COOPERSTOWN GRIGGS COUNTY CENTRAL COUGARS
All-time North Dakota High School Football scores

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 1-3 .250 72-164 9
2018 4-4 .500 124-160
2017 0-8 .000 62-313
2016 0-9 .000 97-403
2015 4-5 .444 202-274
2014 3-6 .333 190-261
2013 3-6 .333 182-233
2012 1-8 .111 92-235
2011 1-8 .111 87-243
2010 3-6 .333 176-217
2009 4-5 .444 144-173
2008 0-9 .000 92-336 9
2007 3-6 .333 220-281 9
2006 3-6 .333 175-210 P
2005 1-7 .125 70-254
2004 4-6 .400 164-228 P
2003 3-6 .333 187-223
2002 2-7 .222 108-290
2001 9-2 .727 290-118 * P
2000 1-7 .125 90-188
1999 5-4 .556 116-65 * P
1998 0-8 .000 38-238
1997 0-9 .000 126-215
1996 8-2 .800 256-124 * P
1995 5-4 .556 156-149 * P
1994 2-7 .222 78-199
1993 1-8 .111 86-261
1992 0-9 .000 126-290
1991 0-8 .000 74-248
1990 2-6 .250 90-198 9
73-189 .279 4 of 30
   
NOTES:
Consolidation of Cooperstown and Hannaford in 1990
 
CO-OP NAME HISTORY:
Griggs County Central/Midkota Titans   2019-
Central Dakota Titans   2014-18
Griggs/Barnes County Titans   2009-13
Griggs County Central/Midkota Cougars   2007-08
Griggs County/Finley-Sharon Cougars   1999-2006
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Glenfield Midkota Mustangs   1995-
Wimbledon Barnes County North Bison   2009-18
Glenfield-Sutton-McHenry Bruins   1990-94
Finley-Sharon Raiders   1999-2006
Pingree-Buchanan Raiders   2012-16
Kensal Spartans   2014-15
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
LaMoure 18 1-17 .056 2019
Enderlin 16 6-10 .375 2018
Oakes 16 7-8 .467 2010 1
Carrington 14 3-11 .214 2018
Fargo Oak Grove Lutheran 14 5-8 .385 2004 1
Larimore 13 3-9 .250 2010 1
Casselton Central Cass 12 1-11 .833 2016
Hillsboro 11 4-7 .364 2008
Mayville-Portland-Clifford-Galesburg 11 4-7 .364 2019
Hunter Northern Cass 8 2-6 .222 2010
Kindred 8 3-5 .375 2012
Lisbon 8 1-7 .125 2012
Park River 8 4-4 .500 2018
Wyndmere 8 2-6 .250 2008
Inkster Midway 6 5-1 .833 2010
Petersburg Dakota Prairie 6 3-3 .500 2002
Hankinson 5 1-4 .200 2019
Northwood 5 2-3 .400 2006
Belcourt Turtle Mountain 4 3-1 .750 2016
Beulah 4 0-4 .000 2016
Bismarck St. Mary's Central 4 0-4 .000 2016
Dickinson Trinity 4 1-3 .250 2016
Langdon 4 0-4 .000 2018
Stanley 4 3-1 .750 2016
Valley City 4 1-3 .250 2016
Watford City 4 1-3 .250 2016
Cavalier 3 0-3 .000 2006
Grafton 3 0-3 .000 2012
Harvey 3 0-3 .000 2018
Linton 3 0-3 .000 2010
Thompson 3 2-1 .667 2006
Bottineau 2 1-1 .500 2018
Colfax Richland 2 0-2 .000 2008
Fargo Shanley Catholic 2 0-2 .000 2012
Hope-Page 2 0-2 .000 2008
Mayville-Portland 2 0-2 .000 1992
Milnor 2 0-2 .000 2010
Minot Bishop Ryan Catholic 2 0-2 .000 2014
Rugby 2 0-2 .000 2018
Wahpeton 2 0-2 .000 2012
Westhope 2 1-1 .500 2018
Wimbledon Barnes County North 2 1-1 .500 2008
Wishek 2 1-1 .500 2008
Buxton Central Valley 1 0-1 .000 1990
Fairmount 1 0-1 .000 2019
Hatton 1 1-0 1.000 1990
McVille 1 0-1 .000 1990
New Rockford 1 0-1 .000 1992
Rogers North Central 1 0-1 .000 1990
