MAYVILLE-PORTLAND-CLIFFORD-GALESBURG PATRIOTS
All-time North Dakota High School Football scores

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 3-1 .750 154-96 9
2018 6-3 .667 313-214 * P 9
2017 5-5 .500 295-273 P 9
2016 3-5 .375 176-244 9
2015 1-7 .125 112-362 9
2014 4-5 .444 182-270 P
2013 3-5 .375 147-166
2012 3-5 .375 154-244
2011 0-8 .000 46-322
2010 0-8 .000 19-292
2009 0-8 .000 81-258
2008 7-3 .700 229-201 * P
2007 3-6 .333 123-214 P
2006 6-4 .600 173-172 * P
2005 4-5 .444 218-186 P
2004 10-1 .909 329-63 * P
2003 7-3 .700 248-187 * P
2002 7-3 .700 269-155 * P
2001 3-6 .333 84-146
2000 1-6 .167 70-180
1999 2-3 .400 74-104
1998 3-7 .300 49-183 P
1997 1-4 .200 68-118
1996 4-3 .571 58-39 * P
1995 3-5 .375 94-43
1994 6-3 .667 173-71 *
1993 6-3 .667 132-78 *
42-72 .375 9 of 27
   
NOTES:
Clifford-Galesburg and Mayville-Portland consolidated in 1993
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Cooperstown Griggs County Central W 50-14 9-Man - Region 1
Aug 30 Wyndmere W 36-12 9-Man - Region 1
Sep 06 Hankinson W 54-36 9-Man - Region 1
Sep 13 Hope-Page L 14-34 9-Man - Region 1
Sep 20 Fairmount 0-0 9-Man - Region 1
Sep 27 ????? 0-0
Oct 04 Colfax Richland 0-0 9-Man - Region 1
Oct 11 LaMoure 0-0 9-Man - Region 1
Oct 18 Enderlin 0-0 9-Man - Region 1
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 17 Larimore W 49-28
Aug 24 Hope-Page W 22-18 9-Man - Region 1
Aug 31 Colfax Richland L 28-30 9-Man - Region 1
Sep 07 Hankinson W 40-0 9-Man - Region 1
Sep 14 Crosby Divide County W 60-6
Sep 21 Thompson L 14-52 9-Man - Region 1
Sep 28 Wyndmere W 30-22 9-Man - Region 1
Oct 05 Northwood W 56-24 9-Man - Region 1
Oct 09 open
Oct 12 Cavalier L 14-34 9-Man First Round
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 18 Larimore W 39-6
Aug 25 Hope-Page W 43-0 9-Man - Rqegion 1
Sep 01 Colfax Richland L 19-20 9-Man - Region 1
Sep 08 Hankinson L 21-36 9-Man - Region 1
Sep 15 Crosby Divide County C
Sep 22 Thompson L 28-52 9-Man - Region 1
Sep 29 Wyndmere L 19-50 9-Man - Region 1
Oct 06 Northwood W 58-44 9-Man - Region 1
Oct 10 open
Oct 13 Linton W 22-16 9-Man First Round
Oct 20 Lakota W 38-8 9-Man Second Round
Oct 27 Wyndmere L 8-41 9-Man Quarterfinal
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 19 Thompson L 14-46
Aug 26 Colfax Richland L 18-40 9-Man - Region 1
Sep 02 Hope-Page L 6-34 9-Man - Region 1
Sep 09 Wyndmere L 20-58 9-Man - Region 1
Sep 16 Forman Sargent Central W 34-22 9-Man - Region 1
Sep 23 LaMoure W 54-16 9-Man - Region 1
Sep 30 Hankinson L 18-28 9-Man - Region 1
Oct 07 Northwood W 12-0 9-Man - Region 1
Oct 11 open
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Thompson L 0-61
Aug 28 Colfax Richland L 12-62 9-Man - Region 1
Sep 04 Hope-Page L 28-34 9-Man - Region 1
Sep 11 Wyndmere L 0-63 9-Man - Region 1
