STANLEY BLUE JAYS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 0-3 .000 0-6
2018 3-5 .375 132-199
2017 4-5 .444 178-235 P
2016 2-7 .222 192-288
2015 2-7 .222 138-270
2014 0-9 .000 61-363
2013 1-8 .111 140-360
2012 10-1 .909 436-105 * P
2011 12-0 1.000 464-86 * P
2010 5-4 .556 275-178 * P
2009 2-6 .250 108-234
2008 3-5 .375 164-188
2007 1-7 .125 107-216
2006 7-2 .778 210-89 * P
2005 6-3 .667 250-100 * P
2004 9-1 .900 373-82 * P
2003 10-1 .909 414-62 * P
2002 11-1 .917 379-95 * P
2001 6-4 .600 286-107 * P
2000 10-2 .833 358-119 * P
1999 12-1 .923 468-183 * P
1998 12-1 .923 387-127 * P
1997 11-1 .917 368-124 * P
1996 6-3 .667 119-121 * P
1995 3-5 .375 50-139
1994 2-7 .222 55-181
1993 2-7 .222 60-169
1992 7-3 .700 296-90 * P
1991 4-4 .500 97-103
1990 9-1 .900 149-66 * P
1989 4-4 .500 179-105
1988 4-3 .571 156-81
1987 10-1 .909 349-67 * P
1986 6-3 .667 183-88 * P
1985 7-3 .700 169-130 * P
1984 6-2 .750 137-41 *
1983 8-3 .727 233-108 * P
1982 6-2 .750 198-46 * P
1981 7-2 .778 276-94 * P
1980 5-3 .625 124-50 *
1979 3-4 .429 46-50
1978 7-1 .875 182-67 *
1977 6-2 .750 171-60 *
1976 5-3 .625 152-88 *
1975 7-1 .875 173-68 *
263-148 .640 28 of 45
   
CO-OP NAME HISTORY:
Stanley/Powers Lake Blue Jays   2002-16
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Powers Lake Ranchers   2002-16
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Tioga L 0-2 F
Sep 06 Casselton Central Cass L 0-2 F
Sep 13 Valley City L 0-2 F
Sep 20 Kindred 0-0
Sep 27 Watford City 0-0
Oct 04 Belcourt Turtle Mountain 0-0
Oct 11 Hazen 0-0
Oct 18 Beulah 0-0
Oct 25 Bismarck St. Mary's Central 0-0
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Beulah L 6-26
Aug 31 Minot Nedrose L 8-20 A - Region 3
Sep 07 Kenmare W 26-14 A - Region 3
Sep 14 New Town W 34-8 A - Region 3
Sep 21 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-41 A - Region 3
Sep 28 Des Lacs-Burlington L 14-18 A - Region 3
Oct 05 Velva L 0-48 A - Region 3
Oct 12 Berthold W 44-24 A - Region 3
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Beulah L 0-40
Sep 01 Minot Nedrose W 38-12 A - Region 3
Sep 08 Kenmare W 29-6 A - Region 3
Sep 15 New Town W 38-8 A - Region 3
Sep 22 Minot Bishop Ryan Catholic L 13-22 A - Region 3
Sep 29 Des Lacs-Burlington L 6-40 A - Region 3
Oct 06 Velva L 0-52 A - Region 3
Oct 13 Berthold W 48-8 A - Region 3
Oct 20 Dickinson Trinity L 6-47 Class A First Round
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Des Lacs-Burlington L 32-33
Sep 02 Grafton L 32-40
Sep 09 Watford City L 20-24 AA - West
Sep 16 Beulah L 8-40 AA - West
Sep 23 Cooperstown Griggs County Central W 42-18 AA - West
Sep 30 Valley City L 22-42 AA - West
Oct 07 Bismarck St. Mary's Central L 8-42 AA - West
Oct 14 Belcourt Turtle Mountain W 21-20 AA - West
Oct 21 Dickinson Trinity L 7-29 AA - West
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Des Lacs-Burlington L 8-14
Sep 04 Grafton W 18-6
Sep 11 Watford City L 0-29 AA - West
Sep 18 Beulah L 0-42 AA - West
Sep 25 Cooperstown Griggs County Central L 22-42 AA - West
Oct 02 Valley City L 6-44 AA - West
Oct 09 Bismarck St. Mary's Central L 16-48 AA - West
Oct 16 Belcourt Turtle Mountain W 44-8 AA - West
Oct 23 Dickinson Trinity L 24-37 AA - West
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Tioga L 6-12
Sep 05 Grafton L 13-50
