FARGO SHANLEY CATHOLIC DEACONS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 2-1 .667 90-74
2018 11-0 1.000 352-117 * P
2017 10-1 .909 351-100 * P
2016 9-2 .818 351-127 * P
2015 10-2 .833 409-150 * P
2014 10-2 .833 454-112 * P
2013 9-2 .818 351-132 * P
2012 10-2 .833 385-167 * P
2011 8-4 .667 286-164 * P
2010 12-0 1.000 543-142 * P
2009 10-2 .833 348-252 * P
2008 2-8 .200 138-244 P
2007 1-8 .111 88-272
2006 0-9 .000 46-286
2005 2-7 .222 86-199
2004 3-6 .333 138-144
2003 7-4 .636 273-182 * P
2002 3-6 .333 134-180
2001 4-6 .400 162-261 P
2000 1-8 .111 121-257
1999 0-9 .000 37-291
1998 0-9 .000 87-278
1997 6-4 .600 211-198 * P
1996 8-3 .727 240-95 * P
1995 5-5 .500 157-120 P
1994 5-4 .556 98-142 * P
1993 2-6 .250 100-118
1992 2-6 .250 73-118
1991 2-6 .250 50-212
1990 2-7 .222 72-237 P
1989 5-5 .500 122-162 P
1988 5-4 .556 197-186 *
1987 7-4 .636 203-172 * P
1986 6-4 .600 233-162 * P
1985 5-5 .500 204-143 P
1984 2-7 .222 103-139
1983 12-0 1.000 432-116 * P
1982 7-3 .700 226-78 * P
1981 11-1 .917 305-115 * P
1980 9-3 .750 162-109 * P
1979 8-2 .800 265-61 * P
1978 7-3 .700 231-136 * P
1977 10-0 1.000 393-59 * P
1976 11-0 1.000 354-88 * P
1975 10-0 1.000 381-77 * P
271-180 .601 26 of 45
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Fargo North 44 22-20 .524 2016
Wahpeton 40 28-12 .700 2018
Fargo South 38 8-30 .211 2019
Grand Forks Red River 35 18-17 .514 2009
Grand Forks Central 34 16-18 .471 2008
West Fargo 33 17-16 .515 2008
Jamestown 28 20-8 .714 2019
Bismarck St. Mary's Central 27 11-16 .407 2019
Valley City 18 15-3 .833 2018
Bismarck Century 17 9-8 .529 2008
Devils Lake 17 11-6 .647 2018
Grafton 12 10-2 .833 2018
Casselton Central Cass 11 10-1 .909 2018
Minot 11 5-6 .455 2008
Kindred 10 9-1 .900 2016
Lisbon 8 8-0 1.000 2016
Mandan 7 3-4 .429 2006
Moorhead (MN) 6 5-1   .833 1988
Watford City 6 6-0 1.000 2018
Belcourt Turtle Mountain 5 5-0 1.000 2018
Bismarck 5 3-2 .600 2003
Dickinson 5 2-3 .400 2000
Enderlin 4 4-0 1.000 2016
Beulah 3 2-1 .667 2015
Detroit Lakes (MN) 3 2-1 .667 2010
Dickinson Trinity 3 3-0 1.000 2015
Fargo Davies 3 2-1 .667 2012
Aberdeen (SD) Roncalli 2 2-0 1.000 1990
Cooperstown Griggs County Central 2 2-0 1.000 2012
Fargo Oak Grove Lutheran 2 2-0 1.000 2010
Hillsboro 2 2-0 1.000 2016
Sioux Falls (SD) O'Gorman Catholic 2 1-1 .500 1979
Superior (WI) 2 2-0 1.000 1976
Williston 2 1-1 .500 1986
Carrington 1 1-0 1.000 2009
Cavalier 1 1-0 1.000 1975
Mendota Heights (MN) St. Thomas Academy 1 1-0 1.000 1976
Minot Bishop Ryan Catholic 1 1-0 1.000 2011
Rugby 1 1-0 1.000 2012
St. Paul (MN) Cretin-Derham Hall 1 0-1 .000 1989
TOTALS 271-180 .601
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Bismarck St. Mary's Central W 23-21
Sep 06 Jamestown W 44-27
Sep 13 Fargo South L 23-26 AAA - East
Sep 20 Grand Forks Central 0-0 AAA - East
Sep 27 Fargo North 0-0 AAA - East
Oct 04 West Fargo Sheyenne 0-0 AAA - East
