VELVA AGGIES
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 10-1 .909 404-143 * P
2018 8-2 .800 414-108 * P
2017 10-1 .909 428-53 * P
2016 7-3 .700 338-148 * P
2015 8-3 .727 329-192 * P
2014 4-4 .500 172-147
2013 6-4 .600 296-143 * P
2012 4-5 .444 205-153 P
2011 7-3 .700 277-125 * P
2010 12-0 1.000 459-77 * P
2009 12-0 1.000 365-71 * P
2008 10-1 .909 431-54 * P
2007 5-4 .556 205-143 * P
2006 12-0 1.000 360-102 * P
2005 12-0 1.000 352-111 * P
2004 10-2 .833 390-121 * P
2003 11-1 .917 360-118 * P
2002 10-1 .909 341-90 * P
2001 12-0 1.000 372-117 * P
2000 12-1 .923 404-85 * P
1999 8-3 .727 340-115 * P
1998 8-3 .727 270-87 * P
1997 12-1 .923 402-102 * P
1996 7-3 .700 248-127 * P
1995 7-3 .700 184-150 * P
1994 4-5 .444 131-106
1993 8-2 .800 204-111 * P
1992 5-4 .556 195-103 *
1991 5-4 .556 176-93 *
1990 7-3 .700 126-80 * P
1989 5-3 .625 181-105 *
1988 11-1 .917 329-81 * P
1987 7-2 .778 253-107 *
1986 8-2 .800 288-68 * P
1985 7-3 .700 211-97 * P
1984 8-2 .800 141-81 * P
1983 11-0 1.000 379-68 * P
1982 6-2 .750 201-69 *
1981 9-1 .900 250-83 * P
1980 5-3 .625 92-67 *
1979 5-3 .625 144-122 *
1978 8-1 .889 308-75 *
1977 7-1 .875 173-100 *
1976 8-1 .889 280-128 *
1975 9-1 .500 294-115 * P
367-93 .798 42 of 45
   
CO-OP NAME HISTORY:
Velva/Sawyer Aggies   1993-2005
2015-16
Velva/Sawyer/Karlsruhe Aggies   1984-92
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Sawyer Flashes   1984-2005
2015-16
Karlsruhe Tigers   1984-92
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Stanley 38 22-16 .579 2018
Kenmare 36 33-3 .917 2019
Des Lacs-Burlington 34 23-11 .676 2019
Tioga 33 31-2 .939 2019
Minot Bishop Ryan Catholic 32 16-16 .500 2019
New Town 30 28-2 .933 2018
Garrison 29 27-2 .931 2019
Harvey 20 16-4 .800 2019
Washburn 15 13-2 .867 2015
Mohall 13 13-0 1.000 2002
Watford City 13 4-9 .308 2012
Surrey 12 12-0 1.000 2014
Turtle Lake-Mercer 11 10-1 .909 1985
Hazen 10 7-3 .700 2018
Killdeer 10 6-4 .600 2019
Berthold 9 6-3 .667 2017
Beulah 9 8-1 .889 2017
Underwood 9 8-1 .889 1998
Bottineau 8 6-2 .750 2016
Crosby Divide County 8 7-1 .875 1989
Belfield 6 5-1 .833 2010
Fessenden 6 5-1 .833 1980
Langdon 5 4-1 .800 2017
Rugby 5 4-1 .750 2014
Wilton 5 5-0 1.000 1979
Bowman 4 4-0 1.000 2005
Dunseith 4 4-0 1.000 2006
Elgin Grant County 3 3-0 1.000 2008
Fort Yates Standing Rock 3 3-0 1.000 2016
Minot Nedrose 3 3-0 1.000 2019
New Rockford-Sheyenne 3 3-0 1.000 2008
Rolla 3 1-2 .333 2008
Walhalla 3 3-0 1.000 2006
Cavalier 2 1-1 .500 2005
Hettinger 2 2-0 1.000 2004
Larimore 2 2-0 1.000 2004
McClusky 2 2-0 1.000 1978
New Salem 2 2-0 1.000 2011
Westhope 2 1-1 .500 2016
Bismarck Shiloh Christian 1 1-0 1.000 2019
Bowman County 1 0-1 .000 2018
Carrington 1 0-1 .000 1988
Center 1 1-0 1.000 1986
LaMoure 1 1-0 1.000 2003
Linton 1 1-0 1.000 2006
Milnor 1 1-0 1.000 2010
Minot Bishop Ryan Catholic JV 1 1-0 1.000 1983
