COLFAX RICHLAND COLTS
All-time North Dakota High School football results

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2018 6-2 .750 303-194 * P 9
2017 3-5 .375 193-317 9
2016 6-4 .600 305-321 * P 9
2015 12-0 1.000 644-212 * P 9
2014 7-3 .700 334-172 * P 9
2013 2-7 .222 151-307 9
2012 5-4 .556 289-279 * 9
2011 3-6 .333 249-331 9
2010 2-7 .222 208-348 9
2009 1-8 .111 56-375 9
2008 8-3 .727 295-177 * P 9
2007 5-5 .500 278-200 P 9
2006 6-2 .750 189-104 * 9
2005 13-0 1.000 522-113 * P 9
2004 3-5 .375 160-245 9
2003 7-3 .700 166-150 * P 9
1987 2-7 .222 84-213 9
1986 4-4 .500 89-52 9
1985 0-9 .000 40-217 9
1984 1-7 .125 50-182 9
1983 2-6 .250 112-184 9
1982 3-6 .333 131-246 9
1981 6-3 .663 215-125 * 9
1980 8-1 .889 184-104 * P 9
1979 0-10 .000 48-260 9
1978 1-6 .143 50-210 9
1977 0-7 .000 44-178
1976 0-9 .000 48-259
1975 1-7 .125 86-321
106-136 .438 11 of 29
   
CO-OP HOST HISTORY:
Kindred Vikings   1988-2002
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 ????? 0-0
Aug 30 LaMoure 0-0 9-Man - Region 1
Sep 06 Wyndmere 0-0 9-Man - Region 1
Sep 13 Enderlin 0-0 9-Man - Region 1
Sep 20 Hope-Page 0-0 9-Man - Region 1
Sep 27 Cooperstown Griggs County Central 0-0 9-Man - Region 1
Oct 04 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg 0-0 9-Man - Region 1
Oct 11 Hankinson 0-0 9-Man - Region 1
Oct 18 Fairmount 0-0 9-Man - Region 1
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 17 Wishek W 54-14
Aug 24 Hankinson W 31-30 9-Man - Region 1
Aug 31 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 30-28 9-Man - Region 1
Sep 07 Thompson L 35-40 9-Man - Region 1
Sep 14 Wyndmere W 30-0 9-Man - Region 1
Sep 21 Northwood W 54-28 9-Man - Region 1
Sep 28 Hope-Page W 63-24 9-Man - Region 1
Oct 05 Napoleon C
Oct 09 open
Oct 19 Oakes L 6-30 9-Man Second Round
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 18 Wishek W 20-16
Aug 25 Hankinson L 25-38 9-Man - Region 1
Sep 01 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 20-19 9-Man - Region 1
Sep 08 Thompson L 18-42 9-Man - Region 1
Sep 15 Wyndmere L 14-56 9-Man - Region 1
Sep 22 Northwood L 27-70 9-Man - Region 1
Sep 29 Hope-Page W 49-30 9-Man - Region 1
Oct 06 Napoleon L 20-46
Oct 10 open
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 19 Kindred L 6-55
Aug 26 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 40-18 9-Man - Region 1
Sep 02 Forman Sargent Central W 44-8 9-Man - Region 1
Sep 09 Northwood W 40-20 9-Man - Region 1
Sep 16 Hope-Page W 44-22 9-Man - Region 1
Sep 23 Hankinson L 12-30 9-Man - Region 1
Sep 30 LaMoure W 68-50 9-Man - Region 1
Oct 07 Wyndmere L 14-42 9-Man - Region 1
Oct 11 open
Oct 14 Linton W 18-10 9-Man First Round
Oct 21 Thompson L 19-66 9-Man Second Round
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Kindred W 39-0
Aug 28 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 62-12 9-Man - Region 1
Sep 04 Forman Sargent Central W 70-6 9-Man - Region 1
Sep 11 Northwood W 66-20 9-Man - Region 1
Sep 18 Hope-Page W 70-0 9-Man - Region 1
Sep 25 Hankinson W 32-28 9-Man - Region 1
Oct 02 LaMoure W 48-12 9-Man - Region 1
Oct 09 Wyndmere W 63-20 9-Man - Region 1
Oct 13 open
Oct 23 Cavalier W 52-22 9-Man Second Round
Oct 30 Thompson W 48-32 9-Man Quarterfinal
Nov 06 Bismarck Shiloh Christian W 50-22 9-Man Semifinal
Nov 13 Rolla W 44-38 9-Man Final
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Wyndmere W 48-0 9-Man - Region 1
