MINOT BISHOP RYAN CATHOLIC LIONS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 11-2 .846 557-159 * P
2018 8-1 .889 373-97 * P
2017 6-3 .667 255-143 * P
2016 9-2 .818 441-152 * P
2015 6-3 .667 275-233 * P
2014 7-3 .700 254-159 * P
2013 10-1 .989 418-145 * P
2012 7-3 .700 275-143 * P
2011 6-4 .600 191-165 * P
2010 3-6 .333 138-151
2009 3-5 .375 62-123
2008 3-6 .333 208-243
2007 10-1 .909 370-96 * P
2006 5-4 .556 156-131 *
2005 1-8 .111 81-196
2004 6-4 .600 127-140 * P
2003 2-7 .222 69-216
2002 5-5 .500 101-161 P
2001 5-5 .500 89-143 P
2000 8-2 .778 167-172 * P
1999 10-2 .833 398-221 * P
1998 8-2 .800 206-118 * P
1997 10-2 .833 340-146 * P
1996 10-1 .909 324-121 * P
1995 10-1 .909 302-111 * P
1994 12-0 1.000 443-65 * P
1993 6-3 .667 267-102 *
1992 9-1 .900 211-82 * P
1991 2-6 .250 68-90
1990 5-4 .556 169-177 * P
1989 7-3 .700 211-119 * P
1988 2-6 .250 104-159
1987 4-4 .500 162-144
1986 4-4 .500 113-139
1985 5-5 .500 174-139 P
1984 5-4 .556 186-116 *
1983 9-1 .900 220-46 * P
1982 8-2 .800 271-57 * P
1981 8-2 .800 220-81 * P
1980 4-4 .500 97-121
1979 4-2 .667 135-78
1978 4-4 .500 129-89
1977 1-8 .111 60-246
1976 0-8 .000 42-275
1975 1-7 .125 42-216
250-157 .614 27 of 45
   
CO-OP PARTNER HISTORY:
Minot Our Redeemer's Christian Knights   2019-
Minot South Prairie Royals   2015
Sawyer Flashes   2006-14
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Dickinson Trinity W 30-12
Aug 30 Carrington W 42-0
Sep 06 Kenmare W 63-6 A - Region 3
Sep 13 Tioga W 60-0 A - Region 3
Sep 20 Velva L 24-32 A - Region 3
Sep 27 Minot Nedrose W 41-0 A - Region 3
Oct 04 Minot South Prairie W 82-0 A - Region 3
Oct 11 Des Lacs-Burlington W 39-14 A - Region 3
Oct 18 Garrison W 44-0 A - Region 3
Oct 25 New Salem W 34-12 Class A First Round
Nov 01 Bowman County W 52-21 Class A Quarterfinal
Nov 08 Velva W 32-20 Class A Semifinal
Nov 15 Langdon L 14-42 Class A Final
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Washburn W 39-8
Aug 31 Kenmare W 41-8 A - Region 3
Sep 07 Minot Nedrose W 46-14 A - Region 3
Sep 14 Des Lacs-Burlington W 33-0 A - Region 3
Sep 21 Stanley W 41-0 A - Region 3
Sep 28 New Town W 54-0 A - Region 3
Oct 05 Berthold W 70-0 A - Region 3
Oct 12 Velva W 35-34 A - Region 3
Oct 19 Beulah L 14-33 Class A First Round
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Washburn W 37-6
Sep 01 Kenmare W 34-12 A - Region 3
Sep 08 Minot Nedrose W 44-6 A - Region 3
Sep 15 Des Lacs-Burlington L 7-14 A - Region 3
Sep 22 Stanley W 22-13 A - Region 3
Sep 29 New Town W 49-6 A - Region 3
Oct 06 Berthold W 42-6 A - Region 3
Oct 13 Velva L 13-42 A - Region 3
Oct 20 Beulah L 7-38 Class A First Round
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Rugby W 48-6
Sep 02 Washburn W 42-12
Sep 09 Fort Yates Standing Rock W 58-0
Sep 16 Velva W 37-12 A - Region 3
Sep 23 Berthold W 21-7 A - Region 3
Sep 30 Des Lacs-Burlington L 20-22 A - Region 3
Oct 07 Westhope W 49-6 A - Region 3
Oct 14 Bottineau W 53-8 A - Region 3
Oct 21 Belfield W 62-33 Class A First Round
Oct 28 Hazen W 31-14 Class A Quarterfinal
Nov 04 Des Lacs-Burlington L 20-32 Class A Semifinal
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Rugby L 27-55
