HAZEN BISON
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2018 5-4 .556 142-160 * P
2017 4-5 .444 144-219 P
2016 6-3 .667 316-173 * P
2015 6-3 .667 279-151 * P
2014 10-1 .909 396-151 * P
2013 12-0 1.000 491-100 * P
2012 10-2 .833 432-149 * P
2011 10-1 .909 419-99 * P
2010 7-3 .700 277-206 * P
2009 7-2 .778 288-52 * P
2008 9-2 .818 341-149 * P
2007 9-2 .818 355-86 * P
2006 8-2 .800 306-122 * P
2005 7-4 .636 291-133 * P
2004 2-7 .222 118-201
2003 5-4 .556 232-247 * P
2002 2-6 .250 111-112
2001 10-2 .833 320-120 * P
2000 3-6 .333 144-129
1999 5-5 .500 212-159 P
1998 4-6 .400 201-120 P
1997 6-5 .545 218-155 * P
1996 12-0 1.000 317-38 * P
1995 5-4 .556 144-133 * P
1994 9-2 .818 298-113 * P
1993 7-3 .700 184-97 * P
1992 8-2 .800 115-50 * P
1991 2-7 .222 55-141
1990 7-3 .700 206-111 * P
1989 6-3 .667 209-166 *
1988 3-6 .333 127-114
1987 5-4 .556 169-126 * P
1986 7-2 .778 169-100 * P
1985 7-2 .778 250-56 * P
1984 9-1 .900 306-73 * P
1983 8-1 .889 256-78 * P
1982 5-4 .556 113-116 *
1981 6-2 .750 151-54 *
1980 6-3 .667 166-93 *
1979 8-1 .889 187-78 *
1978 6-3 .667 97-75 *
1977 2-7 .222 122-182
1976 6-3 .667 116-94 *
1975 4-5 .444 138-100
285-143 .666 34 of 44
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Beulah 45 25-20 .556 2018
Killdeer 28 18-10 .643 2018
Washburn 25 22-3 .880 2018
Watford City 24 7-17 .292 2010
Dickinson Trinity 22 7-15 .318 2018
Fort Yates Standing Rock 22 22-0 1.000 2016
Garrison 21 18-3 .857 2018
Center 20 14-6 .700 1994
Minot Bishop Ryan Catholic 17 7-10 .412 2016
Bottineau 16 14-2 .875 2016
Belfield 15 14-1 .933 2018
Des Lacs-Burlington 14 7-7 .500 2014
Carrington 13 7-6 .538 2008
New Salem 13 9-4 .692 2014
Underwood 13 10-3 .769 2014
Belcourt Turtle Mountain 11 10-1 .909 2008
Velva 10 3-7 .300 2018
Stanley 9 2-7 .222 2012
Turtle Lake-Mercer 8 8-0 1.000 1985
Bowman County 6 5-1 .833 2018
Linton 6 2-4 .333 1992
Richardton 6 4-2 .667 1980
Beach 4 4-0 1.000 1996
Bowman 4 4-0 1.000 1996
Elgin Grant County 4 4-0 1.000 2012
Hettinger 4 3-1 .667 1996
New Town 4 4-0 1.000 2007
Berthold 3 3-0 1.000 2014
Cavalier 3 0-3 .000 2004
Harvey 3 2-1 .667 2009
Mandan JV 3 3-0 1.000 1999
Westhope 3 3-0 1.000 2016
Wilton 3 3-0 1.000 1979
Grafton 2 2-0 1.000 2007
Hunter Northern Cass 2 0-2 .000 2018
Lisbon 2 1-1 .500 2005
Minot JV 2 2-0 1.000 2014
Oakes 2 2-0 1.000 2001
Richardton-Taylor 2 2-0 1.000 2012
Bismarck Century JV 1 1-0 1.000 1981
Bismarck Shiloh Christian 1 1-0 1.000 2005
Fargo Oak Grove Lutheran 1 0-1 .000 2007
Flasher 1 1-0 1.000 1975
Glen Ullin 1 1-0 1.000 1975
Kenmare 1 1-0 1.000 1984
LaMoure 1 0-1 .000 1990
Mayville-Portland 1 0-1 .000 1987
Milnor 1 1-0 1.000 2013
New England St. Mary's 1 0-1 .000 1982
Northwood 1 1-0 1.000 2006
Rugby 1 1-0 1.000 2013
Tioga 1 1-0 1.000 2011
Valley City 1 0-1 .000 2008
TOTALS 285-143 .666
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Killdeer 0-0
Sep 06 Wahpeton 0-0
Sep 13 Kindred 0-0
Sep 20 Valley City 0-0
Sep 27 Beulah 0-0 AA - West
Oct 04 Watford City 0-0 AA - West
Oct 11 Stanley 0-0 AA - West
Oct 18 Bismarck St. Mary's Central 0-0 AA - West
Oct 25 Belcourt Turtle Mountain 0-0 AA - West
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Hunter Northern Cass L 8-16