Minot South Prairie 1 1-0 1.000 2019
New England 1 1-0 1.000 1984
New Rockford 1 1-0 1.000 2005
Oakes 1 1-0 1.000 1983
Roseglen White Shield 1 1-0 1.000 1975
Thompson 1 1-0 1.000 2002
TOTALS 367-93 .798
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 30 Harvey W 46-14
Sep 06 Minot South Prairie W 40-0 A - Region 3
Sep 13 Garrison W 52-8 A - Region 3
Sep 20 Minot Bishop Ryan Catholic W 32-24 A - Region 3
Sep 27 Des Lacs-Burlington W 20-6 A - Region 3
Oct 04 Tioga W 46-7 A - Region 3
Oct 11 Minot Nedrose W 42-14 A - Region 3
Oct 18 Kenmare W 45-25 A - Region 3
Oct 25 Killdeer W 47-7 Class A First Round
Nov 01 Bismarck Shiloh Christian W 14-6 Class A Quarterfinal
Nov 08 Minot Bishop Ryan Catholic L 20-32 Class A Semifinal
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Harvey W 38-0
Aug 31 Des Lacs-Burlington W 44-14 A - Region 3
Sep 07 New Town W 54-0 A - Region 3
Sep 14 Kenmare W 64-6 A - Region 3
Sep 21 Berthold W 44-13 A - Region 3
Sep 28 Minot Nedrose W 48-6 A - Region 3
Oct 05 Stanley W 48-0 A - Region 3
Oct 12 Minot Bishop Ryan Catholic L 34-35 A - Region 3
Oct 19 Hazen W 24-8 Class A First Round
Oct 26 Bowman County L 16-26 Class A Quarterfinal
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Harvey W 16-0
Sep 01 Des Lacs-Burlington W 18-7 A - Region 3
Sep 08 New Town W 80-0 A - Region 3
Sep 15 Kenmare W 36-0 A - Region 3
Sep 22 Berthold W 52-0 A - Region 3
Sep 29 Minot Nedrose W 70-6 A - Region 3
Oct 06 Stanley W 52-0 A - Region 3
Oct 13 Minot Bishop Ryan Catholic W 42-13 A - Region 3
Oct 20 Hazen W 40-7 Class A First Round
Oct 27 Beulah W 22-0 Class A Quarterfinal
Nov 03 Langdon L 0-20 Class A Semifinal
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Garrison W 48-0
Sep 02 Fort Yates Standing Rock W 66-0
Sep 09 Washburn W 30-0
Sep 16 Minot Bishop Ryan Catholic L 12-37 A - Region 3
Sep 23 Westhope W 44-33 A - Region 3
Sep 30 Berthold L 26-27 A - Region 3
Oct 07 Bottineau W 54-16 A - Region 3
Oct 14 Des Lacs-Burlington W 16-8 A - Region 3
Oct 21 Killdeer W 28-9 Class A First Round
Oct 28 Des Lacs-Burlington L 14-18 Class A Quarterfinal
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Garrison W 46-8
Sep 04 Fort Yates Standing Rock W 54-6
Sep 11 Washburn W 28-19
Sep 18 Minot Bishop Ryan Catholic W 36-6 A - Region 3
Sep 25 Westhope L 22-42 A - Region 3
Oct 02 Berthold W 20-2 A - Region 3
Oct 09 Bottineau W 38-8 A - Region 3
Oct 16 Des Lacs-Burlington L 14-26 A - Region 3
Oct 23 Hazen W 23-22 Class A First Round
Oct 30 Minot Bishop Ryan Catholic W 48-20 Class A Quarterfinal
Nov 06 Killdeer L 0-33 Class A Semifinal
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 29 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-13
Sep 05 Bottineau W 22-14 A - Region 3
Sep 12 Des Lacs-Burlington L 12-27 A - Region 3
Sep 19 Berthold L 7-42 A - Region 3
Sep 26 Tioga W 52-8 A - Region 3
