ENDERLIN EAGLES
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 2-2 .500 122-68 9
2018 0-8 .000 96-249
2017 3-5 .375 168-178
2016 3-6 .333 180-234
2015 2-7 .222 174-315
2014 1-8 .111 71-326
2013 2-7 .222 130-336
2012 7-2 .778 204-121 * P
2011 7-4 .636 294-175 * P
2010 6-3 .667 165-145 * P
2009 4-4 .500 121-133
2008 4-5 .444 105-161 P
2007 0-8 .000 100-307
2006 1-7 .125 77-223
2005 0-8 .000 14-383 9
2004 0-8 .000 62-354 9
2003 1-7 .125 110-262 9
2002 0-8 .000 14-79
2001 0-9 .000 50-284
2000 6-4 .600 162-186 * P
1999 0-7 .000 36-210
1998 1-5 .167 30-130
1997 1-6 .143 48-193
1996 4-4 .500 86-60 9
1995 7-2 .778 202-107 * P 9
1994 10-2 .833 326-188 * P 9
1993 1-7 .125 61-231 9
1992 2-7 .222 200-325 9
1991 0-8 .000 134-275 9
1990 1-8 .111 47-276
1989 4-4 .500 116-69
1988 7-2 .778 193-131 * 9
1987 3-4 .429 112-90 9
1986 3-4 .429 160-106 9
1985 5-3 .625 182-95 * 9
1984 10-1 .909 296-115 * P 9
1983 9-1 .900 274-100 * P 9
1982 8-1 .889 261-60 * 9
1981 5-4 .556 233-125 * 9
1980 5-3 .625 158-142 * 9
1979 4-4 .500 113-89
1978 5-3 .625 120-76 *
1977 5-4 .556 167-104 *
1976 7-2 .778 118-74 *
1975 1-7 .125 39-171
126-180 .412 16 of 45
   
CO-OP NAME HISTORY:
Enderlin/Maple Valley Falcons   2006-
Enderlin/Sheldon Eagles   1981-96
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Tower City Maple Valley Raiders   2006-
Sheldon Shadows   1981-96
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 LaMoure L 20-22 9-Man - Region 1
Aug 30 Fairmount L 6-40 9-Man - Region 1
Sep 06 Larimore W 61-6
Sep 13 Colfax Richland W 35-0 9-Man - Region 1
Sep 20 Cooperstown Griggs County Central 0-0 9-Man - Region 1
Sep 27 Wyndmere 0-0 9-Man - Region 1
Oct 04 Hankinson 0-0 9-Man - Region 1
Oct 11 Hope-Page 0-0 9-Man - Region 1
Oct 18 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg 0-0 9-Man - Region 1
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Cooperstown Griggs County Central L 6-12
Aug 31 Lisbon L 24-46 A - Region 1
Sep 07 Hunter Northern Cass L 16-20 A - Region 1
Sep 14 Kindred L 6-36 A - Region 1
Sep 21 Hillsboro L 8-43 A - Region 1
Sep 28 Milnor L 14-46 A - Region 1
Oct 05 Fargo Oak Grove Lutheran L 14-20 A - Region 1
Oct 12 Ellendale L 6-26 A - Region 1
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Cooperstown Griggs County Central W 36-0
Sep 01 Lisbon W 34-0 A - Region 1
Sep 08 Hunter Northern Cass W 26-6 A - Region 1
Sep 15 Kindred L 0-28 A - Region 1
Sep 22 Hillsboro L 0-39 A - Region 1
Sep 29 Milnor L 34-36 A - Region 1
Oct 06 Fargo Oak Grove Lutheran L 18-27 A - Region 1
Oct 13 Ellendale L 20-42 A - Region 1
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Hunter Northern Cass L 22-28
Sep 02 Cooperstown Griggs County Central W 36-6
Sep 09 Wahpeton W 38-16 AA - East
Sep 16 Fargo Shanley Catholic L 14-45 AA - East
Sep 23 Casselton Central Cass L 8-29 AA - East
Sep 30 Hillsboro L 0-28 AA - East
Oct 07 Lisbon L 6-25 AA - East
Oct 14 Grafton W 34-16 AA - East
Oct 21 Kindred L 22-41 AA - East
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Hunter Northern Cass L 12-15
Sep 04 Cooperstown Griggs County Central L 14-30
Sep 11 Wahpeton L 28-52 AA - East
Sep 18 Fargo Shanley Catholic L 12-48 AA - East
