WYNDMERE WARRIORS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2018 0-8 .000 76-322 9
2017 12-0 1.000 539-186 * P 9
2016 7-3 .700 442-212 * P 9
2015 4-5 .444 281-237 P 9
2014 1-7 .125 176-266 9
2013 1-7 .125 138-279 9
2012 9-2 .818 365-140 * P 9
2011 10-2 .833 438-200 * P 9
2010 12-1 .923 600-218 * P 9
2009 9-1 .900 448-110 * P 9
2008 7-3 .700 293-181 * P 9
2007 7-3 .700 336-219 * P 9
2006 9-2 .818 263-144 * P
2005 7-3 .700 290-237 * P
2004 7-2 .778 271-154 * P 9
2003 10-1 .909 410-72 * P 9
2002 7-3 .700 270-96 * P
2001 1-8 .111 92-147
2000 4-4 .500 111-87
1999 4-3 .571 94-71 * P
1998 9-2 .818 297-80 * P 9
1997 9-2 .818 269-148 * P 9
1996 6-2 .750 215-77 * 9
1995 5-3 .625 161-106 * 9
1994 0-9 .000 18-309
1993 6-4 .600 137-93 * P
1992 12-0 1.000 407-71 * P 9
1991 7-2 .778 292-83 * P 9
1990 9-2 .818 347-121 * P 9
1989 8-2 .800 192-134 * P 9
1988 5-2 .714 71-26 * P 9
1987 12-0 1.000 370-59 * P 9
1986 8-2 .800 192-112 * P 9
1985 6-2 .750 198-74 * 9
1984 8-2 .800 278-117 * P 9
1983 7-1 .875 191-54 * 9
1982 11-1 .917 339-100 * P 9
1981 8-1 .889 182-66 * 9
1980 5-4 .556 159-99 *
1979 4-4 .500 151-110
1978 6-3 .667 130-126 *
1977 8-1 .889 177-70 *
1976 9-1 .900 372-91 * P
1975 11-1 .917 374-99 *
307-119 .721 36 of 44
   
CO-OP NAME HISTORY:
Wyndmere/Lidgerwood Warbirds   2010-
Wyndmere/Lidgerwood Warriors   1987-2009
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Lidgerwood Cardinals   1987-
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Hankinson 36 23-13 .639 2018
Milnor 26 24-2 .913 2004
Colfax Richland 24 20-4 .833 2018
LaMoure 24 12-12 .500 2018
Forman Sargent Central 20 16-4 .800 2016
Enderlin 18 15-3 .833 2006
Oakes 16 10-6 .625 2018
Wishek 14 10-4 .714 2014
Hillsboro 13 7-6 .538 2012
Lidgerwood 12 11-1 .917 1986
Fairmount 10 9-1 .900 2003
Kindred 10 8-2 .800 2006
Hope-Page 9 7-2 .778 2018
Lisbon 9 5-4 .556 1994
Northwood 9 7-2 .778 2018
Casselton Central Cass 8 4-4 .500 1994
Cooperstown Griggs County Central 8 6-2 .750 2008
Ellendale 8 8-0 1.000 2012
Fargo Oak Grove Lutheran 8 4-4 .500 2014
Mayville-Portland-Clifford-Galesburg 8 6-2 .750 2018
Rogers North Central 8 8-0 1.000 1998
Napoleon 7 2-5 .286 2014
Arthur Dakota 6 6-0 1.000 1990
Carrington 6 1-5 .167 2002
Edgeley 6 6-0 1.000 2012
Hunter Northern Cass 6 5-1 .833 2008
Page 7 5-2 .714 1998
Tower City Maple Valley 6 5-1 .833 2004
Cavalier 5 2-3 .400 2017
Gwinner North Sargent 5 5-0 1.000 1990
Strasburg 5 2-3 .400 2015
Thompson 5 4-1 .833 2018
Buxton Central Valley 4 2-2 .500 2010
Fessenden-Bowdon 4 4-0 1.000 2010
Linton 4 0-4 .000 2006
Rosholt (SD) 4 4-0 1.000 1996
Park River 3 2-1 .667 2002
Steele-Dawson 3 3-0 1.000 2009
Bismarck Shiloh Christian 2 1-1 .500 2017
Climax (MN) 2 2-0 1.000 1990
Hettinger 2 0-2 .000 2016
Kulm 2 2-0 1.000 1988
Lakota 2 2-0 1.000 1997
New Rockford-Sheyenne 2 2-0 1.000 2017
Rolette 2 1-1 .500 1997
Rolla 2 1-1 .500 1992
Ulen-Hitterdal (MN) 2 2-0 1.000 2010
Walhalla 2 1-1 .500 2016
Wimbledon Barnes County North 2 2-0 1.000 2008
Ashley 1 1-0 1.000 1991
Breckenridge (MN) JV 1 1-0 1.000 1978
Chaffee 1 1-0 1.000 1982
Cooperstown 1 0-1 .000 1984
Edinburg 1 1-0 1.000 1998
