarterfinal
Nov 08 West Fargo L 6-34 Class AAA Semifinal
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Bismarck Century W 35-7
Aug 31 Mandan W 21-12
Sep 07 West Fargo W 7-0 AAA - East
Sep 14 Fargo Shanley Catholic W 34-0 AAA - East
Sep 21 Fargo North W 27-16 AAA - East
Sep 28 Wahpeton W 9-6 AAA - East
Oct 05 Devils Lake W 47-6 AAA - East
Oct 12 Grand Forks Central W 40-13 AAA - East
Oct 19 Grand Forks Red River W 35-8 AAA - East
Oct 26 Mandan W 30-7 Class AAA Quarterfinal
Nov 02 Dickinson W 41-18 Class AAA Semifinal
Nov 02 Bismarck L 9-21 Class AAA Final
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Minot L 9-13
Sep 01 Bismarck L 7-20
Sep 08 Grand Forks Red River W 39-14 AAA - East
Sep 15 West Fargo W 17-6 AAA - East
Sep 22 Fargo Shanley Catholic W 26-13 AAA - East
Sep 29 Fargo North W 21-14 AAA - East
Oct 06 Wahpeton L 13-26 AAA - East
Oct 13 Devils Lake W 17-6 AAA - East
Oct 20 Grand Forks Central W 26-7 AAA - East
Oct 27 Jamestown W 33-0 Class AAA Quarterfinal
Nov 03 Fargo North L 23-24 Class AAA Semifinal
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Minot L 6-21
Sep 03 Bismarck W 42-34
Sep 10 Grand Forks Red River W 34-16 AAA - East
Sep 17 West Fargo L 0-36 AAA - East
Sep 24 Fargo Shanley Catholic W 37-0 AAA - East
Oct 01 Fargo North L 27-29 AAA - East
Oct 08 Wahpeton L 29-36 AAA - East
Oct 15 Devils Lake W 34-0 AAA - East
Oct 22 Grand Forks Central W 28-8 AAA - East
Oct 26 Grand Forks Central W 35-12 Class AAA Play-In
Oct 29 Minot L 7-32 Class AAA Quarterfinal
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Minot W 28-13
Sep 04 Moorhead (MN) W 17-14
Sep 11 Grand Forks Central W 39-7 AAA - East
Sep 18 Grand Forks Red River W 27-7 AAA - East
Sep 25 West Fargo L 0-32 AAA - East
Oct 02 Fargo Shanley Catholic W 42-0 AAA - East
Oct 09 Fargo North W 34-20 AAA - East
Oct 16 Wahpeton W 24-7 AAA - East
Oct 23 Devils Lake W 20-0 AAA - East
Oct 30 Jamestown W 37-19 Class AAA Quarterfinal
Nov 06 Wahpeton L 27-28 Class AAA Semifinal
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Minot W 32-6
Sep 05 Moorhead (MN) W 28-6
Sep 12 Grand Forks Central W 29-7 AAA - East
Sep 19 Grand Forks Red River W 20-19 AAA - East
Sep 26 West Fargo L 13-21 AAA - East
Oct 03 Fargo Shanley Catholic W 39-21 AAA - East
Oct 10 Fargo North W 37-6 AAA - East
Oct 17 Wahpeton W 36-6 AAA - East
Oct 24 Devils Lake W 49-6 AAA - East
Oct 31 Bismarck Century W 14-0 Class AAA Quarterfinal
Nov 07 Bismarck L 0-34 Class AAA Semifinal
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 open
Sep 06 Bismarck St. Mary's Central W 14-6
Sep 13 Wahpeton L 20-24 Eastern-Dakota
Sep 20 West Fargo W 31-6 Eastern-Dakota
Sep 27 Jamestown W 24-12 Eastern-Dakota
Oct 04 Fargo North W 16-0 Eastern-Dakota
