LANGDON CARDINALS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 13-0 1.000 616-97 * P
2018 12-0 1.000 431-115 * P
2017 11-1 .917 479-74 * P
2016 9-2 .818 380-252 * P
2015 1-7 .125 146-360
2014 4-4 .500 166-175
2013 2-6 .250 120-264
2012 10-2 .833 373-144 * P
2011 2-6 .222 171-265
2010 2-6 .222 132-185
2009 10-2 .833 378-204 * P
2008 2-7 .222 142-233
2007 7-4 .636 268-253 * P
2006 6-5 .545 301-164 * P
2005 4-5 .444 217-176 P
2004 5-4 .556 145-152 * P
2003 4-5 .444 80-117 P
2002 6-4 .600 113-107 * P
2001 5-5 .500 211-184 P
2000 11-2 .846 384-156 * P
1999 7-4 .636 245-244 * P
1998 5-5 .500 176-168 P
1997 6-4 .600 203-155 * P
1996 3-4 .429 74-167
1995 2-5 .286 80-185
1994 5-4 .556 135-162 *
1993 3-6 .333 123-172
1992 4-5 .444 105-164
1991 7-3 .700 134-107 * P
1990 5-4 .556 147-67 *
1989 6-3 .667 202-117 *
1988 5-4 .556 170-155 *
1987 6-3 .667 164-150 *
1986 5-4 .556 100-106 *
1985 0-8 .000 70-323
1984 1-7 .125 28-154
1983 1-8 .111 78-261
1982 4-5 .444 109-196
1981 2-7 .222 79-203
1980 3-6 .333 110-172
1979   1-9 .100 80-223
1978 4-5 .444 73-156
1977 4-5 .444 88-143
1976 7-2 .778 253-60 *
1975 7-2 .778 209-56 *
229-199 .535 22 of 45
   
CO-OP NAME HISTORY:
Langdon/Edmore/Munich Cardinals   2017-
Langdon/Munich Cardinals   2005-16
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Calvin Border Central Spartans   ????-2006
Edmore Vikings   2017-
Munich Magicians   19??-
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Park River 37 23-12 .657 2019 2
Harvey 35 13-22 .371 2019
Cavalier 33 6-27 .182 2010
Larimore 34 17-16 .515 2016 1
Bottineau 25 16-9 .640 2019
Carrington 23 11-11 .500 2019 1
Grafton 23 11-12 .478 2019
Rugby 21 10-11 .476 2019
Inkster Midway 17 15-2 .882 2014
Belcourt Turtle Mountain 16 13-3 .813 2016
Northwood 13 12-1 .923 2019
New Rockford 12 8-4 .667 2005
Rolla 11 5-6 .455 2014
Thompson 8 7-1 .875 2004
Devils Lake 6 1-5 .167 1982
East Grand Forks (MN) 6 1-5 .167 1988
Hunter Northern Cass 6 5-1 .833 2019
Mayville-Portland 6 1-5 .167 1990
Mayville-Portland-Clifford-Galesburg 6 4-2 .667 2014
Petersburg Dakota Prairie 6 6-0 1.000 2002
Valley City 6 0-6 .000 1982
Walhalla 6 5-1 .833 2014
Westhope 6 4-2 .667 2019
Kindred 5 3-2 .600 2018
Minot Bishop Ryan Catholic 5 1-4 .200 2019
Velva 5 1-4 .200 2017
Casselton Central Cass 4 1-3 .250 1986
Cooperstown Griggs County Central 4 4-0 1.000 2018
Dunseith 4 4-0 1.000 2006
Fargo Oak Grove Lutheran 4 0-4 .000 1986
Hillsboro 4 2-2 .500 2018
Lakota 4 2-2 .500 2016
Cando 3 2-1 .667 1979
Ellendale 3 2-1 .667 2018
LaMoure 3 1-2 .333 2003
Lisbon 3 3-0 1.000 2019
New Rockford-Sheyenne 3 0-3 .000 2008
Des Lacs-Burlington 2 2-0 1.000 2006
Enderlin 2 1-1 .500 2009
Garrison 2 2-0 1.000 2006
Oakes 2 2-0 1.000 2019
Bowman County 1 1-0 1.000 2018
Brandon (MB) Neelin 1 1-0 1.000 2012
Crookston (MN) 1 0-1 .000 1975
Killdeer 1 1-0 1.000 2006
Linton 1 0-1 .000 2007
Milnor 1 1-0 1.000 2009
Stanley 1 0-1 .000 2002
Tioga 1 0-1 .000 2005
TOTALS 229-199 .535
   
MISSING RESULTS
Park River   Oct 5, 1984
Carrington   Oct 11, 1985
Park River   Oct 13, 1995
Larimore   Oct 11, 1996
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Hunter Northern Cass W 39-8
Aug 30 Northwood W 40-8
Sep 06 Park River W 65-6 A - Region 2
Sep 13 Rugby W 40-6 A - Region 2
Sep 20 Harvey W 42-0 A - Region 2
