LISBON BRONCOS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 2-0 1.000 86-12
2018 3-5 .375 134-217
2017 0-8 .000 80-309
2016 1-8 .111 102-301
2015 1-8 .111 89-362
2014 0-9 .000 33-354
2013 5-5 .500 242-225   P
2012 3-6 .333 176-278
2011 5-4 .556 202-202
2010 7-3 .700 243-112 * P
2009 6-4 .600 233-179 * P
2008 9-3 .750 292-107 * P
2007 11-2 .846 312-127 * P
2006 6-4 .600 250-142 * P
2005 8-2 .800 269-96 * P
2004 9-3 .750 358-188 * P
2003 4-5 .444 138-166
2002 6-4 .600 173-183 * P
2001 5-5 .500 162-215 P
2000 9-2 .818 381-103 * P
1999 10-2 .833 328-137 * P
1998 10-1 .909 321-101 * P
1997 5-5 .500 202-192 P
1996 1-7 .125 74-172
1995 7-2 .778 203-78 * P
1994 4-5 .444 127-153
1993 5-4 .556 129-92 *
1992 11-0 1.000 280-58 * P
1991 5-4 .556 221-149 *
1990 6-2 .750 227-79 *
1989 2-7 .222 74-172
1988 1-7 .125 44-204
1987 2-5 .286 42-136
1986 3-6 .333 112-152 9
1985 2-6 .250 89-126 9
1984 3-6 .333 186-239 9
1983 1-8 .111 50-225 9
1982 2-7 .222 128-236
1981 1-8 .111 73-235
1980 4-5 .444 122-123
1979 4-5 .444 156-143
1978 7-2 .778 160-60 *
1977 6-3 .667 196-71 *
1976 5-4 .556 112-147 *
1975 4-4 .500 104-95
211-205 .507 19 of 45
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Casselton Central Cass 38 19-19 .500 2019
Kindred 35 20-15 .571 2018
LaMoure 34 17-17 .500 2010
Oakes 28 16-12 .625 2004
Enderlin 21 10-11 .476 2018
Fargo Oak Grove Lutheran 21 10-11 .476 2019
Valley City 20 11-9 .550 2016
Grafton 18 12-6 .667 2016
Cavalier 15 7-8 .467 2007
Forman Sargent Central 15 8-7 .533 1990
Milnor 15 8-7 .533 2018
Ellendale 14 6-8 .375 2018
Mayville-Portland-Clifford-Galesburg 13 9-4 .692 2008
Rugby 12 6-6 .500 2006
Carrington 11 5-6 .455 2010
Wyndmere 9 4-5 .444 1994
Cooperstown Griggs County Central 8 7-1 .875 2012
Edgeley 8 7-1 .875 1984
Fargo Shanley Catholic 8 0-8 .000 2016
Hillsboro 8 1-7 .125 2018
Wahpeton 8 1-7 .125 2016
Bismarck St. Mary's Central 7 2-5 .286 2014
Linton 6 3-3 .500 2008
Ashley 5 3-2 .600 1979
Mayville-Portland 5 2-3 .400 1992
Dickinson Trinity 4 0-4 .000 2009
Gwinner North Sargent 3 3-0 1.000 1986
Minot Bishop Ryan Catholic 3 1-2 .333 2004
Watford City 3 2-1 .667 2006
Harvey 2 1-1 .500 2007
Hazen 2 1-1 .500 2005
Hunter Northern Cass 2 1-1 .500 2018
Langdon 2 0-2 .000 2018
Larimore 2 2-0 1.000 2008
Northwood 2 2-0 1.000 2006
Park River 2 2-0 1.000 2008
Ada (MN) 1 1-0 1.000 1982
Arthur Dakota 1 0-1 .000 1983
Barnesville (MN) 1 0-1 .000 1989
Des Lacs-Burlington 1 1-0 1.000 1998
Devils Lake 1 0-1 .000 1975
Mahnomen (MN) 1 0-1 .000 1991
Washburn 1 1-0 1.000 1992
TOTALS 211-205 .507
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 30 Casselton Central Cass W 42-12
Sep 06 Fargo Oak Grove Lutheran W 44-0 A - Region 1
Sep 13 Hunter Northern Cass 0-0 A - Region 1
Sep 20 Ellendale 0-0 A - Region 1
Sep 27 Oakes 0-0 A - Region 1
Oct 04 Thompson 0-0 A - Region 1
Oct 11 Northwood 0-0 A - Region 1
Oct 18 Milnor 0-0 A - Region 1
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Langdon L 28-45
