GRAND FORKS RED RIVER ROUGHRIDERS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 1-2 .333 70-84
2018 3-6 .333 142-238
2017 0-9 .000 105-318
2016 4-6 .400 205-262 P
2015 4-5 .444 248-236
2014 6-4 .600 310-258 * P
2013 5-5 .500 227-255 P
2012 8-2 .800 250-99 * P
2011 6-4 .600 250-176 * P
2010 4-6 .400 250-171 P
2009 6-4 .600 222-181 * P
2008 2-7 .222 140-199
2007 2-7 .222 108-232
2006 4-5 .444 171-132
2005 1-8 .111 91-238
2004 0-9 .000 42-297
2003 2-7 .222 226-290
2002 2-7 .222 125-227
2001 7-4 .636 238-251 * P
2000 3-6 .333 141-208
1999 3-6 .333 124-191
1998 3-7 .300 135-209 P
1997 1-8 .111 140-189
1996 3-5 .375 142-182
1995 3-6 .333 97-165 P
1994 6-3 .667 190-231 * P
1993 5-5 .500 166-182 P
1992 4-5 .444 75-149 P
1991 6-5 .545 175-207 * P
1990 1-7 .125 100-143
1989 5-4 .556 250-135 *
1988 7-4 .636 263-229 * P
1987 10-2 .833 277-94 * P
1986 4-4 .500 144-143
1985 3-5 .375 89-133
1984 7-3 .700 231-91 * P
1983 8-3 .727 304-142 * P
1982 10-2 .833 354-143 * P
1981 7-3 .700 222-50 * P
1980 4-5 .444 114-113
1979 5-4 .556 161-195 *
1978 4-5 .444 98-163
1977 5-4 .556 133-130 *
1976 4-5 .444 125-169
1975 4-5 .444 114-170
192-228 .457 16 of 45
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Fargo South 45 6-39 .133 2018
Fargo North 44 16-28 .364 2018
Grand Forks Central 44 29-15 .659 2018
West Fargo 43 21-22 .488 2018
Fargo Shanley Catholic 35 17-18 .486 2009
Wahpeton 32 14-18 .438 2008
Jamestown 29 21-8 .724 2012
Devils Lake 24 14-10 .583 2016
Minot 16 3-13 .188 2019
Bismarck Century 15 3-12 .200 2018
Mandan 14 8-6 .571 2016
Thief River Falls (MN) 14 11-3 .786 2008
Bismarck 12 3-9 .250 2019
East Grand Forks (MN) 10 7-3 .700 1984
Bismarck St. Mary's Central 9 2-7 .222 2000
Fargo Davies 9 5-4 .556 2018
Williston 7 5-2 .714 2012
West Fargo Sheyenne 6 2-4 .333 2019
Valley City 3 1-2 .333 1996
Bismarck Legacy 2 1-1 .500 2018
Crookston (MN) 2 1-1 .500 1991
Belcourt Turtle Mountain 1 1-0 1.000 2007
Detroit Lakes (MN) 1 0-1 .000 2010
Dickinson 1 0-1 .000 1984
Minot Bishop Ryan Catholic 1 1-0 1.000 1983
Sioux City (IA) Bishop Heelan 1 0-1 .000 1992
TOTALS 192-228 .457
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Minot L 12-14
Sep 06 Bismarck W 44-35
Sep 13 West Fargo Sheyenne L 14-35 AAA - East
Sep 20 Fargo Davies 0-0 AAA - East
Sep 27 Grand Forks Central 0-0 AAA - East
Oct 04 West Fargo 0-0 AAA - East
Oct 11 Fargo Shanley Catholic 0-0 AAA - East
Oct 18 Fargo South 0-0 AAA - East
Oct 25 Fargo North 0-0 AAA - East
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Bismarck Legacy W 16-13
Aug 31 Bismarck Century L 6-35
Sep 07 Fargo South L 21-28 AAA - East
Sep 14 Grand Forks Central W 34-10 AAA - East
Sep 21 West Fargo W 16-8 AAA - East
Sep 28 Fargo Davies L 6-41 AAA - East
Oct 05 Fargo North L 3-12 AAA - East
Oct 12   West Fargo Sheyenne L 12-44 AAA - East
Oct 19 Minot L 28-47
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Bismarck Legacy L 0-26
Sep 01 Bismarck Century L 8-42
Sep 08 Fargo South L 7-24 AAA - East
