HILLSBORO BURROS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 7-0 1.000 238-48 * P
2018 11-1 .917 451-81 * P
2017 12-0 1.000 445-67 * P
2016 7-3 .700 240-155 * P
2015 3-5 .375 168-233
2014 5-4 .556 306-233 * P
2013 5-3 .625 194-187 *
2012 5-4 .556 250-250 * P 9
2011 6-3 .667 290-234 * P 9
2010 10-1 .909 489-195 * P 9
2009 10-3 .769 544-234 * P 9
2008 12-1 .923 626-184 * P 9
2007 10-1 .909 377-188 * P 9
2006 8-3 .727 374-206 * P 9
2005 3-7 .300 196-276 P 9
2004 1-8 .111 70-259
2003 0-9 .000 40-261
2002 2-7 .222 42-272
2001 3-6 .333 115-186
2000 6-4 .600 174-154 * P
1999 5-4 .556 130-82 *
1998 2-3 .400 61-42 * P
1997 5-5 .500 154-169 P
1996 10-2 .833 329-127 * P 9
1995 8-1 .889 184-50 * P 9
1994 6-2 .750 191-105 * 9
1993 1-7 .125 50-150 9
1992 7-2 .778 223-126 * 9
1991 4-5 .444 220-246 9
1990 5-4 .556 125-168 * 9
1989 1-6 .143 82-136 9
1988 4-5 .444 81-74
1987 1-8 .111 70-188
1986 0-7 .000 36-176
1985 2-7 .222 102-168
1984 2-7 .222 94-138
1983 4-5 .444 80-121
1982 5-4 .556 126-91 *
1981 2-7 .222 74-159
1980 7-2 .778 128-66 *
1979 2-8 .200 107-167
1978 2-7 .222 71-234
1977 3-6 .333 124-220
1976 1-7 .125 64-201
1975 1-8 .111 63-222
170-174 .494 22 of 45
   
CO-OP NAME HISTORY:
Hillsboro/Central Valley Burros   2012-
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Buxton Central Valley Valiants   2012-
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Grafton W 47-0
Sep 06 Watford City W 46-6
Sep 13 Bismarck St. Mary's Central W 20-7
Sep 20 Beulah W 21-8
Sep 27 Wahpeton W 54-0 AA - East
Oct 04 Devils Lake W 14-13 AA - East
Oct 11 Casselton Central Cass W 36-14 AA - East
Oct 18 Kindred 0-0 AA - East
Oct 25 Valley City 0-0 AA - East
Nov 01 ????? 0-0 Class AA Quarterfinal
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Park River W 39-8
Aug 31 Hunter Northern Cass W 41-0 A - Region 1
Sep 07 Lisbon W 40-0 A - Region 1
Sep 14 Milnor W 29-8 A - Region 1
Sep 21 Enderlin W 43-8 A - Region 1
Sep 28 Kindred W 26-7 A - Region 1
Oct 05 Ellendale W 48-6 A - Region 1
Oct 12 Fargo Oak Grove Lutheran W 47-0 A - Region 1
Oct 19 Harvey W 49-8 Class A First Round
Oct 26 Milnor W 27-8 Class A Quarterfinal
Nov 02 Dickinson Trinity W 44-8 Class A Semifinal
Nov 09 Langdon L 18-20 Class A Final
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Park River W 48-12
Sep 01 Hunter Northern Cass W 44-0 A - Region 1
Sep 08 Lisbon W 54-0 A - Region 1
Sep 15 Milnor W 38-6 A - Region 1
Sep 22 Enderlin W 39-0 A - Region 1
Sep 29 Kindred W 32-0 A - Region 1
Oct 06 Ellendale W 48-14 A - Region 1
Oct 13 Fargo Oak Grove Lutheran W 30-6 A - Region 1
Oct 20 Westhope W 37-8 Class A First Round
Oct 27 Carrington W 27-7 Class A Quarterfinal
Nov 03 Dickinson Trinity W 34-0 Class A Semifinal
Nov 10 Langdon W 16-14 Class A Final
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Larimore L 22-31