Sep 04 Washburn W 21-14
Sep 11 Fort Yates Standing Rock W 73-0
Sep 18 Velva L 6-36 A - Region 3
Sep 25 Berthold W 42-41 A - Region 3
Oct 02 Des Lacs-Burlington W 21-6 A - Region 3
Oct 09 Westhope W 34-21 A - Region 3
Oct 16 Bottineau W 31-12 A - Region 3
Oct 30 Velva L 20-48 Class A Quarterfinal
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Velva W 13-0
Sep 05 Kindred W 41-24
Sep 12 Belcourt Turtle Mountain W 31-0 AA - West
Sep 19 Dickinson Trinity W 18-14 AA - West
Sep 26 Watford City W 27-6 AA - West
Oct 03 Stanley W 47-6 AA - West
Oct 10 Cooperstown Griggs County Central W 40-24 AA - West
Oct 17 Beulah L 6-27 AA - West
Oct 24 Bismarck St. Mary's Central L 7-38 AA - West
Oct 31 Wahpeton L 14-20 Class AA Quarterfinal
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Velva W 20-0
Sep 06 Kindred W 34-24
Sep 13 Belcourt Turtle Mountain W 41-12 AA - West
Sep 20 Dickinson Trinity W 59-13 AA - West
Sep 27 Watford City W 40-6 AA - West
Oct 04 Stanley W 68-26 AA - West
Oct 11 Cooperstown Griggs County Central W 44-7 AA - West
Oct 18 Beulah W 34-0 AA - West
Oct 25 Bismarck St. Mary's Central W 14-7 AA - West
Nov 01 Kindred W 47-26 Class AA Quarterfinal
Nov 08 Wahpeton L 17-24 Class AA Semifinal
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Velva W 24-19
Aug 31 Kindred L 22-28
Sep 07 Belcourt Turtle Mountain W 42-8 AA - West
Sep 14 Dickinson Trinity W 50-13 AA - West
Sep 21 Bottineau W 28-2 AA - West
Sep 28 Carrington W 28-14 AA - West
Oct 05 Beulah W 30-22 AA - West
Oct 12 Rugby W 28-0 AA - West
Oct 19 Bismarck St. Mary's Central L 9-13 AA - West
Oct 26 Valley City L 14-24 Class AA Quarterfinal
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Velva W 26-7
Sep 02 Minot JV W 21-0
Sep 09 Belcourt Turtle Mountain W 44-13 AA - West
Sep 16 Dickinson Trinity W 32-19 AA - West
Sep 23 Bottineau L 8-30 AA - West
Sep 30 Carrington L 0-19 AA - West
Oct 07 Beulah W 16-0 AA - West
Oct 14 Rugby W 24-21 AA - West
Oct 21 Bismarck St. Mary's Central L 8-14 AA - West
Oct 28 Fargo Shanley Catholic L 12-42 Class AA Quarterfinal
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Velva L 0-13
Sep 03 Watford City L 0-7
Sep 10 Belcourt Turtle Mountain W 51-0 AA - West
Sep 17 Dickinson Trinity L 12-30 AA - West
Sep 24 Bottineau W 36-0 AA - West
Oct 01 Carrington L 6-48 AA - West
Oct 08 Beulah W 21-19 AA - West
Oct 15 Devils Lake L 6-24 AA - West
Oct 22 Bismarck St. Mary's Central L 6-10 AA - West
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Velva L 0-14
Sep 04 open
Sep 11 Belcourt Turtle Mountain W 7-0 AA - West
Sep 18 Dickinson Trinity L 0-12 AA - West
Sep 25 Bottineau W 15-8 AA - West
Oct 02 Carrington W 18-16 AA - West
Oct 09 Beulah L 0-6 AA - West
Oct 16 Devils Lake L 0-37 AA - West
Oct 23 Bismarck St. Mary's Central L 22-30 AA - West
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Velva L 7-41
Sep 05 Rugby L 27-35
Sep 12 Dickinson Trinity L 8-14 AA - West
Sep 19 Hazen L 22-39 AA - West
Sep 26 Fort Yates Standing Rock W 51-8 AA - West
Oct 03 Bowman County W 40-7 AA - West
Oct 10 Beulah L 6-32 AA - West
Oct 17 Watford City L 7-47 AA - West