Oct 11 Valley City W 37-0 Eastern-Dakota
Oct 18 Fargo Shanley Catholic W 24-16 Eastern-Dakota
Oct 25 Devils Lake W 42-0 Eastern-Dakota
Nov 01 Bismarck St. Mary's Central W 21-12 Class A Quarterfinal
Nov 08 Bismarck W 41-14 Class A Semifinal
Nov 15 Grand Forks Central W 23-13 Class A Final
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Sep 01 Bismarck St. Mary's Central W 6-2
Sep 08 Wahpeton W 34-14 Eastern-Dakota
Sep 15 West Fargo W 34-0 Eastern-Dakota
Sep 22 Jamestown W 26-0 Eastern-Dakota
Sep 29 Fargo North W 18-10 Eastern-Dakota
Oct 06 Valley City W 18-6 Eastern-Dakota
Oct 13 Fargo Shanley Catholic W 20-6 Eastern-Dakota
Oct 20 Devils Lake L 6-7 Eastern-Dakota
Oct 24 Fargo Shanley Catholic L 6-15 Class A First Round
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Sep 02 Bismarck W 33-0
Sep 09 Grand Forks Red River L 8-21 Eastern-Dakota
Sep 16 Grand Forks Central W 24-3 Eastern-Dakota
Sep 23 Fargo Shanley Catholic W 55-28 Eastern-Dakota
Sep 30 Fargo North L 19-24 Eastern-Dakota
Oct 07 Jamestown W 10-7 Eastern-Dakota
Oct 14 West Fargo W 43-12 Eastern-Dakota
Oct 21 Devils Lake W 47-0 Eastern-Dakota
Oct 25 Bismarck W 28-6 Class A First Round
Oct 28 Minot L 0-20 Class A Quarterfinal
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Sep 03 Bismarck L 0-14
Sep 10 Grand Forks Red River W 27-6 Eastern-Dakota
Sep 17 Grand Forks Central W 26-13 Eastern-Dakota
Sep 24 Fargo Shanley Catholic W 18-0 Eastern-Dakota
Oct 01 Fargo North W 39-6 Eastern-Dakota
Oct 08 Jamestown W 35-13 Eastern-Dakota
Oct 15 West Fargo L 8-16 Eastern-Dakota
Oct 22 Devils Lake W 40-0 Eastern-Dakota
Oct 29 Grand Forks Red River W 34-6 Class A Quarterfinal
Nov 05 Bismarck W 44-13 Class A Semifinal
Nov 12 West Fargo L 2-6 Class A Final
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 open
Sep 04 Moorhead (MN) L 6-13
Sep 11 Bismarck St. Mary's Central W 25-24
Sep 18 West Fargo W 35-20 Eastern-Dakota
Sep 25 Jamestown W 7-6 Eastern-Dakota
Oct 02 Fargo Shanley Catholic W 46-7 Eastern-Dakota
Oct 09 Grand Forks Central W 21-20 Eastern-Dakota
Oct 16 Fargo North W 45-0 Eastern-Dakota
Oct 23 Grand Forks Red River W 15-0 Eastern-Dakota
Oct 30 Dickinson W 56-20 Class A Quarterfinal
Nov 06 Bismarck W 27-6 Class A Semifinal
Nov 13 Minot W 21-13 Class A Final
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 30 Moorhead (MN) W 35-6
Sep 06 Bismarck St. Mary's Central L 16-28
Sep 13 West Fargo W 26-12 Eastern-Dakota
Sep 20 Jamestown L 7-28 Eastern-Dakota
Sep 27 Fargo Shanley Catholic W 33-7 Eastern-Dakota
Oct 04 Grand Forks Central W 13-6 Eastern-Dakota
Oct 11 Fargo North L 16-34 Eastern-Dakota
Oct 18 Grand Forks Red River W 48-15 Eastern-Dakota
Oct 25 Minot W 28-21 Class A Quarterfinal
