NAPOLEON IMPERIALS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 3-5 .375 153-222 9
2018 8-1 .889 342-161 * P 9
2017 9-1 .900 350-172 * P 9
2016 8-2 .800 314-222 * P 9
2015 4-5 .444 204-265 P 9
2014 4-5 .444 205-200 9
2013 9-2 .818 306-216 * P 9
2012 7-3 .700 276-189 * P 9
2011 12-1 .923 439-210 * P 9
2010 8-1 .889 352-99 * P 9
2009 7-2 .778 295-167 * P 9
2008 10-1 .909 381-122 * P 9
2007 11-1 .917 431-127 * P 9
2006 12-0 1.000 434-109 * P 9
2005 8-2 .800 330-100 * P 9
2004 6-4 .600 244-150 * P 9
2003 4-4 .500 178-162 9
2002 7-3 .700 266-211 * P 9
2001 8-3 .727 248-155 * P 9
2000 4-4 .500 172-211 9
1999 5-4 .556 190-208 * P 9
1998 8-2 .800 342-235 * P 9
1997 1-7 .125 106-193 9
1996 2-6 .250 62-146 9
1995 2-6 .250 58-162 9
1994 0-8 .000 62-302 9
1993 4-4 .500 158-111 9
1992 9-1 .900 346-154 * P 9
1991 8-2 .800 362-141 * P 9
1990 10-1 .909 412-153 * P 9
1989 6-3 .667 192-72 * P 9
1988 4-5 .444 82-133 9
1987 1-1 .500 34-28
1986 4-4 .500 126-129 9
1985 5-3 .625 178-86 * 9
1984 5-4 .556 142-129 * 9
1983 0-9 .000 48-308 9
1982 0-9 .000 44-297 9
1981 5-4 .556 148-144 * 9
1980 1-7 .125 63-205 9
1979 4-5 .444 128-295 9
1978 4-5 .444 245-100 9
1977 5-4 .556 144-140 * 9
1976 7-2 .778 280-80 * 9
1975 10-1 .909 509-69 * P 9
259-157 .623 27 of 45
   
CO-OP NAME HISTORY:
Napoleon/Gackle-Streeter Imperials   1995-
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Gackle-Streeter Orioles   1991-
Braddock Bobcats   1987-??
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Strasburg 44 27-17 .614 2019
Wishek 42 30-12 .714 2019
Steele-Dawson 35 26-9 .743 2016
Linton 30 4-26 .133 2019
Edgeley 29 17-12 .586 2012
Ellendale 17 9-8 .529 2012
Kulm 12 9-3 .750 1986
Underwood 12 7-5 .583 2016
Ashley 11 6-5 .545 1991
Glen Ullin 11 9-2 .818 2000
Zeeland 11 3-8 .273 1985
Drake 10 4-6 .400 1994
Forman Sargent Central 10 9-1 .900 2014
Strasburg Emmons Central Catholic 9 3-6 .333 1983
Wilton 9 8-1 .889 2004
Turtle Lake-Mercer 8 6-2 .750 2006
Colfax Richland 7 4-3 .571 2017
Oakes 7 6-1 .857 2018
Wyndmere 7 6-1 .857 2014
Hankinson 6 3-3 .500 2017
LaMoure 6 4-2 .667 2018
Bismarck Shiloh Christian 5 3-2 .600 2016
Carson 5 4-1 .800 2002
Cavalier 5 2-3 .400 2018
Hillsboro 4 3-1 .750 2008
Hope-Page 4 4-0 1.000 2018
Berthold 3 3-0 1.000 2006
Maddock 3 2-1 .667 2007
New England 3 2-1 .667 2001
New Rockford-Sheyenne 3 2-1 .667 2011
Steele Kidder County 3 2-1 .667 2019
Beach 2 1-1 .500 2019
Center-Stanton 2 2-0 1.000 2016
Elgin Grant County 2 0-2 .000 2019
Enderlin 2 2-0 1.000 2005
Fargo Oak Grove Lutheran 2 1-1 .500 2014
Gackle 2 2-0 1.000 1976
Kenmare 2 2-0 1.000 2016
Lakota 2 1-1 .500 2012
Milnor 2 2-0 1.000 2006
