LINTON LIONS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 9-2 .818 352-191 * P 9
2018 4-4 .500 228-232 9
2017 7-2 .778 322-155 * P 9
2016 5-4 .556 218-183 * P 9
2015 9-2 .818 297-174 * P 9
2014 6-3 .667 212-159 * P
2013 8-3 .727 240-125 * P
2012 5-4 .556 226-136 * P
2011 10-2 .833 269-174 * P
2010 9-1 .900 253-107 * P
2009 7-2 .778 234-71 * P
2008 10-2 .833 307-72 * P
2007 8-3 .727 284-127 * P
2006 10-2 .833 339-107 * P
2005 7-2 .778 248-93 * P
2004 8-3 .727 395-225 * P 9
2003 12-0 1.000 477-98 * P 9
2002 11-2 .846 425-125 * P 9
2001 9-2 .818 350-88 * P 9
2000 12-0 1.000 354-68 * P 9
1999 10-2 .833 342-83 * P 9
1998 4-5 .444 160-213 P 9
1997 7-3 .700 210-159 * P 9
1996 7-3 .700 243-140 * P 9
1995 8-3 .727 224-94 * P 9
1994 5-3 .625 152-130 * 9
1993 6-3 .667 257-79 * P 9
1992 5-3 .625 108-93 *
1991 9-1 .900 266-71 * P
1990 12-0 1.000 417-63 * P
1989 9-3 .750 255-144 * P
1988 7-3 .700 155-101 * P
1987 4-3 .571 85-107 *
1986 9-1 .900 290-123 * P 9
1985 9-3 .750 305-152 * P 9
1984 11-1 .917 345-114 * P 9
1983 9-1 .900 343-35 * P 9
1982 9-1 .900 324-71 * P 9
1981 10-1 .909 536-94 * P 9
1980 12-0 1.000 367-41 * P 9
1979 11-1 .917 432-44 * P 9
1978 7-1 .875 244-46 * 9
1977 5-3 .625 229-142 * 9
1976 6-2 .750 151-78 * 9
1975 7-2 .778 208-74 * 9
364-97 .790 43 of 45
   
CO-OP NAME HISTORY:
Linton/HMB Lions   ????-
Linton/HMB Lion-Tigers   1995-????
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Hazelton-Moffit-Braddock Tigers   1991-
Hazelton Tigers   19??-90
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Steele-Dawson 32 30-2 .938 2016
Strasburg 31 23-8 .742 2019
Wishek 31 27-4 .871 2019
Napoleon 30 26-4 .867 2019
Edgeley 13 6-7 .462 2004
Milnor 13 10-3 .769 2014
Kulm 12 11-1 .917 1986
LaMoure 12 9-3 .750 2018
Ellendale 11 10-1 .909 2014
Oakes 11 8-3 .727 2018
Turtle Lake-Mercer 11 8-3 .727 2004
Zeeland 11 10-1 .909 1985
Enderlin 10 9-1 .900 2012
New England 10 6-4 .600 2003
Strasburg Emmons Central Catholic 9 7-2 .778 1983
Underwood 9 8-1 .889 2016
Mayville-Portland-Clifford-Galesburg 8 6-2 .750 2017
Ashley 7 7-0 1.000 1986
Beulah 7 2-5 .286 1992
Mobridge-Pollock (SD) 7 4-3 .571 2014
Richardton-Taylor 7 6-1 .857 2018
Wilton 7 7-0 1.000 2004
Center 6 6-0 1.000 1992
Garrison 6 5-1 .833 1992
Hazen 6 4-2 .667 1992
Hunter Northern Cass 6 6-0 1.000 2014
Lisbon 6 3-3 .500 2008
Washburn 6 6-0 1.000 1992
Herreid (SD) 5 4-1 .800 2018
Beach 4 4-0 1.000 2019
Carrington 4 1-3 .250 2014
Fort Yates Standing Rock 4 4-0 1.000 1992
Hankinson 4 3-1 .750 2015
Kindred 4 4-0 1.000 2008
Wyndmere 4 4-0 1.000 2006
Bismarck Shiloh Christian 3 0-3 .000 2016
Bowman 3 2-1 .667 1991
Cooperstown Griggs County Central 3 3-0 1.000 2010
Glenburn 3 3-0 1.000 2000
Maddock 3 3-0 1.000 2002
Northwood 3 2-1 .667 2008
Park River 3 2-1 .667 2014
Steele Kidder County 3 2-1 .667 2019
Westhope 3 2-1 .667 2012
Berthold 2 2-0 1.000 2004
Bismarck Century JV 2 2-0 1.000 1997
Cavalier 2 0-2 .000 2019
Center-Stanton 2 2-0 1.000 2016
Des Lacs-Burlington 2 2-0 1.000 1981
Elgin 2 2-0 1.000 1993
Elgin-New Leipzig 2 2-0 1.000 1999
Fargo Oak Grove Lutheran 2 2-0 1.000 2012
Gackle 2 2-0 1.000 1976
