WASHBURN CARDINALS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2018 1-7 .125 37-271
2017 2-6 .250 66-270
2016 3-5 .375 152-228
2015 4-5 .444 193-148 P
2014 3-5 .375 146-180
2013 2-6 .250 120-220
2012 3-5 .375 138-186
2011 3-5 .375 152-273
2010 5-4 .556 360-220 * P 9
2009 4-5 .444 282-265 P 9
2008 3-5 .375 232-228 9
2007 3-5 .375 238-323 9
2006 4-5 .444 228-240 P 9
2005 9-1 .900 375-104 * P 9
2004 5-4 .556 165-156 * P
2003 7-3 .700 223-101 * P
2002 9-2 .818 271-128 * P
2001 8-2 .800 339-129 * P
2000 7-3 .700 252-130 * P
1999 11-1 .917 369-89 * P
1998 9-2 .818 428-107 * P
1997 8-2 .800 250-96 * P
1996 3-5 .375 113-163
1995 5-4 .556 202-149 * P
1994 7-3 .700 267-193 * P
1993 8-3 .727 308-112 * P
1992 3-6 .333 81-138
1991 3-6 .333 188-171
1990 4-5 .444 152-195
1989 6-3 .667 214-138 *
1988 3-6 .333 127-178
1987 2-5 .286 86-175
1986 5-4 .556 186-197 * 9
1985 1-7 .125 96-184
1984 2-6 .250 70-145
1983 6-2 .750 210-111 *
1982 4-4 .500 160-117
1981 0-8 .000 59-202
1980 0-9 .000 48-296
1979 2-7 .222 46-139
1978 8-1 .889 110-48 *
1977 4-4 .500 76-90
1976 0-8 .000 20-265
1975 1-8 .111 48-220
190-202 .485 17 of 44
   
CO-OP NAME HISTORY:
Southern McLean Roughriders   2011-
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Wilton Miners   2011-
Wing Royals   2011-14
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Garrison 35 21-14 .600 2018
Hazen 25 3-22 .120 2018
Fort Yates Standing Rock 23 20-3 .870 2016
Underwood 22 10-12 .455 2014
Killdeer 20 2-18 .100 2018
Belfield 18 11-7 .611 2018
Beulah 17 4-13 .235 2018
Center 16 6-10 .375 1998
Velva 16 2-14 .125 2016
Hettinger 15 11-4 .733 2010
New Salem 14 6-8 .429 2014
Turtle Lake-Mercer 14 5-9 .357 2006
Stanley 13 4-9 .308 2004
Wilton 12 10-2 .833 2010
Beach 10 8-2 .800 2010
Bowman 9 7-2 .778 2004
Kenmare 8 6-2 .750 2009
Minot Bishop Ryan Catholic 8 0-8 .000 2018
Mott-Regent 8 2-6 .250 2010
Tioga 8 8-0 1.000 1994
Fessenden 7 3-4 .429 1986
Richardton-Taylor 7 3-4 .429 2012
Center-Stanton 6 5-1 .833 2010
Linton 6 0-6 .000 1992
New Town 6 6-0 1.000 1996
Berthold 4 1-3 .250 2016
Des Lacs-Burlington 4 2-2 .500 1996
New Rockford 4 4-0 1.000 1991
Watford City 4 3-1 .750 1996
McClusky 3 2-1 .667 1986
Bismarck Shiloh Christian 2 2-0 1.000 2008
Bottineau 2 2-0 1.000 2002
Bowman County 2 0-2 .000 2018
Dickinson Trinity 2 0-2 .000 2018
Elgin 2 1-1 .500 1979
Elgin Grant County 2 0-2 .000 2012
Mohall 2 2-0 1.000 2000
Steele-Dawson 2 1-1 .500 2010
Surrey 2 2-0 1.000 1988
Belcourt Turtle Mountain 1 0-1 .000 1990
Bowdon 1 0-1 .000 1986
Carrington 1 0-1 .000 2002
Crosby Divide County 1 0-1 .000 2010
Drake 1 1-0 1.000 1986
Flasher 1 0-1 .000 1975
Glenburn 1 1-0 1.000 1986
Hillsboro 1 1-0 1.000 2006
Lisbon 1 0-1 .000 1992
Roseglen White Shield 1 1-0 1.000 1975
Westhope 1 0-1 .000 2015
Wyndmere 1 1-0 1.000 2002
TOTALS 190-202 .485
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Minot South Prairie 0-0