Aug 31 Enderlin W 46-24 A - Region 1
Sep 07 Hillsboro L 0-40 A - Region 1
Sep 14 Ellendale L 6-26 A - Region 1
Sep 21 Hunter Northern Cass W 30-26 A - Region 1
Sep 28 Fargo Oak Grove Lutheran W 24-14 A - Region 1
Oct 05 Milnor L 0-20 A - Region 1
Oct 12 Kindred L 0-22 A - Region 1
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Langdon L 8-39
Sep 01 Enderlin L 0-34 A - Region 1
Sep 08 Hillsboro L 0-54 A - Region 1
Sep 15 Ellendale L 12-34 A - Region 1
Sep 22 Hunter Northern Cass L 12-16 A - Region 1
Sep 29 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-28 A - Region 1
Oct 06 Milnor L 32-55 A - Region 1
Oct 13 Kindred L 16-49 A - Region 1
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Milnor L 14-32
Sep 02 Valley City L 12-52
Sep 09 Fargo Shanley Catholic L 0-41 AA - East
Sep 16 Wahpeton L 14-16 AA - East
Sep 23 Kindred L 8-49 AA - East
Sep 30 Grafton L 22-36 AA - East
Oct 07 Enderlin W 25-6 AA - East
Oct 14 Hillsboro L 0-42 AA - East
Oct 21 Casselton Central Cass L 7-27 AA - East
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Milnor L 20-40
Sep 04 Valley City W 0-42 F
Sep 11 Fargo Shanley Catholic L 0-57 AA - East
Sep 18 Wahpeton L 0-58 AA - East
Sep 25 Kindred L 8-27 AA - East
Oct 02 Grafton L 13-34 AA - East
Oct 09 Enderlin L 20-28 AA - East
Oct 16 Hillsboro L 14-34 AA - East
Oct 23 Casselton Central Cass L 14-42 AA - East
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Milnor L 0-30
Sep 05 Bismarck St. Mary's Central L 7-41
Sep 12 Wahpeton L 0-58 AA - East
Sep 19 Kindred L 0-39 AA - East
Sep 26 Grafton L 6-42 AA - East
Oct 03 Enderlin L 8-18 AA - East
Oct 10 Valley City L 6-44 AA - East
Oct 17 Casselton Central Cass L 0-41 AA - East
Oct 24 Fargo Shanley Catholic L 6-41 AA - East
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Milnor W 34-14
Sep 06 Bismarck St. Mary's Central L 12-26
Sep 13 Wahpeton L 22-50 AA - East
Sep 20 Kindred W 28-18 AA - East
Sep 27 Grafton W 34-20 AA - East
Oct 04 Enderlin W 38-0 AA - East
Oct 11 Valley City L 12-14 AA - East
Oct 18 Casselton Central Cass W 44-28 AA - East
Oct 25 Fargo Shanley Catholic L 6-28 AA - East
Nov 01 Bismarck St. Mary's Central L 12-29 Class AA Quarterfinal
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Milnor W 45-13
Aug 30 Bismarck St. Mary's Central L 20-25
Sep 07 Kindred W 48-26 AA - East
Sep 14 Grafton L 14-34 AA - East
Sep 21 Cooperstown Griggs County Central W 30-6 AA - East
Sep 28 Valley City L 13-40 AA - East
Oct 05 Casselton Central Cass L 0-20 AA - East
Oct 12 Fargo Shanley Catholic L 0-66 AA - East
Oct 19 Wahpeton L 16-48 AA - East
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Milnor W 28-13
Sep 02 Bismarck St. Mary's Central W 14-6
Sep 09 Kindred L 8-27 AA - East
Sep 16 Grafton L 12-54 AA - East
Sep 23 Cooperstown Griggs County Central W 35-19 AA - East
Sep 30 Valley City W 42-12 AA - East
Oct 07 Casselton Central Cass W 43-20 AA - East
