INKSTER MIDWAY MONARCHS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 5-2 .714 303-246 * 6
2018 5-0 1.000 340-101 * 6
2017 1-7 .125 193-389 9
2016 3-5 .375 200-334 9
2015 0-8 .000 86-389 9
2014 0-8 .000 66-340
2013 0-8 .000 42-397
2012 1-6 .143 128-305
2011 0-7 .000 62-320
2010 1-8 .111 98-336
2009 0-9 .000 80-428
2008 3-6 .333 120-353 9
2007 0-9 .000 52-473 9
2006 0-7 .000 37-61
2005 0-8 .000 30-341
2004 1-7 .125 20-131
2003 1-7 .125 40-115
2002 4-5 .444 158-75
2001 3-5 .375 82-106
2000 5-5 .500 202-178 P
1999 7-3 .700 212-155 * P
1998 4-5 .444 152-206
1997 5-4 .556 158-181 *
1996 1-7 .125 218-297 9
1995 4-4 .500 185-132 9
1994 1-8 .111 82-235
1993 3-6 .375 88-214
1992 7-3 .700 327-202 * P 9
1991 0-9 .000 114-324 9
1990 3-6 .333 171-234 9
1989 5-4 .556 142-143 * 9
1988 4-4 .500 200-183 9 MN
1987 1-7 .125 134-311 9 MN
1986 0-9 .000 106-344 9
1985 6-3 .667 208-151 * 9
1984 4-5 .444 118-142 9
1983 0-9 .000 154-394 9
1982 8-1 .889 248-72 * 9
1981 6-3 .667 220-134 * 9
1980 3-6 .333 152-252 9
1979 6-3 .667 184-134 * 9
1978 5-2 .714 198-106 * 9
1977 7-1 .857 174-42 * 9
1976 4-4 .500 172-84 9
1975 9-1 .900 352-112 * P 9
136-244 .358 13 of 45
   
CO-OP NAME HISTORY:
Midway/Minto Mustangs   2004-
Midway/Fordville-Lankin/Minto Monarchs   1986-2003
Midway/Fordville/Minto Monarchs   1984-85
Midway/Fordville Monarchs   1981-83
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Minto Rockets   1984-
Fordville-Lankin Flyers   1986-2003
Fordville Flyers   1981-85
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Park River 21 6-15 .286 2014
Edinburg 20 11-9 .550 2008
Hoople Valley 20 9-10 .474 2008 1
Larimore 19 5-14 .263 2017
Walhalla 19 4-15 .211 2017
Northwood 18 8-10 .444 2016
Pembina 18 11-6 .647 1996 1
Langdon 17 2-15 .118 2014
Thompson 15 2-13 .133 2016
Badger (MN) 14 6-7 .462 1988 1
Lakota 14 2-12 .143 2017
Lancaster (MN) 13 5-8 .385 1988
Drayton 12 9-3 .750 2019
Harvey 12 0-12 .000 2012
Oslo (MN) 10 4-5 .444 1988 1
Petersburg Dakota Prairie 10 6-4 .600 2010
Cavalier 9 0-9 .000 2017
Kennedy (MN) 9 4-5 .444 1988
St. Thomas 9 3-6 .333 1983
Rolla 7 0-7 .000 2014
Buxton Central Valley 6 1-5 .167 2008
Cando 6 3-3 .500 1995
Cooperstown Griggs County Central 6 1-5 .167 2010
Leeds 6 3-3 .500 1996
Mayville-Portland-Clifford-Galesburg 6 0-6 .000 2014
Surrey 6 5-1 .833 2002
Grafton 5 1-4 .200 2003
Hunter Northern Cass 4 0-4 .000 2008
New Rockford 4 0-4 .000 1998
Rugby 4 1-3 .250 2010
Cando North Star 3 1-2 .333 2017
Drake-Anamoose 3 2-1 .667 2019
Humboldt (MN) 3 3-0 1.000 1977
Middle River (MN) 3 1-2 .333 1988
New Rockford-Sheyenne 3 0-3 .000 2017
Alexander 2 2-0 1.000 2019
Bottineau 2 0-2 .000 1994
Center-Stanton 2 1-1 .500 2019
Enderlin 2 2-0 1.000 1998
Fort Totten Four Winds 2 2-0 1.000 2017
Hatton 2 0-2 .000 1996
Hoople Valley-Edinburg 2 1-1 .500 2016
Mandaree 2 2-0 1.000 2019
McVille 2 1-1 .500 1986
Minto 2 2-0 1.000 1976
Westhope 2 0-2 .000 2012
Grenora JV 1 1-0 1.000 2018