Hillsboro 2 2-0 1.000 2014
Hope 2 1-1 .500 1981
Larimore 2 1-1 .500 2013
Mott-Regent 2 2-0 1.000 2019
New Salem 2 2-0 1.000 1985
Parshall 2 2-0 1.000 1979
Pollock (SD) 2 2-0 1.000 1980
Scranton 2 2-0 1.000 2000
Stanley 2 1-1 .500 2011
Trenton 2 2-0 1.000 2002
Walhalla 2 1-1 .500 2015
Alexander 1 1-0 1.000 1980
Arthur Dakota 1 0-1 .000 1979
Bowdon 1 1-0 1.000 1984
Buxton Central Valley 1 0-1 .000 1999
Carson 1 1-0 1.000 2002
Colfax Richland 1 0-1 .000 2016
Cooperstown 1 0-1 .000 1984
Crosby Divide County 1 0-1 .000 2004
Elgin Grant County 1 0-1 .000 2019
Forman Sargent Central 1 1-0 1.000 1988
Harvey 1 0-1 .000 2008
Hazelton 1 1-0 1.000 1975
Hettinger 1 1-0 1.000 2019
Hope-Page 1 1-0 1.000 2000
Kenmare 1 1-0 1.000 1989
Killdeer 1 1-0 1.000 1990
Langdon 1 1-0 1.000 2007
Leeds 1 0-1 .000 1998
Lemmon (SD) 1 1-0 1.000 1990
Mayville-Portland 1 1-0 1.000 1990
Mobridge (SD) 1 1-0 1.000 2007
New Rockford 1 1-0 1.000 2003
Page 1 0-1 .000 1986
Petersburg Dakota Prairie 1 1-0 1.000 1995
Rolla 1 0-1 .000 1982
Surrey 1 1-0 1.000 2019
Thompson 1 0-1 .000 1995
Towner 1 1-0 1.000 2003
Velva 1 0-1 .000 2006
Watford City 1 0-1 .000 1991
TOTALS 364-97 .790
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Strasburg W 42-15 9-Man - Region 4
Aug 30 Wishek W 38-20 9-Man - Region 4
Sep 06 Steele Kidder County W 34-14 9-Man - Region 4
Sep 13 open
Sep 20 Napoleon W 36-14 9-Man - Region 4
Sep 27 Beach W 28-8 9-Man - Region 4
Oct 04 Mott-Regent W 50-8 9-Man - Region 4
Oct 11 Hettinger W 50-12 9-Man - Region 4
Oct 18 Elgin Grant County L 0-44 9-Man - Region 4
Oct 25 Surrey W 24-12 9-Man First Round
Nov 01 Beach W 28-14 9-Man Quarterfinal
Nov 08 Cavalier L 22-30 9-Man Semifinal
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 17 Richardton-Taylor W 34-20
Aug 24 Wishek W 60-0 9-Man - Region 3
Aug 31 Strasburg W 34-32 9-Man - Region 3
Sep 07 Oakes L 0-35 9-Man - Region 3
Sep 14 Steele Kidder County L 22-48 9-Man - Region 3
Sep 21 Herreid (SD) W 34-20
Sep 28 Napoleon L 18-47 9-Man - Region 3
Oct 05 LaMoure L 26-30 9-Man - Region 3
Oct 09 open
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 18 Richardton-Taylor W 40-20
Aug 25 Wishek W 42-0 9-Man - Region 3
Sep 01 Strasburg W 38-8 9-Man - Region 3
Sep 08 Oakes W 44-34 9-Man - Region 3
Sep 15 Steele Kidder County W 28-20 9-Man - Region 3
Sep 22 Herreid (SD) W 48-14
Sep 29 Napoleon L 22-31 9-Man - Region 3
Oct 06 LaMoure W 44-6 9-Man - Region 3
Oct 10 open
Oct 13 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 16-22 9-Man First Round
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 19 Richardton-Taylor L 8-25
Aug 26 Center-Stanton W 54-20 9-Man - Region 3
Sep 02 Wishek W 14-12 9-Man - Region 3
Sep 09 Steele-Dawson W 36-16 9-Man - Region 3
Sep 16 Bismarck Shiloh Christian L 20-44 9-Man - Region 3
Sep 23 Strasburg W 30-0 9-Man - Region 3
Sep 30 Napoleon L 14-34 9-Man - Region 3
Oct 07 Underwood W 32-14 9-Man - Region 3
Oct 11 open
Oct 14 Colfax Richland L 10-18 9-Man First Round
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Richardton-Taylor W 34-18
Aug 28 Center-Stanton W 49-0 9-Man - Region 3