Sep 12 Watford City L 0-21 AA - West
Sep 19 Beulah L 0-63 AA - West
Sep 26 Cooperstown Griggs County Central L 0-50 AA - West
Oct 03 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-47 AA - West
Oct 10 Bismarck St. Mary's Central L 22-48 AA - West
Oct 17 Belcourt Turtle Mountain L 14-22 AA - West
Oct 24 Dickinson Trinity L 0-50 AA - West
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Tioga L 12-16
Sep 06 Grafton L 12-44
Sep 13 Watford City L 8-26 AA - West
Sep 20 Beulah L 12-42 AA - West
Sep 27 Cooperstown Griggs County Central L 0-42 AA - West
Oct 04 Minot Bishop Ryan Catholic L 26-68 AA - West
Oct 11 Bismarck St. Mary's Central L 14-56 AA - West
Oct 18 Belcourt Turtle Mountain L 20-36 AA - West
Oct 25 Dickinson Trinity W 36-30 AA - West
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Westhope W 40-6
Aug 31 Garrison W 71-7 A - Region 3
Sep 07 Velva W 16-15 A - Region 3
Sep 14 Des Lacs-Burlington W 48-13 A - Region 3
Sep 21 Berthold W 49-0 A - Region 3
Sep 28 Watford City W 29-0 A - Region 3
Oct 05 New Town W 50-0 A - Region 3
Oct 12 Tioga W 45-22 A - Region 3
Oct 19 Elgin Grant County W 54-28 Class A First Round
Oct 19 Killdeer W 34-0 Class A Quarterfinal
Oct 19 Hazen L 0-14 Class A Semifinal
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Tioga W 35-12
Aug 26 open
Sep 02 Garrison W 69-6 A - Region 3
Sep 09 Velva W 16-8 A - Region 3
Sep 16 Des Lacs-Burlington W 40-0 A - Region 3
Sep 23 Berthold W 52-6 A - Region 3
Sep 30 Watford City W 41-7 A - Region 3
Oct 07 New Town W 45-14 A - Region 3
Oct 14 Tioga W 41-0 A - Region 3
Oct 21 Killdeer W 20-0 Class A First Round
Oct 28 Belfield W 35-0 Class A Quarterfinal
Nov 04 Hazen W 28-27 Class A Semifinal
Nov 11 Linton W 42-6 Class A Final
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Watford City L 8-41
Sep 03 Harvey L 34-36 A - Region 3
Sep 10 Velva L 0-27 A - Region 3
Sep 17 Des Lacs-Burlington W 38-8 A - Region 3
Sep 24 Berthold W 33-7 A - Region 3
Oct 01 Garrison W 53-8 A - Region 3
Oct 08 New Town W 54-0 A - Region 3
Oct 15 Tioga W 28-0 A - Region 3
Oct 22 Hazen L 27-41 Class A First Round
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Watford City L 0-40
Sep 04 Harvey L 6-28 A - Region 3
Sep 11 Velva L 0-31 A - Region 3
Sep 18 Des Lacs-Burlington L 6-28 A - Region 3
Sep 25 Berthold L 13-46 A - Region 3
Oct 02 Garrison W 27-14 A - Region 3
Oct 09 New Town W 56-20 A - Region 3
Oct 16 Tioga L 0-27 A - Region 3
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Kenmare W 30-8
Sep 05 New Rockford-Sheyenne L 18-28
Sep 12 Rolla L 12-39
Sep 19 Elgin Grant County L 20-37 A - Region 4
Sep 26 Killdeer L 9-36 A - Region 4
Oct 03 Garrison W 40-0 A - Region 4
Oct 10 New Salem L 15-28 A - Region 4
Oct 17 Beach W 20-12 A - Region 4
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Kenmare L 6-28
Aug 31 New Rockford-Sheyenne L 7-39
Sep 07 Rolla L 0-46
Sep 14 Elgin Grant County L 35-36 A - Region 4
Sep 21 Killdeer L 6-21 A - Region 4
Sep 28 Garrison W 33-7 A - Region 4
Oct 05 New Salem L 14-20 A - Region 4
Oct 12 Beach L 0-19 A - Region 4
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 open
Sep 01 Elgin Grant County W 26-20 A - Region 4
Sep 08 Killdeer L 6-22 A - Region 4
Sep 15 Fort Yates Standing Rock W 40-0 A - Region 4
Sep 22 Belfield W 18-0 A - Region 4
