WALHALLA EAGLES
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 1-2 .333 52-110 9
2018 0-8 .000 120-333 9
2017 4-5 .444 232-308 P 9
2016 3-6 .333 254-330 P 9
2015 5-4 .556 273-205 * P 9
2014 2-6 .250 118-258
2013 2-6 .250 110-166
2012 2-6 .250 176-322 9
2011 8-2 .800 356-206 * P 9
2010 7-5 .583 348-357 * P 9
2009 1-8 .111 216-394 9
2008 8-2 .800 406-234 * P 9
2007 10-1 .909 459-235 * P 9
2006 5-4 .500 178-133 *
2005 7-3 .700 239-132 * P
2004 9-1 .900 326-150 * P 9
2003 7-2 .778 244-136 * P 9
2002 4-5 .444 118-194 P 9
2001 6-4 .600 216-183 * P 9
2000 1-5 .167 54-51 9
1999 1-4 .200 48-167 9
1998 1-4 .200 94-138 9
1997 1-6 .143 78-82 9
1996 3-5 .375 127-267 9
1995 0-7 .000 31-177 9
1994 1-7 .125 6-162 9
1993 5-4 .556 106-196 * 9
1992 1-3 .250 61-95 9
1991 3-5 .375 204-210 9
1990 2-5 .286 104-107 9
1989 9-1 .900 346-146 * P 9
1988 2-7 .222 94-162 9
1987 2-7 .222 56-203 9
1986 3-4 .429 104-112 9
1985 0-6 .000 18-134 9
1984 1-7 .125 94-361 9
1983 7-1 .875 268-82 * P 9
1982 5-3 .625 199-96 * 9
1981 0-7 .000 32-255
1980 1-6 .143 32-138
1979 3-3 .500 114-81
1978 5-4 .556 120-119 *
1977 7-1 .875 240-46 *
1976 3-4 .429 110-193
1975 2-4 .333 92-130
138-159 .465 16 of 45
   
NOTES:
Formed consortium with Pembina and Neche in 2005
 
CO-OP NAME HISTORY:
North Border Eagles   2000-
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Pembina-Neche Eagles   2005-
Pembina Wildcats   2000-04
Neche Indians   2000-04
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Rolla L 16-38 9-Man - Region 2
Aug 30 Cavalier L 0-50 9-Man - Region 2
Sep 06 Cando North Star W 36-22 9-Man - Region 2
Sep 13 Dunseith 0-0 9-Man - Region 2
Sep 20 New Rockford-Sheyenne 0-0 9-Man - Region 2
Sep 27 Leeds 0-0 9-Man - Region 2
Oct 04 Lakota 0-0 9-Man - Region 2
Oct 11 St. John 0-0 9-Man - Region 2
Oct 18 Larimore 0-0
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 17 St. John L 24-42
Aug 24 Larimore L 0-37 9-Man - Region 2
Aug 31 Cavalier L 8-48 9-Man - Region 2
Sep 07 New Rockford-Sheyenne L 8-60 9-Man - Region 2
Sep 14 Lakota L 20-30 9-Man - Region 2
Sep 21 Fort Totten Four Winds L 20-38 9-Man - Region 2
Sep 28 Dunseith L 26-48
Oct 02 Fort Totten Four Winds L 14-30
Oct 05 open
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 18 St. John L 14-50
Aug 25 Larimore W 24-22 9-Man - Region 2
Sep 01 Cavalier L 8-46 9-Man - Region 2
Sep 08 New Rockford-Sheyenne L 16-44 9-Man - Region 2
Sep 15 Lakota L 20-38 9-Man - Region 2
Sep 22 Fort Totten Four Winds W 36-6 9-Man - Region 2
Sep 29 Dunseith W 40-20
Oct 06 Inkster Midway W 60-12 9-Man - Region 2
Oct 10 open
Oct 13 Hankinson L 14-70 9-Man First Round
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 19 St. John L 0-50
Aug 26 Thompson L 8-35 9-Man - Region 2
Sep 02 Cavalier L 12-54 9-Man - Region 2
Sep 09 New Rockford-Sheyenne L 30-52 9-Man - Region 2
Sep 16 Hoople Valley-Edinburg W 46-14 9-Man - Region 2
Sep 23 Cando North Star L 36-44 9-Man - Region 2
Sep 30 Dunseith W 48-18
Oct 07 Inkster Midway W 50-14 9-Man - Region 2
Oct 11 open
