UNDERWOOD COMETS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 4-0 1.000 122-30 9
2018 5-4 .556 259-248 * P 9
2017 3-5 .375 142-264 9
2016 2-6 .250 180-240 9
2015 4-4 .500 204-198 9
2014 2-6 .250 160-468
2013 1-7 .125 54-332
2012 7-3 .700 352-224 * P 9
2011 9-2 .818 472-236 * P 9
2010 3-5 .375 212-221 9
2009 8-3 .727 330-167 * P 9
2008 9-1 .900 376-133 * P 9
2007 8-2 .800 381-154 * P 9
2006 4-4 .500 167-218 9
2005 1-7 .125 82-184 9
2004 2-6 .250 100-253 9
2003 5-4 .556 187-200 * P 9
2002 8-3 .727 368-180 * P 9
2001 7-3 .700 245-166 * P 9
2000 5-4 .556 146-142 * P 9
1999 2-6 .250 104-221 9
1998 0-9 .000 33-254
1997 5-5 .500 157-244 P
1996 9-1 .900 416-109 * P 9
1995 4-4 .500 178-129 9
1994 3-5 .375 79-163 9
1993 8-1 .889 359-154 * 9
1992 10-1 .909 411-101 * P 9
1991 11-1 .917 457-207 * P 9
1990 4-4 .500 108-98 9
1989 10-2 .833 384-153 * P 9
1988 7-2 .778 246-134 * P 9
1987 10-1 .909 338-137 * P 9
1986 7-2 .778 292-78 * 9
1985 9-1 .900 259-51 * P
1984 5-3 .625 94-81 *
1983 3-5 .375 91-147
1982 3-5 .375 66-124
1981 6-2 .750 137-48 *
1980 4-4 .500 112-119
1979 5-4 .556 164-132 *
1978 3-5 .375 100-130
1977 2-6 .250 64-168
1976 2-6 .250 87-172
1975 1-8 .111 56-244
230-172 .572 22 of 45
   
CO-OP NAME HISTORY:
Central McLean Cougars   2007-
Underwood/Riverdale Comets   1984-93
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Riverdale Knights   1984-93
Turtle Lake-Mercer Trojans   2007-
McClusky Dragons   2009-
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Turtle Lake-Mercer 30 16-14 .533 2006
Wilton 28 22-6 .786 2010
Washburn 22 12-10 .545 2014
Fessenden 15 8-7 .533 1996
New Salem 14 8-6 .571 2018
Hazen 13 3-10 .231 2014
Center 12 7-5 .583 2002
Garrison 12 1-11 .083 2014
Napoleon 12 5-7 .417 2016
Strasburg 12 5-7 .417 2016
Richardton-Taylor 11 7-4 .636 2018
Center-Stanton 10 9-1 .900 2016
Hettinger 10 9-1 .900 2018
Mott-Regent 10 4-6 .400 2018
Steele-Dawson 10 8-2 .800 2016
Towner 10 7-3 .700 2018
Wishek 10 8-2 .800 2016
Drake 9 7-2 .778 1996
Fort Yates Standing Rock 9 8-1 .889 2014
Linton 9 1-8 .111 2016
Maddock 9 6-3 .667 1996
Velva 9 1-8 .111 1998
Bismarck Shiloh Christian 8 3-5 .375 2018
McClusky 8 6-2 .750 1991
Surrey 8 5-3 .625 2019
Tioga 8 5-3 .625 2016
Kenmare 7 6-1 .857 1998
Beach 6 4-2 .667 2018
Beulah 5 2-3 .400 1985
New England 5 2-3 .400 2005
Trenton 5 3-2 .600 2019
Belfield 4 2-2 .500 2014
Crosby Divide County 4 1-3 .250 2019
Edgeley 4 2-2 .500 2004
Mohall 4 2-2 .500 1993
Killdeer 3 0-3 .000 2014
Mohall-Lansford-Sherwood 3 3-0 1.000 2019
Ashley 2 2-0 1.000 1988
Berthold 2 1-1 .500 2000
Bismarck Century JV 2 0-2 .000 1976
Bowman County 2 2-0 1.000 2012
Drake-Anamoose 2 2-0 1.000 2018
Elgin Grant County 2 1-1 .500 2018
Grenora 2 2-0 1.000 1991
New Town 2 1-1 .500 1998
Parshall 2 2-0 1.000 2012