Sep 04 Wishek W 14-12 9-Man - Region 3
Sep 11 Steele-Dawson W 30-8 9-Man - Region 3
Sep 18 Bismarck Shiloh Christian L 18-48 9-Man - Region 3
Sep 25 Strasburg W 36-22 9-Man - Region 3
Oct 02 Napoleon W 38-6 9-Man - Region 3
Oct 09 Underwood W 33-14 9-Man - Region 3
Oct 13 open
Oct 16 Walhalla W 25-0 9-Man First Round
Oct 23 Hankinson W 12-6 9-Man Second Round
Oct 30 Bismarck Shiloh Christian L 8-40 9-Man Quarterfinal
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Mobridge-Pollock (SD) W 20-6
Sep 05 Carrington L 6-19 A - Region 1
Sep 12 Oakes L 26-50 A - Region 1
Sep 19 Hillsboro W 28-14 A - Region 1
Sep 26 Milnor W 28-26 A - Region 1
Oct 03 Ellendale W 44-0 A - Region 1
Oct 10 Steele-Dawson W 33-0 A - Region 1
Oct 17 Hunter Northern Cass W 21-17 A - Region 1
Oct 24 Park River L 6-27 Class A First Round
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Mobridge-Pollock (SD) W 34-13
Sep 06 Carrington L 6-24 A - Region 1
Sep 13 Oakes W 8-7 A - Region 1
Sep 20 Hillsboro W 40-26 A - Region 1
Sep 27 Milnor L 14-20 A - Region 1
Oct 04 Ellendale W 36-0 A - Region 1
Oct 11 Steele-Dawson W 22-6 A - Region 1
Oct 18 Hunter Northern Cass W 30-0 A - Region 1
Oct 25 Larimore W 28-9 Class A First Round
Nov 01 Oakes W 16-9 Class A Quarterfinal
Nov 08 Milnor L 6-12 Class A Semifinal
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Mobridge-Pollock (SD) L 14-18
Aug 31 Oakes L 6-19 A - Region 1
Sep 07 Milnor W 14-13 A - Region 1
Sep 14 Fargo Oak Grove Lutheran W 52-0 A - Region 1
Sep 21 Enderlin L 12-24 A - Region 1
Sep 28 Steele-Dawson W 32-12 A - Region 1
Oct 05 Hunter Northern Cass W 22-8 A - Region 1
Oct 12 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 38-0 A - Region 1
Oct 19 Westhope L 36-42 Class A First Round
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Mobridge-Pollock (SD) L 12-26
Sep 02 Oakes W 12-7 A - Region 1
Sep 09 Milnor W 14-7 A - Region 1
Sep 16 Fargo Oak Grove Lutheran W 26-0 A - Region 1
Sep 23 Enderlin W 26-25 A - Region 1
Sep 30 Steele-Dawson W 21-0 A - Region 1
Oct 07 Hunter Northern Cass W 46-13 A - Region 1
Oct 14 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 39-12 A - Region 1
Oct 14 Westhope W 18-8 Class A First Round
Oct 21 Milnor W 28-14 Class A Quarterfinal
Oct 28 Enderlin W 21-20 Class A Semifinal
Oct 28 Stanley L 6-42 Class A Final
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Mobridge-Pollock (SD) W 34-28
Sep 03 Hunter Northern Cass W 35-0 A - Region 1
Sep 10 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 30-6 A - Region 1
Sep 17 LaMoure W 20-0 A - Region 1
Sep 24 Enderlin W 20-0 A - Region 1
Oct 01 Cooperstown Griggs County Central W 29-14 A - Region 1
Oct 08 Oakes W 29-16 A - Region 1
Oct 15 Milnor W 20-12 A - Region 1
Oct 22 Park River W 22-14 Class A First Round
Oct 29 Milnor L 14-17 Class A Quarterfinal
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Mobridge-Pollock (SD) L 7-13
Sep 04 Hunter Northern Cass W 40-13 A - Region 1
Sep 11 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 40-6 A - Region 1
Sep 18 LaMoure W 22-0 A - Region 1
Sep 25 Enderlin W 35-6 A - Region 1
