WAHPETON HUSKIES
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2018 2-7 .222 152-276
2017 4-6 .400 226-227 P
2016 2-7 .222 71-268
2015 6-4 .600 380-184 * P
2014 9-2 .818 386-154 * P
2013 10-2 .833 451-168 * P
2012 7-3 .700 304-161 * P
2011 8-3 .727 291-203 * P
2010 2-7 .222 122-260
2009 10-1 .909 354-113 * P
2008 7-3 .700 246-217 * P
2007 7-4 .636 268-225 * P
2006 9-2 .818 329-216 * P
2005 5-5 .500 269-267 P
2004 6-5 .545 235-262 * P
2003 6-4 .600 258-238 * P
2002 5-5 .500 238-235 P
2001 8-3 .727 288-192 * P
2000 7-3 .700 235-144 * P
1999 6-4 .600 195-162 * P
1998 8-4 .667 335-205 * P
1997 2-6 .250 148-219
1996 4-5 .444 146-190 P
1995 4-5 .444 122-149 P
1994 6-4 .600 156-129 * P
1993 7-3 .700 160-138 * P
1992 3-5 .375 94-121
1991 1-7 .125 69-167
1990 1-7 .125 54-253
1989 0-9 .000 45-248
1988 2-7 .222 120-212
1987 2-7 .222 61-173
1986 1-8 .111 42-230
1985 0-9 .000 23-242
1984 0-9 .000 36-280
1983 1-8 .111 87-252
1982 0-9 .000 42-351
1981 0-9 .000 60-349
1980 0-9 .000 44-378
1979 3-6 .333 149-177
1978 6-3 .667 181-146 *
1977 3-6 .333 96-190
1976 2-7 .222 108-221
1975 5-4 .556 135-182 *
187-235 .443 19 of 44
   
FORMERLY KNOWN AS THE:
Wahpeton Wops
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Breckenridge (MN) 40 20-20   .500 2014
Fargo Shanley Catholic 40 12-28 .300 2018
Fargo North 32 9-23 .281 2008
Grand Forks Central 32 14-18 .438 2008
Grand Forks Red River 32 18-14 .563 2008
Fargo South 30 5-25 .167 2008
West Fargo 29 11-18 .379 2008
Valley City 23 12-11 .522 2018
Jamestown 22 7-15 .318 2018
Devils Lake 20 12-8 .600 2018
Bismarck St. Mary's Central 19 8-11 .421 2018
Grafton 12 6-6 .500 2018
Casselton Central Cass 10 7-3 .700 2018
Belcourt Turtle Mountain 9 6-3 .667 2018
Kindred 8 7-1 .875 2016
Lisbon 8 7-1 .875 2016
Bismarck 7 1-6 .143 2004
Bismarck Century 7 2-5 .286 2008
Dickinson Trinity 4 2-2 .500 2000
East Grand Forks (MN) 4 1-3 .250 1992
Enderlin 4 3-1 .750 2016
Beulah 3 1-2 .333 2015
Fargo Oak Grove Lutheran 3 3-0 1.000 2010
Fergus Falls (MN) 3 0-3 .000 1992
Mandan 3 3-0 1.000 2006
Minot 3 1-2 .333 2007
Cooperstown Griggs County Central 2 2-0 1.000 2012
Hillsboro 2 1-1 .500 2016
Minot Bishop Ryan Catholic 2 2-0 1.000 2014
Watford City 2 1-1 .500 2018
Bottineau 1 1-0 1.000 2011
Cavalier 1 0-1 .000 1989
Dawson-Boyd (MN) 1 0-1 .000 1990
Detroit Lakes (MN) 1 1-0 1.000 2008
Dickinson 1 1-0 1.000 1998
Sioux City (IA) North 1 0-1 .000 1977
Thief River Falls (MN) 1 0-1 .000 1990
TOTALS 187-235 .443
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Milbank (SD) 0-0
Sep 06 Hazen 0-0
Sep 13 Beulah 0-0
Sep 20 Belcourt Turtle Mountain 0-0
Sep 27 Hillsboro 0-0 AA - East
Oct 04 Valley City 0-0 AA - East
Oct 11 Kindred 0-0 AA - East
