OAKES TORNADOES
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2019 8-2 .800 358-208 * P
2018 10-2 .833 452-182 * P 9
2017 4-5 .444 193-256 P 9
2016 0-8 .000 83-335
2015 4-5 .444 147-273 P
2014 9-1 .900 425-179 * P
2013 7-3 .700 267-80 * P
2012 5-3 .625 174-115 *
2011 8-2 .800 256-91 * P
2010 3-5 .375 152-192
2009 8-2 .800 274-175 * P
2008 9-2 .818 478-147 * P 9
2007 5-4 .556 272-165 * P 9
2006 4-5 .444 140-182 9
2005 5-4 .556 250-210 * 9
2004 0-9 .000 26-426
2003 1-8 .111 132-281
2002 4-5 .444 164-174 P
2001 4-6 .400 208-209 P
2000 1-7 .125 98-247
1999 1-5 .167 28-82
1998 2-6 .250 78-125
1997 4-4 .500 125-126
1996 0-8 .000 46-201
1995 0-8 .000 59-209
1994 1-8 .111 93-161
1993 2-7 .222 107-173
1992 3-5 .375 75-147
1991 2-6 .250 53-143
1990 2-6 .250 75-188
1989 7-3 .700 179-76 * P
1988 9-1 .900 222-60 * P
1987 6-3 .667 177-71 * P
1986 10-1 .909 263-110 * P 9
1985 5-4 .556 114-128 * P
1984 3-6 .333 105-170
1983 11-1 .917 265-81 * P
1982 4-4 .500 118-84
1981 10-1 .750 329-51 * P
1980 8-1 .889 205-81 *
1979 10-1 .909 271-79 * P
1978 5-4 .556 106-112 *
1977 3-6 .333 78-158
1976 5-4 .556 180-100 *
1975 5-4 .556 122-142 *
195-186 .512 22 of 45
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Bowman County W 24-20
Aug 30 open
Sep 06 Northwood W 43-14 A - Region 1
Sep 13 Thompson W 37-14 A - Region 1
Sep 20 Milnor W 39-14 A - Region 1
Sep 27 Lisbon L 38-48 A - Region 1
Oct 04 Fargo Oak Grove Lutheran W 55-0 A - Region 1
Oct 11 Hunter Northern Cass W 38-8 A - Region 1
Oct 18 Ellendale W 36-17 A - Region 1
Oct 25 Rugby W 35-23 Class A First Round
Nov 01 Langdon L 13-50 Class A Quarterfinal
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 17 Hankinson W 35-6
Aug 24 Wyndmere W 57-14
Aug 31 Steele Kidder County W 28-8 9-Man - Region 3
Sep 07 Linton W 35-0 9-Man - Region 3
Sep 14 Napoleon L 7-28 9-Man - Region 3
Sep 21 LaMoure W 54-22 9-Man - Region 3
Sep 28 Wishek W 59-6 9-Man - Region 3
Oct 05 Strasburg W 48-6 9-Man - Region 3
Oct 09 open
Oct 12 Fort Totten Four Winds W 50-14 9-Man First Round
Oct 19 Colfax Richland W 30-6 9-Man Second Round
Oct 26 Napoleon W 42-34 9-Man Quarterfinal
Nov 02 Thompson L 7-38 9-Man Semifinal
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 18 Hankinson W 19-12
Aug 25 Wyndmere L 0-27
Sep 01 Steele Kidder County L 12-40 9-Man - Region 3
Sep 08 Linton L 34-44 9-Man - Region 3
Sep 15 Napoleon L 17-28 9-Man - Region 3
Sep 22 LaMoure W 31-26 9-Man - Region 3
Sep 29 Wishek W 50-26 9-Man - Region 3
Oct 06 Strasburg W 23-12 9-Man - Region 3
Oct 10 open
Oct 13 Thompson L 7-41 9-Man First Round
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Groton (SD) L 13-55
Sep 02 Larimore L 14-39
Sep 09 Harvey L 0-40
Sep 16 Fargo Oak Grove Lutheran L 7-34 A - Region 1
Sep 23 Milnor L 6-39 A - Region 1
Sep 30 Carrington L 20-54 A - Region 1
Oct 07 Hunter Northern Cass L 0-33 A - Region 1
Oct 14 Ellendale L 23-41 A - Region 1
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Groton (SD) L 13-34
Sep 04 Larimore L 0-31
Sep 11 Harvey W 20-18
Sep 18 Fargo Oak Grove Lutheran W 35-16 A - Region 1
Sep 25 Milnor W 35-22 A - Region 1
Oct 02 Carrington L 8-52 A - Region 1
Oct 09 Hunter Northern Cass L 7-34 A - Region 1
Oct 16 Ellendale W 23-20 A - Region 1
Oct 23 Larimore L 6-46 Class A First Round
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Britton-Helca (SD) W 36-16
Sep 05 Ellendale W 48-0 A - Region 1