Elgin 1 1-0 1.000 1987
Hatton 1 1-0 1.000 1997
Hope 1 1-0 1.000 1982
Larimore 1 1-0 1.000 2006
Leeds 1 0-1 .000 1990
Maddock 1 1-0 1.000 1987
Mayville-Portland 1 0-1 .000 1976
McVille 1 0-1 .000 1991
New England 1 1-0 1.000 2004
New Rockford 1 0-1 .000 2003
Sherwood 1 0-1 .000 1982
Towner 1 1-0 1.000 1992
Underwood 1 1-0 1.000 1987
Washburn 1 0-1 .000 2002
Wilmot (SD) 1 1-0 1.000 1984
TOTALS 307-119 .721
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Fairmount 0-0 9-Man - Region 1
Aug 30 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg 0-0 9-Man - Region 1
Sep 06 Colfax Richland 0-0 9-Man - Region 1
Sep 13 LaMoure 0-0 9-Man - Region 1
Sep 20 Larimore 0-0
Sep 27 Enderlin 0-0 9-Man - Region 1
Oct 04 Hope-Page 0-0 9-Man - Region 1
Oct 11 Cooperstown Griggs County Central 0-0 9-Man - Region 1
Oct 18 Hankinson 0-0 9-Man - Region 1
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 17 LaMoure L 0-35
Aug 24 Oakes L 14-57
Aug 31 Northwood L 12-40 9-Man - Region 1
Sep 07 Hope-Page L 22-44 9-Man - Region 1
Sep 14 Colfax Richland L 0-30 9-Man - Region 1
Sep 21 Hankinson L 0-38 9-Man - Region 1
Sep 28 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 22-30 9-Man - Region 1
Oct 05 Thompson L 6-48 9-Man - Region 1
Oct 09 open
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 18 LaMoure W 47-12
Aug 25 Oakes W 27-0
Sep 01 Northwood W 42-0 9-Man - Region 1
Sep 08 Hope-Page W 49-14 9-Man - Region 1
Sep 15 Colfax Richland W 56-14 9-Man - Region 1
Sep 22 Hankinson W 45-22 9-Man - Region 1
Sep 29 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 50-19 9-Man - Region 1
Oct 06 Thompson W 30-21 9-Man - Region 1
Oct 10 open
Oct 20 New Rockford-Sheyenne W 56-16 9-Man Second Round
Oct 27 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 41-8 9-Man Quarterfinal
Nov 03 Cavalier W 36-34 9-Man Semifinal
Nov 10 Bismarck Shiloh Christian W 60-26 9-Man Final
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 19 Hettinger L 44-54
Aug 26 Northwood W 33-12 9-Man - Region 1
Sep 02 Hankinson L 22-24 9-Man - Region 1
Sep 09 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 58-20 9-Man - Region 1
Sep 16 LaMoure W 46-0 9-Man - Region 1
Sep 23 Forman Sargent Central W 55-12 9-Man - Region 1
Sep 30 Hope-Page W 52-6 9-Man - Region 1
Oct 07 Colfax Richland W 42-14 9-Man - Region 1
Oct 11 open
Oct 14 Walhalla W 49-24 9-Man First Round
Oct 21 Bismarck Shiloh Christian L 41-46 9-Man Second Round
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Hettinger L 12-34
Aug 28 Northwood W 34-12 9-Man - Region 1
Sep 04 Hankinson L 0-12 9-Man - Region 1
Sep 11 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 63-0 9-Man - Region 1
Sep 18 LaMoure L 34-40 9-Man - Region 1
Sep 25 Forman Sargent Central W 57-20 9-Man - Region 1
Oct 02 Hope-Page W 47-26 9-Man - Region 1
Oct 09 Colfax Richland L 20-63 9-Man - Region 1
Oct 13 open
Oct 16 Strasburg L 14-30 9-Man First Round
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Colfax Richland L 0-48 9-Man - Region 1
Aug 29 Fargo Oak Grove Lutheran L 28-36 9-Man - Region 1
Sep 05 LaMoure L 16-28 9-Man - Region 1
Sep 12 Forman Sargent Central W 52-26 9-Man - Region 1