Sep 02 open
Sep 09 Casselton Central Cass W 16-7 AA - East
Sep 16 Grafton W 38-28 AA - East
Sep 23 Wahpeton W 22-0 AA - East
Sep 30 Enderlin W 28-0 AA - East
Oct 07 Kindred W 20-7 AA - East
Oct 14 Lisbon W 42-0 AA - East
Oct 21 Fargo Shanley Catholic L 8-28 AA - East
Oct 28 Dickinson Trinity W 38-26 Class AA Quarterfinal
Nov 04 Bismarck St. Mary's Central L 6-28 Class AA Semifinal
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Larimore L 22-33
Sep 04 open
Sep 11 Casselton Central Cass L 6-28 AA - East
Sep 18 Grafton W 34-32 AA - East
Sep 25 Wahpeton L 0-41 AA - East
Oct 02 Enderlin W 50-8 AA - East
Oct 09 Kindred L 14-46 AA - East
Oct 16 Lisbon W 34-14 AA - East
Oct 23 Fargo Shanley Catholic L 8-31 AA - East
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 40-18
Sep 05 Milnor W 36-0 A - Region 1
Sep 12 Ellendale W 38-6 A - Region 1
Sep 19 Linton L 14-28 A - Region 1
Sep 26 Oakes L 24-34 A - Region 1
Oct 03 Hunter Northern Cass W 50-27 A - Region 1
Oct 10 Carrington L 14-49 A - Region 1
Oct 17 Steele-Dawson W 50-22 A - Region 1
Oct 24 Larimore L 40-48 Class A First Round
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 18-8
Sep 06 Milnor L 27-48 A - Region 1
Sep 13 Ellendale W 48-8 A - Region 1
Sep 20 Linton L 26-40 A - Region 1
Sep 27 Oakes L 14-35 A - Region 1
Oct 04 Hunter Northern Cass W 14-8 A - Region 1
Oct 11 Carrington W 18-16 A - Region 1
Oct 18 Steele-Dawson W 35-24 A - Region 1
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Thompson W 44-8
Aug 31 Hope-Page W 28-21 9-Man - Region 2
Sep 07 Walhalla W 48-18 9-Man - Region 2
Sep 14 Petersburg Dakota Prairie W 30-6 9-Man - Region 2
Sep 21 New Rockford-Sheyenne L 6-40 9-Man - Region 2
Sep 28 Lakota L 34-61 9-Man - Region 2
Oct 05 Thompson W 60-14 9-Man - Region 2
Oct 12 Cavalier L 8-62 9-Man - Region 2
Oct 19 Wyndmere L 0-27 9-Man First Round
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Thompson W 34-8 9-Man - Region 2
Aug 26 open
Sep 02 New Rockford-Sheyenne W 28-26 9-Man - Region 2
Sep 09 Walhalla L 26-62 9-Man - Region 2
Sep 16 Buxton Central Valley W 38-0 9-Man - Region 2
Sep 23 Cavalier L 22-46 9-Man - Region 2
Sep 30 Petersburg Dakota Prairie W 52-16 9-Man - Region 2
Oct 07 Hope-Page W 40-14 9-Man - Region 2
Oct 14 Lakota W 36-26 9-Man - Region 2
Oct 21 Wyndmere L 14-36 9-Man First Round
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Thompson W 38-0
Aug 27 Wyndmere W 22-20 9-Man - Region 2
Aug 31 Hoople Valley W 52-22
Sep 10 Twin Valley (MN) Norman County East W 32-6
Sep 17 Hankinson W 50-12 9-Man - Region 2
Sep 24 Colfax Richland W 58-24 9-Man - Region 2
Oct 01 Forman Sargent Central W 64-20 9-Man - Region 2
Oct 08 Hope-Page W 52-20 9-Man - Region 2
Oct 12 Buxton Central Valley W 56-8 9-Man - Region 2
Oct 21 Petersburg Dakota Prairie W 57-23 9-Man Second Round
