MADDOCK BOBCATS
All-time North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2008 4-5 .444 271-282 9
2007 2-7 .222 276-350 9
2006 7-3 .700 360-168 * P 9
2005 3-5 .375 177-184 9
2004 0-9 .000 54-354 9
2003 8-3 .727 369-145 * P 9
2002 12-1 .923 489-80 * P 9
2001 12-1 .923 450-133 * P 9
2000 9-3 .750 296-148 * P 9
1999 5-5 .500 277-279 P 9
1998 2-6 .250 130-248 9
1997 4-5 .444 218-276 P 9
1996 7-2 .778 388-211 * P 9
1995 3-5 .375 226-191 9
1994 5-4 .556 281-202 * 9
1993 1-8 .111 216-308 9
1992 3-5 .375 186-227 9
1991 7-2 .778 259-174 * 9
1990 9-2 .818 428-170 * P 9
1989 10-2 .833 397-229 * P 9
1988 9-1 .900 328-104 * P 9
1987 8-2 .800 297-123 * P 9
1986 10-1 .909 450-106 * P 9
1985 9-1 .900 443-102 * P 9
1984 8-2 .800 346-134 * P 9
1983 5-4 .556 204-154 * 9
1982 3-6 .333 114-219 9
1981 3-5 .375 98-176 9
1980 1-6 .143 44-153 9
1979 2-6 .250 50-145 9
1978 1-6 .143 94-135 9
1977 7-2 .778 201-94 * 9
1976 6-4 .600 223-168 * 9
1975 8-1 .889 234-66 * 9
161-113 .588 19 of 34
   
CO-OP NAME HISTORY:
Benson County Wildcats   2009-
Maddock/Esmond Bobcats   1984-92
 
CO-OP HOST HISTORY:
Leeds Lions   2009-
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Esmond Eagles   1984-92
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Tioga L 6-41
Sep 05 Leeds W 34-6 9-Man - Region 4
Sep 09 Fort Totten Four Winds W 43-0
Sep 12 Drake W 26-20 9-Man - Region 4
Sep 19 Cando North Star L 34-56 9-Man - Region 4
Sep 26 Fessenden-Bowdon L 22-53 9-Man - Region 4
Oct 03 St. John L 20-58 9-Man - Region 4
Oct 10 Towner L 28-34 9-Man - Region 4
Oct 17 Dunseith W 58-14 9-Man - Region 4
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Napoleon L 14-38
Aug 31 Leeds L 6-48 9-Man - Region 4
Sep 07 Drake L 19-20 9-Man - Region 4
Sep 11 Fort Totten Four Winds W 68-14
Sep 14 Cando W 45-22 9-Man - Region 4
Sep 21 Fessenden-Bowdon L 26-40 9-Man - Region 4
Sep 28 St. John L 20-64 9-Man - Region 4
Oct 05 Towner L 24-48 9-Man - Region 4
Oct 12 Dunseith L 54-56 9-Man - Region 4
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Surrey W 47-6 9-Man - Region 5
Sep 01 Hoople Valley W 41-0
Sep 08 Petersburg Dakota Prairie L 18-24
Sep 15 Drake W 49-32 9-Man - Region 5
Sep 19 Fort Totten Four Winds W 76-0
Sep 22 Towner W 32-6 9-Man - Region 5
Sep 29 Fessenden-Bowdon W 35-12 9-Man - Region 5
Oct 06 Leeds L 22-34 9-Man - Region 5
Oct 13 Buxton Central Valley W 20-14
Oct 20 Buxton Central Valley L 20-40 9-Man First Round
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Surrey W 39-13 9-Man - Region 5
Sep 02 Hoople Valley W 31-0
Sep 09 Petersburg Dakota Prairie L 8-28
Sep 13 open
Sep 16 Drake L 12-51 9-Man - Region 5
Sep 23 Towner W 40-12 9-Man - Region 5
Sep 30 Fessenden-Bowdon L 25-34 9-Man - Region 5
Oct 07 Leeds L 0-13 9-Man - Region 5
Oct 14 Buxton Central Valley L 22-33
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Tower City Maple Valley L 6-48
Sep 03 Cando L 12-14 9-Man - Region 3
Sep 10 Rolette L 0-37 9-Man - Region 3
Sep 17 New Rockford L 0-65 9-Man - Region 3
Sep 21 Drake L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 24 Leeds L 12-46 9-Man - Region 3