Sep 19 Hankinson L 8-30 9-Man - Region 1
Sep 26 open
Oct 03 Napoleon L 26-28 9-Man - Region 1
Oct 10 Wishek L 18-36 9-Man - Region 1
Oct 17 Strasburg L 28-34 9-Man - Region 1
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Colfax Richland L 28-43 9-Man - Region 1
Aug 30 Fargo Oak Grove Lutheran W 24-16 9-Man - Region 1
Sep 06 LaMoure L 16-42 9-Man - Region 1
Sep 13 Forman Sargent Central L 14-26 9-Man - Region 1
Sep 20 Hankinson L 6-36 9-Man - Region 1
Sep 27 open
Oct 04 Napoleon L 8-22 9-Man - Region 1
Oct 11 Wishek L 14-40 9-Man - Region 1
Oct 18 Strasburg L 28-54 9-Man - Region 1
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Wishek W 30-14 9-Man - Region 1
Aug 24 Ellendale W 64-14 9-Man - Region 1
Aug 31 Edgeley W 47-0 9-Man - Region 1
Sep 07 Hankinson W 12-6 9-Man - Region 1
Sep 14 Colfax Richland W 38-14 9-Man - Region 1
Sep 21 Forman Sargent Central W 16-14 9-Man - Region 1
Sep 28 LaMoure L 14-26 9-Man - Region 1
Oct 05 Strasburg W 55-0 9-Man - Region 1
Oct 12 Napoleon W 30-6 9-Man - Region 1
Oct 19 Hillsboro W 27-0 9-Man First Round
Oct 26 Cavalier L 32-46 9-Man Quarterfinal
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Wishek W 42-14 9-Man - Region 1
Aug 26 Ellendale W 56-14 9-Man - Region 1
Sep 02 Edgeley W 24-0 9-Man - Region 1
Sep 09 Hankinson W 24-8 9-Man - Region 1
Sep 16 Colfax Richland W 52-18 9-Man - Region 1
Sep 23 Forman Sargent Central W 40-14 9-Man - Region 1
Sep 30 LaMoure W 34-26 9-Man - Region 1
Oct 07 Strasburg W 44-14 9-Man - Region 1
Oct 14 Napoleon L 6-16 9-Man - Region 1
Oct 21 Hillsboro W 36-14 9-Man First Round
Oct 28 Cavalier W 66-42 9-Man Quarterfinal
Nov 04 Napoleon L 14-20 9-Man Semifinal
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Hillsboro L 20-22 9-Man - Region 2
Sep 03 Hankinson W 46-6 9-Man - Region 2
Sep 10 Ulen-Hitterdal (MN) W 20-6
Sep 17 Wishek W 60-20
Sep 24 Hope-Page W 56-28 9-Man - Region 2
Oct 01 Buxton Central Valley W 54-16 9-Man - Region 2
Oct 08 Colfax Richland W 50-30 9-Man - Region 2
Oct 12 Forman Sargent Central W 62-12 9-Man - Region 2
Oct 15 New Rockford-Sheyenne W 52-12 9-Man First Round
Oct 22 Napoleon W 36-24 9-Man Second Round
Oct 29 Hillsboro W 50-8 9-Man Quarterfinal
Nov 05 Thompson W 40-22 9-Man Semifinal
Nov 12 Fessenden-Bowdon W 54-12 9-Man Final
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 open
Sep 01 Hillsboro W 34-6 9-Man - Region 2
Sep 04 Hankinson W 43-8 9-Man - Region 2
Sep 11 Ulen-Hitterdal (MN) W 49-6
Sep 18 Wishek W 56-6
Sep 25 Hope-Page W 50-8 9-Man - Region 2
Oct 02 Buxton Central Valley W 52-26 9-Man - Region 2
Oct 09 Colfax Richland W 68-0 9-Man - Region 2
Oct 16 Forman Sargent Central W 52-16 9-Man - Region 2
Oct 23 Steele-Dawson W 38-12 9-Man Second Round
Oct 30 Hillsboro L 6-22 9-Man Quarterfinal
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Oakes L 27-29
Sep 05 Hunter Northern Cass W 13-12 9-Man - Region 2
Sep 12 Colfax Richland W 20-6 9-Man - Region 2
Sep 19 Hillsboro L 0-40 9-Man - Region 2
Sep 26 Hankinson W 22-6 9-Man - Region 2
Oct 03 Cooperstown Griggs County Central W 46-18 9-Man - Region 2
Oct 10 Hope-Page W 47-6 9-Man - Region 2