Sep 12 Linton W 50-26 A - Region 1
Sep 19 Hunter Northern Cass W 57-14 A - Region 1
Sep 26 Hillsboro W 34-24 A - Region 1
Oct 03 Steele-Dawson W 49-18 A - Region 1
Oct 10 Milnor W 56-26 A - Region 1
Oct 17 Carrington W 26-7 A - Region 1
Oct 24 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 42-14 Class A First Round
Oct 31 Park River L 27-34 Class A Quarterfinal
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Britton-Helca (SD) W 39-13
Sep 06 Ellendale W 58-8 A - Region 1
Sep 13 Linton L 7-8 A - Region 1
Sep 20 Hunter Northern Cass W 34-6 A - Region 1
Sep 27 Hillsboro W 35-14 A - Region 1
Oct 04 Steele-Dawson W 7-0 A - Region 1
Oct 11 Milnor L 6-8 A - Region 1
Oct 18 Carrington W 39-0 A - Region 1
Oct 25 Park River W 33-7 Class A First Round
Nov 01 Linton L 9-16 Class A Quarterfinal
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Britton-Helca (SD) W 20-9
Aug 31 Linton W 19-6 A - Region 1
Sep 07 Fargo Oak Grove Lutheran W 28-14 A - Region 1
Sep 14 Hunter Northern Cass L 7-14 A - Region 1
Sep 21 Steele-Dawson W 24-12 A - Region 1
Sep 28 Milnor L 26-28 A - Region 1
Oct 05 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 36-12 A - Region 1
Oct 12 Enderlin L 14-20 A - Region 1
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Britton-Helca (SD) W 20-0
Sep 02 Linton L 7-12 A - Region 1
Sep 09 Fargo Oak Grove Lutheran W 36-0 A - Region 1
Sep 16 Hunter Northern Cass W 27-14 A - Region 1
Sep 23 Steele-Dawson W 34-23 A - Region 1
Sep 30 Milnor W 35-0 A - Region 1
Oct 07 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 48-0 A - Region 1
Oct 14 Enderlin W 28-22 A - Region 1
Oct 21 Park River W 14-8 Class A First Round
Oct 28 Enderlin L 7-12 Class A Quarterfinal
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Kindred W 14-13
Aug 27 open
Sep 03 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 46-0 A - Region 1
Sep 10 Hunter Northern Cass W 32-6 A - Region 1
Sep 17 Milnor L 6-37 A - Region 1
Sep 24 Cooperstown Griggs County Central L 16-34 A - Region 1
Oct 01 Enderlin L 0-20 A - Region 1
Oct 08 Linton L 16-29 A - Region 1
Oct 15 LaMoure L 22-53 A - Region 1
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Kindred W 20-0
Aug 28 open
Sep 04 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg W 42-15 A - Region 1
Sep 11 Hunter Northern Cass W 40-20 A - Region 1
Sep 18 Milnor W 12-8 A - Region 1
Sep 25 Cooperstown Griggs County Central W 30-12 A - Region 1
Oct 02 Enderlin W 18-12 A - Region 1
Oct 09 Linton L 18-28 A - Region 1
Oct 16 LaMoure W 48-28 A - Region 1
Oct 23 Rugby W 26-6 Class A First Round
Oct 30 Langdon L 20-46 Class A Quarterfinal
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 open
Aug 29 Wyndmere W 29-27
Sep 05 Ellendale W 68-14 9-Man - Region 1
Sep 12 Napoleon L 20-26 9-Man - Region 1
Sep 19 Forman Sargent Central W 49-6 9-Man - Region 1
Sep 26 Strasburg W 67-0 9-Man - Region 1
Oct 03 Wishek W 41-12 9-Man - Region 1
Oct 10 Steele-Dawson W 53-6 9-Man - Region 1
Oct 17 Edgeley W 61-6 9-Man - Region 1
Oct 21 Hunter Northern Cass W 34-0 9-Man First Round
Oct 24 Petersburg Dakota Prairie W 48-6 9-Man Second Round
Oct 31 Hillsboro L 8-44 9-Man Quarterfinal
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Wyndmere L 22-38
Aug 31 Ellendale W 43-12 9-Man - Region 1
Sep 07 Napoleon L 6-26 9-Man - Region 1
Sep 14 Forman Sargent Central W 52-7 9-Man - Region 1