Aug 30 Garrison 0-0
Sep 06 Killdeer 0-0 A - Region 4
Sep 13 Bismarck Shiloh Christian 0-0 A - Region 4
Sep 20 Bowman County 0-0 A - Region 4
Sep 27 Dickinson Trinity 0-0 A - Region 4
Oct 04 Richardton-Taylor 0-0 A - Region 4
Oct 11 New Salem 0-0 A - Region 4
Oct 18 Belfield 0-0 A - Region 4
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Minot Bishop Ryan Catholic L 8-39
Aug 31 Killdeer L 8-45 A - Region 4
Sep 07 Beulah L 6-42 A - Region 4
Sep 14 Bowman County L 0-50 A - Region 4
Sep 21 Dickinson Trinity L 0-38 A - Region 4
Sep 28 Garrison W 2-0 F
Oct 05 Hazen L 6-28 A - Region 4
Oct 12 Belfield L 7-29 A - Region 4
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-37
Sep 01 Killdeer L 6-42 A - Region 4
Sep 08 Beulah L 8-52 A - Region 4
Sep 15 Bowman County L 0-36 A - Region 4
Sep 22 Dickinson Trinity L 2-54 A - Region 4
Sep 29 Garrison W 26-12 A - Region 4
Oct 06 Hazen L 0-24 A - Region 4
Oct 13 Belfield W 18-13 A - Region 4
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Berthold L 6-34
Sep 02 Minot Bishop Ryan Catholic L 12-42
Sep 09 Velva L 0-30
Sep 16 Belfield L 6-13 A - Region 4
Sep 23 Garrison W 51-20 A - Region 4
Sep 30 Killdeer L 14-59 A - Region 4
Oct 07 Fort Yates Standing Rock W 43-12 A - Region 4
Oct 14 Hazen W 20-18 A - Region 4
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Berthold W 26-12
Sep 04 Minot Bishop Ryan Catholic L 14-21
Sep 11 Velva L 19-28
Sep 18 Belfield W 19-10 A - Region 4
Sep 25 Garrison W 41-8 A - Region 4
Oct 02 Killdeer L 7-21 A - Region 4
Oct 09 Fort Yates Standing Rock W 47-6 A - Region 4
Oct 16 Hazen L 6-8 A - Region 4
Oct 23 Westhope L 14-34 Class A First Round
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Berthold L 7-40
Sep 05 Hazen L 13-47 A - Region 4
Sep 12 Garrison W 39-14 A - Region 4
Sep 19 Killdeer L 0-40 A - Region 4
Sep 26 Fort Yates Standing Rock W 54-0
Oct 03 Belfield L 9-14 A - Region 4
Oct 10 Underwood W 12-7 A - Region 4
Oct 17 New Salem L 12-18 A - Region 4
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Berthold L 8-40
Sep 06 Hazen L 6-49 A - Region 4
Sep 13 Garrison L 8-18 A - Region 4
Sep 20 Killdeer L 8-47 A - Region 4
Sep 27 Fort Yates Standing Rock W 44-0
Oct 04 Belfield L 6-44 A - Region 4
Oct 11 Underwood W 34-0 A - Region 4
Oct 18 New Salem L 6-22 A - Region 4
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Garrison W 28-12
Aug 31 Belfield L 0-40 A - Region 4
Sep 07 Richardton-Taylor L 12-27 A - Region 4
Sep 14 Killdeer L 12-20 A - Region 4
Sep 21 New Salem W 12-8 A - Region 4
Sep 28 Hazen L 6-53 A - Region 4
Oct 05 Elgin Grant County L 8-18 A - Region 4
Oct 12 Fort Yates Standing Rock W 52-8 A - Region 4
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Garrison W 26-6
Sep 02 Belfield L 6-63 A - Region 4
Sep 09 Richardton-Taylor W 24-15 A - Region 4
Sep 16 Killdeer L 12-65 A - Region 4
Sep 23 New Salem L 0-46 A - Region 4
