HOPE-PAGE WOLVERINES
All-time North Dakota High School Football scores

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 8-0 1.000 308-158 * P 9
2018 2-6 .250 178-292 9
2017 1-7 .125 162-353 9
2016 4-4 .500 238-236 9
2015 3-5 .375 130-246 9
2014 2-7 .222 188-320 9
2013 8-2 .800 352-182 * P 9
2012 2-6 .250 177-302 9
2011 2-6 .250 146-286 9
2010 3-6 .333 254-257 P 9
2009 2-6 .250 199-298 9
2008 4-5 .444 185-237 9
2007 8-2 .800 303-231 * P 9
2006 3-5 .375 190-189 9
2005 4-4 .500 108-154 9
2004 3-5 .375 152-222 9
2003 8-2 .800 292-122 * P 9
2002 8-2 .800 318-124 * P 9
2001 6-3 .667 188-99 * P 9
2000 11-2 .846 430-187 * P 9
92-85 .520 7 of 20
   
NOTES:
Consolidation of Hope and Page in 2000
 
CO-OP NAME HISTORY:
Finley-Sharon/Hope-Page Spartans   2007-
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Finley-Sharon Raiders   2007-
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Hankinson 12 5-7 .417 2019
Colfax Richland 11 5-6 .455 2019
Thompson 11 4-7 .364 2018
Wyndmere 10 3-7 .300 2019
Forman Sargent Central 9 8-1 .889 2016
Hillsboro 8 0-8 .000 2012
Rogers North Central 7 4-3 .571 2006
Buxton Central Valley 6 4-2 .667 2011
New Rockford-Sheyenne 6 1-5 .167 2018
Northwood 6 2-4 .333 2018
Petersburg Dakota Prairie 6 2-4 .333 2012
Hunter Northern Cass 5 4-1 .800 2008
Lakota 5 3-2 .600 2012
Mayville-Portland-Clifford-Galesburg 5 3-2 .600 2019
Walhalla 5 1-4 .200 2012
Cavalier 4 0-4 .000 2014
Ellendale 4 4-0 1.000 2004
Fairmount 4 3-1 .750 2019
Milnor 4 3-1 .750 2006
Napoleon 4 0-4 .000 2018
Tower City Maple Valley 4 4-0 1.000 2005
Edgeley 3 1-2 .333 2006
Fort Totten Four Winds 3 3-0 1.000 2014
Hoople Valley-Edinburg 3 3-0 1.000 2016
LaMoure 3 2-1 .667 2019
Cando North Star 2 1-1 .500 2014
Cooperstown Griggs County Central 2 2-0 1.000 2008
Edinburg 2 1-1 .500 2004
Enderlin 2 2-0 1.000 2019
Fargo Oak Grove Lutheran 2 1-1 .500 2014
Hoople Valley 2 2-0 1.000 2004
Leeds 2 1-1 .500 2014
New Rockford 2 2-0 1.000 2002
Oakes 2 0-2 .000 2006
Towner 2 0-2 .000 2002
Wimbledon Barnes County North 2 2-0 1.000 2008
Bismarck Shiloh Christian 1 1-0 1.000 2006
Inkster Midway 1 1-0 1.000 2017
Larimore 1 1-0 1.000 2019
Linton 1 0-1 .000 2000
Maddock 1 1-0 1.000 2000
Rolette 1 1-0 1.000 2003
Strasburg 1 1-0 1.000 2013
TOTALS 92-85 .520
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Hankinson W 40-26 9-Man - Region 1
Aug 30 Larimore W 44-8
Sep 06 Fairmount W 46-20 9-Man - Region 1
Sep 13 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 34-14 9-Man - Region 1
Sep 20 Colfax Richland W 50-28 9-Man - Region 1
Sep 27 LaMoure W 30-18 9-Man - Region 1
Oct 04 Wyndmere W 38-20 9-Man - Region 1
Oct 11 Enderlin W 26-24 9-Man - Region 1
Oct 18 Cooperstown Griggs County Central 0-0 9-Man - Region 1
Oct 25 ????? 0-0 9-Man First Round
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 17 Napoleon L 6-14