Mott-Regent 2 1-1 .500 2019
New Salem 2 2-0 1.000 1991
Rogers North Central 2 2-0 1.000 1996
Thompson 2 1-1 .500 2016
Bismarck St. Mary's Central JV 1 1-0 1.000 1998
Cando North Star 1 1-0 1.000 2011
Center 1 1-0 1.000 2001
Elgin 1 0-1 .000 1989
Hazelton 1 1-0 1.000 1975
Hettinger 1 1-0 1.000 2019
Inkster Midway 1 1-0 1.000 1975
Leeds 1 0-1 .000 1998
McIntosh (SD) 1 1-0 1.000 1990
Mott 1 0-1 .000 1990
Parshall 1 1-0 1.000 2002
Petersburg Dakota Prairie 1 1-0 1.000 2007
Powers Lake 1 1-0 1.000 1976
Richardton-Taylor 1 0-1 .000 1988
Scranton 1 0-1 .000 1999
Tower City Maple Valley 1 1-0 1.000 2005
Walhalla 1 1-0 1.000 2011
Westhope 1 1-0 1.000 2004
Wimbledon Barnes County North 1 1-0 1.000 2008
TOTALS 259-157 .623
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Elgin Grant County L 24-30 9-Man - Region 4
Aug 30 Strasburg W 36-6 9-Man - Region 4
Sep 06 Wishek L 6-22 9-Man - Region 4
Sep 13 Steele Kidder County L 0-50 9-Man - Region 4
Sep 20 Linton L 14-36 9-Man - Region 4
Sep 27 open
Oct 04 Beach L 6-32 9-Man - Region 4
Oct 11 Mott-Regent W 25-22 9-Man - Region 4
Oct 18 Hettinger W 42-24 9-Man - Region 4
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 17 Hope-Page W 14-6
Aug 24 LaMoure W 40-30 9-Man - Region 3
Aug 31 Wishek W 62-8 9-Man - Region 3
Sep 07 Strasburg W 55-22 9-Man - Region 3
Sep 14 Oakes W 28-7 9-Man - Region 3
Sep 21 Steele Kidder County W 26-14 9-Man - Region 3
Sep 28 Linton W 47-18 9-Man - Region 3
Oct 05 Colfax Richland C
Oct 09 open
Oct 19 Cavalier W 36-14 9-Man Second Round
Oct 26 Oakes L 34-42 9-Man Quarterfinal
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 18 Hope-Page W 50-28
Aug 25 LaMoure W 38-7 9-Man - Region 3
Sep 01 Wishek W 44-6 9-Man - Region 3
Sep 08 Strasburg W 30-0 9-Man - Region 3
Sep 15 Oakes W 28-17 9-Man - Region 3
Sep 22 Steele Kidder County W 28-22 9-Man - Region 3
Sep 29 Linton W 31-22 9-Man - Region 3
Oct 06 Colfax Richland W 46-20
Oct 10 open
Oct 20 Hankinson W 21-14 9-Man Second Round
Oct 27 Cavalier L 34-36 9-Man Quarterfinal
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 19 Kenmare W 38-34
Aug 26 Underwood W 40-20 9-Man - Region 3
Sep 02 Bismarck Shiloh Christian L 12-28 9-Man - Region 3
Sep 09 Center-Stanton W 42-14 9-Man - Region 3
Sep 16 Strasburg W 34-6 9-Man - Region 3
Sep 23 Wishek W 42-8 9-Man - Region 3
Sep 30 Linton W 34-14 9-Man - Region 3
Oct 07 Steele-Dawson W 40-20 9-Man - Region 3
Oct 11 open
Oct 21 Cavalier W 32-26 9-Man Second Round
Oct 28 Thompson L 0-52 9-Man Quarterfinal
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Kenmare W 30-14
Aug 28 Underwood W 32-16 9-Man - Region 3
Sep 04 Bismarck Shiloh Christian L 22-52 9-Man - Region 3