Sep 15 Grand Forks Central L 20-33 AAA - East
Sep 22 West Fargo L 12-35 AAA - East
Sep 29 Fargo Davies L 0-35 AAA - East
Oct 06 Fargo North L 28-35 AAA - East
Oct 13 West Fargo Sheyenne L 15-41 AAA - East
Oct 20 Minot L 15-47
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Bismarck Century L 14-43
Sep 02 Mandan W 19-13
Sep 09 Grand Forks Central W 30-6 AAA - East
Sep 16 Fargo South L 14-20 AAA - East
Sep 23 West Fargo L 8-41 AAA - East
Sep 30 West Fargo Sheyenne L 22-38 AAA - East
Oct 07 Fargo Davies W 39-17 AAA - East
Oct 14 Devils Lake W 28-14 AAA - East
Oct 21 Fargo North L 24-27 AAA - East
Oct 28 Minot L 7-43 Class AAA Quarterfinal
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Bismarck L 20-55
Sep 04 Mandan L 24-43
Sep 11 Fargo South L 27-36 AAA - East
Sep 18 West Fargo L 21-36 AAA - East
Sep 25 West Fargo Sheyenne W 7-6 AAA - East
Oct 02 Fargo Davies L 12-33 AAA - East
Oct 09 Devils Lake W 54-7 AAA - East
Oct 16 Fargo North W 35-14 AAA - East
Oct 23 Grand Forks Central W 48-6 AAA - East
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Bismarck L 29-52
Sep 05 Mandan W 35-20
Sep 12 Fargo South L 7-28 AAA - East
Sep 19 West Fargo L 7-37 AAA - East
Sep 26 West Fargo Sheyenne W 40-14 AAA - East
Oct 03 Fargo Davies W 28-20 AAA - East
Oct 10 Devils Lake W 42-27 AAA - East
Oct 17 Fargo North W 53-14 AAA - East
Oct 24 Grand Forks Central W 41-6 AAA - East
Oct 31 Bismarck L 7-35 Class AAA Quarterfinal
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Bismarck L 0-28
Sep 06 Devils Lake W 35-6 AAA - East
Sep 13 Mandan W 48-14
Sep 20 Fargo Davies L 27-47 AAA - East
Sep 27 Minot L 21-41
Oct 04 Fargo North W 16-0 AAA - East
Oct 11 Grand Forks Central W 31-8 AAA - East
Oct 18 West Fargo W 15-14 AAA - East
Oct 25 Fargo South L 14-49 AAA - East
Nov 01 Minot L 20-48 Class AAA Quarterfinal
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Williston W 35-0
Aug 31 Jamestown W 26-0
Sep 07 Grand Forks Central W 42-7 AAA - East
Sep 14 Fargo Davies W 25-0 AAA - East
Sep 21 West Fargo L 0-27 AAA - East
Sep 28 Mandan W 37-18
Oct 05 Devils Lake W 35-0 AAA - East
Oct 12 Fargo North W 27-13 AAA - East
Oct 19 Fargo South W 14-10 AAA - East
Oct 26 Bismarck Century L 9-24 Class AAA Quarterfinal
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Williston L 14-19
Sep 02 Jamestown W 54-8
Sep 09 Grand Forks Central W 40-13 AAA - East
Sep 16 Fargo Davies W 35-0 AAA - East
Sep 23 West Fargo W 19-8 AAA - East
Sep 30 Mandan L 21-43
Oct 07 Devils Lake L 12-14 AAA - East
Oct 14 Fargo North W 41-30 AAA - East
Oct 21 Fargo South W 14-7 AAA - East
Oct 28 Mandan L 0-34 Class AAA Quarterfinal
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Williston W 7-6
Sep 03 Jamestown W 34-0
Sep 10 Grand Forks Central W 13-0 AAA - East
Sep 17 Fargo Davies W 56-0 AAA - East
Sep 24 West Fargo L 7-27 AAA - East
Oct 01 Mandan L 27-29
Oct 08 Detroit Lakes (MN) L 14-28
Oct 15 Fargo North L 15-18 AAA - East
Oct 22 Fargo South L 15-28 AAA - East
Oct 29 Bismarck Century L 14-35 Class AAA Quarterfinal