Sep 27 Westhope W 48-6 A - Region 2
Oct 04 Bottineau W 60-0 A - Region 2
Oct 11 Carrington W 40-8 A - Region 2
Oct 18 Grafton W 44-16 A - Region 2
Oct 25 Hunter Northern Cass W 56-12 Class A First Round
Nov 01 Oakes W 50-13 Class A Quarterfinal
Nov 08 Lisbon W 50-0 Class A Semifinal
Nov 15 Minot Bishop Ryan Catholic W 42-14 Class A Final
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Lisbon W 45-28
Aug 31 Rugby W 52-6 A - Region 2
Sep 07 Harvey W 44-8 A - Region 2
Sep 14 Westhope W 39-8 A - Region 2
Sep 21 Bottineau W 48-0 A - Region 2
Sep 28 Carrington W 18-14 A - Region 2
Oct 05 Cooperstown Griggs County Central W 36-0 A - Region 2
Oct 12 Park River W 34-0 A - Region 2
Oct 19 Ellendale W 45-7 Class A First Round
Oct 26 Kindred W 28-7 Class A Quarterfinal
Nov 02 Bowman County W 22-19 Class A Semifinal
Nov 09 Hillsboro W 20-18 Class A Final
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Lisbon W 39-8
Sep 01 Rugby W 58-0 A - Region 2
Sep 08 Harvey W 40-0 A - Region 2
Sep 15 Westhope W 40-8 A - Region 2
Sep 22 Bottineau W 66-14 A - Region 2
Sep 29 Carrington W 31-0 A - Region 2
Oct 06 Cooperstown Griggs County Central W 56-0 A - Region 2
Oct 13 Park River W 49-14 A - Region 2
Oct 20 Kindred W 31-0 Class A First Round
Oct 27 Ellendale W 35-14 Class A Quarterfinal
Nov 03 Velva W 20-0 Class A Semifinal
Nov 10 Hillsboro L 14-16 Class A Final
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Belcourt Turtle Mountain W 47-14
Sep 02 Hunter Northern Cass W 40-12
Sep 09 Carrington W 32-20
Sep 16 Rugby W 24-20 A - Region 2
Sep 23 Park River W 38-14 A - Region 2
Sep 30 Harvey W 30-6 A - Region 2
Oct 07 Larimore L 14-47 A - Region 2
Oct 14 Lakota W 47-0 A - Region 2
Oct 21 Carrington W 54-39 Class A First Round
Oct 28 Hunter Northern Cass W 34-30 Class A Quarterfinal
Nov 04 Ellendale L 20-50 Class A Semifinal
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Belcourt Turtle Mountain W 32-8
Sep 04 Hunter Northern Cass L 28-41
Sep 11 Carrington L 14-70
Sep 18 Rugby L 30-60 A - Region 2
Sep 25 Park River L 6-61 A - Region 2
Oct 02 Harvey L 22-32 A - Region 2
Oct 09 Larimore L 0-42 A - Region 2
Oct 16 Lakota L 14-46 A - Region 2
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Belcourt Turtle Mountain W 14-6
Sep 05 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 14-20 A - Region 2
Sep 12 Inkster Midway W 44-8 A - Region 2
Sep 19 Rolla L 14-49 A - Region 2
Sep 26 Larimore L 8-46 A - Region 2
Oct 03 Walhalla W 36-12 A - Region 2
Oct 10 Park River L 0-2 A - Region 2 F
Oct 17 Lakota W 36-32 A - Region 2
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Belcourt Turtle Mountain L 6-44
Sep 06 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 12-25 A - Region 2
Sep 13 Inkster Midway W 48-14 A - Region 2
Sep 20 Rolla L 6-53 A - Region 2
Sep 27 Larimore L 16-42 A - Region 2
Oct 04 Walhalla W 18-6 A - Region 2
Oct 11 Park River L 0-42 A - Region 2
Oct 18 Lakota L 14-38 A - Region 2
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Brandon (MB) Neelin W 28-7
Aug 24 Belcourt Turtle Mountain W 43-0
Aug 31 Inkster Midway W 42-8 A - Region 2
Sep 07 Rolla W 26-8 A - Region 2
Sep 14 Larimore L 14-21 A - Region 2
Sep 21 Northwood W 40-8 A - Region 2
Sep 28 Park River W 40-0 A - Region 2
