LAMOURE LOBOES
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 4-4 .500 234-172 P 9
2018 5-5 .500 307-276 P 9
2017 2-6 .250 144-300 9
2016 1-7 .125 206-397 9
2015 7-3 .700 274-190 * P 9
2014 10-2 .833 460-232 * P 9
2013 7-3 .700 304-203 * P 9
2012 7-3 .700 346-175 * P 9
2011 7-3 .700 396-213 * P 9
2010 4-5 .444 176-186 P
2009 4-5 .444 171-184 P
2008 0-8 .000 26-226
2007 5-4 .556 138-149 * P
2006 4-4 .500 120-96
2005 5-4 .556 176-176 * P
2004 5-5 .500 143-143 P
2003 12-1 .923 459-145 * P
2002 7-3 .700 282-120 * P
2001 9-2 .818 219-106 * P
2000 6-4 .600 132-117 * P
1999 9-3 .750 104-112 * P
1998 6-3 .667 60-98 * P
1997 4-3 .571 109-102 * P
1996 5-4 .556 90-69 * P
1995 9-2 .818 170-93 * P
1994 5-4 .556 116-99 *
1993 9-2 .818 184-137 * P
1992 6-2 .750 203-45 *
1991 10-1 .909 260-63 * P
1990 8-3 .727 249-109 * P
1989 10-1 .909 272-80 * P
1988 6-2 .750 161-21 * 9
1987 9-2 .818 124-98 * P 9
1986 7-2 .778 199-92 * 9
1985 4-4 .500 50-78 9
1984 7-2 .778 214-95 * 9
1983 5-4 .556 157-159 * 9
1982 2-6 .250 94-188 9
1981 2-7 .222 122-212
1980 5-3 .625 164-92 *
1979 6-3 .667 133-113 *
1978 3-6 .333 76-164
1977 0-9 .000 20-220
1976 7-2 .778 148-70 *
1975 11-1 .917 366-98 * P
113-78 .580 31 of 45
   
CO-OP NAME HISTORY:
LaMoure/Litchville-Marion Loboes   2005-
LaMoure/Litchville-Marion/Verona Loboes   1994-2004
LaMoure/Verona Loboes   19??-??
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Litchville-Marion Rebels   1994-
Marion Eagles   1985-93
Verona Cardinals   1981-2004
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Enderlin W 22-20 9-Man - Region 1
Aug 30 Colfax Richland W 38-0 9-Man - Region 1
Sep 06 Cooperstown Griggs County Central W 50-26 9-Man - Region 1
Sep 13 Wyndmere W 32-0 9-Man - Region 1
Sep 20 Hankinson L 14-20 9-Man - Region 1
Sep 27 Hope-Page L 18-30 9-Man - Region 1
Oct 04 Fairmount L 24-26 9-Man - Region 1
Oct 11 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 36-50 9-Man - Region 1
Oct 18 Wishek 0-0
Oct 25 Cavalier 0-0 9-Man First Round
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 17 Wyndmere W 35-0
Aug 24 Napoleon L 30-40 9-Man - Region 3
Aug 31 Hankinson L 22-24
Sep 07 Wishek W 53-18 9-Man - Region 3
Sep 14 Strasburg W 37-12 9-Man - Region 3
Sep 21 Oakes L 22-54 9-Man - Region 3
Sep 28 Steele Kidder County L 22-48 9-Man - Region 3
Oct 05 Linton W 30-26 9-Man - Region 3
Oct 09 open
Oct 12 Larimore W 42-6 9-Man First Round
Oct 19 Thompson L 14-48 9-Man Second Round
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 18 Wyndmere L 12-47
Aug 25 Napoleon L 7-38 9-Man - Region 3
Sep 01 Hankinson L 14-48
Sep 08 Wishek W 29-28 9-Man - Region 3
Sep 15 Strasburg W 30-14 9-Man - Region 3
Sep 22 Oakes L 26-31 9-Man - Region 3
Sep 29 Steele Kidder County L 20-50 9-Man - Region 3
Oct 06 Linton L 6-44 9-Man - Region 3
Oct 10 open
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 19 Steele-Dawson L 12-54
Aug 26 Hankinson L 6-38 9-Man - Region 1
Sep 02 Northwood L 20-45 9-Man - Region 1
Sep 09 Forman Sargent Central W 46-32 9-Man - Region 1