Nov 01 Bismarck St. Mary's Central L 0-28 Class A Semifinal
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 31 Sioux Falls (SD) Washington W 51-7
Sep 07 West Fargo W 55-0 Eastern-Dakota
Sep 14 Fargo North W 34-0 Eastern-Dakota
Sep 21 Jamestown W 34-0 Eastern-Dakota
Sep 28 Fargo Shanley Catholic W 36-0 Eastern-Dakota
Oct 05 Grand Forks Central W 35-7 Eastern-Dakota
Oct 12 Grand Forks Red River W 28-22 Eastern-Dakota
Oct 19 Superior (WI) W 22-0
Oct 26 Fargo Shanley Catholic W 54-0 Class A First Round
Nov 02 Minot W 60-0 Class A Quarterfinal
Nov 09 Bismarck W 60-12 Class A Semifinal
Nov 16 Bismarck St. Mary's Central W 28-12 Class A Final
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Dickinson W 44-19
Sep 01 Sioux Falls (SD) Washington W 33-7
Sep 08 Fargo North W 31-6 Eastern-Dakota
Sep 15 Jamestown W 34-7 Eastern-Dakota
Sep 22 Fargo Shanley Catholic W 37-8 Eastern-Dakota
Sep 29 Grand Forks Central W 22-9 Eastern-Dakota
Oct 06 Grand Forks Red River W 31-14 Eastern-Dakota
Oct 13 open
Oct 20 West Fargo W 40-0 Eastern-Dakota
Oct 27 Mandan W 22-8 Class A Quarterfinal
Nov 03 Dickinson W 35-8 Class A Semifinal
Nov 10 Devils Lake W 28-11 Class A Final
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Dickinson L 21-13 F
Sep 02 Sioux Falls (SD) Washington W 26-6
Sep 09 Jamestown W 34-6 Eastern-Dakota
Sep 16 Fargo Shanley Catholic W 46-6 Eastern-Dakota
Sep 23 Grand Forks Central W 42-7 Eastern-Dakota
Sep 30 Grand Forks Red River W 28-7 Eastern-Dakota
Oct 07 Wahpeton W 63-7 Eastern-Dakota
Oct 14 West Fargo W 41-0 Eastern-Dakota
Oct 21 Fargo North W 31-0 Eastern-Dakota
Oct 28 Williston W 34-7 Class A Quarterfinal
Nov 04 Dickinson W 31-28 Class A Semifinal
Nov 11 Bismarck St. Mary's Central L 14-31 Class A Final
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Dickinson W 47-27
Sep 04 Sioux Falls (SD) Washington W 34-18
Sep 11 Fargo Shanley Catholic W 41-10 Eastern-Dakota
Sep 18 Grand Forks Central W 42-0 Eastern-Dakota
Sep 25 Grand Forks Red River W 27-12 Eastern-Dakota
Oct 02 Wahpeton W 30-0 Eastern-Dakota
Oct 09 West Fargo W 34-6 Eastern-Dakota
Oct 16 Fargo North W 28-7 Eastern-Dakota
Oct 23 Jamestown W 27-0 Eastern-Dakota
Oct 30 Bismarck W 31-0 Class A Quarterfinal
Nov 06 Dickinson W 21-14 Class A Semifinal
Nov 13 Grand Forks Red River W 13-8 Class A Final
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Moorhead (MN) W 21-16
Sep 05 Bismarck St. Mary's Central W 34-20
Sep 12 Grand Forks Central W 41-7 Eastern-Dakota
Sep 19 Grand Forks Red River W 35-15 Eastern-Dakota
Sep 26 Wahpeton W 39-3 Eastern-Dakota
Oct 03 West Fargo W 42-0 Eastern-Dakota
Oct 10 Fargo North W 10-7 Eastern-Dakota
Oct 17 Jamestown W 34-7 Eastern-Dakota