Halstad (MN) 1 1-0 1.000 1977
Hillsboro 1 1-0 1.000 2004
Hope-Page 1 0-1 .000 2017
Kindred 1 0-1 .000 2002
Napoleon 1 0-1 .000 1975
Towner 1 0-1 .000 2015
Williston Trinity Christian 1 1-0 1.000 2019
TOTALS 136-244 .358
   
MISSING RESULTS
Badger (MN)   Oct 1, 1976
Hoople Valley   Sep 2, 1977
Oslo (MN)   Sep 1, 1978
Pembina   Oct 24, 1978
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Center-Stanton L 19-72 6-Man
Aug 30 Alexander W 38-20 6-Man
Sep 06 Williston Trinity Christian W 2-0 6-Man F
Sep 13 Mandaree W 52-33 6-Man
Sep 20 open
Sep 27 Drake-Anamoose L 84-107 6-Man
Oct 04 Drayton W 60-0 6-Man
Oct 11 Center-Stanton C
Oct 18 Alexander W 48-14
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 31 open
Sep 07 Grenora JV W 50-14
Sep 14 Drake-Anamoose W 62-13
Sep 21 open
Sep 28 Drake-Anamoose W 64-18
Oct 05 Center-Stanton W 72-36
Oct 12 open
Oct 23 Mandaree W 92-20
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 18 Cando North Star L 22-52
Aug 25 Lakota L 20-55 9-Man - Region 2
Sep 01 Larimore L 21-38 9-Man - Region 2
Sep 08 Cavalier L 12-58 9-Man - Region 2
Sep 15 New Rockford-Sheyenne L 0-58 9-Man - Region 2
Sep 22 Hope-Page L 40-42
Sep 29 Fort Totten Four Winds W 66-26 9-Man - Region 2
Oct 06 Walhalla L 12-60 9-Man - Region 2
Oct 10 open
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 19 Northwood L 20-54
Aug 26 Hoople Valley-Edinburg W 44-0 9-Man - Region 2
Sep 02 Thompson L 8-78 9-Man - Region 2
Sep 09 Cavalier L 12-58 9-Man - Region 2
Sep 16 New Rockford-Sheyenne L 24-48 9-Man - Region 2
Sep 23 Fort Totten Four Winds W 36-8
Sep 30 Cando North Star W 42-38 9-Man - Region 2
Oct 07 Walhalla L 14-50 9-Man - Region 2
Oct 11 open
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Northwood L 8-56
Aug 28 Walhalla L 8-46 9-Man - Region 2
Sep 04 Thompson L 0-67 9-Man - Region 2
Sep 11 Towner L 22-64
Sep 18 Cando North Star L 22-48 9-Man - Region 2
Sep 25 Cavalier L 6-54 9-Man - Region 2
Oct 02 New Rockford-Sheyenne L 12-32 9-Man - Region 2
Oct 09 Hoople Valley-Edinburg L 8-32 9-Man - Region 2
Oct 13 open
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Walhalla L 8-12
Sep 05 Rolla L 6-41 A - Region 2
Sep 12 Langdon L 8-44 A - Region 2
Sep 19 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 6-41 A - Region 2
Sep 26 Park River L 8-50 A - Region 2
Oct 03 Larimore L 8-56 A - Region 2
Oct 10 Lakota L 8-50 A - Region 2
Oct 17 Walhalla L 14-46 A - Region 2
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Walhalla L 0-34
Sep 06 Rolla L 14-68 A - Region 2
Sep 13 Langdon L 14-48 A - Region 2
Sep 20 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-48 A - Region 2
Sep 27 Park River L 6-75 A - Region 2
Oct 04 Larimore L 0-40 A - Region 2
Oct 11 Lakota L 8-38 A - Region 2
Oct 18 Walhalla L 0-46 A - Region 2
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 open
Aug 31 Langdon L 8-42 A - Region 2
Sep 07 Harvey L 14-42 A - Region 2
Sep 14 Park River L 14-54 A - Region 2