Sep 29 Beach W 12-6 A - Region 4
Oct 06 Bowman County W 41-0 A - Region 4
Oct 13 Tioga W 21-7 A - Region 4
Oct 20 New Rockford-Sheyenne W 34-20 Class A First Round
Oct 27 Velva L 12-14 Class A Quarterfinal
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 open
Sep 02 Elgin Grant County W 21-0 A - Region 4
Sep 09 Killdeer L 7-13 A - Region 4
Sep 16 Fort Yates Standing Rock W 67-6 A - Region 4
Sep 23 Belfield W 32-22 A - Region 4
Sep 30 Beach W 53-8 A - Region 4
Oct 07 Bowman W 26-12 A - Region 4
Oct 14 Tioga L 6-12 A - Region 4
Oct 21 Harvey W 32-6 Class A First Round
Oct 28 Tioga L 6-21 Class A Quarterfinal
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Des Lacs-Burlington W 42-13
Sep 03 Tioga W 30-18 A - Region 3
Sep 10 Garrison W 49-0 A - Region 3
Sep 17 Kenmare W 42-0 A - Region 3
Sep 24 Hettinger W 44-13
Oct 01 Dunseith W 49-0 A - Region 3
Oct 08 New Town W 41-0 A - Region 3
Oct 15 Velva W 20-12 A - Region 3
Oct 22 Washburn W 49-0 Class A First Round
Oct 29 Velva L 7-26 Class A Quarterfinal
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Des Lacs-Burlington W 28-7
Sep 05 Tioga W 45-22 A - Region 3
Sep 12 Garrison W 38-0 A - Region 3
Sep 19 Kenmare W 42-0 A - Region 3
Sep 26 Hettinger W 0-0 ?
Oct 03 Dunseith W 75-0 A - Region 3
Oct 10 New Town W 68-6 A - Region 3
Oct 17 Velva W 24-7 A - Region 3
Oct 24 Bowman W 40-0 Class A First Round
Oct 31 Killdeer W 36-0 Class A Quarterfinal
Nov 07 Velva L 18-20 Class A Semifinal
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Des Lacs-Burlington W 27-7
Sep 06 Garrison W 56-8 A - Region 3
Sep 13 Kenmare W 26-7 A - Region 3
Sep 20 Mohall W 49-0 A - Region 3
Sep 27 Surrey W 42-6 A - Region 3
Oct 04 New Town W 58-7 A - Region 3
Oct 11 Velva L 0-3 A - Region 3
Oct 15 open
Oct 18 Tioga W 34-12 A - Region 3
Oct 25 Langdon W 30-13 Class A First Round
Nov 01 Larimore W 16-0 Class A Quarterfinal
Nov 08 Velva W 21-20 Class A Semifinal
Nov 15 Carrington W 20-12 Class A Final
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Des Lacs-Burlington L 6-7
Aug 31 Kenmare W 12-0 A - Region 3
Sep 07 Mohall L 14-32 A - Region 3
Sep 14 Surrey W 63-0 A - Region 3
Sep 21 New Town W 46-6 A - Region 3
Sep 28 Velva L 29-32 A - Region 3
Oct 05 Tioga W 48-6 A - Region 3
Oct 09 open
Oct 12 Garrison W 33-6 A - Region 3
Oct 19 Washburn W 28-6 Class A First Round
Oct 26 Velva L 7-12 Class A Quarterfinal
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Des Lacs-Burlington W 20-13
Sep 01 Hazen W 20-0
Sep 08 Mohall W 46-14 A - Region 3
Sep 15 Surrey W 27-6 A - Region 3
Sep 22 New Town W 47-6 A - Region 3
Sep 29 Velva L 14-21 A - Region 3
Oct 06 Tioga W 39-8 A - Region 3
Oct 10 Garrison W 47-0 A - Region 3
Oct 13 Kenmare W 41-7 A - Region 3
Oct 20 Kenmare W 14-13 Class A First Round
Oct 27 Hettinger W 29-9 Class A Quarterfinal
Nov 03 Velva L 14-22 Class A Semifinal
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Des Lacs-Burlington L 28-29
Sep 03 Hazen W 21-6
Sep 10 Mohall W 28-8 A - Region 3
Sep 17 Surrey W 43-0 A - Region 3
Sep 24 New Town W 41-22 A - Region 3
Oct 01 Velva W 22-21 A - Region 3
Oct 08 Tioga W 46-28 A - Region 3
Oct 12 Garrison W 41-23 A - Region 3
Oct 15 Kenmare W 41-14 A - Region 3
Oct 22 Garrison W 39-7 Class A First Round
Oct 29 Bowman W 46-6 Class A Quarterfinal
Nov 05 Washburn W 42-7 Class A Semifinal
