BISMARCK SHILOH CHRISTIAN SKYHAWKS
All-time North Dakota High School Football scores

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 4-0 1.000 162-42
2018 9-2 .818 441-236 * P 9
2017 11-2 .846 557-296 * P 9
2016 10-1 .909 424-187 * P 9
2015 10-1 .909 470-204 * P 9
2014 11-1 .917 575-171 * P 9
2013 10-1 .909 511-138 * P 9
2012 7-3 .700 383-262 * P 9
2011 6-4 .600 327-252 * P 9
2010 2-6 .250 151-230 9
2009 3-5 .375 201-188 9
2008 1-7 .125 110-305 9
2007 0-8 .000 122-399 9
2006 0-6 .000 20-144 9
2005 0-1 .000 0-39
84-48 .636 8 of 15
   
NOTES:
School opened in 1985
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Center-Stanton 10 8-2 .800 2016
Hettinger 8 6-2 .750 2018
Mott-Regent 8 5-3 .625 2018
Underwood 8 5-3 .625 2018
Beach 7 6-1 .857 2018
Richardton-Taylor 7 5-2 .714 2019
New Salem 6 3-3 .500 2018
Elgin Grant County 5 5-0 1.000 2018
Napoleon 5 2-3 .400 2016
Strasburg 5 3-2 .600 2016
Bowman County 4 4-0 1.000 2014
Crosby Divide County 4 2-2 .500 2014
Steele-Dawson 4 2-2 .500 2016
Trenton 4 4-0 1.000 2014
Wilton 4 2-2 .500 2010
Wishek 4 2-2 .500 2016
Edgeley 3 1-2 .333 2010
Ellendale 3 0-3 .000 2010
Mohall-Lansford-Sherwood 3 3-0 1.000 2018
Linton 3 3-0 1.000 2016
Washburn 3 1-2 .333 2019
Belfield 2 0-2 .000 2008
Cando North Star 2 1-1 .500 2018
Parshall 2 2-0 1.000 2012
St. John 2 2-0 1.000 2017
Towner 2 1-1 .500 2014
Wyndmere 2 1-1 .500 2017
Cavalier 1 0-1 .000 2014
Colfax Richland 1 0-1 .000 2015
Fargo Oak Grove Lutheran 1 1-0 1.000 2019
Hankinson 1 1-0 1.000 2016
Harvey 1 1-0 1.000 2019
Hazen 1 0-1 .000 2005
Hope-Page 1 0-1 .000 2006
LaMoure 1 1-0 1.000 2015
Oakes 1 0-1 .000 2006
Surrey 1 1-0 1.000 2017
Thompson 1 0-1 .000 2016
Westhope 1 0-1 .000 2013
TOTALS 84-48 .636
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Harvey W 34-6
Aug 30 Fargo Oak Grove Lutheran W 49-14
Sep 06 Richardton-Taylor W 39-14 A - Region 4
Sep 13 Washburn W 40-8 A - Region 4
Sep 20 New Salem 0-0 A - Region 4
Sep 27 Killdeer 0-0 A - Region 4
Oct 04 Bowman County 0-0 A - Region 4
Oct 11 Belfield 0-0 A - Region 4
Oct 18 Dickinson Trinity 0-0 A - Region 4
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 17 open
Aug 21 Mohall-Lansford-Sherwood W 36-34
Aug 24 Elgin Grant County W 26-0 9-Man - Region 5
Aug 31 Mott-Regent W 40-12 9-Man - Region 5
Sep 07 Underwood W 62-26 9-Man - Region 5
Sep 14 Beach W 58-6 9-Man - Region 5
Sep 21 Hettinger W 36-12 9-Man - Region 5
Sep 28 Richardton-Taylor W 34-18 9-Man - Region 5
Oct 05 New Salem L 22-50 9-Man - Region 5
Oct 12 Cando North Star W 69-18 9-Man First Round
Oct 19 Mohall-Lansford-Sherwood W 44-14 9-Man Second Round
Oct 26 New Salem L 14-50 9-Man Quarterfinal
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 18 open
Aug 22 Mohall-Lansford-Sherwood W 54-12
Aug 25 Elgin Grant County W 50-16 9-Man - Region 5