Oct 24 Fargo Shanley Catholic W 33-21 Eastern-Dakota
Oct 31 Bismarck St. Mary's Central W 41-12 Class A Quarterfinal
Nov 07 Devils Lake W 30-7 Class A Semifinal
Nov 14 Fargo North W 34-6 Class A Final
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Moorhead (MN) L 8-26
Aug 30 Bismarck St. Mary's Central C
Sep 06 Grand Forks Red River W 20-7 Eastern-Dakota
Sep 13 Wahpeton W 34-0 Eastern-Dakota
Sep 20 West Fargo W 21-6 Eastern-Dakota
Sep 27 Fargo North W 28-7 Eastern-Dakota
Oct 04 Jamestown W 21-20 Eastern-Dakota
Oct 11 Fargo Shanley Catholic W 7-0 Eastern-Dakota
Oct 18 Grand Forks Central W 37-6 Eastern-Dakota
Oct 25 Dickinson Trinity W 28-6 Class A Quarterfinal
Nov 01 Bismarck St. Mary's Central L 7-20 Class A Semifinal
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Moorhead (MN) L 7-10
Sep 07 Bismarck St. Mary's Central L 6-8
Sep 14 Wahpeton W 34-6 Eastern-Dakota
Sep 21 West Fargo L 7-14 Eastern-Dakota
Sep 28 Fargo North W 10-7 Eastern-Dakota
Oct 05 Jamestown W 13-7 Eastern-Dakota
Oct 12 Fargo Shanley Catholic W 24-2 Eastern-Dakota
Oct 19 Grand Forks Central W 27-6 Eastern-Dakota
Oct 26 Grand Forks Red River L 6-26 Eastern-Dakota
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Moorhead (MN) L 9-10
Sep 09 Bismarck St. Mary's Central W 7-0
Sep 16 West Fargo W 13-6 Eastern-Dakota
Sep 23 Fargo North L 7-16 Eastern-Dakota
Sep 30 Jamestown W 28-14 Eastern-Dakota
Oct 07 Fargo Shanley Catholic L 13-36 Eastern-Dakota
Oct 14 Grand Forks Central L 14-17 Eastern-Dakota
Oct 21 Grand Forks Red River W 17-9 Eastern-Dakota
Oct 28 Wahpeton W 40-8 Eastern-Dakota
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Moorhead (MN) W 8-3
Sep 10 Mandan W 35-0
Sep 17 West Fargo W 40-7 Eastern-Dakota
Sep 24 Fargo North W 21-0 Eastern-Dakota
Oct 01 Jamestown W 14-0 Eastern-Dakota
Oct 08 Fargo Shanley Catholic W 14-3 Eastern-Dakota
Oct 15 Grand Forks Central W 29-7 Eastern-Dakota
Oct 22 Grand Forks Red River L 12-14 Eastern-Dakota
Oct 29 Wahpeton W 57-14 Eastern-Dakota
Nov 02 Minot Bishop Ryan Catholic W 35-6 Class A Quarterfinal
Nov 05 Bismarck St. Mary's Central W 9-6 Class A Semifinal
Nov 12 Grand Forks Red River W 31-7 Class A Final
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Moorhead (MN) W 20-14
Sep 11 Mandan W 30-7
Sep 18 Fargo North W 28-7 Eastern-Dakota
Sep 25 Jamestown W 27-0 Eastern-Dakota
Oct 02 Fargo Shanley Catholic L 13-14 Eastern-Dakota
Oct 09 Grand Forks Central W 14-7 Eastern-Dakota
Oct 16 Grand Forks Red River W 14-7 Eastern-Dakota
Oct 23 Wahpeton W 57-0 Eastern-Dakota
Oct 30 West Fargo W 14-7 Eastern-Dakota
Nov 03 Minot Bishop Ryan Catholic W 37-6 Class A Quarterfinal
Nov 06 Bismarck St. Mary's Central W 14-7 Class A Semifinal