Nov 12 Carrington W 30-12 Class A Final
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Des Lacs-Burlington W 28-8
Sep 04 Hazen W 14-0
Sep 11 Underwood W 44-6 A - Region 3
Sep 18 Surrey W 21-0 A - Region 3
Sep 25 New Town W 34-8 A - Region 3
Oct 02 Velva W 14-6 A - Region 3
Oct 06 Tioga W 39-6 A - Region 3
Oct 13 Garrison W 43-12 A - Region 3
Oct 16 Kenmare W 34-13 A - Region 3
Oct 23 Bowman W 39-8 Class A First Round
Oct 30 Washburn W 39-19 Class A Quarterfinal
Nov 06 Killdeer W 26-12 Class A Semifinal
Nov 13 Harvey L 12-29 Class A Final
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Des Lacs-Burlington W 18-0
Sep 05 Hazen W 26-12
Sep 12 Underwood W 48-13 A - Region 3
Sep 19 Surrey W 44-12 A - Region 3
Sep 26 New Town W 35-6 A - Region 3
Oct 03 Velva W 24-19 A - Region 3
Oct 07 Tioga W 32-8 A - Region 3
Oct 10 Garrison W 26-7 A - Region 3
Oct 17 Kenmare W 40-8 A - Region 3
Oct 24 Hettinger W 47-14 Class A First Round
Oct 31 Garrison W 28-0 Class A Quarterfinal
Nov 07 Velva L 0-25 Class A Semifinal
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 New Town W 25-0 B - Region 3
Sep 06 Kenmare W 26-12 B - Region 3
Sep 13 Washburn W 26-13 B - Region 3
Sep 20 Velva L 6-22 B - Region 3
Sep 27 Des Lacs-Burlington W 0-0 B - Region 3 ?
Oct 04 Garrison W 0-0 B - Region 3 ?
Oct 11 open
Oct 15 Watford City W 14-13 B - Region 3
Oct 18 Minot Bishop Ryan Catholic L 14-29 B - Region 3
Oct 25 Dickinson Trinity L 8-32 Class B First Round
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-28 B - Region 3
Sep 01 New Town W 0-0 B - Region 3 ?
Sep 08 Kenmare W 12-6 B - Region 3
Sep 15 Washburn L 12-20 B - Region 3
Sep 22 Velva L 7-27 B - Region 3
Sep 29 Des Lacs-Burlington L 0-24 B - Region 3
Oct 06 Garrison W 0-0 B - Region 3 ?
Oct 13 open
Oct 17 Watford City L 13-34 B - Region 3
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Washburn L 0-26 B - Region 3
Sep 02 Velva W 12-7 B - Region 3
Sep 09 Des Lacs-Burlington L 0-0 B - Region 3 ?
Sep 16 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-42 B - Region 3
Sep 23 Kenmare L 6-28 B - Region 3
Sep 30 Watford City L 7-50 B - Region 3
Oct 07 Garrison L 6-12 B - Region 3
Oct 14 Tioga L 6-16 B - Region 3
Oct 18 New Town W 12-0 B - Region 3
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Washburn L 0-25 B - Region 3
Sep 03 Velva L 0-20 B - Region 3
Sep 10 Des Lacs-Burlington L 14-36 B - Region 3
Sep 17 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-39 B - Region 3
Sep 24 Kenmare L 0-22 B - Region 3
Oct 01 Watford City L 8-27 B - Region 3
Oct 08 Garrison W 0-0 B - Region 3 ?
Oct 15 Tioga L 0-0 B - Region 3 ?
Oct 19 New Town W 32-0 B - Region 3
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Velva W 22-13 B - Region 4
Sep 04 Tioga W 39-0 B - Region 4
Sep 11 New Town W 33-6 B - Region 4
Sep 18 Bottineau W 27-8 B - Region 4
Sep 25 Minot Bishop Ryan Catholic L 14-15 B - Region 4
Oct 02 Surrey W 60-0 B - Region 4
Oct 09 Des Lacs-Burlington W 13-0 B - Region 4
Oct 16 Kenmare W 37-7 B - Region 4
Oct 23 Cavalier L 7-14
Oct 27 Dickinson Trinity W 32-7 Class B First Round
Oct 30 Watford City L 12-20 Class B Quarterfinal
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Velva W 6-0 B - Region 4
Sep 06 Tioga W 35-0 B - Region 4
Sep 13 New Town W 0-0 B - Region 4 ?