Aug 24 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 18-22 9-Man - Region 1
Aug 31 Thompson L 12-40 9-Man - Region 1
Sep 07 Wyndmere W 44-22 9-Man - Region 1
Sep 14 Northwood W 40-25 9-Man - Region 1
Sep 18 New Rockford-Sheyenne L 22-66
Sep 21 open
Sep 28 Colfax Richland L 24-63 9-Man - Region 1
Oct 05 Hankinson L 12-40 9-Man - Region 1
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 18 Napoleon L 28-50
Aug 25 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-43 9-Man - Region 1
Sep 01 Thompson L 6-36 9-Man - Region 1
Sep 08 Wyndmere L 14-49 9-Man - Region 1
Sep 15 Northwood L 14-34 9-Man - Region 1
Sep 22 Inkster Midway W 42-40
Sep 29 Colfax Richland L 30-49 9-Man - Region 1
Oct 06 Hankinson L 28-52 9-Man - Region 1
Oct 10 open
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 19 Hoople Valley-Edinburg W 50-0
Aug 26 Forman Sargent Central W 26-6 9-Man - Region 1
Sep 02 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 34-6 9-Man - Region 1
Sep 09 Hankinson L 14-32 9-Man - Region 1
Sep 16 Colfax Richland L 22-44 9-Man - Region 1
Sep 23 Northwood L 26-42 9-Man - Region 1
Sep 30 Wyndmere L 6-52 9-Man - Region 1
Oct 07 LaMoure W 60-54 9-Man - Region 1
Oct 11 open
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Hoople Valley-Edinburg W 28-14
Aug 28 Forman Sargent Central W 34-12 9-Man - Region 1
Sep 04 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 34-28 9-Man - Region 1
Sep 11 Hankinson L 0-48 9-Man - Region 1
Sep 18 Colfax Richland L 0-70 9-Man - Region 1
Sep 25 Northwood L 2-7 9-Man - Region 1
Oct 02 Wyndmere L 26-47 9-Man - Region 1
Oct 09 LaMoure L 6-20 9-Man - Region 1
Oct 13 open
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Northwood L 8-42 9-Man - Region 2
Aug 29 Fort Totten Four Winds W 56-22 9-Man - Region 2
Sep 05 Cando North Star L 24-41 9-Man - Region 2
Sep 12 Cavalier L 0-76 9-Man - Region 2
Sep 19 Thompson L 12-22 9-Man - Region 2
Sep 26 Leeds L 6-8 9-Man - Region 2
Oct 03 Fargo Oak Grove Lutheran L 20-32
Oct 10 New Rockford-Sheyenne L 20-38 9-Man - Region 2
Oct 17 Hoople Valley-Edinburg W 42-39 9-Man - Region 2
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Northwood W 22-18 9-Man - Region 2
Aug 30 Fort Totten Four Winds W 60-8 9-Man - Region 2
Sep 06 Cando North Star W 60-6 9-Man - Region 2
Sep 13 Cavalier L 0-56 9-Man - Region 2
Sep 20 Thompson W 14-12 9-Man - Region 2
Sep 27 Leeds W 56-0 9-Man - Region 2
Oct 04 Fargo Oak Grove Lutheran W 48-14
Oct 11 New Rockford-Sheyenne W 46-18 9-Man - Region 2
Oct 18 open
Oct 25 Strasburg W 40-22 9-Man First Round
Nov 01 Napoleon L 6-42 9-Man Quarterfinal
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 New Rockford-Sheyenne L 22-38
Aug 31 Hillsboro L 14-20 9-Man - Region 2
Sep 07 Thompson W 57-24 9-Man - Region 2
Sep 14 Walhalla W 36-26 9-Man - Region 2
Sep 21 Cavalier L 0-60 9-Man - Region 2
Sep 28 New Rockford-Sheyenne L 8-56 9-Man - Region 2