Oct 05 Westhope W 42-36 A - Region 2
Oct 12 Harvey W 38-12 A - Region 2
Oct 19 Hunter Northern Cass W 20-6 Class A First Round
Oct 26 Park River W 28-6 Class A Quarterfinal
Nov 02 Westhope L 12-32 Class A Semifinal
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Belcourt Turtle Mountain W 42-12
Sep 02 Rolla L 24-26 A - Region 2
Sep 09 Larimore L 23-49 A - Region 2
Sep 16 Northwood L 26-34 A - Region 2
Sep 23 Park River L 0-40 A - Region 2
Sep 30 Westhope L 6-42 A - Region 2
Oct 07 Harvey L 6-56 A - Region 2
Oct 14 Inkster Midway W 44-6 A - Region 2
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Belcourt Turtle Mountain L 16-18
Sep 03 Larimore L 14-21 A - Region 2
Sep 10 Northwood W 24-0 A - Region 2
Sep 17 Park River L 12-20 A - Region 2
Sep 24 Rugby L 14-35 A - Region 2
Oct 01 Cavalier L 0-52 A - Region 2
Oct 08 Inkster Midway W 32-0 A - Region 2
Oct 15 Rolla L 20-40 A - Region 2
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Belcourt Turtle Mountain W 36-22
Sep 04 Larimore W 42-20 A - Region 2
Sep 11 Northwood W 36-8 A - Region 2
Sep 18 Park River W 40-14 A - Region 2
Sep 25 Rugby W 42-37 A - Region 2
Oct 02 Cavalier L 0-20 A - Region 2
Oct 09 Inkster Midway W 66-6 A - Region 2
Oct 16 Rolla W 20-6 A - Region 2
Oct 23 Milnor W 38-24 Class A First Round
Oct 30 Oakes W 46-20 Class A Quarterfinal
Nov 06 Rolla W 12-7 Class A Semifinal
Nov 13 Velva L 0-20 Class A Final
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 New Rockford-Sheyenne L 8-14
Aug 29 Rolla L 16-41
Sep 05 Kindred L 6-12
Sep 12 Enderlin L 0-19
Sep 19 Larimore L 22-38 A - Region 2
Sep 26 Cavalier L 30-38 A - Region 2
Oct 03 Northwood W 16-14 A - Region 2
Oct 10 Park River W 38-36 A - Region 2
Oct 17 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 6-21 A - Region 2
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 New Rockford-Sheyenne L 8-14
Aug 24 Rolla L 8-41
Aug 31 Kindred W 26-12
Sep 07 Enderlin W 40-20
Sep 14 Larimore W 30-19 A - Region 2
Sep 21 Cavalier W 28-25 A - Region 2
Sep 28 Northwood W 38-22 A - Region 2
Oct 05 Park River L 18-36 A - Region 2
Oct 12 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 38-13 A - Region 2
Oct 19 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 23-3 Class A First Round
Oct 26 Linton L 13-28 Class A Quarterfinal
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 Grafton L 6-20
Aug 25 Cavalier W 34-0
Sep 01 Des Lacs-Burlington W 28-14 A - Region 3
Sep 08 Garrison W 55-6 A - Region 3
Sep 15 Velva L 6-26 A - Region 3
Sep 22 Harvey L 18-21 A - Region 3
Sep 29 Dunseith W 63-0 A - Region 3
Oct 06 New Rockford-Sheyenne L 19-20 A - Region 3
Oct 13 Walhalla W 40-0 A - Region 3
Oct 20 Killdeer W 32-21 Class A First Round
Oct 27 Harvey L 0-36 Class A Quarterfinal
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Cavalier L 6-29
Sep 02 Des Lacs-Burlington W 40-0 A - Region 3
Sep 09 Garrison W 29-7 A - Region 3
Sep 16 Velva L 12-26 A - Region 3
Sep 23 Harvey L 6-46 A - Region 3
Sep 30 Dunseith W 97-0 A - Region 3
Oct 07 New Rockford W 13-0 A - Region 3
Oct 14 Walhalla L 7-33 A - Region 3
Oct 21 Tioga L 7-35 Class A First Round
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Cavalier L 6-47
Sep 03 Park River L 14-36 A - Region 2
Sep 10 Inkster Midway W 0-0 A - Region 2 ?
