TOWER CITY MAPLE VALLEY RAIDERS
All-time North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2005 2-6 .250 111-225 9
2004 8-2 .800 323-171 * P 9
2003 5-4 .556 190-282 * P 9
2002 3-5 .375 138-186 9
2001 4-5 .444 179-196 P 9
2000 1-5 .167 97-218 9
1992 0-8 .000 50-351 9
1991 4-4 .500 142-219 9
1990 4-4 .500 180-216 9
1989 1-7 .125 110-230 9
1988 1-7 .125 92-269 9
1987 0-8 .000 109-308 9
1986 2-6 .250 119-189 9
1985 1-8 .111 94-318 9
1984 4-5 .444 145-124 9
1983 0-9 .000 42-282 9
1982 2-7 .222 102-257 9
1981 3-6 .333 86-168 9
1980 1-8 .111 68-243 9
1979 2-7 .222 124-349 9
1978 5-4 .556 130-141 * 9
1977 6-3 .667 250-174 * 9
1976 8-1 .889 392-84 * P 9
1975 3-5 .375 155-142 9
68-134 .337 5 of 24
   
NOTES:
Buffalo and Tower City consolidated in 1975
 
CO-OP NAME HISTORY:
Enderlin/Maple Valley Falcons   2006-
Maple Valley/Chaffee/Oriska Raiders   1988-92
 
CO-OP HOST HISTORY:
Enderlin Eagles   2006-
Valley City Hi-Liners   1993-99
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Chaffee Mustangs   1984-92
Oriska Flickers   1981-92
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Ellendale L 14-37
Sep 02 Strasburg L 12-46
Sep 09 Napoleon L 6-38
Sep 16 Hillsboro W 20-6 9-Man - Region 2
Sep 23 Enderlin W 33-14 9-Man - Region 2
Sep 30 Colfax Richland L 6-52 9-Man - Region 2
Oct 07 Rogers North Central L 20-26 9-Man - Region 2
Oct 14 Hope-Page L 0-6 9-Man - Region 2
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Maddock W 48-6
Sep 03 Forman Sargent Central W 14-7 9-Man - Region 1
Sep 10 Ellendale W 39-16 9-Man - Region 1
Sep 17 Colfax Richland W 47-20 9-Man - Region 1
Sep 21 open
Sep 24 Wyndmere W 41-20 9-Man - Region 1
Oct 01 Milnor W 24-8 9-Man - Region 1
Oct 08 Hankinson L 12-48 9-Man - Region 1
Oct 12 Enderlin W 47-20 9-Man - Region 1
Oct 22 Petersburg Dakota Prairie W 33-0 9-Man Second Round
Oct 29 Edinburg L 18-26 9-Man Quarterfinal
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Hankinson W 43-29 9-Man - Region 1
Sep 05 Wyndmere L 0-48 9-Man - Region 1
Sep 12 Ellendale W 19-14 9-Man - Region 1
Sep 19 Milnor L 7-36 9-Man - Region 1
Sep 23 Enderlin W 46-19 9-Man - Region 1
Sep 26 Colfax Richland L 7-42 9-Man - Region 1
Oct 03 Forman Sargent Central W 25-14 9-Man - Region 1
Oct 10 open
Oct 14 Fairmount W 37-16 9-Man - Region 1
Oct 18 Petersburg Dakota Prairie L 6-64 9-Man First Round
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Forman Sargent Central L 0-20 9-Man - Region 1
Sep 06 Hankinson L 6-22 9-Man - Region 1
Sep 13 open
Sep 20 Milnor W 26-16 9-Man - Region 1
Sep 24 Hunter Northern Cass L 8-33 9-Man - Region 1
Sep 27 Rogers North Central L 0-28 9-Man - Region 1
Oct 04 Ellendale W 55-20 9-Man - Region 1
Oct 11 Fairmount W 36-14 9-Man - Region 1
Oct 15 Hope-Page L 7-33 9-Man - Region 1
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Forman Sargent Central W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Aug 31 Hankinson W 35-21 9-Man - Region 1
Sep 07 open
Sep 14 Milnor W 46-12 9-Man - Region 1
Sep 21 Hunter Northern Cass L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 25 Rogers North Central L 14-28 9-Man - Region 1
Sep 28 Ellendale W 49-6 9-Man - Region 1
Oct 05 Fairmount L 0-41 9-Man - Region 1
Oct 09 Hope-Page L 14-46 9-Man - Region 1
Oct 12 Walhalla L 21-42 9-Man First Round
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Sep 01 Rogers North Central L 30-48
Sep 08 Forman Sargent Central L 6-38
Sep 15 open
Sep 19 Fairmount W 0-0 ?