Stanley 2 0-2 .000 1998
Westhope 2 2-0 1.000 2001
Bowdon 1 1-0 1.000 1986
Cando North Star 1 0-1 .000 2011
Hankinson 1 0-1 .000 1991
Leeds 1 1-0 1.000 2011
New Rockford 1 1-0 1.000 1986
Page 1 0-1 .000 1989
Roseglen White Shield 1 0-1 .000 1975
Scranton 1 1-0 1.000 1996
Sherwood 1 1-0 1.000 1992
St. John 1 1-0 1.000 2009
Williston Trinity Christian 1 1-0 1.000 2006
Wyndmere 1 0-1 .000 1987
TOTALS 230-172 .572
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Crosby Divide County W 32-12 9-Man - Region 3
Aug 30 Mohall-Lansford-Sherwood W 8-6 9-Man - Region 3
Sep 06 Surrey W 24-12 9-Man - Region 3
Sep 13 Trenton W 58-0 9-Man - Region 3
Sep 20 Towner 0-0 9-Man - Region 3
Sep 27 Berthold 0-0 9-Man - Region 3
Oct 04 Ray 0-0 9-Man - Region 3
Oct 11 ????? 0-0
Oct 18 Parshall 0-0 9-Man - Region 3
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 17 Drake-Anamoose W 58-8
Aug 24 Hettinger W 34-8 9-Man - Region 5
Aug 31 Richardton-Taylor L 32-44 9-Man - Region 5
Sep 07 Bismarck Shiloh Christian L 26-62 9-Man - Region 5
Sep 14 New Salem L 6-48 9-Man - Region 5
Sep 21 Elgin Grant County W 26-22 9-Man - Region 5
Sep 28 Mott-Regent W 44-22 9-Man - Region 5
Oct 05 Beach W 33-0 9-Man - Region 5
Oct 09 open
Oct 12 Towner L 0-34 9-Man First Round
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 18 Drake-Anamoose W 58-22
Aug 25 Hettinger W 46-34 9-Man - Region 5
Sep 01 Richardton-Taylor W 16-14 9-Man - Region 5
Sep 08 Bismarck Shiloh Christian L 8-52 9-Man - Region 5
Sep 15 New Salem L 0-30 9-Man - Region 5
Sep 22 Elgin Grant County L 0-20 9-Man - Region 5
Sep 29 Mott-Regent L 6-44 9-Man - Region 5
Oct 06 Beach L 8-48 9-Man - Region 5
Oct 10 open
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 19 Tioga W 38-16
Aug 26 Napoleon L 20-40 9-Man - Region 3
Sep 02 Center-Stanton W 56-16 9-Man - Region 3
Sep 09 Wishek L 20-22 9-Man - Region 3
Sep 16 Steele-Dawson L 0-30 9-Man - Region 3
Sep 23 Bismarck Shiloh Christian L 20-56 9-Man - Region 3
Sep 30 Strasburg L 12-28 9-Man - Region 3
Oct 07 Linton L 14-32 9-Man - Region 3
Oct 11 open
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Tioga W 38-7
Aug 28 Napoleon L 16-32 9-Man - Region 3
Sep 04 Center-Stanton W 52-22 9-Man - Region 3
Sep 11 Wishek W 30-14 9-Man - Region 3
Sep 18 Steele-Dawson W 20-16 9-Man - Region 3
Sep 25 Bismarck Shiloh Christian L 24-44 9-Man - Region 3
Oct 02 Strasburg L 10-30 9-Man - Region 3
Oct 09 Linton L 14-33 9-Man - Region 3
Oct 13 open
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Tioga W 24-8
Sep 05 Garrison L 6-12 A - Region 4
Sep 12 Hazen L 6-42 A - Region 4
Sep 19 Fort Yates Standing Rock W 59-7
Sep 26 Killdeer L 0-38 A - Region 4
Oct 03 New Salem L 38-44 A - Region 4
Oct 10 Washburn L 7-12 A - Region 4
Oct 17 Belfield L 18-28 A - Region 4