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Fargo Shanley Catholic W 28-19
Sep 04 Mandan W 35-0
Sep 11 Minot L 7-28
Sep 18 Williston W 42-14
Sep 25 Grand Forks Central W 21-10 AAA - East
Oct 02 West Fargo L 14-35 AAA - East
Oct 09 Jamestown W 35-24 AAA - East
Oct 16 Fargo North W 27-13 AAA - East
Oct 23 Fargo South L 7-33 AAA - East
Oct 30 Bismarck Century L 6-7 Class AAA Quarterfinal
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Minot L 14-20
Sep 05 Bismarck Century W 15-14
Sep 12 West Fargo L 13-20 AAA - East
Sep 19 Fargo North L 9-20 AAA - East
Sep 26 Thief River Falls (MN) L 13-22
Oct 03 Fargo South L 14-28 AAA - East
Oct 10 Fargo Shanley Catholic W 24-22 AAA - East
Oct 17 Wahpeton L 18-27 AAA - East
Oct 24 Grand Forks Central L 20-26 AAA - East
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Bismarck Century L 21-28
Aug 31 Minot L 0-30
Sep 07 West Fargo L 6-37 AAA - East
Sep 14 Fargo North L 0-7 AAA - East
Sep 21 Belcourt Turtle Mountain W 32-6 AAA - East
Sep 28 Fargo South L 6-39 AAA - East
Oct 05 Fargo Shanley Catholic W 22-6 AAA - East
Oct 12 Wahpeton L 7-42 AAA - East
Oct 19 Grand Forks Central L 14-37 AAA - East
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Mandan W 13-6
Sep 01 Jamestown W 41-15
Sep 08 Grand Forks Central L 14-21 AAA - East
Sep 15 West Fargo L 13-14 AAA - East
Sep 22 Fargo North L 0-7 AAA - East
Sep 29 Devils Lake W 35-0 AAA - East
Oct 06 Fargo South L 14-48 AAA - East
Oct 13 Fargo Shanley Catholic W 33-0 AAA - East
Oct 20 Wahpeton L 8-21 AAA - East
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Mandan L 0-6
Sep 02 Jamestown L 0-16
Sep 09 Grand Forks Central L 0-41 AAA - East
Sep 16 West Fargo L 19-38 AAA - East
Sep 23 Fargo North L 12-14 AAA - East
Sep 30 Devils Lake L 14-27 AAA - East
Oct 07 Fargo South L 6-42 AAA - East
Oct 14 Fargo Shanley Catholic W 27-12 AAA - East
Oct 21 Wahpeton L 13-42 AAA - East
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Bismarck L 7-39
Sep 03 Bismarck Century L 0-34
Sep 10 Wahpeton L 16-27 AAA - East
Sep 17 Grand Forks Central L 0-40 AAA - East
Sep 24 West Fargo L 0-35 AAA - East
Oct 01 Fargo North L 0-26 AAA - East
Oct 08 Devils Lake L 12-14 AAA - East
Oct 15 Fargo South L 0-48 AAA - East
Oct 22 Fargo Shanley Catholic L 7-34 AAA - East
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Bismarck Century L 15-21
Sep 05 Bismarck L 13-42
Sep 12 Wahpeton L 27-36 AAA - East
Sep 19 Grand Forks Central L 29-47 AAA - East
Sep 26 West Fargo L 28-47 AAA - East
Oct 03 Fargo North W 47-21 AAA - East
Oct 10 Devils Lake W 35-19 AAA - East
Oct 17 Fargo South L 6-17 AAA - East
Oct 24 Fargo Shanley Catholic L 26-40 AAA - East
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Minot W 14-8
Sep 06 Williston L 13-14
Sep 13 Fargo Shanley Catholic W 33-30 AAA - East
Sep 20 Wahpeton L 14-33 AAA - East
Sep 27 Grand Forks Central L 7-13 AAA - East
Oct 04 West Fargo L 0-27 AAA - East
Oct 11 Fargo North L 8-34 AAA - East
