ROLETTE COMETS
All-time North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2006 1-7 .125 52-284 9
2005 5-3 .625 235-152 * 9
2004 5-4 .556 185-149 * 9
2003 5-4 .556 159-117 * P 9
2002 5-4 .556 284-214 * P 9
2001 8-4 .667 232-179 * P 9
2000 5-2 .714 203-106 * 9
1999 2-4 .333 102-116 9
1998 5-4 .556 170-152 * P 9
1997 12-1 .923 527-109 * P 9
1996 4-3 .571 164-144 9
1995 5-3 .625 130-74 * 9
1994 7-2 .778 210-99 * P 9
1993 6-3 .667 237-118 * P 9
1992 11-1 .917 398-73 * P 9
1991 10-1 .909 316-73 * P 9
1990 11-1 .917 317-108 * P 9
1989 8-2 .800 283-115 * P 9
1988 6-2 .750 231-62 * 9
1987 7-2 .778 303-96 * 9
1986 8-2 .800 183-106 * P 9
1985 3-5 .375 125-161 9
1984 7-2 .778 244-99 * 9
1983 6-3 .667 173-140 * 9
1982 5-4 .556 135-149 * 9
1981 7-2 .778 189-98 * 9
1980 4-5 .444 177-153 9
1979 4-6 .400 164-178 9
1978 7-2 .778 186-69 * 9
1977 8-2 .800 235-64 * 9
1976 3-7 .300 88-180 9
1975 2-4 .333 98-108 9
163-96 .629 24 of 32
   
CO-OP NAME HISTORY:
North Prairie Cougars   2007-
Rolette/Wolford Comets   19??-2006
 
CO-OP HOST HISTORY:
Rolla Bulldogs   2007-
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Wolford Wolves   1981-2006
Willow City Red Wings   1982-??
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Leeds L 0-48
Sep 01 Kenmare L 0-42
Sep 08 Crosby Divide County L 0-32
Sep 15 Rolla L 0-35 9-Man - Region 4
Sep 22 Glenburn L 14-40 9-Man - Region 4
Sep 29 St. John L 20-38 9-Man - Region 4
Oct 06 Westhope L 6-41 9-Man - Region 4
Oct 13 Cando W 12-8 9-Man - Region 4
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Leeds L 28-36
Sep 02 Kenmare W 35-8
Sep 09 Crosby Divide County W 14-7
Sep 16 Rolla L 21-40 9-Man - Region 4
Sep 23 Glenburn W 56-21 9-Man - Region 4
Sep 30 St. John W 53-14 9-Man - Region 4
Oct 07 Westhope L 0-18 9-Man - Region 4
Oct 14 Cando W 28-8 9-Man - Region 4
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Cando L 12-34 9-Man - Region 3
Sep 03 Rolla L 14-27 9-Man - Region 3
Sep 10 Maddock W 37-0 9-Man - Region 3
Sep 17 Leeds L 27-32 9-Man - Region 3
Sep 21 St. John W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 24 Lakota W 34-12
Oct 01 New Rockford L 26-44 9-Man - Region 3
Oct 08 Drake W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 12 Fessenden-Bowdon W 35-0 9-Man - Region 3
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Rolla W 8-6 9-Man - Region 3
Sep 05 Maddock L 0-14 9-Man - Region 3
Sep 12 St. John W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 16 Leeds W 42-0 9-Man - Region 3
Sep 19 open
Sep 26 New Rockford L 0-28 9-Man - Region 3
Oct 03 Drake W 43-12 9-Man - Region 3
Oct 10 Fessenden-Bowdon L 12-21 9-Man - Region 3
Oct 14 Cando W 40-12 9-Man - Region 3
Oct 17 Hope-Page L 14-24 9-Man First Round
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Maddock L 6-25 9-Man - Region 3
Sep 06 St. John W 24-16 9-Man - Region 3
Sep 13 Leeds W 32-12 9-Man - Region 3
Sep 17 open
Sep 20 Towner L 26-36 9-Man - Region 3
Sep 27 Drake W 46-16 9-Man - Region 3
Oct 04 Fessenden-Bowdon L 48-55 9-Man - Region 3
Oct 11 Dunseith W 52-0 9-Man - Region 3
Oct 15 Rolla W 26-12 9-Man - Region 3
Oct 18 New Rockford L 24-42 9-Man First Round