Tower City Maple Valley 1 0-1 .000 1990
TOTALS 73-189 .279
   
MISSING RESULTS
Fargo Oak Grove Lutheran   Oct 2, 1998
Oakes   Oct 1, 1999
Larimore   Aug 25, 2000
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 14-50 9-Man - Region 1
Aug 30 Hankinson W 14-12 9-Man - Region 1
Sep 06 LaMoure L 26-50 9-Man - Region 1
Sep 13 Fairmount L 18-52 9-Man - Region 1
Sep 20 Enderlin 0-0 9-Man - Region 1
Sep 27 Colfax Richland 0-0 9-Man - Region 1
Oct 04 Larimore 0-0
Oct 11 Wyndmere 0-0 9-Man - Region 1
Oct 18 Hope-Page 0-0 9-Man - Region 1
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Enderlin W 12-6
Aug 31 Bottineau W 20-18 A - Region 2
Sep 07 Rugby L 0-12 A - Region 2
Sep 14 Harvey L 6-28 A - Region 2
Sep 21 Westhope W 36-8 A - Region 2
Sep 28 Park River W 42-18 A - Region 2
Oct 05 Langdon L 0-36 A - Region 2
Oct 12 Carrington L 8-34 A - Region 2
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Enderlin L 0-36
Sep 01 Bottineau L 12-36 A - Region 2
Sep 08 Rugby L 0-30 A - Region 2
Sep 15 Harvey L 14-40 A - Region 2
Sep 22 Westhope L 12-34 A - Region 2
Sep 29 Park River L 7-26 A - Region 2
Oct 06 Langdon L 0-56 A - Region 2
Oct 13 Carrington L 17-55 A - Region 2
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Casselton Central Cass L 0-34
Sep 02 Enderlin L 6-36
Sep 09 Dickinson Trinity L 0-54 AA - West
Sep 16 Watford City L 14-40 AA - West
Sep 23 Stanley L 18-42 AA - West
Sep 30 Beulah L 6-32 AA - West
Oct 07 Valley City L 14-60 AA - West
Oct 14 Bismarck St. Mary's Central L 12-49 AA - West
Oct 21 Belcourt Turtle Mountain L 27-56 AA - West
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Casselton Central Cass L 20-36
Sep 04 Enderlin W 30-14
Sep 11 Dickinson Trinity L 12-41 AA - West
Sep 18 Watford City W 8-6 AA - West
Sep 25 Stanley W 42-22 AA - West
Oct 02 Beulah L 8-33 AA - West
Oct 09 Valley City L 15-51 AA - West
Oct 16 Bismarck St. Mary's Central L 6-49 AA - West
Oct 23 Belcourt Turtle Mountain W 61-22 AA - West
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Casselton Central Cass L 16-44
Sep 05 Enderlin W 30-6
Sep 12 Dickinson Trinity L 0-27 AA - West
Sep 19 Watford City L 20-54 AA - West
Sep 26 Stanley W 50-0 AA - West
Oct 03 Beulah L 0-48 AA - West
Oct 10 Minot Bishop Ryan Catholic L 24-40 AA - West
Oct 17 Bismarck St. Mary's Central L 12-42 AA - West
Oct 24 Belcourt Turtle Mountain W 48-0 AA - West
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Casselton Central Cass L 14-32
Sep 06 Enderlin L 17-36
Sep 13 Dickinson Trinity W 33-18 AA - West
Sep 20 Watford City L 14-19 AA - West
Sep 27 Stanley W 42-0 AA - West
Oct 04 Beulah L 20-38 AA - West
Oct 11 Minot Bishop Ryan Catholic L 7-44 AA - West
Oct 18 Bismarck St. Mary's Central L 6-38 AA - West
Oct 25 Belcourt Turtle Mountain W 29-8 AA - West
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Enderlin L 13-18
Aug 31 Carrington L 21-28
Sep 07 Casselton Central Cass L 6-18 AA - East