Sep 21 Strasburg W 37-14 9-Man - Region 1
Sep 28 Wishek W 34-0 9-Man - Region 1
Oct 05 Steele-Dawson W 42-0 9-Man - Region 1
Oct 12 Edgeley L 7-22 9-Man - Region 1
Oct 16 Wyndmere L 29-46 9-Man First Round
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 22 Colfax Richland L 14-20
Aug 25 Milnor L 8-44
Sep 01 Hillsboro L 6-34
Sep 08 Hope-Page W 23-16
Sep 15 Ellendale W 14-8 9-Man - Region 1
Sep 22 Napoleon L 12-34 9-Man - Region 1
Sep 29 Edgeley L 0-14 9-Man - Region 1
Oct 06 Strasburg W 28-6 9-Man - Region 1
Oct 13 Bismarck Shiloh Christian W 35-6 9-Man - Region 1
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 Colfax Richland L 14-38
Aug 26 Enderlin W 50-0
Sep 02 Hillsboro W 34-0
Sep 09 Hope-Page W 28-10
Sep 16 Ellendale W 42-38 9-Man - Region 1
Sep 23 Napoleon L 12-40 9-Man - Region 1
Sep 30 Edgeley L 20-48 9-Man - Region 1
Oct 07 Strasburg L 14-28 9-Man - Region 1
Oct 13 Forman Sargent Central W 36-8 9-Man - Region 1
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Britton-Helca (SD) L 0-50
Sep 03 Lisbon L 0-71
Sep 07 LaMoure L 0-32 A - Region 1
Sep 10 Northwood L 0-33
Sep 17 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-60 A - Region 1
Sep 24 Fargo Oak Grove Lutheran L 6-53 A - Region 1
Oct 01 Cooperstown Griggs County Central L 6-39 A - Region 1
Oct 08 Hillsboro L 8-30 A - Region 1
Oct 15 Hunter Northern Cass L 6-58 A - Region 1
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Britton-Helca (SD) L 0-43
Sep 05 Lisbon L 8-42
Sep 09 LaMoure L 8-32 A - Region 1
Sep 12 Northwood L 0-28
Sep 19 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 30-36 A - Region 1
Sep 26 Fargo Oak Grove Lutheran L 14-35 A - Region 1
Oct 03 Cooperstown Griggs County Central L 28-46 A - Region 1
Oct 10 Hillsboro W 38-6 A - Region 1
Oct 17 Hunter Northern Cass L 6-13 A - Region 1
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Hazen C
Sep 06 Lisbon L 0-26
Sep 13 Carrington L 0-42 A - Region 1
Sep 20 Cooperstown Griggs County Central W 36-14 A - Region 1
Sep 27 Fargo Oak Grove Lutheran W 20-3 A - Region 1
Oct 04 Enderlin W 39-6
Oct 11 Wyndmere L 8-16 A - Region 1
Oct 15 LaMoure L 6-32 A - Region 1
Oct 18 Hillsboro W 39-6 A - Region 1
Oct 25 Killdeer L 16-29 Class A First Round
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Hazen L 12-40
Aug 31 Lisbon L 12-15
Sep 07 Carrington L 0-13 A - Region 1
Sep 14 Cooperstown Griggs County Central L 16-42 A - Region 1
Sep 21 Fargo Oak Grove Lutheran W 30-14 A - Region 1
Sep 28 Enderlin W 37-0 A - Region 1
Oct 05 Wyndmere W 16-0 A - Region 1
Oct 09 LaMoure L 12-14 A - Region 1
Oct 12 Hillsboro W 29-12 A - Region 1
Oct 19 Harvey L 44-59 Class A First Round
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Hazen L 22-38
Sep 01 Lisbon L 8-49
Sep 08 Fargo Oak Grove Lutheran L 6-20 A - Region 1
Sep 15 Carrington L 12-48 A - Region 1
Sep 22 Hillsboro L 14-28 A - Region 1
Sep 29 Cooperstown Griggs County Central W 16-8 A - Region 1
Oct 06 Enderlin L 14-21 A - Region 1
Oct 10 LaMoure L 6-35 A - Region 1
Oct 13 Wyndmere 0-0 A - Region 1
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Sep 03 Lisbon L 0-39
Sep 10 Fargo Oak Grove Lutheran 0-0 A - Region 1
Sep 17 Carrington L 0-13 A - Region 1
Sep 24 Hillsboro L 0-14 A - Region 1
Oct 01 Cooperstown Griggs County Central 0-0 A - Region 1
Oct 08 Enderlin W 22-8 A - Region 1
Oct 12 LaMoure L 0-0 A - Region 1 ?