Sep 16 Wyndmere L 0-46 9-Man - Region 1
Sep 23 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 16-54 9-Man - Region 1
Sep 30 Colfax Richland L 50-68 9-Man - Region 1
Oct 07 Hope-Page L 54-60 9-Man - Region 1
Oct 11 open
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Steele-Dawson W 12-0
Aug 28 Hankinson L 14-22 9-Man - Region 1
Sep 04 Northwood W 44-0 9-Man - Region 1
Sep 11 Forman Sargent Central W 50-14 9-Man - Region 1
Sep 18 Wyndmere W 40-34 9-Man - Region 1
Sep 25 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 42-6 9-Man - Region 1
Oct 02 Colfax Richland L 12-48 9-Man - Region 1
Oct 09 Hope-Page W 20-6 9-Man - Region 1
Oct 13 open
Oct 16 New Rockford-Sheyenne W 34-22 9-Man First Round
Oct 23 Bismarck Shiloh Christian L 6-38 9-Man Second Round
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Forman Sargent Central W 30-0 9-Man - Region 1
Aug 29 Hankinson W 26-20 9-Man - Region 1
Sep 05 Wyndmere W 28-16 9-Man - Region 1
Sep 12 Napoleon W 36-12 9-Man - Region 1
Sep 19 Wishek L 26-32 9-Man - Region 1
Sep 26 Strasburg W 42-34 9-Man - Region 1
Oct 03 Colfax Richland W 32-14 9-Man - Region 1
Oct 10 Fargo Oak Grove Lutheran W 76-20 9-Man - Region 1
Oct 17 Mott-Regent W 46-8
Oct 24 Cando North Star W 56-12 9-Man First Round
Oct 31 Colfax Richland W 46-12 9-Man Quarterfinal
Nov 07 Cavalier L 8-52 9-Man Semifinal
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Forman Sargent Central W 14-8 9-Man - Region 1
Aug 30 Hankinson W 16-12 9-Man - Region 1
Sep 06 Wyndmere W 42-16 9-Man - Region 1
Sep 13 Napoleon W 46-14 9-Man - Region 1
Sep 20 Wishek L 6-40 9-Man - Region 1
Sep 27 Strasburg L 20-21 9-Man - Region 1
Oct 04 Colfax Richland W 36-14 9-Man - Region 1
Oct 11 Fargo Oak Grove Lutheran W 50-22 9-Man - Region 1
Oct 18 Mott-Regent W 50-6
Oct 25 Cavalier L 24-50 9-Man First Round
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Strasburg W 8-6 9-Man - Region 1
Aug 24 Napoleon L 20-34 9-Man - Region 1
Aug 31 Wishek L 20-28 9-Man - Region 1
Sep 07 Ellendale W 60-6 9-Man - Region 1
Sep 14 Edgeley W 62-23 9-Man - Region 1
Sep 21 Hankinson W 28-0 9-Man - Region 1
Sep 28 Wyndmere W 26-14 9-Man - Region 1
Oct 05 Forman Sargent Central W 50-20 9-Man - Region 1
Oct 12 Colfax Richland W 46-14 9-Man - Region 1
Oct 19 New Rockford-Sheyenne L 26-30 9-Man First Round
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Strasburg W 68-14 9-Man - Region 1
Aug 26 Napoleon L 20-42 9-Man - Region 1
Sep 02 Wishek W 30-6 9-Man - Region 1
Sep 09 Ellendale W 66-30 9-Man - Region 1
Sep 16 Edgeley W 46-20 9-Man - Region 1
Sep 23 Hankinson W 28-13 9-Man - Region 1
Sep 30 Wyndmere L 26-34 9-Man - Region 1
Oct 07 Forman Sargent Central W 39-12 9-Man - Region 1
Oct 14 Colfax Richland W 58-22 9-Man - Region 1
Oct 21 Walhalla L 15-20 9-Man First Round
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Lisbon L 0-6
Sep 03 Cooperstown Griggs County Central W 28-20 A - Region 1
Sep 10 Enderlin L 8-22 A - Region 1
Sep 17 Linton L 0-20 A - Region 1
Sep 24 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 41-0 A - Region 1
