VALLEY CITY HI-LINERS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2018 4-5 .444 178-172
2017 0-9 .000 66-384
2016 5-4 .556 320-193 *
2015 7-3 .700 346-133 * P
2014 5-4 .556 264-208 *
2013 4-5 .444 231-290
2012 6-4 .600 222-128 * P
2011 3-6 .333 92-184
2010 6-5 .545 266-257 * P
2009 4-5 .444 157-155
2008 11-1 .917 327-148 * P
2007 4-5 .444 146-182
2006 0-9 .000 73-277
2005 4-5 .444 147-186
2004 5-5 .500 165-207 P
2003 7-4 .636 312-275 * P
2002 8-3 .727 279-170 * P
2001 3-6 .333 125-211
2000 3-6 .333 163-194
1999 7-3 .700 279-188 * P
1998 8-2 .800 241-133 * P
1997 7-3 .700 278-114 * P
1996 3-6 .333 158-228 P
1995 3-5 .375 82-118
1994 2-6 .250 70-187
1993 2-6 .250 77-185
1992 1-7 .125 146-296
1991 2-6 .250 80-205
1990 2-7 .222 118-213 P
1989 4-5 .444 114-137
1988 6-4 .600 214-147 * P
1987 7-3 .700 180-76 * P
1986 6-3 .667 182-131 * P
1985 8-2 .800 288-126 * P
1984 2-7 .222 132-200
1983 5-4 .500 180-159 *
1982 4-5 .444 186-185
1981 3-6 .333 100-146
1980 7-3 .700 168-101 * P
1979 10-1 .909 386-137 * P
1978 8-3 .727 232-137 * P
1977 8-3 .727 255-101 * P
1976 8-2 .800 216-106 * P
1975 5-4 .556 151-85 *
217-200 .520 21 of 44
   
CO-OP PARTNER HISTORY:
Wimbledon Barnes County North Bison   2019-
Litchville Trojans   1990-??
Tower City Maple Valley Raiders   1993-99
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Grafton 37 22-15 .595 2018
Jamestown 29 8-21 .276 2018
Devils Lake 28 12-16 .429 2018
Rugby 27 15-12 .556 2008
Wahpeton 23 11-12 .478 2018
Casselton Central Cass 21 14-7 .667 2018
Minot Bishop Ryan Catholic 21 11-10 .524 2012
Dickinson Trinity 20 7-13 .350 2016
Lisbon 20 9-11 .450 2016
Fargo Shanley Catholic 18 3-15 .167 2018
Belcourt Turtle Mountain 16 12-4 .750 2018
Carrington 16 13-3 .813 2011
Bottineau 15 14-1 .933 2008
Kindred 14 12-2 .857 2014
Cavalier 13 5-8 .385 2004
Harvey 11 7-4 .636 1985
Dickinson 7 2-5 .286 2014
Fargo North 7 2-5 .286 1994
Fargo Oak Grove Lutheran 6 3-3 .500 2010
Langdon 6 6-0 1.000 1982
Mayville-Portland-Clifford-Galesburg 6 6-0 1.000 2002
Watford City 6 2-4 .333 2018
West Fargo 6 0-6 .000 1994
Beulah 5 4-1 .800 2016
Bismarck St. Mary's Central 5 1-4 .200 2018
Grand Forks Central 5 0-5 .000 1996
Cooperstown Griggs County Central 4 3-1 .750 2016
Mandan 4 1-3 .250 1996
Fargo South 3 0-3 .000 1996
Grand Forks Red River 3 2-1 .667 1996
Thief River Falls (MN) 3 3-0 1.000 1988
Bismarck 2 0-2 .000 1992
Enderlin 2 2-0 1.000 2014
Northwood 2 0-2 .000 2006
Park River 2 2-0 1.000 1976
Stanley 2 2-0 1.000 2016
Bismarck Century 1 0-1 .000 1977
Hazen 1 1-0 1.000 2008
TOTALS 217-200 .520
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Beulah 0-0
Sep 06 Bismarck St. Mary's Central 0-0
Sep 13 Stanley 0-0
Sep 20 Hazen 0-0
Sep 27 Kindred 0-0 AA - East
Oct 04 Wahpeton 0-0 AA - East
Oct 11 Devils Lake 0-0 AA - East
Oct 18 Casselton Central Cass 0-0 AA - East
Oct 25 Hillsboro 0-0 AA - East
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Belcourt Turtle Mountain L 14-28 AA
