ROGERS NORTH CENTRAL CORVAIRS
All-time North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2006 1-7 .125 95-260 9
2005 2-6 .250 166-228 9
2004 4-5 .444 158-251 9
2003 4-4 .500 180-200 9
2002 8-1 .889 266-106 * P 9
2001 8-1 .889 184-105 * P 9
2000 4-5 .444 200-226 9
1999 2-4 .333 118-155 9
1998 2-7 .222 162-288 9
1997 2-6 .250 149-231 9
1996 0-8 .000 59-226 9
1995 1-7 .125 114-271 9
1994 3-6 .333 171-273 9
1993 5-3 .625 100-122 * 9
1992 5-4 .556 160-214 * 9
1991 6-3 .667 232-201 * 9
1990 3-6 .333 186-229 9
1989 3-6 .333 140-228 9
1988 2-7 .222 100-308 9
1987 3-6 .333 154-234 9
1986 5-4 .556 190-177 * 9
1985 2-4 .333 146-119 9
1984 1-8 .111 115-275 9
1983 9-1 .900 238-149 * P 9
1982 2-6 .250 94-143 9
1981 1-7 .125 84-183 9
1980 5-4 .556 149-144 * 9
1979 8-2 .800 365-122 * 9
1978 7-1 .875 244-50 * 9
1977 2-5 .286 66-142 9
1976 3-6 .333 108-252 9
1975 7-1 .875 134-55 * 9
117-163 .418 11 of 30
   
NOTES:
Consolidated with Wimbledon-Courtney in 2007
 
CO-OP NAME HISTORY:
Barnes County North Bison   1989-2006
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Wimbledon-Courtenay Warriors   1989-2006
Hannaford Orioles   1984-90
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Petersburg Dakota Prairie L 0-26
Sep 01 Edgeley L 6-36
Sep 08 Ellendale W 37-6
Sep 15 Colfax Richland L 12-26 9-Man - Region 2
Sep 22 Hillsboro L 0-43 9-Man - Region 2
Sep 29 Hope-Page L 18-49 9-Man - Region 2
Oct 06 Forman Sargent Central L 0-30 9-Man - Region 2
Oct 13 Milnor L 22-44 9-Man - Region 2
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Petersburg Dakota Prairie L 20-40
Sep 02 Edgeley L 20-48
Sep 09 Ellendale L 8-30
Sep 16 Colfax Richland L 6-48 9-Man - Region 2
Sep 23 Hillsboro L 22-26 9-Man - Region 2
Sep 30 Hope-Page L 14-16 9-Man - Region 2
Oct 07 Tower City Maple Valley W 26-20 9-Man - Region 2
Oct 14 Enderlin W 50-0 9-Man - Region 2
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Fort Totten Four Winds W 2-0 F
Sep 03 Walhalla L 12-46 9-Man - Region 2
Sep 10 Lakota W 38-8 9-Man - Region 2
Sep 14 Hope-Page W 36-34 9-Man - Region 2
Sep 17 Buxton Central Valley L 14-30 9-Man - Region 2
Sep 24 Edinburg L 6-52 9-Man - Region 2
Oct 01 Hoople Valley W 16-8 9-Man - Region 2
Oct 08 Petersburg Dakota Prairie L 12-34 9-Man - Region 2
Oct 12 Rolla L 22-39
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Fort Totten Four Winds W 22-0 9-Man - Region 2
Sep 05 Walhalla L 20-56 9-Man - Region 2
Sep 12 Lakota W 34-10 9-Man - Region 2
Sep 16 Hope-Page L 8-28 9-Man - Region 2
Sep 19 Buxton Central Valley W 20-14 9-Man - Region 2
Sep 26 Edinburg L 38-48 9-Man - Region 2
Oct 03 Hoople Valley W 30-6 9-Man - Region 2
Oct 10 Petersburg Dakota Prairie L 8-38 9-Man - Region 2
Oct 14 open
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Hope-Page W 20-14 9-Man - Region 1
Sep 06 open
Sep 13 Ellendale W 44-8 9-Man - Region 1
Sep 20 Fairmount W 46-8 9-Man - Region 1
Sep 24 Forman Sargent Central W 14-12 9-Man - Region 1
Sep 27 Tower City Maple Valley W 28-0 9-Man - Region 1
Oct 04 Hankinson W 38-16 9-Man - Region 1
Oct 11 Milnor W 40-6 9-Man - Region 1
Oct 15 Hunter Northern Cass W 36-6 9-Man - Region 1
Oct 25 Towner L 0-36 9-Man Second Round