Sep 17 Northwood W 40-6 A - Region 2
Sep 24 Thompson W 0-0 A - Region 2 ?
Oct 01 Harvey L 14-15 A - Region 2
Oct 08 Larimore W 14-7 A - Region 2
Oct 15 Cooperstown Griggs County Central W 51-22
Oct 22 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 6-19 Class A First Round
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Cavalier L 0-34
Sep 05 Park River L 0-0 A - Region 2 ?
Sep 12 Inkster Midway W 0-0 A - Region 2 ?
Sep 19 Northwood W 0-0 A - Region 2 ?
Sep 26 Thompson W 0-0 A - Region 2 ?
Oct 03 Harvey L 12-21 A - Region 2
Oct 10 Larimore L 14-28 A - Region 2
Oct 17 Cooperstown Griggs County Central W 38-0
Oct 24 LaMoure L 16-34 Class A First Round
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Cavalier L 0-38
Sep 06 Grafton W 22-2
Sep 13 Inkster Midway W 0-0 A - Region 2 ?
Sep 20 Northwood W 42-12 A - Region 2
Sep 27 Thompson W 0-0 A - Region 2 ?
Oct 04 Harvey L 10-13 A - Region 2
Oct 11 Larimore L 0-0 A - Region 2 ?
Oct 15 Park River W 0-0 A - Region 2 ?
Oct 18 Petersburg Dakota Prairie W 26-12 A - Region 2
Oct 25 Stanley L 13-30 Class A First Round
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Cavalier L 6-28
Aug 31 Grafton W 42-24
Sep 07 Inkster Midway W 20-14 A - Region 2
Sep 14 Northwood W 50-16 A - Region 2
Sep 21 Thompson L 6-14 A - Region 2
Sep 28 Harvey L 20-26 A - Region 2
Oct 05 Larimore W 22-6 A - Region 2
Oct 09 Petersburg Dakota Prairie W 37-6 A - Region 2
Oct 12 Park River L 8-22 A - Region 2
Oct 19 LaMoure L 0-28 Class A First Round
 
2000 OPPONENT RESULT REGION
Aug 25 Cavalier L 12-14
Sep 01 Grafton W 6-0
Sep 08 Northwood W 38-6 A - Region 2
Sep 15 Thompson W 42-38 A - Region 2
Sep 22 Harvey W 16-14 A - Region 2
Sep 29 Larimore W 44-8 A - Region 2
Oct 06 Petersburg Dakota Prairie W 36-6 A - Region 2
Oct 10 Park River W 53-0 A - Region 2
Oct 13 Inkster Midway W 43-6 A - Region 2
Oct 20 Inkster Midway W 32-22 Class A First Round
Oct 27 LaMoure W 36-7 Class A Quarterfinal
Nov 03 Carrington W 20-8 Class A Semifinal
Nov 10 Velva L 6-27 Class A Final
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Cavalier L 12-27
Sep 03 Grafton W 22-12
Sep 10 Northwood W 36-30 A - Region 2
Sep 17 Thompson W 28-16 A - Region 2
Sep 24 Harvey L 6-42 A - Region 2
Oct 01 Larimore W 33-7 A - Region 2
Oct 08 Petersburg Dakota Prairie W 26-12 A - Region 2
Oct 12 Park River W 24-20 A - Region 2
Oct 15 Inkster Midway L 8-22 A - Region 2
Oct 22 Harvey W 28-14 Class A First Round
Oct 29 Carrington L 22-42 Class A Quarterfinal
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Cavalier L 0-27
Sep 04 Bottineau W 30-0
Sep 11 Thompson W 0-0 A - Region 2 ?