Oct 01 Milnor L 24-36 A - Region 1
Oct 08 Hunter Northern Cass W 14-12 A - Region 1
Oct 15 Oakes W 53-22 A - Region 1
Oct 22 Cavalier L 8-48 Class A First Round
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Lisbon L 6-26
Sep 04 Cooperstown Griggs County Central W 26-8 A - Region 1
Sep 11 Enderlin L 6-12 A - Region 1
Sep 18 Linton L 0-22 A - Region 1
Sep 25 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 46-6 A - Region 1
Oct 02 Milnor W 26-14 A - Region 1
Oct 09 Hunter Northern Cass W 33-6 A - Region 1
Oct 16 Oakes L 28-48 A - Region 1
Oct 23 Rolla L 0-42 Class A First Round
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Larimore L 6-20
Sep 05 Northwood L 0-33
Sep 12 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 6-19
Sep 19 Enderlin L 0-6 A - Region 1
Sep 26 Kindred L 6-36 A - Region 1
Oct 03 Milnor L 0-36 A - Region 1
Oct 10 Lisbon L 0-40 A - Region 1
Oct 17 Linton L 8-36 A - Region 1
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Larimore W 17-7
Aug 31 Northwood W 14-6
Sep 07 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 20-13
Sep 14 Enderlin W 28-8 A - Region 1
Sep 21 Kindred W 7-6 A - Region 1
Sep 28 Milnor L 19-30 A - Region 1
Oct 05 Lisbon L 3-7 A - Region 1
Oct 12 Linton L 15-30 A - Region 1
Oct 19 Lisbon L 18-42 Class A First Round
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Lisbon W 14-6
Sep 01 Wishek W 28-0 A - Region 1
Sep 08 Enderlin W 28-7 A - Region 1
Sep 15 Kindred L 9-12 A - Region 1
Sep 22 Linton L 0-18 A - Region 1
Sep 29 Hankinson L 6-24 A - Region 1
Oct 06 Wyndmere L 7-14 A - Region 1
Oct 13 Steele-Dawson W 28-15 A - Region 1
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Lisbon L 6-14
Sep 02 Wishek W 28-6 A - Region 1
Sep 09 Milnor W 40-8 A - Region 1
Sep 16 Kindred W 22-20 A - Region 1
Sep 23 Linton L 0-27 A - Region 1
Sep 30 Hankinson W 28-20 A - Region 1
Oct 07 Wyndmere L 14-39 A - Region 1
Oct 14 Steele-Dawson W 38-14 A - Region 1
Oct 21 Park River L 0-28 Class A First Round
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Lisbon W 18-7
Aug 03 Carrington L 7-20
Sep 07 Oakes W 32-0 A - Region 1
Sep 10 Hillsboro W 30-14 A - Region 1
Sep 17 Fargo Oak Grove Lutheran L 15-18 A - Region 1
Sep 24 Cooperstown Griggs County Central W 21-0 A - Region 1
Oct 01 Larimore L 6-25
Oct 08 Hunter Northern Cass W 14-7 A - Region 1
Oct 15 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-18 A - Region 1
Oct 22 Harvey L 0-34 Class A First Round
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Lisbon W 26-0
Sep 05 Carrington W 33-24
Sep 09 Oakes W 32-8 A - Region 1
Sep 12 Hillsboro W 51-6 A - Region 1
Sep 19 Fargo Oak Grove Lutheran W 41-8 A - Region 1
Sep 26 Cooperstown Griggs County Central W 48-19 A - Region 1
Oct 03 Larimore W 21-0
Oct 10 Hunter Northern Cass W 43-13 A - Region 1
Oct 17 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 46-3 A - Region 1
Oct 24 Langdon W 34-16 Class A First Round
Oct 31 Fargo Oak Grove Lutheran W 39-14 Class A Quarterfinal