Nov 13 Fargo Shanley Catholic L 3-21 Class A Final
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Moorhead (MN) W 14-13
Sep 05 Mandan W 41-0
Sep 12 Fargo North L 13-21 Eastern-Dakota
Sep 19 Jamestown W 21-7 Eastern-Dakota
Sep 26 Fargo Shanley Catholic W 17-15 Eastern-Dakota
Oct 03 Grand Forks Central W 14-7 Eastern-Dakota
Oct 10 Grand Forks Red River L 13-14 Eastern-Dakota
Oct 17 Wahpeton W 75-0 Eastern-Dakota
Oct 24 West Fargo L 13-14 Eastern-Dakota
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Moorhead (MN) W 22-6
Sep 07 Mandan W 49-6
Sep 14 Jamestown W 21-0 Eastern-Dakota
Sep 21 Fargo Shanley Catholic W 7-6 Eastern-Dakota
Sep 28 Grand Forks Central W 14-0 Eastern-Dakota
Oct 05 Grand Forks Red River W 21-17 Eastern-Dakota
Oct 12 Wahpeton W 21-13 Eastern-Dakota
Oct 19 West Fargo W 20-0 Eastern-Dakota
Oct 26 Fargo North W 15-7 Eastern-Dakota
Oct 30 Bismarck W 14-7 Class A Quarterfinal
Nov 02 Rugby W 35-13 Class A Semifinal
Nov 09 Dickinson Trinity L 14-27 Class A Final
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Moorhead (MN) L 14-18
Sep 08 Bemidji (MN) W 20-6
Sep 15 Jamestown W 49-0 Eastern-Dakota
Sep 22 Fargo Shanley Catholic W 20-6 Eastern-Dakota
Sep 29 Grand Forks Central W 44-0 Eastern-Dakota
Oct 06 Grand Forks Red River W 21-0 Eastern-Dakota
Oct 13 Wahpeton W 21-12 Eastern-Dakota
Oct 20 West Fargo W 30-0 Eastern-Dakota
Oct 27 Fargo North L 0-7 Eastern-Dakota
Oct 31 Valley City W 41-7 Class A Quarterfinal
Nov 03 Minot W 20-13 Class A Semifinal
Nov 10 Fargo North W 19-10 Class A Final
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Moorhead (MN) W 7-5
Sep 09 Grand Rapids (MN) L 6-24
Sep 16 Jamestown L 0-14 Eastern-Dakota
Sep 23 Fargo Shanley Catholic L 0-66 Eastern-Dakota
Sep 30 Grand Forks Central W 14-6 Eastern-Dakota
Oct 07 Grand Forks Red River W 14-0 Eastern-Dakota
Oct 14 Wahpeton W 26-0 Eastern-Dakota
Oct 21 West Fargo W 14-3 Eastern-Dakota
Oct 28 Fargo North L 0-20 Eastern-Dakota
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Moorhead (MN) L 0-24
Sep 10 Rugby W 17-3
Sep 17 Fargo Shanley Catholic L 22-56 Eastern-Dakota
Sep 24 Jamestown W 20-13 Eastern-Dakota
Oct 01 Grand Forks Central W 30-7 Eastern-Dakota
Oct 08 Grand Forks Red River W 16-0 Eastern-Dakota
Oct 15 Wahpeton W 16-0 Eastern-Dakota
Oct 22 West Fargo W 42-0
Oct 29 Fargo North L 6-42 Eastern-Dakota
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Moorhead (MN) L 3-15
Sep 05 Rugby W 47-0
Sep 12 Fargo Shanley Catholic L 0-20 Eastern-Dakota
Sep 19 Jamestown L 7-8 Eastern-Dakota
Sep 26 Grand Forks Central W 23-0 Eastern-Dakota
Oct 03 Grand Forks Red River W 25-0 Eastern-Dakota
Oct 10 Wahpeton W 55-13 Eastern-Dakota
Oct 17 West Fargo L 3-14
Oct 24 Fargo North L 13-19 Eastern-Dakota