ELLENDALE CARDINALS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 3-6 .333 186-240
2018 3-6 .333 133-250 P
2017 8-2 .800 342-189 * P
2016 10-2 .833 453-302 * P
2015 3-5 .375 167-195
2014 0-8 .000 34-348
2013 0-8 .000 58-318
2012 0-9 .000 142-468 9
2011 0-9 .000 100-456 9
2010 3-6 .333 268-271 9
2009 3-7 .300 214-412 P 9
2008 6-4 .600 331-294 * P 9
2007 4-5 .444 198-193 9
2006 2-7 .222 94-267 9
2005 5-3 .625 188-137 * 9
2004 1-7 .125 132-238 9
2003 4-4 .500 232-217 9
2002 4-5 .444 150-282 P 9
2001 1-7 .125 84-155 9
2000 7-3 .700 192-112 * P 9
1999 7-3 .700 266-162 * P 9
1998 8-3 .727 282-208 * P 9
1997 6-3 .667 202-128 * P 9
1996 2-6 .250 50-181 9
1995 5-3 .625 192-99 * 9
1994 3-6 .333 160-141 9
1993 5-4 .556 156-213 * 9
1992 1-7 .125 106-219 9
1991 6-2 .750 178-102 * 9
1990 3-5 .375 150-113
1989 6-2 .750 148-99 *
1988 4-4 .500 128-120 9
1987 5-4 .556 150-146 * 9
1986 4-4 .500 42-60 9
1985 5-3 .625 116-99 * 9
1984 7-2 .778 238-91 * 9
1983 8-1 .889 241-86 * 9
1982 7-2 .778 170-104 * 9
1981 5-3 .714 208-98 * 9
1980 4-4 .500 125-132
1979 2-7 .222 44-147
1978 2-7 .222 59-144
1977 5-3 .625 136-94 *
1976 0-8 .000 16-174
1975 3-7 .300 80-186
180-216 .455 19 of 45
   
CO-OP NAME HISTORY:
Ellendale/Edgeley/Kulm Thunder   2013-
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Montpelier Martins   2017-18
Edgeley Rangers   2013-
Kulm Gophers   2013-
Forbes Hi-Liners   1981-??
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Forman Sargent Central 35 16-19 .457 2012
Edgeley 30 11-19 .367 2012
Milnor 25 18-7 .720 2019
Hankinson 22 5-17 .227 2012
LaMoure 18 5-13 .278 2012
Oakes 18 4-14 .222 2019
Napoleon 17 8-9 .471 2012
Strasburg 16 9-7 .563 2012
Wishek 16 10-6 .625 2012
Lisbon 15 8-7 .533 2019
Steele-Dawson 14 9-5 .643 2014
Enderlin 13 8-5 .615 2018
Hunter Northern Cass 11 6-5 .545 2019
Linton 11 1-10 .091 2014
Fairmount 10 9-1 .900 2003
Ashley 9 5-4 .556 1991
Wyndmere 8 0-8 .000 2012
Colfax Richland 7 1-6 .143 2012
Fargo Oak Grove Lutheran 7 5-2 .714 2019
Kindred 6 2-4 .333 2018
Leola (SD) 6 2-4 .333 2010
Rogers North Central 6 3-3 .500 2006
Tower City Maple Valley 6 2-4 .333 2005
Carrington 5 2-3 .400 2019
Gwinner North Sargent 5 5-0 1.000 1988
Hillsboro 5 0-5 .000 2018
Lakota 5 2-3 .400 2016
Herreid (SD) 4 0-4 .000 1994
Hope-Page 4 0-4 .000 2004
Bismarck Shiloh Christian 3 3-0 1.000 2010
Groton (SD) 3 1-2 .333 2019
Harvey 3 2-1 .667 2017
Langdon 3 1-2 .333 2018
Larimore 3 1-2 .333 2016
Lidgerwood 3 3-0 1.000 1985
Casselton Central Cass 2 1-1 .500 1990
Frederick (SD) 2 1-1 .500 1982
Kulm 2 1-1 .500 1988
Towner 2 1-1 .500 2000
Wimbledon Barnes County North 2 2-0 1.000 2008
Buxton Central Valley 1 0-1 .000 1999
Cando 1 1-0 1.000 1987
Des Lacs-Burlington 1 1-0 1.000 2016
Edinburg 1 0-1 .000 2002
Fessenden-Bowdon 1 1-0 1.000 1998
Hatton 1 0-1 .000 1998
Jamestown JV 1 0-1 .000 1975
Northwood 1 0-1 .000 2019
Page 1 1-0 1.000 1999
Park River 1 1-0 1.000 2016
Rolette 1 1-0 1.000 1998
Scranton 1 0-1 .000 1997
Thompson 1 0-1 .000 2019
Waverly (SD) 1 1-0 1.000 1988