Nov 07 Harvey W 32-14 Class A Semifinal
Nov 14 Velva L 13-20 Class A Final
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Lisbon L 12-13
Sep 03 Petersburg Dakota Prairie W 45-12
Sep 13 Fargo Oak Grove Lutheran W 26-6 A - Region 1
Sep 20 Enderlin W 2-0 F
Sep 27 Cooperstown Griggs County Central W 64-26 A - Region 1
Oct 04 Hillsboro W 54-12 A - Region 1
Oct 11 Carrington L 7-14 A - Region 1
Oct 15 Oakes W 32-6 A - Region 1
Oct 18 Wyndmere W 27-13 A - Region 1
Oct 25 Bowman L 13-18 Class A First Round
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Lisbon W 19-12
Aug 28 Petersburg Dakota Prairie W 30-18
Sep 07 Fargo Oak Grove Lutheran W 20-6 A - Region 1
Sep 14 Enderlin W 34-7 A - Region 1
Sep 21 Cooperstown Griggs County Central W 6-0 A - Region 1
Sep 28 Hillsboro W 28-0 A - Region 1
Oct 05 Carrington L 12-13 A - Region 1
Oct 09 Oakes W 14-12 A - Region 1
Oct 12 Wyndmere W 21-20 A - Region 1
Oct 19 Langdon W 28-0 Class A First Round
Oct 26 Thompson L 7-18 Class A Quarterfinal
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Lisbon L 8-41
Sep 01 open
Sep 08 Cooperstown Griggs County Central W 21-6 A - Region 1
Sep 15 Enderlin L 0-12 A - Region 1
Sep 22 Carrington L 6-8 A - Region 1
Sep 29 Wyndmere W 0-0 A - Region 1 ?
Oct 06 Fargo Oak Grove Lutheran W 33-8 A - Region 1
Oct 10 Oakes W 35-6 A - Region 1
Oct 13 Hillsboro W 0-0 A - Region 1 ?
Oct 20 Hillsboro W 22-0 Class A First Round
Oct 27 Langdon L 7-36 Class A Quarterfinal
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Lisbon W 7-6
Sep 03 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-33
Sep 10 Cooperstown Griggs County Central W 0-0 A - Region 1 ?
Sep 17 Enderlin W 0-0 A - Region 1 ?
Sep 24 Carrington W 22-21 A - Region 1
Oct 01 Wyndmere W 0-0 A - Region 1 ?
Oct 08 Fargo Oak Grove Lutheran W 0-0 A - Region 1 ?
Oct 12 Oakes W 0-0 A - Region 1 ?
Oct 15 Hillsboro L 12-13 A - Region 1
Oct 22 Cooperstown Griggs County Central W 12-6 Class A First Round
Oct 29 Park River W 33-14 Class A Quarterfinal
Nov 05 Carrington L 12-19 Class A Semifinal
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Lisbon L 6-28
Sep 04 open
Sep 11 Hillsboro W 0-0 A - Region 1 ?
Sep 18 Cooperstown Griggs County Central W 36-14 A - Region 1
Sep 25 Enderlin W 0-0 A - Region 1 ?
Oct 02 Carrington L 6-33 A - Region 1
Oct 06   Hankinson W 0-0 A - Region 1 ?
Oct 13 Fargo Oak Grove Lutheran W 0-0 A - Region 1 ?
Oct 16 Oakes W 0-0 A - Region 1 ?
Oct 23 Harvey L 12-23 Class A First Round
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Lisbon W 8-0
Sep 05 open
Sep 12 Hillsboro L 16-20 A - Region 1
Sep 19 Cooperstown Griggs County Central W 20-10 A - Region 1
Sep 26 Enderlin W 27-6 A - Region 1
Oct 03 Carrington 0-0 A - Region 1
Oct 07 Hankinson L 0-26 A - Region 1
Oct 10 Fargo Oak Grove Lutheran 0-0 A - Region 1
Oct 17 Oakes W 26-18 A - Region 1
Oct 24 Harvey L 12-22 Class A First Round
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Cooperstown Griggs County Central L 14-28 B - Region 1
Sep 06 Casselton Central Cass W 0-0 B - Region 1 ?