Oct 17 Wimbledon Barnes County North W 42-12 9-Man - Region 2
Oct 24 Wishek W 56-14 9-Man Second Round
Oct 31 Napoleon L 20-38 9-Man Quarterfinal
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Oakes W 38-22
Aug 31 Hunter Northern Cass W 40-0 9-Man - Region 2
Sep 07 Colfax Richland W 28-22 9-Man - Region 2
Sep 14 Hillsboro L 20-21 9-Man - Region 2
Sep 21 Hankinson W 36-35 9-Man - Region 2
Sep 28 Cooperstown Griggs County Central W 33-8 9-Man - Region 2
Oct 05 Hope-Page L 14-38 9-Man - Region 2
Oct 12 Wimbledon Barnes County North W 47-8 9-Man - Region 2
Oct 16 Oakes W 46-29 9-Man First Round
Oct 19 Walhalla L 34-36 9-Man Second Round
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 open
Aug 25 Thompson W 40-26
Sep 01 Enderlin W 32-0 A - Region 1
Sep 08 Wishek W 36-14 A - Region 1
Sep 15 Steele-Dawson W 41-0 A - Region 1
Sep 22 Hankinson W 14-13 A - Region 1
Sep 29 Linton L 21-48 A - Region 1
Oct 06 LaMoure W 14-7 A - Region 1
Oct 13 Kindred W 27-0 A - Region 1
Oct 20 Hunter Northern Cass W 20-8 Class A First Round
Oct 27 Larimore W 18-6 Class A Quarterfinal
Nov 03 Linton L 0-22 Class A Semifinal
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Thompson W 28-26
Sep 02 Milnor W 53-12 A - Region 1
Sep 09 Wishek L 8-34 A - Region 1
Sep 16 Steele-Dawson W 19-18 A - Region 1
Sep 23 Hankinson W 58-6 A - Region 1
Sep 30 Linton L 7-33 A - Region 1
Oct 07 LaMoure W 39-14 A - Region 1
Oct 14 Kindred W 33-14 A - Region 1
Oct 21 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 32-29 Class A First Round
Oct 28 Cavalier L 13-51 Class A Quarterfinal
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 New England W 42-28
Sep 03 Enderlin W 54-6 9-Man - Region 1
Sep 10 Milnor W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 17 Hankinson W 26-8 9-Man - Region 1
Sep 21 Colfax Richland W 42-17 9-Man - Region 1
Sep 24 Tower City Maple Valley L 20-41 9-Man - Region 1
Oct 01 Forman Sargent Central W 34-12 9-Man - Region 1
Oct 08 Ellendale W 40-0 9-Man - Region 1
Oct 12 open
Oct 15 Buxton Central Valley L 13-42 9-Man First Round
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Milnor W 35-6 9-Man - Region 1
Sep 05 Tower City Maple Valley W 48-0 9-Man - Region 1
Sep 12 Forman Sargent Central W 41-0 9-Man - Region 1
Sep 19 Hankinson W 48-0 9-Man - Region 1
Sep 23 Ellendale W 50-0 9-Man - Region 1
Sep 26 Enderlin W 43-0 9-Man - Region 1
Oct 03 Colfax Richland W 43-0 9-Man - Region 1
Oct 10 Fairmount W 49-6 9-Man - Region 1
Oct 14 open
Oct 24 Hope-Page W 28-6 9-Man Second Round
Oct 31 Fessenden-Bowdon W 19-14 9-Man Quarterfinal
Nov 07 New Rockford L 6-40 9-Man Semifinal
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Park River W 26-0
Sep 06 Northwood W 43-12
Sep 13 Cooperstown Griggs County Central W 48-0 A - Region 1
Sep 20 Fargo Oak Grove Lutheran W 48-3 A - Region 1
Sep 27 Hillsboro W 47-0 A - Region 1
Oct 04 Carrington L 14-20 A - Region 1
Oct 11 Oakes W 16-8 A - Region 1
Oct 18 Enderlin W 2-0 F
Oct 22 LaMoure L 13-27 A - Region 1
Oct 25 Washburn L 13-26 Class A First Round
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Park River L 0-0 ?