TOTALS 180-216 .455
   
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Carrington W 28-6
Aug 30 Groton (SD) L 12-22
Sep 06 Thompson L 9-34 A - Region 1
Sep 13 Northwood L 26-28 A - Region 1
Sep 20 Lisbon L 22-50 A - Region 1
Sep 27 Milnor L 15-28 A - Region 1
Oct 04 Hunter Northern Cass W 27-14 A - Region 1
Oct 11 Fargo Oak Grove Lutheran W 30-22 A - Region 1
Oct 18 Oakes L 17-36 A - Region 1
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Groton (SD) L 0-20
Aug 31 Kindred L 0-42 A - Region 1
Sep 07 Milnor L 26-40 A - Region 1
Sep 14 Lisbon W 26-6 A - Region 1
Sep 21 Fargo Oak Grove Lutheran L 28-37 A - Region 1
Sep 28 Hunter Northern Cass W 14-6 A - Region 1
Oct 05 Hillsboro L 6-48 A - Region 1
Oct 12 Enderlin W 26-6 A - Region 1
Oct 19 Langdon L 7-45 Class A First Round
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Groton (SD) W 43-7
Sep 01 Kindred W 35-13 A - Region 1
Sep 08 Milnor W 41-8 A - Region 1
Sep 15 Lisbon W 34-12 A - Region 1
Sep 22 Fargo Oak Grove Lutheran W 28-10 A - Region 1
Sep 29 Hunter Northern Cass W 42-12 A - Region 1
Oct 06 Hillsboro L 14-48 A - Region 1
Oct 13 Enderlin W 42-20 A - Region 1
Oct 20 Harvey W 49-24 Class A First Round
Oct 27 Langdon L 14-35 Class A Quarterfinal
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Lakota W 34-0
Sep 02 Harvey W 30-28
Sep 09 Larimore L 23-49
Sep 16 Carrington W 40-12 A - Region 1
Sep 23 Fargo Oak Grove Lutheran W 43-35 A - Region 1
Sep 30 Hunter Northern Cass L 26-50 A - Region 1
Oct 07 Milnor W 34-0 A - Region 1
Oct 14 Oakes W 41-23 A - Region 1
Oct 21 Park River W 48-22 Class A First Round
Oct 28 Larimore W 42-41 Class A Quarterfinal
Nov 04 Langdon W 50-20 Class A Semifinal
Nov 11 Des Lacs-Burlington W 42-20 Class A Final
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Lakota W 33-0
Sep 04 Harvey L 6-12
Sep 11 Larimore L 6-47
Sep 18 Carrington L 7-55 A - Region 1
Sep 25 Fargo Oak Grove Lutheran W 34-0 A - Region 1
Oct 02 Hunter Northern Cass L 18-34 A - Region 1
Oct 09 Milnor W 43-24 A - Region 1
Oct 16 Oakes L 20-23 A - Region 1
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Lakota L 8-40
Sep 05 Oakes L 0-48 A - Region 1
Sep 12 Hillsboro L 6-38 A - Region 1
Sep 19 Carrington L 0-77 A - Region 1
Sep 26 Steele-Dawson L 6-43 A - Region 1
Oct 03 Linton L 0-44 A - Region 1
Oct 10 Hunter Northern Cass L 14-17 A - Region 1
Oct 17 Milnor L 0-41 A - Region 1
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Lakota L 8-40
Sep 06 Oakes L 8-58 A - Region 1
Sep 13 Hillsboro L 8-48 A - Region 1
Sep 20 Carrington L 0-50 A - Region 1
Sep 27 Steele-Dawson L 14-35 A - Region 1
Oct 04 Linton L 0-36 A - Region 1
Oct 11 Hunter Northern Cass L 0-20 A - Region 1
Oct 18 Milnor L 14-37 A - Region 1
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Hankinson L 14-42 9-Man - Region 1
Aug 24 Wyndmere L 14-64 9-Man - Region 1
Aug 31 Forman Sargent Central L 14-54 9-Man - Region 1
Sep 07 LaMoure L 6-60 9-Man - Region 1
Sep 14 Strasburg L 20-47 9-Man - Region 1
