NORTHWOOD TROJANS
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2018 3-5 .375 257-302 9
2017 3-5 .375 246-309 9
2016 4-5 .444 248-253 P 9
2015 4-4 .500 170-196 9
2014 6-3 .667 343-173 * P 9
2013 6-3 .667 324-182 * P 9
2012 0-8 .000 131-325
2011 3-5 .375 136-255
2010 1-7 .125 90-268
2009 2-6 .250 116-280
2008 1-7 .125 139-211
2007 3-6 .333 147-189 P
2006 6-4 .600 178-155 * P
2005 7-3 .700 224-95 * P
2004 2-7 .222 66-208
2003 1-8 .111 59-167
2002 2-7 .222 78-264
2001 1-8 .111 58-205
2000 1-5 .167 41-121
1999 0-5 .000 49-115
1998 2-4 .333 128-180 9
1997 2-5 .286 104-180 9
1996 2-4 .333 36-140 9
1995 2-4 .333 90-154 9
1994 6-3 .667 227-144 * 9
1993 5-3 .625 216-126 * 9
1992 0-8 .000 100-213 9
1991 4-5 .444 140-184 9
1990 7-1 .875 298-109 * P 9
1989 8-1 .889 284-108 * P 9
1988 6-3 .667 194-133 * 9
1987 8-3 .727 256-149 * P 9
1986 9-1 .900 403-110 * P 9
1985 13-0 1.000 199-28 * P 9
1984 4-5 .444 206-268 9
1983 3-5 .375 148-186 9
1982 5-3 .625 110-96 * 9
1981 6-3 .667 236-116 * 9
1980 7-2 .778 283-165 * P 9
1979 4-3 .571 132-65 9
1978 4-5 .444 95-152
1977 1-8 .111 70-255
1976 4-2 .667 133-74
1975 6-3 .667 258-103 *
42-66 .392 16 of 44
   
CO-OP NAME HISTORY:
Hatton/Northwood Thunder   1999-
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Hatton Flyers   1999-
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Park River 0-0
Aug 30 Langdon 0-0
Sep 06 Oakes 0-0 A - Region 1
Sep 13 Ellendale 0-0 A - Region 1
Sep 20 Hunter Northern Cass 0-0 A - Region 1
Sep 27 Fargo Oak Grove Lutheran 0-0 A - Region 1
Oct 04 Milnor 0-0 A - Region 1
Oct 11 Lisbon 0-0 A - Region 1
Oct 18 Thompson 0-0 A - Region 1
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 17 Lakota W 66-12
Aug 24 Thompson L 18-52 9-Man - Region 1
Aug 31 Wyndmere W 40-12 9-Man - Region 1
Sep 07 Towner W 50-48
Sep 14 Hope-Page L 25-40 9-Man - Region 1
Sep 21 Colfax Richland L 28-54 9-Man - Region 1
Sep 28 Hankinson L 6-28 9-Man - Region 1
Oct 05 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 24-56 9-Man - Region 1
Oct 09 open
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 18 Lakota W 38-36
Aug 25 Thompson L 14-50 9-Man - Region 1
Sep 01 Wyndmere L 0-42 9-Man - Region 1
Sep 08 Towner L 26-40
Sep 15 Hope-Page W 34-14 9-Man - Region 1
Sep 22 Colfax Richland W 70-27 9-Man - Region 1
Sep 29 Hankinson L 20-42 9-Man - Region 1
Oct 06 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 44-58 9-Man - Region 1
Oct 10 open
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 19 Inkster Midway W 54-20
Aug 26 Wyndmere L 12-33 9-Man - Region 1
Sep 02 LaMoure W 45-20 9-Man - Region 1
Sep 09 Colfax Richland L 20-40 9-Man - Region 1
Sep 16 Hankinson L 6-36 9-Man - Region 1
Sep 23 Hope-Page W 42-26 9-Man - Region 1
Sep 30 Forman Sargent Central W 49-16 9-Man - Region 1
Oct 07 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-12 9-Man - Region 1
Oct 11 open
Oct 14 Cavalier L 20-50 9-Man First Round
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 Inkster Midway W 56-8
Aug 28 Wyndmere L 12-34 9-Man - Region 1