Aug 31 Bismarck St. Mary's Central L 8-35 AA
Sep 07 Grafton W 32-0 AA
Sep 14 Wahpeton W 26-20 AA
Sep 21 Devils Lake W 6-0 AA
Sep 28 Jamestown L 14-30 AA
Oct 05 Fargo Shanley Catholic L 12-16 AA
Oct 12 Watford City W 50-0 AA
Oct 19 Casselton Central Cass L 16-43 AA
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Belcourt Turtle Mountain L 12-48 AA
Sep 01 Bismarck St. Mary's Central L 0-49 AA
Sep 08 Grafton L 16-26 AA
Sep 15 Wahpeton L 0-50 AA
Sep 22 Devils Lake L 12-52 AA
Sep 29 Jamestown L 6-42 AA
Oct 06 Fargo Shanley Catholic L 6-55 AA
Oct 13 Watford City L 8-35 AA
Oct 20 Casselton Central Cass L 6-27 AA
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Wahpeton W 38-12
Sep 02 Lisbon W 52-12
Sep 09 Belcourt Turtle Mountain W 54-14 AA - West
Sep 16 Dickinson Trinity L 18-28 AA - West
Sep 23 Watford City L 10-14 AA - West
Sep 30 Stanley W 42-22 AA - West
Oct 07 Cooperstown Griggs County Central W 60-14 AA - West
Oct 14 Beulah L 26-27 AA - West
Oct 21 Bismarck St. Mary's Central L 20-40 AA - West
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Wahpeton W 28-22
Sep 04 Lisbon L 42-0 F
Sep 11 Belcourt Turtle Mountain W 59-6 AA - West
Sep 18 Dickinson Trinity W 44-14 AA - West
Sep 25 Watford City W 26-6 AA - West
Oct 02 Stanley W 44-6 AA - West
Oct 09 Cooperstown Griggs County Central W 51-15 AA - West
Oct 16 Beulah W 24-21 AA - West
Oct 23 Bismarck St. Mary's Central L 8-21 AA - West
Oct 30 Casselton Central Cass L 20-22 Class AA Quarterfinal
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Dickinson W 20-14
Sep 05 Dickinson Trinity W 32-26
Sep 12 Grafton L 14-20 AA - East
Sep 19 Wahpeton L 18-42 AA - East
Sep 26 Enderlin W 52-7 AA - East
Oct 03 Kindred W 39-13 AA - East
Oct 10 Lisbon W 44-6 AA - East
Oct 17 Fargo Shanley Catholic L 13-40 AA - East
Oct 24 Casselton Central Cass L 32-40 AA - East
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Dickinson L 0-48
Sep 06 Dickinson Trinity W 57-27
Sep 13 Grafton L 14-30 AA - East
Sep 20 Wahpeton L 8-46 AA - East
Sep 27 Enderlin W 62-28 AA - East
Oct 04 Kindred L 8-20 AA - East
Oct 11 Lisbon W 14-12 AA - East
Oct 18 Fargo Shanley Catholic L 14-39 AA - East
Oct 25 Casselton Central Cass W 54-40 AA - East
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Carrington C
Aug 31 Dickinson Trinity W 28-18
Sep 07 Wahpeton L 16-22 AA - East
Sep 14 Cooperstown Griggs County Central W 14-7 AA - East
Sep 21 Kindred W 40-0 AA - East
Sep 28 Lisbon W 40-13 AA - East
Oct 05 Fargo Shanley Catholic L 0-6 AA - East
Oct 12 Casselton Central Cass W 40-14 AA - East
Oct 19 Grafton L 12-20 AA - East
Oct 26 Minot Bishop Ryan Catholic W 24-14 Class AA Quarterfinal
Oct 19 Grafton L 8-14 Class AA Semifinal
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Carrington W 18-0
Sep 02 Dickinson Trinity W 14-12
Sep 09 Wahpeton L 8-40 AA - East
Sep 16 Cooperstown Griggs County Central L 0-6 AA - East
Sep 23 Kindred L 0-8 AA - East
