KILLDEER COWBOYS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 1-1 .500 52-67
2018 4-4 .500 146-179
2017 6-3 .667 211-127 * P
2016 6-3 .667 336-150 * P
2015 9-2 .818 433-153 * P
2014 9-2 .818 403-143 * P
2013 7-2 .778 334-109 * P
2012 7-3 .700 190-156 * P
2011 4-5 .444 253-140 P
2010 7-3 .700 305-166 * P
2009 4-4 .500 105-178
2008 6-4 .600 234-169 * P
2007 8-2 .800 285-94 * P
2006 7-2 .778 273-124 * P
2005 6-3 .667 189-115 * P
2004 8-2 .800 289-103 * P
2003 7-3 .700 214-145 * P
2002 10-2 .833 296-98 * P
2001 8-2 .800 145-109 * P
2000 7-4 .636 220-82 * P
1999 6-4 .600 196-110 * P
1998 9-3 .750 348-133 * P
1997 9-2 .818 343-80 * P
1996 6-3 .667 186-143 * P
1995 12-0 1.000 374-96 * P
1994 6-3 .667 144-123 *
1993 7-2 .778 208-96 *
1992 5-4 .556 116-82 *
1991 6-3 .667 165-105 *
1990 8-3 .727 189-118 * P
1989 3-5 .375 107-172
1988 8-1 .889 290-108 * P
1987 6-2 .750 134-105 *
1986 1-7 .125 98-244
1985 3-5 .375 101-133
1984 3-5 .375 69-138
1983 5-3 .625 175-71 *
1982 3-5 .375 90-155
1981 8-1 .889 168-54 * P
1980 5-3 .625 146-96 *
1979 2-7 .222 167-135
1978 0-8 .000 60-261
1977 4-4 .500 76-96
1976 2-5 .286 79-142
1975 5-3 .571 108-87 *
263-147 .641 32 of 45
   
CO-OP PARTNER HISTORY:
Halliday Wolverines   1985-2016
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Belfield 36 34-2 .944 2018
Watford City 30 9-21 .300 2010
Hazen 29 10-19 .345 2019
Beach 28 25-3 .893 2008
Bowman 27 19-8 .704 2005
Hettinger 26 17-9 .654 2004
Dickinson Trinity 25 6-19 .240 2018
Fort Yates Standing Rock 22 22-0 1.000 2016
Washburn 21 19-2 .905 2019
New Salem 19 14-5 .737 2014
Garrison 15 12-3 .800 2018
Beulah 13 4-9 .308 2018
Center 12 8-4 .667 1998
Stanley 11 4-7 .364 2012
Elgin Grant County 9 9-0 1.000 2012
Velva 9 4-5 .444 2016
New England St. Mary's 7 4-3 .571 1986
Harvey 6 3-3 .500 2014
Kenmare 6 5-1 .833 2018
Lemmon (SD) 6 2-4 .333 1986
Richardton 6 2-4 .333 1980
Bowman County 5 4-1 .800 2018
Tioga 5 3-2 .800 2006
New Town 4 1-3 .250 1980
Crosby Divide County 3 3-0 1.000 1990
Des Lacs-Burlington 3 2-1 .667 2017
Mott 3 2-1 .667 1981
Underwood 3 3-0 1.000 2014
Berthold 2 2-0 1.000 2016
New England 2 1-1 .500 1990
Park River 2 0-2 .000 2015
Richardton-Taylor 2 2-0 1.000 2012
Carrington 1 0-1 .000 2002
Dickinson JV 1 1-0 1.000 2013
Glen Ullin 1 1-0 1.000 1975
Halliday 1 1-0 1.000 1975
Langdon 1 0-1 .000 2006
Linton 1 0-1 .000 1990
Minot Bishop Ryan Catholic 1 1-0 1.000 1995
Oakes 1 1-0 1.000 2002
Parshall 1 1-0 1.000 1977
Rolla 1 0-1 1.000 2007
Rugby 1 1-0 1.000 2014
Walhalla 1 0-1 .000 2005
Westhope 1 1-0 1.000 2015
TOTALS 263-147 .641
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 30 Hazen L 6-47