Aug 31 Belfield W 44-13 A - Region 4
Sep 07 Dickinson Trinity L 8-36 A - Region 4
Sep 14 Garrison W 2-0 F
Sep 21 Beulah W 22-16 A - Region 4
Sep 28 Bowman County L 0-48 A - Region 4
Oct 05 Washburn W 28-6 A - Region 4
Oct 12 Killdeer W 22-0 A - Region 4
Oct 19 Velva L 8-24 Class A First Round
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Hunter Northern Cass L 14-32
Sep 01 Belfield W 30-12 A - Region 4
Sep 08 Dickinson Trinity L 0-35 A - Region 4
Sep 15 Garrison W 48-8 A - Region 4
Sep 22 Beulah L 0-38 A - Region 4
Sep 29 Bowman County W 21-19 A - Region 4
Oct 06 Washburn W 24-0 A - Region 4
Oct 13 Killdeer L 0-35 A - Region 4
Oct 20 Velva L 7-40 Class A First Round
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Beulah L 6-33
Sep 02 Bottineau W 48-8
Sep 09 Westhope W 63-35
Sep 16 Garrison W 41-0 A - Region 4
Sep 23 Fort Yates Standing Rock W 52-0 A - Region 4
Sep 30 Belfield W 41-21 A - Region 4
Oct 07 Killdeer W 33-25 A - Region 4
Oct 14 Washburn L 18-20 A - Region 4
Oct 28 Minot Bishop Ryan Catholic L 14-31 Class A Quarterfinal
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Beulah L 6-22
Sep 04 Bottineau W 46-15
Sep 11 Westhope W 44-28
Sep 18 Garrison W 54-12 A - Region 4
Sep 25 Fort Yates Standing Rock W 49-6 A - Region 4
Oct 02 Belfield W 30-8 A - Region 4
Oct 09 Killdeer L 20-31 A - Region 4
Oct 16 Washburn W 8-6 A - Region 4
Oct 23 Velva L 22-23 Class A First Round
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Beulah W 14-6
Sep 05 Washburn W 47-13 A - Region 4
Sep 12 Underwood W 42-6 A - Region 4
Sep 19 New Salem W 55-28 A - Region 4
Sep 26 Belfield W 48-16 A - Region 4
Oct 03 Minot JV W 27-14
Oct 10 Garrison W 41-6 A - Region 4
Oct 17 Killdeer W 27-14 A - Region 4
Oct 24 Des Lacs-Burlington W 46-18 Class A First Round
Oct 31 Berthold W 43-14 Class A Quarterfinal
Nov 07 Killdeer L 6-14 Class A Semifinal
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Beulah W 12-0
Sep 06 Washburn W 49-6 A - Region 4
Sep 13 Underwood W 57-6 A - Region 4
Sep 20 New Salem W 48-15 A - Region 4
Sep 27 Belfield W 47-0 A - Region 4
Oct 04 Minot JV W 47-18
Oct 11 Garrison W 52-6 A - Region 4
Oct 18 Killdeer W 21-6 A - Region 4
Oct 25 Rugby W 48-21 Class A First Round
Nov 01 Berthold W 56-14 Class A Quarterfinal
Nov 08 Des Lacs-Burlington W 34-8 Class A Semifinal
Nov 15 Milnor W 20-0 Class A Final
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Beulah L 8-28
Aug 31 New Salem W 39-0 A - Region 4
Sep 07 Killdeer W 16-0 A - Region 4
Sep 14 Belfield L 20-28 A - Region 4
Sep 21 Richardton-Taylor W 38-3 A - Region 4
Sep 28 Washburn W 53-6 A - Region 4
Oct 05 Fort Yates Standing Rock W 52-6 A - Region 4
Oct 12 Elgin Grant County W 48-16 A - Region 4
Oct 19 Berthold W 50-20 Class A First Round
Oct 26 Belfield W 41-14 Class A Quarterfinal
Nov 02 Stanley W 14-0 Class A Semifinal
Nov 09 Westhope W 55-28 Class A Final
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Beulah W 42-0
Sep 02 New Salem W 34-0 A - Region 4
Sep 09 Killdeer W 18-7 A - Region 4
Sep 16 Belfield W 26-13 A - Region 4
Sep 23 Richardton-Taylor W 52-6 A - Region 4
Sep 30 Washburn W 50-14 A - Region 4
Oct 07 Fort Yates Standing Rock W 46-0 A - Region 4
Oct 14 Elgin Grant County W 45-12 A - Region 4