Nov 05 Wyndmere L 8-50 9-Man Quarterfinal
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Thompson L 14-34
Aug 28 Wyndmere L 6-34 9-Man - Region 2
Sep 01 Hoople Valley W 52-0
Sep 11 Halstad (MN) Norman County West W 66-20
Sep 18 Hankinson W 40-21 9-Man - Region 2
Sep 25 Colfax Richland W 60-8 9-Man - Region 2
Oct 02 Forman Sargent Central W 52-8 9-Man - Region 2
Oct 09 Hope-Page W 52-14 9-Man - Region 2
Oct 16 Buxton Central Valley W 42-18 9-Man - Region 2
Oct 20 Ellendale W 56-8 9-Man First Round
Oct 23 Thompson W 62-26 9-Man Second Round
Oct 30 Wyndmere W 22-6 9-Man Quarterfinal
Nov 06 Hankinson L 20-29 9-Man Semifinal
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 Thompson W 46-22
Aug 29 Buxton Central Valley W 51-6
Sep 05 Colfax Richland L 27-28 9-Man - Region 2
Sep 12 Hunter Northern Cass W 48-16 9-Man - Region 2
Sep 19 Wyndmere W 40-0 9-Man - Region 2
Sep 26 Wimbledon Barnes County North W 66-22 9-Man - Region 2
Oct 03 Hope-Page W 42-14 9-Man - Region 2
Oct 10 Cooperstown Griggs County Central W 52-20 9-Man - Region 2
Oct 17 Hankinson W 62-12 9-Man - Region 2
Oct 24 Lakota W 64-22 9-Man Second Round
Oct 31 Oakes W 44-8 9-Man Quarterfinal
Nov 07 Napoleon W 38-6 9-Man Semifinal
Nov 14 Tioga W 46-8 9-Man Final
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Thompson W 27-6
Aug 24 Buxton Central Valley W 50-14
Aug 31 Colfax Richland W 35-8 9-Man - Region 2
Sep 07 Hunter Northern Cass W 28-0 9-Man - Region 2
Sep 14 Wyndmere W 21-20 9-Man - Region 2
Sep 21 Wimbledon Barnes County North W 35-14 9-Man - Region 2
Sep 28 Hope-Page W 30-14 9-Man - Region 2
Oct 05 Cooperstown Griggs County Central W 49-28 9-Man - Region 2
Oct 12 Hankinson W 48-34 9-Man - Region 2
Oct 19 Lakota W 35-6 9-Man Second Round
Oct 26 Napoleon L 19-44 9-Man Quarterfinal
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 Washburn L 14-50
Aug 25 Buxton Central Valley L 18-20
Sep 01 Oakes W 34-6
Sep 15 Forman Sargent Central W 30-16 9-Man - Region 2
Sep 22 Rogers North Central W 43-0 9-Man - Region 2
Sep 29 Milnor W 38-15 9-Man - Region 2
Oct 03 Hoople Valley W 40-13
Oct 06 Hope-Page W 50-14 9-Man - Region 2
Oct 13 Colfax Richland W 34-22 9-Man - Region 2
Oct 20 Edgeley W 60-22 9-Man First Round
Oct 27 Napoleon L 13-28 9-Man Quarterfinal
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Buxton Central Valley L 14-36
Sep 02 Oakes L 0-34
Sep 09 Forman Sargent Central L 14-28
Sep 16 Tower City Maple Valley L 6-20 9-Man - Region 2
Sep 23 Rogers North Central W 26-22 9-Man - Region 2
Sep 30 Enderlin W 48-0 9-Man - Region 2
Oct 04 Hoople Valley L 28-34
Oct 07 Hope-Page W 27-20 9-Man - Region 2
Oct 14 Colfax Richland L 15-56 9-Man - Region 2
Oct 21 Napoleon L 18-26 9-Man First Round
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Inkster Midway L 0-0 ?