Sep 30 Lisbon L 12-42 AA - East
Oct 07 Fargo Shanley Catholic W 22-14 AA - East
Oct 14 Casselton Central Cass L 12-18 AA - East
Oct 21 Grafton L 6-44 AA - East
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Devils Lake L 30-56
Sep 03 Carrington W 18-0
Sep 10 Fargo Oak Grove Lutheran W 40-16 AA - East
Sep 17 Kindred W 42-12 AA - East
Sep 24 Lisbon L 14-29 AA - East
Oct 01 Fargo Shanley Catholic L 0-49 AA - East
Oct 08 Casselton Central Cass L 12-16 AA - East
Oct 15 Grafton W 42-28 AA - East
Oct 22 Wahpeton W 42-7 AA - East
Oct 29 Bismarck St. Mary's Central W 20-13 Class AA Quarterfinal
Nov 05 Fargo Shanley Catholic L 6-31 Class AA Semifinal
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Devils Lake L 6-41
Sep 04 Carrington W 18-6
Sep 11 Fargo Oak Grove Lutheran W 34-0 AA - East
Sep 18 Kindred W 34-0 AA - East
Sep 25 Lisbon L 6-20 AA - East
Oct 02 Fargo Shanley Catholic L 24-34 AA - East
Oct 09 Casselton Central Cass W 29-6 AA - East
Oct 16 Grafton L 6-8 AA - East
Oct 23 Wahpeton L 0-40 AA - East
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Lisbon W 22-16
Sep 05 Dickinson Trinity W 26-7
Sep 12 Grafton W 12-6 AA - East
Sep 19 Fargo Oak Grove Lutheran W 28-14 AA - East
Sep 26 Bottineau W 22-0 AA - East
Oct 03 Rugby W 34-14 AA - East
Oct 10 Devils Lake W 30-6 AA - East
Oct 17 Casselton Central Cass W 26-14 AA - East
Oct 24 Carrington W 26-16 AA - East
Oct 31 Dickinson Trinity W 46-15 Class AA Quarterfinal
Nov 07 Hazen W 35-0 Class AA Semifinal
Nov 14 Watford City L 20-40 Class AA Final
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Lisbon W 12-6
Aug 31 Dickinson Trinity L 0-28
Sep 07 Grafton L 12-24 AA - East
Sep 14 Fargo Oak Grove Lutheran L 6-33 AA - East
Sep 21 Bottineau W 38-19 AA - East
Sep 28 Rugby L 6-16 AA - East
Oct 05 Devils Lake L 0-29 AA - East
Oct 12 Casselton Central Cass W 33-20 AA - East
Oct 19 Carrington W 39-7 AA - East
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Dickinson Trinity L 0-47
Sep 01 Minot Bishop Ryan Catholic L 7-21
Sep 08 Fargo Oak Grove Lutheran L 12-42 AA - East
Sep 15 Grafton L 7-20 AA - East
Sep 22 Lisbon L 0-34 AA - East
Sep 29 Rugby L 21-53 AA - East
Oct 06 Northwood L 6-26 AA - East
Oct 13 Casselton Central Cass L 14-18 AA - East
Oct 20 Carrington L 6-16 AA - East
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Dickinson Trinity L 0-34
Sep 02 Minot Bishop Ryan Catholic W 7-0
Sep 09 Fargo Oak Grove Lutheran L 7-31 AA - East
Sep 16 Grafton W 47-6 AA - East
Sep 23 Lisbon L 6-21 AA - East
Sep 30 Rugby L 6-40 AA - East
Oct 07 Northwood L 0-33 AA - East
Oct 14 Casselton Central Cass W 52-15 AA - East
Oct 21 Carrington W 22-6 AA - East
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Dickinson Trinity L 7-33
Sep 03 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-8
Sep 10 Grafton W 13-12 AA - East
Sep 17 Lisbon L 7-37 AA - East
Sep 24 Rugby W 34-20 AA - East
Oct 01 Cavalier L 0-34 AA - East