Oct 03 Rugby L 14-35 A - Region 3
Oct 10 Harvey W 12-8 A - Region 3
Oct 17 Surrey W 54-0 A - Region 3
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 30 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-20
Sep 06 Bottineau W 49-0 A - Region 3
Sep 13 Des Lacs-Burlington L 20-22 A - Region 3
Sep 20 Berthold L 23-26 A - Region 3
Sep 27 Tioga W 32-6 A - Region 3
Oct 04 Rugby W 28-6 A - Region 3
Oct 11 Harvey W 37-8 A - Region 3
Oct 18 Surrey W 73-16 A - Region 3
Oct 25 Killdeer W 27-20 Class A First Round
Nov 01 Des Lacs-Burlington L 7-19 Class A Quarterfinal
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 17 open
Aug 24 Minot Bishop Ryan Catholic L 19-24
Aug 31 Tioga W 26-8 A - Region 3
Sep 07 Stanley L 15-16 A - Region 3
Sep 14 Watford City L 7-14 A - Region 3
Sep 21 New Town W 42-8 A - Region 3
Sep 28 Berthold W 44-22 A - Region 3
Oct 05 Des Lacs-Burlington L 6-12 A - Region 3
Oct 12 Garrison W 32-6 A - Region 3
Oct 19 Killdeer L 14-43 Class A First Round
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 19 open
Aug 26 Minot Bishop Ryan Catholic L 7-26
Sep 02 Tioga W 21-0 A - Region 3
Sep 09 Stanley L 8-16 A - Region 3
Sep 16 Watford City W 26-8 A - Region 3
Sep 23 New Town W 38-8 A - Region 3
Sep 30 Berthold W 31-0 A - Region 3
Oct 07 Des Lacs-Burlington W 45-14 A - Region 3
Oct 14 Garrison W 56-0 A - Region 3
Oct 21 New Salem W 26-16 Class A First Round
Oct 28 Hazen L 19-37 Class A Quarterfinal
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 20 open
Aug 27 Minot Bishop Ryan Catholic W 13-0
Sep 03 Tioga W 34-0 A - Region 3
Sep 10 Stanley W 27-0 A - Region 3
Sep 17 Garrison W 66-0 A - Region 3
Sep 24 New Town W 66-0 A - Region 3
Oct 01 Berthold W 44-0 A - Region 3
Oct 08 Des Lacs-Burlington W 47-7 A - Region 3
Oct 15 Harvey W 21-8 A - Region 3
Oct 22 Belfield W 47-13 Class A First Round
Oct 29 Hazen W 39-8 Class A Quarterfinal
Nov 05 Watford City W 30-21 Class A Semifinal
Nov 12 Milnor W 25-20 Class A Final
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 28 Minot Bishop Ryan Catholic W 14-0
Sep 04 Tioga W 12-0 A - Region 3
Sep 11 Stanley W 31-0 A - Region 3
Sep 18 Garrison W 54-6 A - Region 3
Sep 25 New Town W 66-24 A - Region 3
Oct 02 Berthold W 32-7 A - Region 3
Oct 09 Des Lacs-Burlington W 26-0 A - Region 3
Oct 16 Harvey W 29-8 A - Region 3
Oct 23 Belfield W 39-0 Class A First Round
Oct 30 Harvey W 18-12 Class A Quarterfinal
Nov 06 Watford City W 24-14 Class A Semifinal
Nov 13 Langdon W 20-0 Class A Final
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 29 Minot Bishop Ryan Catholic W 41-7
Sep 05 Garrison W 45-0
Sep 12 Elgin Grant County W 45-6
Sep 19 Harvey W 20-7 A - Region 3
Sep 26 Kenmare W 56-0 A - Region 3
Oct 03 New Rockford-Sheyenne W 56-0 A - Region 3
Oct 10 Des Lacs-Burlington W 33-0 A - Region 3
Oct 17 Rolla W 43-7 A - Region 3
Oct 24 Des Lacs-Burlington W 59-0 Class A First Round