Sep 25 Casselton Central Cass L 14-42 AA - East
Oct 02 Hillsboro L 8-50 AA - East
Oct 09 Lisbon W 28-20 AA - East
Oct 16 Grafton W 52-18 AA - East
Oct 23 Kindred L 6-40 AA - East
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Hunter Northern Cass L 0-27
Sep 05 Cooperstown Griggs County Central L 6-30
Sep 12 Fargo Shanley Catholic L 12-49 AA - East
Sep 19 Casselton Central Cass L 0-38 AA - East
Sep 26 Valley City L 7-52 AA - East
Oct 03 Lisbon W 18-8 AA - East
Oct 10 Grafton L 2-42 AA - East
Oct 17 Kindred L 20-32 AA - East
Oct 24 Wahpeton L 6-48 AA - East
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Hunter Northern Cass W 8-7
Sep 05 Cooperstown Griggs County Central W 36-17
Sep 12 Fargo Shanley Catholic L 6-54 AA - East
Sep 19 Casselton Central Cass L 0-41 AA - East
Sep 26 Valley City L 28-62 AA - East
Oct 03 Lisbon L 0-38 AA - East
Oct 10 Grafton L 20-26 AA - East
Oct 17 Kindred L 18-31 AA - East
Oct 24 Wahpeton L 14-60 AA - East
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Cooperstown Griggs County Central W 18-13
Aug 31 Fargo Oak Grove Lutheran W 32-0 A - Region 1
Sep 07 Steele-Dawson W 20-0 A - Region 1
Sep 14 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 30-8 A - Region 1
Sep 21 Linton W 24-12 A - Region 1
Sep 28 Hunter Northern Cass W 26-22 A - Region 1
Oct 05 Milnor L 6-28 A - Region 1
Oct 12 Oakes W 20-14 A - Region 1
Oct 19 Park River L 20-24 Class A First Round
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Cooperstown Griggs County Central W 28-6
Sep 02 Fargo Oak Grove Lutheran W 37-6 A - Region 1
Sep 09 Steele-Dawson W 41-6 A - Region 1
Sep 16 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 50-14 A - Region 1
Sep 23 Linton L 25-26 A - Region 1
Sep 30 Hunter Northern Cass W 22-19 A - Region 1
Oct 07 Milnor L 22-28 A - Region 1
Oct 14 Oakes L 22-28 A - Region 1
Oct 21 Harvey W 15-14 Class A First Round
Oct 28 Oakes W 12-7 Class A Quarterfinal
Nov 05 Linton L 20-21 Class A Semifinal
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Cavalier L 6-30
Sep 03 Milnor W 26-20 A - Region 1
Sep 10 LaMoure W 22-8 A - Region 1
Sep 17 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 33-0 A - Region 1
Sep 24 Linton L 0-20 A - Region 1
Oct 01 Oakes W 20-0 A - Region 1
Oct 08 Cooperstown Griggs County Central W 16-14 A - Region 1
Oct 15 Hunter Northern Cass W 28-18 A - Region 1
Oct 21 Rolla L 14-35 Class A First Round
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Cavalier L 18-38
Sep 04 Milnor L 6-18 A - Region 1
Sep 11 LaMoure W 12-6 A - Region 1
Sep 18 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 34-6 A - Region 1
Sep 25 Linton L 6-35 A - Region 1
Oct 02 Oakes L 12-18 A - Region 1
Oct 09 Cooperstown Griggs County Central W 14-6 A - Region 1
Oct 16 Hunter Northern Cass W 19-6 A - Region 1
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Cavalier W 33-0
Sep 05 Casselton Central Cass L 7-20
Sep 12 Langdon W 19-0
Sep 19 LaMoure W 6-0 A - Region 1
Sep 26 Lisbon L 0-47 A - Region 1
Oct 03 Kindred W 13-6 A - Region 1
Oct 10 Linton L 0-22 A - Region 1
Oct 17 Milnor L 13-24 A - Region 1
Oct 24 Linton L 14-42 Class A First Round
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Cavalier L 26-65