Sep 04 LaMoure L 0-44 9-Man - Region 1
Sep 11 Colfax Richland L 20-66 9-Man - Region 1
Sep 18 Hankinson L 7-36 9-Man - Region 1
Sep 25 Hope-Page W 7-2 9-Man - Region 1
Oct 02 Forman Sargent Central W 36-6 9-Man - Region 1
Oct 09 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 32-0 9-Man - Region 1
Oct 13 open
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Hope-Page W 42-8 9-Man - Region 2
Aug 29 New Rockford-Sheyenne W 48-12 9-Man - Region 2
Sep 05 Thompson W 34-14 9-Man - Region 2
Sep 12 open
Sep 19 Hoople Valley-Edinburg W 49-12 9-Man - Region 2
Sep 26 Fort Totten Four Winds W 62-6 9-Man - Region 2
Oct 03 Cavalier L 7-44 9-Man - Region 2
Oct 10 Leeds W 49-6 9-Man - Region 2
Oct 17 Cando North Star L 24-27 9-Man - Region 2
Oct 24 Colfax Richland L 28-44 9-Man First Round
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Hope-Page L 18-22 9-Man - Region 2
Aug 30 New Rockford-Sheyenne W 35-14 9-Man - Region 2
Sep 06 Thompson W 46-22 9-Man - Region 2
Sep 13 open
Sep 20 Colfax Richland W 52-28
Sep 27 Fort Totten Four Winds W 57-0 9-Man - Region 2
Oct 04 Cavalier L 0-26 9-Man - Region 2
Oct 11 Leeds W 35-0 9-Man - Region 2
Oct 18 Cando North Star W 61-14 9-Man - Region 2
Oct 25 Wishek L 20-22 9-Man First Round
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 21-34
Aug 31 Westhope L 14-36 A - Region 2
Sep 07 Park River L 6-50 A - Region 2
Sep 14 Harvey L 18-20 A - Region 2
Sep 21 Langdon L 8-40 A - Region 2
Sep 28 Rolla L 20-34 A - Region 2
Oct 05 Inkster Midway L 36-56 A - Region 2
Oct 12 Larimore L 8-55 A - Region 2
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 42-8
Sep 02 Park River L 14-34 A - Region 2
Sep 09 Harvey L 0-46 A - Region 2
Sep 16 Langdon W 34-26 A - Region 2
Sep 23 Rolla L 8-33 A - Region 2
Sep 30 Inkster Midway W 26-19 A - Region 2
Oct 07 Larimore L 0-42 A - Region 2
Oct 14 Westhope L 12-47 A - Region 2
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 28-0
Sep 03 Cavalier L 0-50 A - Region 2
Sep 10 Langdon L 0-24 A - Region 2
Sep 17 Rolla L 20-40 A - Region 2
Sep 24 Inkster Midway L 14-27 A - Region 2
Oct 01 Larimore L 6-38 A - Region 2
Oct 08 Rugby L 16-55 A - Region 2
Oct 15 Park River L 8-34 A - Region 2
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 14-12
Sep 04 Cavalier L 6-34 A - Region 2
Sep 11 Langdon L 8-36 A - Region 2
Sep 18 Rolla L 8-49 A - Region 2
Sep 25 Inkster Midway W 40-16 A - Region 2
Oct 02 Larimore L 14-50 A - Region 2
Oct 09 Rugby L 0-33 A - Region 2
Oct 16 Park River L 26-50 A - Region 2
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Milnor L 6-26
Sep 05 LaMoure W 33-0
Sep 12 Linton L 7-50
Sep 19 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 30-34 A - Region 2
Sep 26 Larimore L 14-21 A - Region 2
Oct 03 Langdon L 14-16 A - Region 2
Oct 10 Cavalier L 22-24 A - Region 2
Oct 17 Park River L 13-40 A - Region 2
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Milnor W 14-12
Aug 31 LaMoure L 6-14
Sep 07 Linton L 18-28