Sep 21 Napoleon L 8-44 9-Man - Region 1
Sep 28 Wishek L 14-60 9-Man - Region 1
Oct 05 Colfax Richland L 24-47 9-Man - Region 1
Oct 12 Edgeley L 28-50 9-Man - Region 1
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Hankinson L 12-32 9-Man - Region 1
Aug 26 Wyndmere L 14-56 9-Man - Region 1
Sep 02 Forman Sargent Central L 12-58 9-Man - Region 1
Sep 09 LaMoure L 30-66 9-Man - Region 1
Sep 16 Strasburg L 14-46 9-Man - Region 1
Sep 23 Napoleon L 12-48 9-Man - Region 1
Sep 30 Wishek L 0-48 9-Man - Region 1
Oct 07 Colfax Richland L 0-65 9-Man - Region 1
Oct 14 Edgeley L 6-37 9-Man - Region 1
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Forman Sargent Central L 22-24
Aug 27 Leola (SD) L 14-64
Sep 03 Wishek W 38-32 9-Man - Region 1
Sep 10 Hankinson L 28-29
Sep 17 Bismarck Shiloh Christian W 64-18 9-Man - Region 1
Sep 24 Strasburg W 50-0 9-Man - Region 1
Oct 01 Steele-Dawson L 26-38 9-Man - Region 1
Oct 08 Napoleon L 6-38 9-Man - Region 1
Oct 12 Edgeley L 20-28 9-Man - Region 1
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Forman Sargent Central W 48-14
Aug 28 Leola (SD) L 6-60
Sep 04 Wishek L 0-44 9-Man - Region 1
Sep 11 Hankinson L 16-44
Sep 18 Bismarck Shiloh Christian W 42-33 9-Man - Region 1
Sep 25 Strasburg W 48-32 9-Man - Region 1
Oct 02 Steele-Dawson L 12-37 9-Man - Region 1
Oct 09 Napoleon L 14-58 9-Man - Region 1
Oct 16 Edgeley L 20-34 9-Man - Region 1
Oct 20 Hillsboro L 8-56 9-Man First Round
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Wimbledon Barnes County North W 32-6
Aug 29 Hankinson L 28-37
Sep 05 Oakes L 14-68 9-Man - Region 1
Sep 12 Wishek W 62-30 9-Man - Region 1
Sep 19 Edgeley W 44-20 9-Man - Region 1
Sep 26 Steele-Dawson W 38-20 9-Man - Region 1
Oct 03 Napoleon L 16-63 9-Man - Region 1
Oct 10 Strasburg W 42-14 9-Man - Region 1
Oct 17 Forman Sargent Central W 47-14 9-Man - Region 1
Oct 21 Lakota L 8-22 9-Man First Round
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Wimbledon Barnes County North W 44-0
Aug 24 Hankinson L 10-22
Aug 31 Oakes L 12-43 9-Man - Region 1
Sep 12 Wishek W 48-16 9-Man - Region 1
Sep 19 Edgeley L 0-42 9-Man - Region 1
Sep 26 Steele-Dawson W 38-6 9-Man - Region 1
Oct 03 Napoleon L 6-42 9-Man - Region 1
Oct 10 Strasburg W 20-0 9-Man - Region 1
Oct 17 Forman Sargent Central L 20-22 9-Man - Region 1
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 Milnor L 0-51
Aug 25 Forman Sargent Central L 6-22
Sep 01 Colfax Richland L 6-47
Sep 08 Rogers North Central L 6-37
Sep 15 Oakes L 8-14 9-Man - Region 1
Sep 22 Strasburg W 28-12 9-Man - Region 1
Sep 29 Bismarck Shiloh Christian W 2-0 F
Oct 06 Edgeley L 22-44 9-Man - Region 1
Oct 13 Napoleon L 16-40 9-Man - Region 1
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Tower City Maple Valley W 37-14
Sep 02 Colfax Richland L 6-35
Sep 09 Rogers North Central W 30-8
Sep 16 Oakes L 38-42 9-Man - Region 1
Sep 23 Strasburg W 14-12 9-Man - Region 1
Sep 30 Forman Sargent Central W 49-6 9-Man - Region 1
Oct 07 Edgeley L 6-14 9-Man - Region 1
Oct 14 Napoleon W 8-6 9-Man - Region 1