Sep 30 Hazen L 14-50 A - Region 4
Oct 07 Elgin Grant County L 14-28 A - Region 4
Oct 14 Fort Yates Standing Rock W 56-0 A - Region 4
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Steele-Dawson W 36-14
Sep 03 Richardton-Taylor L 24-46 9-Man - Region 6
Sep 10 Center-Stanton W 56-0 9-Man - Region 6
Sep 17 Beach L 34-36 9-Man - Region 6
Sep 24 Hettinger W 52-6 9-Man - Region 6
Oct 01 Underwood W 52-50 9-Man - Region 6
Oct 08 Mott-Regent L 24-38 9-Man - Region 6
Oct 12 Wilton W 62-12 9-Man - Region 6
Oct 15 Crosby Divide County L 20-48 9-Man First Round
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Steele-Dawson L 30-44
Sep 04 Richardton-Taylor W 46-24 9-Man - Region 6
Sep 11 Center-Stanton W 36-0 9-Man - Region 6
Sep 18 Beach L 30-43 9-Man - Region 6
Sep 25 Hettinger W 30-18 9-Man - Region 6
Oct 02 Underwood L 22-44 9-Man - Region 6
Oct 09 Mott-Regent L 14-44 9-Man - Region 6
Oct 16 Wilton W 38-0 9-Man - Region 6
Oct 20 Kenmare L 34-48 9-Man First Round
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Richardton-Taylor L 0-40 9-Man - Region 6
Aug 29 Wilton W 52-8 9-Man - Region 6
Sep 05 Mott-Regent L 30-46 9-Man - Region 6
Sep 12 Underwood L 20-52 9-Man - Region 6
Sep 19 Bismarck Shiloh Christian W 34-12 9-Man - Region 6
Sep 26 open
Oct 03 Hettinger L 18-20 9-Man - Region 6
Oct 10 Center-Stanton W 58-16 9-Man - Region 6
Oct 17 Belfield L 20-34 9-Man - Region 6
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Richardton-Taylor L 14-46 9-Man - Region 6
Aug 24 Wilton W 42-34 9-Man - Region 6
Aug 31 Mott-Regent L 6-52 9-Man - Region 6
Sep 07 Underwood L 20-48 9-Man - Region 6
Sep 14 Bismarck Shiloh Christian W 54-22 9-Man - Region 6
Sep 21 open
Sep 28 Hettinger L 36-56 9-Man - Region 6
Oct 05 Center-Stanton L 22-24 9-Man - Region 6
Oct 12 Belfield W 44-41 9-Man - Region 6
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 Hillsboro W 50-14
Aug 25 open
Sep 01 Mott-Regent L 34-40
Sep 08 Underwood W 44-14 9-Man - Region 6
Sep 15 New Salem L 8-20
Sep 22 Hettinger L 8-30
Sep 29 Center-Stanton W 44-6 9-Man - Region 6
Oct 06 Wilton W 34-22 9-Man - Region 6
Oct 13 Turtle Lake-Mercer L 6-54 9-Man - Region 6
Oct 20 Mott-Regent L 0-40 9-Man First Round
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Richardton-Taylor W 30-16
Sep 02 Mott-Regent W 44-6
Sep 09 Underwood W 42-2 9-Man - Region 6
Sep 16 New Salem W 40-6
Sep 23 Hettinger W 49-8
Sep 30 Center-Stanton W 36-6 9-Man - Region 6
Oct 07 Wilton W 22-8 9-Man - Region 6
Oct 14 Turtle Lake-Mercer W 53-14 9-Man - Region 6
Oct 21 Mott-Regent W 47-20 9-Man First Round
Oct 28 New Salem L 16-18 9-Man Quarterfinal
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Garrison W 13-0
Sep 03 Belfield W 28-15 A - Region 4
Sep 10 Velva L 20-44
Sep 17 Fort Yates Standing Rock W 57-0 A - Region 4
Sep 24 Bowman L 7-21 A - Region 4
Oct 01 Killdeer L 12-30 A - Region 4
Oct 08 Hettinger W 0-0 A - Region 4 ?