Oct 14 Fargo Shanley Catholic L 6-15 AA - East
Oct 21 Wahpeton L 14-36 AA - East
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 LaMoure W 6-0
Sep 03 Bismarck St. Mary's Central L 14-21
Sep 10 Grafton W 19-0 AA - East
Sep 17 Fargo Oak Grove Lutheran W 52-0 AA - East
Sep 24 Valley City W 29-14 AA - East
Oct 01 Casselton Central Cass W 39-8 AA - East
Oct 08 Fargo Shanley Catholic L 18-54 AA - East
Oct 15 Wahpeton W 32-0 AA - East
Oct 22 Kindred W 28-0 AA - East
Oct 29 Carrington L 6-15 Class AA Quarterfinal
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 LaMoure W 26-6
Sep 04 Bismarck St. Mary's Central W 36-28
Sep 11 Grafton W 16-8 AA - East
Sep 18 Fargo Oak Grove Lutheran W 28-25 AA - East
Sep 25 Valley City W 20-6 AA - East
Oct 02 Casselton Central Cass L 8-21 AA - East
Oct 09 Fargo Shanley Catholic L 14-25 AA - East
Oct 16 Wahpeton L 0-32 AA - East
Oct 23 Kindred W 49-0 AA - East
Oct 30 Dickinson Trinity L 6-28 Class AA Quarterfinal
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 33-19
Aug 29 Valley City L 16-22
Sep 05 Park River W 39-0
Sep 12 Larimore W 41-12
Sep 19 Milnor L 12-20 A - Region 1
Sep 26 Enderlin W 47-0 A - Region 1
Oct 03 Linton W 7-0 A - Region 1
Oct 10 LaMoure W 40-0 A - Region 1
Oct 17 Kindred W 31-6 A - Region 1
Oct 24 Milnor W 6-0 Class A First Round
Oct 31 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 20-14 Class A Quarterfinal
Nov 07 Linton L 0-14 Class A Semifinal
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 34-6
Aug 24 Valley City L 6-12
Aug 31 Park River W 26-0
Sep 07 Larimore W 16-12
Sep 14 Milnor W 26-12 A - Region 1
Sep 21 Enderlin W 41-7 A - Region 1
Sep 28 Linton W 23-22 A - Region 1
Oct 05 LaMoure W 7-3 A - Region 1
Oct 12 Kindred W 46-0 A - Region 1
Oct 19 LaMoure W 42-18 Class A First Round
Oct 26 Cavalier W 13-6 Class A Quarterfinal
Nov 02 Linton W 14-8 Class A Semifinal
Nov 09 Harvey L 18-21 Class A Final
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 Enderlin W 32-8
Aug 25 LaMoure L 6-14
Sep 08 Rugby L 14-37 AA - East
Sep 15 Casselton Central Cass W 35-6 AA - East
Sep 22 Valley City W 34-0 AA - East
Sep 29 Northwood W 41-8 AA - East
Oct 06 Carrington W 46-14 AA - East
Oct 13 Fargo Oak Grove Lutheran L 6-27 AA - East
Oct 20 Grafton W 24-14 AA - East
Oct 27 Watford City L 12-14 Class AA Quarterfinal
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Milnor W 40-8
Aug 26 LaMoure W 14-6
Sep 09 Rugby W 14-6 AA - East
Sep 16 Casselton Central Cass W 58-6 AA - East
Sep 23 Valley City W 21-6 AA - East
Sep 30 Northwood W 19-0 AA - East
Oct 07 Carrington W 18-13 AA - East
Oct 14 Fargo Oak Grove Lutheran L 14-21 AA - East
Oct 21 Grafton W 51-6 AA - East
Oct 28 Hazen L 20-24 Class AA Quarterfinal
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 LaMoure L 7-18
Sep 03 Oakes W 71-0
Sep 10 Casselton Central Cass W 55-0 AA - East
Sep 17 Valley City W 37-7 AA - East
Sep 24 Cavalier L 8-53 AA - East
Oct 01 Carrington W 15-12 AA - East