Oct 15 Wyndmere L 6-8 A - Region 1
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 open
Sep 04 Lisbon L 0-29
Sep 11 Hankinson L 6-25 A - Region 1
Sep 18 Fargo Oak Grove Lutheran L 18-30 A - Region 1
Sep 25 Carrington L 14-41 A - Region 1
Oct 02 Hillsboro 0-0 A - Region 1
Oct 06 Cooperstown Griggs County Central W 40-0 A - Region 1
Oct 13 Enderlin 0-0 A - Region 1
Oct 16 LaMoure L 0-0 A - Region 1 ?
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 open
Sep 05 Lisbon W 16-15
Sep 12 Hankinson L 0-36 A - Region 1
Sep 19 Fargo Oak Grove Lutheran W 22-6 A - Region 1
Sep 26 Carrington L 6-22 A - Region 1
Oct 03 Hillsboro L 6-14 A - Region 1
Oct 07 Cooperstown Griggs County Central W 28-0 A - Region 1
Oct 10 Enderlin W 29-7 A - Region 1
Oct 17 LaMoure L 18-26 A - Region 1
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Casselton Central Cass L 16-30 B - Region 1
Sep 06 Lisbon L 16-22 B - Region 1
Sep 13 Kindred L 8-38 B - Region 1
Sep 20 Cooperstown Griggs County Central L 0-35 B - Region 1
Sep 27 Carrington L 6-42 B - Region 1
Oct 04 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-0 B - Region 1 ?
Oct 11 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-0 B - Region 1 ?
Oct 15 open
Oct 18 LaMoure L 0-34 B - Region 1
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Casselton Central Cass L 3-35 B - Region 1
Sep 01 Lisbon L 0-32 B - Region 1
Sep 08 Kindred L 0-0 B - Region 1 ?
Sep 15 Cooperstown Griggs County Central L 18-44 B - Region 1
Sep 22 Carrington L 12-21 B - Region 1
Sep 29 Fargo Oak Grove Lutheran L 26-28 B - Region 1
Oct 06 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 0-35 B - Region 1
Oct 13 open
Oct 17 LaMoure L 0-14 B - Region 1
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 LaMoure L 6-24 B - Region 1
Sep 02 Casselton Central Cass L 16-33 B - Region 1
Sep 09 Lisbon L 6-19 B - Region 1
Sep 16 Kindred L 14-18 B - Region 1
Sep 23 Cooperstown Griggs County Central L 12-14 B - Region 1
Sep 30 Carrington L 0-21 B - Region 1
Oct 07 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-12 B - Region 1
Oct 14 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 6-20 B - Region 1
Oct 18 Wyndmere W 33-0 B - Region 1
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 LaMoure L 6-21 B - Region 1
Sep 03 Casselton Central Cass L 6-31 B - Region 1
Sep 10 Lisbon L 0-12 B - Region 1
Sep 17 Kindred W 20-6 B - Region 1
Sep 24 Cooperstown Griggs County Central W 27-0 B - Region 1
Oct 01 Carrington L 18-19 B - Region 1
Oct 08 Fargo Oak Grove Lutheran L 8-28 B - Region 1
Oct 12 Mayville-Portland-Clifford-Galesburg L 14-28 B - Region 1
Oct 19 Wyndmere L 8-28 B - Region 1
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Linton L 6-7
Sep 04 Beach W 21-0
Sep 11 Mayville-Portland L 6-27 B - Region 1
Sep 18 Fargo Oak Grove Lutheran 0-0 B - Region 1
Sep 25 Lisbon L 0-27 B - Region 1
Oct 02 Kindred W 14-13 B - Region 1
Oct 09 Casselton Central Cass L 0-20 B - Region 1
Oct 13 LaMoure L 0-35 B - Region 1
Oct 23 Cooperstown Griggs County Central W 28-18 B - Region 1
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 06 ????? 0-0
Sep 13 Mayville-Portland L 0-20 B - Region 1
Sep 20 Fargo Oak Grove Lutheran W 7-0 B - Region 1
Sep 27 Lisbon L 12-28 B - Region 1
Oct 04 Kindred L 0-27 B - Region 1
Oct 11 Casselton Central Cass L 6-15 B - Region 1
Oct 15 Linton L 7-47
Oct 18 LaMoure L 0-0 B - Region 1 ?