Oct 24 Belcourt Turtle Mountain W 40-20 AA - West
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Velva W 25-7
Aug 31 Rugby W 20-13
Sep 07 Dickinson Trinity W 26-7 AA - West
Sep 14 Hazen W 22-0 AA - West
Sep 21 Fort Yates Standing Rock W 54-8 AA - West
Sep 28 Bowman County W 52-0 AA - West
Oct 05 Beulah W 44-0 AA - West
Oct 12 Watford City W 12-9 AA - West
Oct 19 New Town W 68-0 AA - West
Oct 26 Rugby W 27-14 Class AA Quarterfinal
Nov 02 Devils Lake L 20-38 Class AA Semifinal
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Velva L 6-21
Sep 01 Valley City W 21-7
Sep 08 Bottineau W 14-6 AA - West
Sep 15 Beulah L 0-26 AA - West
Sep 22 Watford City L 6-13 AA - West
Sep 29 Hazen W 20-14 AA - West
Oct 06 Belcourt Turtle Mountain W 29-14 AA - West
Oct 13 Dickinson Trinity L 12-22 AA - West
Oct 20 New Town W 48-8 AA - West
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Velva L 0-16
Sep 02 Valley City L 0-7
Sep 09 Bottineau L 7-28 AA - West
Sep 16 Beulah L 0-16 AA - West
Sep 23 Watford City L 6-21 AA - West
Sep 30 Hazen L 6-38 AA - West
Oct 07 Belcourt Turtle Mountain L 14-16 AA - West
Oct 14 Dickinson Trinity L 0-46 AA - West
Oct 21 New Town W 48-8 AA - West
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Velva L 8-32
Sep 03 Valley City W 8-6
Sep 10 Bottineau L 12-18 AA - West
Sep 17 Beulah W 20-7 AA - West
Sep 24 Watford City W 30-16 AA - West
Oct 01 Hazen W 0-0 AA - West ?
Oct 08 Belcourt Turtle Mountain W 0-0 AA - West ?
Oct 15 Dickinson Trinity L 7-35 AA - West
Oct 22 Des Lacs-Burlington W 28-0 AA - West
Oct 29 Lisbon L 14-26 Class AA Quarterfinal
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Velva L 0-34
Sep 05 Valley City L 8-28
Sep 12 Bottineau W 0-0 AA - West ?
Sep 19 Beulah L 6-12 AA - West
Sep 26 Watford City W 27-21 AA - West
Oct 03 Hazen L 22-43 AA - West
Oct 10 Belcourt Turtle Mountain L 6-22 AA - West
Oct 17 Dickinson Trinity L 0-56 AA - West
Oct 24 Des Lacs-Burlington L 0-0 AA - West ?
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Velva L 6-13
Sep 06 Valley City L 0-19  
Sep 13 Watford City W 15-12 AA - West
Sep 20 Beulah W 7-0 AA - West
Sep 27 Hazen W 7-2 AA - West
Oct 04 Belcourt Turtle Mountain W 20-6 AA - West
Oct 11 Des Lacs-Burlington L 6-19 AA - West
Oct 18 Bottineau W 28-14 AA - West
Oct 25 Dickinson Trinity L 6-40 AA - West
Nov 01 Valley City L 6-36 Class AA Quarterfinal
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Velva L 0-12
Aug 31 open
Sep 07 Watford City W 6-0 AA - West
Sep 14 Beulah L 6-18 AA - West
Sep 21 Hazen L 6-14 AA - West
Sep 28 Belcourt Turtle Mountain W 0-0 AA - West ?
Oct 05 Des Lacs-Burlington W 0-0 AA - West ?
Oct 12 Bottineau W 35-6 AA - West
Oct 19 Dickinson Trinity L 0-41 AA - West
Oct 26 Cavalier W 22-18 Class AA Quarterfinal
Nov 02 Hazen L 14-34 Class AA Semifinal
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Velva W 14-12
Sep 01 open
Sep 08 Watford City W 27-24 AA - West
Sep 15 Beulah W 20-12 AA - West
Sep 22 Hazen W 13-12 AA - West
Sep 29 Belcourt Turtle Mountain W 62-7 AA - West
Oct 06 Des Lacs-Burlington W 0-0 AA - West ?
Oct 13 Bottineau W 0-0 AA - West ?