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Hope-Page W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Aug 31 open
Sep 07 Ellendale W 38-8 9-Man - Region 1
Sep 14 Fairmount W 40-22 9-Man - Region 1
Sep 21 Forman Sargent Central W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 25 Tower City Maple Valley W 28-14 9-Man - Region 1
Sep 28 Hankinson W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 05 Milnor W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 09 Hunter Northern Cass W 70-27 9-Man - Region 1
Oct 19 Fessenden-Bowdon L 8-34 9-Man Second Round
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Edgeley L 9-28 9-Man - Region 1
Sep 01 Tower City Maple Valley W 48-30
Sep 08 Hunter Northern Cass W 26-18 9-Man - Region 1
Sep 12 Hankinson L 14-32 9-Man - Region 1
Sep 15 Hope-Page L 20-32 9-Man - Region 1
Sep 22 Fairmount W 14-8 9-Man - Region 1
Sep 29 Milnor W 35-8 9-Man - Region 1
Oct 06 Forman Sargent Central L 22-34 9-Man - Region 1
Oct 13 Ellendale L 12-36 9-Man - Region 1
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Edgeley L 18-38 9-Man - Region 1
Sep 03 open
Sep 10 Hunter Northern Cass W 33-15 9-Man - Region 1
Sep 17 Page 0-0 9-Man - Region 1
Sep 24 Fairmount W 27-26 9-Man - Region 1
Oct 01 Milnor L 20-28 9-Man - Region 1
Oct 05 Hankinson L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 08 Forman Sargent Central 0-0 9-Man - Region 1
Oct 15 Ellendale L 20-48 9-Man - Region 1
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Northwood L 30-36
Sep 04 Steele-Dawson W 14-12
Sep 11 Maddock W 36-32
Sep 18 Hunter Northern Cass L 22-41 9-Man - Region 1
Sep 25 Page L 8-39 9-Man - Region 1
Oct 02 Forman Sargent Central L 6-48 9-Man - Region 1
Oct 06 Wyndmere L 8-26 9-Man - Region 1
Oct 09 Fairmount L 32-40 9-Man - Region 1
Oct 16 Milnor L 6-14 9-Man - Region 1
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Wyndmere L 0-44 9-Man - Region 1
Sep 05 Fairmount L 20-28 9-Man - Region 1
Sep 12 Maddock L 27-30
Sep 19 Hunter Northern Cass W 36-14 9-Man - Region 1
Sep 26 Page W 35-30 9-Man - Region 1
Oct 03 Forman Sargent Central L 8-27 9-Man - Region 1
Oct 10 Steele-Dawson L 14-30
Oct 14 open
Oct 17 Milnor L 9-28 9-Man - Region 1
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Page L 6-50
Sep 06 Enderlin L 0-38 9-Man - Region 1
Sep 13 Fairmount L 6-27 9-Man - Region 1
Sep 20 Milnor L 0-14 9-Man - Region 1
Sep 27 Hankinson L 0-6 9-Man - Region 1
Oct 04 Wyndmere L 0-33 9-Man - Region 1
Oct 11 Forman Sargent Central L 23-28 9-Man - Region 1
Oct 18 Napoleon L 24-30
Oct 22 open
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Enderlin L 20-36 9-Man - Region 1
Sep 01 Page L 8-40
Sep 08 Fairmount W 30-14 9-Man - Region 1
Sep 15 Milnor L 18-53 9-Man - Region 1
Sep 22 Hankinson L 18-34 9-Man - Region 1
Sep 29 Wyndmere L 6-40 9-Man - Region 1
Oct 06 Forman Sargent Central L 0-36 9-Man - Region 1
Oct 13 Napoleon L 14-18
Oct 17 open
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Hatton L 22-42
Sep 02 Page L 18-48
Sep 09 Fairmount W 30-20 9-Man - Region 1
Sep 13 Lakota W 36-12
Sep 16 Edgeley L 6-50
Sep 23 Hankinson L 36-38 9-Man - Region 1
Oct 07 Forman Sargent Central L 0-27 9-Man - Region 1