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Dunseith W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Aug 31 Leeds W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 07 Rolla W 22-8 9-Man - Region 3
Sep 14 Towner L 12-34 9-Man - Region 3
Sep 18 open
Sep 21 St. John W 50-14 9-Man - Region 3
Sep 28 Fessenden-Bowdon L 34-46 9-Man - Region 3
Oct 05 Drake W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 09 Maddock L 8-14 9-Man - Region 3
Oct 12 Fairmount W 22-8 9-Man First Round
Oct 19 New Rockford W 40-14 9-Man Second Round
Oct 26 Fessenden-Bowdon W 21-12 9-Man Quarterfinal
Nov 02 Maddock L 23-29 9-Man Semifinal
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Leeds W 54-28 9-Man - Region 3
Sep 01 Rolla L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 08 open
Sep 15 Towner L 14-28 9-Man - Region 3
Sep 22 St. John 0-0 9-Man - Region 3
Sep 29 Fessenden-Bowdon W 27-20 9-Man - Region 3
Oct 03 Drake W 38-8 9-Man - Region 3
Oct 06 Maddock W 18-14 9-Man - Region 3
Oct 13 Dunseith W 52-8 9-Man - Region 3
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Rolla L 20-36 9-Man - Region 3
Sep 03 open
Sep 10 Towner L 12-14 9-Man - Region 3
Sep 17 St. John W 38-0 9-Man - Region 3
Sep 24 Fessenden-Bowdon L 12-44 9-Man - Region 3
Oct 01 Drake W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 05 Maddock L 20-22 9-Man - Region 3
Oct 08 Dunseith 0-0 9-Man - Region 3
Oct 12 Leeds 0-0 9-Man - Region 3
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Drake L 16-34
Sep 04 Westhope W 26-12 9-Man - Region 3
Sep 11 Trenton L 0-0 ?
Sep 18 Cando W 38-18 9-Man - Region 3
Sep 25 Rolla 0-0 9-Man - Region 3
Oct 02 Glenburn W 32-19 9-Man - Region 3
Oct 06 St. John 0-0 9-Man - Region 3
Oct 13 Dunseith W 44-40 9-Man - Region 3
Oct 16 open
Oct 23 Ellendale L 14-29 9-Man Second Round
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Drake W 38-6
Sep 05 Mohall W 24-0 9-Man - Region 3
Sep 12 Cando W 36-0 9-Man - Region 3
Sep 19 Rolla W 46-18 9-Man - Region 3
Sep 26 Glenburn W 30-0 9-Man - Region 3
Oct 03 St. John W 55-6 9-Man - Region 3
Oct 07 Dunseith W 62-14 9-Man - Region 3
Oct 14 Westhope W 54-7 9-Man - Region 3
Oct 17 open
Oct 21 Rolla W 36-0 9-Man First Round
Oct 24 Towner W 54-22 9-Man Second Round
Oct 31 Wyndmere W 52-6 9-Man Quarterfinal
Nov 07 Forman Sargent Central W 26-14 9-Man Semifinal
Nov 14 New England L 14-16 9-Man Final
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Lakota L 24-46
Sep 06 Towner W 28-22 9-Man - Region 4
Sep 13 Rolla L 0-38 9-Man - Region 4
Sep 20 Glenburn W 46-6 9-Man - Region 4
Sep 27 St. John W 2-0 F
Oct 04 Dunseith W 58-8 9-Man - Region 4
Oct 11 Westhope L 6-24 9-Man - Region 4
Oct 15 Mohall 0-0 9-Man - Region 4
Oct 18 open
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Lakota W 14-8
Sep 01 Rolla L 6-14 9-Man - Region 4
Sep 08 Glenburn W 36-6 9-Man - Region 4
Sep 15 St. John W 2-0 F
Sep 22 Dunseith L 8-12 9-Man - Region 4
Sep 29 Westhope W 34-14 9-Man - Region 4
Oct 06 Mohall L 8-20 9-Man - Region 4
Oct 13 Towner W 22-0 9-Man - Region 4
Oct 17 open
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Lakota W 0-0 ?