Oct 18 Devils Lake L 14-22 AAA - East
Oct 25 Fargo South L 22-46 AAA - East
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Williston W 28-0
Aug 31 Minot W 20-18
Sep 07 Fargo Shanley Catholic W 22-21 AAA - East
Sep 14 Wahpeton L 6-44 AAA - East
Sep 21 Grand Forks Central W 39-14 AAA - East
Sep 28 West Fargo W 29-20 AAA - East
Oct 05 Fargo North L 8-24 AAA - East
Oct 12 Devils Lake W 32-6 AAA - East
Oct 19 Fargo South L 8-35 AAA - East
Oct 23 Fargo Shanley Catholic W 46-30 Class AAA Play-In
Oct 26 Bismarck L 0-39 Class AAA Quarterfinal
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Bismarck L 0-28
Sep 01 Bismarck St. Mary's Central W 12-0
Sep 08 Fargo South L 14-39 AAA - East
Sep 15 Fargo Shanley Catholic W 27-18 AAA - East
Sep 22 Wahpeton L 0-21 AAA - East
Sep 29 Grand Forks Central L 20-25 AAA - East
Oct 06 West Fargo W 20-14 AAA - East
Oct 13 Fargo North L 14-27 AAA - East
Oct 20 Devils Lake L 34-36 AAA - East
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Bismarck L 7-22
Sep 03 Bismarck St. Mary's Central W 33-8
Sep 10 Fargo South L 16-34 AAA - East
Sep 17 Fargo Shanley Catholic W 17-3 AAA - East
Sep 24 Wahpeton L 20-26 AAA - East
Oct 01 Grand Forks Central W 17-13 AAA - East
Oct 08 West Fargo L 0-30 AAA - East
Oct 15 Fargo North L 0-35 AAA - East
Oct 22 Devils Lake L 14-20 AAA - East
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Bismarck Century L 14-17
Sep 04 Mandan L 0-6
Sep 11 Devils Lake W 22-6 AAA - East
Sep 18 Fargo South L 7-27 AAA - East
Sep 25 Fargo Shanley Catholic W 15-9 AAA - East
Oct 02 Wahpeton L 14-34 AAA - East
Oct 09 Grand Forks Central W 41-13 AAA - East
Oct 16 West Fargo L 16-34 AAA - East
Oct 23 Fargo North L 0-36 AAA - East
Oct 27 Wahpeton L 6-27 Class AAA Play-In
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Bismarck Century L 19-28
Sep 05 Mandan W 35-2
Sep 12 Devils Lake L 14-28 AAA - East
Sep 19 Fargo South L 19-20 AAA - East
Sep 26 Fargo Shanley Catholic L 13-21 AAA - East
Oct 03 Wahpeton L 14-34 AAA - East
Oct 10 Grand Forks Central L 6-14 AAA - East
Oct 17 West Fargo L 6-14 AAA - East
Oct 24 Fargo North L 14-28 AAA - East
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 open
Sep 06 Minot L 26-43
Sep 13 Valley City L 14-44 Eastern-Dakota
Sep 20 Fargo North W 18-13 Eastern-Dakota
Sep 27 Devils Lake W 19-2 Eastern-Dakota
Oct 04 Grand Forks Central L 6-38 Eastern-Dakota
Oct 11 Fargo Shanley Catholic L 8-14 Eastern-Dakota
Oct 18 Wahpeton L 12-28 Eastern-Dakota
Oct 25 Jamestown W 39-0 Eastern-Dakota
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Sep 01 Minot L 7-28
Sep 08 Valley City L 12-13 Eastern-Dakota
Sep 15 Fargo North L 7-21 Eastern-Dakota
Sep 22 Devils Lake L 7-12 Eastern-Dakota
Sep 29 Grand Forks Central L 18-36 Eastern-Dakota
Oct 06 Fargo Shanley Catholic W 12-7 Eastern-Dakota
Oct 13 Wahpeton W 26-0 Eastern-Dakota
Oct 20 Jamestown W 8-0 Eastern-Dakota
Oct 24 Bismarck St. Mary's Central L 0-48 Class A First Round
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Sep 02 Minot L 13-27