Sep 14 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 21-6 A - Region 2
Sep 21 Larimore L 19-20 A - Region 2
Sep 28 Langdon L 22-38 A - Region 2
Oct 05 Cavalier L 7-32 A - Region 2
Oct 12 Park River W 28-12 A - Region 2
Oct 19 Cavalier L 12-27 Class A First Round
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 14-0
Aug 29 Cooperstown Griggs County Central W 26-14
Sep 08 Grafton W 20-6 AA - East
Sep 15 Rugby L 0-12 AA - East
Sep 22 Casselton Central Cass W 32-12 AA - East
Sep 29 Lisbon L 8-41 AA - East
Oct 06 Valley City W 26-6 AA - East
Oct 13 Carrington W 34-8 AA - East
Oct 17 Fargo Oak Grove Lutheran L 6-14 AA - East
Oct 27 Hazen L 14-42 Class AA Quarterfinal
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 14-8
Aug 30 Cooperstown Griggs County Central W 42-0
Sep 09 Grafton W 24-6 AA - East
Sep 16 Rugby L 12-21 AA - East
Sep 23 Casselton Central Cass W 40-7 AA - East
Sep 30 Lisbon L 0-19 AA - East
Oct 07 Valley City W 33-0 AA - East
Oct 14 Carrington W 26-7 AA - East
Oct 18 Fargo Oak Grove Lutheran W 33-21 AA - East
Oct 28 Beulah L 0-6 Class AA Quarterfinal
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 6-19
Aug 31 Cooperstown Griggs County Central L 7-20
Sep 03 Larimore L 0-39 A - Region 2
Sep 10 Oakes W 33-0
Sep 17 Langdon L 6-40 A - Region 2
Sep 24 Inkster Midway W 0-0 A - Region 2 ?
Oct 01 Park River L 6-40 A - Region 2
Oct 08 Thompson L 0-0 A - Region 2 ?
Oct 15 Harvey L 8-50 A - Region 2
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-39
Sep 02 Cooperstown Griggs County Central L 6-26
Sep 05 Larimore L 0-0 A - Region 2 ?
Sep 12 Oakes W 28-0
Sep 19 Langdon L 0-0 A - Region 2 ?
Sep 26 Inkster Midway L 12-20 A - Region 2
Oct 03 Park River L 6-31 A - Region 2
Oct 10 Thompson L 0-6 A - Region 2
Oct 17 Harvey L 7-45 A - Region 2
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-54
Sep 06 Wyndmere L 12-43
Sep 13 Petersburg Dakota Prairie W 22-0 A - Region 2
Sep 20 Langdon L 12-42 A - Region 2
Sep 27 Inkster Midway L 0-40 A - Region 2
Oct 04 Park River W 20-18 A - Region 2
Oct 11 Thompson L 6-28 A - Region 2
Oct 15 Larimore L 0-0 A - Region 2 ?
Oct 18 Harvey L 6-39 A - Region 2
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-0 ?
Aug 31 Wyndmere W 14-7
Sep 07 Petersburg Dakota Prairie L 14-30 A - Region 2
Sep 14 Langdon L 16-50 A - Region 2
Sep 21 Inkster Midway L 0-26 A - Region 2
Sep 28 Park River L 0-0 A - Region 2 ?
Oct 05 Thompson L 14-56 A - Region 2
Oct 09 Harvey L 0-36 A - Region 2
Oct 12 Larimore L 0-0 A - Region 2 ?
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg 0-0
Sep 01 Wyndmere L 14-22
Sep 08 Langdon L 6-38 A - Region 2
Sep 15 Inkster Midway L 8-20 A - Region 2
Sep 22 Park River 0-0 A - Region 2
Sep 29 Thompson L 0-0 A - Region 2 ?
Oct 06 Harvey L 7-41 A - Region 2
Oct 10 Larimore W 6-0 A - Region 2
Oct 13 Petersburg Dakota Prairie 0-0 A - Region 2
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-15
Sep 03 ????? 0-0
Sep 10 Langdon L 30-36 A - Region 2
Sep 17 Inkster Midway L 7-22 A - Region 2
Sep 24 Park River L 0-0 A - Region 2 ?