Aug 29 Napoleon W 52-14 9-Man - Region 1
Sep 05 Wishek W 30-0 9-Man - Region 1
Sep 12 Strasburg W 34-16 9-Man - Region 1
Sep 19 open
Sep 26 Fargo Oak Grove Lutheran W 48-0 9-Man - Region 1
Oct 03 LaMoure L 14-32 9-Man - Region 1
Oct 10 Forman Sargent Central W 44-22 9-Man - Region 1
Oct 17 Hankinson L 8-14 9-Man - Region 1
Oct 24 Northwood W 44-28 9-Man First Round
Oct 31 LaMoure L 12-46 9-Man Quarterfinal
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Wyndmere W 43-28 9-Man - Region 1
Aug 30 Napoleon L 14-42 9-Man - Region 1
Sep 06 Wishek L 6-38 9-Man - Region 1
Sep 13 Strasburg L 8-29 9-Man - Region 1
Sep 20 Northwood L 28-52
Sep 27 Fargo Oak Grove Lutheran W 36-12 9-Man - Region 1
Oct 04 LaMoure L 14-36 9-Man - Region 1
Oct 11 Forman Sargent Central L 20-28 9-Man - Region 1
Oct 18 Hankinson L 6-42 9-Man - Region 1
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Edgeley W 60-6 9-Man - Region 1
Aug 24 Strasburg W 40-22 9-Man - Region 1
Aug 31 Hankinson L 12-51 9-Man - Region 1
Sep 07 Napoleon W 34-26 9-Man - Region 1
Sep 14 Wyndmere L 14-38 9-Man - Region 1
Sep 21 Wishek L 34-40 9-Man - Region 1
Sep 28 Forman Sargent Central W 34-26 9-Man - Region 1
Oct 05 Ellendale W 47-24 9-Man - Region 1
Oct 12 LaMoure L 14-47 9-Man - Region 1
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Edgeley L 6-47 9-Man - Region 1
Aug 26 Strasburg W 42-24 9-Man - Region 1
Sep 02 Hankinson W 46-28 9-Man - Region 1
Sep 09 Napoleon L 16-36 9-Man - Region 1
Sep 16 Wyndmere L 18-52 9-Man - Region 1
Sep 23 Wishek L 20-32 9-Man - Region 1
Sep 30 Forman Sargent Central L 14-54 9-Man - Region 1
Oct 07 Ellendale W 65-0 9-Man - Region 1
Oct 14 LaMoure L 22-58 9-Man - Region 1
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Lakota L 28-30
Aug 27 Wishek L 18-58
Sep 03 Forman Sargent Central L 28-50 9-Man - Region 2
Sep 10 Hope-Page L 8-36 9-Man - Region 2
Sep 17 Buxton Central Valley W 36-12 9-Man - Region 2
Sep 24 Hillsboro L 24-58 9-Man - Region 2
Oct 01 Edgeley L 14-42
Oct 08 Wyndmere L 30-50 9-Man - Region 2
Oct 12 Hankinson W 22-12 9-Man - Region 2
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Lakota L 0-32
Aug 28 Wishek L 8-48
Sep 04 Forman Sargent Central W 14-6 9-Man - Region 2
Sep 11 Hope-Page L 0-29 9-Man - Region 2
Sep 18 Buxton Central Valley L 6-34 9-Man - Region 2
Sep 25 Hillsboro L 8-60 9-Man - Region 2
Oct 02 Edgeley L 14-42
Oct 09 Wyndmere L 0-68 9-Man - Region 2
Oct 16 Hankinson L 6-56 9-Man - Region 2
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Edgeley W 22-20
Aug 29 Forman Sargent Central W 47-12
Sep 05 Hillsboro W 28-27 9-Man - Region 2
Sep 12 Wyndmere L 6-20 9-Man - Region 2
Sep 19 Hunter Northern Cass W 39-26 9-Man - Region 2
Sep 26 Hope-Page L 15-16 9-Man - Region 2
Oct 03 Wimbledon Barnes County North W 42-12 9-Man - Region 2
Oct 10 Hankinson W 28-0 9-Man - Region 2
Oct 17 Cooperstown Griggs County Central W 34-6 9-Man - Region 2
Oct 21 Thompson W 34-12 9-Man First Round
Oct 24 Napoleon L 0-26 9-Man Second Round
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Edgeley L 0-20
Aug 24 Forman Sargent Central W 34-13
Aug 31 Hillsboro L 8-35 9-Man - Region 2
Sep 07 Wyndmere L 22-28 9-Man - Region 2
Sep 14 Hunter Northern Cass W 24-12 9-Man - Region 2
Sep 21 Hope-Page L 26-28 9-Man - Region 2
Sep 28 Wimbledon Barnes County North W 50-6 9-Man - Region 2