Oct 02 Cooperstown Griggs County Central W 24-0 A - Region 1
Oct 09 Oakes W 28-18 A - Region 1
Oct 16 Milnor W 32-6 A - Region 1
Oct 23 Cavalier L 6-9 Class A First Round
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Mobridge-Pollock (SD) W 22-16
Sep 05 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 38-0
Sep 12 Northwood W 50-7
Sep 19 Kindred W 36-0 A - Region 1
Sep 26 Milnor W 20-6 A - Region 1
Oct 03 Lisbon L 0-7 A - Region 1
Oct 10 Enderlin W 22-0 A - Region 1
Oct 17 LaMoure W 36-8 A - Region 1
Oct 24 Enderlin W 42-14 Class A First Round
Oct 31 Park River W 27-0 Class A Quarterfinal
Nov 07 Lisbon W 14-0 Class A Semifinal
Nov 14 Harvey L 0-14 Class A Final
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Mobridge (SD) W 26-6
Aug 31 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 14-20
Sep 07 Northwood W 28-18
Sep 14 Kindred W 22-14 A - Region 1
Sep 21 Milnor W 28-24 A - Region 1
Sep 28 Lisbon L 22-23 A - Region 1
Oct 05 Enderlin W 36-7 A - Region 1
Oct 12 LaMoure W 30-15 A - Region 1
Oct 19 Milnor W 40-14 Class A First Round
Oct 26 Langdon W 28-13 Class A Quarterfinal
Nov 02 Lisbon L 8-14 Class A Semifinal
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Beach W 40-0
Sep 01 Steele-Dawson W 50-0 A - Region 1
Sep 08 Kindred W 28-6 A - Region 1
Sep 15 Enderlin W 26-7 A - Region 1
Sep 22 LaMoure W 18-0 A - Region 1
Sep 29 Wyndmere W 48-21 A - Region 1
Oct 06 Hankinson L 14-17 A - Region 1
Oct 13 Wishek W 33-0 A - Region 1
Oct 20 Cooperstown Griggs County Central W 30-6 Class A First Round
Oct 27 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 22-17 Class A Quarterfinal
Nov 03 Wyndmere W 22-0 Class A Semifinal
Nov 10 Velva L 8-33 Class A Final
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Beach W 64-20
Sep 02 Steele-Dawson L 6-12 A - Region 1
Sep 09 Kindred W 30-20 A - Region 1
Sep 16 Milnor W 48-0 A - Region 1
Sep 23 LaMoure W 27-0 A - Region 1
Sep 30 Wyndmere W 33-7 A - Region 1
Oct 07 Hankinson W 26-20 A - Region 1
Oct 14 Wishek W 14-8 A - Region 1
Oct 21 Larimore L 0-6 Class A First Round
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Underwood W 45-12 9-Man - Region 4
Sep 03 Napoleon W 27-6 9-Man - Region 4
Sep 10 Wishek W 39-6 9-Man - Region 4
Sep 17 Steele-Dawson L 28-45 9-Man - Region 4
Sep 21 Strasburg W 46-0 9-Man - Region 4
Sep 24 Turtle Lake-Mercer W 44-14 9-Man - Region 4
Oct 01 Wilton W 38-22 9-Man - Region 4
Oct 08 open
Oct 12 Edgeley L 22-42 9-Man - Region 4
Oct 15 Berthold W 42-14 9-Man First Round
Oct 22 Mott-Regent W 30-28 9-Man Second Round
Oct 29 Crosby Divide County L 34-36 9-Man Quarterfinal
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Underwood W 45-8 9-Man - Region 4
Sep 05 Napoleon W 38-6 9-Man - Region 4
Sep 12 Wishek W 45-8 9-Man - Region 4
Sep 19 Steele-Dawson W 36-0 9-Man - Region 4
Sep 23 Strasburg W 37-6 9-Man - Region 4
Sep 26 Turtle Lake-Mercer W 35-20 9-Man - Region 4
Oct 03 Wilton W 57-12 9-Man - Region 4
Oct 10 open
Oct 14 Edgeley W 46-0 9-Man - Region 4
Oct 24 New England W 40-0 9-Man Second Round
Oct 31 Towner W 40-6 9-Man Quarterfinal
Nov 07 Richardton-Taylor W 34-18 9-Man Semifinal