Sep 14 Valley City L 7-14 AA - East
Sep 21 Lisbon L 6-30 AA - East
Sep 28 Grafton L 6-32 AA - East
Oct 05 Kindred W 12-6 AA - East
Oct 12 Wahpeton L 6-42 AA - East
Oct 19 Fargo Shanley Catholic L 15-47 AA - East
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Enderlin L 8-26
Sep 02 Carrington L 0-13
Sep 09 Casselton Central Cass L 6-20 AA - East
Sep 16 Valley City W 6-0 AA - East
Sep 23 Lisbon L 19-35 AA - East
Sep 30 Grafton L 8-41 AA - East
Oct 07 Kindred L 14-52 AA - East
Oct 14 Wahpeton L 16-18 AA - East
Oct 21 Fargo Shanley Catholic L 12-36 AA - East
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Inkster Midway W 20-14
Aug 27 Larimore L 6-33
Sep 03 LaMoure L 20-28 A - Region 1
Sep 10 Milnor L 0-40 A - Region 1
Sep 17 Hunter Northern Cass L 22-28 A - Region 1
Sep 24 Oakes W 34-16 A - Region 1
Oct 01 Linton L 14-29 A - Region 1
Oct 08 Enderlin L 14-16 A - Region 1
Oct 15 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 46-13 A - Region 1
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Inkster Midway W 26-6
Aug 28 Larimore W 20-15
Sep 04 LaMoure L 8-26 A - Region 1
Sep 11 Milnor L 14-38 A - Region 1
Sep 18 Hunter Northern Cass W 32-6 A - Region 1
Sep 25 Oakes L 12-30 A - Region 1
Oct 02 Linton L 0-24 A - Region 1
Oct 09 Enderlin L 6-14 A - Region 1
Oct 16 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 26-14 A - Region 1
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Inkster Midway L 12-26
Aug 29 Wishek L 8-36
Sep 05 Hankinson L 6-32 9-Man - Region 2
Sep 12 Wimbledon Barnes County North L 0-26 9-Man - Region 2
Sep 19 Hope-Page L 6-49 9-Man - Region 2
Sep 26 Hunter Northern Cass L 16-35 9-Man - Region 2
Oct 03 Wyndmere L 18-46 9-Man - Region 2
Oct 10 Hillsboro L 20-52 9-Man - Region 2
Oct 17 Colfax Richland L 6-34 9-Man - Region 2
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Inkster Midway W 50-0
Aug 24 Wishek W 54-20
Aug 31 Hankinson L 8-36 9-Man - Region 2
Sep 07 Wimbledon Barnes County North W 24-8 9-Man - Region 2
Sep 14 Hope-Page L 12-52 9-Man - Region 2
Sep 21 Hunter Northern Cass L 18-49 9-Man - Region 2
Sep 28 Wyndmere L 8-33 9-Man - Region 2
Oct 05 Hillsboro L 28-49 9-Man - Region 2
Oct 12 Colfax Richland L 18-34 9-Man - Region 2
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 29 Northwood L 14-26
Sep 01 Cavalier L 12-13 A - Region 2
Sep 08 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 16-30 A - Region 2
Sep 15 Larimore L 16-42 A - Region 2
Sep 22 Hunter Northern Cass L 0-6 A - Region 2
Sep 29 Inkster Midway W 49-37
Oct 06 Thompson W 34-14 A - Region 2
Oct 13 Park River W 28-12 A - Region 2
Oct 20 Linton L 6-30 Class A First Round
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 30 Northwood L 0-42
Sep 02 Cavalier L 6-39 A - Region 2
Sep 09 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-41 A - Region 2
Sep 16 Larimore L 0-35 A - Region 2
Sep 23 Hunter Northern Cass L 8-19 A - Region 2
Sep 30 Inkster Midway W 42-0 A - Region 2