Oct 15 Beach W 28-0 A - Region 4
Oct 22 Stanley L 0-49 Class A First Round
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Garrison W 20-6
Sep 05 Belfield W 12-6 A - Region 4
Sep 12 Velva L 6-20
Sep 19 Fort Yates Standing Rock W 48-7 A - Region 4
Sep 26 Bowman L 20-21 A - Region 4
Oct 03 Killdeer W 20-0 A - Region 4
Oct 10 Hettinger W 38-0 A - Region 4
Oct 17 Beach W 22-14 A - Region 4
Oct 24 Kenmare W 23-7 Class A First Round
Oct 31 Velva L 14-20 Class A Quarterfinal
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Garrison W 34-20
Sep 06 Bottineau W 41-0
Sep 13 Beach W 40-0 A - Region 4
Sep 20 Fort Yates Standing Rock W 0-0 A - Region 4 ?
Sep 27 Hettinger W 0-0 A - Region 4 ?
Oct 04 Bowman W 35-12 A - Region 4
Oct 11 New Salem W 41-7 A - Region 4
Oct 15 Killdeer L 7-33 A - Region 4
Oct 18 Belfield W 40-15 A - Region 4
Oct 25 Wyndmere W 26-13 Class A First Round
Nov 01 Carrington L 7-28 Class A Quarterfinal
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Garrison W 53-14
Aug 31 Bottineau W 35-18
Sep 07 Beach W 27-0 A - Region 4
Sep 14 Fort Yates Standing Rock W 34-6 A - Region 4
Sep 21 Hettinger W 38-8 A - Region 4
Sep 28 Bowman W 46-14 A - Region 4
Oct 05 New Salem W 41-14 A - Region 4
Oct 09 Killdeer L 17-21 A - Region 4
Oct 12 Belfield W 42-6 A - Region 4
Oct 19 Stanley L 6-28 Class A First Round
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Mohall W 38-12
Sep 01 Garrison W 25-0
Sep 08 Killdeer L 0-34 A - Region 4
Sep 15 Belfield W 35-18 A - Region 4
Sep 22 New Salem W 25-14 A - Region 4
Sep 29 Fort Yates Standing Rock W 40-0 A - Region 4
Oct 06 Bowman W 37-0 A - Region 4
Oct 10 Beach W 56-14 A - Region 4
Oct 13 Hettinger L 6-7 A - Region 4
Oct 20 Killdeer L 0-31 Class A First Round
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Mohall W 20-6
Sep 03 Garrison W 24-0
Sep 10 Killdeer W 22-8 A - Region 4
Sep 17 Belfield W 32-7 A - Region 4
Sep 24 New Salem W 33-0 A - Region 4
Oct 01 Fort Yates Standing Rock W 53-6 A - Region 4
Oct 08 Bowman W 42-0 A - Region 4
Oct 12 Beach W 54-6 A - Region 4
Oct 15 Hettinger W 40-0 A - Region 4
Oct 22 Hettinger W 28-7 Class A First Round
Oct 29 Velva W 14-7 Class A Quarterfinal
Nov 05 Stanley L 7-42 Class A Semifinal
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Underwood W 39-0
Sep 04 Garrison W 39-8
Sep 11 Bowman W 32-0 A - Region 4
Sep 18 Beach W 49-0 A - Region 4
Sep 25 Killdeer L 17-26 A - Region 4
Oct 02 Center W 56-6 A - Region 4
Oct 06 Belfield W 27-12 A - Region 4