Oct 31 New Salem W 33-0 Class A Quarterfinal
Nov 07 Harvey L 0-27 Class A Semifinal
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 17 open
Aug 24 Minot Bishop Ryan Catholic L 7-25
Aug 31 Garrison W 50-0
Sep 07 Elgin Grant County W 53-27
Sep 14 Harvey L 0-24 A - Region 3
Sep 21 Kenmare W 24-0 A - Region 3
Sep 28 New Rockford-Sheyenne W 14-12 A - Region 3
Oct 05 Des Lacs-Burlington W 41-8 A - Region 3
Oct 12 Rolla L 6-27 A - Region 3
Oct 19 Rolla L 10-20 Class A First Round
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 18 open
Aug 25 Minot Bishop Ryan Catholic W 21-6
Sep 01 New Rockford-Sheyenne W 35-20 A - Region 3
Sep 08 Dunseith W 43-0 A - Region 3
Sep 15 Langdon W 26-6 A - Region 3
Sep 22 Walhalla W 40-18 A - Region 3
Sep 29 Garrison W 48-0 A - Region 3
Oct 06 Des Lacs-Burlington W 27-0 A - Region 3
Oct 13 Harvey W 10-7 A - Region 3
Oct 20 Elgin Grant County W 43-12 Class A First Round
Oct 27 Stanley W 14-12 Class A Quarterfinal
Nov 03 Harvey W 20-13 Class A Semifinal
Nov 10 Linton W 33-8 Class A Final
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Minot Bishop Ryan Catholic W 16-0
Sep 02 New Rockford W 14-0 A - Region 3
Sep 09 Dunseith W 78-12 A - Region 3
Sep 16 Langdon W 26-12 A - Region 3
Sep 23 Walhalla W 29-13 A - Region 3
Sep 30 Garrison W 47-14 A - Region 3
Oct 07 Des Lacs-Burlington W 22-6 A - Region 3
Oct 14 Harvey W 10-7 A - Region 3
Oct 21 Bowman W 47-14 Class A First Round
Oct 28 Walhalla W 20-14 Class A Quarterfinal
Nov 04 Tioga W 10-7 Class A Semifinal
Nov 11 Cavalier W 33-12 Class A Final
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Minot Bishop Ryan Catholic W 32-8
Sep 03 Kenmare W 37-7 A - Region 3
Sep 10 Washburn W 44-20
Sep 17 Dunseith W 59-0 A - Region 3
Sep 24 New Town W 52-6 A - Region 3
Oct 01 Garrison W 33-0 A - Region 3
Oct 08 Tioga L 14-28 A - Region 3
Oct 15 Stanley L 12-20 A - Region 3
Oct 22 Hettinger W 40-6 Class A First Round
Oct 29 Stanley W 26-7 Class A Quarterfinal
Nov 05 Tioga W 20-7 Class A Semifinal
Nov 12 Larimore W 21-12 Class A Final
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Minot Bishop Ryan Catholic W 34-0
Sep 05 Kenmare W 25-0 A - Region 3
Sep 12 Washburn W 20-6
Sep 19 Dunseith W 57-8 A - Region 3
Sep 26 New Town W 54-7 A - Region 3
Oct 03 Garrison W 41-14 A - Region 3
Oct 10 Tioga W 26-0 A - Region 3
Oct 17 Stanley L 7-24 A - Region 3
Oct 24 Belfield W 36-14 Class A First Round
Oct 31 Washburn W 20-14 Class A Quarterfinal
Nov 07 Stanley W 20-18 Class A Semifinal
Nov 14 LaMoure W 20-13 Class A Final
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Minot Bishop Ryan Catholic W 13-6
Sep 06 Mohall W 46-12 A - Region 3
Sep 13 Surrey W 58-24 A - Region 3
Sep 20 New Town W 40-6 A - Region 3
Sep 27 Garrison W 28-0 A - Region 3
Oct 04 Tioga W 28-0 A - Region 3
Oct 11 Stanley W 3-0 A - Region 3
Oct 15 open