Oct 07 Thompson L 0-32 A - Region 2
Oct 14 Park River L 14-46 A - Region 2
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Larimore L 0-18
Aug 31 Northwood W 20-7
Sep 07 Hillsboro W 33-6 A - Region 1
Sep 10 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 7-42 A - Region 1
Sep 17 Hunter Northern Cass W 19-0 A - Region 1
Sep 24 LaMoure L 0-21 A - Region 1
Oct 01 Oakes W 39-6 A - Region 1
Oct 08 Fargo Oak Grove Lutheran L 12-44 A - Region 1
Oct 15 Langdon L 22-51
Oct 22 Larimore L 12-33 Class A First Round
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Larimore L 0-26
Sep 02 Northwood W 26-6
Sep 09 Hillsboro W 36-8 A - Region 1
Sep 12 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 8-13 A - Region 1
Sep 19 Hunter Northern Cass L 26-28 A - Region 1
Sep 26 LaMoure L 19-48 A - Region 1
Oct 03 Oakes W 46-28 A - Region 1
Oct 10 Fargo Oak Grove Lutheran L 26-28 A - Region 1
Oct 17 Langdon L 0-38
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Larimore L 0-8
Sep 06 Petersburg Dakota Prairie L 34-52
Sep 13 Wyndmere L 0-48 A - Region 1
Sep 20 Oakes L 14-36 A - Region 1
Sep 27 LaMoure L 26-64 A - Region 1
Oct 04 Fargo Oak Grove Lutheran W 26-24 A - Region 1
Oct 11 Hillsboro L 0-19 A - Region 1
Oct 15 Carrington L 6-39 A - Region 1
Oct 18 Enderlin W 2-0 F
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Larimore W 34-8
Aug 31 Petersburg Dakota Prairie W 48-8
Sep 07 Wyndmere W 24-0 A - Region 1
Sep 14 Oakes W 42-16 A - Region 1
Sep 21 LaMoure L 0-6 A - Region 1
Sep 28 Fargo Oak Grove Lutheran W 46-0 A - Region 1
Oct 05 Hillsboro W 18-14 A - Region 1
Oct 09 Carrington W 14-13 A - Region 1
Oct 12 Enderlin W 34-0 A - Region 1
Oct 19 Park River W 30-14 Class A First Round
Oct 26 Harvey L 0-39 Class A Quarterfinal
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Larimore 0-0
Sep 01 Petersburg Dakota Prairie W 14-6
Sep 08 LaMoure L 6-21 A - Region 1
Sep 15 Wyndmere L 16-28 A - Region 1
Sep 22 Fargo Oak Grove Lutheran L 6-32 A - Region 1
Sep 29 Oakes L 8-16 A - Region 1
Oct 06 Hillsboro L 6-16 A - Region 1
Oct 10 Carrington L 14-48 A - Region 1
Oct 13 Enderlin L 20-21 A - Region 1
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Larimore W 0-0 ?
Sep 03 Petersburg Dakota Prairie W 18-8
Sep 10 LaMoure L 0-0 A - Region 1 ?
Sep 17 Wyndmere L 0-22 A - Region 1
Sep 24 Fargo Oak Grove Lutheran W 22-0 A - Region 1
Oct 01 Oakes 0-0 A - Region 1
Oct 08 Hillsboro W 12-8 A - Region 1
Oct 12 Carrington L 8-15 A - Region 1
Oct 15 Enderlin W 50-0 A - Region 1
Oct 22 LaMoure L 6-12 Class A First Round
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Larimore L 18-42
Sep 04 Petersburg Dakota Prairie L 0-38
Sep 11 Enderlin L 0-8 A - Region 1
Sep 18 LaMoure L 14-36 A - Region 1
Sep 25 Hankinson L 6-35 A - Region 1
Oct 02 Fargo Oak Grove Lutheran 0-0 A - Region 1
Oct 06 Oakes L 0-40 A - Region 1
Oct 13 Hillsboro L 0-39 A - Region 1
Oct 16 Carrington L 0-0 A - Region 1 ?