Aug 31 Larimore L 12-44
Sep 07 Cooperstown Griggs County Central L 6-33 A - Region 1
Sep 10 LaMoure L 14-30 A - Region 1
Sep 17 Park River L 0-46
Sep 24 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-35 A - Region 1
Oct 01 Hunter Northern Cass L 8-27 A - Region 1
Oct 08 Oakes W 30-8 A - Region 1
Oct 15 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-36 A - Region 1
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Thompson L 0-0 ?
Sep 02 Larimore L 0-0 ?
Sep 09 Cooperstown Griggs County Central L 8-36 A - Region 1
Sep 12 LaMoure L 6-51 A - Region 1
Sep 19 Park River L 6-48
Sep 26 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-28 A - Region 1
Oct 03 Hunter Northern Cass L 14-19 A - Region 1
Oct 10 Oakes L 6-38 A - Region 1
Oct 17 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-41 A - Region 1
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Thompson L 3-22
Sep 06 Larimore L 0-41
Sep 13 Enderlin W 2-0 F
Sep 20 Carrington L 0-48 A - Region 1
Sep 27 Wyndmere L 0-47 A - Region 1
Oct 04 LaMoure L 12-54 A - Region 1
Oct 11 Cooperstown Griggs County Central W 19-0 A - Region 1
Oct 15 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-21 A - Region 1
Oct 18 Oakes L 6-39 A - Region 1
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Thompson L 0-34
Aug 31 Larimore L 0-0 ?
Sep 07 Enderlin W 39-24 A - Region 1
Sep 14 Carrington L 6-27 A - Region 1
Sep 21 Wyndmere W 21-20 A - Region 1
Sep 28 LaMoure L 0-28 A - Region 1
Oct 05 Cooperstown Griggs County Central L 14-18 A - Region 1
Oct 09 Fargo Oak Grove Lutheran W 23-6 A - Region 1
Oct 12 Oakes L 12-29 A - Region 1
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Thompson L 0-0 ?
Sep 01 Larimore W 38-12
Sep 08 Wyndmere W 12-6 A - Region 1
Sep 15 Fargo Oak Grove Lutheran W 32-22 A - Region 1
Sep 22 Oakes W 18-14 A - Region 1
Sep 29 Carrington L 8-40 A - Region 1
Oct 06 Cooperstown Griggs County Central W 16-6 A - Region 1
Oct 10 Enderlin W 50-32 A - Region 1
Oct 13 LaMoure L 0-0 A - Region 1 ?
Oct 20 LaMoure L 0-22 Class A First Round
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Thompson W 20-14
Sep 03 Larimore W 42-14
Sep 10 Wyndmere L 0-0 A - Region 1 ?
Sep 17 Fargo Oak Grove Lutheran L 13-16 A - Region 1
Sep 24 Oakes W 14-0 A - Region 1
Oct 01 Carrington L 0-14 A - Region 1
Oct 08 Cooperstown Griggs County Central L 8-12 A - Region 1
Oct 12 Enderlin W 20-0 A - Region 1
Oct 15 LaMoure W 13-12 A - Region 1
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Thompson L 0-0 ?
Sep 04 Larimore 0-0
Sep 11 LaMoure L 0-0 A - Region 1 ?
Sep 18 Hankinson 0-0 A - Region 1
Sep 25 Fargo Oak Grove Lutheran 0-0 A - Region 1
Oct 02 Oakes 0-0 A - Region 1
Oct 06 Carrington W 7-6 A - Region 1
Oct 13 Cooperstown Griggs County Central W 39-0 A - Region 1
Oct 16 Enderlin 0-0 A - Region 1
Oct 23 New Rockford L 15-36 Class A First Round
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Thompson L 8-40
Sep 05 Larimore L 0-0 ?