Oct 08 Casselton Central Cass W 30-6 AA - East
Oct 15 Carrington W 27-8 AA - East
Oct 22 Kindred W 34-14 AA - East
Oct 29 Dickinson Trinity L 7-35 Class AA Quarterfinal
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Dickinson Trinity L 7-28
Sep 05 Minot Bishop Ryan Catholic W 28-8
Sep 12 Grafton W 28-13 AA - East
Sep 19 Lisbon W 34-15 AA - East
Sep 26 Rugby W 40-32 AA - East
Oct 03 Cavalier L 20-55 AA - East
Oct 10 Casselton Central Cass W 49-0 AA - East
Oct 17 Carrington L 14-36 AA - East
Oct 24 Kindred W 52-7 AA - East
Oct 31 Beulah W 32-19 Class AA Quarterfinal
Nov 07 Cavalier L 8-62 Class AA Semifinal
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Dickinson Trinity L 16-28
Sep 06 Minot Bishop Ryan Catholic W 19-0
Sep 13 Lisbon W 33-6 AA - East
Sep 20 Rugby W 33-13 AA - East
Sep 27 Cavalier L 8-38 AA - East
Oct 04 Casselton Central Cass W 40-6 AA - East
Oct 11 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 27-14 AA - East
Oct 18 Kindred W 21-14 AA - East
Oct 25 Grafton W 32-21 AA - East
Nov 01 Minot Bishop Ryan Catholic W 36-6 Class AA Quarterfinal
Nov 08 Dickinson Trinity L 14-24 Class AA Semifinal
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Dickinson Trinity L 0-45
Aug 31 Jamestown L 0-21
Sep 07 Lisbon L 12-19 AA - East
Sep 14 Rugby L 6-35 AA - East
Sep 21 Cavalier L 6-34 AA - East
Sep 28 Casselton Central Cass W 46-7 AA - East
Oct 05 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 34-15 AA - East
Oct 12 Kindred W 14-7 AA - East
Oct 19 Grafton L 7-28 AA - East
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Jamestown L 8-29
Sep 01 Carrington L 6-22
Sep 08 Rugby L 13-21 AA - East
Sep 15 Cavalier L 36-44 AA - East
Sep 22 Kindred W 34-12 AA - East
Sep 29 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 16-8 AA - East
Oct 06 Casselton Central Cass W 44-0 AA - East
Oct 13 Grafton L 0-6 AA - East
Oct 20 Lisbon L 6-52 AA - East
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Jamestown L 14-29
Sep 03 Carrington W 24-0
Sep 10 Rugby W 20-14 AA - East
Sep 17 Cavalier W 26-22 AA - East
Sep 24 Casselton Central Cass W 42-21 AA - East
Oct 01 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 41-15 AA - East
Oct 08 Kindred W 28-6 AA - East
Oct 15 Grafton W 34-6 AA - East
Oct 22 Lisbon L 15-19 AA - East
Oct 29 Minot Bishop Ryan Catholic L 35-56 Class AA Quarterfinal
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Jamestown W 7-6
Sep 04 Beulah W 40-8
Sep 11 Cavalier W 21-20 AA - East
Sep 18 Casselton Central Cass W 37-6 AA - East
Sep 25 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 32-0 AA - East
Oct 02 Kindred W 34-20 AA - East
Oct 09 Grafton W 36-10 AA - East
Oct 16 Lisbon L 6-22 AA - East
Oct 23 Rugby W 20-13 AA - East
Oct 30 Dickinson Trinity L 8-28 Class AA Quarterfinal
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Jamestown L 6-26
Sep 05 Beulah W 26-0
Sep 12 Cavalier L 15-30 AA - East
Sep 19 Casselton Central Cass W 49-13 AA - East