Sep 06 Washburn W 46-20 A - Region 4
Sep 13 Bowman County 0-0 A - Region 4
Sep 20 Belfield 0-0 A - Region 4
Sep 27 Bismarck Shiloh Christian 0-0 A - Region 4
Oct 04 New Salem 0-0 A - Region 4
Oct 11 Dickinson Trinity 0-0 A - Region 4
Oct 18 Richardton-Taylor 0-0 A - Region 4
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Kenmare W 31-22
Aug 31 Washburn W 45-8 A - Region 4
Sep 07 Bowman County L 16-41 A - Region 4
Sep 14 Beulah L 18-21 A - Region 4
Sep 21 Garrison W 2-0 F
Sep 28 Dickinson Trinity L 0-32 A - Region 4
Oct 05 Belfield W 34-33 A - Region 4
Oct 12 Hazen L 0-22 A - Region 4
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Kenmare W 34-12
Sep 01 Washburn W 42-6 A - Region 4
Sep 08 Bowman County W 24-14 A - Region 4
Sep 15 Beulah L 0-40 A - Region 4
Sep 22 Garrison W 36-0 A - Region 4
Sep 29 Dickinson Trinity L 0-33 A - Region 4
Oct 06 Belfield W 40-0 A - Region 4
Oct 13 Hazen W 35-0 A - Region 4
Oct 20 Des Lacs-Burlington L 0-22 Class A First Round
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Dickinson Trinity L 8-32
Sep 02 Des Lacs-Burlington W 25-12
Sep 09 Berthold W 40-13
Sep 16 Fort Yates Standing Rock W 66-0 A - Region 4
Sep 23 Belfield W 50-6 A - Region 4
Sep 30 Washburn W 59-14 A - Region 4
Oct 07 Hazen L 25-33 A - Region 4
Oct 14 Garrison W 54-12 A - Region 4
Oct 21 Velva L 9-28 Class A First Round
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Dickinson Trinity L 21-35
Sep 04 Des Lacs-Burlington W 28-0
Sep 11 Berthold W 40-14
Sep 18 Fort Yates Standing Rock W 65-0 A - Region 4
Sep 25 Belfield W 68-21 A - Region 4
Oct 02 Washburn W 21-7 A - Region 4
Oct 09 Hazen W 31-20 A - Region 4
Oct 16 Garrison W 69-18 A - Region 4
Oct 30 Westhope W 43-0 Class A Quarterfinal
Nov 06 Velva W 33-0 Class A Semifinal
Nov 13 Park River L 14-38 Class A Final
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Dickinson Trinity W 44-27
Sep 05 Belfield W 38-15 A - Region 4
Sep 12 New Salem W 51-8 A - Region 4
Sep 19 Washburn W 40-0 A - Region 4
Sep 26 Underwood W 38-0 A - Region 4
Oct 03 Garrison W 56-8 A - Region 4
Oct 10 Dickinson JV C
Oct 17 Hazen L 16-27 A - Region 4
Oct 24 Harvey W 40-6 Class A First Round
Oct 31 Rugby W 48-20 Class A Quarterfinal
Nov 07 Hazen W 14-6 Class A Semifinal
Nov 14 Park River L 18-26 Class A Final
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Dickinson Trinity W 43-21
Sep 06 Belfield W 49-14 A - Region 4
Sep 13 New Salem W 41-6 A - Region 4
Sep 20 Washburn W 47-8 A - Region 4
Sep 27 Underwood W 57-0 A - Region 4
Oct 04 Garrison W 71-12 A - Region 4
Oct 11 Dickinson JV W 34-0
Oct 18 Hazen L 6-21 A - Region 4