Oct 14 Wyndmere L 24-49 9-Man First Round
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 St. John W 32-30
Aug 28 Inkster Midway W 46-8 9-Man - Region 2
Sep 04 Cavalier L 6-18 9-Man - Region 2
Sep 11 New Rockford-Sheyenne L 22-26 9-Man - Region 2
Sep 18 Hoople Valley-Edinburg W 34-2 9-Man - Region 2
Sep 25 Cando North Star W 65-34 9-Man - Region 2
Oct 02 Dunseith W 46-14
Oct 09 Thompson L 22-53 9-Man - Region 2
Oct 13 open
Oct 16 Linton L 0-25 9-Man First Round
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Inkster Midway W 12-8
Sep 05 Larimore L 14-48 A - Region 2
Sep 12 Lakota L 6-42 A - Region 2
Sep 19 Park River L 14-48 A - Region 2
Sep 26 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-41 A - Region 2
Oct 03 Langdon L 12-36 A - Region 2
Oct 10 Rolla L 14-21 A - Region 2
Oct 17 Inkster Midway W 46-14 A - Region 2
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Inkster Midway W 34-0
Sep 06 Larimore L 0-32 A - Region 2
Sep 13 Lakota L 0-22 A - Region 2
Sep 20 Park River L 10-41 A - Region 2
Sep 27 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 6-27 A - Region 2
Oct 04 Langdon L 6-18 A - Region 2
Oct 11 Rolla L 8-26 A - Region 2
Oct 18 Inkster Midway W 46-0 A - Region 2
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Cavalier L 18-48
Aug 31 New Rockford-Sheyenne L 18-56 9-Man - Region 2
Sep 07 Hillsboro L 18-48 9-Man - Region 2
Sep 14 Hope-Page L 26-36 9-Man - Region 2
Sep 21 Thompson W 38-12 9-Man - Region 2
Sep 28 Petersburg Dakota Prairie W 44-24 9-Man - Region 2
Oct 05 Cavalier L 8-52 9-Man - Region 2
Oct 12 Lakota L 36-64 9-Man - Region 2
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Petersburg Dakota Prairie W 40-6 9-Man - Region 2
Aug 26 Buxton Central Valley W 40-24 9-Man - Region 2
Sep 02 Cavalier L 14-20 9-Man - Region 2
Sep 09 Hillsboro W 62-26 9-Man - Region 2
Sep 16 Hope-Page W 62-20 9-Man - Region 2
Sep 23 Lakota W 28-20 9-Man - Region 2
Sep 30 Thompson W 48-14 9-Man - Region 2
Oct 07 open
Oct 14 New Rockford-Sheyenne W 34-22 9-Man - Region 2
Oct 21 LaMoure W 20-15 9-Man First Round
Oct 28 Napoleon L 18-42 9-Man Quarterfinal
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Cavalier L 16-52
Aug 27 Cando North Star L 14-36
Sep 03 Stephen-Argyle (MN) L 8-53
Sep 10 Thompson L 8-44 9-Man - Region 3
Sep 17 Fort Totten Four Winds W 56-14 9-Man - Region 3
Sep 24 Petersburg Dakota Prairie W 40-32 9-Man - Region 3
Oct 01 New Rockford-Sheyenne W 40-22 9-Man - Region 3
Oct 08 Lakota W 36-26 9-Man - Region 3
Oct 12 Hoople Valley W 26-22 9-Man - Region 3
Oct 15 Hope-Page W 36-6 9-Man First Round
Oct 22 Steele-Dawson W 36-14 9-Man Second Round
Oct 29 Thompson L 32-36 9-Man Quarterfinal
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Cavalier L 6-42
Aug 28 Cando North Star L 8-21
Sep 04 Stephen-Argyle (MN) L 6-41
Sep 11 Thompson L 22-48 9-Man - Region 3
Sep 18 Fort Totten Four Winds W 54-16 9-Man - Region 3
Sep 25 Petersburg Dakota Prairie L 42-50 9-Man - Region 3
Oct 02 New Rockford-Sheyenne L 38-64 9-Man - Region 3