Nov 14 New Rockford W 24-14 9-Man Final
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Underwood L 12-18 9-Man - Region 4
Sep 06 open
Sep 13 Turtle Lake-Mercer W 34-0 9-Man - Region 4
Sep 20 Strasburg L 22-28 9-Man - Region 4
Sep 24 Wishek W 51-0 9-Man - Region 4
Sep 27 Napoleon W 32-0 9-Man - Region 4
Oct 04 Wilton W 43-6 9-Man - Region 4
Oct 11 Steele-Dawson W 54-22 9-Man - Region 4
Oct 15 Edgeley W 32-8 9-Man - Region 4
Oct 18 Richardton-Taylor W 38-0 9-Man First Round
Oct 25 Westhope W 37-16 9-Man Second Round
Nov 01 Carson W 14-6 9-Man Quarterfinal
Nov 08 Trenton W 20-0 9-Man Semifinal
Nov 15 Maddock W 36-21 9-Man Final
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Underwood W 32-8 9-Man - Region 4
Aug 31 open
Sep 07 Turtle Lake-Mercer W 48-6 9-Man - Region 4
Sep 14 Strasburg L 6-12 9-Man - Region 4
Sep 18 Wishek W 34-0 9-Man - Region 4
Sep 21 Napoleon W 38-8 9-Man - Region 4
Sep 28 Wilton W 34-6 9-Man - Region 4
Oct 05 Steele-Dawson W 47-0 9-Man - Region 4
Oct 09 Edgeley W 30-0 9-Man - Region 4
Oct 19 Underwood W 38-22 9-Man Second Round
Oct 26 Berthold W 35-6 9-Man Quarterfinal
Nov 02 Strasburg L 8-20 9-Man Semifinal
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Herreid (SD) W 16-8
Sep 01 Underwood W 8-6 9-Man - Region 4
Sep 08 Wilton W 36-0 9-Man - Region 4
Sep 15 Wishek W 46-0 9-Man - Region 4
Sep 22 Strasburg W 38-6 9-Man - Region 4
Sep 29 Steele-Dawson W 34-0 9-Man - Region 4
Oct 06 Napoleon W 28-8 9-Man - Region 4
Oct 10 Turtle Lake-Mercer W 54-8 9-Man - Region 4
Oct 13 open
Oct 20 Wilton W 32-6 9-Man Second Round
Oct 27 Glenburn W 14-12 9-Man Quarterfinal
Nov 03 Scranton W 18-6 9-Man Semifinal
Nov 10 Hope-Page W 30-8 9-Man Final
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Herreid (SD) W 14-8
Sep 03 Underwood W 42-0 9-Man - Region 4
Sep 10 Wilton W 32-7 9-Man - Region 4
Sep 17 Wishek W 54-0 9-Man - Region 4
Sep 24 Strasburg W 22-0 9-Man - Region 4
Oct 01 Steele-Dawson W 44-0 9-Man - Region 4
Oct 08 Napoleon W 38-0 9-Man - Region 4
Oct 12 Turtle Lake-Mercer L 8-20 9-Man - Region 4
Oct 15 open
Oct 22 Elgin-New Leipzig W 26-8 9-Man Second Round
Oct 29 Richardton-Taylor W 24-12 9-Man Quarterfinal
Nov 05 Scranton W 14-8 9-Man Semifinal
Nov 12 Buxton Central Valley L 24-40 9-Man Final
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Turtle Lake-Mercer W 28-14
Sep 01 Strasburg W 30-0 9-Man - Region 5
Sep 04 Herreid (SD) L 14-46
Sep 11 Edgeley L 22-42 9-Man - Region 5
Sep 18 Napoleon L 14-22 9-Man - Region 5
Sep 25 Wishek W 28-0 9-Man - Region 5
Oct 02 open
Oct 09 Ellendale L 22-51 9-Man - Region 5
Oct 13 Steele-Dawson W 14-8 9-Man - Region 5
Oct 20 Leeds L 8-30 9-Man First Round
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Turtle Lake-Mercer W 14-12
Sep 05 Strasburg W 24-0 9-Man - Region 5
Sep 12 Edgeley L 8-33 9-Man - Region 5
Sep 19 Napoleon W 20-14 9-Man - Region 5
Sep 26 Wishek L 6-16 9-Man - Region 5
Oct 03 Bismarck Century JV W 40-0
Oct 10 Ellendale W 28-18 9-Man - Region 5
Oct 14 Steele-Dawson W 24-14 9-Man - Region 5
Oct 17 open
Oct 21 Maddock W 38-14 9-Man First Round