Oct 25 Velva L 20-27 Class A First Round
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Dickinson Trinity L 0-32
Aug 31 Fort Yates Standing Rock W 2-0 A - Region 4 F
Sep 07 Hazen L 0-16 A - Region 4
Sep 14 Washburn W 20-12 A - Region 4
Sep 21 Elgin Grant County W 28-8 A - Region 4
Sep 28 Belfield W 29-27 A - Region 4
Oct 05 New Salem W 27-6 A - Region 4
Oct 12 Richardton-Taylor W 41-7 A - Region 4
Oct 19 Velva W 43-14 Class A First Round
Oct 26 Stanley L 0-34 Class A Quarterfinal
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Dickinson Trinity L 7-21
Sep 02 Fort Yates Standing Rock W 53-12 A - Region 4
Sep 09 Hazen L 7-18 A - Region 4
Sep 16 Washburn W 65-12 A - Region 4
Sep 23 Elgin Grant County W 40-16 A - Region 4
Sep 30 Belfield L 20-35 A - Region 4
Oct 07 New Salem L 20-28 A - Region 4
Oct 14 Richardton-Taylor W 30-24 A - Region 4
Oct 21 Stanley L 0-20 Class A First Round
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Dickinson Trinity W 14-0
Sep 03 Elgin Grant County W 38-14 A - Region 4
Sep 10 Watford City L 6-15 A - Region 4
Sep 17 Bowman County W 56-0 A - Region 4
Sep 24 Fort Yates Standing Rock W 42-8 A - Region 4
Oct 01 New Salem W 39-6 A - Region 4
Oct 08 Hazen L 30-38 A - Region 4
Oct 15 Belfield W 44-22 A - Region 4
Oct 22 Harvey W 24-22 Class A First Round
Oct 29 Watford City L 12-41 Class A Quarterfinal
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Dickinson Trinity L 8-41
Sep 04 Elgin Grant County W 14-8 A - Region 4
Sep 11 Watford City L 3-42 A - Region 4
Sep 18 Bowman County W 8-0 A - Region 4
Sep 25 Fort Yates Standing Rock W 66-0 A - Region 4
Oct 02 New Salem L 6-24 A - Region 4
Oct 09 Hazen L 0-39 A - Region 4
Oct 16 Belfield W 0-24 A - Region 4 F
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Watford City L 14-21
Sep 05 Kenmare W 37-6
Sep 12 Harvey L 0-33
Sep 19 Beach L 15-24 A - Region 4
Sep 26 Stanley W 36-9 A - Region 4
Oct 03 Elgin Grant County W 44-27 A - Region 4
Oct 10 Garrison W 40-8 A - Region 4
Oct 17 New Salem W 20-6 A - Region 4
Oct 24 Elgin Grant County W 28-0 Class A First Round
Oct 31 Harvey L 0-35 Class A Quarterfinal
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Watford City W 8-0
Aug 31 Kenmare W 17-0
Sep 07 Harvey L 14-29
Sep 14 Beach W 35-6 A - Region 4
Sep 21 Stanley W 21-6 A - Region 4
Sep 28 Elgin Grant County W 47-6 A - Region 4
Oct 05 Garrison W 43-6 A - Region 4
Oct 12 New Salem W 38-6 A - Region 4
Oct 19 New Salem W 42-0 Class A First Round
Oct 26 Rolla L 20-35 Class A Quarterfinal
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Watford City L 6-35
Sep 01 Bowman County W 48-0 A - Region 4