Oct 13 Fort Yates Standing Rock W 62-0 A - Region 4
Oct 16 Hettinger W 35-0 A - Region 4
Oct 23 Kenmare W 53-16 Class A First Round
Oct 30 Stanley L 19-39 Class A Quarterfinal
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Underwood W 20-6
Sep 05 Garrison W 12-8
Sep 12 Bowman W 32-0 A - Region 4
Sep 19 Beach W 45-0 A - Region 4
Sep 26 Killdeer L 12-37 A - Region 4
Oct 03 Center W 34-8 A - Region 4
Oct 07 Belfield W 27-10 A - Region 4
Oct 14 Fort Yates Standing Rock W 48-8 A - Region 4
Oct 17 Hettinger W 14-7 A - Region 4
Oct 24 Garrison L 6-12 Class A First Round
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Kenmare W 23-12 B - Region 3
Sep 06 Watford City W 16-15 B - Region 3
Sep 13 Stanley L 13-26 B - Region 3
Sep 20 open
Sep 27 Minot Bishop Ryan Catholic L 7-42 B - Region 3
Oct 04 New Town W 28-6 B - Region 3
Oct 11 Garrison L 6-20 B - Region 3
Oct 15 Des Lacs-Burlington L 0-0 B - Region 3 ?
Oct 18 Velva L 20-42 B - Region 3
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Velva L 8-22 B - Region 3
Sep 01 Kenmare W 27-11 B - Region 3
Sep 08 Watford City L 7-14 B - Region 3
Sep 15 Stanley W 20-12 B - Region 3
Sep 22 open
Sep 29 Minot Bishop Ryan Catholic L 13-48 B - Region 3
Oct 06 New Town W 54-0 B - Region 3
Oct 13 Garrison W 24-6 B - Region 3
Oct 17 Des Lacs-Burlington W 35-8 B - Region 3
Oct 20 Killdeer L 14-28 Class B First Round
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Stanley W 26-0 B - Region 3
Sep 02 Tioga W 52-13 B - Region 3
Sep 09 Minot Bishop Ryan Catholic L 14-37 B - Region 3
Sep 16 Velva W 19-16 B - Region 3
Sep 23 Watford City W 27-21 B - Region 3
Sep 30 Des Lacs-Burlington L 7-44 B - Region 3
Oct 07 New Town W 43-12 B - Region 3
Oct 14 Garrison W 24-14 B - Region 3
Oct 18 Kenmare W 32-8 B - Region 3
Oct 21 Hazen L 23-28 Class B First Round
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Stanley W 25-0 B - Region 3
Sep 03 Tioga W 40-6 B - Region 3
Sep 10 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-20 B - Region 3
Sep 17 Velva L 14-20 B - Region 3
Sep 24 Watford City W 25-12 B - Region 3
Oct 01 Des Lacs-Burlington W 9-6 B - Region 3
Oct 08 New Town W 72-0 B - Region 3
Oct 15 Garrison W 46-8 B - Region 3
Oct 19 Kenmare W 43-8 B - Region 3
Oct 22 Bowman W 14-6 Class B First Round
Oct 29 Beulah L 14-26 Class B Quarterfinal
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Tioga W 28-6
Sep 04 Lisbon L 0-19
Sep 11 Linton L 16-32 B - Region 3
Sep 18 Center W 0-0 B - Region 3 ?