Sep 26 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 40-16 AA - East
Oct 03 Kindred W 30-8 AA - East
Oct 10 Grafton W 39-0 AA - East
Oct 17 Lisbon W 34-0 AA - East
Oct 24 Rugby W 32-7 AA - East
Oct 31 Watford City L 7-14 Class AA Quarterfinal
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 open
Sep 06 Mandan L 6-27
Sep 13 Grand Forks Red River W 44-14 Eastern-Dakota
Sep 20 Jamestown W 13-7 Eastern-Dakota
Sep 27 Fargo Shanley Catholic L 12-20 Eastern-Dakota
Oct 04 Wahpeton L 20-35 Eastern-Dakota
Oct 11 Fargo South L 0-37 Eastern-Dakota
Oct 18 Devils Lake W 35-14 Eastern-Dakota
Oct 25 Grand Forks Central L 28-40 Eastern-Dakota
Oct 29 Fargo Shanley Catholic L 0-34 Class A First Round
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Sep 01 Mandan W 8-6
Sep 08 Grand Forks Red River W 13-12 Eastern-Dakota
Sep 15 Jamestown W 21-0 Eastern-Dakota
Sep 22 Fargo Shanley Catholic L 14-20 Eastern-Dakota
Sep 29 Wahpeton L 0-14 Eastern-Dakota
Oct 06 Fargo South L 6-18 Eastern-Dakota
Oct 13 Devils Lake L 7-20 Eastern-Dakota
Oct 20 Grand Forks Central L 13-28 Eastern-Dakota
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Sep 02 Mandan L 18-25
Sep 09 West Fargo L 8-28 Eastern-Dakota
Sep 16 Fargo North W 14-6 Eastern-Dakota
Sep 23 Devils Lake W 13-7 Eastern-Dakota
Sep 30 Wahpeton L 0-28 Eastern-Dakota
Oct 07 Fargo Shanley Catholic L 0-30 Eastern-Dakota
Oct 14 Jamestown L 0-34 Eastern-Dakota
Oct 21 Grand Forks Central L 17-29 Eastern-Dakota
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Sep 03 Mandan L 0-21
Sep 10 West Fargo L 8-30 Eastern-Dakota
Sep 17 Fargo North W 8-0 Eastern-Dakota
Sep 24 Devils Lake L 0-34 Eastern-Dakota
Oct 01 Wahpeton L 14-29 Eastern-Dakota
Oct 08 Fargo Shanley Catholic W 27-24 Eastern-Dakota
Oct 15 Jamestown L 6-12 Eastern-Dakota
Oct 22 Grand Forks Central L 14-35 Eastern-Dakota
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 open
Sep 04 Jamestown L 0-29
Sep 11 Belcourt Turtle Mountain W 36-8
Sep 18 Wahpeton L 8-20
Sep 25 Bismarck L 20-72
Oct 02 Devils Lake L 14-40
Oct 09 Fargo Shanley Catholic L 27-35
Oct 16 Dickinson L 0-48
Oct 23 West Fargo L 41-44
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 30 Jamestown L 6-43
Sep 06 Belcourt Turtle Mountain W 21-8
Sep 13 Wahpeton W 13-8
Sep 20 Bismarck L 6-42
Sep 27 Devils Lake L 0-22
Oct 04 Fargo Shanley Catholic L 20-22
Oct 11 Dickinson L 14-28
Oct 18 West Fargo L 0-32
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 31 Jamestown L 8-30
Sep 07 Belcourt Turtle Mountain L 13-14
Sep 14 Minot Bishop Ryan Catholic L 23-28
Sep 21 Grafton W 20-14
Sep 28 Wahpeton W 26-0
Oct 05 Devils Lake L 0-25
Oct 12 West Fargo L 6-29
Oct 19 Dickinson Trinity L 16-27
Oct 26 Grand Forks Central L 6-46 Class A First Round
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Fargo North L 0-22
Sep 01 Jamestown L 0-34
Sep 08 Belcourt Turtle Mountain L 15-22 North-Star