Sep 08 Stanley W 22-6 A - Region 4
Sep 15 Tioga W 22-12 A - Region 4
Sep 22 Beach W 46-16 A - Region 4
Sep 29 Belfield W 22-7 A - Region 4
Oct 06 Elgin Grant County W 41-8 A - Region 4
Oct 13 Fort Yates Standing Rock W 45-8 A - Region 4
Oct 20 Langdon L 21-32 Class A First Round
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Watford City L 7-20
Sep 02 Bowman W 53-8 A - Region 4
Sep 09 Stanley W 13-7 A - Region 4
Sep 16 Tioga L 0-34 A - Region 4
Sep 23 Beach W 49-0 A - Region 4
Sep 30 Belfield W 37-14 A - Region 4
Oct 07 Elgin Grant County W 18-12 A - Region 4
Oct 14 Fort Yates Standing Rock W 2-0 A - Region 4 F
Oct 21 Walhalla L 10-20 Class A First Round
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Watford City W 12-11
Sep 03 Dickinson Trinity L 13-27
Sep 10 Fort Yates Standing Rock W 40-0 A - Region 4
Sep 17 Bowman W 21-0 A - Region 4
Sep 24 Belfield W 14-13 A - Region 4
Oct 01 Washburn W 30-12 A - Region 4
Oct 08 Beach W 42-0 A - Region 4
Oct 15 Hettinger W 42-3 A - Region 4
Oct 22 Kenmare W 55-7 Class A First Round
Oct 29 Tioga L 20-30 Class A Quarterfinal
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Watford City W 8-3
Sep 05 Dickinson Trinity L 8-41
Sep 12 Fort Yates Standing Rock W 43-0 A - Region 4
Sep 19 Bowman W 14-12 A - Region 4
Sep 26 Belfield W 28-6 A - Region 4
Oct 03 Washburn L 0-20 A - Region 4
Oct 10 Beach W 30-6 A - Region 4
Oct 17 Hettinger W 55-14 A - Region 4
Oct 24 Tioga W 28-7 Class A First Round
Oct 31 Stanley L 0-36 Class A Quarterfinal
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Watford City W 6-0
Sep 06 Dickinson Trinity L 14-28
Sep 13 Belfield W 26-0 A - Region 4
Sep 20 Bowman W 28-7 A - Region 4
Sep 27 New Salem W 31-0 A - Region 4
Oct 04 Fort Yates Standing Rock W 55-14 A - Region 4
Oct 11 Hettinger W 19-0 A - Region 4
Oct 15 Washburn W 33-7 A - Region 4
Oct 18 Beach W 34-6 A - Region 4
Oct 25 Oakes W 29-16 Class A First Round
Nov 01 Bowman W 21-0 Class A Quarterfinal
Nov 08 Carrington L 0-20 Class A Semifinal
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Watford City W 14-3
Aug 31 Dickinson Trinity L 0-41
Sep 07 Belfield W 8-0 A - Region 4
Sep 14 Bowman W 21-0 A - Region 4
Sep 21 New Salem W 8-7 A - Region 4
Sep 28 Fort Yates Standing Rock W 0-0 A - Region 4 ?
Oct 05 Hettinger W 40-6 A - Region 4
Oct 09 Washburn W 21-17 A - Region 4
Oct 12 Beach W 27-14 A - Region 4
Oct 19 Kenmare L 6-21 Class A First Round
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Watford City L 0-0 ?
Sep 01 Dickinson Trinity L 0-20
Sep 08 Washburn W 34-0 A - Region 4
Sep 15 Beach W 34-13 A - Region 4
Sep 22 Hettinger L 0-0 A - Region 4 ?