Oct 18 Devils Lake 0-0 AA - East
Oct 25 Casselton Central Cass 0-0 AA - East
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Casselton Central Cass L 8-50 AA
Aug 31 Belcourt Turtle Mountain L 26-42 AA
Sep 07 Bismarck St. Mary's Central L 0-55 AA
Sep 14 Valley City L 20-26 AA
Sep 21 Grafton W 36-6 AA
Sep 28 Devils Lake L 14-21 AA
Oct 05 Jamestown L 0-30 AA
Oct 12 Fargo Shanley Catholic L 0-38 AA
Oct 19 Watford City W 48-8 AA
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Casselton Central Cass W 28-8 AA
Sep 01 Belcourt Turtle Mountain W 34-6 AA
Sep 08 Bismarck St. Mary's Central L 0-35 AA
Sep 15 Valley City W 50-0 AA
Sep 22 Grafton L 8-20 AA
Sep 29 Devils Lake W 48-46 AA
Oct 06 Jamestown L 8-35 AA
Oct 13 Fargo Shanley Catholic L 8-14 AA
Oct 20 Watford City L 14-20 AA
Oct 27 Devils Lake L 28-43 Class AA Quarterfinal
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Valley City L 12-38
Sep 02 Bismarck St. Mary's Central L 0-41
Sep 09 Enderlin L 16-38 AA - East
Sep 16 Lisbon W 16-14 AA - East
Sep 23 Hillsboro L 0-22 AA - East
Sep 30 Casselton Central Cass L 0-13 AA - East
Oct 07 Fargo Shanley Catholic L 6-40 AA - East
Oct 14 Kindred L 6-48 AA - East
Oct 21 Grafton W 15-14 AA - East
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Valley City L 22-28
Sep 04 Bismarck St. Mary's Central L 32-47
Sep 11 Enderlin W 52-28 AA - East
Sep 18 Lisbon W 58-0 AA - East
Sep 25 Hillsboro W 41-0 AA - East
Oct 02 Casselton Central Cass W 47-12 AA - East
Oct 09 Fargo Shanley Catholic L 6-14 AA - East
Oct 16 Kindred W 44-6 AA - East
Oct 23 Grafton W 46-14 AA - East
Oct 30 Beulah L 32-35 Class AA Quarterfinal
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Breckenridge (MN) W 28-6
Sep 05 Belcourt Turtle Mountain W 48-0
Sep 12 Lisbon W 58-0 AA - East
Sep 19 Valley City W 42-18 AA - East
Sep 26 Casselton Central Cass W 24-12 AA - East
Oct 03 Fargo Shanley Catholic L 6-34 AA - East
Oct 10 Kindred W 46-7 AA - East
Oct 17 Grafton W 40-20 AA - East
Oct 24 Enderlin W 48-6 AA - East
Oct 31 Minot Bishop Ryan Catholic W 20-14 Class AA Quarterfinal
Nov 07 Bismarck St. Mary's Central L 16-37 Class AA Semifinal
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Breckenridge (MN) W 36-14
Sep 06 Belcourt Turtle Mountain W 38-6
Sep 13 Lisbon W 50-22 AA - East
Sep 20 Valley City W 46-8 AA - East
Sep 27 Casselton Central Cass W 48-8 AA - East
Oct 04 Fargo Shanley Catholic L 0-13 AA - East
Oct 11 Kindred W 37-12 AA - East
Oct 18 Grafton W 38-14 AA - East
Oct 25 Enderlin W 60-14 AA - East
Nov 01 Beulah W 52-16 Class AA Quarterfinal
Nov 08 Minot Bishop Ryan Catholic W 24-17 Class AA Semifinal
Nov 15 Bismarck St. Mary's Central L 22-24 Class AA Final