Sep 15 Minot Bishop Ryan Catholic L 19-20 North-Star
Sep 22 Bottineau W 21-0 North-Star
Sep 29 Wahpeton W 24-6
Oct 06 Devils Lake L 0-25 North-Star
Oct 13 Grafton W 7-6 North-Star
Oct 20 Rugby W 28-0 North-Star
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Fargo North L 14-20
Sep 02 Jamestown L 12-21
Sep 09 Rugby W 25-0 North-Star
Sep 16 Belcourt Turtle Mountain W 34-8 North-Star
Sep 23 Minot Bishop Ryan Catholic W 20-14 North-Star
Sep 30 Bottineau W 21-8 North-Star
Oct 07 Thief River Falls (MN) W 34-14
Oct 14 Devils Lake L 22-28 North-Star
Oct 21 Grafton W 26-0 North-Star
Oct 28 Grand Forks Red River L 6-34 Class A Quarterfinal
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Fargo North L 8-13
Sep 04 Jamestown W 8-6
Sep 11 Rugby W 16-0 North-Star
Sep 18 Belcourt Turtle Mountain W 30-8 North-Star
Sep 25 Minot Bishop Ryan Catholic W 30-16 North-Star
Oct 02 Bottineau W 28-0 North-Star
Oct 09 Thief River Falls (MN) W 8-0
Oct 16 Devils Lake L 0-12 North-Star
Oct 23 Grafton W 52-0 North-Star
Oct 30 Dickinson L 0-21 Class A Quarterfinal
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 open
Sep 05 Jamestown L 6-14
Sep 12 Belcourt Turtle Mountain W 32-20 North-Star
Sep 19 Thief River Falls (MN) W 30-12
Sep 26 Grafton W 40-3 North-Star
Oct 03 Bottineau W 24-0 North-Star
Oct 10 Minot Bishop Ryan Catholic W 8-6 North-Star
Oct 17 Devils Lake L 8-35 North-Star
Oct 24 Rugby W 20-0 North-Star
Oct 31 Fargo North L 14-41 Class A Quarterfinal
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Wahpeton W 22-6
Aug 30 Jamestown W 14-9
Sep 06 Rugby L 12-21 North-Star
Sep 13 Belcourt Turtle Mountain W 56-6 North-Star
Sep 20 Harvey W 36-6 North-Star
Sep 27 Grafton W 42-9 North-Star
Oct 04 Bottineau W 50-14 North-Star
Oct 11 Minot Bishop Ryan Catholic W 22-20 North-Star
Oct 18 Devils Lake W 20-14 North-Star
Oct 25 Fargo North L 14-21 Class A Quarterfinal
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Jamestown L 0-17
Sep 07 Wahpeton W 22-6
Sep 14 Devils Lake L 0-17 North-Star
Sep 21 Rugby L 22-31 North-Star
Sep 28 Belcourt Turtle Mountain W 34-6 North-Star
Oct 05 Harvey L 14-28 North-Star
Oct 12 Grafton L 20-39 North-Star
Oct 19 Bottineau L 20-33 North-Star
Oct 26 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-23 North-Star
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Jamestown L 8-27
Sep 09 Wahpeton W 20-12
Sep 16 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-20 North-Star
Sep 23 Devils Lake W 6-3 North-Star
Sep 30 Rugby L 8-20 North-Star
Oct 07 Belcourt Turtle Mountain W 40-6 North-Star
Oct 14 Harvey W 28-12 North-Star
Oct 21 Grafton L 24-45 North-Star
Oct 28 Bottineau W 46-14 North-Star
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Jamestown L 0-14
Sep 10 Rugby L 8-27 North-Star
Sep 17 Harvey L 6-18 North-Star
Sep 24 Devils Lake W 42-28 North-Star
Oct 01 Grafton L 16-19 North-Star
Oct 08 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-34 North-Star