Sep 01 Mott-Regent W 44-12 9-Man - Region 5
Sep 08 Underwood W 52-8 9-Man - Region 5
Sep 15 Beach W 22-16 9-Man - Region 5
Sep 22 Hettinger W 58-26 9-Man - Region 5
Sep 29 Richardton-Taylor W 42-20 9-Man - Region 5
Oct 06 New Salem L 34-36 9-Man - Region 5
Oct 13 Surrey W 50-16 9-Man First Round
Oct 20 St. John W 41-18 9-Man Second Round
Oct 27 Beach W 49-26 9-Man Quarterfinal
Nov 03 New Salem W 35-30 9-Man Semifinal
Nov 10 Wyndmere L 26-60 9-Man Final
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 19 New Salem W 40-20
Aug 26 Steele-Dawson W 38-8 9-Man - Region 3
Sep 02 Napoleon W 28-12 9-Man - Region 3
Sep 09 Strasburg W 50-8 9-Man - Region 3
Sep 16 Linton W 44-20 9-Man - Region 3
Sep 23 Underwood W 56-20 9-Man - Region 3
Sep 30 Center-Stanton W 52-6 9-Man - Region 3
Oct 07 Wishek W 28-0 9-Man - Region 3
Oct 11 open
Oct 21 Wyndmere W 46-41 9-Man Second Round
Oct 28 Hankinson W 12-8 9-Man Quarterfinal
Nov 04 Thompson L 30-44 9-Man Semifinal
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 New Salem W 40-8
Aug 28 Steele-Dawson W 36-6 9-Man - Region 3
Sep 04 Napoleon W 52-22 9-Man - Region 3
Sep 11 Strasburg W 52-24 9-Man - Region 3
Sep 18 Linton W 48-18 9-Man - Region 3
Sep 25 Underwood W 44-24 9-Man - Region 3
Oct 02 Center-Stanton W 48-14 9-Man - Region 3
Oct 09 Wishek W 50-24 9-Man - Region 3
Oct 13 open
Oct 23 LaMoure W 38-6 9-Man Second Round
Oct 30 Linton W 40-8 9-Man Quarterfinal
Nov 06 Colfax Richland L 22-50 9-Man Semifinal
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 Center-Stanton W 66-14 9-Man - Region 4
Aug 29 Richardton-Taylor W 47-14 9-Man - Region 4
Sep 05 open
Sep 12 Bowman County W 50-8 9-Man - Region 4
Sep 19 Beach W 60-0 9-Man - Region 4
Sep 26 Hettinger W 70-0 9-Man - Region 4
Oct 03 Trenton W 66-7 9-Man - Region 4
Oct 10 Mott-Regent W 50-0 9-Man - Region 4
Oct 17 Elgin Grant County W 38-22 9-Man - Region 4
Oct 24 Crosby Divide County W 38-8 9-Man First Round
Oct 31 Elgin Grant County W 36-8 9-Man Quarterfinal
Nov 07 Towner W 58-46 9-Man Semifinal
Nov 14 Cavalier L 6-36 9-Man Final
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Center-Stanton W 48-18 9-Man - Region 4
Aug 30 Richardton-Taylor W 39-22 9-Man - Region 4
Sep 06 open
Sep 13 Bowman County W 52-8 9-Man - Region 4
Sep 20 Beach W 41-0 9-Man - Region 4
Sep 27 Hettinger W 45-6 9-Man - Region 4
Oct 04 Trenton W 62-12 9-Man - Region 4
Oct 11 Mott-Regent W 53-8 9-Man - Region 4
Oct 18 Elgin Grant County W 42-16 9-Man - Region 4
Oct 25 St. John W 63-24 9-Man First Round
Nov 01 Crosby Divide County W 35-12 9-Man Quarterfinal
Nov 08 Westhope L 31-32 9-Man Semifinal
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 17 Underwood W 38-32 9-Man - Region 4
Aug 24 Trenton W 42-26 9-Man - Region 4
Aug 31 Center-Stanton W 61-8 9-Man - Region 4