Sep 11 Center-Stanton W 52-12 9-Man - Region 3
Sep 18 Strasburg L 12-35 9-Man - Region 3
Sep 25 Wishek L 6-28 9-Man - Region 3
Oct 02 Linton L 6-38 9-Man - Region 3
Oct 09 Steele-Dawson W 32-24 9-Man - Region 3
Oct 13 open
Oct 16 Cavalier L 12-46 9-Man First Round
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Strasburg L 6-22 9-Man - Region 1
Aug 29 Colfax Richland L 14-52 9-Man - Region 1
Sep 05 Fargo Oak Grove Lutheran L 20-22 9-Man - Region 1
Sep 12 LaMoure L 12-36 9-Man - Region 1
Sep 19 Forman Sargent Central W 40-8 9-Man - Region 1
Sep 26 Hankinson L 8-14 9-Man - Region 1
Oct 03 Wyndmere W 28-26 9-Man - Region 1
Oct 10 Beach W 36-12
Oct 17 Wishek W 41-8 9-Man - Region 1
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Strasburg W 18-12 9-Man - Region 1
Aug 30 Colfax Richland W 42-14 9-Man - Region 1
Sep 06 Fargo Oak Grove Lutheran W 40-8 9-Man - Region 1
Sep 13 LaMoure L 14-46 9-Man - Region 1
Sep 20 Forman Sargent Central W 34-24 9-Man - Region 1
Sep 27 Hankinson W 44-16 9-Man - Region 1
Oct 04 Wyndmere W 22-8 9-Man - Region 1
Oct 11 open
Oct 18 Wishek W 28-14 9-Man - Region 1
Oct 25 Thompson W 14-6 9-Man First Round
Nov 01 Hope-Page W 42-6 9-Man Quarterfinal
Nov 08 Cavalier L 8-62 9-Man Semifinal
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Forman Sargent Central W 18-12 9-Man - Region 1
Aug 24 LaMoure W 34-20 9-Man - Region 1
Aug 31 Strasburg W 30-6 9-Man - Region 1
Sep 07 Colfax Richland L 26-34 9-Man - Region 1
Sep 14 Wishek W 18-6 9-Man - Region 1
Sep 21 Ellendale W 44-8 9-Man - Region 1
Sep 28 Edgeley W 42-14 9-Man - Region 1
Oct 05 Hankinson W 14-12 9-Man - Region 1
Oct 12 Wyndmere L 6-30 9-Man - Region 1
Oct 19 Lakota L 44-47 9-Man First Round
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Forman Sargent Central W 30-8 9-Man - Region 1
Aug 26 LaMoure W 42-20 9-Man - Region 1
Sep 02 Strasburg W 38-0 9-Man - Region 1
Sep 09 Colfax Richland W 36-16 9-Man - Region 1
Sep 16 Wishek W 36-30 9-Man - Region 1
Sep 23 Ellendale W 48-12 9-Man - Region 1
Sep 30 Edgeley W 33-20 9-Man - Region 1
Oct 07 Hankinson L 0-6 9-Man - Region 1
Oct 14 Wyndmere W 16-6 9-Man - Region 1
Oct 21 New Rockford-Sheyenne W 48-18 9-Man First Round
Oct 28 Walhalla W 42-18 9-Man Quarterfinal
Nov 04 Wyndmere W 20-14 9-Man Semifinal
Nov 11 Cando North Star W 50-42 9-Man Final
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Underwood W 38-8
Sep 03 Edgeley W 52-0 9-Man - Region 1
Sep 10 Strasburg W 62-6 9-Man - Region 1
Sep 17 Steele-Dawson W 24-6 9-Man - Region 1
Sep 24 New Rockford-Sheyenne W 8-6
Oct 01 Bismarck Shiloh Christian W 58-13 9-Man - Region 1