Oct 01 Thompson 0-0 A - Region 2
Oct 08 Harvey L 12-42 A - Region 2
Oct 12 Larimore 0-0 A - Region 2
Oct 15 Petersburg Dakota Prairie 0-0 A - Region 2
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Rogers North Central W 36-30
Sep 04 Walhalla 0-0 9-Man - Region 2
Sep 11 Edinburg L 6-22 9-Man - Region 2
Sep 18 Hatton L 6-44 9-Man - Region 2
Sep 25 Lakota 0-0 9-Man - Region 2
Oct 02 Hoople Valley W 58-22 9-Man - Region 2
Oct 06 Buxton Central Valley L 14-30 9-Man - Region 2
Oct 13 Pembina L 8-32 9-Man - Region 2
Oct 16 open
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 open
Sep 05 Walhalla W 26-12 9-Man - Region 2
Sep 12 Edinburg L 8-42 9-Man - Region 2
Sep 19 Hatton L 12-24 9-Man - Region 2
Sep 26 Lakota L 18-26 9-Man - Region 2
Oct 03 Hoople Valley W 34-14 9-Man - Region 2
Oct 07 Buxton Central Valley L 0-34 9-Man - Region 2
Oct 14 Pembina L 6-28 9-Man - Region 2
Oct 17 open
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Edinburg L 6-52
Sep 06 Petersburg Dakota Prairie W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 13 Hillsboro L 14-36 9-Man - Region 2
Sep 20 Thompson L 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 27 Hatton L 16-52 9-Man - Region 2
Oct 04 Arthur Dakota W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Oct 11 Page 0-0 9-Man - Region 2
Oct 15 Buxton Central Valley 0-0 9-Man - Region 2
Oct 18 open
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Sep 01 Edinburg L 6-34
Sep 08 Petersburg Dakota Prairie W 46-6 9-Man - Region 2
Sep 15 Hillsboro L 14-46 9-Man - Region 2
Sep 22 Thompson L 12-22 9-Man - Region 2
Sep 29 Hatton L 12-46 9-Man - Region 2
Oct 06 Arthur Dakota W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Oct 13 Page 0-0 9-Man - Region 2
Oct 17 Buxton Central Valley 0-0 9-Man - Region 2
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Hankinson W 20-12
Sep 02 Edinburg L 0-0 ?
Sep 09 Hillsboro L 16-20 9-Man - Region 2
Sep 16 Thompson L 8-20 9-Man - Region 2
Sep 23 Hatton W 28-26 9-Man - Region 2
Sep 30 Arthur Dakota W 43-28 9-Man - Region 2
Oct 07 Page W 36-16 9-Man - Region 2
Oct 11 McVille W 44-22 9-Man - Region 2
Oct 14 Buxton Central Valley W 32-0 9-Man - Region 2
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Hankinson L 20-22
Sep 03 Edinburg W 58-12
Sep 10 Hillsboro W 22-0 9-Man - Region 2
Sep 17 Thompson L 26-28 9-Man - Region 2
Sep 24 Hatton L 6-28 9-Man - Region 2
Oct 01 Arthur Dakota W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Oct 08 Page 0-0 9-Man - Region 2
Oct 12 Buxton Central Valley W 48-30 9-Man - Region 2
Oct 19 McVille W 36-6 9-Man - Region 2
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Inkster Midway L 0-26
Sep 04 Edinburg 0-0
Sep 11 Thompson L 8-20 9-Man - Region 2
Sep 18 Hatton L 20-28 9-Man - Region 2
Sep 25 Arthur Dakota L 12-14 9-Man - Region 2
Oct 02 Page L 20-36 9-Man - Region 2
Oct 09 Buxton Central Valley L 22-49 9-Man - Region 2
Oct 13 McVille L 6-14 9-Man - Region 2
Oct 20 Hillsboro L 12-26 9-Man - Region 2
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Inkster Midway W 0-0 ?