Oct 18 Kenmare W 23-13 A - Region 3
Oct 25 Thompson W 40-8 Class A First Round
Nov 01 Kenmare W 42-0 Class A Quarterfinal
Nov 08 Stanley L 20-21 Class A Semifinal
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Minot Bishop Ryan Catholic W 12-0
Aug 31 Surrey W 55-18 A - Region 3
Sep 07 New Town W 48-14 A - Region 3
Sep 14 Garrison W 43-6 A - Region 3
Sep 21 Tioga W 41-6 A - Region 3
Sep 28 Stanley W 32-29 A - Region 3
Oct 05 Kenmare W 13-3 A - Region 3
Oct 09 open
Oct 12 Mohall W 27-12 A - Region 3
Oct 19 Bowman W 41-0 Class A First Round
Oct 26 Stanley W 12-7 Class A Quarterfinal
Nov 02 Mohall W 21-0 Class A Semifinal
Nov 09 Harvey W 27-22 Class A Final
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Minot Bishop Ryan Catholic L 12-14
Sep 01 Des Lacs-Burlington W 8-0
Sep 08 New Town W 44-0 A - Region 3
Sep 15 Garrison W 50-6 A - Region 3
Sep 22 Tioga W 27-6 A - Region 3
Sep 29 Stanley W 21-14 A - Region 3
Oct 06 Kenmare W 34-0 A - Region 3
Oct 10 Mohall W 41-6 A - Region 3
Oct 13 Surrey W 42-19 A - Region 3
Oct 20 Tioga W 42-0 Class A First Round
Oct 27 Killdeer W 34-0 Class A Quarterfinal
Nov 03 Stanley W 22-14 Class A Semifinal
Nov 10 Langdon W 27-6 Class A Final
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Minot Bishop Ryan Catholic L 22-32
Sep 03 Des Lacs-Burlington W 22-6
Sep 10 New Town W 38-0 A - Region 3
Sep 17 Garrison W 40-15 A - Region 3
Sep 24 Tioga W 35-6 A - Region 3
Oct 01 Stanley L 21-22 A - Region 3
Oct 08 Kenmare W 40-7 A - Region 3
Oct 12 Mohall W 33-7 A - Region 3
Oct 15 Surrey W 47-0 A - Region 3
Oct 22 Mohall W 35-6 Class A First Round
Oct 29 Washburn L 7-14 Class A Quarterfinal
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Minot Bishop Ryan Catholic L 12-18
Sep 04 Des Lacs-Burlington W 27-0
Sep 11 New Town W 31-0 A - Region 3
Sep 18 Garrison W 41-6 A - Region 3
Sep 25 Tioga W 41-6 A - Region 3
Oct 02 Stanley L 6-14 A - Region 3
Oct 06 Kenmare W 24-7 A - Region 3
Oct 13 Underwood W 34-6 A - Region 3
Oct 16 Surrey W 18-6 A - Region 3
Oct 23 Belfield W 30-0 Class A First Round
Oct 30 Killdeer L 6-24 Class A Quarterfinal
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Minot Bishop Ryan Catholic W 21-0
Sep 05 Des Lacs-Burlington W 28-8
Sep 12 New Town W 39-0 A - Region 3
Sep 19 Garrison W 30-0 A - Region 3
Sep 26 Tioga W 40-14 A - Region 3
Oct 03 Stanley L 19-24 A - Region 3
Oct 07 Kenmare W 41-14 A - Region 3
Oct 10 Underwood W 40-6 A - Region 3
Oct 17 Surrey W 33-8 A - Region 3
Oct 24 Belfield W 40-14 Class A First Round
Oct 31 Killdeer W 18-6 Class A Quarterfinal
Nov 07 Stanley W 25-0 Class A Semifinal
Nov 14 Harvey W 28-8 Class A Final
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 open
Sep 06 Garrison W 22-7 B - Region 3
Sep 13 Kenmare W 26-0 B - Region 3
Sep 20 Stanley W 22-6 B - Region 3
Sep 27 Watford City L 20-26 B - Region 3