Sep 21 Larimore L 20-40 A - Region 2
Sep 28 Westhope L 16-46 A - Region 2
Oct 05 Northwood W 56-36 A - Region 2
Oct 12 Rolla L 0-45 A - Region 2
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 open
Sep 02 Harvey L 12-50 A - Region 2
Sep 09 Park River L 0-53 A - Region 2
Sep 16 Larimore L 12-52 A - Region 2
Sep 23 Westhope L 7-42 A - Region 2
Sep 30 Northwood L 19-26 A - Region 2
Oct 07 Rolla L 6-53 A - Region 2
Oct 14 Langdon L 6-44 A - Region 2
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Cooperstown Griggs County Central L 14-20
Aug 27 Petersburg Dakota Prairie L 26-32
Sep 03 Park River L 0-38 A - Region 2
Sep 10 Larimore L 12-45 A - Region 2
Sep 17 Rugby L 7-52 A - Region 2
Sep 24 Northwood W 27-14 A - Region 2
Oct 01 Rolla L 6-48 A - Region 2
Oct 08 Langdon L 0-32 A - Region 2
Oct 15 Cavalier L 6-57 A - Region 2
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Cooperstown Griggs County Central L 6-26
Aug 28 Petersburg Dakota Prairie L 26-52
Sep 04 Park River L 0-38 A - Region 2
Sep 11 Larimore L 6-52 A - Region 2
Sep 18 Rugby L 0-54 A - Region 2
Sep 25 Northwood L 16-40 A - Region 2
Oct 02 Rolla L 6-44 A - Region 2
Oct 09 Langdon L 6-66 A - Region 2
Oct 16 Cavalier L 14-56 A - Region 2
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Cooperstown Griggs County Central W 26-12
Aug 29 Hunter Northern Cass L 14-33
Sep 05 Buxton Central Valley L 6-61 9-Man - Region 3
Sep 12 Edinburg W 14-8 9-Man - Region 3
Sep 19 Walhalla L 0-62 9-Man - Region 3
Sep 26 Lakota L 14-60 9-Man - Region 3
Oct 03 Hoople Valley W 32-8 9-Man - Region 3
Oct 10 Petersburg Dakota Prairie L 0-52 9-Man - Region 3
Oct 17 Thompson L 14-57 9-Man - Region 3
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Cooperstown Griggs County Central L 0-50
Aug 24 Hunter Northern Cass L 6-50
Aug 31 Buxton Central Valley L 0-40 9-Man - Region 3
Sep 07 Edinburg L 6-46 9-Man - Region 3
Sep 14 Walhalla L 6-59 9-Man - Region 3
Sep 21 Lakota L 12-54 9-Man - Region 3
Sep 28 Hoople Valley L 14-52 9-Man - Region 3
Oct 05 Petersburg Dakota Prairie L 0-52 9-Man - Region 3
Oct 12 Thompson L 8-70 9-Man - Region 3
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 no-team
Aug 25 Walhalla L 0-2 F
Sep 01 Hunter Northern Cass L 0-2 F
Sep 08 Park River L 0-2 F
Sep 15 no-team
Sep 22 Cavalier L 0-2 F
Sep 29 Cooperstown Griggs County Central L 37-49
Oct 06 Larimore L 0-2 F
Oct 13 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-2 F
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Walhalla L 6-43
Sep 02 Hunter Northern Cass L 0-45 A - Region 2
Sep 09 Park River L 12-36 A - Region 2
Sep 16 Thompson L 6-43 A - Region 2
Sep 23 Cavalier L 0-40 A - Region 2
Sep 30 Cooperstown Griggs County Central L 0-42 A - Region 2
Oct 07 Larimore L 0-37 A - Region 2
Oct 14 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 6-55 A - Region 2
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Hillsboro W 0-0 ?