Aug 31 Northwood L 7-14
Sep 07 Cooperstown Griggs County Central L 0-24 A - Region 1
Sep 14 Fargo Oak Grove Lutheran L 8-16 A - Region 1
Sep 21 Hillsboro L 20-21 A - Region 1
Sep 28 Carrington L 0-28 A - Region 1
Oct 05 Oakes L 0-16 A - Region 1
Oct 09 Enderlin W 37-7 A - Region 1
Oct 12 LaMoure L 20-21 A - Region 1
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Park River W 27-8
Sep 01 Northwood W 22-14
Sep 08 Hillsboro L 6-12 A - Region 1
Sep 15 Cooperstown Griggs County Central W 28-16 A - Region 1
Sep 22 Enderlin L 0-7 A - Region 1
Sep 29 LaMoure L 0-0 A - Region 1 ?
Oct 06 Carrington L 0-14 A - Region 1
Oct 10 Fargo Oak Grove Lutheran W 28-16 A - Region 1
Oct 13 Oakes 0-0 A - Region 1
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 ????? 0-0
Sep 03 ????? 0-0
Sep 10 Hillsboro W 0-0 A - Region 1 ?
Sep 17 Cooperstown Griggs County Central W 22-0 A - Region 1
Sep 24 Enderlin W 37-0 A - Region 1
Oct 01 LaMoure L 0-0 A - Region 1 ?
Oct 08 Carrington L 14-35 A - Region 1
Oct 12 Fargo Oak Grove Lutheran 0-0 A - Region 1
Oct 15 Oakes W 8-6 A - Region 1
Oct 22 Carrington L 13-36 Class A First Round
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 open
Sep 04 Wishek W 42-0
Sep 11 Hunter Northern Cass L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 18 Forman Sargent Central W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 25 Fessenden-Bowdon W 38-8
Oct 02 Fairmount W 44-8 9-Man - Region 1
Oct 06 Rogers North Central W 26-8 9-Man - Region 1
Oct 09 Milnor W 29-0 9-Man - Region 1
Oct 16 Page W 30-14 9-Man - Region 1
Oct 20 Hunter Northern Cass W 39-8 9-Man First Round
Oct 23 Edinburg W 28-8 9-Man Second Round
Oct 30 Buxton Central Valley L 21-26 9-Man Quarterfinal
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Rogers North Central W 44-0 9-Man - Region 1
Sep 05 Wishek W 39-28
Sep 12 Hunter Northern Cass W 34-6 9-Man - Region 1
Sep 19 Forman Sargent Central L 14-32 9-Man - Region 1
Sep 26 Fessenden-Bowdon W 50-12
Oct 03 Fairmount W 38-0 9-Man - Region 1
Oct 10 open
Oct 14 Milnor W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 17 Page W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 21 Lakota W 29-6 9-Man First Round
Oct 24 Hatton W 15-12 9-Man Second Round
Oct 31 Rolette L 6-52 9-Man Quarterfinal
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 open
Sep 06 Wishek W 16-0
Sep 13 Hankinson L 26-38 9-Man - Region 1
Sep 20 Rosholt (SD) W 50-0
Sep 27 Fairmount W 36-6 9-Man - Region 1
Oct 04 Rogers North Central W 33-0 9-Man - Region 1
Oct 11 Enderlin W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 15 Milnor W 36-14 9-Man - Region 1
Oct 22 Forman Sargent Central L 18-19 9-Man - Region 1
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Sep 01 Wishek L 14-32
Sep 08 Hankinson L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 15 Rosholt (SD) W 20-0