Oct 14 Milnor W 17-8 9-Man - Region 1
Oct 18 Enderlin L 6-28 9-Man - Region 1
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Page W 14-6
Sep 03 Hillsboro W 6-0
Sep 10 Fairmount W 14-6 9-Man - Region 1
Sep 14 Lakota L 10-12
Sep 17 Milnor W 22-14 9-Man - Region 1
Sep 24 Hankinson L 6-34 9-Man - Region 1
Oct 01 ????? 0-0
Oct 08 Forman Sargent Central L 0-44 9-Man - Region 1
Oct 19 Enderlin W 28-6 9-Man - Region 1
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Page W 20-18
Sep 04 Hillsboro L 12-27
Sep 11 Wyndmere L 3-50 9-Man - Region 1
Sep 18 Milnor W 24-6 9-Man - Region 1
Sep 25 Hankinson L 0-40 9-Man - Region 1
Oct 02 Tower City Maple Valley W 35-0 9-Man - Region 1
Oct 06 Lakota L 20-32
Oct 09 Forman Sargent Central W 22-21 9-Man - Region 1
Oct 20 Enderlin W 24-20 9-Man - Region 1
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Page L 14-26
Sep 03 Lakota W 36-26
Sep 06 Hillsboro W 26-21
Sep 13 Wyndmere L 14-20 9-Man - Region 1
Sep 20 Milnor W 20-12 9-Man - Region 1
Sep 27 Hankinson L 16-40 9-Man - Region 1
Oct 04 Tower City Maple Valley W 20-8 9-Man - Region 1
Oct 11 Forman Sargent Central W 40-24 9-Man - Region 1
Oct 22 Enderlin W 46-24 9-Man - Region 1
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Cooperstown Griggs County Central W 36-12
Sep 07 Wyndmere L 0-38 9-Man - Region 1
Sep 14 Milnor W 56-6 9-Man - Region 1
Sep 18 McVille L 6-22
Sep 21 Hankinson L 2-21 9-Man - Region 1
Sep 28 Tower City Maple Valley L 12-22 9-Man - Region 1
Oct 05 Arthur Dakota W 32-20 9-Man - Region 1
Oct 12 Gwinner North Sargent L 28-38 9-Man - Region 1
Oct 23 Page L 14-50 9-Man - Region 1
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Cooperstown W 6-2
Sep 08 Wyndmere L 8-16 9-Man - Region 1
Sep 12 McVille L 16-20
Sep 15 Milnor W 22-6 9-Man - Region 1
Sep 22 Hankinson L 6-26 9-Man - Region 1
Sep 29 Tower City Maple Valley W 30-22 9-Man - Region 1
Oct 06 Arthur Dakota L 14-36 9-Man - Region 1
Oct 13 Gwinner North Sargent L 24-42 9-Man - Region 1
Oct 17 Page L 14-58 9-Man - Region 1
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 New Rockford L 8-34
Sep 02 Finley-Sharon L 14-26 9-Man - Region 2
Sep 09 Tower City Maple Valley W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 16 Cooperstown L 14-51 9-Man - Region 2
Sep 23 Kindred L 28-42 9-Man - Region 2
Sep 30 Page L 0-48 9-Man - Region 2
Oct 07 Enderlin L 16-46 9-Man - Region 2
Oct 11 Wimbledon-Courtenay W 20-14 9-Man - Region 2
Oct 18 Arthur Dakota L 0-47 9-Man - Region 2
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Finley-Sharon L 6-32 9-Man - Region 2
Sep 11 Tower City Maple Valley W 38-22 9-Man - Region 2
Sep 15 Cooperstown W 24-14 9-Man - Region 2
Sep 18 Kindred L 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 25 Enderlin L 12-28 9-Man - Region 2
Oct 02 Page L 20-45 9-Man - Region 2
Oct 09 Wimbledon-Courtenay L 0-52 9-Man - Region 2
Oct 13 Arthur Dakota L 0-27 9-Man - Region 2
Oct 20 New Rockford W 54-14
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Tower City Maple Valley W 25-6 Tall-Towers
Sep 05 Cooperstown W 46-12 Tall-Towers
Sep 12 Hatton L 24-26 Tall-Towers
Sep 16 Wimbledon-Courtenay W 0-0 ?