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Larimore L 14-27
Sep 05 Petersburg Dakota Prairie L 22-8 F
Sep 12 Enderlin L 18-8 A - Region 1 F
Sep 19 LaMoure L 10-20 A - Region 1
Sep 26 Hankinson L 8-42 A - Region 1
Oct 03 Fargo Oak Grove Lutheran L 20-14 A - Region 1 F
Oct 07 Oakes L 0-28 A - Region 1
Oct 10 Hillsboro L 22-36 A - Region 1
Oct 17 Carrington L 12-32 A - Region 1
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 LaMoure W 28-14 B - Region 1
Sep 06 Carrington W 37-6 B - Region 1
Sep 13 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 8-6 B - Region 1
Sep 20 Oakes W 35-0 B - Region 1
Sep 27 Fargo Oak Grove Lutheran W 56-18 B - Region 1
Oct 04 Casselton Central Cass W 22-14 B - Region 1
Oct 11 Lisbon W 28-12 B - Region 1
Oct 15 Kindred L 8-26 B - Region 1
Oct 18 open
Oct 25 Park River W 20-0 Class B First Round
Nov 01 Cavalier L 14-28 Class B Quarterfinal
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 LaMoure L 2-18 B - Region 1
Sep 01 Carrington W 26-3 B - Region 1
Sep 08 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 22-21 B - Region 1
Sep 15 Oakes W 44-18 B - Region 1
Sep 22 Fargo Oak Grove Lutheran W 32-13 B - Region 1
Sep 29 Casselton Central Cass L 0-26 B - Region 1
Oct 06 Lisbon L 8-20 B - Region 1
Oct 13 Kindred W 22-6 B - Region 1
Oct 17 open
Oct 20 Grafton L 0-24 Class B First Round
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Wyndmere W 38-0 B - Region 1
Sep 02 LaMoure L 0-25 B - Region 1
Sep 09 Carrington L 6-42 B - Region 1
Sep 16 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 6-19 B - Region 1
Sep 23 Oakes W 14-12 B - Region 1
Sep 30 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-33 B - Region 1
Oct 07 Casselton Central Cass L 0-30 B - Region 1
Oct 14 Lisbon L 6-12 B - Region 1
Oct 18 Kindred L 8-26 B - Region 1
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Wyndmere L 6-30 B - Region 1
Sep 03 LaMoure L 13-34 B - Region 1
Sep 10 Carrington L 0-34 B - Region 1
Sep 17 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-26 B - Region 1
Sep 24 Oakes L 0-27 B - Region 1
Oct 01 Fargo Oak Grove Lutheran L 8-35 B - Region 1
Oct 08 Casselton Central Cass L 21-35 B - Region 1
Oct 12 Lisbon L 20-24 B - Region 1
Oct 19 Kindred W 18-16 B - Region 1
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Park River L 14-20
Sep 11 Kindred L 14-22 B - Region 1
Sep 18 Casselton Central Cass L 12-28 B - Region 1
Sep 25 LaMoure L 0-40 B - Region 1
Sep 29 New Rockford L 6-21
Oct 02 Fargo Oak Grove Lutheran L 14-15 B - Region 1
Oct 09 Lisbon L 20-76 B - Region 1
Oct 16 Mayville-Portland L 28-40 B - Region 1
Oct 23 Oakes L 18-28 B - Region 1
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 open
Sep 06 Park River L 6-8
Sep 13 Kindred L 22-41 B - Region 1
Sep 20 Casselton Central Cass L 0-21 B - Region 1
Sep 27 LaMoure L 20-48 B - Region 1
Oct 04 Fargo Oak Grove Lutheran L 14-30 B - Region 1
Oct 11 Lisbon L 0-55 B - Region 1
Oct 18 Mayville-Portland L 6-24 B - Region 1
Oct 25 Oakes L 6-21 B - Region 1
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Rogers North Central L 12-36
Sep 07 Tower City Maple Valley L 2-16
Sep 14 Hillsboro L 14-26 9-Man - Region 2
Sep 21 Northwood L 8-38 9-Man - Region 2
Sep 28 Hatton W 18-12 9-Man - Region 2
Oct 05 McVille L 14-36 9-Man - Region 2
Oct 12 Thompson W 8-6 9-Man - Region 2
Oct 16 open
Oct 23 Buxton Central Valley L 14-28 9-Man - Region 2