Oct 21 Tioga W 42-0 Class A First Round
Oct 28 Velva W 37-19 Class A Quarterfinal
Nov 04 Stanley L 27-28 Class A Semifinal
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Beulah L 20-21
Sep 03 Belfield W 19-12 A - Region 4
Sep 10 Fort Yates Standing Rock W 46-8 A - Region 4
Sep 17 New Salem W 42-2 A - Region 4
Sep 24 Watford City L 0-43 A - Region 4
Oct 01 Bowman County W 32-8 A - Region 4
Oct 08 Killdeer W 38-30 A - Region 4
Oct 15 Elgin Grant County W 31-16 A - Region 4
Oct 22 Stanley W 41-27 Class A First Round
Oct 29 Velva L 8-39 Class A Quarterfinal
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Beulah W 29-0
Sep 04 Belfield W 41-12 A - Region 4
Sep 11 Fort Yates Standing Rock W 33-0 A - Region 4
Sep 18 New Salem W 35-0 A - Region 4
Sep 25 Watford City L 12-20 A - Region 4
Oct 02 Bowman County W 40-0 A - Region 4
Oct 09 Killdeer W 39-0 A - Region 4
Oct 16 Elgin Grant County W 40-0 A - Region 4
Oct 22 Harvey L 19-20 Class A First Round
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Carrington W 22-0
Sep 05 Bottineau W 27-7
Sep 12 Bowman County W 47-7 AA - West
Sep 19 Minot Bishop Ryan Catholic W 39-22 AA - West
Sep 26 Watford City L 34-35 AA - West
Oct 03 Dickinson Trinity W 37-22 AA - West
Oct 10 Belcourt Turtle Mountain W 44-14 AA - West
Oct 17 Fort Yates Standing Rock W 34-0 AA - West
Oct 24 Beulah W 35-0 AA - West
Oct 31 Bottineau W 22-7 Class AA Quarterfinal
Nov 07 Valley City L 0-35 Class AA Semifinal
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Carrington W 40-0
Aug 31 Bottineau W 41-0
Sep 07 Bowman County W 40-0 AA - West
Sep 14 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-22 AA - West
Sep 21 Watford City W 41-14 AA - West
Sep 28 Dickinson Trinity W 20-7 AA - West
Oct 05 New Town W 38-0 AA - West
Oct 12 Fort Yates Standing Rock W 48-8 AA - West
Oct 19 Beulah W 35-0 AA - West
Oct 26 Grafton W 34-14 Class AA Quarterfinal
Nov 02 Fargo Oak Grove Lutheran L 18-21 Class AA Semifinal
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Carrington W 45-7
Sep 01 open
Sep 08 Watford City W 24-7 AA - West
Sep 15 Dickinson Trinity W 14-0 AA - West
Sep 22 Belcourt Turtle Mountain W 46-12 AA - West
Sep 29 Minot Bishop Ryan Catholic L 14-20 AA - West
Oct 06 New Town W 48-14 AA - West
Oct 13 Bottineau W 46-8 AA - West
Oct 20 Beulah W 20-14 AA - West
Oct 27 Northwood W 42-12 Class AA Quarterfinal
Nov 03 Dickinson Trinity L 7-28 Class AA Semifinal
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Carrington W 39-14
Sep 02 Bismarck Shiloh Christian W 39-0
Sep 09 Watford City L 22-28 AA - West
Sep 16 Dickinson Trinity L 0-17 AA - West
Sep 23 Belcourt Turtle Mountain W 41-8 AA - West
Sep 30 Minot Bishop Ryan Catholic W 38-6 AA - West
Oct 07 New Town W 50-0 AA - West
Oct 14 Bottineau W 25-6 AA - West
Oct 21 Beulah L 7-21 AA - West
Oct 28 Lisbon W 24-20 Class AA Quarterfinal
Nov 04 Beulah L 6-13 Class AA Semifinal
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Carrington L 12-19
Sep 03 Cavalier L 6-57
Sep 10 Watford City W 19-14 AA - West
Sep 17 Dickinson Trinity L 0-27 AA - West
Sep 24 Belcourt Turtle Mountain L 6-22 AA - West
Oct 01 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-0 AA - West ?