Oct 11 Grand Forks Red River 0-0 AAA - East
Oct 18 West Fargo 0-0 AAA - East
Oct 25 Fargo Davies 0-0 AAA - East
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Jamestown W 27-26 AA
Aug 31 Grafton W 49-0 AA
Sep 07 Watford City W 58-0 AA
Sep 14 Casselton Central Cass W 40-22 AA
Sep 21 Belcourt Turtle Mountain W 33-8 AA
Sep 28 Bismarck St. Mary's Central W 14-7 AA
Oct 05 Valley City W 16-12 AA
Oct 12 Wahpeton W 38-0 AA
Oct 19 Devils Lake W 28-7 AA
Nov 02 Jamestown W 21-14 Class AA Semifinal
Nov 09 Bismarck St. Mary's Central W 28-21 Class AA Final
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Jamestown W 14-7 AA
Sep 01 Grafton W 48-0 AA
Sep 08 Watford City W 25-0 AA
Sep 15 Casselton Central Cass W 48-7 AA
Sep 22 Belcourt Turtle Mountain W 63-14 AA
Sep 29 Bismarck St. Mary's Central W 17-14 AA
Oct 06 Valley City W 55-6 AA
Oct 13 Wahpeton W 14-8 AA
Oct 20 Devils Lake W 38-7 AA
Nov 03 Watford City W 17-6 Class AA Semifinal
Nov 10 Bismarck St. Mary's Central L 12-31 Class AA Final
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Bismarck St. Mary's Central L 7-18
Sep 02 Fargo North W 16-12
Sep 09 Lisbon W 41-0 AA - East
Sep 16 Enderlin W 45-14 AA - East
Sep 23 Grafton W 49-14 AA - East
Sep 30 Kindred W 16-7 AA - East
Oct 07 Wahpeton W 40-6 AA - East
Oct 14 Casselton Central Cass W 49-13 AA - East
Oct 21 Hillsboro W 28-8 AA - East
Oct 28 Watford City W 31-0 Class AA Quarterfinal
Nov 04 Kindred L 29-35 Class AA Semifinal
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Bismarck St. Mary's Central L 19-27
Sep 04 Fargo North W 34-20
Sep 11 Lisbon W 57-0 AA - East
Sep 18 Enderlin W 48-12 AA - East
Sep 25 Grafton W 27-10 AA - East
Oct 02 Kindred W 55-7 AA - East
Oct 09 Wahpeton W 14-6 AA - East
Oct 16 Casselton Central Cass W 20-6 AA - East
Oct 23 Hillsboro W 31-8 AA - East
Oct 30 Dickinson Trinity W 41-7 Class AA Quarterfinal
Nov 06 Casselton Central Cass W 45-14 Class AA Semifinal
Nov 13 Beulah L 18-33 Class AA Final
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Bismarck St. Mary's Central L 27-28
Sep 05 Fargo North W 54-0
Sep 12 Enderlin W 49-12 AA - East
Sep 19 Grafton W 42-0 AA - East
Sep 26 Kindred W 48-7 AA - East
Oct 03 Wahpeton W 34-6 AA - East
Oct 10 Casselton Central Cass W 35-6 AA - East
Oct 17 Valley City W 40-13 AA - East
Oct 24 Lisbon W 41-6 AA - East
Oct 31 Watford City W 41-7 Class AA Quarterfinal
Nov 07 Beulah W 36-6 Class AA Semifinal
Nov 14 Bismarck St. Mary's Central L 7-21 Class AA Final
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Bismarck St. Mary's Central L 9-14
Sep 06 Fargo North W 49-22
Sep 13 Enderlin W 54-6 AA - East
Sep 20 Grafton W 33-30 AA - East
Sep 27 Kindred W 42-6 AA - East
Oct 04 Wahpeton W 13-0 AA - East
Oct 11 Casselton Central Cass W 40-20 AA - East
Oct 18 Valley City W 39-14 AA - East
Oct 25 Lisbon W 28-6 AA - East
Nov 01 Watford City W 34-2 Class AA Quarterfinal