Aug 31 Casselton Central Cass L 0-21
Sep 07 Langdon L 20-40
Sep 14 LaMoure L 8-28 A - Region 1
Sep 21 Lisbon L 7-41 A - Region 1
Sep 28 Kindred L 20-27 A - Region 1
Oct 05 Linton L 7-36 A - Region 1
Oct 12 Milnor L 12-49 A - Region 1
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 Lisbon L 8-32
Aug 25 open
Sep 01 Wyndmere L 0-32 A - Region 1
Sep 08 LaMoure L 7-28 A - Region 1
Sep 15 Linton L 7-26 A - Region 1
Sep 22 Kindred L 12-18 A - Region 1
Sep 29 Wishek L 12-36 A - Region 1
Oct 06 Steele-Dawson W 18-8 A - Region 1
Oct 13 Hankinson L 13-43 A - Region 1
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Oakes L 0-50
Sep 02 Napoleon L 0-52
Sep 09 Strasburg L 0-66
Sep 16 Hope-Page L 0-42 9-Man - Region 2
Sep 23 Tower City Maple Valley L 14-33 9-Man - Region 2
Sep 30 Hillsboro L 0-48 9-Man - Region 2
Oct 07 Colfax Richland L 0-42 9-Man - Region 2
Oct 14 Rogers North Central L 0-50 9-Man - Region 2
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Elgin Grant County L 0-42
Sep 03 Wyndmere L 6-54 9-Man - Region 1
Sep 10 Forman Sargent Central L 0-47 9-Man - Region 1
Sep 17 Milnor L 22-56 9-Man - Region 1
Sep 21 open
Sep 24 Ellendale L 8-60 9-Man - Region 1
Oct 01 Hankinson L 6-48 9-Man - Region 1
Oct 08 Colfax Richland L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 12 Tower City Maple Valley L 20-47 9-Man - Region 1
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Ellendale L 26-72 9-Man - Region 1
Sep 05 Fairmount W 14-6 9-Man - Region 1
Sep 12 Colfax Richland L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 19 open
Sep 23 Tower City Maple Valley L 19-46 9-Man - Region 1
Sep 26 Wyndmere L 0-43 9-Man - Region 1
Oct 03 Hankinson L 20-34 9-Man - Region 1
Oct 10 Forman Sargent Central L 7-21 9-Man - Region 1
Oct 14 Milnor L 24-40 9-Man - Region 1
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Casselton Central Cass L 8-28
Sep 06 no-team
Sep 13 Hillsboro L 0-2 F
Sep 20 LaMoure L 0-2 F
Sep 27 Carrington L 0-2 F
Oct 04 Oakes L 6-39
Oct 11 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-2 F
Oct 18 Wyndmere L 0-2 F
Oct 22 Cooperstown Griggs County Central L 0-2 F
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Casselton Central Cass L 0-7
Aug 31 Kindred L 6-32
Sep 07 Hillsboro L 24-39 A - Region 1
Sep 14 LaMoure L 7-34 A - Region 1
Sep 21 Carrington L 6-52 A - Region 1
Sep 28 Oakes L 0-37 A - Region 1
Oct 05 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-12 A - Region 1
Oct 09 Wyndmere L 7-37 A - Region 1
Oct 12 Cooperstown Griggs County Central L 0-34 A - Region 1
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Casselton Central Cass W 26-0
Sep 01 Kindred W 0-0 ?
Sep 08 Carrington L 0-34 A - Region 1
Sep 15 LaMoure W 12-0 A - Region 1
Sep 22 Wyndmere W 7-0 A - Region 1
Sep 29 Fargo Oak Grove Lutheran L 29-46 A - Region 1
Oct 06 Oakes W 21-14 A - Region 1
Oct 10 Hillsboro L 32-50 A - Region 1
Oct 13 Cooperstown Griggs County Central W 21-20 A - Region 1
Oct 20 Carrington L 14-22 Class A First Round
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 ????? 0-0
Sep 03 ????? 0-0
Sep 10 Carrington L 6-39 A - Region 1
Sep 17 LaMoure L 0-0 A - Region 1 ?