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Milnor L 6-32 9-Man - Region 1
Sep 03 Hankinson L 12-26 9-Man - Region 1
Sep 10 Tower City Maple Valley L 16-39 9-Man - Region 1
Sep 17 Forman Sargent Central L 2-20 9-Man - Region 1
Sep 21 Hope-Page L 24-26
Sep 24 Enderlin W 60-6 9-Man - Region 1
Oct 01 Colfax Richland L 12-49 9-Man - Region 1
Oct 08 Wyndmere L 0-40 9-Man - Region 1
Oct 12 open
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Enderlin W 72-26 9-Man - Region 1
Sep 05 Colfax Richland L 10-24 9-Man - Region 1
Sep 12 Tower City Maple Valley L 14-19 9-Man - Region 1
Sep 19 Fairmount W 32-20 9-Man - Region 1
Sep 23 Wyndmere L 0-50 9-Man - Region 1
Sep 26 Milnor L 6-34 9-Man - Region 1
Oct 03 open
Oct 10 Hankinson W 58-28 9-Man - Region 1
Oct 14 Forman Sargent Central W 40-16 9-Man - Region 1
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Fairmount W 28-16 9-Man - Region 1
Sep 06 Forman Sargent Central L 8-34 9-Man - Region 1
Sep 13 Rogers North Central L 8-44 9-Man - Region 1
Sep 20 Hope-Page L 0-35 9-Man - Region 1
Sep 24 open
Sep 27 Milnor W 12-6 9-Man - Region 1
Oct 04 Tower City Maple Valley L 20-55 9-Man - Region 1
Oct 11 Hunter Northern Cass W 42-30 9-Man - Region 1
Oct 15 Hankinson W 32-20 9-Man - Region 1
Oct 18 Edinburg L 0-42 9-Man First Round
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Fairmount L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Aug 31 Forman Sargent Central L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 07 Rogers North Central L 8-38 9-Man - Region 1
Sep 14 Hope-Page L 0-14 9-Man - Region 1
Sep 21 open
Sep 25 Milnor W 50-20 9-Man - Region 1
Sep 28 Tower City Maple Valley L 6-49 9-Man - Region 1
Oct 05 Hunter Northern Cass L 20-28 9-Man - Region 1
Oct 09 Hankinson L 0-6 9-Man - Region 1
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Hunter Northern Cass W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 01 Hope-Page L 16-33 9-Man - Region 1
Sep 08 Fairmount W 30-0 9-Man - Region 1
Sep 12 Edgeley W 42-7 9-Man - Region 1
Sep 15 Milnor W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 22 Forman Sargent Central W 14-6 9-Man - Region 1
Sep 29 Hankinson L 18-20 9-Man - Region 1
Oct 06 Tower City Maple Valley W 28-20
Oct 13 Rogers North Central W 36-12 9-Man - Region 1
Oct 17 Towner L 8-14 9-Man First Round
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Hunter Northern Cass W 22-20 9-Man - Region 1
Sep 03 Page W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 10 Fairmount W 52-20 9-Man - Region 1
Sep 17 Milnor W 58-0 9-Man - Region 1
Sep 24 Forman Sargent Central W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 01 Hankinson L 8-28 9-Man - Region 1
Oct 08 open
Oct 12 Edgeley L 14-28 9-Man - Region 1
Oct 15 Rogers North Central W 48-20 9-Man - Region 1
Oct 19 Towner W 50-22 9-Man First Round
Oct 22 Buxton Central Valley L 14-24 9-Man Second Round
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Fairmount W 22-6
Sep 04 Forman Sargent Central W 0-0 ?