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Bismarck St. Mary's Central W 30-26
Aug 31 Breckenridge (MN) W 38-7
Sep 07 Valley City W 22-16 AA - East
Sep 14 Casselton Central Cass W 30-8 AA - East
Sep 21 Fargo Shanley Catholic L 20-34 AA - East
Sep 28 Kindred W 34-0 AA - East
Oct 05 Grafton L 19-22 AA - East
Oct 12 Cooperstown Griggs County Central W 42-6 AA - East
Oct 19 Lisbon W 48-16 AA - East
Oct 26 Beulah L 21-36 Class AA Quarterfinal
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Bismarck St. Mary's Central W 35-28
Sep 02 Breckenridge (MN) W 24-12
Sep 09 Valley City W 40-8 AA - East
Sep 16 Casselton Central Cass W 42-6 AA - East
Sep 23 Fargo Shanley Catholic L 6-37 AA - East
Sep 30 Kindred W 36-12 AA - East
Oct 07 Grafton L 6-30 AA - East
Oct 14 Cooperstown Griggs County Central W 18-16 AA - East
Oct 21 Lisbon W 36-14 AA - East
Oct 28 Bottineau W 40-20 Class AA Quarterfinal
Nov 05 Grafton L 8-20 Class AA Semifinal
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Bismarck St. Mary's Central L 6-28
Sep 03 Breckenridge (MN) L 7-33
Sep 10 Casselton Central Cass L 22-24 AA - East
Sep 17 Fargo Shanley Catholic L 6-56 AA - East
Sep 24 Kindred W 38-19 AA - East
Oct 01 Grafton L 6-26 AA - East
Oct 08 Fargo Oak Grove Lutheran W 30-0 AA - East
Oct 15 Lisbon L 0-32 AA - East
Oct 22 Valley City L 7-42 AA - East
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Bismarck St. Mary's Central W 25-0
Sep 04 Breckenridge (MN) W 28-0
Sep 11 Casselton Central Cass W 14-13 AA - East
Sep 18 Fargo Shanley Catholic W 14-7 AA - East
Sep 25 Kindred W 46-6 AA - East
Oct 02 Grafton W 54-6 AA - East
Oct 09 Fargo Oak Grove Lutheran W 37-20 AA - East
Oct 16 Lisbon W 32-20 AA - East
Oct 23 Valley City W 40-0 AA - East
Oct 30 Bismarck St. Mary's Central W 43-13 Class AA Quarterfinal
Nov 06 Devils Lake L 21-28 Class AA Semifinal
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Breckenridge (MN) W 27-20
Sep 05 Jamestown W 61-46
Sep 12 Fargo South L 14-31 AAA - East
Sep 19 Grand Forks Central W 34-30 AAA - East
Sep 26 West Fargo W 9-6 AAA - East
Oct 03 Fargo North L 7-14 AAA - East
Oct 10 Detroit Lakes (MN) W 22-13
Oct 17 Grand Forks Red River W 27-18 AAA - East
Oct 24 Fargo Shanley Catholic W 24-12 AAA - East
Oct 31 Bismarck Century L 21-27 Class AAA Quarterfinal
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Jamestown W 28-0
Aug 31 Breckenridge (MN) L 12-14
Sep 07 Fargo South L 6-47 AAA - East
Sep 14 Grand Forks Central W 20-14 AAA - East
Sep 21 West Fargo L 8-34 AAA - East
Sep 28 Fargo North W 34-22 AAA - East
Oct 05 Belcourt Turtle Mountain W 41-19 AAA - East
Oct 12 Grand Forks Red River W 42-7 AAA - East
Oct 19 Fargo Shanley Catholic W 35-14 AAA - East