Sep 18 Forman Sargent Central W 44-22 9-Man - Region 1
Sep 25 LaMoure L 6-42 9-Man - Region 1
Oct 02 Hankinson L 22-46 9-Man - Region 1
Oct 09 Northwood L 0-32 9-Man - Region 1
Oct 13 open
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Hillsboro L 19-40
Sep 05 Langdon W 20-14 A - Region 2
Sep 12 Rolla L 13-28 A - Region 2
Sep 19 Inkster Midway W 41-6 A - Region 2
Sep 26 Walhalla W 41-0 A - Region 2
Oct 03 Lakota W 13-6 A - Region 2
Oct 10 Larimore L 7-66 A - Region 2
Oct 17 Park River L 14-68 A - Region 2
Oct 24 Oakes L 14-42 Class A First Round
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Hillsboro L 8-18
Sep 06 Langdon W 25-12 A - Region 2
Sep 13 Rolla L 7-25 A - Region 2
Sep 20 Inkster Midway W 48-0 A - Region 2
Sep 27 Walhalla W 27-6 A - Region 2
Oct 04 Lakota L 22-28 A - Region 2
Oct 11 Larimore L 0-46 A - Region 2
Oct 18 Park River L 10-31 A - Region 2
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Northwood W 34-21
Aug 31 Steele-Dawson W 20-14 A - Region 1
Sep 07 Hunter Northern Cass L 12-28 A - Region 1
Sep 14 Enderlin L 8-30 A - Region 1
Sep 21 Milnor L 20-38 A - Region 1
Sep 28 Fargo Oak Grove Lutheran W 34-29 A - Region 1
Oct 05 Oakes L 12-36 A - Region 1
Oct 12 Linton L 0-38 A - Region 1
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Northwood L 8-42
Sep 02 Steele-Dawson L 0-40 A - Region 1
Sep 09 Hunter Northern Cass L 6-38 A - Region 1
Sep 16 Enderlin L 14-50 A - Region 1
Sep 23 Milnor L 0-39 A - Region 1
Sep 30 Fargo Oak Grove Lutheran L 6-26 A - Region 1
Oct 07 Oakes L 0-48 A - Region 1
Oct 14 Linton L 12-39 A - Region 1
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Northwood L 0-28
Sep 03 Oakes L 0-46 A - Region 1
Sep 10 Linton L 6-30 A - Region 1
Sep 17 Enderlin L 0-33 A - Region 1
Sep 24 LaMoure L 0-41 A - Region 1
Oct 01 Hunter Northern Cass L 0-34 A - Region 1
Oct 08 Milnor L 0-34 A - Region 1
Oct 15 Cooperstown Griggs County Central L 13-46 A - Region 1
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Northwood L 12-14
Sep 04 Oakes L 15-42 A - Region 1
Sep 11 Linton L 6-40 A - Region 1
Sep 18 Enderlin L 6-34 A - Region 1
Sep 25 LaMoure L 6-46 A - Region 1
Oct 02 Hunter Northern Cass L 14-20 A - Region 1
Oct 09 Milnor L 8-36 A - Region 1
Oct 16 Cooperstown Griggs County Central L 14-26 A - Region 1
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Lisbon L 19-33
Aug 29 open
Sep 05 Linton L 0-38
Sep 12 LaMoure W 19-6
Sep 19 Northwood W 34-30 A - Region 2
Sep 26 Park River W 38-28 A - Region 2
Oct 03 Cavalier W 32-20 A - Region 2
Oct 10 Larimore W 27-12 A - Region 2
Oct 17 Langdon W 21-6 A - Region 2
Oct 24 Cavalier W 25-8 Class A First Round
Oct 31 Lisbon L 14-20 Class A Quarterfinal
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Lisbon L 6-34
Aug 24 open