Oct 08 Ellendale W 38-6 9-Man - Region 1
Oct 12 Wishek W 48-18 9-Man - Region 1
Oct 22 Wyndmere L 34-36 9-Man Second Round
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Underwood W 18-0
Sep 04 Edgeley W 42-16 9-Man - Region 1
Sep 11 Strasburg W 46-20 9-Man - Region 1
Sep 18 Steele-Dawson W 34-26 9-Man - Region 1
Sep 25 New Rockford-Sheyenne L 21-22
Oct 02 Bismarck Shiloh Christian W 36-14 9-Man - Region 1
Oct 09 Ellendale W 58-14 9-Man - Region 1
Oct 16 Wishek W 20-16 9-Man - Region 1
Oct 23 Hankinson L 20-39 9-Man Second Round
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Wimbledon Barnes County North W 44-6
Sep 05 Wishek W 44-8 9-Man - Region 1
Sep 12 Oakes W 26-20 9-Man - Region 1
Sep 19 Steele-Dawson W 28-6 9-Man - Region 1
Sep 26 Edgeley W 30-0 9-Man - Region 1
Oct 03 Ellendale W 63-16 9-Man - Region 1
Oct 10 Forman Sargent Central W 36-8 9-Man - Region 1
Oct 17 Strasburg W 40-0 9-Man - Region 1
Oct 24 Colfax Richland W 26-0 9-Man Second Round
Oct 31 Wyndmere W 38-20 9-Man Quarterfinal
Nov 07 Hillsboro L 6-38 9-Man Semifinal
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Maddock W 38-14
Aug 31 Wishek W 40-0 9-Man - Region 1
Sep 07 Oakes W 26-6 9-Man - Region 1
Sep 14 Steele-Dawson W 50-0 9-Man - Region 1
Sep 21 Edgeley W 30-16 9-Man - Region 1
Sep 28 Ellendale W 42-6 9-Man - Region 1
Oct 05 Forman Sargent Central W 38-8 9-Man - Region 1
Oct 12 Strasburg W 43-6 9-Man - Region 1
Oct 19 Hope-Page W 28-14 9-Man Second Round
Oct 26 Hillsboro W 44-19 9-Man Quarterfinal
Nov 02 Petersburg Dakota Prairie W 38-22 9-Man Semifinal
Nov 09 Mott-Regent L 14-16 9-Man Final
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Berthold W 18-0
Sep 01 Milnor W 58-6
Sep 08 Forman Sargent Central W 46-28
Sep 15 Edgeley W 44-8 9-Man - Region 1
Sep 22 Oakes W 34-12 9-Man - Region 1
Sep 29 Strasburg W 56-0 9-Man - Region 1
Oct 06 Bismarck Shiloh Christian W 2-0 9-Man - Region 1 F
Oct 13 Ellendale W 40-16 9-Man - Region 1
Oct 20 Milnor W 36-0 9-Man First Round
Oct 27 Hillsboro W 28-13 9-Man Quarterfinal
Nov 03 Lakota W 46-14 9-Man Semifinal
Nov 10 Turtle Lake-Mercer W 26-12 9-Man Final
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Berthold W 46-24
Sep 02 Enderlin W 52-0
Sep 09 Tower City Maple Valley W 38-6
Sep 16 Edgeley W 26-0 9-Man - Region 1
Sep 23 Oakes W 40-12 9-Man - Region 1
Sep 30 Strasburg W 26-8 9-Man - Region 1
Oct 07 Forman Sargent Central W 44-0 9-Man - Region 1
Oct 14 Ellendale L 6-8 9-Man - Region 1
Oct 21 Hillsboro W 36-0 9-Man First Round
Oct 28 Colfax Richland L 16-42 9-Man Quarterfinal
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Edgeley L 20-28 9-Man - Region 4