Oct 08 Des Lacs-Burlington W 34-0 AA - West
Oct 15 Bottineau L 26-27 AA - West
Oct 22 Beulah L 15-35 AA - West
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Carrington L 0-26
Sep 05 open
Sep 12 Watford City W 21-13 AA - West
Sep 19 Dickinson Trinity L 0-37 AA - West
Sep 26 Belcourt Turtle Mountain W 52-44 AA - West
Oct 03 Minot Bishop Ryan Catholic W 43-22 AA - West
Oct 10 Des Lacs-Burlington W 41-29 AA - West
Oct 17 Bottineau W 40-13 AA - West
Oct 24 Beulah L 28-35 AA - West
Oct 31 Carrington L 7-28 Class AA Quarterfinal
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Oakes C
Sep 06 Carrington L 7-13  
Sep 13 Dickinson Trinity L 0-40 AA - West
Sep 20 Belcourt Turtle Mountain W 45-8 AA - West
Sep 27 Minot Bishop Ryan Catholic L 2-7 AA - West
Oct 04 Bottineau W 35-0 AA - West
Oct 11 Beulah L 8-19 AA - West
Oct 18 Watford City L 14-25 AA - West
Oct 25 Des Lacs-Burlington L 0-0 AA - West ?
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Oakes W 40-12
Aug 31 Carrington W 6-0
Sep 07 Dickinson Trinity L 0-27 AA - West
Sep 14 Belcourt Turtle Mountain W 38-6 AA - West
Sep 21 Minot Bishop Ryan Catholic W 14-6 AA - West
Sep 28 Bottineau W 42-0 AA - West
Oct 05 Beulah W 22-0 AA - West
Oct 12 Watford City W 28-0 AA - West
Oct 19 Des Lacs-Burlington W 49-7 AA - West
Oct 26 Grafton W 41-0 Class AA Quarterfinal
Nov 02 Minot Bishop Ryan Catholic W 34-14 Class AA Semifinal
Nov 09 Dickinson Trinity L 6-48 Class AA Final
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Oakes W 38-22
Sep 01 Stanley L 0-20
Sep 08 Dickinson Trinity L 14-34 AA - West
Sep 15 Belcourt Turtle Mountain W 48-0 AA - West
Sep 22 Minot Bishop Ryan Catholic L 12-13 AA - West
Sep 29 Bottineau W 18-8 AA - West
Oct 06 Beulah L 0-7 AA - West
Oct 13 Watford City L 0-7 AA - West
Oct 20 Des Lacs-Burlington L 14-18 AA - West
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Mandan JV W 57-0
Sep 03 Stanley L 6-21
Sep 10 Dickinson Trinity L 7-27 AA - West
Sep 17 Belcourt Turtle Mountain W 21-6 AA - West
Sep 24 Minot Bishop Ryan Catholic L 16-41 AA - West
Oct 01 Bottineau W 37-6 AA - West
Oct 08 Beulah W 30-6 AA - West
Oct 15 Watford City W 26-6 AA - West
Oct 22 Des Lacs-Burlington L 0-20 AA - West
Oct 29 Lisbon L 12-26 Class AA Quarterfinal
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Garrison W 42-0
Sep 04 Stanley L 0-14
Sep 11 Dickinson Trinity L 6-7 AA - West
Sep 18 Belcourt Turtle Mountain W 40-6 AA - West
Sep 25 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-13 AA - West
Oct 02 Bottineau W 34-0 AA - West
Oct 09 Beulah W 35-0 AA - West
Oct 16 Watford City L 8-35 AA - West
Oct 23 Des Lacs-Burlington L 16-24 AA - West
Oct 27 Des Lacs-Burlington L 14-21 Class AA Play-In
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Garrison W 30-12
Sep 05 Stanley L 12-26
Sep 12 Dickinson Trinity L 12-39 AA - West
Sep 19 Belcourt Turtle Mountain W 0-0 AA - West ?