Oct 24 Turtle Lake-Mercer L 8-38 9-Man Second Round
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Turtle Lake-Mercer W 34-8
Sep 06 Bismarck Century JV W 32-16
Sep 13 Wishek W 42-8 9-Man - Region 6
Sep 20 Napoleon W 14-0 9-Man - Region 6
Sep 27 Steele-Dawson W 30-14 9-Man - Region 6
Oct 01 Edgeley L 6-32 9-Man - Region 6
Oct 04 open
Oct 11 Ellendale W 27-0 9-Man - Region 6
Oct 18 Strasburg L 14-28 9-Man - Region 6
Oct 25 Hankinson W 29-16 9-Man First Round
Nov 01 Edgeley L 15-18 9-Man Quarterfinal
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Turtle Lake-Mercer L 6-32
Sep 01 Petersburg Dakota Prairie W 31-0
Sep 08 Wishek W 28-6 9-Man - Region 6
Sep 15 Napoleon W 36-0 9-Man - Region 6
Sep 22 Steele-Dawson W 34-6 9-Man - Region 6
Sep 26 Edgeley W 23-8 9-Man - Region 6
Sep 29 open
Oct 06 Ellendale W 27-0 9-Man - Region 6
Oct 13 Strasburg L 6-8 9-Man - Region 6
Oct 20 Enderlin W 21-0 9-Man First Round
Oct 27 Strasburg W 12-8 9-Man Quarterfinal
Nov 03 Thompson L 0-26 9-Man Semifinal
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 New England L 8-34
Sep 02 Elgin-New Leipzig W 26-6
Sep 09 Ellendale W 0-0 9-Man - Region 6 ?
Sep 16 Strasburg L 16-28 9-Man - Region 6
Sep 23 Steele-Dawson W 44-20 9-Man - Region 6
Sep 30 Edgeley L 6-36 9-Man - Region 6
Oct 07 Wishek W 20-6 9-Man - Region 6
Oct 14 open
Oct 18 Napoleon W 32-0 9-Man - Region 6
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 New England L 0-6
Sep 03 Elgin W 44-13
Sep 10 Ellendale W 40-6 9-Man - Region 6
Sep 17 Strasburg L 0-8 9-Man - Region 6
Sep 24 Steele-Dawson W 47-0 9-Man - Region 6
Oct 01 Edgeley W 34-14 9-Man - Region 6
Oct 08 Wishek W 44-6 9-Man - Region 6
Oct 12 open
Oct 19 Napoleon W 34-6 9-Man - Region 6
Oct 22 New England L 14-20 9-Man First Round
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Oakes W 7-6
Sep 04 LaMoure L 0-27
Sep 11 Washburn W 32-16 B - Region 3
Sep 18 Hazen L 0-6 B - Region 3
Sep 25 Beulah L 0-14 B - Region 3
Oct 02 Garrison W 12-8 B - Region 3
Oct 09 Center W 28-8 B - Region 3
Oct 16 Fort Yates Standing Rock W 29-8 B - Region 3
Oct 23 open
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Bowman W 37-6
Sep 06 LaMoure W 14-0
Sep 13 Hazen W 21-0 B - Region 3
Sep 20 Beulah W 10-0 B - Region 3
Sep 27 Garrison W 20-6 B - Region 3
Oct 04 Center W 27-0 B - Region 3
Oct 11 Fort Yates Standing Rock W 41-20 B - Region 3
Oct 15 Oakes W 47-7
Oct 25 Washburn W 49-26 B - Region 3
Nov 08 Watford City L 0-6 Class B Quarterfinal
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Lemmon (SD) W 34-6
Sep 07 New England W 34-0
Sep 14 Beulah W 14-6 B - Region 3
Sep 21 Garrison W 35-0 B - Region 3
Sep 28 Center W 45-0 B - Region 3
Oct 05 Fort Yates Standing Rock W 41-0 B - Region 3
Oct 12 LaMoure W 50-14
Oct 19 Washburn W 34-3 B - Region 3
Oct 26 Hazen W 33-12 B - Region 3
Nov 02 Killdeer W 40-8 Class B Quarterfinal
Nov 09 Stanley W 36-0 Class B Semifinal
Nov 16 Mayville-Portland W 21-14 Class B Final
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Bowman W 23-6
Sep 01 New England W 26-16
Sep 08 Garrison W 34-26 B - Region 3
Sep 15 Center W 54-6 B - Region 3