Sep 22 Fairmount W 33-0 9-Man - Region 1
Sep 29 Rogers North Central W 40-6 9-Man - Region 1
Oct 06 Enderlin W 16-14 9-Man - Region 1
Oct 13 Milnor L 0-22 9-Man - Region 1
Oct 17 Forman Sargent Central W 38-32 9-Man - Region 1
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Cooperstown Griggs County Central L 0-38 B - Region 1
Sep 02 Lisbon L 6-34 B - Region 1
Sep 09 Kindred L 0-26 B - Region 1
Sep 16 Carrington L 0-33 B - Region 1
Sep 23 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-34 B - Region 1
Sep 30 Casselton Central Cass L 6-48 B - Region 1
Oct 07 LaMoure L 6-23 B - Region 1
Oct 14 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-40 B - Region 1
Oct 18 Oakes L 0-33 B - Region 1
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Cooperstown Griggs County Central W 30-6 B - Region 1
Sep 03 Lisbon L 6-12 B - Region 1
Sep 10 Kindred W 14-0 B - Region 1
Sep 17 Carrington W 22-6 B - Region 1
Sep 24 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 15-7 B - Region 1
Oct 01 Casselton Central Cass L 2-14 B - Region 1
Oct 08 LaMoure L 6-7 B - Region 1
Oct 12 Fargo Oak Grove Lutheran W 0-0 B - Region 1 ?
Oct 19 Oakes W 28-8 B - Region 1
Oct 22 Cavalier L 14-33 Class B First Round
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 open
Sep 04 Wishek W 29-0
Sep 11 Rogers North Central W 50-3 9-Man - Region 1
Sep 18 Enderlin W 51-6 9-Man - Region 1
Sep 25 Tower City Maple Valley W 52-6 9-Man - Region 1
Oct 02 Forman Sargent Central W 42-0 9-Man - Region 1
Oct 09 Milnor W 28-0 9-Man - Region 1
Oct 13 Hankinson W 13-12 9-Man - Region 1
Oct 20 Edgeley W 45-0
Oct 27 Page W 26-6 9-Man First Round
Oct 30 Rolla W 32-6 9-Man Quarterfinal
Nov 06 Rolette W 19-14 9-Man Semifinal
Nov 13 Towner W 20-18 9-Man Final
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Edgeley W 12-0
Sep 06 Ashley W 49-0
Sep 13 Rogers North Central W 20-14 9-Man - Region 1
Sep 20 Enderlin W 42-14 9-Man - Region 1
Sep 27 Tower City Maple Valley W 45-0 9-Man - Region 1
Oct 04 Forman Sargent Central W 42-6 9-Man - Region 1
Oct 11 Milnor W 40-0 9-Man - Region 1
Oct 15 Hankinson L 22-27 9-Man - Region 1
Oct 22 open
Nov 05 McVille L 20-22 9-Man First Round
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Climax (MN) W 49-16
Sep 07 Rogers North Central W 38-0 9-Man - Region 1
Sep 14 Page W 22-12 9-Man - Region 1
Sep 21 Tower City Maple Valley W 42-6 9-Man - Region 1
Sep 28 Arthur Dakota W 38-6 9-Man - Region 1
Oct 05 Milnor W 49-0 9-Man - Region 1
Oct 12 Hankinson L 6-31 9-Man - Region 1
Oct 16 Gwinner North Sargent W 12-0 9-Man - Region 1
Oct 23 Forman Sargent Central W 47-0
Oct 30 Northwood W 24-20 9-Man First Round
Nov 02 Leeds L 20-30 9-Man Quarterfinal
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Sep 01 Climax (MN) W 16-0
Sep 08 Rogers North Central W 16-8 9-Man - Region 1