Sep 13 Fargo Oak Grove Lutheran W 0-0 B - Region 1 ?
Sep 20 Carrington W 26-7 B - Region 1
Sep 27 Lisbon W 8-0 B - Region 1
Oct 04 open
Oct 11 Kindred L 0-0 B - Region 1 ?
Oct 15 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-0 B - Region 1 ?
Oct 18 Oakes W 34-0 B - Region 1
Oct 25 Cavalier L 8-34 Class B First Round
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Cooperstown Griggs County Central W 18-2 B - Region 1
Sep 01 Casselton Central Cass W 13-3 B - Region 1
Sep 08 Fargo Oak Grove Lutheran W 26-9 B - Region 1
Sep 15 Carrington W 15-0 B - Region 1
Sep 22 Lisbon L 14-19 B - Region 1
Sep 29 open
Oct 06 Kindred W 16-13 B - Region 1
Oct 13 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 15-9 B - Region 1
Oct 17 Oakes W 14-0 B - Region 1
Oct 20 Rugby W 20-14 Class B First Round
Oct 27 Grafton W 13-12 Class B Quarterfinal
Nov 03 Harvey L 6-12 Class B Semifinal
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Oakes W 24-6 B - Region 1
Sep 02 Cooperstown Griggs County Central W 25-0 B - Region 1
Sep 09 Casselton Central Cass L 3-9 B - Region 1
Sep 16 Fargo Oak Grove Lutheran L 12-13 B - Region 1
Sep 23 Carrington L 6-31 B - Region 1
Sep 30 Lisbon W 16-8 B - Region 1
Oct 07 Wyndmere W 23-6 B - Region 1
Oct 14 Kindred W 7-6 B - Region 1
Oct 18 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-20 B - Region 1
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Oakes W 21-6 B - Region 1
Sep 03 Cooperstown Griggs County Central W 34-13 B - Region 1
Sep 10 Casselton Central Cass L 0-20 B - Region 1
Sep 17 Fargo Oak Grove Lutheran W 26-25 B - Region 1
Sep 24 Carrington W 25-0 B - Region 1
Oct 01 Lisbon W 14-13 B - Region 1
Oct 08 Wyndmere W 7-6 B - Region 1
Oct 12 Kindred W 29-0 B - Region 1
Oct 19 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 7-6 B - Region 1
Oct 22 Grafton W 21-20 Class B First Round
Oct 29 Harvey L 0-28 Class B Quarterfinal
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 ????? 0-0
Sep 04 Linton W 27-0
Sep 11 Lisbon L 6-13 B - Region 1
Sep 18 Mayville-Portland L 12-13 B - Region 1
Sep 25 Cooperstown Griggs County Central W 40-0 B - Region 1
Oct 02 Casselton Central Cass W 6-3 B - Region 1
Oct 09 Fargo Oak Grove Lutheran W 40-2 B - Region 1
Oct 16 Oakes W 35-0 B - Region 1
Oct 23 Kindred W 37-14 B - Region 1
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 open
Sep 06 Linton L 0-14
Sep 13 Lisbon W 9-6 B - Region 1
Sep 20 Mayville-Portland W 33-6 B - Region 1
Sep 27 Cooperstown Griggs County Central W 48-20 B - Region 1
Oct 04 Casselton Central Cass W 16-0 B - Region 1
Oct 11 Fargo Oak Grove Lutheran W 40-6 B - Region 1
Oct 18 Oakes W 0-0 B - Region 1 ?