Oct 09 Lakota L 6-60 9-Man - Region 3
Oct 16 Hoople Valley L 32-52 9-Man - Region 3
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Cavalier W 38-14
Aug 29 Cando North Star W 48-34
Sep 05 Petersburg Dakota Prairie L 28-32 9-Man - Region 3
Sep 12 Hoople Valley W 48-2 9-Man - Region 3
Sep 19 Inkster Midway W 62-0 9-Man - Region 3
Sep 26 Thompson W 40-36 9-Man - Region 3
Oct 03 Buxton Central Valley W 36-6 9-Man - Region 3
Oct 10 Edinburg W 66-32 9-Man - Region 3
Oct 17 Lakota W 28-24 9-Man - Region 3
Oct 21 Wishek L 12-54 9-Man First Round
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Cavalier W 14-7
Aug 24 Cando W 54-14
Aug 31 Petersburg Dakota Prairie W 34-32 9-Man - Region 3
Sep 07 Hoople Valley W 38-8 9-Man - Region 3
Sep 14 Inkster Midway W 59-6 9-Man - Region 3
Sep 21 Thompson W 35-26 9-Man - Region 3
Sep 28 Buxton Central Valley W 43-0 9-Man - Region 3
Oct 05 Edinburg W 50-12 9-Man - Region 3
Oct 12 Lakota W 45-40 9-Man - Region 3
Oct 19 Wyndmere W 36-34 9-Man Second Round
Oct 26 Petersburg Dakota Prairie L 51-56 9-Man Quarterfinal
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 Cavalier W 13-6
Aug 25 Inkster Midway W 2-0 F
Sep 01 Garrison W 62-0 A - Region 3
Sep 08 Des Lacs-Burlington W 33-7 A - Region 3
Sep 15 Harvey L 6-20 A - Region 3
Sep 22 Velva L 18-40 A - Region 3
Sep 29 New Rockford-Sheyenne L 12-20 A - Region 3
Oct 06 Dunseith W 32-0 A - Region 3
Oct 13 Langdon L 0-40 A - Region 3
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Inkster Midway W 43-6
Sep 02 Garrison W 41-7 A - Region 3
Sep 09 Des Lacs-Burlington W 28-0 A - Region 3
Sep 16 Harvey L 13-41 A - Region 3
Sep 23 Velva L 13-29 A - Region 3
Sep 30 New Rockford W 34-12 A - Region 3
Oct 07 Dunseith W 0-0 A - Region 3 ?
Oct 14 Langdon W 33-7 A - Region 3
Oct 21 Killdeer W 20-10 Class A First Round
Oct 28 Velva L 14-20 Class A Quarterfinal
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Petersburg Dakota Prairie W 14-6 9-Man - Region 2
Sep 03 Rogers North Central W 46-12 9-Man - Region 2
Sep 10 Leeds W 39-22
Sep 17 Lakota W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 21 open
Sep 24 Hope-Page W 42-6 9-Man - Region 2
Oct 01 Buxton Central Valley W 26-14 9-Man - Region 2
Oct 08 Edinburg W 38-28 9-Man - Region 2
Oct 12 Hoople Valley W 59-26 9-Man - Region 2
Oct 22 Milnor W 42-14 9-Man Second Round
Oct 29 New Rockford L 20-22 9-Man Quarterfinal
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Petersburg Dakota Prairie L 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 05 Rogers North Central W 56-20 9-Man - Region 2
Sep 12 Fort Totten Four Winds W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 16 open
Sep 19 Lakota W 50-22 9-Man - Region 2
Sep 26 Hope-Page W 22-6 9-Man - Region 2
Oct 03 Buxton Central Valley W 26-14 9-Man - Region 2
Oct 10 Edinburg W 32-24 9-Man - Region 2
Oct 14 Hoople Valley W 34-14 9-Man - Region 2
Oct 24 Maddock L 24-36 9-Man Second Round
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Glenburn L 0-0 ?