Sep 26 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-21 AA - West
Oct 03 Bottineau W 41-0 AA - West
Oct 10 Beulah W 41-0 AA - West
Oct 17 Watford City L 12-27 AA - West
Oct 24 Des Lacs-Burlington W 28-6 AA - West
Oct 28 Des Lacs-Burlington W 36-9 Class AA Play-In
Oct 31 Cavalier L 0-15 Class AA Quarterfinal
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Mandan JV W 21-6
Sep 06 Hettinger W 22-16 B - Region 4
Sep 13 Belfield W 22-6 B - Region 4
Sep 20 Dickinson Trinity W 20-0 B - Region 4
Sep 27 Bowman W 40-0 B - Region 4
Oct 04 Killdeer W 35-0 B - Region 4
Oct 11 open
Oct 15 Beulah W 35-3 B - Region 4
Oct 18 Beach W 47-0 B - Region 4
Oct 25 Garrison W 31-0 Class B First Round
Nov 01 Velva W 3-0 Class B Quarterfinal
Nov 08 Minot Bishop Ryan Catholic W 21-7 Class B Semifinal
Nov 15 Harvey W 20-0 Class B Final
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Fort Yates Standing Rock W 7-0 B - Region 4
Sep 01 Hettinger L 13-26 B - Region 4
Sep 08 Belfield W 27-0 B - Region 4
Sep 15 Dickinson Trinity W 22-12 B - Region 4
Sep 22 Bowman L 6-7 B - Region 4
Sep 29 Killdeer L 7-14 B - Region 4
Oct 06 open
Oct 10 Beulah W 23-21 B - Region 4
Oct 13 Beach W 26-0 B - Region 4
Oct 20 Watford City L 13-53 Class B First Round
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Bowman W 34-0 B - Region 4
Sep 02 Fort Yates Standing Rock W 36-0 B - Region 4
Sep 09 Beach W 42-8 B - Region 4
Sep 16 Beulah L 3-5 B - Region 4
Sep 23 Hettinger W 27-14 B - Region 4
Sep 30 Belfield W 33-0 B - Region 4
Oct 07 Killdeer W 34-6 B - Region 4
Oct 14 Center W 35-6 B - Region 4
Oct 18 Dickinson Trinity W 20-14 B - Region 4
Oct 21 Washburn W 28-23 Class B First Round
Oct 28 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-37 Class B Quarterfinal
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Bowman W 23-0 B - Region 4
Sep 03 Fort Yates Standing Rock W 21-8 B - Region 4
Sep 10 Beach W 7-0 B - Region 4
Sep 17 Beulah L 7-34 B - Region 4
Sep 24 Hettinger W 7-6 B - Region 4
Oct 01 Belfield W 34-0 B - Region 4
Oct 08 Killdeer L 19-25 B - Region 4
Oct 12 Center W 41-10 B - Region 4
Oct 19 Dickinson Trinity W 25-7 B - Region 4
Oct 22 Des Lacs-Burlington L 0-7 Class B First Round
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Watford City L 6-20
Sep 04 Killdeer W 14-0
Sep 11 Center W 22-0 B - Region 3
Sep 18 Linton W 6-0 B - Region 3
Sep 25 Fort Yates Standing Rock W 27-0 B - Region 3
Oct 02 open
Oct 09 Washburn W 8-6 B - Region 3
Oct 16 Garrison W 20-8 B - Region 3
Oct 23 Beulah W 6-0 B - Region 3
Oct 30 Minot Bishop Ryan Catholic W 6-0 Class B Quarterfinal
Nov 06 Watford City L 0-16 Class B Semifinal
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Watford City L 7-18
Sep 06 Dickinson Trinity L 0-28
Sep 13 Linton L 0-21 B - Region 3
Sep 20 Fort Yates Standing Rock W 20-0 B - Region 3
Sep 27 Killdeer L 0-14
Oct 04 Washburn W 14-9 B - Region 3
Oct 11 Garrison L 0-12 B - Region 3
Oct 18 Beulah L 14-33 B - Region 3
Oct 25 Center L 0-6 B - Region 3
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Watford City W 7-6
Sep 07 Carrington W 29-0
Sep 14 Fort Yates Standing Rock W 54-6 B - Region 3
Sep 21 Dickinson Trinity L 12-14
Sep 28 Washburn W 32-0 B - Region 3
Oct 05 Garrison W 0-0 B - Region 3 ?