Sep 02 Glenburn W 39-14 9-Man - Region 4
Sep 09 St. John W 34-0 9-Man - Region 4
Sep 16 Dunseith W 31-0 9-Man - Region 4
Sep 23 Westhope W 30-0 9-Man - Region 4
Sep 30 Mohall W 20-0 9-Man - Region 4
Oct 07 Berthold W 30-16 9-Man - Region 4
Oct 14 Rolla L 0-32 9-Man - Region 4
Oct 18 open
Oct 21 Cando L 26-37 9-Man First Round
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Lakota W 26-12
Sep 03 St. John W 34-6 9-Man - Region 4
Sep 10 Dunseith W 20-6 9-Man - Region 4
Sep 17 Westhope W 50-14 9-Man - Region 4
Sep 24 Mohall W 46-6 9-Man - Region 4
Oct 01 Berthold W 39-0 9-Man - Region 4
Oct 08 Rolla L 6-12 9-Man - Region 4
Oct 12 Glenburn L 8-42 9-Man - Region 4
Oct 19 open
Oct 22 Leeds L 8-20 9-Man First Round
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Fessenden W 44-6
Sep 04 Dunseith W 0-0 9-Man - Region 4 ?
Sep 11 Westhope W 0-0 9-Man - Region 4 ?
Sep 18 Mohall W 43-6 9-Man - Region 4
Sep 25 Berthold W 64-14 9-Man - Region 4
Oct 02 Rolla W 28-6 9-Man - Region 4
Oct 09 Glenburn W 48-0 9-Man - Region 4
Oct 13 St. John W 42-0 9-Man - Region 4
Oct 20 Cando W 50-0
Oct 27 Cando W 43-6 9-Man First Round
Oct 30 Buxton Central Valley W 22-16 9-Man Quarterfinal
Nov 06 Wyndmere L 14-19 9-Man Semifinal
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 ????? W 0-0 ?
Sep 06 Westhope W 24-8 9-Man - Region 4
Sep 13 Mohall W 0-0 9-Man - Region 4 ?
Sep 20 Berthold W 34-0 9-Man - Region 4
Sep 27 Rolla W 40-8 9-Man - Region 4
Oct 04 open
Oct 11 St. John W 42-6 9-Man - Region 4
Oct 15 Dunseith W 44-12 9-Man - Region 4
Oct 22 Cando W 36-14
Oct 29 Hoople Valley W 46-0 9-Man First Round
Nov 09 McVille W 38-6 9-Man Quarterfinal
Nov 12 Hankinson L 12-19 9-Man Semifinal
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Mohall W 36-0 9-Man - Region 4
Sep 07 Rolla W 32-8 9-Man - Region 4
Sep 14 Surrey W 0-0 9-Man - Region 4 ?
Sep 21 St. John W 0-0 9-Man - Region 4 ?
Sep 28 open
Oct 05 Berthold W 50-0 9-Man - Region 4
Oct 12 Dunseith W 40-0 9-Man - Region 4
Oct 16 Westhope L 14-22 9-Man - Region 4
Oct 23 Cando W 36-16
Oct 30 Cando W 38-14 9-Man First Round
Nov 02 Hankinson W 36-28 9-Man Quarterfinal
Nov 09 Leeds W 3-0 9-Man Semifinal
Nov 16 Mott W 32-20 9-Man Final
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Rolla L 0-0 9-Man - Region 4 ?
Sep 01 Surrey W 0-0 9-Man - Region 4 ?
Sep 08 St. John W 45-0 9-Man - Region 4
Sep 15 Glenburn W 30-0 9-Man - Region 4
Sep 22 Berthold W 0-0 9-Man - Region 4 ?
Sep 29 Dunseith W 42-38 9-Man - Region 4
Oct 06 Westhope W 48-0 9-Man - Region 4
Oct 13 open
Oct 17 Mohall W 52-6 9-Man - Region 4
Oct 24 Walhalla W 46-26 9-Man First Round
Oct 27 Page L 20-45 9-Man Quarterfinal
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Sherwood W 36-0 9-Man - Region 5
Sep 02 St. John W 12-0 9-Man - Region 5
Sep 09 Glenburn W 48-0 9-Man - Region 5
Sep 16 Berthold L 14-27 9-Man - Region 5
Sep 23 Dunseith W 33-8 9-Man - Region 5
Sep 30 Westhope W 46-0 9-Man - Region 5
Oct 07 open
Oct 11 Mohall W 28-8 9-Man - Region 5
Oct 18 Rolla L 14-19 9-Man - Region 5
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 St. John W 20-0 9-Man - Region 5
Sep 04 Glenburn W 50-8 9-Man - Region 5
Sep 11 Berthold L 26-28 9-Man - Region 5
Sep 18 Dunseith W 33-8 9-Man - Region 5
Sep 25 Westhope W 37-8 9-Man - Region 5
Oct 02 Towner W 50-6
Oct 09 Carpio W 35-0 9-Man - Region 5
Oct 13 Rolla L 6-24 9-Man - Region 5
Oct 20 Sherwood W 46-14 9-Man - Region 5
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Westhope W 20-19
Sep 05 St. John W 40-0
Sep 12 Dunseith W 0-0 ?