Nov 08 Bismarck St. Mary's Central L 10-12 Class AA Semifinal
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Fargo Davies L 20-21
Aug 31 Fargo North W 20-7
Sep 07 Grafton W 42-24 AA - East
Sep 14 Kindred W 43-6 AA - East
Sep 21 Wahpeton W 34-20 AA - East
Sep 28 Casselton Central Cass L 20-32 AA - East
Oct 05 Valley City W 6-0 AA - East
Oct 12 Lisbon W 66-0 AA - East
Oct 19 Cooperstown Griggs County Central W 47-15 AA - East
Oct 26 Rugby W 46-20 Class AA Quarterfinal
Nov 03 Beulah W 27-14 Class AA Semifinal
Nov 10 Grafton W 14-8 Class AA Final
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Fargo Davies W 16-10
Sep 02 Fargo North L 10-16
Sep 09 Grafton L 14-18 AA - East
Sep 16 Kindred W 30-14 AA - East
Sep 23 Wahpeton W 37-6 AA - East
Sep 30 Casselton Central Cass W 34-18 AA - East
Oct 07 Valley City L 14-22 AA - East
Oct 14 Lisbon W 15-6 AA - East
Oct 21 Cooperstown Griggs County Central W 36-12 AA - East
Oct 28 Minot Bishop Ryan Catholic W 42-12 Class AA Quarterfinal
Nov 05 Kindred W 30-8 Class AA Semifinal
Nov 12 Grafton L 8-22 Class AA Final
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Fargo Davies W 50-20
Sep 03 Detroit Lakes (MN) W 23-21
Sep 10 Kindred W 50-0 AA - East
Sep 17 Wahpeton W 56-6 AA - East
Sep 24 Casselton Central Cass W 53-6 AA - East
Oct 01 Valley City W 49-0 AA - East
Oct 08 Lisbon W 54-18 AA - East
Oct 15 Fargo Oak Grove Lutheran W 51-8 AA - East
Oct 22 Grafton W 58-30 AA - East
Oct 29 Dickinson Trinity W 44-6 Class AA Quarterfinal
Nov 05 Valley City W 31-6 Class AA Semifinal
Nov 12 Devils Lake W 24-21 Class AA Final
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Grand Forks Red River L 19-28
Sep 04 Detroit Lakes (MN) W 35-26
Sep 11 Kindred W 34-28 AA - East
Sep 18 Wahpeton L 7-14 AA - East
Sep 25 Casselton Central Cass W 21-13 AA - East
Oct 02 Valley City W 34-24 AA - East
Oct 09 Lisbon W 25-14 AA - East
Oct 16 Fargo Oak Grove Lutheran W 53-20 AA - East
Oct 23 Grafton W 40-26 AA - East
Oct 30 Carrington W 32-6 Class AA Quarterfinal
Nov 06 Dickinson Trinity W 27-23 Class AA Semifinal
Nov 13 Devils Lake W 31-30 Class AA Final
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Bismarck Century L 6-23
Sep 05 Minot W 18-15
Sep 12 Grand Forks Central W 36-28 AAA - East
Sep 19 West Fargo L 0-24 AAA - East
Sep 26 Fargo North L 12-16 AAA - East
Oct 03 Detroit Lakes (MN) L 16-23
Oct 10 Grand Forks Red River L 22-24 AAA - East
Oct 17 Fargo South L 8-32 AAA - East
Oct 24 Wahpeton L 12-24 AAA - East
Oct 28 West Fargo L 8-35 Class AAA Play-In
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Minot L 8-24
Aug 31 Bismarck Century L 0-35
Sep 07 Grand Forks Central L 14-29 AAA - East
Sep 14 West Fargo L 0-32 AAA - East
Sep 21 Fargo North L 8-33 AAA - East
Sep 28 Belcourt Turtle Mountain W 30-6 AAA - East
Oct 05 Grand Forks Red River L 6-22 AAA - East
Oct 12 Fargo South L 8-56 AAA - East
Oct 19 Wahpeton L 14-35 AAA - East