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Tioga L 0-41
Sep 06 Garrison L 2-43 A - Region 4
Sep 13 Hazen L 6-57 A - Region 4
Sep 20 Fort Yates Standing Rock W 34-8
Sep 27 Killdeer L 0-57 A - Region 4
Oct 04 New Salem L 0-48 A - Region 4
Oct 11 Washburn L 0-34 A - Region 4
Oct 18 Belfield L 12-44 A - Region 4
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Bismarck Shiloh Christian L 32-38 9-Man - Region 4
Aug 24 Beach W 24-6 9-Man - Region 4
Aug 31 Mott-Regent W 22-16 9-Man - Region 4
Sep 07 Trenton W 36-26 9-Man - Region 4
Sep 14 Bowman County W 50-6 9-Man - Region 4
Sep 21 Center-Stanton W 50-12 9-Man - Region 4
Sep 28 Parshall W 30-6 9-Man - Region 4
Oct 05 Hettinger W 56-22 9-Man - Region 4
Oct 12 Crosby Divide County L 26-64 9-Man - Region 4
Oct 19 Surrey L 26-28 9-Man First Round
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Bismarck Shiloh Christian W 46-14 9-Man - Region 4
Aug 26 Beach W 42-16 9-Man - Region 4
Sep 02 Mott-Regent W 30-20 9-Man - Region 4
Sep 09 Trenton W 52-14 9-Man - Region 4
Sep 16 Bowman County W 75-26 9-Man - Region 4
Sep 23 Center-Stanton W 37-8 9-Man - Region 4
Sep 30 Parshall W 51-16 9-Man - Region 4
Oct 07 Hettinger W 52-28 9-Man - Region 4
Oct 14 Crosby Divide County L 26-56 9-Man - Region 4
Oct 21 Leeds W 39-14 9-Man First Round
Oct 28 Cando North Star L 22-24 9-Man Quarterfinal
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Napoleon L 8-38
Sep 03 Beach L 0-6 9-Man - Region 6
Sep 10 Hettinger W 50-30 9-Man - Region 6
Sep 17 Center-Stanton W 56-6 9-Man - Region 6
Sep 24 Richardton-Taylor L 8-38 9-Man - Region 6
Oct 01 Washburn L 50-52 9-Man - Region 6
Oct 08 Wilton W 64-8 9-Man - Region 6
Oct 12 Mott-Regent L 6-43 9-Man - Region 6
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Napoleon L 0-18
Sep 03 Beach W 20-0 9-Man - Region 6
Sep 10 Hettinger W 32-12 9-Man - Region 6
Sep 17 Center-Stanton W 54-25 9-Man - Region 6
Sep 24 Richardton-Taylor W 40-22 9-Man - Region 6
Oct 01 Washburn W 44-24 9-Man - Region 6
Oct 08 Wilton W 52-20 9-Man - Region 6
Oct 12 Mott-Regent L 0-6 9-Man - Region 6
Oct 20 Mohall-Lansford-Sherwood W 42-8 9-Man First Round
Oct 23 St. John W 26-6 9-Man Second Round
Oct 30 Towner L 20-26 9-Man Quarterfinal
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Mott-Regent W 34-20 9-Man - Region 6
Aug 29 Bismarck Shiloh Christian W 44-6 9-Man - Region 6
Sep 05 Richardton-Taylor W 16-14 9-Man - Region 6
Sep 12 Washburn W 52-20 9-Man - Region 6
Sep 19 open
Sep 26 Center-Stanton W 62-22 9-Man - Region 6
Oct 03 Belfield W 48-6 9-Man - Region 6
Oct 10 Hettinger W 36-6 9-Man - Region 6
Oct 17 Wilton W 40-6 9-Man - Region 6
Oct 24 Mohall-Lansford-Sherwood W 36-7 9-Man Second Round
Oct 31 Tioga L 8-26 9-Man Quarterfinal
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Mott-Regent L 22-46 9-Man - Region 6