Sep 29 Bowman W 32-8 A - Region 4
Oct 06 Fort Yates Standing Rock W 36-0 A - Region 4
Oct 10 Belfield W 32-0 A - Region 4
Oct 13 New Salem W 21-7 A - Region 4
Oct 20 Washburn W 31-0 Class A First Round
Oct 27 Velva L 0-34 Class A Quarterfinal
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Watford City L 6-14
Sep 03 Dickinson Trinity L 0-27
Sep 10 Washburn L 8-22 A - Region 4
Sep 17 Beach W 29-6 A - Region 4
Sep 24 Hettinger W 30-9 A - Region 4
Oct 01 Bowman W 15-8 A - Region 4
Oct 08 Fort Yates Standing Rock W 40-6 A - Region 4
Oct 12 Belfield W 20-0 A - Region 4
Oct 15 New Salem W 40-6 A - Region 4
Oct 22 Bowman L 8-12 Class A First Round
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Watford City L 8-38
Sep 04 Dickinson Trinity L 14-22
Sep 11 Hettinger W 34-2 A - Region 4
Sep 18 Bowman W 35-14 A - Region 4
Sep 25 Washburn W 26-17 A - Region 4
Oct 02 Beach W 41-0 A - Region 4
Oct 06 Center W 40-8 A - Region 4
Oct 13 Belfield W 19-0 A - Region 4
Oct 16 Fort Yates Standing Rock W 52-0 A - Region 4
Oct 23 Tioga W 43-0 Class A First Round
Oct 30 Velva W 24-6 Class A Quarterfinal
Nov 06 Stanley L 12-26 Class A Semifinal
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Watford City W 31-20
Sep 05 Dickinson Trinity L 0-7
Sep 12 Hettinger W 25-8 A - Region 4
Sep 19 Bowman W 49-8 A - Region 4
Sep 26 Washburn W 37-12 A - Region 4
Oct 03 Beach W 42-0 A - Region 4
Oct 07 Center W 64-0 A - Region 4
Oct 14 Belfield W 49-0 A - Region 4
Oct 17 Fort Yates Standing Rock W 0-0 A - Region 4 ?
Oct 24 Underwood W 40-7 Class A First Round
Oct 31 Velva L 6-18 Class A Quarterfinal
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 open
Sep 06 Beulah W 21-13 B - Region 4
Sep 13 Beach W 37-0 B - Region 4
Sep 20 Fort Yates Standing Rock W 2-0 F
Sep 27 Hettinger W 15-10 B - Region 4
Oct 04 Hazen L 0-35 B - Region 4
Oct 11 Dickinson Trinity L 20-34 B - Region 4
Oct 15 Bowman W 41-14 B - Region 4
Oct 18 Belfield W 32-7 B - Region 4
Oct 25 Velva L 18-30 Class B First Round
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Sep 01 Beulah W 29-6 B - Region 4
Sep 08 Beach W 30-0 B - Region 4
Sep 15 Fort Yates Standing Rock W 40-0 B - Region 4
Sep 22 Hettinger W 36-7 B - Region 4
Sep 29 Hazen W 14-7 B - Region 4
Oct 06 Dickinson Trinity W 45-13 B - Region 4
Oct 10 Bowman W 40-6 B - Region 4
Oct 13 Belfield W 34-8 B - Region 4
Oct 20 Washburn W 28-14 Class B First Round
Oct 27 Watford City W 26-14 Class B Quarterfinal
Nov 03 Minot Bishop Ryan Catholic W 22-7 Class B Semifinal
Nov 10 Harvey W 30-14 Class B Final
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Belfield W 16-0 B - Region 4
Sep 02 Beach W 26-0 B - Region 4
Sep 09 Center W 14-6 B - Region 4
Sep 16 Dickinson Trinity L 0-35 B - Region 4
Sep 23 Bowman W 28-14 B - Region 4
Sep 30 Fort Yates Standing Rock W 34-8 B - Region 4
Oct 07 Hazen L 6-34 B - Region 4
Oct 14 Beulah L 12-23 B - Region 4
Oct 18 Hettinger W 8-3 B - Region 4
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Belfield W 28-7 B - Region 4
Sep 03 Beach W 24-18 B - Region 4
Sep 10 Center W 42-0 B - Region 4
Sep 17 Dickinson Trinity W 35-14 B - Region 4
Sep 24 Bowman L 6-8 B - Region 4
Oct 01 Fort Yates Standing Rock W 35-23 B - Region 4
Oct 08 Hazen W 25-19 B - Region 4
Oct 12 Beulah L 0-7 B - Region 4
Oct 19 Hettinger W 13-0 B - Region 4
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Center W 20-0
Sep 04 Hazen L 0-14
Sep 11 Bowman W 20-12 B - Region 5
Sep 18 Hettinger L 0-11 B - Region 5
Sep 25 Washburn W 18-12
Oct 02 Watford City L 6-14 B - Region 5
Oct 09 Dickinson Trinity L 8-13 B - Region 5
Oct 16 Belfield W 44-6 B - Region 5
Oct 23 Beach W 0-0 B - Region 5 ?