Sep 03 Linton L 6-27 9-Man - Region 4
Sep 10 Underwood W 42-8 9-Man - Region 4
Sep 17 Wilton W 32-8 9-Man - Region 4
Sep 21 Wishek W 28-6 9-Man - Region 4
Sep 24 Steele-Dawson L 6-14 9-Man - Region 4
Oct 01 open
Oct 08 Strasburg W 38-0 9-Man - Region 4
Oct 12 Turtle Lake-Mercer W 30-12 9-Man - Region 4
Oct 15 Westhope W 42-25 9-Man First Round
Oct 22 Elgin Grant County L 0-22 9-Man Second Round
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Edgeley L 14-20 9-Man - Region 4
Sep 05 Linton L 6-38 9-Man - Region 4
Sep 12 Underwood L 6-12 9-Man - Region 4
Sep 19 Wilton W 34-6 9-Man - Region 4
Sep 23 Wishek W 54-14 9-Man - Region 4
Sep 26 Steele-Dawson W 20-16 9-Man - Region 4
Oct 03 open
Oct 10 Strasburg L 12-42 9-Man - Region 4
Oct 14 Turtle Lake-Mercer W 32-14 9-Man - Region 4
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Wishek W 36-0 9-Man - Region 4
Sep 06 Edgeley W 44-8 9-Man - Region 4
Sep 13 Steele-Dawson W 14-13 9-Man - Region 4
Sep 20 Underwood W 20-6 9-Man - Region 4
Sep 24 Wilton W 40-21 9-Man - Region 4
Sep 27 Linton L 0-32 9-Man - Region 4
Oct 04 Turtle Lake-Mercer W 42-26 9-Man - Region 4
Oct 11 open
Oct 15 Strasburg L 14-27 9-Man - Region 4
Oct 18 Parshall W 42-22 9-Man First Round
Oct 25 Carson L 14-56 9-Man Second Round
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Wishek W 44-24 9-Man - Region 4
Aug 31 Edgeley W 26-6 9-Man - Region 4
Sep 07 Steele-Dawson W 16-15 9-Man - Region 4
Sep 14 open
Sep 18 Wilton W 32-14 9-Man - Region 4
Sep 21 Linton L 8-38 9-Man - Region 4
Sep 28 Turtle Lake-Mercer W 22-0 9-Man - Region 4
Oct 02 Underwood L 16-26 9-Man - Region 4
Oct 09 Strasburg W 22-6 9-Man - Region 4
Oct 12 New England W 24-0 9-Man First Round
Oct 19 Center W 32-12 9-Man Second Round
Oct 26 Strasburg L 6-14 9-Man Quarterfinal
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Glen Ullin W 40-22
Sep 01 Wilton L 8-41 9-Man - Region 4
Sep 08 Underwood L 8-12 9-Man - Region 4
Sep 15 Turtle Lake-Mercer W 42-28 9-Man - Region 4
Sep 22 Wishek W 28-26 9-Man - Region 4
Sep 29 Strasburg L 0-34 9-Man - Region 4
Oct 06 Linton L 8-28 9-Man - Region 4
Oct 10 Steele-Dawson W 38-20 9-Man - Region 4
Oct 13 open
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Glen Ullin W 28-8
Sep 03 Wilton W 8-6 9-Man - Region 4
Sep 10 Underwood W 36-8 9-Man - Region 4
Sep 17 Turtle Lake-Mercer L 16-30 9-Man - Region 4
Sep 24 Wishek W 42-22 9-Man - Region 4
Oct 01 Strasburg L 24-36 9-Man - Region 4
Oct 08 Linton L 0-38 9-Man - Region 4
Oct 12 Steele-Dawson W 36-14 9-Man - Region 4
Oct 15 open
Oct 19 Scranton L 0-46 9-Man First Round
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Glen Ullin W 42-28