Sep 11 Strasburg W 44-14 9-Man - Region 5
Sep 18 Wishek W 0-0 9-Man - Region 5 ?
Sep 25 open
Sep 29 Edgeley L 20-30 9-Man - Region 5
Oct 02 Steele-Dawson W 39-6 9-Man - Region 5
Oct 09 Linton W 51-22 9-Man - Region 5
Oct 13 Napoleon L 16-34 9-Man - Region 5
Oct 20 Fessenden-Bowdon W 61-44 9-Man First Round
Oct 23 Rolette W 29-14 9-Man Second Round
Oct 30 Hatton L 0-38 9-Man Quarterfinal
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Fairmount W 40-12
Sep 05 Forman Sargent Central W 18-6
Sep 12 Strasburg W 41-6 9-Man - Region 5
Sep 19 Wishek W 40-6 9-Man - Region 5
Sep 26 open
Sep 30 Edgeley L 12-14 9-Man - Region 5
Oct 03 Steele-Dawson W 0-0 9-Man - Region 5 ?
Oct 10 Linton L 18-28 9-Man - Region 5
Oct 14 Napoleon W 27-8 9-Man - Region 5
Oct 21 Scranton L 6-48 9-Man First Round
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Fairmount W 30-16
Sep 06 Forman Sargent Central L 0-26
Sep 10 Strasburg L 14-32 9-Man - Region 6
Sep 13 open
Sep 20 Wishek L 0-20 9-Man - Region 6
Sep 27 Napoleon W 0-0 9-Man - Region 6 ?
Oct 04 Steele-Dawson L 0-20 9-Man - Region 6
Oct 11 Linton L 0-27 9-Man - Region 6
Oct 18 Edgeley L 6-40 9-Man - Region 6
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Fairmount W 36-6
Sep 01 Forman Sargent Central L 0-0 ?
Sep 05 Strasburg L 36-40 9-Man - Region 6
Sep 15 Wishek W 18-12 9-Man - Region 6
Sep 22 Napoleon W 30-0 9-Man - Region 6
Sep 29 Steele-Dawson W 46-6 9-Man - Region 6
Oct 06 Linton L 0-27 9-Man - Region 6
Oct 13 Edgeley W 26-8 9-Man - Region 6
Oct 17 open
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Fairmount W 34-6
Sep 02 Forman Sargent Central L 16-34
Sep 09 Linton L 0-0 9-Man - Region 6 ?
Sep 16 Napoleon W 42-8 9-Man - Region 6
Sep 23 Herreid (SD) L 18-33
Sep 30 Wishek L 12-20 9-Man - Region 6
Oct 07 Edgeley L 8-40 9-Man - Region 6
Oct 14 Steele-Dawson W 30-0 9-Man - Region 6
Oct 18 Strasburg L 0-0 9-Man - Region 6 ?
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Enderlin W 34-0
Sep 03 Forman Sargent Central L 0-41
Sep 10 Linton L 6-40 9-Man - Region 6
Sep 17 Napoleon W 0-0 9-Man - Region 6 ?
Sep 24 Herreid (SD) L 18-38
Oct 01 Wishek W 46-28 9-Man - Region 6
Oct 08 Edgeley L 14-42 9-Man - Region 6
Oct 12 Steele-Dawson W 24-16 9-Man - Region 6
Oct 19 Strasburg W 14-8 9-Man - Region 6
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Enderlin L 12-26
Sep 04 Forman Sargent Central L 0-29
Sep 11 Wishek L 0-0 9-Man - Region 6 ?