Sep 24 Wyndmere L 0-37 A - Region 1
Oct 01 Fargo Oak Grove Lutheran L 22-42 A - Region 1
Oct 08 Oakes L 8-22 A - Region 1
Oct 12 Hillsboro L 0-20 A - Region 1
Oct 15 Cooperstown Griggs County Central L 0-50 A - Region 1
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Inkster Midway L 0-26
Sep 04 Kindred L 8-20
Sep 11 Cooperstown Griggs County Central W 8-0 A - Region 1
Sep 18 Carrington L 6-43 A - Region 1
Sep 25 LaMoure L 0-0 A - Region 1 ?
Oct 02 Hankinson L 8-41 A - Region 1
Oct 06 Fargo Oak Grove Lutheran 0-0 A - Region 1
Oct 13 Oakes 0-0 A - Region 1
Oct 16 Hillsboro 0-0 A - Region 1
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Inkster Midway L 6-16
Sep 05 Kindred 0-0
Sep 12 Cooperstown Griggs County Central W 8-18 A - Region 1 F
Sep 19 Carrington L 8-28 A - Region 1
Sep 26 LaMoure L 6-27 A - Region 1
Oct 03 Hankinson L 0-39 A - Region 1
Oct 07 Fargo Oak Grove Lutheran 0-0 A - Region 1
Oct 10 Oakes L 7-29 A - Region 1
Oct 17 Hillsboro L 13-36 A - Region 1
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Arthur Dakota W 34-20
Sep 06 Rogers North Central W 38-0 9-Man - Region 1
Sep 13 Milnor L 8-26 9-Man - Region 1
Sep 20 Fairmount W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 27 Agency Village (SD) Tiospa Zina W 0-0 ?
Oct 04 Hankinson L 6-14 9-Man - Region 1
Oct 11 Wyndmere L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 15 Forman Sargent Central L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 18 open
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Rogers North Central W 36-20 9-Man - Region 1
Sep 01 Arthur Dakota W 38-6
Sep 08 Milnor W 24-22 9-Man - Region 1
Sep 15 Fairmount W 35-6 9-Man - Region 1
Sep 22 Agency Village (SD) Tiospa Zina W 0-0 ?
Sep 29 Hankinson W 33-0 9-Man - Region 1
Oct 06 Wyndmere L 14-16 9-Man - Region 1
Oct 13 Forman Sargent Central W 22-16 9-Man - Region 1
Oct 17 open
Oct 20 Linton L 0-21 9-Man First Round
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Page W 28-6
Sep 02 Arthur Dakota W 30-12
Sep 09 Milnor W 28-6 9-Man - Region 1
Sep 16 Fairmount W 44-6 9-Man - Region 1
Sep 23 Rosholt (SD) L 26-44
Sep 30 Hankinson W 24-9 9-Man - Region 1
Oct 04 Milnor W 46-26  
Oct 14 Forman Sargent Central W 8-6 9-Man - Region 1
Oct 18 Rogers North Central W 28-6 9-Man - Region 1
Oct 21 Thompson W 26-20 9-Man First Round
Oct 28 Cando W 26-21 9-Man Quarterfinal
Nov 04 Rolla L 12-26 9-Man Semifinal
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Ellendale L 0-34
Sep 03 Arthur Dakota L 12-22
Sep 10 Milnor L 14-44 9-Man - Region 1
Sep 17 Fairmount W 22-15 9-Man - Region 1
Sep 24 Rosholt (SD) L 7-42
Oct 01 Hankinson L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 08 open
Oct 12 Forman Sargent Central L 0-46 9-Man - Region 1
Oct 19 Rogers North Central L 6-28 9-Man - Region 1
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Ellendale W 26-12
Sep 04 Arthur Dakota L 20-45
Sep 11 Milnor L 8-24 9-Man - Region 1
Sep 18 Wyndmere L 6-51 9-Man - Region 1
Sep 25 Napoleon L 12-34
Oct 02 Hankinson L 22-48 9-Man - Region 1
Oct 09 Tower City Maple Valley W 56-26 9-Man - Region 1
Oct 13 Forman Sargent Central L 30-61 9-Man - Region 1
Oct 20 Rogers North Central L 20-24 9-Man - Region 1
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 ????? 0-0
Sep 06 Arthur Dakota L 7-9
Sep 13 Milnor L 12-29 9-Man - Region 1
Sep 20 Wyndmere L 14-42 9-Man - Region 1
Sep 24 Tower City Maple Valley L 14-30
Oct 04 Hankinson L 7-37 9-Man - Region 1
Oct 11 Tower City Maple Valley L 22-44 9-Man - Region 1
Oct 15 Forman Sargent Central L 34-38 9-Man - Region 1
Oct 22 Rogers North Central L 24-46 9-Man - Region 1
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Fargo Oak Grove Lutheran L 8-34 B - Region 1
Sep 07 Larimore L 7-42
Sep 14 Kindred L 0-45 B - Region 1
Sep 21 Forman Sargent Central W 14-0 B - Region 1
Sep 28 Lisbon L 6-31 B - Region 1
Oct 05 Ellendale L 6-42 B - Region 1
Oct 12 Oakes L 6-20 B - Region 1
Oct 16 Casselton Central Cass L 0-27 B - Region 1
Oct 26 LaMoure L 0-35 B - Region 1
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Larimore L 14-20
Sep 01 Kindred W 0-0 B - Region 1 ?