Sep 09 Fargo South W 21-8 Eastern-Dakota
Sep 16 West Fargo W 17-6 Eastern-Dakota
Sep 23 Wahpeton L 0-12 Eastern-Dakota
Sep 30 Grand Forks Central W 24-17 Eastern-Dakota
Oct 07 Devils Lake W 7-0 Eastern-Dakota
Oct 14 Fargo North W 30-13 Eastern-Dakota
Oct 21 Jamestown W 9-7 Eastern-Dakota
Oct 28 Bismarck St. Mary's Central L 0-12 Class A Quarterfinal
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Sep 03 Minot W 14-8
Sep 10 Fargo South L 6-27 Eastern-Dakota
Sep 17 West Fargo L 14-24 Eastern-Dakota
Sep 24 Wahpeton L 0-7 Eastern-Dakota
Oct 01 Grand Forks Central W 36-22 Eastern-Dakota
Oct 08 Devils Lake W 44-28 Eastern-Dakota
Oct 15 Fargo North W 7-0 Eastern-Dakota
Oct 22 Jamestown L 3-7 Eastern-Dakota
Oct 26 Mandan W 36-25 Class A First Round
Oct 29 Fargo South L 6-34 Class A Quarterfinal
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 open
Sep 04 Sioux City (IA) Bishop Heelan L 12-26
Sep 11 Fargo Shanley Catholic W 35-12 Eastern-Dakota
Sep 18 Devils Lake L 6-28
Sep 25 Grand Forks Central W 18-0 Eastern-Dakota
Oct 02 Fargo North L 19-35 Eastern-Dakota
Oct 09 Jamestown W 14-7 Eastern-Dakota
Oct 16 West Fargo W 46-44 Eastern-Dakota
Oct 23 Fargo South L 0-15 Eastern-Dakota
Oct 30 Minot L 6-38 Class A Quarterfinal
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 30 Crookston (MN) W 20-6
Sep 06 Fargo Shanley Catholic W 22-7 Eastern-Dakota
Sep 13 Devils Lake W 14-10
Sep 20 Grand Forks Central W 18-7 Eastern-Dakota
Sep 27 Fargo North L 7-32 Eastern-Dakota
Oct 04 Jamestown L 15-24 Eastern-Dakota
Oct 11 West Fargo L 21-28 Eastern-Dakota
Oct 18 Fargo South L 15-48 Eastern-Dakota
Oct 22 West Fargo W 30-28 Class A First Round
Oct 25 Bismarck W 28-20 Class A Quarterfinal
Nov 01 Jamestown L 0-21 Class A Semifinal
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 31 Crookston (MN) L 6-13
Sep 07 Devils Lake L 8-25
Sep 14 Grand Forks Central L 7-13 Eastern-Dakota
Sep 21 West Fargo W 13-6 Eastern-Dakota
Sep 28 Fargo North L 12-19 Eastern-Dakota
Oct 05 Jamestown L 12-18 Eastern-Dakota
Oct 12 Fargo South L 22-28 Eastern-Dakota
Oct 19 Fargo Shanley Catholic L 20-21 Eastern-Dakota
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Bismarck Century W 35-14
Sep 01 Bismarck St. Mary's Central L 13-24
Sep 08 Grand Forks Central L 14-15 Eastern-Dakota
Sep 15 West Fargo W 65-6 Eastern-Dakota
Sep 22 Fargo North W 37-17 Eastern-Dakota
Sep 29 Jamestown W 26-7 Eastern-Dakota
Oct 06 Fargo South L 14-31 Eastern-Dakota
Oct 13 Fargo Shanley Catholic L 7-21 Eastern-Dakota
Oct 20 Wahpeton W 39-0
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Bismarck Century L 16-23
Sep 02 Bismarck St. Mary's Central L 20-27
Sep 09 West Fargo W 35-13 Eastern-Dakota
Sep 16 Fargo North W 13-12 Eastern-Dakota
Sep 23 Jamestown W 21-18 Eastern-Dakota
Sep 30 Fargo South L 7-28 Eastern-Dakota
Oct 07 Fargo Shanley Catholic W 49-26 Eastern-Dakota
Oct 14 Wahpeton W 20-14 Eastern-Dakota
Oct 21 Grand Forks Central W 27-18 Eastern-Dakota