Aug 24 Bismarck Shiloh Christian W 36-6 9-Man - Region 6
Aug 31 Richardton-Taylor W 14-8 9-Man - Region 6
Sep 07 Washburn W 48-20 9-Man - Region 6
Sep 14 open
Sep 21 Center-Stanton W 42-8 9-Man - Region 6
Sep 28 Belfield W 64-22 9-Man - Region 6
Oct 05 Hettinger W 32-6 9-Man - Region 6
Oct 12 Wilton W 65-6 9-Man - Region 6
Oct 16 Tioga W 38-0 9-Man Second Round
Oct 19 Crosby Divide County L 20-32 9-Man Quarterfinal
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 New Salem L 6-32
Sep 01 Richardton-Taylor W 33-24
Sep 08 Washburn L 14-44 9-Man - Region 6
Sep 15 Center-Stanton W 22-12 9-Man - Region 6
Sep 22 Mott-Regent L 6-38
Sep 29 Wilton W 30-12 9-Man - Region 6
Oct 06 Turtle Lake-Mercer L 16-34 9-Man - Region 6
Oct 13 Williston Trinity Christian W 40-22
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Hettinger L 18-20
Sep 02 Richardton-Taylor L 0-8
Sep 09 Washburn L 2-42 9-Man - Region 6
Sep 16 Center-Stanton L 6-12 9-Man - Region 6
Sep 23 Mott-Regent L 14-16
Sep 30 Wilton L 16-42 9-Man - Region 6
Oct 07 Turtle Lake-Mercer L 6-30 9-Man - Region 6
Oct 14 New England W 20-14
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Linton L 12-45 9-Man - Region 4
Sep 03 Edgeley L 8-24 9-Man - Region 4
Sep 10 Napoleon L 8-42 9-Man - Region 4
Sep 17 Wishek W 28-6 9-Man - Region 4
Sep 21 Turtle Lake-Mercer L 20-48 9-Man - Region 4
Sep 24 Strasburg W 18-16 9-Man - Region 4
Oct 01 Steele-Dawson L 6-38 9-Man - Region 4
Oct 08 Wilton L 0-34 9-Man - Region 4
Oct 12 open
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Linton L 8-45 9-Man - Region 4
Sep 05 Edgeley L 14-28 9-Man - Region 4
Sep 12 Napoleon W 12-6 9-Man - Region 4
Sep 19 Wishek W 28-6 9-Man - Region 4
Sep 23 Turtle Lake-Mercer L 20-26 9-Man - Region 4
Sep 26 Strasburg W 28-18 9-Man - Region 4
Oct 03 Steele-Dawson W 27-13 9-Man - Region 4
Oct 10 Wilton W 30-16 9-Man - Region 4
Oct 14 open
Oct 17 Trenton L 20-42 9-Man First Round
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Linton W 18-12 9-Man - Region 4
Sep 06 Steele-Dawson W 45-8 9-Man - Region 4
Sep 13 open
Sep 20 Napoleon L 6-20 9-Man - Region 4
Sep 24 Turtle Lake-Mercer W 49-22 9-Man - Region 4
Sep 27 Edgeley W 32-0 9-Man - Region 4
Oct 04 Wishek W 49-12 9-Man - Region 4
Oct 11 Strasburg L 6-12 9-Man - Region 4
Oct 15 Wilton W 44-12 9-Man - Region 4
Oct 18 Center W 67-30 9-Man First Round
Oct 25 Strasburg W 28-24 9-Man Second Round
Nov 01 Trenton L 24-28 9-Man Quarterfinal
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Linton L 8-32 9-Man - Region 4
Aug 31 Steele-Dawson W 16-0 9-Man - Region 4
Sep 07 open
Sep 18 Turtle Lake-Mercer W 44-8 9-Man - Region 4
Sep 21 Edgeley W 31-6 9-Man - Region 4
Sep 28 Wishek W 34-12 9-Man - Region 4
Oct 02 Napoleon W 26-16 9-Man - Region 4