Oct 08 Kindred W 58-21 AA - East
Oct 15 Grafton W 33-0 AA - East
Oct 22 Rugby W 14-7 AA - East
Oct 29 Minot Bishop Ryan Catholic W 26-14 Class AA Quarterfinal
Nov 05 Rugby W 22-20 Class AA Semifinal
Nov 12 Cavalier L 12-36 Class AA Final
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 LaMoure L 0-26
Sep 05 Oakes W 42-8
Sep 12 Casselton Central Cass W 13-0 AA - East
Sep 19 Valley City L 15-34 AA - East
Sep 26 Cavalier L 0-34 AA - East
Oct 03 Carrington L 6-28 AA - East
Oct 10 Kindred W 27-7 AA - East
Oct 17 Grafton W 21-8 AA - East
Oct 21 Rugby L 14-21 AA - East
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 LaMoure W 13-12
Sep 06 Oakes W 26-0
Sep 13 Valley City L 6-33 AA - East
Sep 20 Cavalier L 0-30 AA - East
Sep 27 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 13-14 AA - East
Oct 04 Kindred W 28-20 AA - East
Oct 11 Grafton W 19-7 AA - East
Oct 18 Rugby W 21-18 AA - East
Oct 25 Casselton Central Cass W 32-0 AA - East
Nov 01 Dickinson Trinity L 15-49 Class AA Quarterfinal
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 LaMoure L 12-19
Aug 31 Oakes W 15-12
Sep 07 Valley City W 19-12 AA - East
Sep 14 Cavalier L 12-26 AA - East
Sep 21 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 42-13 AA - East
Sep 28 Kindred W 14-0 AA - East
Oct 05 Grafton L 14-20 AA - East
Oct 12 Rugby L 0-35 AA - East
Oct 16 Casselton Central Cass W 34-26 AA - East
Oct 26 Dickinson Trinity L 0-52 Class AA Quarterfinal
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 LaMoure W 41-8
Sep 01 Oakes W 49-8
Sep 08 Cavalier W 35-12 AA - East
Sep 15 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 35-6 AA - East
Sep 22 Rugby L 6-25 AA - East
Sep 29 Grafton W 35-8 AA - East
Oct 06 Kindred W 42-0 AA - East
Oct 13 Casselton Central Cass W 52-0 AA - East
Oct 20 Valley City W 52-6 AA - East
Oct 27 Watford City W 27-13 Class AA Quarterfinal
Nov 03 Dickinson Trinity L 7-17 Class AA Semifinal
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 LaMoure L 6-7
Sep 03 Oakes W 39-0
Sep 10 Cavalier W 20-6 AA - East
Sep 17 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 35-6 AA - East
Sep 24 Kindred W 41-6 AA - East
Oct 01 Grafton W 41-7 AA - East
Oct 08 Rugby W 32-19 AA - East
Oct 15 Casselton Central Cass W 42-6 AA - East
Oct 22 Valley City W 19-15 AA - East
Oct 29 Hazen W 26-12 Class AA Quarterfinal
Nov 05 Cavalier W 14-10 Class AA Semifinal
Nov 12 Minot Bishop Ryan Catholic L 13-43 Class AA Final
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 LaMoure W 28-6
Sep 04 Oakes W 29-0
Sep 11 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 26-0 AA - East
Sep 18 Kindred W 35-8 AA - East
Sep 25 Grafton W 43-0 AA - East
Oct 02 Rugby W 27-6 AA - East
Oct 09 Casselton Central Cass W 42-15 AA - East
Oct 16 Valley City W 22-6 AA - East
Oct 23 Cavalier W 21-15 AA - East
Oct 30 Des Lacs-Burlington W 36-12 Class AA Quarterfinal
Nov 06 Rugby L 12-33 Class AA Semifinal