Sep 12 LaMoure W 20-16 A - Region 1
Sep 19 Hankinson L 0-24 A - Region 1
Sep 26 Fargo Oak Grove Lutheran W 26-0 A - Region 1
Oct 03 Oakes W 14-6 A - Region 1
Oct 07 Carrington L 0-21 A - Region 1
Oct 10 Cooperstown Griggs County Central W 36-22 A - Region 1
Oct 17 Enderlin W 36-13 A - Region 1
Oct 24 New Rockford L 14-27 Class A First Round
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Halstad (MN) Norman County West W 44-8
Sep 06 Hatton W 38-18 9-Man - Region 2
Sep 13 Northwood W 36-14 9-Man - Region 2
Sep 20 Page W 37-12 9-Man - Region 2
Sep 27 Arthur Dakota W 39-13 9-Man - Region 2
Oct 04 Buxton Central Valley W 26-8 9-Man - Region 2
Oct 11 Petersburg Dakota Prairie W 45-6 9-Man - Region 2
Oct 15 Thompson L 6-12 9-Man - Region 2
Oct 18 open
Oct 25 Edinburg W 8-6 9-Man First Round
Nov 01 Thompson W 12-6 9-Man Quarterfinal
Nov 08 Edgeley W 32-0 9-Man Semifinal
Nov 15 New England L 6-23 9-Man Final
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Sep 01 Halstad (MN) Norman County West W 38-6
Sep 08 Hatton W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 15 Northwood W 46-14 9-Man - Region 2
Sep 22 Page W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 29 Arthur Dakota W 30-7 9-Man - Region 2
Oct 06 Buxton Central Valley W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Oct 13 Petersburg Dakota Prairie W 44-8 9-Man - Region 2
Oct 17 Thompson W 14-0 9-Man - Region 2
Oct 20 Cando L 12-15 9-Man First Round
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Sep 02 Halstad (MN) Norman County West W 22-0
Sep 09 Northwood W 20-16 9-Man - Region 2
Sep 16 Page W 34-0 9-Man - Region 2
Sep 23 Arthur Dakota W 22-8 9-Man - Region 2
Sep 30 Buxton Central Valley W 34-14 9-Man - Region 2
Oct 07 McVille W 28-6 9-Man - Region 2
Oct 11 Hatton L 18-25 9-Man - Region 2
Oct 14 Thompson L 13-36 9-Man - Region 2
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Sep 03 Rogers North Central L 0-6
Sep 10 Northwood L 0-22 9-Man - Region 2
Sep 17 Page L 0-12 9-Man - Region 2
Sep 24 Arthur Dakota L 26-28 9-Man - Region 2
Oct 01 Buxton Central Valley W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Oct 08 McVille L 8-22 9-Man - Region 2
Oct 15 Thompson L 8-38 9-Man - Region 2
Oct 19 Hatton L 8-22 9-Man - Region 2
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Tower City Maple Valley W 36-6
Sep 04 Rogers North Central W 27-12
Sep 11 Page L 6-34 9-Man - Region 2
Sep 18 Arthur Dakota W 26-8 9-Man - Region 2
Sep 25 Buxton Central Valley L 28-30 9-Man - Region 2
Oct 02 McVille W 20-0 9-Man - Region 2
Oct 09 Thompson W 26-16 9-Man - Region 2
Oct 13 Hatton W 28-8 9-Man - Region 2
Oct 20 Northwood W 26-12 9-Man - Region 2
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Halstad (MN) Norman County West L 18-34
Sep 06 Rogers North Central L 21-26
Sep 13 Page W 30-22 9-Man - Region 2
Sep 20 Arthur Dakota W 14-13 9-Man - Region 2
Sep 27 Buxton Central Valley L 15-30 9-Man - Region 2
Oct 04 McVille L 24-40 9-Man - Region 2
Oct 11 Thompson L 14-35 9-Man - Region 2
Oct 15 Hatton W 46-30 9-Man - Region 2
Oct 22 Northwood W 38-16 9-Man - Region 2
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Halstad (MN) Norman County West L 0-20
Sep 04 Lakota W 12-8
Sep 14 Cooperstown Griggs County Central W 26-14 9-Man - Region 2
Sep 21 Buxton Central Valley L 12-20 9-Man - Region 2
Sep 28 McVille L 7-40 9-Man - Region 2
Oct 05 Thompson W 34-12 9-Man - Region 2
Oct 12 Hatton W 7-0 9-Man - Region 2
Oct 16 Northwood L 7-42 9-Man - Region 2
Oct 23 Arthur Dakota W 20-12
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Lakota W 32-0
Sep 01 Halstad (MN) Norman County West L 0-13
Sep 08 Cooperstown 0-0 9-Man - Region 2
Sep 15 Buxton Central Valley L 24-26 9-Man - Region 2
Sep 22 McVille L 6-41 9-Man - Region 2
Sep 29 Thompson L 0-0 9-Man - Region 2 ?
