NEW ROCKFORD ROCKETS
All-time North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2005 2-6 .250 109-163
2004 11-1 .917 476-154 * P 9
2003 11-1 .917 465-158 * P 9
2002 7-3 .700 376-288 * P 9
2001 6-3 .667 263-146 * P 9
2000 9-2 .818 342-125 * P 9
1999 9-3 .750 373-153 * P 9
1998 8-1 .889 278-77 * P
1997 9-2 .818 233-100 * P
1996 3-5 .375 165-212
1995 2-6 .250 78-187
1994 3-6 .333 87-169
1993 5-4 .556 166-179 *
1992 2-7 .222 81-217
1991 0-9 .000 18-225
1990 1-7 .125 38-195
1989 0-8 .000 54-244
1988 4-4 .500 133-127 9
1987 1-7 .125 76-312 9
1986 1-7 .125 41-198 9
1985 7-2 .778 231-115 * P 9
1984 7-2 .778 177-104 * 9
1983 1-6 .143 146-168 9
1982 3-6 .333 139-211 9
1981 2-7 .222 118-218 9
1980 8-1 .889 210-116 * 9
1979 0-7 .000 30-127
1978 1-5 .167 70-133
1977 1-9 .100 60-253
1976 1-9 .100 116-305
1975 5-3 .625 154-117 *
106-122 .465 13 of 31
   
NOTES:
Consolidated with Sheyenne in 2006
 
CO-OP NAME HISTORY:
New Rockford/Sheyenne Rockets   1991-2006
 
CO-OP PARTNER HISTORY:
Sheyenne Phantoms   1985-2006
Grace City Pheasants   1988-??
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Larimore L 8-20
Sep 02 Velva L 0-14 A - Region 3
Sep 09 Harvey L 0-35 A - Region 3
Sep 16 Des Lacs-Burlington W 21-0 A - Region 3
Sep 23 Garrison L 0-7 A - Region 3
Sep 30 Walhalla L 12-34 A - Region 3
Oct 07 Langdon L 0-13 A - Region 3
Oct 14 Dunseith W 68-40 A - Region 3
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Fessenden-Bowdon W 50-8 9-Man - Region 3
Sep 03 Leeds W 42-6 9-Man - Region 3
Sep 10 Drake W 38-0 9-Man - Region 3
Sep 17 Maddock W 65-0 9-Man - Region 3
Sep 21 open
Sep 24 Rolla W 46-6 9-Man - Region 3
Oct 01 Rolette W 44-26 9-Man - Region 3
Oct 08 St. John W 65-20 9-Man - Region 3
Oct 12 Cando W 36-6 9-Man - Region 3
Oct 22 Buxton Central Valley W 14-0 9-Man Second Round
Oct 29 Walhalla W 22-20 9-Man Quarterfinal
Nov 05 Edinburg W 30-22 9-Man Semifinal
Nov 12 Edgeley L 24-40 9-Man Final
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Leeds W 41-28 9-Man - Region 3
Sep 05 Drake W 42-14 9-Man - Region 3
Sep 12 open
Sep 16 Maddock W 35-20 9-Man - Region 3
Sep 19 Rolla W 48-0 9-Man - Region 3
Sep 26 Rolette W 28-0 9-Man - Region 3
Oct 03 St. John W 66-8 9-Man - Region 3
Oct 10 Cando W 44-6 9-Man - Region 3
Oct 14 Fessenden-Bowdon W 38-6 9-Man - Region 3
Oct 24 Petersburg Dakota Prairie W 44-22 9-Man Second Round
Oct 31 Maddock W 25-24 9-Man Quarterfinal
Nov 07 Wyndmere W 40-6 9-Man Semifinal
Nov 14 Linton L 14-24 9-Man Final
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Richardton-Taylor L 28-44
Sep 06 Lakota L 32-62 9-Man - Region 2
Sep 13 Buxton Central Valley W 62-6 9-Man - Region 2
Sep 20 Walhalla W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 27 Edinburg W 37-0 9-Man - Region 2
Oct 04 Cando W 42-40 9-Man - Region 2
Oct 11 Fort Totten Four Winds W 58-22 9-Man - Region 2
Oct 15 Hoople Valley W 42-34 9-Man - Region 2
Oct 18 Rolette W 42-24 9-Man First Round
Oct 25 Hope-Page L 33-56 9-Man Second Round
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Richardton-Taylor L 14-26
Aug 31 Lakota W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 07 Buxton Central Valley L 15-16 9-Man - Region 2
Sep 14 Walhalla W 36-18 9-Man - Region 2
Sep 21 Edinburg W 36-8 9-Man - Region 2
Sep 28 Cando W 40-22 9-Man - Region 2
Oct 02 open
Oct 05 Fort Totten Four Winds W 58-8 9-Man - Region 2
Oct 09 Hoople Valley W 50-8 9-Man - Region 2
Oct 19 Rolette L 14-40 9-Man Second Round
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Elgin-New Leipzig W 40-0
Sep 01 Buxton Central Valley W 38-6 9-Man - Region 2
Sep 08 Walhalla W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 15 Edinburg L 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 22 Cando W 38-16 9-Man - Region 2
Sep 29 Fort Totten Four Winds W 43-12 9-Man - Region 2
Oct 06 Hoople Valley W 46-24 9-Man - Region 2
Oct 10 Lakota W 60-16 9-Man - Region 2
Oct 13 open
Oct 17 Rolla W 22-14 9-Man First Round
Oct 20 Hankinson W 41-6 9-Man Second Round
Oct 27 Hope-Page L 14-31 9-Man Quarterfinal
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 New England L 16-18
Sep 03 Buxton Central Valley L 0-18 9-Man - Region 2
Sep 10 Walhalla W 48-12 9-Man - Region 2
Sep 17 Edinburg W 0-0 9-Man - Region 2 ?