Sep 18 Harvey L 0-41 A - Region 2
Sep 25 Larimore W 26-12 A - Region 2
Oct 02 Petersburg Dakota Prairie W 44-6 A - Region 2
Oct 06 Park River L 20-28 A - Region 2
Oct 13 Inkster Midway W 42-12 A - Region 2
Oct 16 New Rockford L 0-0 A - Region 2 ?
Oct 23 Carrington L 14-42 Class A First Round
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Cavalier L 14-20
Sep 05 Bottineau W 13-0
Sep 12 Thompson W 26-14 A - Region 2
Sep 19 Harvey L 14-42 A - Region 2
Sep 26 Larimore W 26-6 A - Region 2
Oct 03 Petersburg Dakota Prairie W 44-14 A - Region 2
Oct 07 Park River W 32-20 A - Region 2
Oct 14 Inkster Midway W 28-14 A - Region 2
Oct 17 New Rockford L 0-0 A - Region 2 ?
Oct 24 Carrington L 6-25 Class A First Round
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 New Rockford W 41-20 B - Region 2
Sep 06 open
Sep 13 Rugby W 0-0 B - Region 2 ?
Sep 20 Grafton L 6-33 B - Region 2
Sep 27 Bottineau W 0-0 B - Region 2 ?
Oct 04 Harvey L 7-30 B - Region 2
Oct 11 Larimore 0-0 B - Region 2
Oct 15 Cavalier L 14-54 B - Region 2
Oct 18 Park River L 6-30 B - Region 2
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 New Rockford L 0-0 B - Region 2 ?
Sep 01 open
Sep 08 Rugby L 13-42 B - Region 2
Sep 15 Grafton L 6-39 B - Region 2
Sep 22 Bottineau W 33-14 B - Region 2
Sep 29 Harvey L 16-42 B - Region 2
Oct 06 Larimore W 0-0 B - Region 2 ?
Oct 10 Cavalier L 12-48 B - Region 2
Oct 13 Park River 0-0 B - Region 2
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Inkster Midway W 19-16 B - Region 2
Sep 02 Rugby W 19-17 B - Region 2
Sep 09 Grafton L 6-39 B - Region 2
Sep 16 Bottineau W 12-0 B - Region 2
Sep 23 Harvey L 12-36 B - Region 2
Sep 30 Larimore L 7-14 B - Region 2
Oct 07 Cavalier L 6-19 B - Region 2
Oct 14 Park River W 34-14 B - Region 2
Oct 18 New Rockford W 20-7 B - Region 2
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Inkster Midway L 12-18 B - Region 2
Sep 03 Rugby L 0-20 B - Region 2
Sep 10 Grafton W 20-12 B - Region 2
Sep 17 Bottineau L 20-27 B - Region 2
Sep 24 Harvey L 0-34 B - Region 2
Oct 01 Larimore W 27-7 B - Region 2
Oct 08 Cavalier L 6-40 B - Region 2
Oct 12 Park River W 25-0 B - Region 2
Oct 19 New Rockford L 13-14 B - Region 2
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Rugby L 0-13 B - Region 2
Sep 04 Grafton L 6-13 B - Region 2
Sep 11 Bottineau L 6-26
Sep 18 Harvey L 6-27 B - Region 2
Sep 25 Larimore W 33-8 B - Region 2
Oct 02 Cavalier L 20-65 B - Region 2
Oct 09 Park River W 14-12 B - Region 2
Oct 16 New Rockford W 6-0 B - Region 2
Oct 23 Carrington W 14-0 B - Region 2
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Rugby W 0-0 B - Region 2 ?