Sep 03 Harvey L 6-42 A - Region 2
Sep 10 Langdon L 0-0 A - Region 2 ?
Sep 17 Larimore L 14-46 A - Region 2
Sep 24 Northwood L 0-0 A - Region 2 ?
Oct 01 Thompson L 0-0 A - Region 2 ?
Oct 08 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-41
Oct 15 Park River L 0-0 A - Region 2 ?
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 open
Sep 02 Grafton L 0-0 ?
Sep 05 Harvey L 8-50 A - Region 2
Sep 12 Langdon L 0-0 A - Region 2 ?
Sep 19 Larimore L 0-0 A - Region 2 ?
Sep 26 Northwood W 20-12 A - Region 2
Oct 03 Thompson L 0-0 A - Region 2 ?
Oct 10 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 6-37
Oct 17 Park River L 6-16 A - Region 2
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Surrey W 26-0
Sep 06 Kindred L 14-31
Sep 13 Langdon L 0-0 A - Region 2 ?
Sep 20 Larimore L 0-0 A - Region 2 ?
Sep 27 Northwood W 40-0 A - Region 2
Oct 04 Thompson L 8-22 A - Region 2
Oct 11 Petersburg Dakota Prairie W 38-6 A - Region 2
Oct 15 Harvey L 8-14 A - Region 2
Oct 18 Park River W 24-2 A - Region 2
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Surrey W 0-0 ?
Aug 31 open
Sep 07 Langdon L 14-20 A - Region 2
Sep 14 Larimore L 0-0 A - Region 2 ?
Sep 21 Northwood W 26-0 A - Region 2
Sep 28 Thompson L 0-0 A - Region 2 ?
Oct 05 Petersburg Dakota Prairie W 36-6 A - Region 2
Oct 09 Park River L 6-32 A - Region 2
Oct 12 Harvey L 0-48 A - Region 2
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Grafton L 12-13
Sep 01 Surrey W 10-0
Sep 08 Larimore W 40-0 A - Region 2
Sep 15 Northwood W 20-8 A - Region 2
Sep 22 Thompson L 18-40 A - Region 2
Sep 29 Petersburg Dakota Prairie W 12-6 A - Region 2
Oct 06 Park River W 42-6 A - Region 2
Oct 10 Harvey L 20-30 A - Region 2
Oct 13 Langdon L 6-43 A - Region 2
Oct 20 Langdon L 22-32 Class A First Round
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Grafton W 16-0
Sep 03 Surrey W 26-0
Sep 10 Larimore W 20-0 A - Region 2
Sep 17 Northwood W 22-7 A - Region 2
Sep 24 Thompson W 22-14 A - Region 2
Oct 01 Petersburg Dakota Prairie W 40-0 A - Region 2
Oct 08 Park River L 16-27 A - Region 2
Oct 12 Harvey L 14-53 A - Region 2
Oct 15 Langdon W 22-8 A - Region 2
Oct 22 Park River L 14-46 Class A First Round
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Enderlin W 26-0
Sep 04 Surrey L 8-24
Sep 11 New Rockford L 0-36 A - Region 2
Sep 18 Thompson L 8-28 A - Region 2
Sep 25 Petersburg Dakota Prairie W 20-6 A - Region 2
Oct 02 Park River W 38-20 A - Region 2
Oct 09 Harvey L 14-50 A - Region 2
Oct 13 Langdon L 12-42 A - Region 2
Oct 16 Larimore W 26-0 A - Region 2
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Enderlin W 16-6
Sep 05 Surrey W 16-6
Sep 12 New Rockford L 0-40 A - Region 2
Sep 19 Thompson L 16-34 A - Region 2
Sep 26 Petersburg Dakota Prairie W 38-0 A - Region 2
Oct 03 Park River W 22-16 A - Region 2
Oct 10 Harvey L 0-39 A - Region 2
Oct 14 Langdon L 14-28 A - Region 2