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Jamestown L 13-14
Sep 01 Mandan L 6-22
Sep 08 Wahpeton L 14-34 AAA - East
Sep 15 Grand Forks Central L 7-29 AAA - East
Sep 22 West Fargo L 0-44 AAA - East
Sep 29 Fargo North L 6-35 AAA - East
Oct 06 Devils Lake L 0-13 AAA - East
Oct 13 Grand Forks Red River L 0-33 AAA - East
Oct 20 Fargo South L 0-62 AAA - East
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Jamestown L 14-22
Sep 02 Mandan L 6-12
Sep 09 Wahpeton W 12-7 AAA - East
Sep 16 Grand Forks Central L 8-36 AAA - East
Sep 23 West Fargo L 8-25 AAA - East
Sep 30 Fargo North L 0-24 AAA - East
Oct 07 Devils Lake W 19-13 AAA - East
Oct 14 Grand Forks Red River L 12-27 AAA - East
Oct 21 Fargo South L 7-33 AAA - East
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Bismarck St. Mary's Central L 0-10
Sep 03 Minot L 7-34
Sep 10 Fargo South L 12-15 AAA - East
Sep 17 Wahpeton L 26-35 AAA - East
Sep 24 Grand Forks Central L 0-25 AAA - East
Oct 01 West Fargo L 0-6 AAA - East
Oct 08 Fargo North W 14-6 AAA - East
Oct 15 Devils Lake W 45-6 AAA - East
Oct 22 Grand Forks Red River W 34-7 AAA - East
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Minot L 20-24
Sep 05 Bismarck St. Mary's Central L 7-9
Sep 12 Fargo South W 26-0 AAA - East
Sep 19 Wahpeton W 34-18 AAA - East
Sep 26 Grand Forks Central W 42-29 AAA - East
Oct 03 West Fargo L 0-27 AAA - East
Oct 10 Fargo North W 42-0 AAA - East
Oct 17 Devils Lake W 24-7 AAA - East
Oct 24 Grand Forks Red River W 40-26 AAA - East
Oct 31 Minot W 19-14 Class AAA Quarterfinal
Nov 07 Bismarck L 19-28 Class AAA Semifinal
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Bismarck St. Mary's Central W 24-14
Sep 06 Jamestown W 14-10
Sep 13 Grand Forks Red River L 30-33 AAA - East
Sep 20 Fargo South L 7-28 AAA - East
Sep 27 Wahpeton L 24-36 AAA - East
Oct 04 Grand Forks Central L 7-13 AAA - East
Oct 11 West Fargo L 0-32 AAA - East
Oct 18 Fargo North L 7-14 AAA - East
Oct 25 Devils Lake W 21-0 AAA - East
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Jamestown L 19-27
Aug 31 Bismarck St. Mary's Central W 15-14
Sep 07 Grand Forks Red River L 21-22 AAA - East
Sep 14 Fargo South L 0-34 AAA - East
Sep 21 Wahpeton L 6-41 AAA - East
Sep 28 Grand Forks Central W 7-0 AAA - East
Oct 05 West Fargo W 15-14 AAA - East
Oct 12 Fargo North L 6-41 AAA - East
Oct 19 Devils Lake W 43-22 AAA - East
Oct 23 Grand Forks Red River L 30-46 Class AAA Play-In
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Dickinson L 13-21
Sep 01 Bismarck Century L 0-22
Sep 08 Devils Lake L 15-26 AAA - East
Sep 15 Grand Forks Red River L 18-27 AAA - East
Sep 22 Fargo South L 13-26 AAA - East
Sep 29 Wahpeton L 34-56 AAA - East
Oct 06 Grand Forks Central L 8-30 AAA - East
Oct 13 West Fargo W 20-18 AAA - East
Oct 20 Fargo North L 0-31 AAA - East
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Dickinson L 0-40
