NEW ROCKFORD-SHEYENNE ROCKETS
All-time North Dakota High School Football scores

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2018 9-1 .900 500-124 * P 9
2017 6-4 .600 368-302 * P 9
2016 5-4 .556 298-244 * P 9
2015 5-4 .556 274-196 * P 9
2014 4-4 .500 247-281 9
2013 2-6 .250 176-245 9
2012 12-0 1.000 512-231 * P 9
2011 5-4 .556 284-222 * P 9
2010 3-6 .333 268-249 P 9
2009 5-4 .556 364-245 * P 9
2008 4-4 .500 114-203
2007 5-4 .556 203-131 * P
2006 4-5 .444 159-194 P
69-50 .580 8 of 13
   
NOTES:
New Rockford and Sheyenne consolidated in 2006
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Thompson 10 2-8 .200 2018
Cavalier 9 3-6 .333 2018
Walhalla 9 7-2 .778 2018
Lakota 7 5-2 .714 2018
Fort Totten Four Winds 6 6-0 1.000 2018
Hope-Page 6 5-1 .833 2018
Leeds 6 6-0 1.000 2018
Rolla 6 1-5 .167 2018
Cando North Star 4 2-2 .500 2016
Harvey 4 0-4 .000 2008
Petersburg Dakota Prairie 4 2-2 .500 2012
Des Lacs-Burlington 3 1-2 .333 2008
Garrison 3 3-0 1.000 2008
Hoople Valley-Edinburg 3 3-0 1.000 2016
Inkster Midway 3 3-0 1.000 2017
Langdon 3 3-0 1.000 2008
Larimore 3 2-1 .667 2018
Napoleon 3 1-2 .333 2011
Stanley 3 2-1 .667 2008
Velva 3 0-3 .000 2008
Fessenden-Bowdon 2 1-1 .500 2010
Hillsboro 2 1-1 .500 2012
Hoople Valley 2 2-0 1.000 2010
Kenmare 2 2-0 1.000 2008
LaMoure 2 1-1 .500 2015
Northwood 2 0-2 .000 2014
Steele Kidder County 2 2-0 1.000 2018
Wyndmere 2 0-2 .000 2017
Buxton Central Valley 1 1-0 1.000 2011
Crosby Divide County 1 1-0 1.000 2012
Dunseith 1 1-0 1.000 2006
Hankinson 1 0-1 .000 2009
Steele-Dawson 1 0-1 .000 2016
TOTALS 69-50 .580
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Leeds 0-0 9-Man - Region 2
Aug 30 Cando North Star 0-0 9-Man - Region 2
Sep 06 St. John 0-0 9-Man - Region 2
Sep 13 ????? 0-0
Sep 20 Walhalla 0-0 9-Man - Region 2
Sep 27 Lakota 0-0 9-Man - Region 2
Oct 04 Rolla 0-0 9-Man - Region 2
Oct 11 Cavalier 0-0 9-Man - Region 2
Oct 18 Dunseith 0-0 9-Man - Region 2
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 17 Rolla W 44-0
Aug 24 Leeds W 70-16
Aug 31 Fort Totten Four Winds W 54-12 9-Man - Region 2
Sep 07 Walhalla W 60-8 9-Man - Region 2
Sep 14 open
Sep 18 Hope-Page W 66-22
Sep 21 Lakota W 60-8 9-Man - Region 2
Sep 28 Larimore W 50-12 9-Man - Region 2
Oct 05 Cavalier W 26-6 9-Man - Region 2
Oct 19 Steele Kidder County W 42-8 9-Man Second Round
Oct 26 Thompson L 28-32 9-Man Quarterfinal
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 18 Rolla L 24-46
Aug 25 Leeds W 50-8
Sep 01 Fort Totten Four Winds W 50-14 9-Man - Region 2
Sep 08 Walhalla W 44-16 9-Man - Region 2
Sep 15 Inkster Midway W 58-0 9-Man - Region 2
Sep 22 Lakota L 22-42 9-Man - Region 2
Sep 29 Larimore W 32-26 9-Man - Region 2
Oct 06 Cavalier L 36-60 9-Man - Region 2
Oct 10 open
Oct 13 Steele Kidder County W 36-34 9-Man First Round
Oct 20 Wyndmere L 16-56 9-Man Second Round
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 19 Rolla L 26-58
Aug 26 Leeds W 48-8
Sep 02 Cando North Star W 20-16 9-Man - Region 2
Sep 09 Walhalla W 52-30 9-Man - Region 2
Sep 16 Inkster Midway W 48-24 9-Man - Region 2
Sep 23 Hoople Valley-Edinburg W 60-0 9-Man - Region 2
Sep 30 Thompson L 14-42 9-Man - Region 2
Oct 07 Cavalier L 8-42 9-Man - Region 2
Oct 11 open
Oct 14 Steele-Dawson L 22-24 9-Man First Round
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Rolla L 6-22
Aug 28 Leeds W 54-12
Sep 04 Cando North Star W 50-0 9-Man - Region 2
Sep 11 Walhalla W 26-22 9-Man - Region 2
Sep 18 Thompson L 26-42 9-Man - Region 2
Sep 25 Hoople Valley-Edinburg W 58-6 9-Man - Region 2
Oct 02 Inkster Midway W 32-12 9-Man - Region 2
Oct 09 Cavalier L 0-46 9-Man - Region 2
Oct 13 open
Oct 16 LaMoure L 22-34 9-Man First Round