Oct 06 Hatton L 6-36 9-Man - Region 2
Oct 13 Northwood L 14-20 9-Man - Region 2
Oct 17 open
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Larimore W 18-6
Sep 02 Halstad (MN) Norman County West W 16-6
Sep 09 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-0 B - Region 1 ?
Sep 16 Mayville-Portland L 0-0 B - Region 1 ?
Sep 23 Park River W 12-7
Sep 30 Casselton Central Cass L 6-20 B - Region 1
Oct 07 Forman Sargent Central L 14-21 B - Region 1
Oct 11 Lisbon W 9-0 B - Region 1
Oct 21 Oakes L 6-14 B - Region 1
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Larimore L 20-48
Sep 04 Halstad (MN) Norman County West L 12-40
Sep 11 Fargo Oak Grove Lutheran L 16-27 B - Region 1
Sep 18 Mayville-Portland L 0-14 B - Region 1
Sep 25 Park River W 0-0 ?
Oct 02 Casselton Central Cass L 8-12 B - Region 1
Oct 09 Forman Sargent Central L 2-7 B - Region 1
Oct 16 Lisbon L 0-12 B - Region 1
Oct 23 Oakes L 12-28 B - Region 1
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Halstad (MN) Norman County West L 0-25
Sep 05 open
Sep 12 Langdon L 0-0 B - Region 1 ?
Sep 19 Casselton Central Cass L 8-44 B - Region 1
Sep 26 Fargo Oak Grove Lutheran L 8-26 B - Region 1
Oct 03 Larimore L 8-35 B - Region 1
Oct 10 Carrington 0-0 B - Region 1
Oct 17 Cavalier L 12-32 B - Region 1
Oct 24 Mayville-Portland L 0-14 B - Region 1
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Mayville-Portland L 20-23
Sep 06 Cavalier L 0-40
Sep 13 Carrington L 0-14
Sep 20 Larimore L 14-27
Sep 27 Moorhead (MN) JV W 10-6
Oct 04 Langdon W 38-8
Oct 11 Casselton Central Cass L 6-8 B - Region 2
Oct 15 Fargo Oak Grove Lutheran L 14-22 B - Region 2
Oct 18 Oakes L 0-20 B - Region 2
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Mayville-Portland L 6-32
Sep 07 Cavalier L 0-14
Sep 14 Park River L 6-12
Sep 21 Larimore L 12-17
Sep 28 Kindred W 22-0 B - Region 2
Oct 05 Moorhead (MN) JV L 6-7
Oct 12 Casselton Central Cass L 0-24 B - Region 2
Oct 19 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-12 B - Region 2
Oct 26 Oakes W 42-20 B - Region 2
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Cavalier W 14-6
Sep 09 Mayville-Portland L 8-17
Sep 16 Park River W 6-0
Sep 23 Larimore W 6-0
Sep 30 Moorhead (MN) JV L 6-12
Oct 07 Casselton Central Cass L 6-19 B - Region 2
Oct 11 Fargo Oak Grove Lutheran L 8-22 B - Region 2
Oct 18 Oakes L 6-30 B - Region 2
Oct 25 Kindred W 20-15 B - Region 2
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Mayville-Portland L 0-19
Sep 10 Larimore L 0-0 ?