Oct 25 Cooperstown Griggs County Central W 21-6 B - Region 1
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Casselton Central Cass L 0-26 B - Region 1
Sep 07 Ellendale L 6-22 B - Region 1
Sep 14 open
Sep 21 Lisbon L 7-44 B - Region 1
Sep 28 LaMoure L 12-28 B - Region 1
Oct 05 Forman Sargent Central W 9-0 B - Region 1
Oct 12 Enderlin W 20-6 B - Region 1
Oct 19 Kindred L 7-27 B - Region 1
Oct 26 Fargo Oak Grove Lutheran L 14-35 B - Region 1
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Ellendale W 15-6 B - Region 1
Sep 01 Groton (SD) W 34-0
Sep 08 Lisbon W 33-12 B - Region 1
Sep 15 LaMoure L 0-12 B - Region 1
Sep 22 Forman Sargent Central W 32-0 B - Region 1
Sep 29 Enderlin L 0-14 B - Region 1
Oct 06 Kindred W 28-0 B - Region 1
Oct 13 Fargo Oak Grove Lutheran W 13-6 B - Region 1
Oct 17 Casselton Central Cass W 24-12 B - Region 1
Oct 24 Cavalier L 0-14 Class B First Round
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Groton (SD) W 50-0
Sep 09 Harvey W 21-0
Sep 16 Casselton Central Cass W 13-6 B - Region 1
Sep 23 Forman Sargent Central W 29-6 B - Region 1
Sep 30 Lisbon W 44-6 B - Region 1
Oct 07 Mayville-Portland W 17-10 B - Region 1
Oct 11 Fargo Oak Grove Lutheran W 7-0 B - Region 1
Oct 14 Twin Valley (MN) Norman County East W 13-7
Oct 21 Hillsboro W 14-6 B - Region 1
Oct 28 Kenmare L 14-19 Class B Quarterfinal
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 open
Sep 04 Britton (SD) W 17-6
Sep 11 Harvey L 13-27
Sep 18 Casselton Central Cass W 27-6 B - Region 1
Sep 25 Forman Sargent Central W 36-0 B - Region 1
Oct 02 Lisbon W 43-0 B - Region 1
Oct 09 Mayville-Portland L 0-0 B - Region 1 ?
Oct 16 Fargo Oak Grove Lutheran W 0-0 B - Region 1 ?
Oct 23 Hillsboro W 28-12 B - Region 1
Oct 27 Carrington L 13-20 Class B First Round
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Casselton Central Cass W 28-14
Sep 05 Britton (SD) W 35-0
Sep 16 Forman Sargent Central W 18-0
Sep 19 LaMoure W 9-0
Sep 26 Kindred W 39-6
Oct 03 Ellendale W 16-0
Oct 07 Enderlin W 35-24
Oct 17 Page W 18-15
Oct 24 Lisbon W 34-6
Oct 28 Strasburg W 31-26 9-Man First Round
Oct 31 Finley-Sharon L 0-19 9-Man Quarterfinal
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Jamestown JV W 7-6
Sep 06 Britton (SD) W 25-8
Sep 13 Mayville-Portland L 0-13
Sep 20 Carrington L 0-27
Sep 27 Casselton Central Cass L 8-14 B - Region 2
Oct 04 Valley City JV W 26-8
Oct 11 Fargo Oak Grove Lutheran W 28-19 B - Region 2
Oct 18 Hillsboro W 20-0 B - Region 2
Oct 29 Mayville-Portland L 0-33 Class B Quarterfinal
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Britton (SD) W 25-8
Sep 07 Groton (SD) W 12-6
Sep 14 Mayville-Portland L 0-30
Sep 21 Carrington L 14-28
Sep 28 Casselton Central Cass L 8-29 B - Region 2
Oct 05 Kindred W 20-8 B - Region 2
Oct 12 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-6 B - Region 2
Oct 19 Aberdeen (SD) Central JV L 6-13
Oct 26 Hillsboro L 20-42 B - Region 2
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Britton (SD) W 8-0
Sep 09 Groton (SD) W 9-0
Sep 16 Mayville-Portland W 14-0
Sep 23 Carrington W 40-18
Sep 30 Kindred W 35-6 B - Region 2
Oct 07 Fargo Oak Grove Lutheran W 14-13 B - Region 2