Sep 15 Page L 8-49 9-Man - Region 1
Sep 22 Tower City Maple Valley W 14-12 9-Man - Region 1
Sep 29 Arthur Dakota W 20-6 9-Man - Region 1
Oct 06 Milnor W 38-0 9-Man - Region 1
Oct 13 Hankinson W 14-7 9-Man - Region 1
Oct 17 Gwinner North Sargent W 30-14 9-Man - Region 1
Oct 24 Northwood W 30-6 9-Man First Round
Oct 27 Rolla L 6-32 9-Man Quarterfinal
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Sep 02 LaMoure W 6-0 9-Man - Region 1
Sep 09 Milnor W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Sep 16 Edgeley W 41-8 9-Man - Region 1
Sep 23 Ellendale W 28-0 9-Man - Region 1
Sep 30 Kulm W 18-6 9-Man - Region 1
Oct 07 Hankinson L 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 11 open
Oct 18 Gwinner North Sargent 0-0 9-Man - Region 1
Oct 25 Page L 6-12 9-Man First Round
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 open
Sep 04 LaMoure W 24-12 9-Man - Region 1
Sep 11 Milnor W 55-6 9-Man - Region 1
Sep 18 Edgeley W 20-0 9-Man - Region 1
Sep 25 Ellendale W 45-0 9-Man - Region 1
Oct 02 Kulm W 47-0 9-Man - Region 1
Oct 09 Hankinson W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 13 Colfax Richland W 46-0 9-Man - Region 1
Oct 20 Gwinner North Sargent W 0-0 9-Man - Region 1 ?
Oct 27 Page W 29-14 9-Man First Round
Oct 30 Maddock W 39-7 9-Man Quarterfinal
Nov 06 Underwood W 38-6 9-Man Semifinal
Nov 13 Elgin W 27-14 9-Man Final
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Gwinner North Sargent W 46-6
Sep 05 LaMoure L 0-24
Sep 12 Forman Sargent Central W 26-20
Sep 19 Lisbon W 41-0
Sep 26 Milnor W 40-0 Wild-Rice
Oct 03 Hankinson W 20-16 Wild-Rice
Oct 10 Colfax Richland W 0-0 Wild-Rice ?
Oct 14 Lidgerwood W 0-0 Wild-Rice ?
Oct 21 Enderlin W 19-18 Wild-Rice
Oct 28 Linton L 0-28 9-Man First Round
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 LaMoure W 28-6
Sep 06 Forman Sargent Central L 0-0 ?
Sep 13 Lisbon W 35-0
Sep 20 Hankinson L 6-36 Wild-Rice
Sep 27 Colfax Richland W 43-0 Wild-Rice
Oct 04 Lidgerwood W 33-6 Wild-Rice
Oct 11 Enderlin W 20-18 Wild-Rice
Oct 15 Milnor W 33-8 Wild-Rice
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Rosholt (SD) W 27-0
Sep 07 Arthur Dakota W 32-6
Sep 14 LaMoure W 26-20
Sep 18 Wilmot (SD) W 43-0
Sep 28 Colfax Richland W 41-8 Wild-Rice
Oct 05 Lidgerwood W 35-8 Wild-Rice
Oct 12 Enderlin L 16-26 Wild-Rice
Oct 19 Milnor W 36-12 Wild-Rice
Oct 23 Hankinson W 22-8 Wild-Rice
Oct 30 Cooperstown L 0-29 9-Man Quarterfinal
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Rosholt (SD) W 18-0
Sep 09 Arthur Dakota W 22-6
Sep 16 Milnor W 22-8 Wild-Rice
Sep 23 Enderlin L 6-22 Wild-Rice
Sep 30 Lidgerwood W 33-6 Wild-Rice
Oct 07 Colfax Richland W 41-0 Wild-Rice
Oct 14 open
Oct 18 LaMoure W 21-6
Oct 25 Hankinson W 28-6 Wild-Rice
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Chaffee W 47-6
Sep 10 Arthur Dakota W 14-8