Oct 28 Valley City W 34-6 Class A Quarterfinal
Nov 04 Bismarck St. Mary's Central L 21-44 Class A Semifinal
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Bismarck Century W 26-14
Sep 04 Thief River Falls (MN) W 34-6
Sep 11 Fargo North W 21-14 Eastern-Dakota
Sep 18 Jamestown W 12-0 Eastern-Dakota
Sep 25 Fargo South L 12-27 Eastern-Dakota
Oct 02 Fargo Shanley Catholic W 20-0 Eastern-Dakota
Oct 09 Wahpeton W 28-0 Eastern-Dakota
Oct 16 Grand Forks Central W 21-0 Eastern-Dakota
Oct 23 West Fargo W 47-0 Eastern-Dakota
Oct 30 Devils Lake W 27-6 Class A Quarterfinal
Nov 06 Fargo Shanley Catholic W 21-14 Class A Semifinal
Nov 13 Fargo South L 8-13 Class A Final
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 open
Sep 05 Thief River Falls (MN) W 35-7
Sep 12 Jamestown W 20-12 Eastern-Dakota
Sep 19 Fargo South L 13-35 Eastern-Dakota
Sep 26 Fargo Shanley Catholic L 16-34 Eastern-Dakota
Oct 03 Wahpeton W 14-7 Eastern-Dakota
Oct 10 Grand Forks Central W 28-7 Eastern-Dakota
Oct 17 West Fargo L 6-13 Eastern-Dakota
Oct 24 Fargo North L 12-28 Eastern-Dakota
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Thief River Falls (MN) W 34-2
Sep 06 Fargo South L 7-20 Eastern-Dakota
Sep 13 Fargo Shanley Catholic L 6-35 Eastern-Dakota
Sep 20 Wahpeton W 7-0 Eastern-Dakota
Sep 27 Grand Forks Central L 6-20 Eastern-Dakota
Oct 04 West Fargo L 3-6 Eastern-Dakota
Oct 11 Fargo North L 6-36 Eastern-Dakota
Oct 18 Jamestown W 20-14 Eastern-Dakota
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Thief River Falls (MN) W 29-7
Sep 07 East Grand Forks (MN) W 33-7
Sep 14 Fargo Shanley Catholic L 0-6 Eastern-Dakota
Sep 21 Wahpeton W 52-0 Eastern-Dakota
Sep 28 Grand Forks Central W 20-0 Eastern-Dakota
Oct 05 West Fargo W 34-28 Eastern-Dakota
Oct 12 Fargo North L 12-13 Eastern-Dakota
Oct 19 Jamestown W 12-0 Eastern-Dakota
Oct 26 Fargo South W 26-6 Eastern-Dakota
Oct 30 Dickinson L 13-24 Class A Quarterfinal
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Thief River Falls (MN) W 21-12
Sep 09 East Grand Forks (MN) W 63-6
Sep 16 Wahpeton W 54-6 Eastern-Dakota
Sep 23 Grand Forks Central W 16-8 Eastern-Dakota
Sep 30 West Fargo W 16-15 Eastern-Dakota
Oct 07 Fargo North W 41-29 Eastern-Dakota
Oct 14 Jamestown W 43-6 Eastern-Dakota
Oct 21 Fargo South L 9-17 Eastern-Dakota
Oct 28 Fargo Shanley Catholic L 0-20 Eastern-Dakota
Nov 01 Minot Bishop Ryan Catholic W 28-3 Class A Quarterfinal
Nov 04 Bismarck St. Mary's Central L 13-20 Class A Semifinal
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Thief River Falls (MN) W 48-7
Sep 10 East Grand Forks (MN) W 13-6
Sep 17 Wahpeton W 55-2 Eastern-Dakota
Sep 24 Grand Forks Central W 34-7 Eastern-Dakota
Oct 01 West Fargo W 27-0 Eastern-Dakota
Oct 08 Fargo North W 20-14 Eastern-Dakota
Oct 15 Jamestown W 42-7 Eastern-Dakota
Oct 22 Fargo South W 14-12 Eastern-Dakota
Oct 29 Fargo Shanley Catholic L 7-27 Eastern-Dakota
Nov 02 Williston W 41-0 Class A Quarterfinal
Nov 05 Bismarck W 46-30 Class A Semifinal
Nov 12 Fargo South L 7-31 Class A Final