Sep 22 Fort Yates Standing Rock W 34-0 B - Region 3
Sep 29 LaMoure L 0-6
Oct 06 Washburn W 22-6 B - Region 3
Oct 13 Hazen W 26-14 B - Region 3
Oct 20 Beulah L 7-20 B - Region 3
Oct 24 New England W 15-6 Class B First Round
Oct 27 Kenmare W 14-6 Class B Quarterfinal
Nov 03 Beulah L 0-32 Class B Semifinal
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Forman Sargent Central W 18-6
Sep 02 Lisbon W 26-0
Sep 09 Napoleon W 34-0
Sep 16 Carrington L 10-26
Sep 23 Center W 6-0 B - Region 3
Sep 30 Washburn W 30-6 B - Region 3
Oct 07 Hazen W 8-6 B - Region 3
Oct 14 Beulah L 0-43 B - Region 3
Oct 21 Garrison W 16-2 B - Region 3
Oct 25 Bowman L 7-12 Class B First Round
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 open
Sep 04 Lisbon W 14-12
Sep 11 open
Sep 18 Carrington W 14-7
Sep 25 Washburn W 20-8 B - Region 3
Oct 02 Hazen L 7-28 B - Region 3
Oct 09 Beulah L 0-26 B - Region 3
Oct 16 Garrison L 10-14 B - Region 3
Oct 23 Center W 20-12 B - Region 3
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 open
Sep 05 Ashley W 35-8 South-Central
Sep 12 Wishek W 34-16 South-Central
Sep 19 Steele-Dawson W 34-8 South-Central
Sep 26 New England W 28-0
Oct 03 Strasburg W 28-16 South-Central
Oct 10 Kulm W 45-28 South-Central
Oct 14 Napoleon W 27-0 South-Central
Oct 21 Edgeley W 19-14 South-Central
Oct 28 Wyndmere W 28-0 9-Man First Round
Oct 31 Page L 12-33 9-Man Quarterfinal
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Edgeley L 13-14 South-Central
Sep 06 Ashley W 27-8 South-Central
Sep 13 Wishek W 22-0 South-Central
Sep 17 Steele-Dawson W 50-6 South-Central
Sep 20 Kulm W 34-0 South-Central
Sep 27 New England L 0-7
Oct 04 Strasburg W 34-6 South-Central
Oct 11 Zeeland W 33-22 South-Central
Oct 15 Napoleon W 34-6 South-Central
Oct 22 Maddock W 36-35 9-Man First Round
Oct 25 New Salem W 14-7 9-Man Quarterfinal
Nov 01 Northwood L 8-41 9-Man Semifinal
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Wishek W 29-8 South-Central
Sep 07 Bowdon W 29-0
Sep 14 Strasburg W 37-12 South-Central
Sep 21 Napoleon W 33-0 South-Central
Sep 28 Ellendale W 14-13
Oct 05 Steele-Dawson W 27-12 South-Central
Oct 12 Kulm W 48-8 South-Central
Oct 19 Ashley W 22-8 South-Central
Oct 23 Zeeland W 41-6 South-Central
Oct 30 Trenton W 35-20 9-Man Quarterfinal
Nov 02 New Salem W 18-13 9-Man Semifinal
Nov 09 Cooperstown L 12-14 9-Man Final
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Zeeland W 26-0 South-Central
Sep 09 Wishek W 46-0 South-Central
Sep 16 Strasburg Emmons Central Catholic W 35-0 South-Central
Sep 23 Strasburg W 60-6 South-Central
Sep 30 Napoleon W 36-0 South-Central
Oct 07 Ellendale W 36-8
Oct 14 Steele-Dawson W 25-0 South-Central
Oct 18 Kulm W 28-6 South-Central
Oct 25 Ashley W 45-0 South-Central
Nov 01 Walhalla L 6-15 9-Man Quarterfinal
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Ashley W 34-28 South-Central
Sep 10 Zeeland W 6-0 South-Central
Sep 17 Wishek W 49-6 South-Central
Sep 24 Strasburg Emmons Central Catholic W 40-6 South-Central
Oct 01 Strasburg W 33-7 South-Central
Oct 08 Napoleon W 16-0 South-Central
Oct 15 Ellendale W 40-0
Oct 19 Steele-Dawson W 54-8 South-Central