Sep 06 Grafton W 0-0 B - Region 2 ?
Sep 13 Bottineau W 26-14
Sep 20 Harvey W 33-16 B - Region 2
Sep 27 Larimore L 15-26 B - Region 2
Oct 04 Cavalier L 6-26 B - Region 2
Oct 11 Park River W 10-0 B - Region 2
Oct 15 New Rockford W 22-0 B - Region 2
Oct 22 Carrington W 14-13 B - Region 2
Oct 29 Kindred L 8-12 Class B First Round
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Rugby W 22-8
Sep 07 Bottineau W 28-3
Sep 14 Park River W 44-0 B - Region 2
Sep 21 Larimore W 12-8 B - Region 2
Sep 28 Mayville-Portland L 3-6 B - Region 2
Oct 05 Cavalier L 0-6 B - Region 2
Oct 12 Carrington L 13-15 B - Region 2
Oct 16 Harvey L 3-21 B - Region 2
Oct 23 New Rockford W 22-0 B - Region 2
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Belcourt Turtle Mountain W 14-8
Sep 01 Bottineau L 8-14
Sep 08 Park River W 34-3 B - Region 2
Sep 15 Larimore W 24-7 B - Region 2
Sep 22 Mayville-Portland W 17-14 B - Region 2
Sep 29 Cavalier L 12-29 B - Region 2
Oct 06 Carrington W 38-8 B - Region 2
Oct 13 Harvey L 0-8 B - Region 2
Oct 20 New Rockford W 55-26 B - Region 2
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Belcourt Turtle Mountain L 20-24
Sep 02 Bottineau L 14-22
Sep 09 Park River W 20-0 B - Region 2
Sep 16 East Grand Forks (MN) W 12-0
Sep 23 Carrington L 0-41 B - Region 2
Sep 30 Harvey W 33-8 B - Region 2
Oct 07 Cavalier L 8-31 B - Region 2
Oct 14 Rugby W 25-16
Oct 21 Larimore W 38-13 B - Region 2
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Belcourt Turtle Mountain W 21-20
Sep 04 Bottineau W 13-7
Sep 11 Park River W 24-7
Sep 18 East Grand Forks (MN) L 20-26
Sep 25 Carrington L 6-28 B - Region 2
Oct 02 Harvey W 22-9 B - Region 2
Oct 09 Cavalier L 0-40 B - Region 2
Oct 16 Park River W 37-13 B - Region 2
Oct 23 Larimore W 21-0 B - Region 2
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Belcourt Turtle Mountain W 0-0 ?
Sep 05 Bottineau W 12-6
Sep 12 Hillsboro W 0-0 B - Region 1 ?
Sep 19 Cavalier L 12-33 B - Region 1
Sep 26 Mayville-Portland L 0-0 B - Region 1 ?
Oct 03 Carrington W 40-16 B - Region 1
Oct 10 Casselton Central Cass W 22-18 B - Region 1
Oct 17 Fargo Oak Grove Lutheran L 14-33 B - Region 1
Oct 24 Larimore L 0-0 B - Region 1 ?
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Grafton L 20-33
Aug 30 Bottineau L 6-28
Sep 06 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-36
Sep 13 Casselton Central Cass L 6-27
Sep 27 Mayville-Portland L 0-54 B - Region 1
Oct 04 Hillsboro L 8-38
Oct 11 Carrington 0-0 B - Region 1
Oct 15 Cavalier L 6-62 B - Region 1
Oct 18 Larimore L 24-45 B - Region 1
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Bottineau L 0-14
Sep 07 Grafton L 0-24
Sep 14 Casselton Central Cass L 6-36
Sep 21 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-0 ?
