HUNTER NORTHERN CASS JAGUARS
All-time North Dakota High School Football scores

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2018 3-5 .375 96-175L
2017 3-5 .375 96-220
2016 7-2 .778 249-180 * P
2015 8-2 .800 256-227 * P
2014 3-5 .375 150-210
2013 2-6 .250 77-171
2012 5-4 .556 182-183 * P
2011 3-6 .333 190-269
2010 2-7 .222 122-245
2009 1-7 .125 71-240
2008 5-4 .556 228-190 * P 9
2007 3-5 .375 185-185 9
2006 7-3 .700 164-174 * P
2005 4-5 .444 153-195
2004 4-5 .444 155-132
2003 3-7 .300 136-294 P
2002 4-5 .444 226-228 9
2001 4-5 .444 172-159 9
2000 2-7 .222 96-148 9
1999 5-5 .500 169-170 P 9
1998 5-4 .556 228-189 * P 9
1997 2-6 .250 94-225 9
85-110 .436 6 of 22
   
NOTES:
Argusville Cass Valley North and
Arthur Dakota consolidated in 1997
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Milnor 16 9-7 .563 2018
Oakes 11 5-6 .455 2016
Ellendale 10 5-5 .500 2018
Enderlin 10 5-5 .500 2018
Casselton Central Cass 8 2-6 .250 2012
Cooperstown Griggs County Central 8 6-2 .750 2012
Fargo Oak Grove Lutheran 8 5-3 .625 2018
Hillsboro 8 2-6 .250 2018
Mayville-Portland-Clifford-Galesburg 8 4-4 .500 2012
Buxton Central Valley 6 1-5 .167 2002
Fairmount 6 4-2 .667 2002
Forman Sargent Central 6 2-4 .333 2002
Hankinson 6 2-4 .333 2008
Kindred 6 3-3 .500 2018
Linton 6 0-6 .000 2014
Rogers North Central 6 1-5 .167 2002
Wyndmere 6 1-5 .167 2008
Hope-Page 5 1-4 .200 2008
Carrington 4 1-3 .250 2016
Harvey 4 1-3 .250 2015
Inkster Midway 4 4-0 1.000 2008
LaMoure 4 0-4 .000 2010
Langdon 4 1-3 .250 2016
Larimore 4 0-4 .000 2011
Steele-Dawson 4 4-0 1.000 2014
Page 3 1-2 .333 1999
Park River 3 1-2 .333 2015
Cavalier 2 1-1 .500 2006
Colfax Richland 2 0-2 .000 2008
Drake 2 2-0 1.000 1998
Edgeley 2 1-1 .500 2000
Hazen 2 2-0 1.000 2018
Lisbon 2 1-1 .500 2018
Rugby 2 2-0 1.000 2016
Thompson 2 2-0 1.000 2006
Tower City Maple Valley 2 2-0 1.000 2002
Wimbledon Barnes County North 2 2-0 1.000 2008
Edinburg 1 0-1 .000 1999
TOTALS 85-110 .436
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Langdon 0-0
Aug 30 Kindred 0-0
Sep 06 Milnor 0-0 A - Region 1
Sep 13 Lisbon 0-0 A - Region 1
Sep 20 Northwood 0-0 A - Region 1
Sep 27 Thompson 0-0 A - Region 1
Oct 04 Ellendale 0-0 A - Region 1
Oct 11 Oakes 0-0 A - Region 1
Oct 18 Fargo Oak Grove Lutheran 0-0 A - Region 1
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Hazen W 16-8
Aug 31 Hillsboro L 0-41 A - Region 1
Sep 07 Enderlin W 20-16 A - Region 1
Sep 14 Fargo Oak Grove Lutheran W 16-6 A - Region 1
Sep 21 Lisbon L 26-30 A - Region 1
Sep 28 Ellendale L 6-14 A - Region 1
Oct 05 Kindred L 6-26 A - Region 1
Oct 12 Milnor L 6-34 A - Region 1
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Hazen W 32-14
Sep 01 Hillsboro L 0-44 A - Region 1
Sep 08 Enderlin L 6-26 A - Region 1
Sep 15 Fargo Oak Grove Lutheran L 6-27 A - Region 1
Sep 22 Lisbon W 16-12 A - Region 1
Sep 29 Ellendale L 12-42 A - Region 1
Oct 06 Kindred L 12-49 A - Region 1
Oct 13 Milnor W 12-6 A - Region 1
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Enderlin W 28-22
Sep 02 Langdon L 12-40
Sep 09 Rugby W 20-0
Sep 16 Milnor W 21-16 A - Region 1
Sep 23 Carrington W 20-14 A - Region 1
Sep 30 Ellendale W 50-26 A - Region 1
Oct 07 Oakes W 33-0 A - Region 1
Oct 14 Fargo Oak Grove Lutheran W 44-28 A - Region 1
Oct 28 Langdon L 30-34 Class A Quarterfinal
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Enderlin W 15-12
Sep 04 Langdon W 41-28
Sep 11 Rugby W 27-26
Sep 18 Milnor W 35-0 A - Region 1
Sep 25 Carrington L 9-46 A - Region 1
Oct 02 Ellendale W 34-18 A - Region 1
Oct 09 Oakes W 34-7 A - Region 1
Oct 16 Fargo Oak Grove Lutheran W 31-20 A - Region 1
Oct 23 Harvey W 17-14 Class A First Round
Oct 30 Park River L 13-56 Class A Quarterfinal
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Enderlin W 27-0
Sep 05 Steele-Dawson W 36-7 A - Region 1
Sep 12 Milnor L 12-20 A - Region 1
Sep 19 Oakes L 14-57 A - Region 1