Sep 06 Fort Totten Four Winds W 48-26 9-Man - Region 2
Sep 13 Hoople Valley W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 20 New Rockford L 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 27 Buxton Central Valley W 36-16 9-Man - Region 2
Oct 04 Lakota L 12-46 9-Man - Region 2
Oct 11 Cando W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Oct 15 Edinburg L 16-61 9-Man - Region 2
Oct 18 Towner L 6-45 9-Man First Round
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Glenburn L 58-64
Aug 31 Fort Totten Four Winds W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 07 Hoople Valley W 46-12 9-Man - Region 2
Sep 14 New Rockford L 12-36 9-Man - Region 2
Sep 18 open
Sep 21 Buxton Central Valley L 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 28 Lakota W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Oct 05 Cando W 44-22 9-Man - Region 2
Oct 09 Edinburg W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Oct 12 Tower City Maple Valley W 42-21 9-Man First Round
Oct 19 Maddock L 14-28 9-Man Second Round
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Buxton Central Valley L 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 01 Hoople Valley W 46-0 9-Man - Region 2
Sep 08 New Rockford L 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 15 East Grand Forks (MN) Sacred Heart L 0-13
Sep 22 Lakota L 8-38 9-Man - Region 2
Sep 29 Cando 0-0 9-Man - Region 2
Oct 06 Edinburg L 0-0 9-Man - Region 2 ?
Oct 10 Fort Totten Four Winds 0-0 9-Man - Region 2
Oct 13 open
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Buxton Central Valley L 8-44 9-Man - Region 2
Sep 03 Hoople Valley W 20-6 9-Man - Region 2
Sep 10 New Rockford L 12-48 9-Man - Region 2
Sep 17 ????? 0-0
Sep 24 Lakota 0-0 9-Man - Region 2
Oct 01 Cando L 8-37 9-Man - Region 2
Oct 08 Edinburg L 0-32 9-Man - Region 2
Oct 12 Pembina 0-0 9-Man - Region 2
Oct 19 open
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 St. John 0-0
Sep 04 Northwood 0-0 9-Man - Region 2
Sep 11 Buxton Central Valley L 12-50 9-Man - Region 2
Sep 18 Pembina L 14-40 9-Man - Region 2
Sep 25 Hoople Valley 0-0 9-Man - Region 2
Oct 02 Edinburg L 20-24 9-Man - Region 2
Oct 06 Hatton L 0-0 9-Man - Region 2 ?
Oct 13 Lakota W 48-24 9-Man - Region 2
Oct 16 open
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 St. John 0-0
Sep 05 Northwood L 12-26 9-Man - Region 2
Sep 12 Buxton Central Valley L 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 19 Pembina L 16-22 9-Man - Region 2
Sep 26 Hoople Valley W 42-22 9-Man - Region 2
Oct 03 Edinburg L 0-0 9-Man - Region 2 ?
Oct 07 Hatton L 8-12 9-Man - Region 2
Oct 14 Lakota L 0-0 9-Man - Region 2 ?
Oct 17 open
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 St. John W 60-0
Sep 06 Hoople Valley L 6-34 9-Man - Region 3
Sep 13 Leeds W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 20 Lakota L 6-48 9-Man - Region 3
Sep 27 Inkster Midway W 35-34 9-Man - Region 3
Oct 04 Cando L 0-46 9-Man - Region 3
Oct 11 Pembina L 0-30 9-Man - Region 3
Oct 15 Edinburg L 20-75 9-Man - Region 3
Oct 18 open
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Sep 01 Leeds L 0-16 9-Man - Region 3
Sep 08 Lakota L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 15 Inkster Midway L 0-51 9-Man - Region 3
Sep 22 Cando L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 29 Pembina L 25-42 9-Man - Region 3
Oct 06 Edinburg L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 10 Rolla L 6-68
Oct 13 Hoople Valley 0-0 9-Man - Region 3
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 St. John L 0-0 ?
Sep 02 Cando L 0-40
Sep 09 Hoople Valley L 0-40 9-Man - Region 3
Sep 16 Leeds L 6-36 9-Man - Region 3
Sep 23 Lakota L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 30 Cando L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 07 open
Oct 11 Pembina W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 14 Edinburg L 0-46 9-Man - Region 3
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 St. John W 0-0 ?
Sep 03 Cando W 0-0 ?