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Center L 14-16
Sep 06 Washburn W 14-7
Sep 13 Bowman W 6-0 B - Region 5
Sep 20 Hettinger W 20-8 B - Region 5
Sep 27 Hazen W 14-0
Oct 04 Watford City L 0-41 B - Region 5
Oct 11 Dickinson Trinity L 28-33 B - Region 5
Oct 18 Belfield W 18-0 B - Region 5
Oct 22 Beach W 51-0 B - Region 5
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Stanley L 14-24
Sep 07 Garrison W 8-6
Sep 14 Bowman W 20-8 B - Region 5
Sep 21 Hettinger W 42-8 B - Region 5
Sep 28 Dickinson Trinity W 19-0
Oct 05 Watford City L 6-19 B - Region 5
Oct 12 New England W 18-7 B - Region 5
Oct 19 Belfield W 32-0 B - Region 5
Oct 26 Beach W 10-0 B - Region 5
Oct 30 Velva W 12-6 Class B First Round
Nov 02 Linton L 8-40 Class B Quarterfinal
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Crosby Divide County W 20-7
Sep 01 Garrison W 20-7
Sep 08 Beach L 6-20 B - Region 5
Sep 15 Bowman L 6-22 B - Region 5
Sep 22 Hettinger L 0-34 B - Region 5
Sep 29 open
Oct 06 Watford City L 13-22 B - Region 5
Oct 13 New England L 12-40 B - Region 5
Oct 20 Belfield W 30-20 B - Region 5
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Crosby Divide County W 44-13
Sep 02 open
Sep 09 Beach W 12-7 B - Region 5
Sep 16 Bowman W 28-13 B - Region 5
Sep 23 Hettinger W 42-0 B - Region 5
Sep 30 Garrison W 48-16
Oct 07 Watford City W 32-19 B - Region 5
Oct 14 Fort Yates Standing Rock W 48-6 B - Region 5
Oct 21 Belfield W 22-12 B - Region 5
Oct 28 Beulah L 14-22 Class B Quarterfinal
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Crosby Divide County W 12-6
Sep 04 open
Sep 11 Beach W 14-11 B - Region 5
Sep 18 Bowman L 8-13 B - Region 5
Sep 25 Hettinger W 14-0 B - Region 5
Oct 02 Garrison W 30-6
Oct 09 Watford City L 20-42 B - Region 5
Oct 16 Fort Yates Standing Rock W 8-7 B - Region 5
Oct 23 Belfield W 28-20 B - Region 5
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 open
Sep 05 Hazen L 6-45
Sep 12 Belfield L 16-25 B - Region 4
Sep 19 Watford City L 14-31 B - Region 4
Sep 26 Beach W 14-13 B - Region 4
Oct 03 Lemmon (SD) L 24-38
Oct 10 Bowman L 6-34 B - Region 4
Oct 17 Hettinger L 6-34 B - Region 4
Oct 24 New England St. Mary's L 12-24 B - Region 4
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Hazen L 0-14
Sep 06 Belfield W 26-20 Badlands
Sep 13 New England St. Mary's W 12-6 Badlands
Sep 20 Watford City L 8-49 Badlands
Sep 27 Beach L 6-11 Badlands
Oct 04 Lemmon (SD) W 41-6 Badlands
Oct 11 Bowman L 6-15 Badlands
Oct 18 Hettinger L 2-12 Badlands
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Hazen L 12-28
Sep 07 Belfield W 14-0 Badlands
Sep 14 New England St. Mary's W 21-8 Badlands
Sep 21 Watford City L 0-41 Badlands
Sep 28 Beach W 14-8 Badlands
Oct 05 Lemmon (SD) L 2-16 Badlands
Oct 12 Bowman L 6-16 Badlands
Oct 19 Hettinger L 0-21 Badlands
Oct 23 open
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Hazen L 14-19