Oct 23 Fargo North W 26-21 Class AAA Play-In
Oct 26 Minot L 16-33 Class AAA Quarterfinal
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Bismarck St. Mary's Central W 35-20
Sep 01 Breckenridge (MN) W 33-14
Sep 08 Fargo Shanley Catholic W 34-14 AAA - East
Sep 15 Fargo South L 20-50 AAA - East
Sep 22 Grand Forks Central W 35-13 AAA - East
Sep 29 West Fargo W 29-20 AAA - East
Oct 06 Fargo North W 42-19 AAA - East
Oct 13 Devils Lake W 34-16 AAA - East
Oct 20 Grand Forks Red River W 21-8 AAA - East
Oct 27 Mandan W 32-7 Class AAA Quarterfinal
Nov 03 Minot L 14-35 Class AAA Semifinal
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Bismarck St. Mary's Central W 41-14
Sep 02 Breckenridge (MN) W 35-21
Sep 09 Fargo Shanley Catholic L 7-12 AAA - East
Sep 16 Fargo South L 26-59 AAA - East
Sep 23 Grand Forks Central L 31-37 AAA - East
Sep 30 West Fargo W 14-10 AAA - East
Oct 07 Fargo North W 28-18 AAA - East
Oct 14 Devils Lake L 28-56 AAA - East
Oct 21 Grand Forks Red River W 42-13 AAA - East
Oct 25 Devils Lake L 17-27 Class AAA Play-In
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Mandan W 21-8
Sep 03 Breckenridge (MN) W 26-20
Sep 10 Grand Forks Red River W 27-16 AAA - East
Sep 17 Fargo Shanley Catholic W 35-26 AAA - East
Sep 24 Fargo South L 12-42 AAA - East
Oct 01 Grand Forks Central L 6-14 AAA - East
Oct 08 West Fargo L 8-12 AAA - East
Oct 15 Fargo North L 18-30 AAA - East
Oct 22 Devils Lake W 26-6 AAA - East
Oct 26 Fargo North W 35-32 Class AAA Play-In
Oct 29 Bismarck L 21-56 Class AAA Quarterfinal
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Breckenridge (MN) W 33-6
Sep 05 Mandan W 41-13
Sep 12 Grand Forks Red River W 36-27 AAA - East
Sep 19 Fargo Shanley Catholic L 18-34 AAA - East
Sep 26 Fargo South L 14-26 AAA - East
Oct 03 Grand Forks Central W 33-21 AAA - East
Oct 10 West Fargo L 6-55 AAA - East
Oct 17 Fargo North W 40-6 AAA - East
Oct 24 Devils Lake W 25-22 AAA - East
Oct 28 Fargo South L 12-28 Class AAA Play-In
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Breckenridge (MN) W 41-8
Sep 06 Bismarck L 19-42
Sep 13 Devils Lake W 26-12 AAA - East
Sep 20 Grand Forks Red River W 33-14 AAA - East
Sep 27 Fargo Shanley Catholic W 36-24 AAA - East
Oct 04 Fargo South W 18-14 AAA - East
Oct 11 Grand Forks Central L 18-20 AAA - East
Oct 18 West Fargo L 20-41 AAA - East
Oct 25 Fargo North L 13-26 AAA - East
Oct 29 Grand Forks Central L 14-34 Class AAA Play-In
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Bismarck L 13-19
Aug 31 Breckenridge (MN) W 39-0
Sep 07 Devils Lake W 32-14 AAA - East
Sep 14 Grand Forks Red River W 44-6 AAA - East
Sep 21 Fargo Shanley Catholic W 41-6 AAA - East
Sep 28 Fargo South L 6-9 AAA - East