Sep 06 Edinburg W 28-23
Sep 13 Thompson L 8-27 9-Man - Region 2
Sep 20 Hatton W 32-0 9-Man - Region 2
Sep 27 Arthur Dakota W 32-14 9-Man - Region 2
Oct 04 Page L 6-22 9-Man - Region 2
Oct 11 Buxton Central Valley L 6-14 9-Man - Region 2
Oct 15 McVille L 12-46 9-Man - Region 2
Oct 22 Hillsboro L 16-38 9-Man - Region 2
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Inkster Midway W 40-8
Sep 07 Edinburg W 54-8
Sep 14 Hatton W 40-18 9-Man - Region 2
Sep 21 Cooperstown Griggs County Central W 38-8 9-Man - Region 2
Sep 28 open
Oct 05 Buxton Central Valley W 36-22 9-Man - Region 2
Oct 12 McVille W 28-14 9-Man - Region 2
Oct 16 Hillsboro W 42-7 9-Man - Region 2
Oct 23 Thompson 0-0 9-Man - Region 2
Oct 30 Wyndmere L 20-24 9-Man First Round
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Inkster Midway W 30-0
Sep 01 Edinburg W 40-12
Sep 08 Hatton W 35-8 9-Man - Region 2
Sep 15 Cooperstown W 39-0 9-Man - Region 2
Sep 22 open
Sep 29 Buxton Central Valley W 35-0 9-Man - Region 2
Oct 06 McVille W 23-22 9-Man - Region 2
Oct 13 Hillsboro W 20-14 9-Man - Region 2
Oct 17 Thompson W 56-22 9-Man - Region 2
Oct 24 Wyndmere L 6-30 9-Man First Round
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Buxton Central Valley L 0-14 9-Man - Region 3
Sep 02 Hatton W 20-0 9-Man - Region 3
Sep 09 Edinburg L 19-37 9-Man - Region 3
Sep 16 McVille W 35-6 9-Man - Region 3
Sep 23 Walhalla W 27-6 9-Man - Region 3
Sep 30 Lakota W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 07 Thompson L 0-28 9-Man - Region 3
Oct 14 Hoople Valley W 50-26 9-Man - Region 3
Oct 21 Pembina W 43-16 9-Man - Region 3
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Hatton L 8-22 9-Man - Region 3
Sep 04 Edinburg L 12-26 9-Man - Region 3
Sep 11 McVille W 39-8 9-Man - Region 3
Sep 18 Walhalla W 42-8 9-Man - Region 3
Sep 25 Lakota W 21-20 9-Man - Region 3
Oct 02 Thompson W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 09 Hoople Valley W 36-20 9-Man - Region 3
Oct 16 Pembina W 43-6 9-Man - Region 3
Oct 23 Buxton Central Valley W 21-12 9-Man - Region 3
Oct 27 Fessenden W 20-6 9-Man First Round
Oct 30 LaMoure L 14-21 9-Man Quarterfinal
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 05 Edinburg W 28-12 9-Man - Region 3
Sep 09 McVille W 40-0 9-Man - Region 3
Sep 12 Walhalla W 50-6 9-Man - Region 3
Sep 19 Lakota W 21-6 9-Man - Region 3
Sep 26 Thompson W 40-0 9-Man - Region 3
Oct 03 Hoople Valley W 38-8 9-Man - Region 3
Oct 10 Pembina W 56-16 9-Man - Region 3
Oct 14 Inkster Midway W 50-7 9-Man - Region 3
Oct 21 Park River W 45-0 9-Man - Region 3
Oct 28 Page L 35-55 9-Man First Round
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 McVille W 44-0 9-Man - Region 3
Aug 30 Walhalla W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Sep 06 Lakota W 64-20 9-Man - Region 3
Sep 13 Thompson W 30-20 9-Man - Region 3
Sep 20 Hoople Valley W 46-6 9-Man - Region 3
Sep 27 Pembina W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 04 Inkster Midway W 44-0 9-Man - Region 3
Oct 11 Park River W 0-0 9-Man - Region 3 ?