Oct 17 Larimore W 36-12 A - Region 2
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Hatton L 40-44
Sep 06 Pembina L 16-28 9-Man - Region 3
Sep 13 Hoople Valley L 6-12 9-Man - Region 3
Sep 20 Cando L 6-26 9-Man - Region 3
Sep 27 Walhalla L 34-35 9-Man - Region 3
Oct 04 Edinburg L 26-76 9-Man - Region 3
Oct 11 Leeds W 50-16 9-Man - Region 3
Oct 15 Lakota L 40-60 9-Man - Region 3
Oct 18 open
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Hoople Valley L 6-24 9-Man - Region 3
Sep 01 Hatton L 12-18
Sep 08 Cando W 12-6 9-Man - Region 3
Sep 15 Walhalla W 51-0 9-Man - Region 3
Sep 22 Edinburg L 0-36 9-Man - Region 3
Sep 29 Leeds W 41-8 9-Man - Region 3
Oct 06 Lakota L 22-34 9-Man - Region 3
Oct 13 Pembina W 41-6 9-Man - Region 3
Oct 17 open
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Langdon L 16-19 B - Region 2
Sep 02 Harvey L 6-35 B - Region 2
Sep 09 Larimore L 6-35 B - Region 2
Sep 16 Cavalier L 0-33 B - Region 2
Sep 23 Park River L 18-20 B - Region 2
Sep 30 New Rockford L 0-23 B - Region 2
Oct 07 Bottineau L 22-30 B - Region 2
Oct 14 Rugby W 14-0 B - Region 2
Oct 18 Grafton L 8-40 B - Region 2
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Langdon W 18-12 B - Region 2
Sep 03 Harvey L 6-40 B - Region 2
Sep 10 Larimore W 18-13 B - Region 2
Sep 17 Cavalier L 8-46 B - Region 2
Sep 24 Park River W 14-6 B - Region 2
Oct 01 New Rockford L 0-26 B - Region 2
Oct 08 Bottineau L 0-12 B - Region 2
Oct 12 Rugby L 12-29 B - Region 2
Oct 19 Grafton L 12-30 B - Region 2
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Northwood W 26-0
Sep 04 Buxton Central Valley L 12-42
Sep 11 Edinburg W 52-16 9-Man - Region 3
Sep 18 Lakota L 14-22 9-Man - Region 3
Sep 25 Cando W 36-18 9-Man - Region 3
Oct 02 Pembina W 48-20 9-Man - Region 3
Oct 09 Walhalla W 45-18 9-Man - Region 3
Oct 13 Leeds W 28-12 9-Man - Region 3
Oct 20 Hoople Valley W 60-24 9-Man - Region 3
Oct 27 Rolla L 6-30 9-Man First Round
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Northwood L 12-44
Sep 06 Buxton Central Valley L 6-38
Sep 13 Edinburg L 42-45 9-Man - Region 3
Sep 20 Lakota L 0-25 9-Man - Region 3
Sep 27 Cando L 14-40 9-Man - Region 3
Oct 04 Pembina L 8-12 9-Man - Region 3
Oct 11 Walhalla L 6-26 9-Man - Region 3
Oct 15 Leeds L 12-50 9-Man - Region 3
Oct 22 Hoople Valley L 14-44 9-Man - Region 3
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Northwood L 8-40
Sep 04 Buxton Central Valley L 6-20
Sep 14 Leeds L 26-60 9-Man - Region 3
Sep 21 Edinburg W 36-6 9-Man - Region 3
Sep 28 Lakota L 20-28 9-Man - Region 3
Oct 05 Cando L 0-46 9-Man - Region 3
Oct 12 Pembina W 28-6 9-Man - Region 3
Oct 16 Walhalla W 39-14 9-Man - Region 3
Oct 23 Hoople Valley L 8-14 9-Man - Region 3
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Northwood L 0-30
Aug 29 Buxton Central Valley W 22-6
Sep 08 Leeds L 12-20 9-Man - Region 3
Sep 15 Edinburg W 26-20 9-Man - Region 3