Oct 15 Langdon W 14-13 North-Star
Oct 22 Belcourt Turtle Mountain W 50-0 North-Star
Oct 29 Bottineau W 50-32 North-Star
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Jamestown L 0-7
Sep 11 Rugby L 6-33 North-Star
Sep 18 Harvey L 0-6 North-Star
Sep 25 Devils Lake L 6-31 North-Star
Oct 02 Grafton L 14-18 North-Star
Oct 09 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-25 North-Star
Oct 16 Langdon W 14-12 North-Star
Oct 23 Belcourt Turtle Mountain W 38-0 North-Star
Oct 30 Bottineau W 16-14 North-Star
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Jamestown W 14-11
Sep 05 Dickinson L 8-20
Sep 12 Harvey W 28-0 North-Star
Sep 19 Bottineau W 34-6 North-Star
Sep 26 Minot Bishop Ryan Catholic W 12-3 North-Star
Oct 03 Devils Lake L 0-6 North-Star
Oct 10 Rugby W 12-6 North-Star
Oct 17 Grafton W 34-8 North-Star
Oct 24 Langdon W 20-14 North-Star
Oct 28 West Fargo L 6-27 Class A Quarterfinal
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Jamestown W 45-6
Sep 07 Dickinson W 28-26
Sep 14 Harvey W 41-12 North-Star
Sep 21 Bottineau W 46-0 North-Star
Sep 28 Carrington W 36-13 North-Star
Oct 05 Devils Lake W 37-0 North-Star
Oct 12 Rugby W 34-31 North-Star
Oct 19 Grafton W 35-7 North-Star
Oct 26 Langdon W 56-0 North-Star
Oct 30 Fargo Shanley Catholic W 21-6 Class A Quarterfinal
Nov 02 Dickinson Trinity L 7-36 Class A Semifinal
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Carrington W 32-18 North-Star
Sep 05 Jamestown W 7-6
Sep 08 Bottineau W 40-7 North-Star
Sep 15 Rugby L 2-6 North-Star
Sep 22 Harvey W 26-6 North-Star
Sep 29 Devils Lake W 21-0 North-Star
Oct 06 Grafton W 23-19 North-Star
Oct 13 Minot Bishop Ryan Catholic L 16-28
Oct 20 Cavalier W 37-6 North-Star
Oct 27 Langdon W 21-0 North-Star
Oct 31 Fargo South L 7-41 Class A Quarterfinal
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Carrington W 32-7 North-Star
Sep 06 Jamestown L 0-19
Sep 09 Bottineau W 34-0 North-Star
Sep 16 Rugby W 14-0 North-Star
Sep 23 Harvey L 0-6 North-Star
Sep 30 Devils Lake W 28-12 North-Star
Oct 07 Grafton W 20-6 North-Star
Oct 14 Minot Bishop Ryan Catholic W 40-20
Oct 21 Cavalier W 43-0 North-Star
Oct 28 Langdon W 36-0 North-Star
Nov 04 Bismarck Century L 8-31 Class A Semifinal
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Jamestown L 0-7
Sep 10 Wahpeton W 20-7
Sep 17 Park River W 28-0 North-Star
Sep 24 Devils Lake W 20-7 North-Star
Oct 01 Carrington W 27-20 North-Star
Oct 08 Grafton W 36-12 North-Star
Oct 15 Cavalier W 16-0 North-Star
Oct 22 Rugby W 26-7 North-Star
Oct 29 Harvey W 22-7 North-Star
Nov 05 Fargo Shanley Catholic L 21-39 Class A Semifinal
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Jamestown L 0-6
Sep 05 Wahpeton L 0-18
Sep 12 Devils Lake W 19-12 North-Star
Sep 19 Carrington W 25-6 North-Star
Sep 26 Grafton W 58-0 North-Star
Oct 03 Cavalier L 12-13 North-Star
Oct 10 Rugby L 16-24 North-Star
Oct 17 Harvey W 7-6 North-Star
Oct 24 Park River W 14-0 North-Star