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 LaMoure L 0-8
Sep 05 Oakes L 15-16
Sep 12 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 24-22 AA - East
Sep 19 Kindred W 30-29 AA - East
Sep 26 Grafton W 39-0 AA - East
Oct 03 Rugby L 14-21 AA - East
Oct 10 Casselton Central Cass W 34-6 AA - East
Oct 17 Valley City L 0-34 AA - East
Oct 24 Cavalier W 25-16 AA - East
Oct 31 Minot Bishop Ryan Catholic L 21-40 Class AA Quarterfinal
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 open
Sep 06 Oakes W 22-16 B - Region 1
Sep 13 Casselton Central Cass L 22-28 B - Region 1
Sep 20 Fargo Oak Grove Lutheran L 6-15 B - Region 1
Sep 27 LaMoure L 0-8 B - Region 1
Oct 04 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 6-18 B - Region 1
Oct 11 Cooperstown Griggs County Central L 12-28 B - Region 1
Oct 15 Carrington L 6-39 B - Region 1
Oct 18 Kindred L 0-20 B - Region 1
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Sep 01 Oakes W 32-0 B - Region 1
Sep 08 Casselton Central Cass W 27-6 B - Region 1
Sep 15 Fargo Oak Grove Lutheran W 32-12 B - Region 1
Sep 22 LaMoure W 19-14 B - Region 1
Sep 29 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 6-0 B - Region 1
Oct 06 Cooperstown Griggs County Central W 20-8 B - Region 1
Oct 13 Carrington W 28-0 B - Region 1
Oct 17 Kindred L 0-14 B - Region 1
Oct 20 Cavalier L 20-24 Class B First Round
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Kindred W 8-6 B - Region 1
Sep 02 Wyndmere W 34-6 B - Region 1
Sep 09 Oakes W 19-6 B - Region 1
Sep 16 Casselton Central Cass L 14-21 B - Region 1
Sep 23 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-24 B - Region 1
Sep 30 LaMoure L 8-16 B - Region 1
Oct 07 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 6-48 B - Region 1
Oct 14 Cooperstown Griggs County Central W 12-6 B - Region 1
Oct 18 Carrington L 12-20 B - Region 1
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Kindred W 12-6 B - Region 1
Sep 03 Wyndmere W 12-6 B - Region 1
Sep 10 Oakes W 12-0 B - Region 1
Sep 17 Casselton Central Cass L 0-6 B - Region 1
Sep 24 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-6 B - Region 1
Oct 01 LaMoure L 13-14 B - Region 1
Oct 08 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 26-28 B - Region 1
Oct 12 Cooperstown Griggs County Central W 24-20 B - Region 1
Oct 19 Carrington W 30-6 B - Region 1
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 open
Sep 04 Washburn W 19-0
Sep 11 LaMoure W 13-6 B - Region 1
Sep 18 Kindred W 32-0 B - Region 1
Sep 25 Oakes W 27-0 B - Region 1
Oct 02 Mayville-Portland W 14-13 B - Region 1
Oct 09 Cooperstown Griggs County Central W 76-20 B - Region 1
Oct 16 Casselton Central Cass W 22-7 B - Region 1
Oct 23 Fargo Oak Grove Lutheran W 50-6 B - Region 1
Oct 30 Harvey W 14-0 Class B Quarterfinal
Nov 06 Cavalier W 6-0 Class B Semifinal
Nov 13 Watford City W 7-6 Class B Final
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Mahnomen (MN) L 7-35
Sep 06 Casselton Central Cass L 2-19