Sep 14 Hatton W 14-12
Sep 24 Cando W 48-8
Oct 01 Casselton Central Cass W 14-0 B - Region 2
Oct 08 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-20 B - Region 2
Oct 15 Oakes W 22-6 B - Region 2
Oct 19 Kindred L 6-12 B - Region 2
Oct 29 Lisbon W 22-14 B - Region 2
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Mayville-Portland L 6-22
Sep 11 Larimore L 6-18
Sep 18 Forman Sargent Central W 20-12 B - Region 2
Sep 25 Casselton Central Cass L 0-6 B - Region 2
Oct 02 Crookston (MN) L 8-36
Oct 09 Fargo Oak Grove Lutheran L 8-21 B - Region 2
Oct 16 Kindred L 6-8 B - Region 2
Oct 20 Lisbon W 20-14 B - Region 2
Oct 30 Oakes L 0-22 B - Region 2
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Fertile-Beltrami (MN) W 26-7
Sep 05 Fargo South JV W 6-0
Sep 12 Park River W 20-0 Red-River-Valley
Sep 19 Cavalier L 12-14 Red-River-Valley
Sep 26 Mayville-Portland L 0-20 Red-River-Valley
Oct 03 Larimore W 22-12 Red-River-Valley
Oct 10 Hatton W 8-7 Red-River-Valley
Oct 17 East Grand Forks (MN) Sacred Heart W 14-0
Oct 21 Fargo Oak Grove Lutheran W 20-6
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Fertile-Beltrami (MN) L 0-14
Sep 07 Casselton Central Cass L 6-19
Sep 11 Cavalier L 12-24 Red-River-Valley
Sep 14 Wyndmere L 6-14
Sep 21 Mayville-Portland L 6-13 Red-River-Valley
Sep 28 Larimore W 28-8 Red-River-Valley
Oct 05 Hatton L 0-25 Red-River-Valley
Oct 12 Cooperstown W 27-6 Red-River-Valley
Oct 16 Fargo Oak Grove Lutheran L 14-30 Red-River-Valley
Oct 23 Park River L 8-14 Red-River-Valley
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Fertile-Beltrami (MN) L 0-26
Sep 08 Casselton Central Cass L 6-34
Sep 15 Northwood L 12-26 Red-River-Valley
Sep 22 Mayville-Portland L 15-34 Red-River-Valley
Sep 29 Larimore L 0-40 Red-River-Valley
Oct 06 Hatton L 0-34 Red-River-Valley
Oct 13 Cooperstown L 12-27 Red-River-Valley
Oct 17 Fargo Oak Grove Lutheran W 10-6 Red-River-Valley
Oct 20 Park River W 16-7 Red-River-Valley
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Fertile-Beltrami (MN) L 6-25
Sep 09 Fargo North JV L 6-14
Sep 16 Mayville-Portland L 0-40 Red-River-Valley
Sep 23 Larimore L 6-28 Red-River-Valley
Sep 30 Hatton L 16-44 Red-River-Valley
Oct 07 Cooperstown W 33-14 Red-River-Valley
Oct 14 Fargo Oak Grove Lutheran W 25-12 Red-River-Valley
Oct 18 Park River L 20-35 Red-River-Valley
Oct 25 Northwood W 12-8 Red-River-Valley
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Fertile-Beltrami (MN) L 0-26
Sep 10 Fargo North JV L 7-20
Sep 17 Mayville-Portland L 13-43 Red-River-Valley
Sep 24 Larimore L 12-40 Red-River-Valley
Oct 01 Hatton L 12-32 Red-River-Valley
Oct 08 Cooperstown W 12-0 Red-River-Valley
Oct 15 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-14 Red-River-Valley
Oct 19 open
Oct 26 Northwood L 8-26 Red-River-Valley
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Fertile-Beltrami (MN) L 0-28
Sep 05 Buxton Central Valley L 0-20
Sep 12 Larimore L 0-14 Red-River-Valley
Sep 19 Hatton L 0-38 Red-River-Valley
Sep 26 Cooperstown W 19-0 Red-River-Valley
Oct 03 Fargo Oak Grove Lutheran L 12-16 Red-River-Valley
Oct 10 Casselton Central Cass L 18-32
Oct 17 Northwood L 8-36 Red-River-Valley
Oct 21 Mayville-Portland L 6-38 Red-River-Valley