Oct 20 Dickinson Trinity L 0-47 AA - West
Oct 27 Grafton W 31-12 Class AA Quarterfinal
Nov 03 Rugby L 0-46 Class AA Semifinal
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Velva W 33-22
Sep 03 LaMoure W 33-6
Sep 10 Watford City W 26-7 AA - West
Sep 17 Beulah W 30-18 AA - West
Sep 24 Hazen W 41-16 AA - West
Oct 01 Belcourt Turtle Mountain W 55-26 AA - West
Oct 08 Des Lacs-Burlington L 6-29 AA - West
Oct 15 Bottineau W 50-7 AA - West
Oct 22 Dickinson Trinity L 6-28 AA - West
Oct 29 Valley City W 56-35 Class AA Quarterfinal
Nov 05 Dickinson Trinity W 19-14 Class AA Semifinal
Nov 12 Lisbon W 43-13 Class AA Final
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Velva W 18-12
Sep 04 Grafton W 0-0 ?
Sep 11 Watford City L 6-21 AA - West
Sep 18 Beulah W 28-12 AA - West
Sep 25 Hazen W 13-6 AA - West
Oct 02 Belcourt Turtle Mountain W 32-12 AA - West
Oct 09 Des Lacs-Burlington W 29-14 AA - West
Oct 16 Bottineau W 40-6 AA - West
Oct 23 Dickinson Trinity W 27-14 AA - West
Oct 30 Rugby L 13-21 Class AA Quarterfinal
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Velva L 0-21
Sep 05 Grafton W 49-12
Sep 12 Watford City W 34-7 AA - West
Sep 19 Beulah W 28-6 AA - West
Sep 26 Hazen W 21-6 AA - West
Oct 03 Belcourt Turtle Mountain W 40-24 AA - West
Oct 07 Des Lacs-Burlington W 19-0 AA - West
Oct 10 Bottineau W 48-7 AA - West
Oct 17 Dickinson Trinity L 14-28 AA - West
Oct 31 Lisbon W 40-21 Class AA Quarterfinal
Nov 07 Cavalier W 35-6 Class AA Semifinal
Nov 14 Watford City W 33-14 Class AA Final
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Garrison W 36-6 B - Region 3
Sep 06 New Town W 35-8 B - Region 3
Sep 13 Watford City W 33-0 B - Region 3
Sep 20 Des Lacs-Burlington W 19-6 B - Region 3
Sep 27 Washburn W 42-7 B - Region 3
Oct 04 open
Oct 11 Velva W 26-20 B - Region 3
Oct 15 Kenmare W 35-3 B - Region 3
Oct 18 Stanley W 29-14 B - Region 3
Oct 25 Hettinger W 26-14 Class B First Round
Nov 01 Dickinson Trinity W 36-22 Class B Quarterfinal
Nov 08 Hazen L 7-21 Class B Semifinal
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Stanley W 28-6 B - Region 3
Sep 01 Garrison W 26-18 B - Region 3
Sep 08 New Town W 38-0 B - Region 3
Sep 15 Watford City W 6-3 B - Region 3
Sep 22 Des Lacs-Burlington W 33-0 B - Region 3
Sep 29 Washburn W 48-13 B - Region 3
Oct 06 open
Oct 13 Velva W 35-14 B - Region 3
Oct 17 Kenmare W 21-8 B - Region 3
Oct 20 Beulah W 34-12 Class B First Round
Oct 27 Velva W 26-15 Class B Quarterfinal
Nov 03 Killdeer L 7-22 Class B Semifinal
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Watford City W 33-0 B - Region 3
Sep 02 Des Lacs-Burlington W 33-12 B - Region 3
Sep 09 Washburn W 37-14 B - Region 3
Sep 16 Stanley W 42-6 B - Region 3
Sep 23 New Town W 50-0 B - Region 3
Sep 30 Kenmare W 41-0 B - Region 3
Oct 07 Tioga W 60-0 B - Region 3
Oct 11 Velva W 14-7 B - Region 3
Oct 18 Garrison W 20-0 B - Region 3
Oct 28 Hazen W 37-6 Class B Quarterfinal
Nov 04 Beulah W 34-7 Class B Semifinal
Nov 11 Grafton W 42-13 Class B Final
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Watford City L 28-29 B - Region 3
Sep 03 Des Lacs-Burlington L 6-24 B - Region 3
Sep 10 Washburn W 20-6 B - Region 3
Sep 17 Stanley W 39-6 B - Region 3
Sep 24 New Town W 49-0 B - Region 3
Oct 01 Kenmare W 45-3 B - Region 3
Oct 08 Tioga W 40-0 B - Region 3
Oct 15 Velva L 7-20 B - Region 3
Oct 19 Garrison W 33-14 B - Region 3
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Bottineau W 27-12 B - Region 4
Sep 04 Garrison W 27-8
Sep 11 Kenmare W 25-6 B - Region 4
Sep 18 Tioga W 0-0 B - Region 4 ?