Oct 01 Rolla L 12-62 9-Man - Region 3
Oct 08 Fessenden-Bowdon L 0-40 9-Man - Region 3
Oct 12 St. John L 12-42 9-Man - Region 3
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Cando W 41-0 9-Man - Region 3
Sep 05 Rolette W 14-0 9-Man - Region 3
Sep 12 Drake W 38-0 9-Man - Region 3
Sep 16 New Rockford L 20-35 9-Man - Region 3
Sep 19 Leeds W 53-12 9-Man - Region 3
Sep 26 Rolla W 50-12 9-Man - Region 3
Oct 03 Fessenden-Bowdon L 18-19 9-Man - Region 3
Oct 10 St. John W 39-6 9-Man - Region 3
Oct 14 open
Oct 17 Colfax Richland W 36-12 9-Man First Round
Oct 24 Walhalla W 36-24 9-Man Second Round
Oct 31 New Rockford L 24-25 9-Man Quarterfinal
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Rolette W 25-6 9-Man - Region 3
Sep 06 Drake W 56-12 9-Man - Region 3
Sep 13 Towner W 21-6 9-Man - Region 3
Sep 17 Leeds W 41-8 9-Man - Region 3
Sep 20 Rolla W 46-0 9-Man - Region 3
Sep 27 Fessenden-Bowdon W 50-6 9-Man - Region 3
Oct 04 St. John W 36-0 9-Man - Region 3
Oct 08 Fort Totten Four Winds W 36-0
Oct 15 Dunseith W 50-6 9-Man - Region 3
Oct 25 Edinburg W 33-0 9-Man Second Round
Nov 01 Fessenden-Bowdon W 41-0 9-Man Quarterfinal
Nov 08 Towner W 33-0 9-Man Semifinal
Nov 15 Linton L 21-36 9-Man Final
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Leeds W 25-0 9-Man - Region 3
Aug 31 Rolla W 36-6 9-Man - Region 3
Sep 07 Towner W 27-0 9-Man - Region 3
Sep 14 Fessenden-Bowdon W 21-8 9-Man - Region 3
Sep 21 Drake W 55-6 9-Man - Region 3
Sep 25 Fort Totten Four Winds W 54-6
Oct 02 St. John W 55-6 9-Man - Region 3
Oct 05 Dunseith W 41-6 9-Man - Region 3
Oct 09 Rolette W 14-8 9-Man - Region 3
Oct 19 Walhalla W 28-14 9-Man Second Round
Oct 26 Buxton Central Valley W 57-14 9-Man Quarterfinal
Nov 02 Rolette W 29-23 9-Man Semifinal
Nov 09 Strasburg L 8-36 9-Man Final
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Rolla L 16-26 9-Man - Region 3
Sep 01 Towner W 40-22 9-Man - Region 3
Sep 08 St. John W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 15 Fessenden-Bowdon W 27-18 9-Man - Region 3
Sep 22 Drake W 48-0 9-Man - Region 3
Sep 26 Fort Totten Four Winds W 40-0
Oct 03 Dunseith W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 06 Rolette L 14-18 9-Man - Region 3
Oct 13 Leeds W 49-14 9-Man - Region 3
Oct 20 Buxton Central Valley W 13-0 9-Man Second Round
Oct 27 Edinburg W 27-26 9-Man Quarterfinal
Nov 03 Hope-Page L 22-24 9-Man Semifinal
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Towner L 48-60 9-Man - Region 3
Sep 03 St. John L 24-28 9-Man - Region 3
Sep 10 Fessenden-Bowdon L 32-40 9-Man - Region 3
Sep 17 Drake W 44-12 9-Man - Region 3
Sep 24 Fort Totten Four Winds W 48-18
Oct 01 Dunseith W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 05 Rolette W 22-20 9-Man - Region 3
Oct 08 Leeds W 38-28 9-Man - Region 3
Oct 15 Rolla L 6-36 9-Man - Region 3
Oct 19 New Rockford L 15-37 9-Man First Round
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Lakota L 20-32
Sep 04 Drake W 26-14 9-Man - Region 4
Sep 11 Rogers North Central L 32-36
Sep 18 Wilton W 0-0 9-Man - Region 4 ?