Oct 05 Grand Forks Central W 62-30 AAA - East
Oct 12 West Fargo W 36-24 AAA - East
Oct 19 Fargo North W 20-19 AAA - East
Oct 26 Minot W 25-23 Class AAA Quarterfinal
Nov 02 Bismarck L 15-48 Class AAA Semifinal
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Dickinson Trinity L 16-19
Sep 01 Breckenridge (MN) W 12-7
Sep 08 Fargo North L 6-13 AAA - East
Sep 15 Devils Lake W 41-12 AAA - East
Sep 22 Grand Forks Red River W 21-0 AAA - East
Sep 29 Fargo Shanley Catholic W 56-34 AAA - East
Oct 06 Fargo South W 26-13 AAA - East
Oct 13 Grand Forks Central W 39-21 AAA - East
Oct 20 West Fargo W 6-0 AAA - East
Oct 27 Bismarck Century L 12-25 Class AAA Quarterfinal
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Dickinson Trinity W 23-10
Sep 03 Breckenridge (MN) L 13-14
Sep 10 Fargo North W 34-19 AAA - East
Sep 17 Devils Lake W 15-6 AAA - East
Sep 24 Grand Forks Red River W 26-20 AAA - East
Oct 01 Fargo Shanley Catholic W 41-7 AAA - East
Oct 08 Fargo South W 36-29 AAA - East
Oct 15 Grand Forks Central L 7-16 AAA - East
Oct 22 West Fargo L 0-21 AAA - East
Oct 29 Bismarck Century L 0-20 Class AAA Quarterfinal
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Breckenridge (MN) W 40-0
Sep 04 open
Sep 11 West Fargo L 6-8 AAA - East
Sep 18 Fargo North L 12-28 AAA - East
Sep 25 Devils Lake W 46-20 AAA - East
Oct 02 Grand Forks Red River W 34-14 AAA - East
Oct 09 Fargo Shanley Catholic W 46-10 AAA - East
Oct 16 Fargo South L 7-24 AAA - East
Oct 23 Grand Forks Central W 53-35 AAA - East
Oct 27 Grand Forks Red River W 27-6 Class AAA Play-In
Oct 30 Dickinson W 29-21 Class AAA Quarterfinal
Oct 27 Fargo South W 28-27 Class AAA Semifinal
Nov 03 West Fargo L 7-12 Class AAA Final
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Breckenridge (MN) L 22-24
Sep 05 open
Sep 12 West Fargo L 18-26 AAA - East
Sep 19 Fargo North L 6-32 AAA - East
Sep 26 Devils Lake W 30-6 AAA - East
Oct 03 Grand Forks Red River W 34-14 AAA - East
Oct 10 Fargo Shanley Catholic L 16-46 AAA - East
Oct 17 Fargo South L 6-36 AAA - East
Oct 24 Grand Forks Central L 16-35 AAA - East
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 open
Sep 06 Breckenridge (MN) L 12-28
Sep 13 Fargo South W 24-20 Eastern-Dakota
Sep 20 Fargo Shanley Catholic L 6-28 Eastern-Dakota
Sep 27 Grand Forks Central L 0-26 Eastern-Dakota
Oct 04 Valley City W 35-20 Eastern-Dakota
Oct 11 Fargo North W 15-14 Eastern-Dakota
Oct 18 Grand Forks Red River W 28-12 Eastern-Dakota
Oct 25 West Fargo L 20-23 Eastern-Dakota
Oct 29 Fargo North L 6-14 Class A First Round
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Sep 01 Breckenridge (MN) W 22-12
Sep 08 Fargo South L 14-34 Eastern-Dakota
Sep 15 Fargo Shanley Catholic W 0-0 Eastern-Dakota ?