Aug 31 Linton W 20-14
Sep 07 LaMoure L 13-20
Sep 14 Northwood L 6-21 A - Region 2
Sep 21 Park River W 36-30 A - Region 2
Sep 28 Cavalier L 6-34 A - Region 2
Oct 05 Larimore W 20-0 A - Region 2
Oct 12 Langdon L 13-38 A - Region 2
Oct 19 Langdon L 3-23 Class A First Round
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Northwood L 0-14
Sep 01 Larimore L 11-42 A - Region 2
Sep 08 Cooperstown Griggs County Central W 30-16 A - Region 2
Sep 15 Cavalier L 6-14 A - Region 2
Sep 22 Thompson W 20-14 A - Region 2
Sep 29 Park River W 26-18 A - Region 2
Oct 06 Hunter Northern Cass W 34-6 A - Region 2
Oct 13 Inkster Midway W 2-0 F
Oct 20 Hankinson W 27-26 Class A First Round
Oct 27 Linton L 17-22 Class A Quarterfinal
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Northwood L 8-14
Sep 02 Larimore W 24-18 A - Region 2
Sep 09 Cooperstown Griggs County Central W 41-0 A - Region 2
Sep 16 Cavalier L 12-34 A - Region 2
Sep 23 Thompson L 7-38 A - Region 2
Sep 30 Park River L 14-30 A - Region 2
Oct 07 Hunter Northern Cass W 28-14 A - Region 2
Oct 14 Inkster Midway W 55-6 A - Region 2
Oct 21 Wyndmere L 29-32 Class A First Round
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Northwood W 19-6
Sep 03 Thompson W 34-8
Sep 07 Hunter Northern Cass W 26-16 A - Region 1
Sep 10 Cooperstown Griggs County Central W 42-7 A - Region 1
Sep 17 Oakes W 60-0 A - Region 1
Sep 24 Hillsboro W 35-0 A - Region 1
Oct 01 Fargo Oak Grove Lutheran W 35-6 A - Region 1
Oct 08 Inkster Midway W 41-0
Oct 15 LaMoure W 18-0 A - Region 1
Oct 22 Langdon W 19-6 Class A First Round
Oct 29 Harvey L 0-14 Class A Quarterfinal
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Northwood W 39-0
Sep 05 Thompson L 29-34
Sep 09 Hunter Northern Cass W 23-14 A - Region 1
Sep 12 Cooperstown Griggs County Central W 13-8 A - Region 1
Sep 19 Oakes W 36-30 A - Region 1
Sep 26 Hillsboro W 28-0 A - Region 1
Oct 03 Fargo Oak Grove Lutheran W 26-22 A - Region 1
Oct 10 Inkster Midway W 37-6
Oct 17 LaMoure L 3-46 A - Region 1
Oct 24 Larimore L 14-27 Class A First Round
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Northwood W 54-0
Sep 06 Thompson W 12-0
Sep 13 Rugby W 31-0 AA - East
Sep 20 Grafton W 35-0 AA - East
Sep 27 Lisbon W 14-13 AA - East
Oct 04 Cavalier L 14-48 AA - East
Oct 11 Valley City L 14-27 AA - East
Oct 18 Casselton Central Cass W 48-13 AA - East
Oct 25 Kindred W 28-25 AA - East
Nov 01 Des Lacs-Burlington L 19-29 Class AA Quarterfinal
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Northwood W 0-0 ?
Aug 31 Thompson L 0-0 ?
Sep 07 Rugby L 0-26 AA - East
Sep 14 Grafton L 0-0 AA - East ?
Sep 21 Lisbon L 13-42 AA - East
Sep 28 Cavalier L 15-38 AA - East
Oct 05 Valley City L 15-34 AA - East
Oct 12 Casselton Central Cass W 41-6 AA - East
Oct 19 Kindred W 0-0 AA - East ?