Sep 18 Strasburg L 15-36 9-Man - Region 6
Sep 25 Herreid (SD) L 0-42
Oct 02 Napoleon L 16-60 9-Man - Region 6
Oct 09 open
Oct 13 Edgeley L 18-26 9-Man - Region 6
Oct 20 Steele-Dawson W 45-0 9-Man - Region 6
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 open
Sep 06 Forman Sargent Central W 6-0
Sep 13 Wishek W 24-8 9-Man - Region 6
Sep 20 Strasburg L 6-26 9-Man - Region 6
Sep 27 Herreid (SD) L 8-30
Oct 04 Napoleon W 20-12 9-Man - Region 6
Oct 11 Ashley W 44-0 9-Man - Region 6
Oct 15 Edgeley W 18-12 9-Man - Region 6
Oct 22 Steele-Dawson W 52-14 9-Man - Region 6
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 LaMoure L 0-22 B - Region 1
Sep 07 Oakes W 22-6 B - Region 1
Sep 14 Casselton Central Cass L 6-18 B - Region 1
Sep 21 ????? 0-0
Sep 28 Forman Sargent Central W 42-0 B - Region 1
Oct 05 Enderlin W 42-6 B - Region 1
Oct 12 Kindred L 0-0 B - Region 1 ?
Oct 19 Fargo Oak Grove Lutheran L 26-28 B - Region 1
Oct 26 Lisbon L 12-33 B - Region 1
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Oakes L 6-15 B - Region 1
Sep 01 Casselton Central Cass W 13-6 B - Region 1
Sep 08 open
Sep 15 Forman Sargent Central W 39-0 B - Region 1
Sep 22 Enderlin W 12-6 B - Region 1
Sep 29 Kindred W 40-15 B - Region 1
Oct 06 Fargo Oak Grove Lutheran W 0-0 B - Region 1 ?
Oct 13 Lisbon W 32-7 B - Region 1
Oct 17 LaMoure L 6-50 B - Region 1
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Kulm L 21-28 9-Man - Region 1
Sep 02 Milnor W 33-14 9-Man - Region 1
Sep 09 Hankinson L 0-14 9-Man - Region 1
Sep 16 open
Sep 23 Wyndmere L 0-28 9-Man - Region 1
Sep 30 Waverly (SD) W 26-22
Oct 07 Gwinner North Sargent W 30-6 9-Man - Region 1
Oct 11 LaMoure L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 18 Edgeley W 18-8 9-Man - Region 1
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Kulm W 22-0 9-Man - Region 1
Sep 04 Milnor W 24-14 9-Man - Region 1
Sep 11 Hankinson L 12-34 9-Man - Region 1
Sep 18 Colfax Richland W 62-13 9-Man - Region 1
Sep 25 Wyndmere L 0-45 9-Man - Region 1
Oct 02 Cando W 22-0
Oct 09 Gwinner North Sargent W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 13 LaMoure L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 20 Edgeley L 8-40 9-Man - Region 1
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 05 Milnor W 30-12
Sep 12 Napoleon W 16-8
Sep 19 open
Sep 26 LaMoure L 6-12 Four-Rivers
Oct 03 Oakes L 0-16
Oct 10 Lisbon W 14-12 Four-Rivers
Oct 14 Kindred L 6-36 Four-Rivers
Oct 21 Forman Sargent Central W 22-12 Four-Rivers
Oct 24 Hankinson L 0-12
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 ????? 0-0
Aug 30 Milnor W 16-0
Sep 06 Lidgerwood W 40-6
Sep 13 Hankinson L 6-26
Sep 20 Gwinner North Sargent W 32-12 Four-Rivers
Sep 27 Lisbon W 14-8 Four-Rivers
Oct 04 Kindred L 6-20 Four-Rivers
Oct 11 Forman Sargent Central L 0-27 Four-Rivers
Oct 15 LaMoure W 14-0 Four-Rivers
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Hankinson W 12-9
Sep 07 Milnor W 42-0