Sep 26 Carrington L 0-41 A - Region 1
Oct 03 Hillsboro L 27-50 A - Region 1
Oct 10 Ellendale W 17-14 A - Region 1
Oct 17 Linton L 17-21 A - Region 1
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Enderlin L 7-8
Sep 06 Steele-Dawson W 20-6 A - Region 1
Sep 13 Milnor L 0-30 A - Region 1
Sep 20 Oakes L 6-34 A - Region 1
Sep 27 Carrington L 16-43 A - Region 1
Oct 04 Hillsboro L 8-14 A - Region 1
Oct 11 Ellendale W 20-0 A - Region 1
Oct 18 Linton L 0-30 A - Region 1
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Casselton Central Cass L 6-44
Aug 31 Milnor W 28-20 A - Region 1
Sep 07 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 28-12 A - Region 1
Sep 14 Oakes W 14-7 A - Region 1
Sep 21 Fargo Oak Grove Lutheran W 50-20 A - Region 1
Sep 28 Enderlin L 22-26 A - Region 1
Oct 05 Linton L 8-22 A - Region 1
Oct 12 Steele-Dawson W 20-12 A - Region 1
Oct 19 Langdon L 6-20 Class A First Round
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Larimore L 6-54
Aug 26 Casselton Central Cass L 14-38
Sep 02 Milnor L 0-64 A - Region 1
Sep 09 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 38-6 A - Region 1
Sep 16 Oakes L 14-27 A - Region 1
Sep 23 Fargo Oak Grove Lutheran W 34-0 A - Region 1
Sep 30 Enderlin L 19-22 A - Region 1
Oct 07 Linton L 13-46 A - Region 1
Oct 14 Steele-Dawson W 52-12 A - Region 1
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Larimore L 12-27
Aug 27 Casselton Central Cass L 12-34
Sep 03 Linton L 0-35 A - Region 1
Sep 10 Oakes L 6-32 A - Region 1
Sep 17 Cooperstown Griggs County Central W 28-22 A - Region 1
Sep 24 Milnor L 0-53 A - Region 1
Oct 01 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 34-0 A - Region 1
Oct 08 LaMoure L 12-14 A - Region 1
Oct 15 Enderlin L 18-28 A - Region 1
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Casselton Central Cass L 0-18
Sep 04 Linton L 13-40 A - Region 1
Sep 11 Oakes L 20-40 A - Region 1
Sep 18 Cooperstown Griggs County Central L 6-32 A - Region 1
Sep 25 Milnor L 0-44 A - Region 1
Oct 02 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 20-14 A - Region 1
Oct 09 LaMoure L 6-33 A - Region 1
Oct 16 Enderlin L 6-19 A - Region 1
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 East Grand Forks (MN) Sacred Heart C
Aug 29 Inkster Midway W 33-16
Sep 05 Wyndmere L 12-13 9-Man - Region 2
Sep 12 Hillsboro L 16-48 9-Man - Region 2
Sep 19 Colfax Richland L 26-39 9-Man - Region 2
Sep 26 Cooperstown Griggs County Central W 35-16 9-Man - Region 2
Oct 03 Hankinson W 40-6 9-Man - Region 2
Oct 10 Wimbledon Barnes County North W 33-6 9-Man - Region 2
Oct 17 Hope-Page W 33-12 9-Man - Region 2
Oct 21 Oakes L 0-34 9-Man First Round
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Inkster Midway W 50-6
Aug 31 Wyndmere L 0-40 9-Man - Region 2
Sep 07 Hillsboro L 0-28 9-Man - Region 2
Sep 14 Colfax Richland L 12-24 9-Man - Region 2
Sep 21 Cooperstown Griggs County Central W 49-18 9-Man - Region 2
Sep 28 Hankinson L 16-35 9-Man - Region 2
Oct 05 Wimbledon Barnes County North W 31-6 9-Man - Region 2
Oct 12 Hope-Page L 27-28 9-Man - Region 2
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 Kindred W 22-12
Aug 25 Casselton Central Cass W 36-20
Sep 01 Inkster Midway W 2-0 F
Sep 08 Thompson W 28-20 A - Region 2
Sep 15 Park River W 26-15 A - Region 2
Sep 22 Cooperstown Griggs County Central W 6-0 A - Region 2
Sep 29 Cavalier W 30-16 A - Region 2
Oct 06 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 6-34 A - Region 2
Oct 13 Larimore L 0-37 A - Region 2
Oct 20 Wyndmere L 8-20 Class A First Round
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Kindred W 22-20
Aug 26 Casselton Central Cass L 14-16
Sep 02 Inkster Midway W 45-0 A - Region 2
Sep 08 Thompson W 19-8 A - Region 2
Sep 15 Park River L 0-26 A - Region 2
Sep 22 Cooperstown Griggs County Central W 19-8 A - Region 2
Sep 29 Cavalier L 6-55 A - Region 2