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Northwood 0-0
Sep 01 Thompson L 16-26
Sep 08 Grafton L 12-20 AA - East
Sep 15 Lisbon L 6-35 AA - East
Sep 22 Casselton Central Cass 0-0 AA - East
Sep 29 Valley City L 8-16 AA - East
Oct 06 Cavalier L 8-43 AA - East
Oct 13 Kindred W 20-6 AA - East
Oct 20 Rugby L 0-34 AA - East
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Northwood W 15-0
Sep 03 Thompson 0-0
Sep 10 Grafton W 27-0 AA - East
Sep 17 Lisbon L 6-35 AA - East
Sep 24 Cavalier L 0-0 AA - East ?
Oct 01 Valley City L 15-41 AA - East
Oct 08 Casselton Central Cass 0-0 AA - East
Oct 15 Kindred 0-0 AA - East
Oct 22 Rugby L 11-28 AA - East
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Park River L 0-22
Sep 04 Thompson L 0-0 ?
Sep 11 Lisbon L 0-26 AA - East
Sep 18 Cavalier L 6-41 AA - East
Sep 25 Valley City L 0-32 AA - East
Oct 02 Casselton Central Cass W 35-28 AA - East
Oct 09 Kindred W 0-0 AA - East ?
Oct 16 Rugby L 0-0 AA - East ?
Oct 23 Grafton W 0-0 AA - East ?
Oct 27 Cavalier L 8-34 Class AA Play-In
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Park River 0-0
Sep 05 Thompson 0-0
Sep 12 Lisbon L 22-24 AA - East
Sep 19 Cavalier L 6-34 AA - East
Sep 26 Valley City L 16-40 AA - East
Oct 03 Casselton Central Cass 0-0 AA - East
Oct 10 Kindred 0-0 AA - East
Oct 17 Rugby W 18-6 AA - East
Oct 24 Grafton L 6-14 AA - East
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Carrington W 28-13 B - Region 1
Sep 06 Fargo Oak Grove Lutheran W 0-0 B - Region 1 ?
Sep 13 Cooperstown Griggs County Central L 6-8 B - Region 1
Sep 20 open
Sep 27 Kindred L 0-0 B - Region 1 ?
Oct 04 Lisbon W 18-6 B - Region 1
Oct 11 Oakes W 0-0 B - Region 1 ?
Oct 15 LaMoure W 0-0 B - Region 1 ?
Oct 18 Casselton Central Cass W 0-0 B - Region 1 ?
Oct 25 Harvey L 6-12 Class B First Round
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Carrington W 29-0 B - Region 1
Sep 01 Fargo Oak Grove Lutheran W 0-0 B - Region 1 ?
Sep 08 Cooperstown Griggs County Central L 21-22 B - Region 1
Sep 15 open
Sep 22 Kindred L 0-0 B - Region 1 ?
Sep 29 Lisbon L 0-6 B - Region 1
Oct 06 Oakes W 35-0 B - Region 1
Oct 13 LaMoure L 9-15 B - Region 1
Oct 17 Casselton Central Cass L 0-0 B - Region 1 ?
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Casselton Central Cass L 6-9 B - Region 1
Sep 02 Carrington L 14-27 B - Region 1
Sep 09 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-20 B - Region 1
Sep 16 Cooperstown Griggs County Central W 19-6 B - Region 1
Sep 23 Wyndmere W 34-0 B - Region 1
Sep 30 Kindred W 12-0 B - Region 1
Oct 07 Lisbon W 48-6 B - Region 1
Oct 14 Oakes W 20-6 B - Region 1
Oct 18 LaMoure W 20-0 B - Region 1
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Casselton Central Cass W 7-3 B - Region 1
Sep 03 Carrington L 0-6 B - Region 1
Sep 10 Fargo Oak Grove Lutheran W 30-7 B - Region 1
Sep 17 Cooperstown Griggs County Central W 26-0 B - Region 1
Sep 24 Wyndmere L 7-15 B - Region 1
Oct 01 Kindred W 0-0 B - Region 1 ?
Oct 08 Lisbon W 28-26 B - Region 1
Oct 12 Oakes W 28-14 B - Region 1
Oct 19 LaMoure L 6-7 B - Region 1