Sep 13 LaMoure L 6-9 B - Region 1
Sep 20 Kindred L 20-34 B - Region 1
Sep 27 Oakes W 28-12 B - Region 1
Oct 04 Mayville-Portland W 54-22 B - Region 1
Oct 11 Cooperstown Griggs County Central W 55-0 B - Region 1
Oct 18 Casselton Central Cass W 15-12 B - Region 1
Oct 22 Fargo Oak Grove Lutheran W 34-6 B - Region 1
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Forman Sargent Central W 54-0 B - Region 1
Sep 07 Casselton Central Cass L 12-21 B - Region 1
Sep 14 LaMoure W 14-6 B - Region 1
Sep 21 Oakes W 44-7 B - Region 1
Sep 28 Enderlin W 31-6 B - Region 1
Oct 05 Kindred L 7-27 B - Region 1
Oct 12 Fargo Oak Grove Lutheran W 32-0 B - Region 1
Oct 19 open
Oct 26 Ellendale W 33-12 B - Region 1
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Casselton Central Cass L 12-32 B - Region 1
Sep 01 LaMoure L 0-26 B - Region 1
Sep 08 Oakes L 12-33 B - Region 1
Sep 15 Enderlin L 0-26 B - Region 1
Sep 22 Kindred L 6-8 B - Region 1
Sep 29 Fargo Oak Grove Lutheran W 14-0 B - Region 1
Oct 06 Barnesville (MN) L 0-8
Oct 13 Ellendale L 7-32 B - Region 1
Oct 17 Forman Sargent Central W 23-7 B - Region 1
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Linton L 0-26
Sep 06 Enderlin L 0-20
Sep 09 Casselton Central Cass L 14-39 B - Region 1
Sep 16 Forman Sargent Central W 12-6 B - Region 1
Sep 23 Mayville-Portland L 6-24 B - Region 1
Sep 30 Oakes L 6-44 B - Region 1
Oct 07 Fargo Oak Grove Lutheran L 6-36 B - Region 1
Oct 11 Hillsboro L 0-9 B - Region 1
Oct 14 open
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 open
Sep 04 Linton L 12-14
Sep 11 Casselton Central Cass L 6-18 B - Region 1
Sep 18 Forman Sargent Central W 6-0 B - Region 1
Sep 25 Mayville-Portland L 0-34 B - Region 1
Oct 02 Oakes L 0-43 B - Region 1
Oct 09 Fargo Oak Grove Lutheran L 6-27 B - Region 1
Oct 16 Hillsboro W 12-0 B - Region 1
Oct 23 open
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 05 Enderlin L 12-38
Sep 12 Milnor W 12-6
Sep 19 Wyndmere L 0-41
Sep 26 Forman Sargent Central L 0-43
Oct 03 Kindred W 16-8
Oct 10 Ellendale L 12-14
Oct 14 LaMoure L 20-44
Oct 21 Gwinner North Sargent W 34-6
Oct 24 Oakes L 6-34
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Enderlin L 0-18
Sep 06 Milnor W 18-6
Sep 13 Wyndmere L 0-35
Sep 20 Kindred L 8-22 Four-Rivers
Sep 27 Ellendale L 8-14 Four-Rivers
Oct 04 LaMoure L 3-14 Four-Rivers
Oct 11 Gwinner North Sargent W 40-0 Four-Rivers
Oct 15 Forman Sargent Central L 6-35 Four-Rivers
Oct 18 open
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Kindred L 8-22
Sep 11 Edgeley W 46-22
Sep 14 Ellendale L 14-42
Sep 21 Milnor L 20-44
Sep 25 Enderlin L 12-32
Oct 05 Gwinner North Sargent W 46-27
Oct 16 Edgeley L 6-20
Oct 19 LaMoure L 0-8
Oct 23 Forman Sargent Central W 34-22
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Arthur Dakota L 6-27
Sep 09 Enderlin L 6-44
Sep 16 Ellendale L 0-20
Sep 23 LaMoure L 6-20
Sep 30 Forman Sargent Central W 8-6
Oct 07 Kindred L 12-34