Oct 06 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 14-28 A - Region 2
Oct 13 Larimore L 14-34 A - Region 2
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Casselton Central Cass W 27-12
Sep 03 Kindred W 8-7
Sep 07 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 16-26 A - Region 1
Sep 10 Fargo Oak Grove Lutheran L 6-12 A - Region 1
Sep 17 Cooperstown Griggs County Central L 0-19 A - Region 1
Sep 24 Harvey L 6-28
Oct 01 Hillsboro W 27-8 A - Region 1
Oct 08 LaMoure L 7-14 A - Region 1
Oct 15 Oakes W 58-6 A - Region 1
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Casselton Central Cass L 0-14
Sep 05 Kindred L 12-20
Sep 09 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 14-23 A - Region 1
Sep 12 Fargo Oak Grove Lutheran L 19-42 A - Region 1
Sep 19 Cooperstown Griggs County Central W 28-26 A - Region 1
Sep 26 Harvey L 12-53
Oct 03 Hillsboro W 19-14 A - Region 1
Oct 10 LaMoure L 13-43 A - Region 1
Oct 17 Oakes W 13-6 A - Region 1
Oct 24 Harvey L 6-53 Class A First Round
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Buxton Central Valley W 40-12
Sep 06 Milnor W 34-12 9-Man - Region 1
Sep 13 Hankinson W 48-25 9-Man - Region 1
Sep 20 Forman Sargent Central L 14-36 9-Man - Region 1
Sep 24 Tower City Maple Valley W 33-8 9-Man - Region 1
Sep 27 Hope-Page L 0-33 9-Man - Region 1
Oct 04 Fairmount L 21-24 9-Man - Region 1
Oct 11 Ellendale L 30-42 9-Man - Region 1
Oct 15 Rogers North Central L 6-36 9-Man - Region 1
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Buxton Central Valley L 6-14
Aug 31 Milnor W 54-12 9-Man - Region 1
Sep 07 Hankinson L 22-31 9-Man - Region 1
Sep 14 Forman Sargent Central W 35-12 9-Man - Region 1
Sep 21 Tower City Maple Valley W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 25 Hope-Page L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 28 Fairmount L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 05 Ellendale W 28-20 9-Man - Region 1
Oct 09 Rogers North Central L 27-70 9-Man - Region 1
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Ellendale L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 01 Edgeley L 0-24 9-Man - Region 1
Sep 08 Rogers North Central L 18-26 9-Man - Region 1
Sep 12 Forman Sargent Central L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 15 Buxton Central Valley L 14-54
Sep 22 Hope-Page L 7-14 9-Man - Region 1
Sep 29 Fairmount W 21-16 9-Man - Region 1
Oct 06 Milnor W 36-14 9-Man - Region 1
Oct 13 Hankinson L 0-0 9-Man - Region 1 ?
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Ellendale L 20-22 9-Man - Region 1
Sep 03 Edgeley W 18-8 9-Man - Region 1
Sep 10 Rogers North Central L 15-33 9-Man - Region 1
Sep 17 Buxton Central Valley L 8-40
Sep 24 Page W 41-8 9-Man - Region 1
Oct 01 Fairmount W 26-24 9-Man - Region 1
Oct 05 Forman Sargent Central W 28-21 9-Man - Region 1
Oct 08 Milnor W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 12 Hankinson L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 19 Edinburg L 13-14 9-Man First Round
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Buxton Central Valley L 6-28
Sep 04 open
Sep 11 Wyndmere W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 18 Rogers North Central W 41-22 9-Man - Region 1
Sep 25 Milnor W 34-8 9-Man - Region 1
Oct 02 Drake W 45-6
Oct 06 Fairmount W 74-50 9-Man - Region 1
Oct 09 Page L 20-36 9-Man - Region 1
Oct 16 Forman Sargent Central L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 20 Wyndmere L 8-39 9-Man First Round
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Buxton Central Valley L 0-26
Sep 05 open
Sep 12 Wyndmere L 6-34 9-Man - Region 1
Sep 19 Rogers North Central L 14-36 9-Man - Region 1
Sep 26 Milnor L 16-22 9-Man - Region 1
Oct 03 Drake W 16-14
Oct 07 Fairmount W 28-22 9-Man - Region 1
Oct 10 Page L 0-30 9-Man - Region 1
Oct 14 Forman Sargent Central L 14-41 9-Man - Region 1