Sep 08 Forman Sargent Central W 32-6 B - Region 1
Sep 15 Lisbon W 26-0 B - Region 1
Sep 22 Ellendale L 6-12 B - Region 1
Sep 29 Oakes W 14-0 B - Region 1
Oct 06 Casselton Central Cass L 12-13 B - Region 1
Oct 13 LaMoure L 12-18 B - Region 1
Oct 20 Fargo Oak Grove Lutheran 0-0 B - Region 1
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Finley-Sharon W 22-20 9-Man - Region 2
Sep 06 Lisbon W 20-0
Sep 09 Page L 8-35 9-Man - Region 2
Sep 16 Wimbledon-Courtenay W 34-8 9-Man - Region 2
Sep 23 Arthur Dakota L 20-36 9-Man - Region 2
Sep 30 Kindred W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Oct 07 Rogers North Central W 46-16 9-Man - Region 2
Oct 11 Tower City Maple Valley W 43-16 9-Man - Region 2
Oct 18 Cooperstown W 0-0 9-Man - Region 2 ?
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 open
Sep 11 Page L 16-34 9-Man - Region 2
Sep 15 Wimbledon-Courtenay L 20-22 9-Man - Region 2
Sep 18 Arthur Dakota L 6-8 9-Man - Region 2
Sep 25 Rogers North Central W 28-12 9-Man - Region 2
Oct 02 Finley-Sharon L 0-0 9-Man - Region 2 ?
Oct 09 Tower City Maple Valley W 28-14 9-Man - Region 2
Oct 13 Cooperstown W 14-0 9-Man - Region 2
Oct 20 Kindred 0-0 9-Man - Region 2
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 05 Lisbon W 38-12
Sep 12 LaMoure L 6-14
Sep 19 Kindred W 38-8
Sep 26 Lidgerwood 0-0 Wild-Rice
Oct 03 Colfax Richland 0-0 Wild-Rice
Oct 07 Oakes L 24-35
Oct 10 Milnor W 36-0 Wild-Rice
Oct 14 Hankinson L 0-18 Wild-Rice
Oct 21 Wyndmere L 18-19 Wild-Rice
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 ????? 0-0
Aug 30 Lisbon W 18-0
Sep 06 LaMoure W 20-6
Sep 13 Kindred L 14-25
Sep 20 Colfax Richland W 42-12 Wild-Rice
Sep 27 Milnor W 36-12 Wild-Rice
Oct 04 Hankinson L 12-14 Wild-Rice
Oct 11 Wyndmere L 18-20 Wild-Rice
Oct 15 Lidgerwood W 22-6 Wild-Rice
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 LaMoure W 8-0
Sep 07 Edgeley W 20-0
Sep 14 Northwood W 32-6
Sep 25 Lisbon W 32-12
Sep 28 Milnor W 48-8 Wild-Rice
Oct 05 Hankinson W 34-14 Wild-Rice
Oct 12 Wyndmere W 26-16 Wild-Rice
Oct 23 Colfax Richland W 38-0 Wild-Rice
Oct 26 Lidgerwood W 36-8 Wild-Rice
Oct 30 Maddock W 22-20 9-Man Quarterfinal
Nov 02 Cooperstown L 0-31 9-Man Semifinal
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 LaMoure W 26-0
Sep 09 Lisbon W 44-6
Sep 16 Colfax Richland W 44-20 Wild-Rice
Sep 23 Wyndmere W 22-6 Wild-Rice
Sep 30 Hankinson W 12-6 Wild-Rice
Oct 07 Milnor W 31-6 Wild-Rice
Oct 14 Edgeley W 8-6
Oct 18 Lidgerwood W 42-0 Wild-Rice
Oct 25 Northwood W 39-22
Nov 01 Esmond L 6-28 9-Man Quarterfinal
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Edgeley W 38-2