Oct 05 Lakota L 12-46 9-Man - Region 2
Oct 12 Petersburg Dakota Prairie L 28-32 9-Man - Region 2
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Lakota L 8-20 9-Man - Region 2
Aug 26 Thompson L 7-34 9-Man - Region 2
Sep 02 open
Sep 09 New Rockford-Sheyenne L 22-44 9-Man - Region 2
Sep 16 Walhalla L 26-62 9-Man - Region 2
Sep 23 Buxton Central Valley W 32-14 9-Man - Region 2
Sep 30 Cavalier L 0-58 9-Man - Region 2
Oct 07 Hillsboro L 14-40 9-Man - Region 2
Oct 14 Petersburg Dakota Prairie W 44-14 9-Man - Region 2
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Petersburg Dakota Prairie L 22-36
Aug 27 open
Sep 03 Buxton Central Valley W 26-12 9-Man - Region 2
Sep 10 Colfax Richland W 36-8 9-Man - Region 2
Sep 17 Forman Sargent Central L 12-14 9-Man - Region 2
Sep 24 Wyndmere L 28-56 9-Man - Region 2
Oct 01 Hankinson W 20-18 9-Man - Region 2
Oct 08 Hillsboro L 20-52 9-Man - Region 2
Oct 12 Thompson L 28-48
Oct 15 Walhalla L 6-36 9-Man First Round
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Petersburg Dakota Prairie L 20-24
Aug 28 open
Sep 04 Buxton Central Valley L 48-52 9-Man - Region 2
Sep 11 Colfax Richland W 29-0 9-Man - Region 2
Sep 18 Forman Sargent Central W 40-8 9-Man - Region 2
Sep 25 Wyndmere L 8-50 9-Man - Region 2
Oct 02 Hankinson L 20-54 9-Man - Region 2
Oct 09 Hillsboro L 14-52 9-Man - Region 2
Oct 16 Thompson L 20-58
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Buxton Central Valley W 20-14
Aug 29 Thompson L 18-36
Sep 05 Wimbledon Barnes County North W 28-12 9-Man - Region 2
Sep 12 Hankinson L 20-28 9-Man - Region 2
Sep 19 Cooperstown Griggs County Central W 49-6 9-Man - Region 2
Sep 26 Colfax Richland W 16-15 9-Man - Region 2
Oct 03 Hillsboro L 14-42 9-Man - Region 2
Oct 10 Wyndmere L 6-47 9-Man - Region 2
Oct 17 Hunter Northern Cass L 12-33 9-Man - Region 2
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Thompson W 20-12
Aug 31 Wimbledon Barnes County North W 47-12 9-Man - Region 2
Sep 07 Hankinson W 44-36 9-Man - Region 2
Sep 14 Cooperstown Griggs County Central W 52-12 9-Man - Region 2
Sep 21 Colfax Richland W 28-26 9-Man - Region 2
Sep 28 Hillsboro L 14-30 9-Man - Region 2
Oct 05 Wyndmere W 38-14 9-Man - Region 2
Oct 12 Hunter Northern Cass W 28-27 9-Man - Region 2
Oct 16 Thompson W 38-34 9-Man First Round
Oct 19 Napoleon L 14-28 9-Man Second Round
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Edgeley L 20-28
Sep 01 Bismarck Shiloh Christian W 53-0
Sep 08 Oakes L 16-23
Sep 15 Milnor L 16-28 9-Man - Region 2
Sep 22 Colfax Richland L 0-22 9-Man - Region 2
Sep 29 Rogers North Central W 49-18 9-Man - Region 2
Oct 06 Hillsboro L 14-50 9-Man - Region 2
Oct 13 Forman Sargent Central W 22-20 9-Man - Region 2
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Edgeley L 6-32
Sep 02 Forman Sargent Central W 8-6
Sep 09 Oakes L 10-28
Sep 16 Enderlin W 42-0 9-Man - Region 2