Sep 29 Hope-Page L 21-57
Oct 06 Ellendale L 20-28
Oct 10 Edgeley L 20-47
Oct 13 open
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Hillsboro L 6-36
Sep 04 Page L 6-55
Sep 11 Hankinson L 0-45 9-Man - Region 1
Sep 18 open
Sep 25 Wyndmere L 6-52 9-Man - Region 1
Oct 02 Rogers North Central L 0-35 9-Man - Region 1
Oct 09 Enderlin L 26-56 9-Man - Region 1
Oct 13 Milnor L 6-24 9-Man - Region 1
Oct 20 Forman Sargent Central L 0-48 9-Man - Region 1
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 open
Sep 06 Page W 28-20
Sep 13 Hankinson L 12-42 9-Man - Region 1
Sep 24 Enderlin W 30-14
Sep 27 Wyndmere L 0-45 9-Man - Region 1
Oct 04 Rogers North Central L 8-20 9-Man - Region 1
Oct 11 Enderlin W 44-22 9-Man - Region 1
Oct 15 Milnor L 6-44 9-Man - Region 1
Oct 22 Forman Sargent Central W 14-12 9-Man - Region 1
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 open
Sep 07 Cooperstown Griggs County Central W 16-2
Sep 14 Gwinner North Sargent W 24-12 9-Man - Region 1
Sep 21 Wyndmere L 6-42 9-Man - Region 1
Sep 28 Rogers North Central W 22-12 9-Man - Region 1
Oct 05 Page L 12-42 9-Man - Region 1
Oct 12 Milnor W 56-14 9-Man - Region 1
Oct 16 Arthur Dakota L 16-36 9-Man - Region 1
Oct 23 Hankinson L 28-56 9-Man - Region 1
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Sep 01 Cooperstown L 20-30
Sep 08 Hankinson L 14-26 9-Man - Region 1
Sep 15 Gwinner North Sargent L 14-26 9-Man - Region 1
Sep 22 Wyndmere L 12-14 9-Man - Region 1
Sep 29 Rogers North Central L 22-30 9-Man - Region 1
Oct 06 Page L 0-47 9-Man - Region 1
Oct 13 Milnor W 14-8 9-Man - Region 1
Oct 17 Arthur Dakota L 14-49 9-Man - Region 1
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Kindred L 22-30 9-Man - Region 2
Sep 02 Arthur Dakota L 0-45 9-Man - Region 2
Sep 09 Rogers North Central L 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 16 Finley-Sharon L 12-29 9-Man - Region 2
Sep 23 open
Sep 30 Wimbledon-Courtenay W 30-22 9-Man - Region 2
Oct 07 Cooperstown L 12-55 9-Man - Region 2
Oct 11 Enderlin L 16-43 9-Man - Region 2
Oct 18 Page L 0-45 9-Man - Region 2
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Arthur Dakota L 0-28 9-Man - Region 2
Sep 11 Rogers North Central L 22-38 9-Man - Region 2
Sep 15 Finley-Sharon L 0-26 9-Man - Region 2
Sep 18 open
Sep 25 Cooperstown L 12-20 9-Man - Region 2
Oct 02 Kindred L 35-50 9-Man - Region 2
Oct 09 Enderlin L 14-28 9-Man - Region 2
Oct 13 Page L 26-70 9-Man - Region 2
Oct 20 Wimbledon-Courtenay L 0-48 9-Man - Region 2
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Rogers North Central L 6-25 Tall-Towers
Sep 05 Finley-Sharon L 0-20 Tall-Towers
Sep 12 open
Sep 19 Cooperstown W 39-0 Tall-Towers
Sep 26 Hatton L 7-45 Tall-Towers
Oct 03 Buxton Central Valley L 22-24 Tall-Towers
Oct 10 Page L 13-43 Tall-Towers
Oct 14 Wimbledon-Courtenay W 26-24 Tall-Towers
Oct 21 Arthur Dakota L 6-8 Tall-Towers
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Finley-Sharon L 0-39 Tall-Towers
Aug 30 Hope L 6-36 Tall-Towers
Sep 06 Cooperstown L 0-34 Tall-Towers
Sep 13 Hatton L 13-46 Tall-Towers
Sep 20 Buxton Central Valley W 38-14 Tall-Towers
Sep 27 Page L 8-52 Tall-Towers
Oct 04 Wimbledon-Courtenay L 15-18 Tall-Towers
Oct 11 Arthur Dakota L 14-37 Tall-Towers
Oct 15 Rogers North Central L 0-42 Tall-Towers
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Rogers North Central W 12-6
Sep 07 Colfax Richland W 14-8
Sep 14 Buxton Central Valley W 45-6 Tall-Towers
Sep 21 Arthur Dakota W 40-0 Tall-Towers
Sep 28 Page L 0-18 Tall-Towers
Oct 05 Argusville Cass Valley North L 6-14 Tall-Towers
Oct 12 Hatton L 28-36 Tall-Towers
Oct 19 Hope L 0-36 Tall-Towers
Oct 23 Thompson L 0-0 Tall-Towers ?