Sep 25 Stanley W 15-14 B - Region 4
Oct 02 New Town W 33-9 B - Region 4
Oct 09 Surrey W 57-6 B - Region 4
Oct 16 Des Lacs-Burlington W 0-0 B - Region 4 ?
Oct 23 Velva W 27-21 B - Region 4
Oct 30 Hazen L 0-6 Class B Quarterfinal
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Bottineau L 0-0 B - Region 4 ?
Sep 06 open
Sep 13 Kenmare L 0-0 B - Region 4 ?
Sep 20 Tioga W 41-0 B - Region 4
Sep 27 Stanley L 6-20 B - Region 4
Oct 04 New Town L 0-22 B - Region 4
Oct 11 Surrey W 0-0 B - Region 4 ?
Oct 18 Des Lacs-Burlington L 7-27 B - Region 4
Oct 25 Velva L 14-21 B - Region 4
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 31 Bismarck St. Mary's Central L 0-25
Sep 07 Dickinson Trinity W 21-14
Sep 14 Valley City W 28-23
Sep 21 Devils Lake L 0-28
Sep 28 Belcourt Turtle Mountain W 47-20
Oct 05 Grafton W 39-6
Oct 12 Williston L 7-29
Oct 19 Minot W 20-14
Oct 26 Fargo North L 7-18 Class A First Round
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Williston W 9-7
Sep 01 Minot L 0-10
Sep 08 Bottineau W 20-12 North-Star
Sep 15 Valley City W 20-19 North-Star
Sep 22 Devils Lake L 0-40 North-Star
Sep 29 Belcourt Turtle Mountain W 34-8 North-Star
Oct 06 Grafton W 41-0 North-Star
Oct 13 Rugby W 36-0 North-Star
Oct 20 Des Lacs-Burlington W 51-6
Oct 27 Dickinson L 0-17 Class A Quarterfinal
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Williston L 0-34
Sep 02 Minot L 26-40
Sep 09 open 
Sep 16 Bottineau L 14-15 North-Star
Sep 23 Valley City L 14-20 North-Star
Sep 30 Devils Lake L 0-13 North-Star
Oct 07 Belcourt Turtle Mountain L 8-30 North-Star
Oct 14 Grafton W 14-0 North-Star
Oct 21 Rugby W 28-7 North-Star
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Williston L 12-25
Sep 04 Minot L 0-21
Sep 11 open 
Sep 18 Bottineau W 34-12 North-Star
Sep 25 Valley City L 16-30 North-Star
Oct 02 Devils Lake L 0-38 North-Star
Oct 09 Belcourt Turtle Mountain W 38-12 North-Star
Oct 16 Grafton W 42-0 North-Star
Oct 23 Rugby W 20-6 North-Star
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Williston L 0-42
Sep 05 Minot L 12-13
Sep 12 Bottineau W 7-6 North-Star
Sep 19 Rugby L 14-21 North-Star
Sep 26 Devils Lake L 8-28 North-Star
Oct 03 Belcourt Turtle Mountain W 38-8 North-Star
Oct 10 Valley City L 6-8 North-Star
Oct 17 Grafton W 28-13 North-Star
Oct 24 open
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Williston L 7-20
Aug 30 Minot L 0-22
Sep 06 Harvey W 16-12 North-Star
Sep 13 Bottineau W 14-6 North-Star
Sep 20 Rugby W 14-7 North-Star
Sep 27 Devils Lake L 2-3 North-Star
Oct 04 Belcourt Turtle Mountain W 46-6 North-Star
Oct 11 Valley City L 20-22 North-Star
Oct 18 Grafton W 48-0 North-Star
Oct 25 Bismarck St. Mary's Central L 7-41 Class A Quarterfinal
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Williston W 24-7
Sep 07 Minot L 0-28
Sep 14 Grafton L 20-23 North-Star
Sep 21 Harvey L 6-7 North-Star
Sep 28 Bottineau W 27-0 North-Star
Oct 05 Rugby W 35-14 North-Star
Oct 12 Devils Lake L 18-29 North-Star
Oct 19 Belcourt Turtle Mountain W 33-8 North-Star
Oct 26 Valley City W 23-0 North-Star
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Williston W 3-0
Sep 09 Minot W 13-6