Sep 22 Grand Forks Central L 18-24 Eastern-Dakota
Sep 29 Valley City W 14-0 Eastern-Dakota
Oct 06 Fargo North L 6-12 Eastern-Dakota
Oct 13 Grand Forks Red River L 0-26 Eastern-Dakota
Oct 20 West Fargo W 34-21 Eastern-Dakota
Oct 24 Bismarck L 14-20 Class A First Round
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Sep 02 Breckenridge (MN) L 8-12
Sep 09 Devils Lake W 22-12 Eastern-Dakota
Sep 16 Jamestown L 0-22 Eastern-Dakota
Sep 23 Grand Forks Red River W 12-0 Eastern-Dakota
Sep 30 Valley City W 28-0 Eastern-Dakota
Oct 07 Grand Forks Central W 6-0 Eastern-Dakota
Oct 14 Fargo Shanley Catholic L 8-28 Eastern-Dakota
Oct 21 West Fargo W 26-6 Eastern-Dakota
Oct 25 Grand Forks Central W 26-3 Class A First Round
Oct 28 Bismarck Century L 20-46 Class A Quarterfinal
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Sep 03 Breckenridge (MN) W 14-13
Sep 10 Devils Lake W 28-6 Eastern-Dakota
Sep 17 Jamestown W 3-0 Eastern-Dakota
Sep 24 Grand Forks Red River W 7-0 Eastern-Dakota
Oct 01 Valley City W 29-14 Eastern-Dakota
Oct 08 Grand Forks Central L 14-20 Eastern-Dakota
Oct 15 Fargo Shanley Catholic W 0-0 Eastern-Dakota ?
Oct 22 West Fargo L 25-28 Eastern-Dakota
Oct 26 Bismarck Century W 23-7 Class A First Round
Oct 29 Bismarck St. Mary's Central L 17-50 Class A Quarterfinal
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 open
Sep 04 Breckenridge (MN) L 6-22
Sep 11 Devils Lake L 7-27
Sep 18 Valley City W 20-8
Sep 25 East Grand Forks (MN) L 12-13
Oct 02 Belcourt Turtle Mountain W 41-6
Oct 09 Bismarck Century W 6-0
Oct 16 Jamestown L 2-14
Oct 23 Fergus Falls (MN) L 0-31
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 30 Breckenridge (MN) L 0-14
Sep 06 Devils Lake L 7-22
Sep 13 Valley City L 8-13
Sep 20 East Grand Forks (MN) L 12-17
Sep 27 Belcourt Turtle Mountain W 36-0
Oct 04 Bismarck Century L 0-25
Oct 11 Jamestown L 0-27
Oct 18 Fergus Falls (MN) L 6-49
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 31 Breckenridge (MN) L 0-14
Sep 07 Dawson-Boyd (MN) L 8-44
Sep 14 Thief River Falls (MN) L 0-45
Sep 21 Belcourt Turtle Mountain L 6-30
Sep 28 Valley City L 0-26
Oct 05 Fergus Falls (MN) L 0-42
Oct 12 East Grand Forks (MN) W 27-20
Oct 19 Devils Lake L 13-32
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Cavalier L 12-29
Sep 01 Breckenridge (MN) L 0-8
Sep 08 Grafton L 0-13
Sep 15 Fargo North L 8-41
Sep 22 Belcourt Turtle Mountain L 6-12
Sep 29 Valley City L 6-24
Oct 06 Fergus Falls (MN) L 0-34
Oct 13 East Grand Forks (MN) L 13-48
Oct 20 Grand Forks Red River L 0-39
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Fargo Oak Grove Lutheran W 34-8
Sep 02 Breckenridge (MN) L 7-28
Sep 09 Fargo North L 0-7 Eastern-Dakota
Sep 16 Grand Forks Central L 19-21 Eastern-Dakota
Sep 23 Fargo Shanley Catholic L 7-21 Eastern-Dakota
Sep 30 West Fargo W 32-24 Eastern-Dakota