Sep 03 Bismarck Century L 0-14
Sep 10 Devils Lake L 14-35 AAA - East
Sep 17 Grand Forks Red River L 3-17 AAA - East
Sep 24 Fargo South L 0-37 AAA - East
Oct 01 Wahpeton L 7-41 AAA - East
Oct 08 Grand Forks Central L 0-30 AAA - East
Oct 15 West Fargo L 0-39 AAA - East
Oct 22 Fargo North L 13-38 AAA - East
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Dickinson L 6-13
Sep 04 Bismarck Century L 28-29
Sep 11 Fargo North L 10-34 AAA - East
Sep 18 Devils Lake L 7-28 AAA - East
Sep 25 Grand Forks Red River L 9-15 AAA - East
Oct 02 Fargo South L 0-42 AAA - East
Oct 09 Wahpeton L 10-46 AAA - East
Oct 16 Grand Forks Central L 0-20 AAA - East
Oct 23 West Fargo L 17-51 AAA - East
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Dickinson W 20-14
Sep 05 Bismarck Century W 22-14
Sep 12 Fargo North W 19-14 AAA - East
Sep 19 Devils Lake W 30-12 AAA - East
Sep 26 Grand Forks Red River W 21-13 AAA - East
Oct 03 Fargo South L 21-39 AAA - East
Oct 10 Wahpeton W 46-16 AAA - East
Oct 17 Grand Forks Central L 18-21 AAA - East
Oct 24 West Fargo L 14-20 AAA - East
Oct 28 Grand Forks Central L 0-35 Class AAA Play-In
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 open
Sep 06 Belcourt Turtle Mountain W 49-0
Sep 13 Jamestown W 18-0 Eastern-Dakota
Sep 20 Wahpeton W 28-6 Eastern-Dakota
Sep 27 Valley City W 20-12 Eastern-Dakota
Oct 04 West Fargo W 6-0 Eastern-Dakota
Oct 11 Grand Forks Red River W 14-8 Eastern-Dakota
Oct 18 Fargo South L 16-24 Eastern-Dakota
Oct 25 Fargo North L 6-17 Eastern-Dakota
Oct 29 Valley City W 34-0 Class A First Round
Nov 01 Mandan W 35-7 Class A Quarterfinal
Nov 08 Grand Forks Central L 14-21 Class A Semifinal
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Sep 01 Belcourt Turtle Mountain W 48-12
Sep 08 Jamestown W 21-0 Eastern-Dakota
Sep 15 Wahpeton L 0-0 Eastern-Dakota ?
Sep 22 Valley City W 20-14 Eastern-Dakota
Sep 29 West Fargo W 28-22 Eastern-Dakota
Oct 06 Grand Forks Red River L 7-12 Eastern-Dakota
Oct 13 Fargo South L 6-20 Eastern-Dakota
Oct 20 Fargo North L 6-15 Eastern-Dakota
Oct 24 Fargo South W 15-6 Class A First Round
Oct 27 Minot L 6-19 Class A Quarterfinal
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Sep 02 Bismarck Century L 13-35
Sep 09 Grand Forks Central W 18-6 Eastern-Dakota
Sep 16 Devils Lake L 0-15 Eastern-Dakota
Sep 23 Fargo South L 28-55 Eastern-Dakota
Sep 30 West Fargo W 27-8 Eastern-Dakota
Oct 07 Valley City W 30-0 Eastern-Dakota
Oct 14 Wahpeton W 28-8 Eastern-Dakota
Oct 21 Fargo North W 28-15 Eastern-Dakota
Oct 25 Mandan L 29-37 Class A First Round
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Sep 03 Bismarck Century W 21-0
Sep 10 Grand Forks Central L 6-28 Eastern-Dakota
Sep 17 Devils Lake W 35-19 Eastern-Dakota
Sep 24 Fargo South L 0-18 Eastern-Dakota
Oct 01 West Fargo L 7-14 Eastern-Dakota
Oct 08 Valley City L 24-27 Eastern-Dakota
Oct 15 Wahpeton L 0-0 Eastern-Dakota ?