Sep 25 Killdeer L 12-18
Oct 02 Fort Yates Standing Rock W 13-8 B - Region 3
Oct 09 Hazen L 6-8 B - Region 3
Oct 16 Beulah L 0-31 B - Region 3
Oct 23 Garrison L 6-16 B - Region 3
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Tioga W 47-0
Sep 06 Killdeer L 7-14
Sep 13 Center L 7-12 B - Region 3
Sep 20 New Rockford W 24-12
Sep 27 Fort Yates Standing Rock W 54-20 B - Region 3
Oct 04 Hazen L 9-14 B - Region 3
Oct 11 Beulah L 8-21 B - Region 3
Oct 18 Garrison L 6-29 B - Region 3
Oct 25 Linton L 26-49 B - Region 3
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Tioga W 19-0
Sep 07 New Rockford W 22-0
Sep 14 Belcourt Turtle Mountain L 20-41
Sep 21 Fort Yates Standing Rock W 32-8 B - Region 3
Sep 28 Hazen L 0-32 B - Region 3
Oct 05 Beulah W 14-12 B - Region 3
Oct 12 Garrison L 34-36 B - Region 3
Oct 19 Linton L 3-34 B - Region 3
Oct 26 Center L 8-32 B - Region 3
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Tioga W 42-0
Sep 01 New Rockford W 12-6
Sep 08 Fort Yates Standing Rock W 30-0 B - Region 3
Sep 15 Hazen L 6-12 B - Region 3
Sep 22 Beulah L 0-54 B - Region 3
Sep 29 Garrison W 36-24 B - Region 3
Oct 06 Linton L 6-22 B - Region 3
Oct 13 Center W 54-8 B - Region 3
Oct 20 New Town W 28-12
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Surrey W 14-6
Sep 09 Hazen L 0-32 B - Region 3
Sep 16 Beulah L 6-28 B - Region 3
Sep 23 Garrison L 14-36 B - Region 3
Sep 30 Linton L 6-30 B - Region 3
Oct 07 Center L 12-14 B - Region 3
Oct 11 Tioga W 45-0
Oct 14 New Town W 30-2
Oct 21 Kenmare L 0-30
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 open
Sep 04 Surrey W 34-12
Sep 11 Beulah L 0-41 B - Region 3
Sep 18 Garrison L 6-22 B - Region 3
Sep 25 Linton L 8-20 B - Region 3
Oct 02 Center L 0-38 B - Region 3
Oct 09 open
Oct 16 Tioga W 30-0
Oct 23 Hazen L 8-42 B - Region 3
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Wilton W 30-14 9-Man - Region 5
Sep 05 Fessenden W 48-6 9-Man - Region 5
Sep 12 McClusky L 0-20 9-Man - Region 5
Sep 19 Glenburn W 30-16
Sep 26 New Rockford W 26-0 9-Man - Region 5
Oct 03 Turtle Lake-Mercer L 0-40 9-Man - Region 5
Oct 10 Underwood L 0-33 9-Man - Region 5
Oct 14 Bowdon L 8-42 9-Man - Region 5
Oct 21 Drake W 44-26 9-Man - Region 5
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Stanley L 0-14
Sep 06 Underwood L 0-24 Power-Belt
Sep 13 Hazen L 8-40 Power-Belt
Sep 20 Beulah L 12-18 Power-Belt
Sep 27 Garrison W 40-12 Power-Belt
Oct 04 Center L 22-34 Power-Belt
Oct 11 Fort Yates Standing Rock L 14-22 Power-Belt
Oct 18 Turtle Lake-Mercer L 0-20 Power-Belt
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Stanley L 6-20
Sep 07 Hazen L 0-20 Power-Belt
Sep 14 Beulah L 26-28 Power-Belt
Sep 21 Garrison L 7-25 Power-Belt
Sep 28 Center L 24-26 Power-Belt
Oct 05 Fort Yates Standing Rock W 7-6 Power-Belt
Oct 12 Turtle Lake-Mercer W 0-0 Power-Belt ?