Oct 07 Fargo South L 7-63 Eastern-Dakota
Oct 14 Grand Forks Red River L 14-20 Eastern-Dakota
Oct 21 Jamestown L 0-20 Eastern-Dakota
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Dickinson Trinity L 6-14
Sep 04 Breckenridge (MN) L 8-19
Sep 11 Grand Forks Central L 14-20 Eastern-Dakota
Sep 18 Fargo Shanley Catholic L 0-22 Eastern-Dakota
Sep 25 West Fargo W 13-8 Eastern-Dakota
Oct 02 Fargo South L 0-30 Eastern-Dakota
Oct 09 Grand Forks Red River L 0-28 Eastern-Dakota
Oct 16 Jamestown W 20-8 Eastern-Dakota
Oct 23 Fargo North L 0-24 Eastern-Dakota
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Breckenridge (MN) L 0-18
Sep 05 Dickinson Trinity W 3-0
Sep 12 Fargo Shanley Catholic L 7-33 Eastern-Dakota
Sep 19 West Fargo L 6-33 Eastern-Dakota
Sep 26 Fargo South L 3-39 Eastern-Dakota
Oct 03 Grand Forks Red River L 7-14 Eastern-Dakota
Oct 10 Jamestown L 0-20 Eastern-Dakota
Oct 17 Fargo North L 0-38 Eastern-Dakota
Oct 24 Grand Forks Central L 16-35 Eastern-Dakota
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Valley City L 6-22
Aug 30 Breckenridge (MN) L 0-33
Sep 06 West Fargo L 0-28 Eastern-Dakota
Sep 13 Fargo South L 0-34 Eastern-Dakota
Sep 20 Grand Forks Red River L 0-7 Eastern-Dakota
Sep 27 Jamestown L 0-37 Eastern-Dakota
Oct 04 Fargo North L 0-24 Eastern-Dakota
Oct 11 Grand Forks Central L 0-20 Eastern-Dakota
Oct 18 Fargo Shanley Catholic L 17-37 Eastern-Dakota
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Breckenridge (MN) L 0-26
Sep 07 Valley City L 6-22
Sep 14 Fargo South L 6-34 Eastern-Dakota
Sep 21 Grand Forks Red River L 0-52 Eastern-Dakota
Sep 28 Jamestown L 6-12 Eastern-Dakota
Oct 05 Fargo North L 6-24 Eastern-Dakota
Oct 12 Grand Forks Central L 12-13 Eastern-Dakota
Oct 19 Fargo Shanley Catholic L 0-53 Eastern-Dakota
Oct 26 West Fargo L 0-44 Eastern-Dakota
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Breckenridge (MN) W 6-0
Sep 09 Valley City L 12-20
Sep 16 Grand Forks Red River L 6-54 Eastern-Dakota
Sep 23 Jamestown L 18-29 Eastern-Dakota
Sep 30 Fargo North L 9-13 Eastern-Dakota
Oct 07 Grand Forks Central L 0-21 Eastern-Dakota
Oct 14 Fargo Shanley Catholic L 21-41 Eastern-Dakota
Oct 21 West Fargo L 7-34 Eastern-Dakota
Oct 28 Fargo South L 8-40 Eastern-Dakota
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Breckenridge (MN) L 0-26
Sep 10 Bismarck St. Mary's Central L 6-48
Sep 17 Grand Forks Red River L 2-55 Eastern-Dakota
Sep 24 Jamestown L 6-36 Eastern-Dakota
Oct 01 Fargo North L 6-25 Eastern-Dakota
Oct 08 Grand Forks Central L 0-21 Eastern-Dakota
Oct 15 Fargo Shanley Catholic L 0-35 Eastern-Dakota
Oct 22 West Fargo L 8-48 Eastern-Dakota
Oct 29 Fargo South L 14-57 Eastern-Dakota
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Breckenridge (MN) L 0-40
Sep 11 Bismarck St. Mary's Central L 21-42
Sep 18 Jamestown L 0-19 Eastern-Dakota