Oct 22 Fargo North L 7-12 Eastern-Dakota
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 open
Sep 04 Mandan L 0-20
Sep 11 Grand Forks Red River L 12-35 Eastern-Dakota
Sep 18 Jamestown L 0-33 Eastern-Dakota
Sep 25 West Fargo L 20-38 Eastern-Dakota
Oct 02 Fargo South L 7-33 Eastern-Dakota
Oct 09 Valley City W 35-27
Oct 16 Grand Forks Central L 7-21 Eastern-Dakota
Oct 23 Fargo North W 31-25 Eastern-Dakota
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 30 Mandan W 14-7
Sep 06 Grand Forks Red River L 7-22 Eastern-Dakota
Sep 13 Jamestown L 0-42 Eastern-Dakota
Sep 20 West Fargo L 0-20 Eastern-Dakota
Sep 27 Fargo South L 7-33 Eastern-Dakota
Oct 04 Valley City W 22-20
Oct 11 Grand Forks Central L 0-34 Eastern-Dakota
Oct 18 Fargo North L 0-34 Eastern-Dakota
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 31 Aberdeen (SD) Roncalli W 24-15
Sep 07 Jamestown L 0-10 Eastern-Dakota
Sep 14 West Fargo L 6-7 Eastern-Dakota
Sep 21 Grand Forks Central L 6-21 Eastern-Dakota
Sep 28 Fargo South L 8-37 Eastern-Dakota
Oct 05 Bismarck St. Mary's Central L 7-39
Oct 12 Fargo North L 0-34 Eastern-Dakota
Oct 19 Grand Forks Red River W 21-20 Eastern-Dakota
Oct 26 Fargo South L 0-54 Class A First Round
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Bismarck St. Mary's Central L 13-17
Sep 01 Aberdeen (SD) Roncalli W 21-0
Sep 08 West Fargo W 24-0 Eastern-Dakota
Sep 15 Grand Forks Central W 25-14 Eastern-Dakota
Sep 22 Fargo South L 8-37 Eastern-Dakota
Sep 29 St. Paul (MN) Cretin-Derham Hall L 0-27
Oct 06 Fargo North L 0-18 Eastern-Dakota
Oct 13 Grand Forks Red River W 21-7 Eastern-Dakota
Oct 20 Jamestown W 10-6 Eastern-Dakota
Oct 27 Devils Lake L 0-36 Class A Quarterfinal
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Bismarck St. Mary's Central W 13-12
Sep 02 Moorhead (MN) W 14-8
Sep 09 Grand Forks Central L 14-16 Eastern-Dakota
Sep 16 Fargo South L 6-46 Eastern-Dakota
Sep 23 Wahpeton W 21-7 Eastern-Dakota
Sep 30 Fargo North L 20-22 Eastern-Dakota
Oct 07 Grand Forks Red River L 26-49 Eastern-Dakota
Oct 14 Jamestown W 42-26 Eastern-Dakota
Oct 21 West Fargo W 41-0 Eastern-Dakota
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Bismarck St. Mary's Central W 47-28
Sep 04 Moorhead (MN) L 0-34
Sep 11 Fargo South L 10-41 Eastern-Dakota
Sep 18 Wahpeton W 22-0 Eastern-Dakota
Sep 25 Fargo North W 22-8 Eastern-Dakota
Oct 02 Grand Forks Red River L 0-20 Eastern-Dakota
Oct 09 Jamestown W 28-0 Eastern-Dakota
Oct 16 West Fargo W 17-7 Eastern-Dakota
Oct 23 Grand Forks Central W 27-6 Eastern-Dakota
Oct 30 Minot W 16-7 Class A Quarterfinal
Nov 06 Grand Forks Red River L 14-21 Class A Semifinal
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Bismarck St. Mary's Central L 14-28
Sep 05 Bismarck Century W 30-0
Sep 12 Wahpeton W 33-7 Eastern-Dakota
Sep 19 Fargo North L 14-21 Eastern-Dakota