Oct 05 Strasburg L 8-34 9-Man - Region 4
Oct 09 Wilton W 22-6 9-Man - Region 4
Oct 12 Westhope W 34-14 9-Man First Round
Oct 19 Linton L 22-38 9-Man Second Round
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 New England L 20-32
Sep 01 Linton L 6-8 9-Man - Region 4
Sep 08 Napoleon W 12-8 9-Man - Region 4
Sep 15 Steele-Dawson W 34-6 9-Man - Region 4
Sep 22 Turtle Lake-Mercer W 14-12 9-Man - Region 4
Sep 29 Wishek W 35-12 9-Man - Region 4
Oct 06 Wilton W 17-14 9-Man - Region 4
Oct 10 Strasburg L 0-20 9-Man - Region 4
Oct 13 open
Oct 17 Berthold L 8-30 9-Man First Round
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Richardton-Taylor L 2-34
Sep 03 Linton L 0-42 9-Man - Region 4
Sep 10 Napoleon L 8-36 9-Man - Region 4
Sep 17 Steele-Dawson W 40-7 9-Man - Region 4
Sep 24 Turtle Lake-Mercer L 14-46 9-Man - Region 4
Oct 01 Wishek L 10-20 9-Man - Region 4
Oct 08 Wilton W 22-12 9-Man - Region 4
Oct 12 Strasburg L 8-24 9-Man - Region 4
Oct 15 open
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Washburn L 0-39
Sep 04 Center L 0-34
Sep 11 Stanley L 6-44 A - Region 3
Sep 18 Kenmare L 0-39 A - Region 3
Sep 25 Garrison L 14-41 A - Region 3
Oct 02 Surrey L 0-0 A - Region 3 ?
Oct 06 New Town L 7-23 A - Region 3
Oct 13 Velva L 6-34 A - Region 3
Oct 16 Tioga L 0-0 A - Region 3 ?
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Washburn L 6-20
Sep 05 Center W 18-8
Sep 12 Stanley L 13-48 A - Region 3
Sep 19 Kenmare W 22-20 A - Region 3
Sep 26 Garrison L 6-40 A - Region 3
Oct 03 Surrey W 27-0 A - Region 3
Oct 07 New Town W 12-6 A - Region 3
Oct 10 Velva L 6-40 A - Region 3
Oct 17 Tioga W 40-22 A - Region 3
Oct 24 Killdeer L 7-40 Class A First Round
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Richardton-Taylor W 45-0
Sep 06 Center W 8-0 9-Man - Region 5
Sep 13 Drake W 46-7 9-Man - Region 5
Sep 20 Fessenden W 41-6 9-Man - Region 5
Sep 27 Maddock W 52-44 9-Man - Region 5
Oct 04 Wilton W 44-0 9-Man - Region 5
Oct 11 Turtle Lake-Mercer W 43-12 9-Man - Region 5
Oct 15 Surrey W 71-6 9-Man - Region 5
Oct 18 open
Oct 25 Scranton W 54-0 9-Man First Round
Nov 01 New England L 12-34 9-Man Quarterfinal
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Richardton-Taylor W 28-6
Sep 01 Surrey W 42-6 9-Man - Region 5
Sep 08 Center L 8-15 9-Man - Region 5
Sep 15 Drake L 14-16 9-Man - Region 5
Sep 22 Fessenden L 14-22 9-Man - Region 5
Sep 29 Maddock W 30-28 9-Man - Region 5
Oct 06 Wilton W 36-6 9-Man - Region 5
Oct 13 Turtle Lake-Mercer L 6-30 9-Man - Region 5
Oct 17 open
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 New Salem W 32-0
Sep 02 Turtle Lake-Mercer L 0-28 9-Man - Region 5
Sep 09 Surrey L 6-28 9-Man - Region 5
Sep 16 Towner W 17-6 9-Man - Region 5
Sep 23 Drake L 0-22 9-Man - Region 5