Sep 10 Forman Sargent Central W 40-12
Sep 17 Wyndmere L 0-14 Wild-Rice
Sep 24 Hankinson W 14-12 Wild-Rice
Oct 01 Milnor W 6-0 Wild-Rice
Oct 08 LaMoure W 34-20
Oct 15 Lidgerwood W 57-0 Wild-Rice
Oct 19 Fairmount W 28-0 Wild-Rice
Oct 26 Colfax Richland W 44-0 Wild-Rice
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Edgeley W 19-0
Sep 11 Buxton Central Valley L 25-28
Sep 18 Hankinson L 8-24 Wild-Rice
Sep 25 Milnor W 60-2 Wild-Rice
Oct 02 Cooperstown W 46-21
Oct 09 Lidgerwood W 32-0 Wild-Rice
Oct 16 Fairmount W 22-14 Wild-Rice
Oct 20 Colfax Richland L 21-22 Wild-Rice
Oct 27 Wyndmere L 0-14 Wild-Rice
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Lidgerwood W 10-0
Sep 05 Buxton Central Valley L 0-34
Sep 12 Edgeley W 40-6
Sep 19 Cooperstown W 18-7
Sep 26 Colfax Richland L 20-38
Sep 30 Rogers North Central W 30-6
Oct 03 Hope L 0-39
Oct 10 ????? 0-0
Oct 17 Edgeley W 40-12
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Lidgerwood L 0-3
Sep 07 LaMoure L 6-14 Southeast
Sep 14 Ashley W 28-0 Southeast
Sep 21 Lisbon W 22-12 Southeast
Sep 28 Edgeley W 26-8 Southeast
Oct 05 Ellendale W 25-6 Southeast
Oct 12 Oakes L 6-34 Southeast
Oct 19 Forman Sargent Central L 0-12 Southeast
Oct 26 open
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Lidgerwood W 16-0
Sep 08 Ashley W 18-8 Southeast
Sep 15 Lisbon L 6-8 Southeast
Sep 22 Edgeley W 30-8 Southeast
Sep 29 Ellendale W 20-0 Southeast
Oct 06 Oakes L 8-22 Southeast
Oct 13 Forman Sargent Central L 0-22 Southeast
Oct 20 LaMoure W 22-8 Southeast
Oct 27 open
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Lidgerwood L 6-13
Sep 09 Lisbon L 0-20 Southeast
Sep 13 Fargo Oak Grove Lutheran W 36-6
Sep 16 Edgeley W 39-6 Southeast
Sep 23 Ellendale W 12-8 Southeast
Sep 30 Oakes L 0-11 Southeast
Oct 07 Forman Sargent Central W 14-12 Southeast
Oct 14 LaMoure W 54-6 Southeast
Oct 21 Ashley L 6-22 Southeast
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Cooperstown W 16-0
Sep 10 Edgeley W 18-12 Southeast
Sep 14 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-6
Sep 17 Ellendale W 20-2 Southeast
Sep 24 Oakes W 8-0 Southeast
Oct 01 Forman Sargent Central W 12-0 Southeast
Oct 08 LaMoure W 8-6 Southeast
Oct 15 Ashley L 14-28 Southeast
Oct 22 Lisbon W 22-20 Southeast
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Wyndmere L 3-34
Sep 05 Ellendale L 0-8 Southeast
Sep 12 Oakes L 12-34 Southeast
Sep 19 Forman Sargent Central L 0-12 Southeast
Sep 26 LaMoure L 0-46 Southeast
Oct 03 Ashley W 12-6 Southeast
Oct 10 Lisbon L 6-19 Southeast
Oct 17 Edgeley L 6-12 Southeast
Oct 24 open