Oct 15 Edinburg W 40-6 9-Man - Region 3
Oct 22 Dunseith W 42-0 9-Man First Round
Oct 25 Hankinson W 16-8 9-Man Quarterfinal
Nov 01 Linton W 41-8 9-Man Semifinal
Nov 08 New England W 26-14 9-Man Final
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Buxton Central Valley W 52-14
Sep 07 Hatton L 6-48
Sep 14 Enderlin L 6-32
Sep 21 Finley-Sharon L 6-46 Lake-Region
Sep 28 Cooperstown L 14-54 Lake-Region
Oct 05 Rogers North Central W 46-24 Lake-Region
Oct 12 Wimbledon-Courtenay L 20-22 Lake-Region
Oct 19 Lakota W 24-22 Lake-Region
Oct 23 McVille W 32-6 Lake-Region
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Buxton Central Valley L 6-16
Sep 09 McVille L 12-22 Lake-Region
Sep 13 Hatton W 22-0
Sep 23 Finley-Sharon W 22-16 Lake-Region
Sep 30 Cooperstown L 22-31 Lake-Region
Oct 07 Cooperstown L 22-56
Oct 14 Lakota 0-0 Lake-Region
Oct 18 Michigan W 20-6 Lake-Region
Oct 25 Enderlin L 22-39
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Buxton Central Valley L 12-22
Sep 10 Michigan W 20-8 Lake-Region
Sep 17 McVille L 8-14 Lake-Region
Sep 24 ????? 0-0
Oct 01 Finley-Sharon W 18-6 Lake-Region
Oct 08 Cooperstown W 22-14 Lake-Region
Oct 15 Fort Totten Four Winds W 2-0 Lake-Region F
Oct 19 Lakota L 6-26 Lake-Region
Oct 29 Thompson W 22-6
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Buxton Central Valley L 0-34
Sep 11 Lakota W 32-8 Lake-Region
Sep 18 Michigan L 18-28 Lake-Region
Sep 25 McVille W 26-0 Lake-Region
Oct 02 Thompson W 36-12
Oct 09 Finley-Sharon W 28-14 Lake-Region
Oct 16 Cooperstown W 32-0
Oct 20 Hatton L 14-20
Oct 27 Tolna W 50-0
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Buxton Central Valley L 0-20
Sep 05 Petersburg Unity W 29-18 Lake-Region
Sep 12 Lakota 0-0 Lake-Region
Sep 19 Michigan W 27-6 Lake-Region
Sep 26 McVille W 31-12 Lake-Region
Oct 03 Cooperstown W 45-13
Oct 10 Finley-Sharon W 62-40 Lake-Region
Oct 14 Thompson W 43-20
Oct 17 Cooperstown W 36-22
Oct 28 Hope L 10-14 9-Man Quarterfinal
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Buxton Central Valley L 0-0 ?
Sep 07 Hope L 0-8
Sep 14 Petersburg Unity 0-0 Lake-Region
Sep 21 Lakota 0-0 Lake-Region
Sep 28 Michigan W 18-6 Lake-Region
Oct 05 McVille W 30-8 Lake-Region
Oct 12 Tolna W 20-8 Lake-Region
Oct 16 Finley-Sharon W 38-7 Lake-Region
Oct 23 Thompson L 26-28
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Buxton Central Valley W 14-6
Sep 08 Walhalla L 0-20
Sep 15 Hillsboro W 26-12 Red-River-Valley
Sep 22 Fargo Oak Grove Lutheran W 34-0 Red-River-Valley
Sep 29 Cooperstown L 3-14 Red-River-Valley
Oct 06 Park River W 12-6 Red-River-Valley
Oct 13 Mayville-Portland L 0-38 Red-River-Valley
Oct 17 Hatton L 0-16 Red-River-Valley
Oct 24 Larimore L 6-40 Red-River Valley
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Buxton Central Valley L 16-20
Sep 09 Walhalla L 6-34
Sep 16 Fargo Oak Grove Lutheran W 8-0 Red-River-Valley
Sep 23 Cooperstown L 6-12 Red-River-Valley
Sep 30 Park River L 14-29 Red-River-Valley
Oct 07 Mayville-Portland L 0-42 Red-River-Valley
Oct 14 Hatton L 0-62 Red-River-Valley
Oct 18 Larimore L 12-44 Red-River Valley
Oct 25 Hillsboro L 8-12 Red-River-Valley
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Buxton Central Valley W 36-0
Sep 10 Walhalla W 32-12
Sep 17 Fargo Oak Grove Lutheran 0-0 Red-River-Valley
Sep 24 Cooperstown W 14-6 Red-River-Valley
Oct 01 ????? 0-0
Oct 08 Mayville-Portland L 12-40 Red-River-Valley
Oct 15 Hatton L 6-20 Red-River-Valley
Oct 19 Larimore L 0-50 Red-River Valley
Oct 26 Hillsboro W 26-8 Red-River-Valley
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Buxton Central Valley W 33-6
Sep 05 Walhalla W 29-8
Sep 12 Cooperstown W 51-0 Red-River-Valley
Sep 19 Finley-Sharon W 41-0
Sep 26 Mayville-Portland L 19-29 Red-River-Valley
Oct 03 Hatton L 6-24 Red-River-Valley
Oct 10 Larimore L 6-22 Red-River-Valley
Oct 17 Hillsboro W 36-8 Red-River-Valley
Oct 21 Fargo Oak Grove Lutheran W 37-6 Red-River-Valley