Sep 22 Lakota W 34-0 9-Man - Region 3
Sep 29 Cando W 16-14 9-Man - Region 3
Oct 06 Pembina L 12-19 9-Man - Region 3
Oct 13 Walhalla L 0-28 9-Man - Region 3
Oct 20 Hoople Valley W 20-6 9-Man - Region 3
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Sep 02 Badger (MN) W 28-18
Sep 09 Lancaster (MN) L 12-27
Sep 16 Middle River (MN) W 24-13
Sep 23 Oslo (MN) W 42-8
Sep 30 Kennedy (MN) W 32-22
Oct 07 Badger (MN) L 6-28
Oct 11 Lancaster (MN) L 26-35
Oct 18 Middle River (MN) L 30-32
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 open
Sep 04 Oslo (MN) L 20-26
Sep 11 Kennedy (MN) L 21-67
Sep 18 Badger (MN) L 6-32
Sep 25 Middle River (MN) L 21-38
Oct 02 Oslo (MN) L 20-28
Oct 09 Kennedy (MN) W 28-24
Oct 13 Badger (MN) L 18-50
Oct 20 Lancaster (MN) L 0-46
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 05 Lakota L 6-36 9-Man - Region 3
Sep 09 Thompson L 12-42 9-Man - Region 3
Sep 12 Hoople Valley L 0-36 9-Man - Region 3
Sep 19 Pembina L 14-40 9-Man - Region 3
Sep 26 McVille L 20-26 9-Man - Region 3
Oct 03 Park River L 6-14 9-Man - Region 3
Oct 10 Edinburg L 35-54 9-Man - Region 3
Oct 17 Northwood L 7-50 9-Man - Region 3
Oct 24 Walhalla L 6-46 9-Man - Region 3
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Thompson W 28-21 9-Man - Region 3
Aug 30 Hoople Valley W 14-0 9-Man - Region 3
Sep 06 Pembina W 34-6 9-Man - Region 3
Sep 13 McVille W 28-8 9-Man - Region 3
Sep 20 Park River W 34-12 9-Man - Region 3
Sep 27 Edinburg L 14-25 9-Man - Region 3
Oct 04 Northwood L 0-44 9-Man - Region 3
Oct 11 Walhalla W 40-0 9-Man - Region 3
Oct 15 Lakota L 16-35 9-Man - Region 3
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Kennedy (MN) L 8-39 Northern-Lights
Sep 07 Edinburg L 18-23 Northern-Lights
Sep 14 Lancaster (MN) W 20-14 Northern-Lights
Sep 21 Hoople Valley L 6-30 Northern-Lights
Sep 25 Drayton L 14-18
Oct 05 Pembina W 30-6 Northern-Lights
Oct 09 Oslo (MN) W 22-10 Northern-Lights
Oct 16 Drayton W 0-0 Northern-Lights ?
Oct 23 Badger (MN) L 0-2 Northern-Lights F
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Edinburg L 6-33 Northern-Lights
Sep 09 Lancaster (MN) L 0-62 Northern-Lights
Sep 16 St. Thomas L 14-40 Northern-Lights
Sep 23 Hoople Valley L 24-42 Northern-Lights
Sep 30 Pembina L 14-20 Northern-Lights
Oct 07 Oslo (MN) L 32-60 Northern-Lights
Oct 14 Drayton L 12-54 Northern-Lights
Oct 18 Badger (MN) L 22-35 Northern-Lights
Oct 25 Kennedy (MN) L 30-48 Northern-Lights
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Lancaster (MN) L 0-14 Northern-Lights
Sep 10 St. Thomas W 26-6 Northern-Lights
Sep 17 Hoople Valley W 36-8 Northern-Lights
Sep 24 Pembina W 38-0 Northern-Lights
Oct 01 Oslo (MN) W 22-6 Northern-Lights
Oct 08 Drayton W 42-6 Northern-Lights
Oct 15 Badger (MN) W 30-0 Northern-Lights
Oct 19 Kennedy (MN) W 26-20 Northern-Lights
Oct 26 Edinburg W 28-12 Northern-Lights