Sep 30 Fessenden W 18-6 9-Man - Region 5
Oct 07 Maddock L 6-42 9-Man - Region 5
Oct 14 Wilton L 0-31 9-Man - Region 5
Oct 18 open
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 New Salem W 38-16
Sep 03 Maddock W 52-20 9-Man - Region 5
Sep 10 Turtle Lake-Mercer L 6-30 9-Man - Region 5
Sep 17 Towner W 55-18 9-Man - Region 5
Sep 24 Surrey W 44-20 9-Man - Region 5
Oct 01 Fessenden W 37-12 9-Man - Region 5
Oct 08 Drake W 38-22 9-Man - Region 5
Oct 12 Wilton W 46-0 9-Man - Region 5
Oct 19 Mohall W 43-16
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 New Salem W 35-0
Sep 04 Turtle Lake-Mercer W 34-8 9-Man - Region 5
Sep 11 Towner W 12-8 9-Man - Region 5
Sep 18 open
Sep 25 Fessenden W 54-6 9-Man - Region 5
Oct 02 Drake W 33-0 9-Man - Region 5
Oct 09 Wilton W 54-7 9-Man - Region 5
Oct 13 Maddock W 46-0 9-Man - Region 5
Oct 20 Mohall W 48-0
Oct 27 Sherwood W 57-28 9-Man First Round
Oct 30 Napoleon W 30-8 9-Man Quarterfinal
Nov 06 Towner L 8-36 9-Man Semifinal
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 New Salem W 36-16
Sep 06 Towner W 40-26 9-Man - Region 5
Sep 13 McClusky W 46-0 9-Man - Region 5
Sep 20 Fessenden W 41-14 9-Man - Region 5
Sep 27 Drake W 43-14 9-Man - Region 5
Oct 04 Wilton W 64-20 9-Man - Region 5
Oct 11 Maddock W 48-27 9-Man - Region 5
Oct 15 Turtle Lake-Mercer W 53-30 9-Man - Region 5
Oct 22 open
Oct 29 Grenora W 32-14 9-Man First Round
Nov 08 Napoleon W 25-14 9-Man Quarterfinal
Nov 12 Towner W 22-8 9-Man Semifinal
Nov 15 Hankinson L 7-24 9-Man Final
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 New Salem L 0-6
Sep 07 McClusky W 42-0 9-Man - Region 5
Sep 14 Fessenden W 12-0 9-Man - Region 5
Sep 21 Drake W 12-6 9-Man - Region 5
Sep 28 Wilton L 0-24 9-Man - Region 5
Oct 05 Maddock L 0-38 9-Man - Region 5
Oct 12 Turtle Lake-Mercer L 20-24 9-Man - Region 5
Oct 16 Towner W 22-0 9-Man - Region 5
Oct 19 open
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 New Salem W 42-16
Sep 01 Fessenden W 38-0 9-Man - Region 5
Sep 08 Drake W 22-6 9-Man - Region 5
Sep 15 Wilton W 24-0 9-Man - Region 5
Sep 22 Maddock L 34-40 9-Man - Region 5
Sep 29 Turtle Lake-Mercer W 34-8 9-Man - Region 5
Oct 06 Towner W 32-20 9-Man - Region 5
Oct 13 McClusky W 53-8 9-Man - Region 5
Oct 17 open
Oct 24 Grenora W 26-0 9-Man First Round
Oct 27 Strasburg W 28-6 9-Man Quarterfinal
Nov 03 Maddock W 44-14 9-Man Semifinal
Nov 10 Page L 7-35 9-Man Final
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Ashley W 44-0 9-Man - Region 6
Sep 02 Wishek W 24-8 9-Man - Region 6
Sep 09 open
Sep 16 New Salem W 20-0 9-Man - Region 6
Sep 23 Turtle Lake-Mercer W 32-16 9-Man - Region 6
Sep 30 Steele-Dawson W 38-0 9-Man - Region 6
Oct 07 Wilton W 48-12 9-Man - Region 6
Oct 11 Strasburg L 20-54 9-Man - Region 6
Oct 18 McClusky W 0-0 9-Man - Region 6 ?