Sep 10 Hoople Valley W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 17 Leeds L 14-28 9-Man - Region 3
Sep 24 Lakota W 48-18 9-Man - Region 3
Oct 01 Cando W 32-26 9-Man - Region 3
Oct 08 East Grand Forks (MN) Sacred Heart L 6-52
Oct 12 Pembina L 6-26 9-Man - Region 3
Oct 19 Edinburg L 0-46 9-Man - Region 3
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 ????? 0-0
Sep 04 ????? 0-0
Sep 11 Hoople Valley W 37-26 9-Man - Region 3
Sep 18 Leeds 0-0 9-Man - Region 3
Sep 25 Lakota L 6-24 9-Man - Region 3
Oct 02 Cando L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 09 Inkster Midway L 18-45 9-Man - Region 3
Oct 13 Edinburg 0-0 9-Man - Region 3
Oct 20 Pembina 0-0 9-Man - Region 3
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 St. John L 12-14
Sep 06 ????? 0-0
Sep 13 Hoople Valley L 20-38 9-Man - Region 3
Sep 20 Leeds L 26-58 9-Man - Region 3
Sep 27 Lakota L 20-32 9-Man - Region 3
Oct 04 Cando L 20-26 9-Man - Region 3
Oct 11 Inkster Midway W 26-6 9-Man - Region 3
Oct 15 Edinburg W 58-36 9-Man - Region 3
Oct 22 Pembina W 22-0 9-Man - Region 3
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 open
Sep 07 Park River L 0-0 ?
Sep 14 Edinburg W 46-26 9-Man - Region 3
Sep 21 Hoople Valley L 16-22 9-Man - Region 3
Sep 28 Leeds L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 05 Lakota 0-0 9-Man - Region 3
Oct 12 Cando L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 16 Inkster Midway L 14-39 9-Man - Region 3
Oct 23 Pembina W 28-20 9-Man - Region 3
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Pembina W 62-12
Sep 01 Park River W 0-0 ?
Sep 08 Edinburg W 34-20 9-Man - Region 3
Sep 15 Hoople Valley W 28-0 9-Man - Region 3
Sep 22 Leeds W 32-28 9-Man - Region 3
Sep 29 Lakota W 52-6 9-Man - Region 3
Oct 06 Cando W 40-20 9-Man - Region 3
Oct 13 Inkster Midway W 28-0 9-Man - Region 3
Oct 17 Pembina W 44-14 9-Man - Region 3
Oct 24 Rolette L 26-46 9-Man First Round
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Pembina L 8-30 9-Man - Region 3
Sep 02 Buxton Central Valley L 0-14 9-Man - Region 3
Sep 09 Hatton W 26-0 9-Man - Region 3
Sep 16 Edinburg L 8-33 9-Man - Region 3
Sep 23 Northwood L 6-27 9-Man - Region 3
Sep 30 McVille L 12-30 9-Man - Region 3
Oct 07 Lakota W 18-0 9-Man - Region 3
Oct 11 Thompson L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 18 Hoople Valley L 16-28 9-Man - Region 3
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Buxton Central Valley L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 04 Hatton L 6-54 9-Man - Region 3
Sep 11 Edinburg L 6-31 9-Man - Region 3
Sep 18 Northwood L 8-42 9-Man - Region 3
Sep 25 McVille L 8-26 9-Man - Region 3
Oct 02 Lakota W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 09 Thompson L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 13 Hoople Valley L 6-50 9-Man - Region 3
Oct 20 Pembina W 22-0 9-Man - Region 3
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 05 Park River L 2-8 9-Man - Region 3
Sep 09 Edinburg W 20-18 9-Man - Region 3
Sep 12 Northwood L 6-50 9-Man - Region 3
Sep 19 McVille W 22-6 9-Man - Region 3
Sep 26 Lakota L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 03 Thompson 0-0 9-Man - Region 3
Oct 10 Hoople Valley L 8-24 9-Man - Region 3
Oct 17 Pembina 0-0 9-Man - Region 3
Oct 24 Inkster Midway W 40-6 9-Man - Region 3
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Edinburg 0-0 9-Man - Region 3