Sep 24 Cando W 43-6 9-Man - Region 2
Oct 01 Pembina W 39-8 9-Man - Region 2
Oct 08 Hoople Valley W 48-6 9-Man - Region 2
Oct 12 Lakota W 40-8 9-Man - Region 2
Oct 15 open
Oct 19 Maddock W 37-15 9-Man First Round
Oct 22 Edgeley W 26-16 9-Man Second Round
Oct 29 Fessenden-Bowdon W 56-6 9-Man Quarterfinal
Nov 05 Buxton Central Valley L 20-40 9-Man Semifinal
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Petersburg Dakota Prairie W 41-0
Sep 04 Carrington W 13-8
Sep 11 Inkster Midway W 36-0 A - Region 2
Sep 18 Park River W 34-0 A - Region 2
Sep 25 Thompson W 33-14 A - Region 2
Oct 02 Harvey W 23-6 A - Region 2
Oct 06 Larimore W 0-0 A - Region 2 ?
Oct 13 Petersburg Dakota Prairie W 56-0 A - Region 2
Oct 16 Langdon W 0-0 A - Region 2 ?
Oct 23 Hillsboro W 36-15 Class A First Round
Oct 30 Harvey L 6-34 Class A Quarterfinal
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Petersburg Dakota Prairie W 48-0
Sep 05 Carrington W 0-0 ?
Sep 12 Inkster Midway W 40-0 A - Region 2
Sep 19 Park River W 32-0 A - Region 2
Sep 26 Thompson W 0-0 A - Region 2 ?
Oct 03 Harvey L 20-32 A - Region 2
Oct 07 Larimore W 22-8 A - Region 2
Oct 14 Petersburg Dakota Prairie W 30-12 A - Region 2
Oct 17 Langdon W 0-0 A - Region 2 ?
Oct 24 Hillsboro W 27-14 Class A First Round
Oct 31 Hankinson L 14-34 Class A Quarterfinal
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Langdon L 20-41 B - Region 2
Sep 06 Harvey L 0-28 B - Region 2
Sep 13 Larimore W 35-15 B - Region 2
Sep 20 Cavalier L 16-48 B - Region 2
Sep 27 Park River L 12-30 B - Region 2
Oct 04 Bottineau W 31-14 B - Region 2
Oct 11 open
Oct 15 Rugby L 10-15 B - Region 2
Oct 18 Grafton W 41-21 B - Region 2
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Langdon W 0-0 B - Region 2 ?