Oct 25 New England L 20-44 9-Man First Round
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Ashley W 24-0 9-Man - Region 6
Sep 11 Wishek W 54-6 9-Man - Region 6
Sep 18 open
Sep 22 McClusky W 34-6 9-Man - Region 6
Sep 25 New Salem W 22-0 9-Man - Region 6
Oct 02 Turtle Lake-Mercer W 50-24 9-Man - Region 6
Oct 09 Steele-Dawson W 30-6 9-Man - Region 6
Oct 13 Wilton W 50-14 9-Man - Region 6
Oct 20 Strasburg W 12-6 9-Man - Region 6
Oct 27 New England W 24-23 9-Man First Round
Oct 30 Berthold W 32-14 9-Man Quarterfinal
Nov 06 Wyndmere L 6-38 9-Man Semifinal
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 McClusky L 6-22 9-Man - Region 5
Sep 05 New Rockford W 33-0 9-Man - Region 5
Sep 12 Fessenden W 44-0 9-Man - Region 5
Sep 19 Turtle Lake-Mercer L 6-22 9-Man - Region 5
Sep 26 Westhope W 32-6
Oct 03 Drake W 46-16 9-Man - Region 5
Oct 10 Washburn W 33-0 9-Man - Region 5
Oct 14 Wilton W 47-6 9-Man - Region 5
Oct 21 Bowdon W 45-6 9-Man - Region 5
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Kenmare W 28-0
Sep 06 Washburn W 24-0 Power-Belt
Sep 13 Center W 47-18 Power-Belt
Sep 20 Fort Yates Standing Rock W 19-0 Power-Belt
Sep 27 Turtle Lake-Mercer W 31-0 Power-Belt
Oct 04 Hazen W 7-6 Power-Belt
Oct 11 Beulah W 27-0 Power-Belt
Oct 18 Garrison W 33-0 Power-Belt
Oct 25 Hettinger W 43-6 Class B First Round
Oct 28 Velva L 0-21 Class B Quarterfinal
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Kenmare W 14-7
Sep 07 Center L 0-12 Power-Belt
Sep 14 Fort Yates Standing Rock W 7-0 Power-Belt
Sep 21 Turtle Lake-Mercer W 14-6 Power-Belt
Sep 28 Hazen L 6-12 Power-Belt
Oct 05 Beulah W 20-12 Power-Belt
Oct 12 Garrison L 13-32 Power-Belt
Oct 19 Washburn W 20-0 Power-Belt
Oct 23 open
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Kenmare W 17-7
Sep 09 Fort Yates Standing Rock L 0-8 Power-Belt
Sep 16 Turtle Lake-Mercer W 13-0 Power-Belt
Sep 23 Hazen L 7-26 Power-Belt
Sep 30 Beulah L 13-28 Power-Belt
Oct 07 Garrison L 6-32 Power-Belt
Oct 14 Washburn L 9-46 Power-Belt
Oct 21 Center W 26-0 Power-Belt
Oct 25 open
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Kenmare W 22-0
Sep 10 Turtle Lake-Mercer W 12-0 Power-Belt
Sep 17 Hazen L 0-16 Power-Belt
Sep 24 Beulah L 14-20 Power-Belt
Oct 01 Garrison L 0-46 Power-Belt
Oct 08 Washburn L 6-22 Power-Belt
Oct 15 Center L 0-20 Power-Belt
Oct 22 Fort Yates Standing Rock W 12-0 Power-Belt
Oct 26 open