Sep 09 Hettinger W 24-6 Badlands
Sep 16 Belfield W 32-0 Badlands
Sep 23 New England St. Mary's W 40-6 Badlands
Sep 30 Watford City L 0-6 Badlands
Oct 07 Beach W 39-20 Badlands
Oct 14 Lemmon (SD) L 0-7 Badlands
Oct 18 Bowman W 26-7 Badlands
Oct 25 open
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Hazen W 19-12
Sep 10 Hettinger L 6-18 Badlands
Sep 17 Belfield W 20-12 Badlands
Sep 24 New England St. Mary's L 0-33 Badlands
Oct 01 Watford City L 15-27 Badlands
Oct 08 Beach W 6-0 Badlands
Oct 15 Lemmon (SD) L 6-33 Badlands
Oct 22 Bowman L 18-20 Badlands
Oct 26 open
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Belfield W 20-0 Badlands
Sep 11 Bowman W 19-0 Badlands
Sep 15 Beach W 32-0 Badlands
Sep 18 open
Sep 25 Mott W 18-6 Badlands
Oct 02 Hettinger W 32-0 Badlands
Oct 09 Watford City W 13-12 Badlands
Oct 16 New England St. Mary's W 20-8 Badlands
Oct 23 Lemmon (SD) W 14-6 Badlands
Nov 03 Watford City L 0-22 Class B Quarterfinal
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 New Town W 13-7
Sep 05 Garrison L 6-21
Sep 12 Hazen W 19-0 Interstate-94
Sep 19 Beulah W 33-24 Interstate-94
Sep 26 New Salem W 27-7 Interstate-94
Oct 03 Richardton W 42-8 Interstate-94
Oct 10 Center L 6-8 Interstate-94
Oct 17 open
Oct 24 Watford City L 0-21
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 New Town L 6-7
Sep 04 Hettinger L 23-26
Sep 14 Center W 40-6 Interstate-94
Sep 21 Hazen L 12-20 Interstate-94
Sep 28 Beulah L 20-22 Interstate-94
Oct 05 New Salem W 36-6 Interstate-94
Oct 09 Garrison L 0-6
Oct 12 Richardton L 16-20 Interstate-94
Oct 23 New England St. Mary's L 14-22
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 New Town L 0-47
Sep 05 Hettinger L 12-42
Sep 15 Richardton L 8-32 Interstate-94
Sep 22 Center L 6-16 Interstate-94
Sep 29 Hazen L 8-12 Interstate-94
Oct 06 Beulah L 14-54 Interstate-94
Oct 10 Garrison L 12-28
Oct 13 New Salem L 0-30 Interstate-94
Oct 17 ????? 0-0
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Stanley L 0-12
Sep 09 New Town L 0-26
Sep 16 New Salem L 0-18 Interstate-94
Sep 23 Richardton W 14-6 Interstate-94
Sep 30 Center W 18-6 Interstate-94
Oct 07 Hazen W 16-8 Interstate-94
Oct 14 Beulah L 14-20 Interstate-94
Oct 18 Parshall W 14-0
Oct 25 open
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Stanley L 6-20
Sep 10 Mott W 41-0
Sep 17 New Salem W 6-0 Interstate-94
Sep 24 Beulah L 6-37 Interstate-94
Oct 01 Richardton L 6-28 Interstate-94
Oct 08 Center L 8-34 Interstate-94
Oct 15 Hazen L 6-23 Interstate-94
Oct 22 open
Oct 29 open
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 05 Mott L 6-12
Sep 12 open
Sep 19 Glen Ullin W 20-15 Interstate-94
Sep 23 Halliday W 18-0
Sep 26 New Salem L 0-12 Interstate-94
Oct 03 Beulah W 22-0 Interstate-94
Oct 10 Richardton L 0-28 Interstate-94
Oct 17 Center W 21-14 Interstate-94
Oct 24 Hazen W 21-6 Interstate-94