Oct 12 Beulah W 28-8 B - Region 3
Oct 19 Center W 32-15 B - Region 3
Oct 26 Linton L 12-33 B - Region 3
Nov 02 LaMoure L 0-29 Class B Quarterfinal
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Watford City L 20-21
Sep 01 Carrington W 28-0
Sep 08 Velva W 13-12
Sep 15 Washburn W 12-6 B - Region 3
Sep 22 Garrison W 42-12 B - Region 3
Sep 29 Beulah L 12-55 B - Region 3
Oct 06 Center W 34-18 B - Region 3
Oct 13 Linton L 14-26 B - Region 3
Oct 20 Fort Yates Standing Rock W 34-16 B - Region 3
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Watford City L 13-30
Sep 02 Carrington L 14-18
Sep 09 Washburn W 32-0 B - Region 3
Sep 16 Garrison W 23-12 B - Region 3
Sep 23 Beulah L 6-8 B - Region 3
Sep 30 Center W 26-0 B - Region 3
Oct 07 Linton L 6-8 B - Region 3
Oct 14 Velva L 0-24
Oct 21 Bottineau L 7-14
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Watford City L 6-21
Sep 04 Carrington L 12-13
Sep 11 Garrison W 24-14 B - Region 3
Sep 18 Beulah W 20-17 B - Region 3
Sep 25 Center W 30-8 B - Region 3
Oct 02 Linton W 28-7 B - Region 3
Oct 09 Des Lacs-Burlington L 7-10
Oct 16 open
Oct 23 Washburn W 42-8 B - Region 3
Oct 30 Mayville-Portland L 0-28 Class B Quarterfinal
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 open
Sep 05 Killdeer W 45-6
Sep 12 Beulah W 15-8 B - Region 2
Sep 19 Center W 12-8 B - Region 2
Sep 26 Fort Yates Standing Rock W 13-6 B - Region 2
Oct 03 New Town W 34-13
Oct 10 Harvey W 14-7 B - Region 2
Oct 17 Velva L 0-34 B - Region 2
Oct 24 Garrison W 28-6 B - Region 2
Oct 31 Cavalier L 8-12 Class B Quarterfinal
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Killdeer W 14-0
Sep 06 Center W 19-0 Power-Belt
Sep 13 Washburn W 40-8 Power-Belt
Sep 20 Turtle Lake-Mercer W 33-0 Power-Belt
Sep 27 Fort Yates Standing Rock W 26-6 Power-Belt
Oct 04 Underwood L 6-7 Power-Belt
Oct 11 Garrison W 47-13 Power-Belt
Oct 18 Beulah W 53-0 Power-Belt
Oct 25 Stanley L 12-22 Class B First Round
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Killdeer W 28-12
Sep 07 Washburn W 20-0 Power-Belt
Sep 14 Turtle Lake-Mercer W 35-0 Power-Belt
Sep 21 Fort Yates Standing Rock W 26-8 Power-Belt
Sep 28 Underwood W 12-6 Power-Belt
Oct 05 Garrison W 52-20 Power-Belt
Oct 12 Beulah W 41-0 Power-Belt
Oct 19 Center W 46-20 Power-Belt
Oct 23 open
Oct 26 Kenmare W 40-0 Class B First Round
Oct 30 Watford City L 6-7 Class B Quarterfinal
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Killdeer W 19-14
Sep 09 Turtle Lake-Mercer W 38-3 Power-Belt
Sep 16 Fort Yates Standing Rock W 24-2 Power-Belt
Sep 23 Underwood W 26-7 Power-Belt
Sep 30 Garrison W 21-0 Power-Belt
Oct 07 Beulah W 40-0 Power-Belt
Oct 14 Center W 33-6 Power-Belt
Oct 21 Washburn W 30-20 Power-Belt
Oct 25 open
Nov 01 Stanley L 25-26 Class B Quarterfinal