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Cando North Star L 31-47 9-Man - Region 2
Aug 29 Northwood L 12-48 9-Man - Region 2
Sep 05 Leeds W 46-22 9-Man - Region 2
Sep 12 Fort Totten Four Winds W 68-8 9-Man - Region 2
Sep 19 Cavalier L 0-66 9-Man - Region 2
Sep 26 open
Oct 03 Hoople Valley-Edinburg W 44-26 9-Man - Region 2
Oct 10 Hope-Page W 38-20 9-Man - Region 2
Oct 17 Thompson L 8-44 9-Man - Region 2
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Cando North Star L 24-42 9-Man - Region 2
Aug 30 Northwood L 14-35 9-Man - Region 2
Sep 06 Leeds W 32-14 9-Man - Region 2
Sep 13 Fort Totten Four Winds W 50-6 9-Man - Region 2
Sep 20 Cavalier L 0-72 9-Man - Region 2
Sep 27 Thompson L 8-41
Oct 04 open
Oct 11 Hope-Page L 18-46 9-Man - Region 2
Oct 18 Thompson L 30-61 9-Man - Region 2
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Hope-Page W 38-22
Aug 31 Walhalla W 56-18 9-Man - Region 2
Sep 07 Lakota W 38-32 9-Man - Region 2
Sep 14 Cavalier W 48-42 9-Man - Region 2
Sep 21 Hillsboro W 40-6 9-Man - Region 2
Sep 28 Hope-Page W 56-8 9-Man - Region 2
Oct 05 Petersburg Dakota Prairie W 50-12 9-Man - Region 2
Oct 12 Thompson W 62-22 9-Man - Region 2
Oct 19 LaMoure W 30-26 9-Man First Round
Oct 26 Lakota W 22-13 9-Man Quarterfinal
Nov 02 Cavalier W 32-8 9-Man Semifinal
Nov 09 Crosby Divide County W 40-22 9-Man Final
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Buxton Central Valley W 34-12 9-Man - Region 2
Aug 26 Cavalier L 14-38 9-Man - Region 2
Sep 02 Hillsboro L 26-28 9-Man - Region 2
Sep 09 Hope-Page W 44-22 9-Man - Region 2
Sep 16 Lakota W 40-34 9-Man - Region 2
Sep 23 Thompson W 42-6 9-Man - Region 2
Sep 30 open
Oct 07 Petersburg Dakota Prairie W 44-0 9-Man - Region 2
Oct 14 Walhalla L 22-34 9-Man - Region 2
Oct 21 Napoleon L 18-48 9-Man First Round
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Fessenden-Bowdon W 21-19
Sep 03 Lakota L 34-36 9-Man - Region 3
Sep 10 Fort Totten Four Winds W 63-0 9-Man - Region 3
Sep 17 Hoople Valley W 60-6 9-Man - Region 3
Sep 24 Napoleon L 6-8
Oct 01 Walhalla L 22-40 9-Man - Region 3
Oct 08 Thompson L 8-34 9-Man - Region 3
Oct 12 Petersburg Dakota Prairie L 42-54 9-Man - Region 3
Oct 15 Wyndmere L 12-52 9-Man First Round
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Fessenden-Bowdon L 20-36
Sep 04 Lakota W 40-34 9-Man - Region 3
Sep 11 Fort Totten Four Winds W 60-6 9-Man - Region 3
Sep 18 Hoople Valley W 60-6 9-Man - Region 3
Sep 25 Napoleon W 22-21
Oct 02 Walhalla W 64-38 9-Man - Region 3
Oct 09 Thompson L 20-26 9-Man - Region 3
Oct 16 Petersburg Dakota Prairie L 52-54 9-Man - Region 3
Oct 20 Hankinson L 26-28 9-Man First Round
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Langdon W 14-8
Aug 29 open
Sep 05 Stanley W 28-18
Sep 12 Garrison W 28-13
Sep 19 Kenmare W 38-0 A - Region 3
Sep 26 Des Lacs-Burlington L 6-25 A - Region 3
Oct 03 Velva L 0-56 A - Region 3
Oct 10 Rolla L 0-34 A - Region 3
Oct 17 Harvey L 0-42 A - Region 3
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Langdon W 34-6
Aug 24 open
Aug 31 Stanley W 39-7
Sep 07 Garrison W 36-8
Sep 14 Kenmare W 46-6 A - Region 3
Sep 21 Des Lacs-Burlington W 30-14 A - Region 3
Sep 28 Velva L 12-14 A - Region 3
Oct 05 Rolla L 6-26 A - Region 3
Oct 12 Harvey L 0-40 A - Region 3
Oct 19 Harvey L 0-10 Class A First Round
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Larimore L 0-21
Sep 01 Velva L 20-35 A - Region 3
Sep 08 Harvey L 0-39 A - Region 3
Sep 15 Des Lacs-Burlington L 12-26 A - Region 3
Sep 22 Garrison W 34-8 A - Region 3
Sep 29 Walhalla W 20-12 A - Region 3
Oct 06 Langdon W 20-19 A - Region 3
Oct 13 Dunseith W 33-0 A - Region 3
Oct 20 Stanley L 20-34 Class A First Round