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Kenmare W 6-0
Sep 11 Hazen L 0-12 Power-Belt
Sep 18 Beulah L 6-16 Power-Belt
Sep 25 New Salem W 14-0 Power-Belt
Oct 02 Washburn W 13-6 Power-Belt
Oct 09 Center W 20-6 Power-Belt
Oct 16 Fort Yates Standing Rock W 41-0 Power-Belt
Oct 23 Turtle Lake-Mercer W 37-8 Power-Belt
Oct 27 open
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Hazen L 6-24
Sep 05 Center L 6-14
Sep 12 Fort Yates Standing Rock W 24-10
Sep 19 Velva W 18-0 Missouri-Basin
Sep 26 Fessenden L 6-18 Missouri-Basin
Oct 03 Garrison L 6-47
Oct 10 Washburn W 34-0 Missouri-Basin
Oct 17 Turtle Lake-Mercer W 12-6 Missouri-Basin
Oct 21 open
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Hazen L 6-13
Sep 07 Turtle Lake-Mercer W 38-6 Missouri-Basin
Sep 14 Fessenden L 0-12 Missouri-Basin
Sep 21 Mohall L 6-34
Sep 28 Velva L 18-25 Missouri-Basin
Oct 05 Fort Yates Standing Rock W 18-16
Oct 12 Wilton W 22-12 Missouri-Basin
Oct 16 Washburn W 34-0 Missouri-Basin
Oct 19 Center W 22-14
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Hazen W 7-6
Sep 08 Washburn L 0-8 Missouri-Basin
Sep 15 Turtle Lake-Mercer L 6-20 Missouri-Basin
Sep 22 Fessenden L 6-14 Missouri-Basin
Sep 29 Mohall L 8-26
Oct 06 Velva L 12-36 Missouri-Basin
Oct 13 McClusky W 18-14 Missouri-Basin
Oct 17 Wilton W 43-6 Missouri-Basin
Oct 24 open
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Hazen W 18-12
Sep 09 Wilton L 6-26 Missouri-Basin
Sep 16 Washburn W 12-6 Missouri-Basin
Sep 23 Turtle Lake-Mercer L 8-14 Missouri-Basin
Sep 30 Fessenden L 20-34 Missouri-Basin
Oct 07 Garrison L 0-42 Missouri-Basin
Oct 14 Velva L 0-22 Missouri-Basin
Oct 18 McClusky L 0-12 Missouri-Basin
Oct 25 open
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Bismarck Century JV L 0-20
Sep 10 Hazen L 0-12
Sep 17 Wilton W 22-6 Missouri-Basin
Sep 24 Washburn W 26-6 Missouri-Basin
Oct 01 Turtle Lake-Mercer L 14-22 Missouri-Basin
Oct 08 Fessenden L 6-34 Missouri-Basin
Oct 15 Garrison L 19-32 Missouri-Basin
Oct 22 Velva L 0-40 Missouri-Basin
Oct 29 open
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Hazen L 0-58
Sep 05 Bismarck Century JV L 6-28
Sep 12 Velva L 6-26 Missouri-Basin
Sep 19 Roseglen White Shield L 6-12 Missouri-Basin
Sep 26 Wilton L 26-28 Missouri-Basin
Oct 03 Washburn W 6-0 Missouri-Basin
Oct 10 Turtle Lake-Mercer L 0-12 Missouri-Basin
Oct 17 Fessenden L 0-46 Missouri-Basin
Oct 21 Garrison L 6-34 Missouri-Basin