Sep 16 Valley City W 20-0 North-Star
Sep 23 Grafton W 41-6 North-Star
Sep 30 Harvey W 23-0 North-Star
Oct 07 Bottineau W 56-6 North-Star
Oct 14 Rugby W 27-0 North-Star
Oct 21 Devils Lake W 7-0 North-Star
Oct 28 Belcourt Turtle Mountain W 27-0 North-Star
Nov 01 Grand Forks Red River L 3-28 Class A Quarterfinal
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Grafton W 34-3 North-Star
Sep 10 Minot W 24-0
Sep 17 Langdon W 45-7 North-Star
Sep 24 Belcourt Turtle Mountain W 56-0 North-Star
Oct 01 Bottineau W 21-0 North-Star
Oct 08 Valley City W 34-0 North-Star
Oct 15 Rugby W 27-6 North-Star
Oct 22 Harvey L 3-6 North-Star
Oct 29 Devils Lake W 21-0 North-Star
Nov 02 Fargo South L 6-35 Class A Quarterfinal
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Grafton W 27-0 North-Star
Sep 11 Minot L 0-19
Sep 18 Langdon W 27-0 North-Star
Sep 25 Belcourt Turtle Mountain W 46-0 North-Star
Oct 02 Bottineau W 34-0 North-Star
Oct 09 Valley City W 25-6 North-Star
Oct 16 Rugby W 17-12 North-Star
Oct 23 Harvey W 26-0 North-Star
Oct 30 Devils Lake W 12-7 North-Star
Nov 03 Fargo South L 6-37 Class A Quarterfinal
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Minot L 0-29
Sep 05 open
Sep 12 Langdon W 14-0 North-Star
Sep 19 Rugby L 0-40 North-Star
Sep 26 Valley City L 3-12 North-Star
Oct 03 Grafton W 40-21 North-Star
Oct 10 Harvey W 26-0 North-Star
Oct 17 Devils Lake L 0-19 North-Star
Oct 24 Bottineau W 14-0 North-Star
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Minot L 12-19
Sep 07 Langdon W 9-6
Sep 14 Wolf Point (MT) L 19-32
Sep 21 New Rockford W 40-6
Sep 28 Devils Lake W 7-0
Oct 05 ????? 0-0
Oct 12 Belcourt Turtle Mountain W 48-15
Oct 19 ????? 0-0
Oct 26 ????? 0-0
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Tioga W 19-0
Sep 08 New Town W 30-0
Sep 15 Devils Lake W 20-14
Sep 22 Dickinson L 0-7
Sep 29 open
Oct 06 Minot L 7-21
Oct 13 Valley City W 28-16
Oct 20 Rugby L 7-24
Oct 27 Bismarck St. Mary's Central W 18-7
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Williston L 0-32 Western-Dakota
Sep 09 Bismarck St. Mary's Central L 0-30 Western-Dakota
Sep 16 Mandan L 6-13 Western-Dakota
Sep 23 Dickinson L 0-13 Western-Dakota
Sep 30 Bismarck L 6-26 Western-Dakota
Oct 07 Minot L 0-44 Western-Dakota
Oct 14 Valley City L 20-40
Oct 21 Dickinson Trinity W 20-14 Western-Dakota
Oct 28 Bismarck Century L 8-34 Western-Dakota
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Bismarck Century L 0-47 Western-Dakota
Sep 10 Williston L 0-35 Western-Dakota
Sep 17 Bismarck St. Mary's Central L 7-42 Western-Dakota
Sep 24 Mandan L 0-7 Western-Dakota
Oct 01 Dickinson L 6-27 Western-Dakota
Oct 08 Bismarck L 8-35 Western-Dakota
Oct 15 Minot L 7-41 Western-Dakota
Oct 22 open
Oct 29 Dickinson Trinity L 14-41 Western-Dakota
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Bismarck Century W 22-18 Western-Dakota
Sep 05 Williston L 0-24 Western-Dakota
Sep 12 Bismarck St. Mary's Central L 6-27 Western-Dakota
Sep 19 Mandan L 0-28 Western-Dakota
Sep 26 Dickinson L 0-20 Western-Dakota
Oct 03 Bismarck L 0-44 Western-Dakota
Oct 10 Minot L 2-20 Western-Dakota
Oct 17 open
Oct 24 Dickinson Trinity L 12-35 Western-Dakota