Sep 25 Fargo North L 8-44 Eastern-Dakota
Oct 02 Grand Forks Central L 12-13 Eastern-Dakota
Oct 09 Fargo Shanley Catholic L 0-54 Eastern-Dakota
Oct 16 West Fargo L 13-14 Eastern-Dakota
Oct 23 Fargo South L 0-57 Eastern-Dakota
Oct 30 Grand Forks Red River L 6-66 Eastern-Dakota
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Breckenridge (MN) L 0-14
Sep 05 Bismarck St. Mary's Central L 0-35
Sep 12 Jamestown L 0-43 Eastern-Dakota
Sep 19 Fargo North L 20-40 Eastern-Dakota
Sep 26 Grand Forks Central L 18-40 Eastern-Dakota
Oct 03 Fargo Shanley Catholic L 6-56 Eastern-Dakota
Oct 10 West Fargo L 0-47 Eastern-Dakota
Oct 17 Fargo South L 0-75 Eastern-Dakota
Oct 24 Grand Forks Red River L 0-28 Eastern-Dakota
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Breckenridge (MN) L 12-16
Sep 07 Bismarck St. Mary's Central W 13-7
Sep 14 Fargo North L 22-23 Eastern-Dakota
Sep 21 Grand Forks Central W 29-21 Eastern-Dakota
Sep 28 Fargo Shanley Catholic L 7-29 Eastern-Dakota
Oct 05 West Fargo L 18-20 Eastern-Dakota
Oct 12 Fargo South L 13-21 Eastern-Dakota
Oct 19 Grand Forks Red River L 14-27 Eastern-Dakota
Oct 26 Jamestown W 21-13 Eastern-Dakota
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Breckenridge (MN) W 36-7
Sep 08 Bismarck St. Mary's Central W 26-7
Sep 15 Fargo North L 6-41 Eastern-Dakota
Sep 22 Grand Forks Central W 25-8 Eastern-Dakota
Sep 29 Fargo Shanley Catholic L 14-35 Eastern-Dakota
Oct 06 West Fargo W 8-7 Eastern-Dakota
Oct 13 Fargo South L 12-21 Eastern-Dakota
Oct 20 Grand Forks Red River W 28-0 Eastern-Dakota
Oct 27 Jamestown W 26-20 Eastern-Dakota
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Breckenridge (MN) W 32-6
Sep 09 Sioux City (IA) North L 12-23
Sep 16 Fargo North L 0-40 Eastern-Dakota
Sep 23 Grand Forks Central W 8-0 Eastern-Dakota
Sep 30 Fargo Shanley Catholic L 8-50 Eastern-Dakota
Oct 07 West Fargo W 24-6 Eastern-Dakota
Oct 14 Fargo South L 0-26 Eastern-Dakota
Oct 21 Grand Forks Red River L 6-19 Eastern-Dakota
Oct 28 Jamestown L 6-20 Eastern-Dakota
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Bismarck L 0-14
Sep 10 Valley City L 7-20
Sep 17 Grand Forks Central W 12-7 Eastern-Dakota
Sep 24 Fargo North L 27-37 Eastern-Dakota
Oct 01 Fargo Shanley Catholic L 13-53 Eastern-Dakota
Oct 08 Breckenridge (MN) L 15-22
Oct 15 Fargo South L 0-16 Eastern-Dakota
Oct 22 Grand Forks Red River W 21-15 Eastern-Dakota
Oct 29 Jamestown L 13-37 Eastern-Dakota
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Bismarck W 14-6
Sep 05 Valley City W 18-0
Sep 12 Grand Forks Central W 20-0 Eastern-Dakota
Sep 19 Fargo North L 0-26 Eastern-Dakota
Sep 26 Fargo Shanley Catholic L 22-60 Eastern-Dakota
Oct 03 Breckenridge (MN) W 14-12
Oct 10 Fargo South L 13-55 Eastern-Dakota
Oct 17 Grand Forks Red River L 20-21 Eastern-Dakota
Oct 24 Jamestown W 14-6 Eastern-Dakota