Sep 28 Mayville-Portland L 7-23 B - Region 1
Oct 05 Park River 0-0 B - Region 1
Oct 12 Carrington L 8-29 B - Region 1
Oct 19 Cavalier L 0-22 B - Region 1
Oct 23 Larimore W 7-6 B - Region 1
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Bottineau W 36-14
Sep 09 Grafton L 0-17
Sep 16 Casselton Central Cass L 14-32
Sep 23 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-12
Sep 30 Mayville-Portland L 0-34 B - Region 1
Oct 07 Park River L 8-18 B - Region 1
Oct 14 Carrington L 8-38 B - Region 1
Oct 18 Cavalier L 12-70 B - Region 1
Oct 25 Larimore L 0-26 B - Region 1
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Devils Lake W 12-0 North-Star
Sep 10 Grafton W 19-6 North-Star
Sep 17 Minot Bishop Ryan Catholic L 7-45 North-Star
Sep 24 East Grand Forks (MN) L 0-35
Oct 01 Belcourt Turtle Mountain W 20-6 North-Star
Oct 08 Bottineau W 15-14 North-Star
Oct 15 Valley City L 13-14 North-Star
Oct 22 Rugby L 12-32 North-Star
Oct 29 Harvey L 11-44 North-Star
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Devils Lake L 6-21 North-Star
Sep 11 Grafton W 18-13 North-Star
Sep 18 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-27 North-Star
Sep 25 East Grand Forks (MN) L 0-33
Oct 02 Belcourt Turtle Mountain W 28-0 North-Star
Oct 09 Bottineau L 15-27 North-Star
Oct 16 Valley City L 12-14 North-Star
Oct 23 Rugby L 0-28 North-Star
Oct 30 Harvey L 0-40 North-Star
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Cavalier L 14-30
Sep 05 Larimore W 28-6
Sep 12 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-14 North-Star
Sep 19 Devils Lake L 0-33 North-Star
Sep 26 Bottineau W 20-14 North-Star
Oct 03 Harvey L 14-27 North-Star
Oct 10 Grafton W 20-8 North-Star
Oct 17 Rugby L 0-20 North-Star
Oct 24 Valley City L 14-20 North-Star
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Larimore L 0-20
Sep 07 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-9
Sep 14 Carrington L 8-22 North-Star
Sep 21 Devils Lake L 8-25 North-Star
Sep 28 Bottineau L 22-29 North-Star
Oct 05 Harvey W 22-0 North-Star
Oct 12 Grafton L 0-16 North-Star
Oct 19 Rugby L 8-27 North-Star
Oct 23 Cando L 6-19
Oct 26 Valley City L 0-56 North-Star
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Cavalier W 7-6 North-Star
Sep 08 Park River W 14-2
Sep 15 Carrington W 29-22 North-Star
Sep 22 Bottineau L 12-13 North-Star
Sep 29 Rugby L 0-37 North-Star
Oct 06 Harvey W 3-0 North-Star
Oct 13 Devils Lake L 8-34 North-Star
Oct 20 Grafton L 0-21 North-Star
Oct 27 Valley City L 0-21 North-Star
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Cavalier W 16-12 North-Star
Sep 09 Park River W 12-6
Sep 16 Carrington L 6-7 North-Star
Sep 23 Bottineau W 8-0 North-Star
Sep 30 Rugby L 14-36 North-Star
Oct 07 Harvey W 20-6 North-Star
Oct 14 Devils Lake L 0-27 North-Star
Oct 21 Grafton L 12-13 North-Star
Oct 28 Valley City L 0-36 North-Star
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Grafton L 20-24
Sep 10 Cavalier W 20-0
Sep 17 Belcourt Turtle Mountain W 33-0 Lake-To-Border
Sep 24 Cando W 13-8 Lake-To-Border
Oct 01 New Rockford W 37-0 Lake-To-Border
Oct 08 Rolla W 39-14 Lake-To-Border
Oct 15 Dunseith W 44-0 Lake-To-Border
Oct 22 Walhalla W 39-0 Lake-To-Border
Oct 29 East Grand Forks (MN) L 8-14
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Grafton W 20-14
Sep 05 Cavalier W 20-0
Sep 19 Cando W 30-0 Lake-To-Border
Sep 23 Dunseith W 40-0 Lake-To-Border
Sep 26 Crookston (MN) L 14-22
Oct 03 Walhalla W 21-6 Lake-To-Border
Oct 10 Rolla W 38-0 Lake-To-Border
Oct 17 Belcourt Turtle Mountain W 26-6 Lake-To-Border
Oct 24 East Grand Forks (MN) L 0-8