Sep 25 Turtle Lake-Mercer L 6-24 9-Man - Region 4
Oct 02 Towner L 16-38 9-Man - Region 4
Oct 09 Leeds L 8-47 9-Man - Region 4
Oct 13 Fessenden-Bowdon L 22-57 9-Man - Region 4
Oct 16 open
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Lakota L 0-0 ?
Sep 05 Drake W 39-22 9-Man - Region 4
Sep 12 Rogers North Central W 30-27
Sep 19 Wilton W 28-14 9-Man - Region 4
Sep 26 Turtle Lake-Mercer L 24-52 9-Man - Region 4
Oct 03 Towner L 15-41 9-Man - Region 4
Oct 10 Leeds L 21-52 9-Man - Region 4
Oct 14 open
Oct 17 Fessenden-Bowdon W 47-30 9-Man - Region 4
Oct 21 Linton L 14-38 9-Man First Round
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Leeds W 54-22
Sep 06 Drake W 48-8 9-Man - Region 5
Sep 13 Center W 47-18 9-Man - Region 5
Sep 20 Turtle Lake-Mercer W 43-6 9-Man - Region 5
Sep 27 Underwood L 44-52 9-Man - Region 5
Oct 04 Surrey W 52-36 9-Man - Region 5
Oct 11 Fessenden W 46-22 9-Man - Region 5
Oct 15 Wilton W 48-8 9-Man - Region 5
Oct 18 open
Oct 25 New England L 6-39 9-Man First Round
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Leeds W 42-12
Sep 01 Wilton W 42-8 9-Man - Region 5
Sep 08 Drake L 26-42 9-Man - Region 5
Sep 15 Center L 0-21 9-Man - Region 5
Sep 22 Turtle Lake-Mercer L 14-32 9-Man - Region 5
Sep 29 Underwood L 28-30 9-Man - Region 5
Oct 06 Surrey W 48-6 9-Man - Region 5
Oct 13 Fessenden L 26-40 9-Man - Region 5
Oct 17 open
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Wishek W 40-26
Sep 02 Fessenden W 58-14 9-Man - Region 5
Sep 09 Wilton W 40-8 9-Man - Region 5
Sep 16 Drake L 22-29 9-Man - Region 5
Sep 23 Towner L 12-23 9-Man - Region 5
Sep 30 Turtle Lake-Mercer L 15-34 9-Man - Region 5
Oct 07 Underwood W 42-6 9-Man - Region 5
Oct 14 Surrey L 14-48 9-Man - Region 5
Oct 18 Leeds W 38-14
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Wishek L 12-22
Sep 03 Underwood L 20-52 9-Man - Region 5
Sep 10 Fessenden L 22-42 9-Man - Region 5
Sep 17 Drake L 32-42 9-Man - Region 5
Sep 24 Wilton W 68-40 9-Man - Region 5
Oct 01 Turtle Lake-Mercer L 14-34 9-Man - Region 5
Oct 08 Towner L 0-0 9-Man - Region 5 ?
Oct 12 Surrey L 22-30 9-Man - Region 5
Oct 19 Leeds L 26-46
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Lignite Burke Central L 21-30
Sep 04 Fessenden W 41-14 9-Man - Region 5
Sep 11 Drake W 26-6 9-Man - Region 5
Sep 18 Wilton W 47-18 9-Man - Region 5
Sep 25 Turtle Lake-Mercer L 25-30 9-Man - Region 5
Oct 02 Towner L 6-43 9-Man - Region 5
Oct 09 open
Oct 13 Underwood L 0-46 9-Man - Region 5
Oct 20 Leeds L 20-40
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Lignite Burke Central W 26-0
Sep 06 Drake W 14-6 9-Man - Region 5
Sep 13 Wilton W 0-0 9-Man - Region 5 ?