Sep 26 Grand Forks Red River W 34-16 Eastern-Dakota
Oct 03 Jamestown W 14-8 Eastern-Dakota
Oct 10 West Fargo W 19-14 Eastern-Dakota
Oct 17 Grand Forks Central W 40-7 Eastern-Dakota
Oct 24 Fargo South L 21-33 Eastern-Dakota
Oct 31 Williston L 14-28 Class A Quarterfinal
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Bismarck St. Mary's Central L 20-29
Aug 30 Bismarck Century L 19-21
Sep 06 Fargo North L 12-15 Eastern-Dakota
Sep 13 Grand Forks Red River W 35-6 Eastern-Dakota
Sep 20 Jamestown W 27-13 Eastern-Dakota
Sep 27 West Fargo W 6-0 Eastern-Dakota
Oct 04 Grand Forks Central W 28-6 Eastern-Dakota
Oct 11 Fargo South L 0-7 Eastern-Dakota
Oct 18 Wahpeton W 37-17 Eastern-Dakota
Oct 25 Bismarck L 20-29 Class A Quarterfinal
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Bismarck St. Mary's Central L 7-26
Sep 07 Bismarck Century L 0-14
Sep 14 Grand Forks Red River W 6-0 Eastern-Dakota
Sep 21 Jamestown L 0-7 Eastern-Dakota
Sep 28 West Fargo L 0-16 Eastern-Dakota
Oct 05 Grand Forks Central L 21-24 Eastern-Dakota
Oct 12 Fargo South L 2-24 Eastern-Dakota
Oct 19 Wahpeton W 53-0 Eastern-Dakota
Oct 26 Fargo North L 14-28 Eastern-Dakota
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Bismarck St. Mary's Central W 23-0
Sep 09 Bismarck Century W 31-6
Sep 16 Jamestown W 35-0 Eastern-Dakota
Sep 23 West Fargo W 49-11 Eastern-Dakota
Sep 30 Grand Forks Central W 34-14 Eastern-Dakota
Oct 07 Fargo South W 36-13 Eastern-Dakota
Oct 14 Wahpeton W 41-21 Eastern-Dakota
Oct 21 Fargo North W 43-22 Eastern-Dakota
Oct 28 Grand Forks Red River W 20-0 Eastern-Dakota
Nov 01 Mandan W 41-0 Class A Quarterfinal
Nov 04 Bismarck W 48-12 Class A Semifinal
Nov 11 Bismarck St. Mary's Central W 31-17 Class A Final
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Bismarck St. Mary's Central W 27-6
Sep 10 Bismarck Century W 7-0
Sep 17 Jamestown W 35-0 Eastern-Dakota
Sep 24 West Fargo W 31-0 Eastern-Dakota
Oct 01 Grand Forks Central L 7-15 Eastern-Dakota
Oct 08 Fargo South L 3-14 Eastern-Dakota
Oct 15 Wahpeton W 35-0 Eastern-Dakota
Oct 22 Fargo North W 43-22 Eastern-Dakota
Oct 29 Grand Forks Red River W 27-7 Eastern-Dakota
Nov 02 Bismarck St. Mary's Central L 11-14 Class A Quarterfinal
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Bismarck St. Mary's Central L 16-28
Sep 11 Bismarck Century W 33-7
Sep 18 West Fargo W 24-7 Eastern-Dakota
Sep 25 Grand Forks Central W 20-0 Eastern-Dakota
Oct 02 Fargo South W 14-13 Eastern-Dakota
Oct 09 Wahpeton W 54-0 Eastern-Dakota
Oct 16 Fargo North W 24-21 Eastern-Dakota
Oct 23 Grand Forks Red River W 9-3 Eastern-Dakota
Oct 30 Jamestown W 36-13 Eastern-Dakota
Nov 03 Dickinson W 20-13 Class A Quarterfinal
Nov 06 Bismarck Century W 34-7 Class A Semifinal
Nov 13 Fargo South W 21-3 Class A Final
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Bismarck Century W 28-23