Sep 23 Colfax Richland L 0-47 9-Man - Region 2
Sep 30 Rogers North Central W 16-14 9-Man - Region 2
Oct 07 Hillsboro L 20-27 9-Man - Region 2
Oct 14 Tower City Maple Valley W 6-0 9-Man - Region 2
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Edinburg L 6-52 9-Man - Region 2
Sep 03 Hoople Valley W 48-18 9-Man - Region 2
Sep 10 Petersburg Dakota Prairie L 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 14 Rogers North Central L 34-36 9-Man - Region 2
Sep 21 Ellendale W 26-24
Sep 24 Walhalla L 6-42 9-Man - Region 2
Oct 01 Lakota W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Oct 08 open
Oct 12 Buxton Central Valley L 32-50 9-Man - Region 2
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Edinburg W 32-8 9-Man - Region 2
Sep 05 Hoople Valley W 40-0 9-Man - Region 2
Sep 12 Petersburg Dakota Prairie W 36-14 9-Man - Region 2
Sep 16 Rogers North Central W 28-8 9-Man - Region 2
Sep 19 Fort Totten Four Winds W 38-6 9-Man - Region 2
Sep 26 Walhalla L 6-22 9-Man - Region 2
Oct 03 Lakota W 42-8 9-Man - Region 2
Oct 10 open
Oct 14 Buxton Central Valley W 40-14 9-Man - Region 2
Oct 17 Rolette W 24-14 9-Man First Round
Oct 24 Wyndmere L 6-28 9-Man Second Round
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Rogers North Central L 14-20 9-Man - Region 1
Sep 06 Fairmount W 31-0 9-Man - Region 1
Sep 13 Milnor W 35-12 9-Man - Region 1
Sep 20 Ellendale W 35-0 9-Man - Region 1
Sep 24 Hankinson W 35-14 9-Man - Region 1
Sep 27 Hunter Northern Cass W 33-0 9-Man - Region 1
Oct 04 Forman Sargent Central W 26-6 9-Man - Region 1
Oct 11 open
Oct 15 Tower City Maple Valley W 33-7 9-Man - Region 1
Oct 25 New Rockford W 56-33 9-Man Second Round
Nov 01 Towner L 20-32 9-Man Quarterfinal
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Rogers North Central L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Aug 31 Fairmount L 20-33 9-Man - Region 1
Sep 07 Milnor W 49-22 9-Man - Region 1
Sep 14 Ellendale W 14-0 9-Man - Region 1
Sep 21 Hankinson W 22-6 9-Man - Region 1
Sep 25 Hunter Northern Cass W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 28 Forman Sargent Central W 37-6 9-Man - Region 1
Oct 05 open
Oct 09 Tower City Maple Valley W 46-14 9-Man - Region 1
Oct 12 Towner L 0-18 9-Man First Round
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Hankinson L 30-36 9-Man - Region 1
Sep 01 Ellendale W 33-16 9-Man - Region 1
Sep 08 Edgeley W 41-7 9-Man - Region 1
Sep 15 Rogers North Central W 32-20 9-Man - Region 1
Sep 22 Hunter Northern Cass W 14-7 9-Man - Region 1
Sep 26 Milnor W 52-0 9-Man - Region 1
Sep 29 Tower City Maple Valley W 57-21
Oct 06 Fairmount W 37-0 9-Man - Region 1
Oct 13 Forman Sargent Central W 30-0 9-Man - Region 1
Oct 20 Lakota W 41-14 9-Man Second Round
Oct 27 New Rockford W 31-14 9-Man Quarterfinal
Nov 03 Maddock W 24-22 9-Man Semifinal
Nov 10 Linton L 8-30 9-Man Final