Oct 04 Des Lacs-Burlington W 26-21 B - Region 3
Oct 11 Minot Bishop Ryan Catholic L 20-26 B - Region 3
Oct 15 New Town W 40-0 B - Region 3
Oct 18 Washburn W 42-20 B - Region 3
Oct 25 Killdeer W 30-18 Class B First Round
Nov 01 Hazen L 0-3 Class B Quarterfinal
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Washburn W 22-8 B - Region 3
Sep 01 open
Sep 08 Garrison W 8-6 B - Region 3
Sep 15 Kenmare W 34-8 B - Region 3
Sep 22 Stanley W 27-7 B - Region 3
Sep 29 Watford City L 0-40 B - Region 3
Oct 06 Des Lacs-Burlington W 14-6 B - Region 3
Oct 13 Minot Bishop Ryan Catholic L 14-35 B - Region 3
Oct 17 New Town W 42-8 B - Region 3
Oct 20 Hettinger W 7-6 Class B First Round
Oct 27 Minot Bishop Ryan Catholic L 15-26 Class B Quarterfinal
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Kenmare W 15-6 B - Region 3
Sep 02 Stanley L 7-12 B - Region 3
Sep 09 Watford City L 12-28 B - Region 3
Sep 16 Washburn L 16-19 B - Region 3
Sep 23 Garrison W 18-6 B - Region 3
Sep 30 New Town W 36-0 B - Region 3
Oct 07 Des Lacs-Burlington L 6-21 B - Region 3
Oct 11 Minot Bishop Ryan Catholic L 7-14 B - Region 3
Oct 18 Tioga W 14-0 B - Region 3
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Kenmare W 38-21 B - Region 3
Sep 03 Stanley W 20-0 B - Region 3
Sep 10 Watford City L 14-21 B - Region 3
Sep 17 Washburn W 20-14 B - Region 3
Sep 24 Garrison W 14-0 B - Region 3
Oct 01 New Town W 44-22 B - Region 3
Oct 08 Des Lacs-Burlington W 14-0 B - Region 3
Oct 15 Minot Bishop Ryan Catholic W 20-7 B - Region 3
Oct 19 Tioga W 12-6 B - Region 3
Oct 29 Des Lacs-Burlington L 8-20 Class B Quarterfinal
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Stanley L 13-22 B - Region 4
Sep 04 Kenmare W 18-0 B - Region 4
Sep 11 Surrey W 14-0 B - Region 4
Sep 18 Des Lacs-Burlington L 8-27 B - Region 4
Sep 25 New Town W 50-6 B - Region 4
Oct 02 Bottineau L 17-21 B - Region 4
Oct 09 Tioga W 27-0 B - Region 4
Oct 16 Rugby W 27-0
Oct 23 Minot Bishop Ryan Catholic L 21-27 B - Region 4
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Stanley L 0-6 B - Region 4
Sep 06 Kenmare L 10-13 B - Region 4
Sep 13 Surrey W 54-0 B - Region 4
Sep 20 Des Lacs-Burlington L 0-19 B - Region 4
Sep 27 New Town W 20-19 B - Region 4
Oct 04 Bottineau L 2-8 B - Region 4
Oct 11 Tioga W 35-0 B - Region 4
Oct 15 Rugby W 34-14
Oct 25 Minot Bishop Ryan Catholic W 21-14 B - Region 4
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Harvey L 0-15
Sep 07 New Town W 19-7 B - Region 4
Sep 14 Bottineau W 26-0 B - Region 4
Sep 21 Stanley L 0-20 B - Region 4
Sep 28 Rugby W 22-14 B - Region 4
Oct 05 Tioga W 19-0 B - Region 4
Oct 12 Kenmare W 12-0 B - Region 4
Oct 19 Des Lacs-Burlington W 14-6 B - Region 4
Oct 26 Beulah W 8-6
Oct 30 Killdeer L 6-12 Class B First Round
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Harvey W 14-0
Sep 01 New Town W 34-12 B - Region 4
Sep 08 Hazen L 12-13