Oct 19 Underwood L 0-20 Power-Belt
Oct 23 open
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Stanley W 20-18
Sep 09 Beulah W 20-6 Power-Belt
Sep 16 Garrison W 32-8 Power-Belt
Sep 23 Center W 40-0 Power-Belt
Sep 30 Fort Yates Standing Rock L 0-26 Power-Belt
Oct 07 Turtle Lake-Mercer W 32-14 Power-Belt
Oct 14 Underwood W 46-9 Power-Belt
Oct 21 Hazen L 20-30 Power-Belt
Oct 25 open
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Stanley L 7-28
Sep 10 Garrison L 7-27 Power-Belt
Sep 17 Center W 32-0 Power-Belt
Sep 24 Fort Yates Standing Rock W 38-7 Power-Belt
Oct 01 Turtle Lake-Mercer L 12-13 Power-Belt
Oct 08 Underwood W 22-6 Power-Belt
Oct 15 Hazen L 22-24 Power-Belt
Oct 22 Beulah W 20-12 Power-Belt
Oct 26 open
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Stanley L 8-36
Sep 11 Center L 20-44 Power-Belt
Sep 18 Fort Yates Standing Rock L 6-7 Power-Belt
Sep 25 Turtle Lake-Mercer L 16-28 Power-Belt
Oct 02 Underwood L 6-13 Power-Belt
Oct 09 Hazen L 0-24 Power-Belt
Oct 16 Beulah L 3-30 Power-Belt
Oct 23 New Salem L 0-20 Power-Belt
Oct 27 open
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Hazen L 14-40
Sep 05 New Salem L 8-26
Sep 12 Velva L 0-27 Missouri-Basin
Sep 19 Fessenden L 6-34 Missouri-Basin
Sep 26 Garrison L 0-47
Oct 03 Turtle Lake-Mercer L 0-14 Missouri-Basin
Oct 10 Underwood L 0-34 Missouri-Basin
Oct 17 Beulah L 12-38
Oct 24 Center L 8-36
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Hazen L 0-22
Sep 07 Wilton W 12-0 Missouri-Basin
Sep 11 Center L 6-22
Sep 21 Velva L 6-13 Missouri-Basin
Sep 28 Fessenden L 0-0 Missouri-Basin ?
Oct 05 Elgin L 6-8
Oct 12 Turtle Lake-Mercer W 0-0 Missouri-Basin ?
Oct 16 Underwood L 0-34 Missouri-Basin
Oct 19 Beulah L 16-40
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 05 Hazen W 8-6
Sep 08 Underwood W 8-0 Missouri-Basin
Sep 15 Wilton W 0-0 Missouri-Basin ?
Sep 22 McClusky W 0-0 Missouri-Basin ?
Sep 29 Velva L 8-34 Missouri-Basin
Oct 06 Fessenden W 22-0 Missouri-Basin
Oct 13 Elgin W 14-0
Oct 17 Turtle Lake-Mercer W 16-8 Missouri-Basin
Oct 24 Beulah W 34-0
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 06 Hazen W 14-6
Sep 09 Turtle Lake-Mercer L 0-6 Missouri-Basin
Sep 16 Underwood L 6-12 Missouri-Basin
Sep 23 Wilton W 12-0 Missouri-Basin
Sep 30 McClusky W 22-8 Missouri-Basin
Oct 07 Velva L 8-22 Missouri-Basin
Oct 14 Fessenden W 14-8 Missouri-Basin
Oct 18 Garrison L 0-28 Missouri-Basin
Oct 25 open
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Hazen L 0-14
Sep 10 Garrison L 0-58 Missouri-Basin
Sep 17 Turtle Lake-Mercer L 0-29 Missouri-Basin
Sep 24 Underwood L 6-26 Missouri-Basin
Oct 01 Wilton L 6-9 Missouri-Basin
Oct 08 New Salem L 0-58
Oct 15 Velva L 0-33 Missouri-Basin
Oct 22 Fessenden L 8-38 Missouri-Basin
Oct 29 open
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Flasher L 0-0 ?
Sep 05 Center L 6-24
Sep 12 Fessenden L 0-41 Missouri-Basin
Sep 19 Garrison L 0-60 Missouri-Basin
Sep 26 Turtle Lake-Mercer L 6-29 Missouri-Basin
Oct 03 Underwood L 0-6 Missouri-Basin
Oct 10 Wilton L 0-14 Missouri-Basin
Oct 17 Roseglen White Shield W 28-6 Missouri-Basin
Oct 21 Velva L 8-40 Missouri-Basin