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 St. Thomas L 22-36 Northern-Lights
Sep 11 Hoople Valley W 36-22 Northern-Lights
Sep 18 Pembina W 46-6 Northern-Lights
Sep 25 Oslo (MN) L 14-34 Northern-Lights
Oct 02 Drayton W 60-0 Northern-Lights
Oct 09 Badger (MN) W 12-8 Northern-Lights
Oct 16 Kennedy (MN) W 6-0 Northern-Lights
Oct 20 Edinburg W 16-14 Northern-Lights
Oct 27 Lancaster (MN) L 8-14 Northern-Lights
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Hoople Valley W 28-0 Northern-Lights
Sep 05 Pembina W 30-8 Northern-Lights
Sep 12 Oslo (MN) L 8-28 Northern-Lights
Sep 19 Drayton L 6-32 Northern-Lights
Sep 26 Badger (MN) W 18-16 Northern-Lights
Oct 03 Kennedy (MN) L 28-74 Northern-Lights
Oct 10 Edinburg L 0-20 Northern-Lights
Oct 14 Lancaster (MN) L 14-22 Northern-Lights
Oct 21 St. Thomas L 20-52 Northern-Lights
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Pembina W 30-10 Northern-Lights
Sep 07 Oslo (MN) W 24-8 Northern-Lights
Sep 14 Drayton W 22-0 Northern-Lights
Sep 21 Badger (MN) W 12-0 Northern-Lights
Sep 28 Kennedy (MN) L 8-50 Northern-Lights
Oct 05 Edinburg W 32-0 Northern-Lights
Oct 12 Lancaster (MN) W 28-20 Northern-Lights
Oct 16 St. Thomas L 6-22 Northern-Lights
Oct 23 Hoople Valley L 22-24 Northern-Lights
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Oslo (MN) 0-0 Northern-Lights
Sep 08 Drayton W 36-0 Northern-Lights
Sep 15 Badger (MN) L 0-26 Northern-Lights
Sep 26 Lakota W 38-22
Sep 29 Edinburg W 32-10 Northern-Lights
Oct 06 Lancaster (MN) W 50-12 Northern-Lights
Oct 13 St. Thomas L 6-16 Northern-Lights
Oct 17 Hoople Valley W 36-20 Northern-Lights
Oct 24 Pembina 0-0 Northern-Lights
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Hoople Valley 0-0 Northern-Lights
Sep 09 Drayton W 34-0 Northern-Lights
Sep 16 Lancaster (MN) W 20-0 Northern-Lights
Sep 23 Pembina W 16-6 Northern-Lights
Sep 30 St. Thomas W 20-8 Northern-Lights
Oct 07 Badger (MN) L 0-8 Northern-Lights
Oct 14 Humboldt (MN) W 2-0 Northern-Lights F
Oct 18 Halstad (MN) W 36-12
Oct 25 Edinburg W 46-8 Northern-Lights
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Drayton W 26-0 Northern-Lights
Sep 10 Lancaster (MN) L 8-12 Northern-Lights
Sep 17 Pembina L 6-26 Northern-Lights
Sep 24 St. Thomas L 22-28 Northern-Lights
Oct 01 Badger (MN) 0-0 Northern-Lights
Oct 08 Humboldt (MN) W 30-6 Northern-Lights
Oct 15 Minto W 44-0 Northern-Lights
Oct 19 Edinburg W 30-0 Northern-Lights
Oct 26 Hoople Valley L 6-12 Northern-Lights
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Lancaster (MN) W 46-0 Northern-Lights
Sep 05 Pembina W 30-6 Northern-Lights
Sep 12 St. Thomas W 12-8 Northern-Lights
Sep 19 Badger (MN) W 57-0 Northern-Lights
Sep 26 Humboldt (MN) W 32-6 Northern-Lights
Oct 03 Minto W 22-16 Northern-Lights
Oct 10 Edinburg W 52-0 Northern-Lights
Oct 17 Hoople Valley W 36-20 Northern-Lights
Oct 21 Drayton W 50-0 Northern-Lights
Oct 31 Napoleon L 15-56 9-Man Semifinal