Sep 15 Tioga W 26-0 B - Region 4
Sep 22 Crosby Divide County W 34-16 B - Region 4
Sep 29 Kenmare L 5-8 B - Region 4
Oct 06 Stanley W 28-22 B - Region 4
Oct 13 Des Lacs-Burlington L 28-34 B - Region 4
Oct 20 open
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Harvey W 28-6
Sep 02 Des Lacs-Burlington W 47-13 B - Region 4
Sep 09 New Town W 40-0 B - Region 4
Sep 16 Surrey W 37-2 B - Region 4
Sep 23 Tioga W 42-8 B - Region 4
Sep 30 Crosby Divide County W 34-0 B - Region 4
Oct 07 Kenmare W 34-6 B - Region 4
Oct 14 Hazen W 24-0
Oct 21 Stanley W 14-6 B - Region 4
Oct 28 Bowman W 20-7 Class B Quarterfinal
Nov 04 Beulah W 9-0 Class B Semifinal
Nov 11 Carrington L 0-33 Class B Final
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Surrey W 40-14 B - Region 4
Sep 04 Des Lacs-Burlington W 21-0 B - Region 4
Sep 11 New Town W 40-14 B - Region 4
Sep 18 Mohall W 26-0 B - Region 4
Sep 25 Tioga W 49-6 B - Region 4
Oct 02 Beulah W 31-24
Oct 09 Crosby Divide County W 33-15 B - Region 4
Oct 16 Stanley L 0-12 B - Region 4
Oct 23 Kenmare L 13-22 B - Region 4
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 open
Sep 05 Kenmare W 31-6
Sep 12 Garrison W 33-7 B - Region 2
Sep 19 Fort Yates Standing Rock W 52-8 B - Region 2
Sep 26 Center W 45-0 B - Region 2
Oct 03 Harvey L 0-20 B - Region 2
Oct 10 Mohall W 27-0
Oct 17 Hazen W 34-0 B - Region 2
Oct 24 Beulah W 31-8 B - Region 2
Oct 31 Larimore W 28-7 Class B Quarterfinal
Nov 11 Cavalier L 7-12 Class B Semifinal
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Turtle Lake-Mercer W 13-8
Sep 06 Stanley L 3-7 B - Region 5
Sep 13 Kenmare W 26-6 B - Region 5
Sep 20 Crosby Divide County W 17-6 B - Region 5
Sep 27 Des Lacs-Burlington W 40-0 B - Region 5
Oct 04 New Town L 20-21 B - Region 5
Oct 11 Mohall W 29-2 B - Region 5
Oct 18 Tioga W 35-6 B - Region 5
Oct 29 Underwood W 21-0 Class B Quarterfinal
Nov 01 Watford City L 7-41 Class B Semifinal
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Turtle Lake-Mercer W 20-6
Sep 07 Tioga W 21-12 B - Region 5
Sep 14 Stanley L 0-7 B - Region 5
Sep 21 Kenmare W 7-6 B - Region 5
Sep 28 Crosby Divide County W 35-6 B - Region 5
Oct 05 New England W 16-8
Oct 12 New Town W 7-3 B - Region 5
Oct 16 Mohall W 21-0 B - Region 5
Oct 23 open
Oct 30 Bowman W 7-6 Class B Quarterfinal
Nov 02 Watford City L 7-27 Class B Semifinal
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Turtle Lake-Mercer W 34-0
Sep 09 Mohall W 33-6 B - Region 5
Sep 16 Tioga W 34-8 B - Region 5
Sep 23 Stanley W 21-0 B - Region 5
Sep 30 Kenmare W 53-0 B - Region 5
Oct 07 Crosby Divide County W 49-6 B - Region 5
Oct 14 Minot Bishop Ryan Catholic JV W 48-0
Oct 18 New Town W 41-6 B - Region 5
Oct 25 open
Nov 01 Watford City W 23-7 Class B Quarterfinal
Nov 04 Stanley W 21-14 Class B Semifinal
Nov 11 Oakes W 22-21 Class B Final
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Turtle Lake-Mercer W 38-3