Oct 05 Hankinson W 32-19 9-Man - Region 2
Oct 12 Cooperstown Griggs County Central W 34-18 9-Man - Region 2
Oct 16 Petersburg Dakota Prairie L 44-50 9-Man First Round
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 Oakes W 20-14
Aug 25 open
Sep 01 Ellendale W 47-6
Sep 08 Edgeley W 26-6
Sep 15 Rogers North Central W 26-12 9-Man - Region 2
Sep 22 Hope-Page W 22-0 9-Man - Region 2
Sep 29 Forman Sargent Central W 26-12 9-Man - Region 2
Oct 06 Milnor L 0-20 9-Man - Region 2
Oct 13 Hillsboro L 22-34 9-Man - Region 2
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Oakes W 38-14
Aug 26 Forman Sargent Central W 41-0
Sep 02 Ellendale W 35-6
Sep 09 Edgeley W 30-16
Sep 16 Rogers North Central W 48-6 9-Man - Region 2
Sep 23 Hope-Page W 47-0 9-Man - Region 2
Sep 30 Tower City Maple Valley W 52-6 9-Man - Region 2
Oct 07 Enderlin W 42-0 9-Man - Region 2
Oct 14 Hillsboro W 56-15 9-Man - Region 2
Oct 21 Edgeley W 21-6 9-Man First Round
Oct 28 Napoleon W 42-16 9-Man Quarterfinal
Nov 04 Drake W 28-21 9-Man Semifinal
Nov 11 Crosby Divide County W 42-7 9-Man Final
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Buxton Central Valley L 20-46
Sep 03 Milnor L 0-52 9-Man - Region 1
Sep 10 Hankinson L 32-40 9-Man - Region 1
Sep 17 Tower City Maple Valley L 20-47 9-Man - Region 1
Sep 21 Wyndmere L 17-42 9-Man - Region 1
Sep 24 Forman Sargent Central W 22-6 9-Man - Region 1
Oct 01 Ellendale W 49-12 9-Man - Region 1
Oct 08 Enderlin W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 12 open
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Buxton Central Valley W 24-0
Sep 05 Ellendale W 24-10 9-Man - Region 1
Sep 12 Enderlin W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 19 Forman Sargent Central W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 23 Fairmount W 30-16 9-Man - Region 1
Sep 26 Tower City Maple Valley W 42-7 9-Man - Region 1
Oct 03 Wyndmere L 0-43 9-Man - Region 1
Oct 10 Milnor L 6-30 9-Man - Region 1
Oct 14 Hankinson W 28-8 9-Man - Region 1
Oct 17 Maddock L 12-36 9-Man First Round
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Hankinson L 6-21 9-Man - Region 1
Sep 04 Gwinner North Sargent W 40-12 9-Man - Region 1
Sep 11 Kulm L 19-34 9-Man - Region 1
Sep 18 Ellendale L 13-62 9-Man - Region 1
Sep 25 ????? W 0-0 ?
Oct 02 Edgeley L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 09 LaMoure L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 13 Wyndmere L 0-46 9-Man - Region 1
Oct 20 Milnor L 6-38 9-Man - Region 1
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 open
Sep 05 Kindred L 0-12
Sep 12 Gwinner North Sargent W 35-0
Sep 19 Fairmount W 27-0
Sep 26 Hankinson L 0-28 Wild-Rice
Oct 03 Enderlin 0-0 Wild-Rice
Oct 10 Wyndmere L 0-0 Wild-Rice ?
Oct 14 Milnor W 27-12 Wild-Rice
Oct 21 Lidgerwood 0-0 Wild-Rice
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Kindred L 0-0 ?
Sep 06 Gwinner North Sargent L 12-24
Sep 10 Fairmount L 0-26
Sep 13 LaMoure L 0-22
Sep 20 Enderlin L 14-42 Wild-Rice
Sep 27 Wyndmere L 0-43 Wild-Rice
Oct 04 Milnor L 0-14 Wild-Rice
Oct 11 Lidgerwood L 0-12 Wild-Rice
Oct 15 Hankinson L 14-34 Wild-Rice
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Argusville Cass Valley North W 22-6
Sep 07 Tower City Maple Valley L 8-14
Sep 14 Kindred L 6-26
Sep 21 open
Sep 28 Wyndmere L 8-41 Wild-Rice
Oct 05 Milnor L 6-26 Wild-Rice
Oct 12 Lidgerwood L 0-0 Wild-Rice ?