Sep 04 Bismarck St. Mary's Central JV W 32-20
Sep 11 Steele-Dawson W 38-12 9-Man - Region 5
Sep 18 Linton W 22-14 9-Man - Region 5
Sep 25 Edgeley L 22-49 9-Man - Region 5
Oct 02 Strasburg W 38-0 9-Man - Region 5
Oct 09 Wishek W 46-28 9-Man - Region 5
Oct 13 Ellendale W 34-16 9-Man - Region 5
Oct 16 open
Oct 20 Wilton W 34-20 9-Man First Round
Oct 23 Leeds L 34-48 9-Man Second Round
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Glen Ullin W 32-8
Sep 05 open
Sep 12 Steele-Dawson L 20-22 9-Man - Region 5
Sep 19 Linton L 14-20 9-Man - Region 5
Sep 26 Edgeley L 6-54 9-Man - Region 5
Oct 03 Strasburg L 6-24 9-Man - Region 5
Oct 07 Wishek L 20-22 9-Man - Region 5
Oct 14 Ellendale L 8-27 9-Man - Region 5
Oct 17 Turtle Lake-Mercer L 0-16
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Glen Ullin W 12-8
Sep 06 Steele-Dawson L 6-22 9-Man - Region 6
Sep 13 Edgeley L 6-40 9-Man - Region 6
Sep 20 Linton L 0-14 9-Man - Region 6
Sep 27 Ellendale L 0-0 9-Man - Region 6 ?
Oct 04 Strasburg L 0-0 9-Man - Region 6 ?
Oct 11 Wishek L 8-38 9-Man - Region 6
Oct 18 Rogers North Central W 30-24
Oct 22 open
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Glen Ullin W 6-2
Sep 01 Steele-Dawson L 14-22 9-Man - Region 6
Sep 08 Edgeley L 14-30 9-Man - Region 6
Sep 15 Linton L 0-36 9-Man - Region 6
Sep 22 Ellendale L 0-30 9-Man - Region 6
Sep 29 Strasburg L 6-28 9-Man - Region 6
Oct 06 Wishek L 0-0 9-Man - Region 6 ?
Oct 13 Rogers North Central W 18-14
Oct 17 open
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Drake L 6-46
Sep 02 Glen Ullin L 14-20
Sep 09 Edgeley L 12-58 9-Man - Region 6
Sep 16 Ellendale L 8-42 9-Man - Region 6
Sep 23 Strasburg L 8-44 9-Man - Region 6
Sep 30 Steele-Dawson L 6-20 9-Man - Region 6
Oct 07 open
Oct 14 Wishek L 8-40 9-Man - Region 6
Oct 18 Linton L 0-32 9-Man - Region 6
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Drake W 24-13
Sep 03 Glen Ullin W 30-0
Sep 10 Edgeley L 6-22 9-Man - Region 6
Sep 17 Ellendale L 0-0 9-Man - Region 6 ?
Sep 24 Strasburg L 0-20 9-Man - Region 6
Oct 01 Steele-Dawson W 44-0 9-Man - Region 6
Oct 08 open
Oct 12 Wishek W 48-22 9-Man - Region 6
Oct 19 Linton L 6-34 9-Man - Region 6
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Drake W 50-26
Sep 04 Glen Ullin W 20-0
Sep 11 Steele-Dawson W 52-8 9-Man - Region 6
Sep 18 Edgeley W 38-22 9-Man - Region 6
Sep 25 Enderlin W 34-12
Oct 02 Ellendale W 60-16 9-Man - Region 6
Oct 09 Wishek W 40-20 9-Man - Region 6
Oct 13 Strasburg W 22-12 9-Man - Region 6
Oct 20 open
Oct 27 Carson W 22-8 9-Man First Round
Oct 30 Underwood L 8-30 9-Man Quarterfinal
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Drake W 34-6