Oct 22 Kindred W 28-0 B - Region 1
Nov 08 Beulah W 33-0 Class B Quarterfinal
Nov 12 Cavalier W 26-19 Class B Semifinal
Nov 15 Watford City W 27-6 Class B Final
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Ellendale W 22-0 B - Region 1
Sep 07 Fargo Oak Grove Lutheran W 18-0 B - Region 1
Sep 14 Lisbon L 6-14 B - Region 1
Sep 21 Kindred W 26-6 B - Region 1
Sep 28 Oakes W 28-12 B - Region 1
Oct 05 Casselton Central Cass W 13-0 B - Region 1
Oct 12 Linton L 14-50
Oct 19 Forman Sargent Central W 46-0 B - Region 1
Oct 26 Enderlin W 35-0 B - Region 1
Nov 02 Hazen W 29-0 Class B Quarterfinal
Nov 09 Mayville-Portland L 12-27 Class B Semifinal
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Fargo Oak Grove Lutheran W 21-8 B - Region 1
Sep 01 Lisbon W 26-0 B - Region 1
Sep 08 Kindred W 33-7 B - Region 1
Sep 15 Oakes W 12-0 B - Region 1
Sep 22 Casselton Central Cass W 31-6 B - Region 1
Sep 29 Linton W 6-0
Oct 06 Forman Sargent Central W 33-0 B - Region 1
Oct 13 Enderlin W 18-12 B - Region 1
Oct 17 Ellendale W 50-6 B - Region 1
Oct 27 Des Lacs-Burlington W 34-7 Class B Quarterfinal
Nov 03 Mayville-Portland L 8-34 Class B Semifinal
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Edgeley W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 02 Wyndmere L 0-6 9-Man - Region 1
Sep 09 Finley-Sharon W 21-0
Sep 16 Hankinson L 7-9 9-Man - Region 1
Sep 23 Milnor W 45-0 9-Man - Region 1
Sep 30 Gwinner North Sargent W 46-6 9-Man - Region 1
Oct 07 open
Oct 11 Ellendale W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 18 Kulm W 42-0 9-Man - Region 1
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Edgeley W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 04 Wyndmere L 12-24 9-Man - Region 1
Sep 11 open
Sep 18 Hankinson W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 25 Milnor W 33-8 9-Man - Region 1
Oct 02 Gwinner North Sargent W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 09 Colfax Richland W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 13 Ellendale W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 20 Kulm W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 27 Wimbledon-Courtenay W 46-30 9-Man First Round
Oct 30 Northwood W 21-14 9-Man Quarterfinal
Nov 06 Elgin L 12-22 9-Man Semifinal
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 05 Wyndmere W 24-0
Sep 12 Enderlin W 14-6
Sep 19 Oakes L 0-9
Sep 26 Ellendale W 12-6 Four-Rivers
Oct 03 Forman Sargent Central W 19-7 Four-Rivers
Oct 10 Gwinner North Sargent W 40-0 Four-Rivers
Oct 14 Lisbon W 44-20 Four-Rivers
Oct 21 Kindred W 38-14 Four-Rivers
Oct 24 Edgeley L 8-30
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 ????? 0-0
Aug 30 Wyndmere L 6-28
Sep 06 Enderlin L 6-20
Sep 13 Colfax Richland W 22-0
Sep 20 Forman Sargent Central L 8-33 Four-Rivers
Sep 27 Gwinner North Sargent W 22-8 Four-Rivers
Oct 04 Lisbon W 14-3 Four-Rivers
Oct 11 Kindred W 20-13 Four-Rivers
Oct 15 Ellendale L 0-14 Four-Rivers
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Enderlin L 0-8
Sep 07 Wimbledon-Courtenay W 26-0
Sep 14 Wyndmere L 20-26
Sep 21 Edgeley W 20-6
Sep 28 Forman Sargent Central W 29-14