Oct 19 Hankinson L 0-31 Wild-Rice
Oct 23 Enderlin L 0-38 Wild-Rice
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Tower City Maple Valley W 8-0
Sep 09 Argusville Cass Valley North L 18-20
Sep 16 Enderlin L 20-44 Wild-Rice
Sep 23 Lidgerwood W 22-6 Wild-Rice
Sep 30 Wimbledon-Courtenay L 26-38
Oct 07 Wyndmere L 0-41 Wild-Rice
Oct 14 open
Oct 18 Hankinson L 6-21 Wild-Rice
Oct 25 Milnor L 12-14 Wild-Rice
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Tower City Maple Valley L 18-28
Sep 10 Argusville Cass Valley North L 18-27
Sep 17 Lidgerwood W 34-18 Wild-Rice
Sep 24 Fairmount W 14-6 Wild-Rice
Oct 01 Gwinner North Sargent W 20-0
Oct 08 Wyndmere L 8-51 Wild-Rice
Oct 15 Hankinson L 6-44 Wild-Rice
Oct 19 Milnor L 13-28 Wild-Rice
Oct 26 Enderlin L 0-44 Wild-Rice
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Tower City Maple Valley W 38-14
Sep 11 Argusville Cass Valley North W 29-26
Sep 18 Fairmount L 8-14 Wild-Rice
Sep 25 Gwinner North Sargent W 22-10
Oct 02 Wyndmere L 0-18 Wild-Rice
Oct 09 Hankinson L 0-0 Wild-Rice ?
Oct 16 Milnor W 51-6 Wild-Rice
Oct 20 Enderlin W 22-21 Wild-Rice
Oct 27 Lidgerwood W 45-16 Wild-Rice
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Tower City Maple Valley W 6-2
Sep 05 Argusville Cass Valley North W 22-18
Sep 12 ????? 0-0
Sep 19 ????? 0-0
Sep 26 Enderlin W 38-20
Sep 30 Fairmount W 18-12
Oct 03 Gwinner North Sargent W 30-16
Oct 10 Chaffee W 26-0
Oct 24 New Effington (SD) W 24-8
Oct 28 Esmond L 20-28 9-Man Quarterfinal
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Tower City Maple Valley L 14-28
Sep 07 Argusville Cass Valley North L 14-20
Sep 14 Gwinner North Sargent L 6-30
Sep 18 Fairmount L 6-40
Sep 25 Page L 0-0 ?
Sep 28 Rogers North Central L 0-40
Oct 05 Chaffee L 8-26
Oct 12 Underwood (MN) L 0-76
Oct 26 Arthur Dakota L 0-0 ?
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Tower City Maple Valley L 6-32
Sep 08 ????? 0-0
Sep 15 ????? 0-0
Sep 19 Page L 6-46
Sep 29 Rogers North Central L 6-44
Oct 03 ????? 0-0
Oct 10 Chaffee L 20-40
Oct 17 ????? 0-0
Oct 24 Arthur Dakota L 12-48
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 open
Sep 09 Fairmount L 6-34 Wild-Rice
Sep 16 Lidgerwood L 14-34 Wild-Rice
Sep 23 Casselton Central Cass L 0-26 Wild-Rice
Sep 30 Wyndmere L 0-30 Wild-Rice
Oct 07 Milnor L 6-12 Wild-Rice
Oct 14 Hankinson L 0-0 Wild-Rice ?
Oct 18 Kindred L 18-42 Wild-Rice
Oct 25 open
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 West Fargo JV L 0-7
Sep 10 Kindred L 0-18 Wild-Rice
Sep 17 Hankinson L 8-33 Wild-Rice
Sep 24 Milnor L 6-28 Wild-Rice
Oct 01 Wyndmere L 6-49 Wild-Rice
Oct 08 Casselton Central Cass L 6-26 Wild-Rice
Oct 15 Lidgerwood L 8-12 Wild-Rice
Oct 19 Fairmount L 8-52 Wild-Rice
Oct 26 Fargo Oak Grove Lutheran L 6-34
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 open
Sep 05 Fairmount L 6-50 Wild-Rice
Sep 12 Lidgerwood L 14-34 Wild-Rice
Sep 19 Gwinner North Sargent W 6-0 Wild-Rice
Sep 26 Wyndmere L 8-46 Wild-Rice
Oct 03 Milnor L 24-44 Wild-Rice
Oct 07 West Fargo JV L 8-54
Oct 10 Hankinson L 14-31 Wild-Rice
Oct 17 Kindred L 6-62 Wild-Rice