Sep 06 Carson W 44-20
Sep 13 Steele-Dawson W 37-8 9-Man - Region 6
Sep 20 Edgeley W 38-8 9-Man - Region 6
Sep 27 Ashley W 60-18 9-Man - Region 6
Oct 04 Ellendale L 12-20 9-Man - Region 6
Oct 11 Wishek W 43-22 9-Man - Region 6
Oct 15 Strasburg W 30-14 9-Man - Region 6
Oct 22 open
Nov 05 New Salem W 50-0 9-Man First Round
Nov 08 Underwood L 14-25 9-Man Quarterfinal
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 McIntosh (SD) W 38-12
Sep 07 Carson W 34-6
Sep 14 Strasburg W 34-0 9-Man - Region 6
Sep 21 Edgeley W 52-12 9-Man - Region 6
Sep 28 Ashley W 34-28 9-Man - Region 6
Oct 05 Steele-Dawson W 36-0 9-Man - Region 6
Oct 12 Wishek W 42-0 9-Man - Region 6
Oct 16 open
Oct 23 Drake W 56-26
Oct 30 New Salem W 50-28 9-Man First Round
Nov 02 Maddock W 14-13 9-Man Quarterfinal
Nov 09 Mott L 22-28 9-Man Semifinal
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Drake L 0-12
Sep 01 Glen Ullin L 20-24
Sep 08 Wishek W 6-0 9-Man - Region 6
Sep 15 Strasburg W 12-6 9-Man - Region 6
Sep 22 Edgeley W 22-0 9-Man - Region 6
Sep 29 Ashley W 40-0 9-Man - Region 6
Oct 06 Steele-Dawson W 34-0 9-Man - Region 6
Oct 13 Forman Sargent Central W 42-6
Oct 17 open
Oct 24 Elgin L 16-24 9-Man First Round
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Drake L 0-14
Sep 02 Forman Sargent Central L 6-7
Sep 09 Linton L 0-34
Sep 23 Richardton-Taylor L 0-13
Sep 27 Edgeley W 12-6
Sep 30 Glen Ullin W 0-0 ?
Oct 07 Wishek W 20-6
Oct 11 Ashley W 44-20
Oct 18 Maddock L 8-33
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 open
Sep 04 open
Sep 11 open
Sep 18 open
Sep 25 Steele-Dawson W 26-16
Oct 02 open
Oct 09 open
Oct 16 open
Oct 23 Drake L 8-12
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 open
Sep 05 Edgeley L 8-16 South-Central
Sep 12 Ellendale L 8-16
Sep 19 Wishek W 35-0 South-Central
Sep 26 Strasburg W 20-14 South-Central
Oct 03 Ashley W 20-18 South-Central
Oct 10 Steele-Dawson L 0-32 South-Central
Oct 14 Linton L 0-27 South-Central
Oct 21 Kulm W 35-6 South-Central
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Kulm W 44-14 South-Central
Sep 06 Edgeley L 8-12 South-Central
Sep 13 open
Sep 17 Zeeland W 30-0 South-Central
Sep 20 Wishek W 32-6 South-Central
Sep 27 Strasburg W 34-12 South-Central
Oct 04 Ashley L 0-8 South-Central
Oct 11 Steele-Dawson W 24-0 South-Central
Oct 15 Linton L 6-34 South-Central
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Edgeley W 20-0
Sep 07 Kulm W 48-14 South-Central
Sep 14 Ashley L 6-20 South-Central
Sep 21 Linton L 0-33 South-Central
Sep 28 Strasburg L 14-30 South-Central
Oct 05 Zeeland W 14-0 South-Central
Oct 12 Wishek W 0-0 South-Central ?