Sep 20 Bottineau L 18-20 B - Region 4
Sep 27 Minot Bishop Ryan Catholic W 20-6 B - Region 4
Oct 04 Surrey 0-0 B - Region 4
Oct 11 Des Lacs-Burlington L 6-20 B - Region 4
Oct 18 Kenmare L 12-16 B - Region 4
Oct 25 Cavalier L 0-41
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Killdeer W 24-14
Sep 07 open
Sep 14 New Town W 39-7 B - Region 4
Sep 21 Velva W 20-0 B - Region 4
Sep 28 Kenmare W 0-0 B - Region 4 ?
Oct 05 Des Lacs-Burlington W 30-3 B - Region 4
Oct 12 Rugby W 0-0 B - Region 4 ?
Oct 19 Bottineau W 0-0 B - Region 4 ?
Oct 26 Tioga W 0-0 B - Region 4 ?
Nov 02 Watford City W 36-6 Class B Quarterfinal
Nov 09 Linton L 0-36 Class B Semifinal
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Dickinson Trinity W 14-12
Sep 01 Tioga W 40-6 B - Region 4
Sep 08 Kenmare L 18-24 B - Region 4
Sep 15 Des Lacs-Burlington L 6-7 B - Region 4
Sep 22 New Town W 28-0 B - Region 4
Sep 29 open
Oct 06 Velva L 22-28 B - Region 4
Oct 13 Crosby Divide County W 31-0 B - Region 4
Oct 20 Bowman L 20-28
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Dickinson Trinity L 0-19
Sep 02 Crosby Divide County W 40-0 B - Region 4
Sep 09 Tioga W 41-6 B - Region 4
Sep 16 Kenmare L 6-21 B - Region 4
Sep 23 Des Lacs-Burlington W 21-7 B - Region 4
Sep 30 New Town W 42-14 B - Region 4
Oct 07 Surrey 0-0 B - Region 4
Oct 14 open
Oct 21 Velva L 6-14 B - Region 4
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 New Town W 46-0 B - Region 4
Sep 04 Crosby Divide County W 29-6 B - Region 4
Sep 11 Mohall W 40-0 B - Region 4
Sep 18 Center W 15-12
Sep 25 Des Lacs-Burlington W 0-0 B - Region 4 ?
Oct 02 Kenmare W 44-15 B - Region 4
Oct 09 Surrey W 46-0 B - Region 4
Oct 16 Velva W 12-0 B - Region 4
Oct 23 Tioga W 53-8 B - Region 4
Oct 30 Beach W 42-0 Class B Quarterfinal
Nov 06 Kenmare L 22-26 Class B Semifinal
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 open
Sep 05 Fairview (MT) L 0-6
Sep 12 Tioga W 40-13 B - Region 3
Sep 19 New Town W 22-0 B - Region 3
Sep 26 Crosby Divide County W 30-0 B - Region 3
Oct 03 Mohall W 34-7 B - Region 3
Oct 10 Kenmare W 0-0 B - Region 3 ?
Oct 17 Des Lacs-Burlington L 0-0 B - Region 3 ?
Oct 24 Center W 43-32
Oct 31 Watford City L 14-30 Class B Quarterfinal
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Washburn W 14-0
Sep 06 Velva W 7-3 B - Region 5
Sep 13 Tioga W 18-13 B - Region 5
Sep 20 New Town L 14-21 B - Region 5
Sep 27 Crosby Divide County W 20-6 B - Region 5
Oct 04 Mohall L 6-7 B - Region 5
Oct 11 Kenmare W 21-0 B - Region 5
Oct 18 Des Lacs-Burlington W 41-14 B - Region 5
Oct 25 Hazen W 22-12 Class B First Round
Oct 29 Watford City L 6-54 Class B Quarterfinal
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Washburn W 20-6
Sep 07 Bottineau W 18-0
Sep 14 Velva W 7-0 B - Region 5
Sep 21 Tioga W 28-0 B - Region 5
Sep 28 New Town L 14-21 B - Region 5
Oct 05 Crosby Divide County W 19-6 B - Region 5
Oct 12 Mohall W 25-0 B - Region 5
Oct 16 Kenmare L 6-8 B - Region 5
Oct 23 ????? 0-0
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Washburn L 18-20
Sep 09 Kenmare W 40-0 B - Region 5
Sep 16 Carrington W 13-8
Sep 23 Velva L 0-21 B - Region 5
Sep 30 Tioga W 38-0 B - Region 5
Oct 07 New Town W 0-0 B - Region 5 ?