Oct 26 Kulm W 46-6 South-Central
Nov 02 Rolla L 6-10 9-Man Quarterfinal
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Kulm W 70-0 South-Central
Sep 11 Ashley W 56-0 South-Central
Sep 18 Zeeland W 40-22 South-Central
Sep 25 Wishek W 50-0 South-Central
Oct 02 Strasburg Emmons Central Catholic W 48-0 South-Central
Oct 09 Strasburg W 54-14 South-Central
Oct 16 Napoleon W 50-8 South-Central
Oct 20 open
Oct 27 Steele-Dawson W 69-12 South-Central
Nov 03 Des Lacs-Burlington W 54-6 9-Man Quarterfinal
Nov 06 Glenburn W 31-6 9-Man Semifinal
Nov 13 Hope L 14-26 9-Man Final
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Steele-Dawson W 50-0 South-Central
Sep 05 Kulm W 34-6 South-Central
Sep 12 Ashley W 44-0 South-Central
Sep 19 Zeeland W 28-0 South-Central
Sep 26 Wishek W 14-0 South-Central
Oct 03 Strasburg Emmons Central Catholic W 18-8 South-Central
Oct 10 Strasburg W 40-0 South-Central
Oct 14 Pollock (SD) W 40-0
Oct 17 Napoleon W 28-0 South-Central
Oct 28 Alexander W 31-0 9-Man Quarterfinal
Oct 31 Glenburn W 16-13 9-Man Semifinal
Nov 07 Hope W 24-14 9-Man Final
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Parshall W 40-0
Sep 07 Wishek W 46-0 South-Central
Sep 14 Steele-Dawson W 18-0 South-Central
Sep 21 Napoleon W 43-6 South-Central
Sep 28 Zeeland W 20-8 South-Central
Oct 05 Strasburg Emmons Central Catholic W 13-6 South-Central
Oct 09 Pollock (SD) W 61-0
Oct 12 Strasburg W 69-0 South-Central
Oct 16 Kulm W 52-6 South-Central
Oct 30 New England W 32-0 9-Man Quarterfinal
Nov 02 Des Lacs-Burlington W 23-0 9-Man Semifinal
Nov 09 Arthur Dakota L 15-18 9-Man Final
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Parshall W 68-0
Sep 08 Kulm W 72-6 South-Central
Sep 15 Wishek W 24-0 South-Central
Sep 22 Steele-Dawson W 40-0 South-Central
Sep 29 Napoleon W 20-16 South-Central
Oct 06 Zeeland W 12-0 South-Central
Oct 13 Strasburg Emmons Central Catholic L 6-24 South-Central
Oct 20 Strasburg W 2-0 South-Central F
Oct 24 open
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Zeeland L 14-34 South-Central
Sep 09 Strasburg Emmons Central Catholic L 12-36 South-Central
Sep 16 Steele-Dawson W 73-24 South-Central
Sep 23 Strasburg W 24-0 South-Central
Sep 30 Wishek L 12-20 South-Central
Oct 07 Kulm W 44-28 South-Central
Oct 14 open
Oct 21 Napoleon W 8-0 South-Central
Oct 28 Elgin W 42-0
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Gackle W 2-0 F
Sep 10 Zeeland W 24-8 South-Central
Sep 17 Strasburg Emmons Central Catholic W 34-12 South-Central
Sep 24 Steele-Dawson W 18-0 South-Central
Oct 01 Strasburg W 35-8 South-Central
Oct 08 Wishek L 6-14 South-Central
Oct 15 Kulm L 6-13 South-Central
Oct 22 open
Oct 29 Napoleon W 26-23 South-Central
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 05 Napoleon W 26-12 South-Central
Sep 12 Gackle W 39-0 South-Central
Sep 19 Zeeland W 28-0 South-Central
Sep 26 Strasburg Emmons Central Catholic W 34-12 South-Central
Oct 03 Steele-Dawson W 34-0 South-Central
Oct 10 Strasburg L 13-18 South-Central
Oct 17 Wishek L 6-20 South-Central
Oct 21 Kulm W 26-12 South-Central
Oct 24 Hazelton W 2-0 South-Central F