Oct 14 Lisbon W 34-0
Oct 18 Hillsboro W 30-6 B - Region 2
Oct 28 Casselton Central Cass W 27-6 B - Region 2
Nov 01 Cavalier W 27-12 Class B Quarterfinal
Nov 04 Mayville-Portland W 6-0 Class B Semifinal
Nov 11 Velva L 21-22 Class B Final
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Britton (SD) W 22-12
Sep 10 Groton (SD) L 9-12
Sep 17 Aberdeen (SD) Central JV W 36-6
Sep 24 ????? 0-0
Oct 01 Fargo Oak Grove Lutheran L 0-12 B - Region 2
Oct 08 Lisbon W 21-6 B - Region 2
Oct 15 Hillsboro L 6-22 B - Region 2
Oct 19 Casselton Central Cass W 16-0 B - Region 2
Oct 29 Kindred L 8-14 B - Region 2
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Britton (SD) W 21-6
Sep 11 Groton (SD) W 36-6
Sep 18 Kindred W 47-8 B - Region 2
Sep 25 Lisbon W 38-0 B - Region 2
Oct 02 Fargo Oak Grove Lutheran W 8-6 B - Region 2
Oct 09 Forman Sargent Central W 28-0 B - Region 2
Oct 16 Casselton Central Cass W 30-0 B - Region 2
Oct 20 LaMoure W 50-6
Oct 30 Hillsboro W 22-0 B - Region 2
Nov 03 Beulah W 42-6 Class B Quarterfinal
Nov 06 Carrington L 7-13 Class B Semifinal
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 05 Britton (SD) W 8-6
Sep 12 Wyndmere W 20-0
Sep 19 Edgeley W 40-8 Southeast
Sep 26 Lisbon W 7-6 Southeast
Oct 03 LaMoure W 27-6 Southeast
Oct 07 Hankinson W 38-14
Oct 10 Forman Sargent Central W 23-0 Southeast
Oct 17 Ellendale W 34-8 Southeast
Oct 24 Casselton Central Cass L 8-33
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Britton (SD) W 17-14
Sep 07 Edgeley W 37-12 Southeast
Sep 11 Wyndmere W 26-6
Sep 14 Lisbon W 22-8 Southeast
Sep 21 Forman Sargent Central W 30-6 Southeast
Sep 28 LaMoure W 24-0 Southeast
Oct 05 Ashley W 30-0 Southeast
Oct 12 Enderlin W 34-6 Southeast
Oct 19 Ellendale W 28-6 Southeast
Oct 26 Casselton Central Cass W 23-0
Nov 02 Cavalier L 0-21 Class B Semifinal
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Britton (SD) L 0-25
Sep 08 Lisbon L 0-12 Southeast
Sep 12 Wyndmere L 0-7
Sep 15 Forman Sargent Central L 6-26 Southeast
Sep 22 LaMoure W 14-12 Southeast
Sep 29 Ashley W 28-6 Southeast
Oct 06 Enderlin W 22-8 Southeast
Oct 13 Ellendale W 24-6 Southeast
Oct 20 Edgeley W 12-8 Southeast
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Britton (SD) L 6-28
Sep 09 Forman Sargent Central L 7-20 Southeast
Sep 16 LaMoure W 21-0 Southeast
Sep 20 Wyndmere L 6-35
Sep 23 Ashley L 0-14 Southeast
Sep 30 Enderlin W 11-0 Southeast
Oct 07 Ellendale L 0-18 Southeast
Oct 14 Edgeley W 13-0 Southeast
Oct 21 Lisbon L 14-43 Southeast
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Hankinson W 24-6
Sep 07 Wyndmere L 16-22
Sep 10 LaMoure L 26-34 Southeast
Sep 17 Ashley L 0-6 Southeast
Sep 24 Enderlin L 0-8 Southeast
Oct 01 Ellendale W 34-0 Southeast
Oct 08 Edgeley W 28-8 Southeast
Oct 15 Lisbon W 14-8 Southeast
Oct 22 Forman Sargent Central W 38-8 Southeast
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Hankinson W 15-6
Sep 05 Ashley W 17-8 Southeast
Sep 12 Enderlin W 34-12 Southeast
Sep 19 Ellendale L 0-6 Southeast
Sep 26 Edgeley W 13-0 Southeast
Oct 03 Lisbon W 24-12 Southeast
Oct 07 Wyndmere L 7-42
Oct 10 Forman Sargent Central L 6-14 Southeast
Oct 17 LaMoure L 6-42 Southeast