Sep 05 Minot W 22-10
Sep 12 West Fargo W 7-0 Eastern-Dakota
Sep 19 Grand Forks Central W 36-7 Eastern-Dakota
Sep 26 Fargo South L 15-17 Eastern-Dakota
Oct 03 Wahpeton W 56-6 Eastern-Dakota
Oct 10 Fargo North W 7-0 Eastern-Dakota
Oct 17 Grand Forks Red River W 21-0 Eastern-Dakota
Oct 24 Jamestown L 7-8 Eastern-Dakota
Oct 28 Bismarck W 20-14 Class A Quarterfinal
Oct 31 Williston W 28-7 Class A Semifinal
Nov 07 Minot L 7-30 Class A Final
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Sioux Falls (SD) O'Gorman Catholic W 35-0
Sep 07 Minot W 20-6
Sep 14 Grand Forks Central W 29-0 Eastern-Dakota
Sep 21 Fargo South L 6-7 Eastern-Dakota
Sep 28 Wahpeton W 29-7 Eastern-Dakota
Oct 05 Fargo North W 6-0 Eastern-Dakota
Oct 12 Grand Forks Red River W 73-7 Eastern-Dakota
Oct 19 Jamestown W 34-0 Eastern-Dakota
Oct 26 West Fargo W 27-13 Eastern-Dakota
Oct 30 Valley City L 6-21 Class A Quarterfinal
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Sioux Falls (SD) O'Gorman Catholic L 12-35
Sep 08 West Fargo W 27-6 Eastern-Dakota
Sep 15 Grand Forks Central W 39-6 Eastern-Dakota
Sep 22 Fargo South L 6-20 Eastern-Dakota
Sep 29 Wahpeton W 35-14 Eastern-Dakota
Oct 06 Fargo North W 21-14 Eastern-Dakota
Oct 13 Grand Forks Red River W 13-7 Eastern-Dakota
Oct 20 Jamestown W 42-7 Eastern-Dakota
Oct 27 Moorhead (MN) W 17-7
Oct 31 Minot L 19-20 Class A Quarterfinal
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 open
Sep 09 West Fargo W 51-0 Eastern-Dakota
Sep 16 Grand Forks Central W 55-0 Eastern-Dakota
Sep 23 Fargo South W 66-0 Eastern-Dakota
Sep 30 Wahpeton W 50-8 Eastern-Dakota
Oct 07 Fargo North W 20-0 Eastern-Dakota
Oct 14 Grand Forks Red River W 47-8 Eastern-Dakota
Oct 21 Jamestown W 33-14 Eastern-Dakota
Oct 28 Moorhead (MN) W 20-9
Nov 04 Bismarck W 23-14 Class A Semifinal
Nov 11 Bismarck Century W 28-6 Class A Final
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Mendota Heights (MN) St. Thomas Academy W 15-14
Sep 10 Superior (WI) W 6-0
Sep 17 Fargo South W 56-22 Eastern-Dakota
Sep 24 Grand Forks Central W 35-0 Eastern-Dakota
Oct 01 Wahpeton W 53-13 Eastern-Dakota
Oct 08 Fargo North W 23-7 Eastern-Dakota
Oct 15 Grand Forks Red River W 32-12 Eastern-Dakota
Oct 22 Jamestown W 62-0 Eastern-Dakota
Oct 29 Moorhead (MN) W 21-0
Nov 05 Valley City W 23-14 Class A Semifinal
Nov 12 Fargo North W 28-6 Class A Final
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 open
Sep 05   Superior (WI) W 27-0
Sep 12 Fargo South W 20-0 Eastern-Dakota
Sep 19 Grand Forks Central W 60-0 Eastern-Dakota
Sep 26 Wahpeton W 60-22 Eastern-Dakota
Oct 03 Fargo North W 27-19 Eastern-Dakota
Oct 10 Grand Forks Red River W 26-7 Eastern-Dakota
Oct 17   Jamestown W 63-6 Eastern-Dakota
Oct 24 Moorhead (MN) W 12-7
Oct 31 Cavalier W 55-0 Class A Semifinal
Nov 07 Fargo North W 35-16 Class A Final