Sep 01 Harvey L 17-38 B - Region 2
Sep 08 Larimore L 0-36 B - Region 2
Sep 15 Cavalier L 0-7 B - Region 2
Sep 22 Park River W 26-8 B - Region 2
Sep 29 Bottineau L 21-22 B - Region 2
Oct 06 open
Oct 10 Rugby L 14-28 B - Region 2
Oct 13 Grafton L 0-48 B - Region 2
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Harvey L 7-38 B - Region 2
Sep 02 Larimore L 19-34 B - Region 2
Sep 09 Cavalier L 0-22 B - Region 2
Sep 16 Park River W 12-6 B - Region 2
Sep 23 Bottineau W 13-8 B - Region 2
Sep 30 Inkster Midway W 23-0 B - Region 2
Oct 07 Rugby L 6-19 B - Region 2
Oct 14 Grafton L 0-22 B - Region 2
Oct 18 Langdon L 7-20 B - Region 2
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Harvey L 12-13 B - Region 2
Sep 03 Larimore W 14-6 B - Region 2
Sep 10 Cavalier L 0-31 B - Region 2
Sep 17 Park River W 47-19 B - Region 2
Sep 24 Bottineau W 17-12 B - Region 2
Oct 01 Inkster Midway W 26-0 B - Region 2
Oct 08 Rugby L 20-33 B - Region 2
Oct 12 Grafton L 16-52 B - Region 2
Oct 19 Langdon W 14-13 B - Region 2
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Larimore L 6-7 B - Region 2
Sep 04 Cavalier L 3-40 B - Region 2
Sep 11 Park River L 21-34 B - Region 2
Sep 25 Carrington W 24-12 B - Region 2
Sep 29 Cooperstown Griggs County Central W 21-6
Oct 02 Rugby L 0-18 B - Region 2
Oct 09 Grafton L 0-48 B - Region 2
Oct 16 Langdon L 0-6 B - Region 2
Oct 23 Harvey L 6-46 B - Region 2
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Larimore L 6-35 B - Region 2
Sep 06 Cavalier L 0-37 B - Region 2
Sep 13 Park River L 0-14 B - Region 2
Sep 20 Washburn L 12-24
Sep 27 Carrington L 0-28 B - Region 2
Oct 04 Rugby L 0-17 B - Region 2
Oct 11 Grafton L 0-10 B - Region 2
Oct 15 Langdon L 0-22 B - Region 2
Oct 25 Harvey L 0-38 B - Region 2
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 open
Sep 07 Washburn L 0-22
Sep 14 Mayville-Portland L 6-27 B - Region 2
Sep 21 Cavalier L 8-43 B - Region 2
Sep 28 Park River W 18-0 B - Region 2
Oct 05 Larimore L 0-35 B - Region 2
Oct 12 Harvey L 6-34 B - Region 2
Oct 19 Carrington L 0-12 B - Region 2
Oct 23 Langdon L 0-22 B - Region 2
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Sep 01 Washburn L 6-12
Sep 08 Mayville-Portland L 0-33 B - Region 2
Sep 15 Cavalier L 0-42 B - Region 2
Sep 22 Park River L 16-27 B - Region 2
Sep 29 Larimore L 0-29 B - Region 2
Oct 06 Harvey L 0-20 B - Region 2
Oct 13 Carrington L 6-26 B - Region 2
Oct 17 Langdon L 26-55 B - Region 2
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Rogers North Central W 34-8
Sep 02 Cando L 14-26 9-Man - Region 4
Sep 09 Drake L 0-7 9-Man - Region 4
Sep 16 Towner W 33-26 9-Man - Region 4
Sep 23 open
Sep 30 Maddock L 0-0 9-Man - Region 4 ?
Oct 04 Cooperstown L 29-44
Oct 07 Leeds W 14-8 9-Man - Region 4
Oct 11 Fessenden W 9-8 9-Man - Region 4
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Cooperstown L 0-35
Sep 04 Edgeley L 0-48
Sep 11 Drake L 6-30
Sep 18 open
Sep 25 Starkweather W 12-6
Oct 02 Maddock L 8-53
Oct 09 Leeds L 14-44
Oct 13 Fessenden L 22-42
Oct 20 Rogers North Central L 14-54
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Turtle Lake-Mercer L 0-41 9-Man - Region 5
Sep 05 Underwood L 0-33 9-Man - Region 5
Sep 12 open
Sep 19 Drake W 8-0 9-Man - Region 5
Sep 26 Washburn L 0-26 9-Man - Region 5
Oct 03 Wilton L 11-12 9-Man - Region 5
Oct 10 Bowdon L 0-42 9-Man - Region 5
Oct 14 Fessenden L 0-8 9-Man - Region 5
Oct 21 McClusky L 22-36 9-Man - Region 5
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Minnewaukan W 26-6 9-Man - Region 5
Sep 06 Fessenden W 15-6 9-Man - Region 5
Sep 13 Drake W 35-14 9-Man - Region 5
Sep 20 Maddock L 6-47 9-Man - Region 5
Sep 24 Wilton W 42-0 9-Man - Region 5
Sep 27 Bowdon W 15-6 9-Man - Region 5
Oct 04 Anamoose W 34-12 9-Man - Region 5
Oct 11 McClusky W 44-12 9-Man - Region 5
Oct 15 open
Oct 22 Edgeley L 14-22 9-Man First Round
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 McVille W 32-6
Sep 07 Drake W 8-0 Central-North-Dakota
Sep 14 Maddock L 18-33 Central-North-Dakota
Sep 21 Leeds W 0-0 Central-North-Dakota ?