Oct 19 Carson W 40-0
Oct 23 Steele-Dawson L 0-32 South-Central
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Steele-Dawson L 0-36 South-Central
Sep 09 Edgeley L 6-24
Sep 16 Kulm L 6-20 South-Central
Sep 23 Ashley L 0-26 South-Central
Sep 30 Linton L 0-36 South-Central
Oct 07 Strasburg L 14-24 South-Central
Oct 14 Zeeland L 8-48 South-Central
Oct 18 Wishek L 14-37 South-Central
Oct 25 Strasburg Emmons Central Catholic L 0-57 South-Central
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Strasburg Emmons Central Catholic L 6-44 South-Central
Sep 10 Steele-Dawson L 0-18 South-Central
Sep 17 Edgeley L 6-28
Sep 24 Kulm L 6-51 South-Central
Oct 01 Ashley L 0-46 South-Central
Oct 08 Linton L 0-16 South-Central
Oct 15 Strasburg L 20-32 South-Central
Oct 19 Zeeland L 0-36 South-Central
Oct 26 Wishek L 6-26 South-Central
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Wishek W 14-0 South-Central
Sep 11 Strasburg Emmons Central Catholic L 12-28 South-Central
Sep 18 Steele-Dawson W 20-6 South-Central
Sep 25 Edgeley W 14-0
Oct 02 Kulm W 36-0 South-Central
Oct 09 Ashley W 44-8 South-Central
Oct 16 Linton L 8-50 South-Central
Oct 20 Strasburg L 0-24 South-Central
Oct 27 Zeeland L 0-28 South-Central
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Zeeland L 8-10 South-Central
Sep 05 Wishek L 6-32 South-Central
Sep 12 Strasburg Emmons Central Catholic L 14-30 South-Central
Sep 19 Steele-Dawson W 16-6 South-Central
Sep 26 open
Oct 03 Kulm L 7-42 South-Central
Oct 10 Ashley L 12-38 South-Central
Oct 17 Linton L 0-28 South-Central
Oct 21 Strasburg L 0-19 South-Central
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 New England L 0-54
Sep 07 Strasburg Emmons Central Catholic L 0-40 South-Central
Sep 14 Zeeland L 8-54 South-Central
Sep 21 Linton L 6-43 South-Central
Sep 28 Kulm W 32-20 South-Central
Oct 05 Wishek L 14-60 South-Central
Oct 12 Steele-Dawson W 32-16 South-Central
Oct 16 Strasburg W 30-8 South-Central
Oct 26 Wilton W 6-0
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Strasburg W 47-0 South-Central
Sep 08 Drake L 0-10
Sep 15 Strasburg Emmons Central Catholic L 6-14 South-Central
Sep 22 Zeeland L 14-22 South-Central
Sep 29 Linton L 16-20 South-Central
Oct 06 Kulm W 44-0 South-Central
Oct 13 Wishek L 20-22 South-Central
Oct 20 Steele-Dawson W 45-6 South-Central
Oct 24 Wilton W 53-6
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Wishek L 12-36 South-Central
Sep 09 Drake L 12-24
Sep 16 New England W 14-12
Sep 23 Steele-Dawson W 27-0 South-Central
Sep 30 Strasburg Emmons Central Catholic W 32-26 South-Central
Oct 07 Zeeland L 0-20 South-Central
Oct 14 Strasburg W 39-8 South-Central
Oct 21 Linton L 0-8 South-Central
Oct 28 Kulm W 8-6 South-Central
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Kulm W 54-0 South-Central
Sep 10 Wishek W 24-8 South-Central
Sep 17 Gackle W 2-0 F
Sep 24 Powers Lake W 59-0
Oct 01 Steele-Dawson W 27-6 South-Central
Oct 08 Strasburg Emmons Central Catholic W 41-8 South-Central
Oct 15 Zeeland L 19-20 South-Central
Oct 19 Strasburg W 31-12 South-Central
Oct 29 Linton L 23-26 South-Central
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 05 Linton L 12-26 South-Central
Sep 12 Kulm W 49-0 South-Central
Sep 19 Wishek W 22-12 South-Central
Sep 26 Gackle W 63-0 South-Central
Oct 03 Hazelton W 51-0 South-Central
Oct 10 Steele-Dawson W 67-0 South-Central
Oct 17 Strasburg Emmons Central Catholic W 54-0 South-Central
Oct 21 Zeeland W 65-0 South-Central
Oct 24 Strasburg W 42-0 South-Central
Oct 31 Inkster Midway W 56-15 9-Man Semifinal
Nov 07 Berthold W 28-16 9-Man Final