Sep 19 Buxton Central Valley L 14-22 Tall-Towers
Sep 26 Page L 0-40 Tall-Towers
Oct 03 Wimbledon-Courtenay W 36-28 Tall-Towers
Oct 10 Arthur Dakota W 39-8 Tall-Towers
Oct 21 Finley-Sharon L 6-35 Tall-Towers
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Cooperstown 0-0 Tall-Towers
Aug 30 Hatton L 0-30 Tall-Towers
Sep 06 Buxton Central Valley W 40-2 Tall-Towers
Sep 13 Page L 12-27 Tall-Towers
Sep 20 Wimbledon-Courtenay L 6-14 Tall-Towers
Sep 27 Arthur Dakota L 14-26 Tall-Towers
Oct 04 Hope L 18-38 Tall-Towers
Oct 11 Finley-Sharon L 28-38 Tall-Towers
Oct 15 Tower City Maple Valley W 42-0 Tall-Towers
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Tower City Maple Valley L 6-12
Sep 07 Page L 13-34
Sep 14 McVille W 24-12 Lake-Region
Sep 21 Wimbledon-Courtenay L 18-40 Lake-Region
Sep 28 Lakota L 0-35 Lake-Region
Oct 05 Northwood L 24-46 Lake-Region
Oct 12 LaMoure L 14-36
Oct 19 Finley-Sharon L 0-0 Lake-Region ?
Oct 23 Cooperstown L 16-60 Lake-Region
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 06 McVille W 14-12
Sep 09 Page W 12-8
Sep 13 Tower City Maple Valley W 12-6
Sep 16 Wimbledon-Courtenay W 32-20
Sep 23 Bowdon W 20-15
Sep 27 Argusville Cass Valley North W 28-12
Sep 30 Edgeley W 20-0
Oct 14 Wimbledon-Courtenay W 38-0
Oct 18 Lakota W 42-34
Nov 01 Cooperstown L 20-42 9-Man Quarterfinal
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 McVille L 20-33
Sep 07 Lakota L 0-34
Sep 10 Page L 0-8
Sep 14 Argusville Cass Valley North L 0-12
Sep 24 Bowdon L 18-22
Oct 01 Wimbledon-Courtenay L 12-20
Oct 08 Chaffee W 14-8
Oct 15 Edgeley W 30-6
Oct 19 open
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 McVille L 0-22
Sep 11 Page L 16-30
Sep 18 Arthur Dakota L 0-20
Sep 22 Finley-Sharon L 12-36
Sep 25 Bowdon L 6-13
Oct 02 Chaffee L 20-22
Oct 09 Wimbledon-Courtenay L 0-34
Oct 16 open
Oct 20 Tower City Maple Valley W 30-6
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 McVille W 23-0
Sep 05 Page L 8-16
Sep 12 Finley-Sharon L 16-26
Sep 19 Bowdon W 28-8
Sep 26 Chaffee W 18-8
Sep 30 Enderlin L 6-30
Oct 10 Tower City Maple Valley W 28-0
Oct 14 Wimbledon-Courtenay W 22-20
Oct 21 Arthur Dakota L 0-36
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 McVille W 36-20
Sep 07 Page L 8-30
Sep 14 Wimbledon W 39-12
Sep 18 Bowdon W 60-0
Sep 28 Colfax Richland W 40-0
Oct 02 Tolna W 28-14
Oct 05 Tower City Maple Valley W 58-0
Oct 12 Gwinner North Sargent W 48-14
Oct 23 Arthur Dakota L 8-32
Oct 26 Fairmount W 40-0
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 McVille W 48-22
Sep 08 Tolna L 6-8
Sep 12 Bowdon W 24-0
Sep 22 Wimbledon W 22-8
Sep 29 Colfax Richland W 44-6
Oct 06 Finley-Sharon W 26-0
Oct 13 Gwinner North Sargent W 45-0
Oct 17 open
Oct 24 Tower City Maple Valley W 29-6
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 McVille L 8-16
Sep 09 Tolna L 6-28
Sep 16 open
Sep 23 Wimbledon W 8-6
Sep 30 Finley-Sharon L 14-28
Oct 07 open
Oct 14 Gwinner North Sargent W 18-14
Oct 18 Wimbledon L 6-26
Oct 25 Tower City Maple Valley L 6-24
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 McVille L 14-50
Sep 17 Tolna L 2-36
Sep 21 Wimbledon W 10-6
Sep 24 Hope L 0-58
Sep 28 Page L 6-8
Oct 01 Chaffee W 12-8
Oct 05 Sheldon W 48-16
Oct 08 Arthur Dakota L 16-26
Oct 15 Tower City Maple Valley L 0-44
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 McVille W 14-8
Sep 05 Wimbledon W 18-0
Sep 12 Thompson W 24-0
Sep 19 Arthur Dakota L 0-21
Sep 26 Mapleton W 12-6
Sep 30 Wimbledon W 20-0
Oct 10 Chaffee W 38-14
Oct 14 Tower City Maple Valley W 8-6
Oct 21 open