Sep 28 Minnewaukan W 32-12 Central-North-Dakota
Oct 05 Towner W 37-0 Central-North-Dakota
Oct 12 Anamoose W 30-6 Central-North-Dakota
Oct 19 Fessenden W 20-6 Central-North-Dakota
Oct 26 Cooperstown L 0-41
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Cooperstown L 14-35
Sep 09 Fessenden L 20-28 Central-North-Dakota
Sep 16 Drake 0-0 Central-North-Dakota
Sep 23 Maddock L 36-38 Central-North-Dakota
Sep 30 Leeds L 0-0 Central-North-Dakota ?
Oct 07 Esmond L 7-33 Central-North-Dakota
Oct 14 Towner L 20-28 Central-North-Dakota
Oct 18 Anamoose W 49-6 Central-North-Dakota
Oct 25 ????? 0-0
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Cooperstown L 20-26
Sep 10 Anamoose W 40-16 Central-North-Dakota
Sep 14 Cando L 6-20
Sep 17 Fessenden L 0-29 Central-North-Dakota
Sep 24 Drake L 15-34 Central-North-Dakota
Oct 01 Maddock W 20-6 Central-North-Dakota
Oct 08 Leeds L 6-30 Central-North-Dakota
Oct 15 Esmond L 0-36 Central-North-Dakota
Oct 19 Towner W 32-14 Central-North-Dakota
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Cooperstown L 0-6
Sep 11 Towner L 12-48 Central-North-Dakota
Sep 18 Anamoose L 12-28 Central-North-Dakota
Sep 25 Fessenden L 0-12 Central-North-Dakota
Oct 02 Drake L 0-21 Central-North-Dakota
Oct 09 Maddock W 34-26 Central-North-Dakota
Oct 13 Bowdon L 18-20
Oct 16 Leeds W 42-8 Central-North-Dakota
Oct 23 Esmond L 0-49 Central-North-Dakota
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Cooperstown W 14-0
Sep 05 Esmond L 8-42 Central-North-Dakota
Sep 12 Towner W 16-12 Central-North-Dakota
Sep 19 Anamoose W 44-14 Central-North-Dakota
Sep 26 Minnewaukan W 36-0 Central-North-Dakota
Sep 30 Bowdon W 18-6
Oct 03 Drake W 28-12 Central-North-Dakota
Oct 10 Maddock W 26-16 Central-North-Dakota
Oct 24 Leeds W 20-14 Central-North-Dakota
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Cooperstown L 0-13
Sep 07 Carrington L 10-14
Sep 14 Fort Yates Standing Rock L 6-14
Sep 18 Fessenden L 0-16
Sep 21 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-40
Sep 28 Cando L 0-0 Lake-To-Border ?
Oct 05 Rolla L 8-30 Lake-To-Border
Oct 12 Walhalla 0-0 Lake-To-Border
Oct 19 Belcourt Turtle Mountain 0-0 Lake-To-Border
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Cooperstown 0-0
Sep 05 Harvey L 8-19
Sep 15 Fessenden W 26-6
Sep 19 Carrington L 7-20
Sep 22 Walhalla L 0-32 Lake-To-Border
Sep 29 Cando L 8-34 Lake-To-Border
Oct 06 open
Oct 13 Belcourt Turtle Mountain 0-0 Lake-To-Border
Oct 17 Rolla L 21-22 Lake-To-Border
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Cooperstown L 8-13
Sep 06 Harvey L 0-32
Sep 09 Beulah L 6-25
Sep 16 Cando L 6-35 Lake-To-Border
Sep 23 Carrington L 6-30
Sep 30 Belcourt Turtle Mountain L 0-24 Lake-To-Border
Oct 07 Walhalla L 6-42 Lake-To-Border
Oct 11 Fessenden L 0-6
Oct 14 Dunseith W 16-0 Lake-To-Border
Oct 18 Center L 12-46
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Harvey L 12-37
Sep 10 Carrington L 8-44
Sep 17 Cooperstown L 6-15
Sep 24 Belcourt Turtle Mountain L 0-22 Lake-To-Border
Oct 01 Langdon L 0-37 Lake-To-Border
Oct 05 Fessenden L 12-44
Oct 08 Dunseith W 44-16 Lake-To-Border
Oct 15 Walhalla L 20-24 Lake-To-Border
Oct 22 Rolla L 14-22 Lake-To-Border
Oct 29 Cando L 0-44 Lake-To-Border
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Harvey L 6-12
Sep 05 Carrington W 30-11
Sep 12 Rolla W 20-6
Sep 19 Jamestown JV W 34-0
Sep 26 Larimore L 8-32
Oct 03 Fessenden W 22-12
Oct 10 Beulah W 28-12
Oct 17 open
Oct 21 Cando L 6-32