Sep 07 Bowman County W 57-12 9-Man - Region 4
Sep 14 Parshall W 48-22 9-Man - Region 4
Sep 21 Mott-Regent W 58-50 9-Man - Region 4
Sep 28 Crosby Divide County L 25-46 9-Man - Region 4
Oct 05 Beach L 12-16 9-Man - Region 4
Oct 12 Hettinger W 36-16 9-Man - Region 4
Oct 19 Towner L 6-34 9-Man First Round
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 19 Underwood L 14-46 9-Man - Region 4
Aug 26 Trenton W 40-30 9-Man - Region 4
Sep 02 Center-Stanton W 20-6 9-Man - Region 4
Sep 09 Bowman County W 67-0 9-Man - Region 4
Sep 16 Parshall W 47-16 9-Man - Region 4
Sep 23 Mott-Regent L 33-50 9-Man - Region 4
Sep 30 Crosby Divide County L 14-56 9-Man - Region 4
Oct 07 Beach W 33-0 9-Man - Region 4
Oct 14 Hettinger W 53-12 9-Man - Region 4
Oct 21 Cando North Star L 6-36 9-Man First Round
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 20 Wilton W 21-18
Aug 27 Center-Stanton W 47-46
Sep 03 open
Sep 10 Wishek L 13-60 9-Man - Region 1
Sep 17 Ellendale L 18-64 9-Man - Region 1
Sep 24 Edgeley L 13-34 9-Man - Region 1
Oct 01 Napoleon L 13-58 9-Man - Region 1
Oct 08 Steele-Dawson L 19-50 9-Man - Region 1
Oct 12 Strasburg L 7-20 9-Man - Region 1
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Wilton L 24-26
Aug 28 Center-Stanton W 42-14
Sep 04 open
Sep 11 Wishek L 0-36 9-Man - Region 1
Sep 18 Ellendale L 33-42 9-Man - Region 1
Sep 25 Edgeley W 26-6 9-Man - Region 1
Oct 02 Napoleon L 14-36 9-Man - Region 1
Oct 09 Steele-Dawson L 14-22 9-Man - Region 1
Oct 16 Strasburg W 48-6 9-Man - Region 1
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 Center-Stanton L 8-34 9-Man - Region 6
Aug 29 Underwood L 6-44 9-Man - Region 6
Sep 05 Wilton W 38-8 9-Man - Region 6
Sep 12 Hettinger L 32-38 9-Man - Region 6
Sep 19 Washburn L 12-34 9-Man - Region 6
Sep 26 Mott-Regent L 6-58 9-Man - Region 6
Oct 03 Richardton-Taylor L 0-54 9-Man - Region 6
Oct 10 Belfield L 8-35 9-Man - Region 6
Oct 17 open
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 17 Center-Stanton L 8-52 9-Man - Region 6
Aug 24 Underwood L 6-36 9-Man - Region 6
Aug 31 Wilton L 30-54 9-Man - Region 6
Sep 07 Hettinger L 22-44 9-Man - Region 6
Sep 14 Washburn L 22-54 9-Man - Region 6
Sep 21 Mott-Regent L 6-58 9-Man - Region 6
Sep 28 Richardton-Taylor L 8-48 9-Man - Region 6
Oct 05 Belfield L 20-53 9-Man - Region 6
Oct 17 open
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 18 no-team
Aug 25 no-team
Sep 01 Hope-Page L 0-53
Sep 08 open
Sep 15 Strasburg L 14-20 9-Man - Region 1
Sep 22 Edgeley L 0-32 9-Man - Region 1
Sep 29 Ellendale L 0-2 9-Man - Region 1 F
Oct 06 Napoleon L 0-2 9-Man - Region 1 F
Oct 13 Oakes L 6-35 9-Man - Region 1
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 19 open
Aug 26 open
Sep 02 Hazen L 0-39
Sep 09 open
Sep 16 open
Sep 23 open
Sep 30 open
Oct 07 open
Oct 14 open