Sep 19 Towner W 38-0
Sep 26 Cando W 6-0
Oct 03 Leeds W 22-14
Oct 10 Starkweather W 31-6
Oct 14 Maddock L 0-40
Oct 21 Rolla W 20-3
Oct 28 Berthold L 6-24 9-Man First Round
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Westhope L 0-31
Sep 06 Starkweather L 2-24
Sep 13 Leeds L 20-22
Sep 20 Cando L 22-32
Sep 27 Towner L 12-20
Oct 04 Dunseith W 17-14
Oct 11 Rolla W 18-6
Oct 15 St. John W 34-12
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Minnewaukan W 35-8
Sep 07 Rolla W 6-0
Sep 14 Starkweather W 47-6
Sep 21 Dunseith W 20-8
Sep 28 St. John W 47-6
Oct 05 Calvin Border Central W 38-16
Oct 12 Cando L 8-14
Oct 19 Walhalla W 43-0
Oct 23 Westhope L 0-41
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Esmond L 0-27
Sep 09 Starkweather L 8-18
Sep 16 Dunseith W 41-15
Sep 23 St. John W 22-13
Sep 27 Minnewaukan W 30-0
Oct 04 Calvin Border Central W 13-12
Oct 07 Cando W 21-8
Oct 14 Walhalla L 6-47
Oct 21 Rolla W 32-0
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Glenburn W 20-6
Sep 10 Dunseith W 25-6
Sep 17 St. John W 14-8
Sep 24 Calvin Border Central L 20-22
Sep 28 Westhope L 0-12
Oct 08 Walhalla W 13-12
Oct 12 Minnewaukan W 25-16
Oct 15 Rolla L 6-47
Oct 19 Starkweather L 12-20
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Glenburn L 6-32
Sep 11 Minnewaukan W 38-6
Sep 18 Dunseith W 15-14
Sep 29 Westhope W 25-0
Oct 02 Starkweather W 7-6
Oct 09 Calvin Border Central W 64-0
Oct 16 St. John W 8-6
Oct 20 Anamoose W 14-12
Oct 27 Esmond L 12-22
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Esmond L 13-30
Sep 12 St. John W 15-14
Sep 16 Rolla W 42-2
Sep 26 Bisbee-Egeland L 6-12
Sep 30 Starkweather L 12-14
Oct 07 Calvin Border Central W 40-0
Oct 10 Glenburn L 0-59
Oct 14 Westhope L 0-14
Oct 21 Maddock W 49-8
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Esmond L 6-22
Sep 04 Dunseith W 28-8
Sep 07 Glenburn L 13-40
Sep 14 Rock Lake L 12-14
Sep 21 Starkweather L 8-28
Sep 28 Bisbee W 26-8
Oct 02 Calvin Border Central W 28-8
Oct 05 Westhope L 6-16
Oct 12 St. John W 21-14
Oct 16 Maddock L 16-20
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Maddock W 26-6
Sep 05 Glenburn L 15-19
Sep 12 Westhope L 0-8
Sep 15 St. John W 26-0
Sep 22 Rock Lake W 33-12
Sep 29 Starkweather W 14-12
Oct 03 Bisbee W 36-0
Oct 13 Calvin Border Central W 20-6
Oct 17 Esmond W 16-6
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Minnewaukan L 0-16
Sep 06 Esmond L 6-34
Sep 09 Calvin Border Central W 34-8
Sep 20 Maddock W 12-6
Sep 23 Rock Lake W 20-0
Sep 30 Bisbee W 53-0
Oct 07 Starkweather W 15-0
Oct 11 Leeds W 27-0
Oct 18 St. John W 40-0
Oct 28 Dunseith W 28-0
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Maddock L 6-42
Sep 10 Calvin Border Central L 6-36
Sep 14 Minnewaukan L 6-32
Sep 17 ????? 0-0
Sep 24 Rock Lake L 6-14
Oct 01 Bisbee W 6-0
Oct 08 Starkweather L 12-24
Oct 12 Leeds W 26-6
Oct 19 St. John L 20-26
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Towner L 14-22
Sep 05 Esmond L 8-22
Sep 12 ????? 0-0
Sep 16 Minnewaukan L 14-32
Sep 26 Starkweather L 20-26
Oct 03 ????? 0-0
Oct 10 ????? 0-0
Oct 17 Leeds W 20-6
Oct 21 Petersburg Unity W 22-0