Sep 10 New Town W 24-13 B - Region 5
Sep 17 Mohall W 35-0 B - Region 5
Sep 24 Tioga W 35-6 B - Region 5
Oct 01 Stanley L 12-14 B - Region 5
Oct 08 Kenmare W 28-0 B - Region 5
Oct 15 Crosby Divide County L 7-19 B - Region 5
Oct 19 open
Oct 22 Bottineau W 22-14
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Turtle Lake-Mercer W 27-0
Sep 11 Garrison W 15-0 B - Region 5
Sep 18 New Town W 16-14 B - Region 5
Sep 25 Mohall W 37-6 B - Region 5
Oct 02 Tioga W 26-6 B - Region 5
Oct 09 Stanley W 26-20 B - Region 5
Oct 16 Kenmare W 33-0 B - Region 5
Oct 23 Crosby Divide County W 34-8 B - Region 5
Oct 27 open
Nov 03 Stanley W 14-6 Class B Quarterfinal
Nov 06 Watford City L 22-23 Class B Semifinal
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Kenmare W 3-0
Sep 05 Beulah W 15-14
Sep 12 Washburn W 27-0 Missouri-Basin
Sep 19 Underwood L 0-18 Missouri-Basin
Sep 26 Turtle Lake-Mercer L 7-14 Missouri-Basin
Oct 03 Fessenden W 14-8 Missouri-Basin
Oct 10 Belfield L 0-13
Oct 17 Tioga W 26-0
Oct 24 open
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Kenmare W 31-16
Sep 07 Beulah L 12-19
Sep 14 Wilton W 24-6 Missouri-Basin
Sep 21 Washburn W 13-6 Missouri-Basin
Sep 28 Underwood W 25-18 Missouri-Basin
Oct 05 Turtle Lake-Mercer W 21-14 Missouri-Basin
Oct 12 Fessenden L 12-14 Missouri-Basin
Oct 19 New Town L 6-29
Oct 26 open
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Kenmare W 36-6
Sep 08 Beulah W 32-0
Sep 15 McClusky W 32-8 Missouri-Basin
Sep 22 Wilton W 38-0 Missouri-Basin
Sep 29 Washburn W 34-8 Missouri-Basin
Oct 06 Underwood W 36-12 Missouri-Basin
Oct 13 Turtle Lake-Mercer W 38-6 Missouri-Basin
Oct 17 Fessenden W 42-14 Missouri-Basin
Oct 27 Garrison L 20-21
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Kenmare W 24-6
Sep 09 Fessenden W 14-12 Missouri-Basin
Sep 16 Garrison L 20-48 Missouri-Basin
Sep 23 McClusky W 18-6 Missouri-Basin
Sep 30 Wilton W 33-14 Missouri-Basin
Oct 07 Washburn W 22-8 Missouri-Basin
Oct 14 Underwood W 22-0 Missouri-Basin
Oct 18 Turtle Lake-Mercer W 20-6 Missouri-Basin
Oct 25 open
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Kenmare W 35-8
Sep 10 Turtle Lake-Mercer W 48-22 Missouri-Basin
Sep 17 Fessenden W 32-8 Missouri-Basin
Sep 24 Garrison W 17-14 Missouri-Basin
Oct 01 Beulah W 28-26
Oct 08 Wilton W 29-6 Missouri-Basin
Oct 15 Washburn W 33-0 Missouri-Basin
Oct 22 Underwood W 40-0 Missouri-Basin
Oct 29 Tioga L 18-44
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Kenmare W 20-0
Sep 05 Hazen W 20-0
Sep 12 Underwood W 26-6 Missouri-Basin
Sep 19 Turtle Lake-Mercer W 22-7 Missouri-Basin
Sep 26 Fessenden W 13-12 Missouri-Basin
Oct 03 Garrison W 20-16 Missouri-Basin
Oct 10 Roseglen White Shield W 68-0 Missouri-Basin
Oct 17 Wilton W 46-22 Missouri-Basin
Oct 21 Washburn W 40-8 Missouri-Basin
Oct 31 Watford City L 19-44 Class B Semifinal