Oct 14 Crosby Divide County W 41-0 B - Region 5
Oct 18 Mohall W 34-6 B - Region 5
Oct 21 ????? 0-0
Oct 28 Hettinger W 9-7 Class B First Round
Nov 01 Hazen W 26-25 Class B Quarterfinal
Nov 04 Velva L 14-21 Class B Semifinal
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Washburn W 28-7
Sep 10 Mohall W 29-0 B - Region 5
Sep 17 Kenmare W 34-0 B - Region 5
Sep 24 ????? 0-0
Oct 01 Velva W 14-12 B - Region 5
Oct 08 Tioga W 40-0 B - Region 5
Oct 15 New Town W 32-0 B - Region 5
Oct 19 ????? 0-0
Oct 26 Crosby Divide County L 14-19 B - Region 5
Nov 02 Crosby Divide County L 7-8 Class B Quarterfinal
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Washburn W 36-8
Sep 11 Crosby Divide County W 34-6 B - Region 5
Sep 18 Mohall W 45-0 B - Region 5
Sep 25 Kenmare W 31-6 B - Region 5
Oct 02 Garrison W 20-6 B - Region 5
Oct 09 Velva L 20-26 B - Region 5
Oct 16 Tioga W 45-14 B - Region 5
Oct 20 New Town W 39-14 B - Region 5
Oct 27 ????? 0-0
Nov 03 Velva L 6-14 Class B Quarterfinal
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Belcourt Turtle Mountain L 10-12
Sep 05 Turtle Lake-Mercer W 14-6
Sep 12 New Town L 0-14 Northwest
Sep 19 Crosby Divide County W 12-0 Northwest
Sep 26 Mohall W 30-6 Northwest
Oct 03 Kenmare W 28-0 Northwest
Oct 10 Tioga W 22-0 Northwest
Oct 17 New Town L 8-12
Oct 21 ????? 0-0
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Belcourt Turtle Mountain L 12-14
Sep 07 Mohall L 21-42 Northwest
Sep 14 Turtle Lake-Mercer W 35-14
Sep 21 New Town W 7-0 Northwest
Sep 28 Garrison L 0-8 Northwest
Oct 05 Kenmare 0-0 Northwest
Oct 12 Tioga L 0-0 Northwest ?
Oct 16 Crosby Divide County W 18-0 Northwest
Oct 23 ????? 0-0
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Belcourt Turtle Mountain W 14-6
Sep 08 Crosby Divide County W 42-8 Northwest
Sep 15 Mohall W 14-12 Northwest
Sep 22 Turtle Lake-Mercer W 14-8
Sep 29 New Town W 20-12 Northwest
Oct 06 Garrison L 0-3 Northwest
Oct 13 Kenmare W 50-12 Northwest
Oct 17 Tioga W 28-6 Northwest
Oct 24 ????? 0-0
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Killdeer W 12-0
Sep 09 Tioga L 6-12 Northwest
Sep 16 Crosby Divide County L 12-14 Northwest
Sep 23 Mohall W 20-6 Northwest
Sep 30 Parshall W 36-8 Northwest
Oct 07 New Town W 27-14 Northwest
Oct 14 Rolla W 22-6
Oct 21 Kenmare W 36-0 Northwest
Oct 28 ????? 0-0
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Killdeer W 20-6
Sep 10 Kenmare W 25-12 Northwest
Sep 17 Tioga L 0-8 Northwest
Sep 24 Crosby Divide County W 29-14 Northwest
Oct 01 Mohall L 20-26 Northwest
Oct 08 Parshall W 26-6 Northwest
Oct 15 New Town L 14-16 Northwest
Oct 22 Bottineau W 18-0 Northwest
Oct 29 ????? 0-0
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Grenora W 46-8
Sep 05 Bottineau W 14-0 Northwest
Sep 12 Kenmare W 14-0 Northwest
Sep 19 Tioga W 27-6 Northwest
Sep 26 Crosby Divide County W 20-14 Northwest
Oct 03 Mohall L 0-14 Northwest
Oct 10 Parshall W 33-14 Northwest
Oct 17 New Town W 19-12 Northwest
Oct 24 ????? 0-0