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Thief River Falls (MN) W 29-0
Sep 11 East Grand Forks (MN) W 6-0
Sep 18 Grand Forks Central W 28-0 Eastern-Dakota
Sep 25 West Fargo W 21-0 Eastern-Dakota
Oct 02 Fargo North W 20-6 Eastern-Dakota
Oct 09 Jamestown W 35-6 Eastern-Dakota
Oct 16 Fargo South L 7-14 Eastern-Dakota
Oct 23 Fargo Shanley Catholic L 3-9 Eastern-Dakota
Oct 30 Wahpeton W 66-6 Eastern-Dakota
Nov 03 Bismarck St. Mary's Central L 7-9 Class A Quarterfinal
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Thief River Falls (MN) L 7-12
Sep 05 East Grand Forks (MN) L 6-27
Sep 12 Grand Forks Central W 19-0 Eastern-Dakota
Sep 19 West Fargo L 7-14 Eastern-Dakota
Sep 26 Fargo North L 6-12 Eastern-Dakota
Oct 03 Jamestown W 27-14 Eastern-Dakota
Oct 10 Fargo South W 14-13 Eastern-Dakota
Oct 17 Fargo Shanley Catholic L 0-21 Eastern-Dakota
Oct 24 Wahpeton W 28-0 Eastern-Dakota
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Thief River Falls (MN) W 27-7
Sep 07 East Grand Forks (MN) W 25-16
Sep 14 West Fargo W 12-7 Eastern-Dakota
Sep 21 Fargo North L 7-14 Eastern-Dakota
Sep 28 Jamestown L 7-14 Eastern-Dakota
Oct 05 Fargo South L 28-35 Eastern-Dakota
Oct 12 Fargo Shanley Catholic L 7-73 Eastern-Dakota
Oct 19 Wahpeton W 27-14 Eastern-Dakota
Oct 26 Grand Forks Central W 21-15 Eastern-Dakota
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Thief River Falls (MN) W 30-18
Sep 08 East Grand Forks (MN) W 28-0
Sep 15 West Fargo W 13-7 Eastern-Dakota
Sep 22 Fargo North L 6-36 Eastern-Dakota
Sep 29 Jamestown L 0-8 Eastern-Dakota
Oct 06 Fargo South L 0-44 Eastern-Dakota
Oct 13 Fargo Shanley Catholic L 7-13 Eastern-Dakota
Oct 20 Wahpeton L 0-28 Eastern-Dakota
Oct 27 Grand Forks Central W 14-9 Eastern-Dakota
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Thief River Falls (MN) W 41-14
Sep 09 East Grand Forks (MN) L 0-6
Sep 16 West Fargo W 35-9 Eastern-Dakota
Sep 23 Fargo North L 8-20 Eastern-Dakota
Sep 30 Jamestown W 14-7 Eastern-Dakota
Oct 07 Fargo South L 0-14 Eastern-Dakota
Oct 14 Fargo Shanley Catholic L 8-47 Eastern-Dakota
Oct 21 Wahpeton W 19-6 Eastern-Dakota
Oct 28 Grand Forks Central W 8-7 Eastern-Dakota
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Thief River Falls (MN) L 13-28
Sep 10 East Grand Forks (MN) W 18-6
Sep 17 Fargo North L 8-47 Eastern-Dakota
Sep 24 West Fargo W 6-3
Oct 01 Jamestown W 26-10 Eastern-Dakota
Oct 08 Fargo South L 0-16 Eastern-Dakota
Oct 15 Fargo Shanley Catholic L 12-32 Eastern-Dakota
Oct 22 Wahpeton L 15-21 Eastern-Dakota
Oct 29 Grand Forks Central W 27-6 Eastern-Dakota
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Thief River Falls (MN) W 25-14
Sep 05 East Grand Forks (MN) L 8-14
Sep 12 Fargo North L 6-27 Eastern-Dakota
Sep 19 West Fargo W 21-14
Sep 26 Jamestown L 6-12 Eastern-Dakota
Oct 03 Fargo South L 0-25 Eastern-Dakota
Oct 10 Fargo Shanley Catholic L 7-26 Eastern-Dakota
Oct 17 Wahpeton W 21-20 Eastern-Dakota
Oct 24 Grand Forks Central W 20-18 Eastern-Dakota