Sep 20 Turtle Lake-Mercer W 22-0 9-Man - Region 5
Sep 27 Towner L 32-48 9-Man - Region 5
Oct 04 McClusky W 60-34 9-Man - Region 5
Oct 11 Underwood L 27-48 9-Man - Region 5
Oct 15 Fessenden W 46-30 9-Man - Region 5
Oct 22 Leeds W 32-8
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Page L 12-32
Sep 07 Wilton W 54-8 9-Man - Region 5
Sep 14 Turtle Lake-Mercer W 60-28 9-Man - Region 5
Sep 21 Towner W 39-7 9-Man - Region 5
Sep 28 McClusky W 49-13 9-Man - Region 5
Oct 05 Underwood W 38-0 9-Man - Region 5
Oct 12 Fessenden W 47-20 9-Man - Region 5
Oct 16 Drake W 44-20 9-Man - Region 5
Oct 23 Leeds W 29-22
Oct 30 Sherwood W 43-6 9-Man First Round
Nov 02 Napoleon L 13-14 9-Man Quarterfinal
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Page L 27-48
Sep 01 Turtle Lake-Mercer W 21-8 9-Man - Region 5
Sep 08 Towner W 40-18 9-Man - Region 5
Sep 15 McClusky W 45-0 9-Man - Region 5
Sep 22 Underwood W 40-34 9-Man - Region 5
Sep 29 Fessenden W 48-20 9-Man - Region 5
Oct 06 Drake W 33-6 9-Man - Region 5
Oct 13 Wilton W 54-20 9-Man - Region 5
Oct 17 Leeds W 0-0 ?
Oct 24 Ray W 47-13 9-Man First Round
Oct 27 Elgin W 28-18 9-Man Quarterfinal
Nov 03 Underwood L 14-44 9-Man Semifinal
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Sep 02 Leeds W 44-12 9-Man - Region 4
Sep 09 Fessenden W 35-0 9-Man - Region 4
Sep 16 Cando W 58-24 9-Man - Region 4
Sep 23 Towner W 48-20 9-Man - Region 4
Sep 30 New Rockford W 0-0 9-Man - Region 4 ?
Oct 04 Edgeley W 43-0
Oct 11 Drake W 41-6 9-Man - Region 4
Oct 18 Napoleon W 33-8
Oct 25 Buxton Central Valley W 26-0 9-Man First Round
Oct 28 Page L 0-34 9-Man Quarterfinal
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Towner W 36-0 9-Man - Region 4
Sep 04 open
Sep 11 Cando W 27-14 9-Man - Region 4
Sep 18 Fessenden L 7-14 9-Man - Region 4
Sep 25 Wimbledon-Courtenay W 51-36
Oct 02 New Rockford W 53-8
Oct 09 Starkweather W 0-0 9-Man - Region 4 ?
Oct 13 Drake W 41-6 9-Man - Region 4
Oct 20 Leeds W 47-0 9-Man - Region 4
Oct 27 Edinburg W 28-6 9-Man First Round
Oct 30 Wyndmere L 7-39 9-Man Quarterfinal
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Dunseith W 41-18
Sep 05 Towner W 34-0
Sep 12 Cando W 42-12
Sep 19 Leeds W 46-14
Sep 26 Starkweather W 45-14
Oct 03 Arthur Dakota W 41-6
Oct 10 Rolla W 40-0
Oct 14 Rolette W 40-0
Oct 21 St. John W 62-22
Oct 28 Powers Lake W 48-6 9-Man First Round
Oct 31 Turtle Lake-Mercer L 12-14 9-Man Quarterfinal
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Starkweather W 49-8
Aug 30 Anamoose W 42-0 9-Man - Region 5
Sep 06 McClusky W 41-0 9-Man - Region 5
Sep 13 Fessenden W 56-22 9-Man - Region 5
Sep 20 New Rockford W 47-6 9-Man - Region 5
Sep 27 Minnewaukan W 48-8 9-Man - Region 5
Oct 04 Bowdon W 42-22 9-Man - Region 5
Oct 11 Drake W 41-0 9-Man - Region 5
Oct 15 Wilton W 42-0 9-Man - Region 5
Oct 22 Linton L 35-36 9-Man First Round
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 07 Minnewaukan W 40-0 Central-North-Dakota
Sep 14 New Rockford W 33-18 Central-North-Dakota
Sep 21 Drake W 44-12 Central-North-Dakota
Sep 28 Anamoose W 48-8 Central-North-Dakota
Oct 02 Cando W 30-20
Oct 05 Fessenden W 26-0 Central-North-Dakota
Oct 12 Towner W 50-34 Central-North-Dakota
Oct 19 Leeds W 40-0 Central-North-Dakota
Oct 23 McClusky L 15-20
Oct 30 Enderlin L 20-22 9-Man Quarterfinal
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Minnewaukan W 28-6
Sep 09 Leeds L 6-12 Central-North-Dakota
Sep 16 Esmond L 14-26 Central-North-Dakota
Sep 23 New Rockford W 38-36 Central-North-Dakota
Sep 30 Drake W 22-16 Central-North-Dakota
Oct 07 Anamoose W 52-0 Central-North-Dakota
Oct 14 Fessenden L 8-28 Central-North-Dakota
Oct 18 Towner W 22-10 Central-North-Dakota
Oct 25 McClusky L 14-20
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Minnewaukan W 20-14
Sep 10 Towner W 16-8 Central-North-Dakota
Sep 17 Leeds L 8-24 Central-North-Dakota
Sep 24 Esmond L 0-30 Central-North-Dakota
Oct 01 New Rockford L 6-20 Central-North-Dakota
Oct 08 Drake L 6-42 Central-North-Dakota
Oct 15 Anamoose W 26-6 Central-North-Dakota
Oct 19 Fessenden L 6-33 Central-North-Dakota
Oct 26 McClusky L 26-42
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Minnewaukan W 18-14
Sep 11 Fessenden L 0-0 Central-North-Dakota ?