Oct 14 Oakes L 0-34
Oct 18 Casselton Central Cass L 6-20
Oct 25 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-20
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Cavalier L 14-22
Sep 10 Ada (MN) W 24-8
Sep 17 Carrington L 14-40
Sep 24 Mayville-Portland L 14-47
Oct 01 Kindred W 20-14 B - Region 2
Oct 08 Oakes L 6-21 B - Region 2
Oct 15 Casselton Central Cass L 8-12 B - Region 2
Oct 19 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-50 B - Region 2
Oct 29 Hillsboro L 14-22 B - Region 2
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Cavalier L 6-26
Sep 11 Carrington L 0-18
Sep 18 Fargo Oak Grove Lutheran L 12-28 B - Region 2
Sep 25 Oakes L 0-38 B - Region 2
Oct 02 Forman Sargent Central L 0-20 B - Region 2
Oct 09 Casselton Central Cass L 15-31 B - Region 2
Oct 16 LaMoure W 26-22
Oct 20 Hillsboro L 14-20 B - Region 2
Oct 23 Kindred L 0-32 B - Region 2
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Wyndmere L 14-20
Sep 05 Fargo Oak Grove Lutheran W 16-6
Sep 09 Casselton Central Cass L 6-26
Sep 19 LaMoure W 20-16 Southeast
Sep 26 Oakes L 6-7 Southeast
Oct 03 Ellendale L 6-14 Southeast
Oct 10 Edgeley W 28-8 Southeast
Oct 17 Forman Sargent Central L 6-12 Southeast
Oct 21 Kindred W 20-14
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Wyndmere W 18-16
Sep 07 Ashley W 58-0 Southeast
Sep 14 Oakes L 8-22 Southeast
Sep 18 Casselton Central Cass L 6-27
Sep 21 Enderlin L 12-22 Southeast
Sep 28 Ellendale W 32-8 Southeast
Oct 05 Edgeley W 8-6 Southeast
Oct 12 Forman Sargent Central L 14-30 Southeast
Oct 19 LaMoure L 0-12 Southeast
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Wyndmere W 16-0
Sep 08 Oakes W 12-0 Southeast
Sep 15 Enderlin W 8-6 Southeast
Sep 19 Casselton Central Cass L 6-26
Sep 22 Ellendale W 14-0 Southeast
Sep 29 Edgeley W 27-0 Southeast
Oct 06 Forman Sargent Central L 0-12 Southeast
Oct 13 LaMoure W 37-12 Southeast
Oct 20 Ashley W 34-16 Southeast
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Wyndmere L 2-20
Sep 09 Enderlin W 20-0 Southeast
Sep 16 Ellendale W 32-6 Southeast
Sep 20 Casselton Central Cass L 0-19
Sep 23 Edgeley W 48-0 Southeast
Sep 30 Forman Sargent Central W 33-6 Southeast
Oct 07 LaMoure W 18-0 Southeast
Oct 14 Ashley L 0-6 Southeast
Oct 21 Oakes W 43-14 Southeast
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Wyndmere L 0-48
Sep 10 Ellendale W 8-0 Southeast
Sep 17 Edgeley W 22-6 Southeast
Sep 24 Forman Sargent Central W 14-0 Southeast
Oct 01 LaMoure W 8-0 Southeast
Oct 08 Ashley L 14-44 Southeast
Oct 15 Oakes L 8-14 Southeast
Oct 22 Enderlin L 20-22 Southeast
Oct 29 Casselton Central Cass W 18-13
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Devils Lake L 6-18
Sep 05 Edgeley W 7-0 Southeast
Sep 12 Forman Sargent Central L 12-13 Southeast
Sep 19 LaMoure L 0-6 Southeast
Sep 26 Ashley W 22-20 Southeast
Oct 03 Oakes L 12-24 Southeast
Oct 10 Enderlin W 19-6 Southeast
Oct 17 Ellendale W 26-8 Southeast
Oct 24 open