Sep 14 Lisbon W 42-14
Sep 18 Ashley W 20-6
Sep 21 Forman Sargent Central W 35-22
Sep 28 Linton L 13-14
Oct 05 LaMoure L 20-26
Oct 09 Edgeley W 20-0
Oct 19 Gwinner North Sargent W 34-0
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Hankinson W 38-0
Sep 09 Milnor W 20-6
Sep 16 Lisbon W 20-0
Sep 23 Forman Sargent Central W 30-6
Sep 30 LaMoure W 26-6
Oct 07 Linton L 8-36
Oct 11 Edgeley W 40-8
Oct 14 Ashley W 18-12
Oct 25 Gwinner North Sargent W 41-12
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Hankinson W 14-12
Sep 10 Milnor W 18-0
Sep 17 Forman Sargent Central W 48-12
Sep 24 Frederick (SD) W 22-14
Oct 01 LaMoure W 18-0
Oct 08 Wishek W 28-6
Oct 12 Ashley W 16-6
Oct 15 Linton L 0-40
Oct 19 Edgeley L 6-14
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Hankinson L 16-26
Sep 11 Milnor W 30-16
Sep 18 ????? 0-0
Sep 25 Frederick (SD) L 0-14
Sep 29 Lidgerwood W 44-0
Oct 02 LaMoure W 32-8
Oct 09 Wyndmere L 14-20
Oct 16 Wishek W 38-14
Oct 20 Edgeley W 34-0
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Hankinson L 0-6
Sep 09 Milnor W 37-8
Sep 12 ????? 0-0
Sep 19 Forman Sargent Central L 10-30 Southeast
Sep 26 Edgeley W 20-6 Southeast
Sep 30 Lidgerwood W 36-16
Oct 03 Lisbon W 14-6 Southeast
Oct 10 LaMoure L 0-26 Southeast
Oct 17 Oakes L 8-34 Southeast
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 07 Forman Sargent Central L 0-8 Southeast
Sep 11 Milnor W 0-0 ?
Sep 14 LaMoure L 0-28 Southeast
Sep 18 Hankinson L 0-0 ?
Sep 21 Edgeley L 6-14 Southeast
Sep 28 Lisbon L 8-32 Southeast
Oct 05 Enderlin L 6-25 Southeast
Oct 12 Ashley W 18-12 Southeast
Oct 19 Oakes L 6-28 Southeast
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Leola (SD) L 0-14
Sep 08 LaMoure L 0-8 Southeast
Sep 12 Milnor W 20-0
Sep 15 Edgeley W 19-0 Southeast
Sep 22 Lisbon L 0-14 Southeast
Sep 29 Enderlin L 0-20 Southeast
Oct 06 Ashley L 8-22 Southeast
Oct 13 Oakes L 6-24 Southeast
Oct 20 Forman Sargent Central L 6-42 Southeast
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Leola (SD) W 20-0
Sep 09 Edgeley W 30-0 Southeast
Sep 16 Lisbon L 6-32 Southeast
Sep 23 Enderlin L 8-12 Southeast
Sep 30 Ashley L 0-30 Southeast
Oct 07 Oakes W 18-0 Southeast
Oct 14 Forman Sargent Central W 18-12 Southeast
Oct 21 LaMoure W 36-8 Southeast
Oct 25 open
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Leola (SD) L 6-16
Sep 10 Lisbon L 0-8 Southeast
Sep 17 Enderlin L 2-20 Southeast
Sep 24 Ashley L 8-48 Southeast
Oct 01 Oakes L 0-34 Southeast
Oct 08 Forman Sargent Central L 0-8 Southeast
Oct 15 LaMoure L 0-20 Southeast
Oct 22 Edgeley L 0-20 Southeast
Oct 29 open
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Jamestown JV L 12-20
Sep 05 Enderlin W 8-0 Southeast
Sep 12 Ashley L 0-21 Southeast
Sep 19 Oakes W 6-0 Southeast
Sep 26 Forman Sargent Central L 0-19 Southeast
Oct 03 LaMoure L 8-60 Southeast
Oct 10 Edgeley L 12-16 Southeast
Oct 14 Leola (SD) W 18-6
Oct 17 Lisbon L 8-26 Southeast
Oct 21 Wyndmere L 8-18