Aug 30 Northwood L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 06 McVille L 6-24 9-Man - Region 3
Sep 13 Lakota L 12-26 9-Man - Region 3
Sep 20 Thompson L 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 27 Hoople Valley L 0-44 9-Man - Region 3
Oct 04 Pembina 0-0 9-Man - Region 3
Oct 11 Inkster Midway L 0-40 9-Man - Region 3
Oct 15 Park River 0-0 9-Man - Region 3
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Hatton L 6-70
Sep 07 Cando L 8-49
Sep 14 ????? 0-0
Sep 21 McVille L 14-42
Sep 28 Dunseith L 6-42
Oct 05 St. John W 28-22
Oct 09 Calvin Border Central L 32-52
Oct 19 Rolette L 0-43
Oct 23 Finley-Sharon L 0-41
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Hatton W 27-0
Sep 09 ????? 0-0
Sep 16 Starkweather W 39-12
Sep 23 McVille W 33-6
Sep 30 St. John W 45-14
Oct 07 ????? 0-0
Oct 14 Rolette W 47-6
Oct 18 Cando W 34-0
Oct 25 ????? 0-0
Nov 01 Linton W 15-6 9-Man Quarterfinal
Nov 04 Parshall L 28-38 9-Man Semifinal
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Hatton L 6-26
Sep 10 ????? 0-0
Sep 17 Dunseith W 50-0
Sep 24 St. John W 22-0
Oct 01 McVille W 14-8
Oct 08 Rolette L 12-13
Oct 15 Starkweather W 18-14
Oct 19 Rolla L 6-35
Oct 26 Calvin Border Central W 71-0
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 open
Sep 11 Rolla L 6-15 B - Region 1
Sep 18 Park River L 6-30 B - Region 1
Sep 25 Larimore L 6-35 B - Region 1
Oct 02 Cavalier L 0-43 B - Region 1
Oct 09 Carrington L 14-56 B - Region 1
Oct 16 Mayville-Portland L 0-28 B - Region 1
Oct 20 Cando L 0-48 B - Region 1
Oct 27 ????? 0-0
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 ????? 0-0
Sep 05 Hatton W 12-9
Sep 12 Carrington L 8-30
Sep 19 Park River L 0-26
Sep 26 Cavalier L 0-27
Oct 03 ????? 0-0
Oct 10 Larimore L 6-20
Oct 17 Cando L 0-12
Oct 21 Rolla L 6-14
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Hatton L 0-6
Sep 07 Cavalier W 22-14
Sep 14 Hallock (MN) W 34-8
Sep 21 Cando L 0-0 Lake-To-Border ?
Sep 28 Belcourt Turtle Mountain W 44-19 Lake-To-Border
Oct 05 Stephen (MN) L 14-34
Oct 12 New Rockford 0-0 Lake-To-Border
Oct 16 Rolla 0-0 Lake-To-Border
Oct 23 ????? 0-0
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Hatton L 0-6
Sep 08 Northwood W 20-0
Sep 15 Dunseith W 2-0 F
Sep 22 New Rockford W 32-0 Lake-To-Border
Sep 29 Belcourt Turtle Mountain W 14-8 Lake-To-Border
Oct 06 Rolla L 12-28 Lake-To-Border
Oct 13 Fort Yates Standing Rock W 34-0
Oct 17 Cando L 0-49 Lake-To-Border
Oct 27 Cavalier L 6-28
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Hatton L 0-22
Sep 09 Northwood W 34-6
Sep 16 Belcourt Turtle Mountain W 14-0 Lake-To-Border
Sep 23 Rolla W 40-6 Lake-To-Border
Sep 30 Dunseith W 50-0 Lake-To-Border
Oct 07 New Rockford W 42-6 Lake-To-Border
Oct 14 Cando W 22-6 Lake-To-Border
Oct 18 open
Oct 28 Cavalier W 38-0
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Hatton W 30-20
Sep 10 Northwood L 12-32
Sep 17 Rolla L 6-60 Lake-To-Border
Sep 24 Dunseith 0-0 Lake-To-Border
Oct 01 ????? 0-0
Oct 08 Cando L 0-14 Lake-To-Border
Oct 15 New Rockford W 24-20 Lake-To-Border
Oct 22 Langdon L 0-39 Lake-To-Border
Oct 29 Belcourt Turtle Mountain W 38-8 Lake-To-Border
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Hatton L 0-30
Sep 05 Northwood L 8-29
Sep 12 ????? 0-0
Sep 19 ????? 0-0
Sep 26 Belcourt Turtle Mountain W 26-14 Lake-To-Border
Oct 03 Langdon L 6-21 Lake-To-Border
Oct 10 Cando L 12-30 Lake-To-Border
Oct 17 Rolla W 40-6 Lake-To-Border
Oct 21 ????? 0-0