Oct 05 Ellendale W 26-20
Oct 12 Rogers North Central W 36-14
Oct 19 Lisbon W 8-0
Oct 23 Gwinner North Sargent W 49-7
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Enderlin L 0-26
Sep 09 Forman Sargent Central W 48-12
Sep 13 Leola (SD) W 20-14
Sep 23 Lisbon W 20-6
Sep 30 Ellendale L 6-26
Oct 07 Wimbledon-Courtenay W 30-18
Oct 14 Gwinner North Sargent W 21-18
Oct 18 Wyndmere L 6-21
Oct 25 Edgeley L 6-18
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 07 Gwinner North Sargent L 0-13
Sep 10 Hankinson W 10-6
Sep 17 Chaffee 0-0
Sep 24 Leola (SD) L 22-50
Oct 01 Ellendale L 0-18
Oct 08 Enderlin L 20-34
Oct 12 Edgeley L 6-22
Oct 15 Wyndmere L 0-27
Oct 22 Forman Sargent Central W 36-18
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 08 Edgeley W 28-26
Sep 11 Hankinson L 16-28
Sep 15 Wyndmere L 6-14
Sep 22 Forman Sargent Central L 12-18
Sep 29 Edgeley W 24-6
Oct 02 Ellendale L 8-32
Oct 09 Kindred L 0-12
Oct 16 Lisbon L 22-26
Oct 20 Oakes L 6-50
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Casselton Central Cass L 0-19
Sep 05 Edgeley W 38-14  
Sep 12 open
Sep 19 Lisbon L 16-20 Southeast
Sep 26 Forman Sargent Central W 32-6 Southeast
Oct 03 Oakes L 6-27 Southeast
Oct 10 Ellendale W 26-0 Southeast
Oct 17 Milnor W 12-6
Oct 21 Edgeley W 34-0 Southeast
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Casselton Central Cass L 8-27
Sep 07 Enderlin W 14-6 Southeast
Sep 14 Ellendale W 28-0 Southeast
Sep 18 Kindred W 33-22
Sep 21 Ashley W 12-6 Southeast
Sep 28 Oakes L 0-24 Southeast
Oct 05 Forman Sargent Central L 0-20 Southeast
Oct 12 Edgeley W 26-8 Southeast
Oct 19 Lisbon W 12-0 Southeast
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Casselton Central Cass L 0-33
Sep 08 Ellendale W 6-0 Southeast
Sep 12 Kindred W 12-6
Sep 15 Ashley L 6-16 Southeast
Sep 22 Oakes L 12-14 Southeast
Sep 29 Forman Sargent Central L 0-28 Southeast
Oct 06 Edgeley W 20-8 Southeast
Oct 13 Lisbon L 12-37 Southeast
Oct 20 Enderlin L 8-22 Southeast
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Casselton Central Cass L 0-27
Sep 09 Ashley L 0-28 Southeast
Sep 16 Oakes L 0-21 Southeast
Sep 23 Forman Sargent Central L 0-14 Southeast
Sep 30 Edgeley L 6-8 Southeast
Oct 07 Lisbon L 0-18 Southeast
Oct 14 Enderlin L 6-54 Southeast
Oct 21 Ellendale L 8-36 Southeast
Oct 25 Kindred L 0-14
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Casselton Central Cass W 16-6
Sep 10 Oakes W 34-26 Southeast
Sep 17 Forman Sargent Central W 28-0 Southeast
Sep 24 Edgeley W 20-8 Southeast
Oct 01 Lisbon L 0-8 Southeast
Oct 08 Enderlin L 6-8 Southeast
Oct 15 Ellendale W 20-0 Southeast
Oct 22 Ashley W 12-8 Southeast
Oct 29 Kindred W 12-6
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Lidgerwood W 40-0
Sep 05 Forman Sargent Central W 14-7 Southeast
Sep 12 Edgeley W 30-8 Southeast
Sep 19 Lisbon W 6-0 Southeast
Sep 26 Enderlin W 46-0 Southeast
Oct 03 Ellendale W 60-8 Southeast
Oct 10 Ashley W 38-12 Southeast
Oct 17 Oakes W 42-6 Southeast
Oct 21 Casselton Central Cass W 34-14
Oct 24 Wyndmere W 12-6
Oct 31 Mayville-Portland W 26-15 Class B Semifinal
Nov 07 Watford City L 18-22 Class B Final