Sep 17 Enderlin W 14-0 Wild-Rice
Sep 24 Lidgerwood W 24-0 Wild-Rice
Oct 01 Fairmount W 16-8 Wild-Rice
Oct 08 Colfax Richland W 51-8 Wild-Rice
Oct 15 LaMoure W 27-0
Oct 19 Hankinson W 39-8 Wild-Rice
Oct 26 Milnor W 34-14 Wild-Rice
Nov 02 Lakota W 40-14 9-Man Quarterfinal
Nov 05 Hope W 15-14 9-Man Semifinal
Nov 12 Sherwood L 18-20 9-Man Final
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Arthur Dakota W 12-6
Sep 15 LaMoure W 14-6
Sep 18 Lidgerwood W 41-8 Wild-Rice
Sep 25 Fairmount L 0-18 Wild-Rice
Oct 02 Colfax Richland W 18-0 Wild-Rice
Oct 09 Ellendale W 20-14
Oct 16 Hankinson W 14-6 Wild-Rice
Oct 20 Milnor W 49-8 Wild-Rice
Oct 27 Enderlin W 14-0 Wild-Rice
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Lisbon W 20-14
Sep 05 Kindred L 13-16 Wild-Rice
Sep 09 Forman Sargent Central W 20-8
Sep 12 Oakes L 0-20
Sep 19 Milnor W 30-6 Wild-Rice
Sep 26 Hankinson W 21-6 Wild-Rice
Oct 03 Fargo Oak Grove Lutheran L 8-22 Wild-Rice
Oct 10 Casselton Central Cass L 0-0 Wild-Rice ?
Oct 17 Lidgerwood W 47-7 Wild-Rice
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Lisbon L 16-18
Sep 07 ????? 0-0
Sep 11 Oakes L 6-26
Sep 14 Hillsboro W 14-6
Sep 21 Lidgerwood W 33-6 Wild-Rice
Sep 28 Milnor W 33-0 Wild-Rice
Oct 05 Hankinson L 20-22 Wild-Rice
Oct 12 Casselton Central Cass L 0-32 Wild-Rice
Oct 16 Kindred W 29-0 Wild-Rice
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Lisbon L 0-16
Sep 08 Milnor L 12-22
Sep 12 Oakes W 7-0
Sep 15 Breckenridge (MN) JV W 13-0
Sep 22 Kindred W 22-14 Wild-Rice
Sep 29 Casselton Central Cass W 34-28 Wild-Rice
Oct 06 Hankinson L 0-28 Wild-Rice
Oct 13 Milnor W 22-0 Wild-Rice
Oct 17 Lidgerwood W 20-18 Wild-Rice
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Lisbon W 20-2  
Sep 09 Casselton Central Cass W 0-0 Wild-Rice ?
Sep 16 Milnor W 20-14 Wild-Rice
Sep 20 Oakes W 35-6
Sep 23 Kindred W 20-6 Wild-Rice
Sep 30 Colfax Richland W 30-0 Wild-Rice
Oct 07 Lidgerwood L 12-14 Wild-Rice
Oct 14 Fairmount W 20-12 Wild-Rice
Oct 18 Hankinson W 20-16 Wild-Rice
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Lisbon W 48-0
Sep 07 Oakes W 22-16
Sep 10 Hankinson W 40-0 Wild-Rice
Sep 17 Fairmount W 38-14 Wild-Rice
Sep 24 Lidgerwood W 36-14 Wild-Rice
Oct 01 Colfax Richland W 49-6 Wild-Rice
Oct 08 Kindred W 47-6 Wild-Rice
Oct 15 Milnor W 53-0 Wild-Rice
Oct 19 Casselton Central Cass W 32-8 Wild-Rice
Nov 05 Mayville-Portland L 7-27 Class B Semifinal
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Enderlin W 34-3
Sep 02 Casselton Central Cass W 42-8
Sep 05 Gwinner North Sargent W 57-7 Wild-Rice
Sep 12 Milnor W 33-14 Wild-Rice
Sep 19 Kindred W 14-6 Wild-Rice
Sep 26 Colfax Richland W 46-8 Wild-Rice
Oct 03 Lidgerwood W 32-0 Wild-Rice
Oct 07 Oakes W 42-7
Oct 10 Fairmount W 28-26 Wild-Rice
Oct 17 Hankinson W 22-0 Wild-Rice
Oct 21 Ellendale W 18-8
Oct 24 LaMoure L 6-12