Sep 18 Towner L 22-26 Central-North-Dakota
Sep 25 Leeds W 19-0 Central-North-Dakota
Oct 02 Esmond L 0-28 Central-North-Dakota
Oct 09 New Rockford L 26-34 Central-North-Dakota
Oct 16 Drake L 0-62 Central-North-Dakota
Oct 23 Anamoose W 13-12 Central-North Dakota
Oct 27 ????? 0-0
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 ????? 0-0
Sep 05 Anamoose L 0-0 Central-North-Dakota ?
Sep 12 Minnewaukan W 14-8 Central-North-Dakota
Sep 19 Towner L 0-32 Central-North-Dakota
Sep 26 Leeds 0-0 Central-North-Dakota
Oct 03 Esmond L 6-20 Central-North-Dakota
Oct 10 New Rockford L 16-26 Central-North-Dakota
Oct 17 Drake L 0-18 Central-North-Dakota
Oct 21 Rolette L 8-49
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 ????? L 0-0 ?
Sep 07 Anamoose L 0-0 ?
Sep 14 Drake L 0-0 Central-North-Dakota ?
Sep 21 Minnewaukan W 24-12 Central-North-Dakota
Sep 28 Esmond L 0-28 Central-North-Dakota
Oct 05 Leeds 0-0 Central-North-Dakota
Oct 12 Towner L 0-48 Central-North-Dakota
Oct 16 Rolette W 20-16
Oct 23 Rock Lake L 6-41
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Rolette L 6-26
Sep 08 Glenburn L 12-20
Sep 15 Towner L 6-14 Central-North-Dakota
Sep 22 Drake L 0-21 Central-North-Dakota
Sep 29 Minnewaukan 0-0 Central-North-Dakota
Oct 06 Esmond L 6-20 Central-North-Dakota
Oct 13 Leeds L 14-22 Central-North-Dakota
Oct 17 Petersburg Unity W 50-12
Oct 24 ????? 0-0
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Sawyer W 47-0
Sep 09 Michigan W 22-8
Sep 16 Leeds W 30-6 Central-North-Dakota
Sep 20 Rolette L 6-12
Sep 23 Towner W 28-0 Central-North-Dakota
Sep 30 Drake L 0-27 Central-North-Dakota
Oct 07 Minnewaukan W 14-0 Central-North-Dakota
Oct 14 Esmond W 26-23 Central-North-Dakota
Oct 28 Petersburg Unity W 28-18
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Rolette W 42-6
Sep 10 Esmond W 8-6 Central-North-Dakota - East
Sep 17 Drake L 6-12
Sep 24 Bowdon W 0-0 Central-North-Dakota - East ?
Sep 28 McClusky L 14-30
Oct 01 Leeds W 49-22 Central-North-Dakota - East
Oct 08 Minnewaukan W 36-14 Central-North-Dakota - East
Oct 19 Petersburg Unity L 22-44
Oct 26 McClusky W 34-14
Oct 29 Devils Lake St. Mary's L 12-20
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Edmore W 24-0
Sep 05 McClusky W 28-20
Sep 12 Minnewaukan L 0-0 Central-North-Dakota - East ?
Sep 19 Esmond W 20-18 Central-North-Dakota - East
Sep 26 Riverdale W 30-0
Oct 03 Bowdon W 62-14 Central-North-Dakota - East
Oct 10 Leeds W 52-0 Central-North-Dakota - East
Oct 17 Anamoose W 0-0 ?
Oct 21 Devils Lake St. Mary's W 18-14