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Colfax Richland L 0-8
Sep 13 Rogers North Central L 6-12
Sep 16 Arthur Dakota L 16-64 Tall-Towers
Sep 23 Page L 0-35 Tall-Towers
Sep 30 Argusville Cass Valley North L 0-16 Tall-Towers
Oct 07 Hatton L 6-8 Tall-Towers
Oct 14 Hope L 0-67 Tall-Towers
Oct 18 Thompson L 8-42 Tall-Towers
Oct 25 Buxton Central Valley L 6-30 Tall-Towers
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Colfax Richland W 28-18
Sep 10 Chaffee L 18-22
Sep 17 Buxton Central Valley L 0-36 Tall-Towers
Sep 24 Thompson W 28-16 Tall-Towers
Oct 01 Hatton L 8-38 Tall-Towers
Oct 08 Hope L 0-32 Tall-Towers
Oct 15 Argusville Cass Valley North L 0-19 Tall-Towers
Oct 19 Page L 6-26 Tall-Towers
Oct 26 Arthur Dakota L 14-50 Tall-Towers
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Colfax Richland L 14-38
Sep 11 Chaffee W 36-6
Sep 18 Thompson L 6-7 Tall-Towers
Sep 25 Page W 0-0 Tall-Towers ?
Oct 02 Buxton Central Valley L 0-33 Tall-Towers
Oct 09 Hope L 0-54 Tall-Towers
Oct 16 Arthur Dakota L 0-0 Tall-Towers ?
Oct 20 Rogers North Central L 6-30
Oct 27 Argusville Cass Valley North W 24-0 Tall-Towers
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Colfax Richland L 2-6
Sep 05 Chaffee W 12-6
Sep 12 Page L 14-16 Tall-Towers
Sep 19 Buxton Central Valley L 0-33 Tall-Towers
Sep 26 Hope L 0-42 Tall-Towers
Oct 03 Arthur Dakota L 12-52 Tall-Towers
Oct 10 Rogers North Central L 0-28
Oct 17 Argusville Cass Valley North L 8-20 Tall-Towers
Oct 21 Thompson L 20-40 Tall-Towers
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Colfax Richland W 28-14
Sep 07 Chaffee W 42-12 Tall-Towers
Sep 14 Buxton Central Valley L 0-55 Tall-Towers
Sep 21 Hope L 8-30 Tall-Towers
Sep 28 Arthur Dakota L 16-64 Tall-Towers
Oct 05 Rogers North Central L 0-58
Oct 12 Argusville Cass Valley North L 16-20 Tall-Towers
Oct 16 Thompson L 14-58 Tall-Towers
Oct 23 Page L 0-38 Tall-Towers
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Colfax Richland W 32-6
Sep 08 Chaffee W 30-12 Tall-Towers
Sep 15 Argusville Cass Valley North W 12-0 Tall-Towers
Sep 22 Page L 0-6 Tall-Towers
Sep 29 Thompson W 16-14 Tall-Towers
Oct 06 Buxton Central Valley W 20-14 Tall-Towers
Oct 13 Arthur Dakota L 14-30 Tall-Towers
Oct 17 Hope L 0-30 Tall-Towers
Oct 24 Rogers North Central L 6-29
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Gwinner North Sargent W 54-20
Sep 09 Argusville Cass Valley North W 48-6 Tall-Towers
Sep 16 Page L 6-38 Tall-Towers
Sep 23 Thompson W 26-0 Tall-Towers
Sep 30 Buxton Central Valley L 22-25 Tall-Towers
Oct 14 Hope W 8-7 Tall-Towers
Oct 18 Chaffee W 28-18 Tall-Towers
Oct 21 Arthur Dakota L 34-54 Tall-Towers
Oct 25 Rogers North Central W 24-6
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Finley-Sharon W 50-0
Sep 10 Page W 58-12 Tall-Towers
Sep 21 Gwinner North Sargent W 48-0
Sep 24 Buxton Central Valley W 54-6 Tall-Towers
Oct 01 Arthur Dakota W 36-0 Tall-Towers
Oct 08 Hope W 18-6 Tall-Towers
Oct 15 Rogers North Central W 44-0
Oct 19 Chaffee W 48-6
Oct 26 open
Nov 05 Devils Lake St. Mary's L 36-54 9-Man Semifinal
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 05 Chaffee W 30-8
Sep 09 Finley-Sharon L 6-22
Sep 12 Arthur Dakota L 28-43 Tall-Towers
Sep 19 Hope L 0-18 Tall-Towers
Oct 03 Buxton Central Valley 0-0 Tall-Towers
Oct 10 Grandin W 49-12 Tall-Towers
Oct 14 Rogers North Central L 6-8
Oct 17 Page L 22-24 Tall-Towers
Oct 21 Mapleton W 14-7