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Killdeer L 12-19
Sep 10 Fort Yates Standing Rock W 28-0 Power-Belt
Sep 17 Underwood W 16-0 Power-Belt
Sep 24 Garrison L 0-27 Power-Belt
Oct 01 Beulah W 13-12 Power-Belt
Oct 08 Center L 0-14 Power-Belt
Oct 15 Washburn W 24-22 Power-Belt
Oct 22 Turtle Lake-Mercer W 12-6 Power-Belt
Oct 26 New England St. Mary's L 8-16
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Bismarck Century JV W 15-8
Sep 11 Underwood W 12-0 Power-Belt
Sep 18 New Salem W 12-0 Power-Belt
Sep 25 Beulah L 0-6 Power-Belt
Oct 02 Center L 0-14 Power-Belt
Oct 09 Washburn W 24-0 Power-Belt
Oct 16 Turtle Lake-Mercer W 36-12 Power-Belt
Oct 23 Fort Yates Standing Rock W 52-14 Power-Belt
Oct 27 open
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Underwood W 24-6
Sep 02 Washburn W 40-14
Sep 12 Killdeer L 0-19 Interstate-94
Sep 19 Richardton W 22-0 Interstate-94
Sep 26 Center W 39-16 Interstate-94
Oct 03 New Salem W 20-6 Interstate-94
Oct 10 Beulah L 7-12 Interstate-94
Oct 17 Garrison L 6-20
Oct 24 Turtle Lake-Mercer W 8-0
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Underwood W 13-6
Sep 04 Washburn W 22-0
Sep 14 Beulah W 9-0 Interstate-94
Sep 21 Killdeer W 20-12 Interstate-94
Sep 28 Richardton W 21-20 Interstate-94
Oct 05 Center W 28-12 Interstate-94
Oct 12 New Salem W 36-0 Interstate-94
Oct 19 Wilton W 38-0
Oct 26 Watford City L 0-28
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Underwood L 6-7
Sep 05 Washburn L 6-8
Sep 15 New Salem L 6-20 Interstate-94
Sep 22 Beulah W 15-14 Interstate-94
Sep 29 Killdeer W 12-8 Interstate-94
Oct 03 Wilton W 18-0
Oct 06 Richardton W 12-6 Interstate-94
Oct 13 Center W 8-6 Interstate-94
Oct 24 Turtle Lake-Mercer W 14-6
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Underwood L 12-18
Sep 06 Washburn L 6-14
Sep 16 Center L 6-18 Interstate-94
Sep 23 New Salem L 7-35 Interstate-94
Sep 30 Beulah L 0-43 Interstate-94
Oct 04 Wilton W 28-12
Oct 07 Killdeer L 8-16 Interstate-94
Oct 14 Richardton L 14-20 Interstate-94
Oct 21 Mandan JV W 41-6
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Washburn W 14-0
Sep 10 Underwood W 12-0
Sep 14 Fort Yates Standing Rock W 20-16
Sep 17 Richardton W 15-6 Interstate-94
Sep 24 New Salem L 6-44 Interstate-94
Oct 01 Center L 6-8 Interstate-94
Oct 08 Beulah L 0-14 Interstate-94
Oct 15 Killdeer W 23-6 Interstate-94
Oct 22 Turtle Lake-Mercer W 20-0
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Underwood W 58-0
Sep 05 Velva L 0-20
Sep 12 Glen Ullin W 22-0 Interstate-94
Sep 19 Flasher W 18-0
Sep 26 Richardton L 8-9 Interstate-94
Oct 03 New Salem L 6-20 Interstate-94
Oct 10 Center L 0-16 Interstate-94
Oct 17 Beulah W 20-14 Interstate-94
Oct 21 Killdeer L 6-21 Interstate-94